Texel II - De Zwaluwen Zilvermeeuwen I net en welbespraakt R.K. persoon een woonhuis Gemengd Nieuws LICHTPUNTJES. S. V. TEXEL @Texel I - Atletiekwedstrijden om het Kampioenschap De Handel in Wol. De laatste dagen is in de donkere toe stand, waarin de wolhandel verkeert, een sprankeitje licht te bespeuren. Naar de Iheeren Vlessing alhier ons meedeelen, zijn er tegen 40 a 45 ct. nu zaken te doen. Het zal echter nog wel eenige tijd duren, eer van een geregelde vlotte handel sprake zal kunnen zijn. Wel geven berichten uit het buitenland eenige hoop op herleving. Van de belangrijke wolveiling te Brisbane (Australië) van Maandag 1.1. melden de dagbladen, dat een levendige kooplust aan de dag werd gelegd, voornamelijk voor het Continent. De prijzen waren 510 pet. hooger dan het slot der veilin gen te Sydney een week te voren en wel 30—35 pet. hooger dan de veiling te Brisbane in Juni. Als het zoo nu maar doorgaat en Londen de gunstige stem ming overneemt! Verlies echter de lage koers van het Engelsche pond niet uit het oog. Waarschuwing. Namens de Hoofdbesturen der drie Sa menwerkende Landarbeidersbonden wor den alle landarbeiders in hun eigen be lang dringend aangespoord bij werkloos heid zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij de Qem. Arbeidsbemiddeling, niet alleen met het oog op een spoedige tewerkstelling, doch tevens opdat het Ge-< meentebestuur en de organisaties een zoo nauwkeurig mogelijk overzicht kunnen houden van het aantal werkloozen in onze gemeente. De plaatselijke besturen der Moderne, Chr. en R.K. Landarbeidersorganisaties. (Ingezonden.) Examen*. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Visser, thans te Rotterdam, oud-leer ling Z.V.S. alhier, slaagde Donderdag te den Haag voor het examen le stuurman. Vernieling op „Veldheim". Maandagmorgen om vijf uur heeft de heer C. Boon Pz., na een bezoek aam loco-burgemeester Vlaming, bij de ge meentepolitie Looijen aangifte gedaan van inbraak op „Veldheim".. Als de dader wees hij H.Z. aan, de zoon van Z, die een gedeelte van de hoeve bewoont. Bij onderzoek op „Veldheim" bleek, dat men zich door vernieling toegang had ver schaft van het eene tot het andere gedeel te van de woning. Van diefstal is niets gebleken. H.Z. ontkent ten stelligste. Een uitgebreid onderzoek wordt in deze inge wikkelde zaak ingesteld. Nog meer kippen gestolen. Naar we van de heer K. Langeveld, in Waalenburg, vernemen, worden door hem sinds een week nog plm. 45 kippen ver mist. Wie zou er zich aan vergasten Boltenprijzen. Officieel bericht van de Hobaho-veiliing 9—16 Sept.: Tex. Golden Spur I f3—4; II fl,50. Tex. Von Sion I f5—6,— II f 2, Zakennleuws. De heer W. Grimijser heeft zijn bedrijf (betonfabricatie en -handel) aan de heer j. C. Rab overgedaan. Door ©en afgerichte hond gebeten. Woensdag is de heer A. Kok, ten huize van zijn zoon alhier door een hond ge beten, toen hij het meisje, dat de hond bij de ketting hield, de hand wou reiken. Het was m.l. een afgerichte hond, die het meisje meende te moeten beschermen. De heer Kok werd aan zijn linkerarm en, rechterhand niet zeer ernstig gewond,, doch heeft zich op advies van de dokter' naar den Helder begeven, om zich daar tegen eventueele infectie te laten inspui ten. Met de volgende boot keerde hij terug. De heer P. Kok verzekerde ons, dat het ongeval niet veel beteekende. Meer Iidht. Meer licht is welkom in donkere tijden,, in beide beteekenissen van het woord. Binnenkort zal aan de Wilhelminalaan een electrische lantaarn worden geplaatst voor de woning van de heer H. Kalis, aan de overzij