De Nieuwe Texeisohe Courant No 4669 46ste Jaargang. Woensdag 21 Sept. 1932 „Zij" Crème Van 'i^eek tot week Eere wie eere toekomt De strijd om de tarieven. Het diepste punt. voorbij? Oorlogsdreiging. Texelsche Berichten Uw advertentie In dit blad wordt op Texel buis aan huls gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blao ogenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv, voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.—; 8.-; 11.20; 2.40- 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y> uur later.) 22 23 24 25 26 27 28 SeptNT 1,21 2.04 3.06 4,39 6,18 7,29 8.19 LICHT OP RI|WIELEN en RIJTUIGEN 7,31 Zaterdagavond MAAR NIET OVERDRIJVEN. Er behoort een zekere moed toe, zich te verzetten tegen de aandrang van de goden des tijds, of liever: de afgoden der menigte. De Haagsche Post waagt liet er echter op en geeft haar ontstemming te kennen, over het feit, dat de Nieder- landsche pers zooveel ophef maakte van de terugkeer van de Nederlandsche deel nemers aan de Olympische Spelen, terwijl ze andere, meer belangrijke gebeurtenis sen, op wetenschappelijk en vredesgebied, nauwelijks of in het geheel niet eenige regels waardig keurde. We lezen: Daar waren een aantal jonge menschen, wier prestaties te Los Ange los door het geheele Nederlandsche volk, en ook door ons met belangstelling zijn gadegeslagen. Wij vonden het aardig, dat eenige van hen een goed figuur hebben gemaakt en we wisten het in elk opzicht te waardeeren, dat ferme oefening en wilskracht, resultaten hebben gehad, die de betrokken Nederlandsche sportbeoefe naars tot voldoening konden strekken,. Doch lag daarin een rechtvaardiging voor zóóveel kabaal 'bij hun terugkeer in 'het vaderland Wij ontkennen dit. En wij zeggen, dat wij die „blijde incomste" een alleszins belachelijke vertooning hebben gevonden. Wat ons betreft, wij zijn reeds geheel vertrouwd geraakt met het denkbeeld, dat de groote massa, zooals deze zich bij ge legenheden als deze demonstreert, haar afgoden stelt op een hooger voetstuk, dan zij verdienen. Wij achten het nutteloos te zeggen, dat onzes inziens op het, meester lijk doodgezwegen, Amsterdamsche anti- oorlogscongres belangrijker personen aan wezig waren, hoe ook hun politieke in zichten mogen zijn, dan de geheele Olym pische ploeg bij elkaar, en dat vrijwel geei Nederlander daar acht op geslagen 'heeft. Wij achten het onnoodig te zeggen, dat onze pers méér „werk" gemaakt heeft van het bezoek van Felix Bnessart, Jo sephine Baker en Renate Müller, dan van de kopstukken van het politieke, literaire en geestelijke leven der volken, die on langs Amsterdam hebben bezocht. Wij volstaan slechts met te constatee- ren, dat de Koningin der Aarde zich weer eens weinig koninklijk heeft gedragen en dat zij, in stede van de koninklijke weg te bewandelen, weer als een bedelares achter de massa is aangestrompeld. En, zoo konden we het verrukkelijk schouw spel zien dat alle meisjes en jongens, die zich wij zeggen het van ganscher harte kranig gedragen hebben op het sport terrein, hun belangrijke meeningen in kolommen druks aan de honger der me nigte prijs gaven. Hoe denkt juffrouw Dalmolen over Amerika? Wat vindt Willy den Ouden wel van Los Angelos? En mama Braun? Waar woont u liever:' in Amerika of in Holland? Wie in een hooge opvatting der jour nalistieke verantwoordelijkheid een schoo- ne levenstaak ziet, moet de couranten-! schrijvers, die dit „teweegbrachten" wel zéér diep beklagen. In- en uitvoerrechten belemmeren de handel en jagen de wereld, naar net schijnt, al dieper in de put. Naar aanlei ding hiervan ontving de H.P. dit rijmpje: De strijd om de tarieven Schept daag'lijks nieuwe grieven: Heet dat nu liberaal? De vrije handel fnuiken, Bevordering van 't sluiken! Wat moet dat allemaal? Met in- en uitvoerrechten Is 't pleit niet te beslechten: Straks heeft er geen een baan! 