van de weg; aan de Emmalaan zal er een bij de woning van de Rijksontvanger verrijzen. De lantaarns zijn besteld en zullen onmiddellijk na ont vangst te bestemder plaatse dienstbaar worden gemaakt. Restauratie- Gem eentetoren. Van bevoegde zijde meldt men ons,, dat de lieer P.M. in zijn stukje „uit de; oude doos" niet geheel juist was. De heer G„ die van de toren tuimelde, brak ml., een been, twee ribben en zijn neus. Zon der letsel kwam hij er dus niet af. Men heeft de toren deze week een kopje kleiner gemaakt. Van de scheeve spits is 3 M. afgenomen, welk gedeelte nu weer behoorlijk opgemetseld wordt De afwijking bedroeg wel 25 c.M. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N., den Burg, f 2.50. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende deze week werden van Texel verzonden: 649 schapen, 308 lammeren, 163 var kens, 14 kalveren, 3 koeien, 1 hit. Vissdherij. Met de garnalenvisscherij gaat het nog steeds niet. Een enkele dag is er eenige opleving. De palingvisschers zijn weer druk bezig om de fuiken te water te krijgen. Laat ons op goede vangsten hopen. Sportnieuws. Vriendschappelijke wedstrijden voor morgen korfbal: O.K.C.D.O.H. (aanvanghalf elf v.m.); voetbal: „Zeemeeuwen" adsp.— S.V.C. adsp. (aanvang 2.15 n.m.); „Zee meeuwen I"S.V.C. I (aanvang 3.45 nm.) Het tot vijf leden uitgebreide bestuur van „Zeemeeuwen" ziet er nu als volgt uit: C. A. Kaczor, voorz.; J. D. Blom, peno.; J.A.Dros, seer.; J. Kiljan en J. Bruin, comm. De heer J. Vlas heeft zijn benoeming tot bestuurslid niet aanvaard. DE COCKSDORP. De afnemende duinen. Deze week bracht het Kamerlid Chr. Cramer, vergezeld van het raadslid Jb. Bruin, een bezoek aan de duinen achter het Eierlandsche Huis, welke de laatste tijd zoo geducht afnemen. Ook de heer Zeylstra, techn. hoofdambtenaar van de Waterstaat, te den Helder, heeft er de toe stand in oogenschouw genomen. Het zal ons benieuwen, wat het resul taat is. llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. Amsterdam (laatste bericht) Frau Müller arriveerde hier met haar kano. Amsterdam. De koopvaardijstaking is voorloopig opgeheven. Leiden. Voor de uitdeeling van ha ring en wittebrood bij het Drie October- feest, hebben zich 2420 personen aange meld, of 320 meer dan vorig jaar. Ons land telt ruim 1300 millionnairs. Woensdag hadden we een maansver duistering. Intrede in de slagschaduw te 20 uur 37 minuten zomertijd. De grootte der verduistering bedroeg ruim 98 honderdsten van de maanmiddel- lijn. De verduistering was dus bijna to taal. Het midden van de eclips was te 22 uur 20 minuten. Uittrede te midder nacht. Te Zaandam hebben de schatgravers na 15 weken arbeid het werk stopgezet. Gebr. Henning wordt verweten, niet de juiste plaats te hebben aangewezen- De kuil wordt dichtgeworpen. Te Warder was Zondag de zee door de zuidwesten wind zoo weggestuwd, dat een gedeelte der zee droog lag. Een partij paling had geen gelegenheid het ruime sop te kiezen en men Had deze maar voor het grijpen. Voor velen een aardig buiten kansje die middag. De raad van Schoterland ontving een schrijven van de Pionier (een communis tische organisatie) te Jubbega om schook voeding en schoolkleeding. Het blijkt, dat ide leden van deze „Pionier" nog kinde ren zijn van 9 tot 13 jaar. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. BUITENLAND. Vreeselijke treinramp. 1 Bij Oran in Algiers stortte een trein in een diepe ravijn. Er zijn minstens 120 dooden, schrijft de „Telegraaf". Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Was de dijk door de vele regens ondermijnd? Reed de trein te vlug door de bocht? Kwaadwilligheid? E>e reddingspogingen stieten op groote moeilijkheden. Veer tig lijken waren onherkenbaar. Van het treinpersoneel overleefde alleen een con ducteur de ramp. De slachtoffers waren meest soldaten van het vreemdelingen legioen. Te Yarmouth heeft een treiler een vangst van 200.000 haringen gelast. Dit is de recordvangst van het seizoen. De vangst is op 70 mijl uit de kust van Yar mouth geschied. Uit Berlijn komt de tijding, dat dr. Wilhelm von Brehmer de kankerbacil heeft ontdekt. Het is een uiterst klein organisme. Bij Wranje in Zuid-Slavië zijn op het veld werkende boeren door een wolf aan gevallen. De strijd duurde lang voor de boeren er in slaagden het dier te dooden. Drie boeren zijn deerlijk toegetakeld. Twee overleden. Bij Clermont is de zoon van de be kende autobandenfabrikant Michelin met zijn eigen vliegtuig doodgevallen. Milaan telt thans ruim 1 miljoen inwoners. In Engeland stonden de laatste zes maanden, meer dan 700 uitgestrekte land goederen te koop, welke alle tegen de laagst denkbare prijs van de hand gingen, boden. Te Brussel wees de gouverneur van de Nationale Bank op de opleving in het economische leven, die wel niet algemeen, is, maar die toch hoop rechtvaardigt. Op de toonaangevende Engelsche goe derenmarkten vo-nd de prijsstijging deze week verdere voortgang. Biezonder op merkelijk was de stijging der tinnoteering tot de hoogste stand sinds 13 Mei 1930. Uit Antwerpen: In kringen van bij de diamanthandel betrokkenen heerscht sinds enkele weken een optimistischer stem ming; er is dan ook een groeiende be drijvigheid waar te nemen. De vraag naar geslepen diamant is in weinig tijd ver rassend toegenomen. Hoewel nog lang niet algemeen, begin nen de berichten hier en daar wat gunsti ger te luiden. Men hoort en leest van op heldering in de crediettoestand, van een opwaartsche beweging van sommige goe- derenprijzen, van een lichte herleving van de vraag, van eenig meer vertrouwen, in de handelsvooruitzichten. Aldus sprak W. Graadt van Roggen, (secr.-generaal van de Kon. Nederl. Jaarbeurs). De Minerva Motors hadden 31 Augus tus 33 pet. meer automobielen verkocht dan op 31 Aug. 1931. De statistiek van het Engelsche ministe rie van arbeid toont een toenemende werkgelegenheid in de industrie De Rotterdamsche statistiek van han del, nijverheid en verkeer over het tweede kwartaal van 1932 wijst eenige seizoen- verbetering bij de zeevaart aan. De berichten uit Japan over de toestand van de kunstzijdenijverheid gedurende de eerste helft van 1932 luiden opmerkelijk gunstig. Er wordt zelfs gesproken van groote bloei. Zoowel productie als uit voer en binnenlandsche afzet bereikten recordcijfers. Schietoefeningen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 21 September 1932 en zoo noodig volgende dagen te Petten schietoefenin gen zullen worden gehouden met een ka non van 15 cM. Geschoten zal worden in de richting N. Va O., waardoor een stroop onveilig wordt gemaakt van strandpaal 12 tot strandpaal 0 en 3 K.M. uit den wal. Op tijden dat geschoten wordt zal op het fort Kijkduin 2 uur van te voren een roode vlag geheschen worden, die blijft waaien tot na afloop der oefeningen, terwijl een sleepboot met een roode vlag in top zal kruisen bewesten het gevaar lijke gebied. Texel, 16 September 1932. De burgemeester voornoemd, K. VLAMING, Lo.-B. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 September HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Hervatting Zondagsschool. Oudesdhild, vm. half elf, ds. Van 't Hooft De Waal, 'sav. half acht, ds. Van't Hooft Den Hoorn, vm half 11 ds. van Petegem Oosterend, nm. 3 uur ds. van Petegem Cocksdorp, vm. half 11 ds. Plug. Zuid-Eierland, nm. 4 uur ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av. 7,30 uur dezelfde gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds Buskes nm. 3 uur dezelfde Avondmaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Ds. Vis. Avondmaal. MARKTBERICHTEN Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G A. Aanvoer op 13 Sept. 60000 stuks 70-80 K.G. f 5,50 a f 6,20 65/66 5,20 5,40 63-64 5,00 n 5,20 60 62 4 70 5,00 58 59 4,50 4,80 56 57 4,50 4,70 53 55 4,20 4,50 50/52 4,00 4,30 45 49 2,90 3,80 30000 eendeieren 3.05 3,30 oude kippen p. st f 0,55 f 1,30 Jonge hanen 0.40 a 1,20 Oude hanen 0,60 a 1,00 Oude kippen per KG 0,33 a 0,42 Jonge hanen per KG 0,55 a 0,80 Schagen 15 Sept. 9 paarden 200 a 350 75 koeien (vette) 130 a 250 58 Gelde koeien mag. 100 a 150 kalf koeien 130 a 190 278 Lammeren 5,- a 10- 289 vette schapen 15,- a 18,50 20 Nuchtere kalveren 6,00 a 20,00 66 vette varkens per kg 0,20 a 0,24 93 biggen 6 - a 8,00 Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 65500 Wit 4,30 a 4,90 Bruine 4,80 a - ,0 Eendeieren 2,80 a 2,60 Alkmaar, 16 Sept. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 2141 H.L. De prijzen waren per 100 K/L Tarwe 4,50 a 0. Haver 5.— a 6.25 Gerst 5,a 6. Groene erwten (groote) 18.—a 23,- Groene erwten (kleine) 10,— a 13, Grauwe erwten 13,— a 26,— Toestand eieriiandel in NederlandL E>e afgeloopen week werden naar En geland verscheept 1515 kisten van 1200 stuks. Het vorige jaar dezelfde week be droeg dit aantal ruim 7600 kisten. Een enorme achteruitgang dus. Hardnekkig blijven de berichten aanhouden, dat Duitschland met contingenteering zal ko men, en wel voor eieren met 70 pet. van het vorig jaar. Handel kalm, meteenigs- zins terugloopende prijs. mm BURGERLIJKE STAND DER H GEMEENTE TEXEL. van 14 tot en met 15 Sept. 1932. GEBORENJohannes, zv Sjieuwke Nota en Anna Agatha Tuinsma. ONDERTROUWD Jacob Maas en Marretje k kcr OVERLEDENGeertrui Trijntje Eelman, 33 jaar, geh. m Cornelis Bakker. GEVONDEN VOORWERPEN. ilö (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 rozenkrans en 1 fietspomp. CORRESPONDENTIE. H.K. te S. We gaven uw verzoek aan adverteerder door. Red. ADVERTENTIEN. II ffl DEN 18en SEPTEMBER EB IS hopen onze lieve Oom en Tante ffl ffl JACOB BONNE ffi EB en ffl SB E. BONNERiemens ffl SB hun 12y2-jarige Echtvereeniging gj 33 te herdenken. sa ffl GRIETJE en ffl SS JANNEKE EELMAN. ffl ffl Oost, Texel, Sept. 1932. ffl EB ffl fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl Heden overleed zacht en kalm, na een korte ongesteldheid, mijn geliefde Echtgenoote Geertrui Trijntje EELMAN, in den ouderdom van 33 jaar en ruim 6 maanden. C. BAKKER Dz. De Westen 113, Texel, 15 September 1932. Heden overleed, tot ons aller droefheid, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster Geertrui Trijntje EELMAN, Echtgenoote v. C.Bakker Dz., in den ouderdom van 33 jaar en ruim 6 maanden. A. EELMAN Jbz. C. P. EELMAN. A. EELMAN-Bakker. J. M. EELMAN. Texel, 15 Sept. 1932. Zondag 18 September Aanvang 12 uur. Entree 20 en 10 cent. Tribune 15 ct. EERSTE COMPETITIEWEDSTRIJD Aanvang 2 uur. Entree 25 en 10 ct. Tribune 15 cent. Na afloop van deze wedstrijd: van Texel. GEVRAAGD voor colportage met R.K. Weekblad te gen hooge provisie. Brieven onder no. 754 aan het bureau van dit blad. TE HUUR: te den Burg. Te bevragen bij H. DALMEIJER, Warmoesstraat. O m

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6