't Is anders niets dan steunen En op elkander leunen Tot dat het is gedaan. Zet toch de grenzen open En laat de menschen koopen Zooals zij zijn gewend. Wij doen als kleine kind'ren, Die lekker elkaar hind'ren Tot ieder huilt op 't end. De berichten over het begin van het eindigen van de crisis houden aan, maar we moeten bij het lezen daarvan niet veronderstellen, dat het zeer spoedig alle maal weer „koek en ei" zal zijn. Het is echter bemoedigend te lezen, dat er eenige opleving te bespeuren valt, ondanks het feit, dat de winter bijkans voor de deur staat. „De Amerikaansche markten worden geacht het nauwkeurigst een weerspiege ling te geven van de graad van de depres sie en zullen waarschijnlijk het eerste, teeken geven van 'n verandering", schrijft de National City Bank in haar jongste maandoverzicht, waarin zij verder nog zegt, dat er „de laatste maanden onweer legbare bewijzen zijn, dat de inzinking tenslotte voorbij is en de wending is ge komen". WAAR GAAN WE HEEN? Tenslotte nog een uitstapje op politiek terrein en wel naar aanleiding van een uitlating van een Duitsch schrijver van naam, Emil Ludwig, die voor 2 jaar in alle Parijsche kringen nog het vertrouwen wist te wekken in het republikeinsche, vrede lievende Duitschland en thans openlijk verklaarde, dat hij, gezien de ontwikke ling van de binnenlandsche politiek, in Duitschland, een oorlog op de duur on vermijdelijk acht. Deze bekentenis heeft niet nagelaten diepe indruk in Frankrijk te maken. En de Fransche socialisten zul len het 'hard te verantwoorden hebben, als ze hun ontwapeningsprogram onver minderd willen blijven verdedigen. Dc tegenpartij immers betoogt, dat elke ont wapening van Frankrijk onmogelijk is ge worden, daar Duitschland onder alle om standigheden zijn militair apparaat weer zal oprichten. Men dringt er bij Herriot op aan, dat hij het dossier zal voorleggen aan de Volkenbond, waarin de bewijzen moeten zijn te vinden, dat Duitschland reeds sedert jaar en dag de bepalingen van Versailles heeft overtreden en zich sedert lang heeft voorzien van een offici- eele en niet-officieele weermacht, welke de toegestane legersterkte verre over schrijden. Was alleen het vredesverdrag geschokt, door de Duitsche eisch van „gelijkge rechtigdheid op bewapeningsgebied", dan ware het nog niet zoo erg. Het verschrik-, kelijkste is, dat de vrede zelf door allerlei oorlogsspooksels wordt omzwermd. Een jaar na het bezoek van Briand en Laval aan Berlijn staan Duitschland en Frank- krijk in bitter wantrouwen tegenover el kaar. En toch is er thans geen kwestie van het Rijnland en is ook het herstel- vraagstuk niet meer aan de orde en zou men dus kunnen veronderstellen, dat alle krachten zouden zijn gericht op het her stel van de economische en financieel® betrekkingen. Terwijl verstand en zakelijk overleg moesten spreken, worden de be trekkingen nog slechter. Waar leidt 't heen SPORTNIEUWS. Voietbal. Texel I—Zilvermeeuwen I: 3—3. Men schrijft ons: Het spel is begonnen. De competitie is weer aangevangen en heel voetballievend Nederland heeft op de 18e September weer van menige mooie wedstrijd getuig; kunnen zijn. Ook voor onze sportvereeni- ging was genoemde datum die van aan vang der competitie. Zij, die de strijd hebben aanschouwd, kunnen terugzien op een kamp, waarin beide partijen hebben gegeven wat zij konden. Het spel ging vlug op en neer, mooie staaltjes voetbal werden ten beste gegeven. Beschouwen we beide elftallen, dan moeten we onmiddellijk constateeren, dat de middenlinie van Texel niet zoo goed aansloot op de voorhoede als die van de tegenstanders. Alhoewel individu eel goed werd gespeeld, is het zeer 'ge- wenscht, teneinde een goed figuur te blij ven slaan in de 4e klasse A. van de K.Nj V.B., dat bedoelde spelers hun tactiek eenigszins wijzigen. Thans kwam het voor, dat te groote gapingen ontston den, waarvan de Zilvermeeuwen dankbaar gebruik maakten. Eerst in de laatste 20 minuten kwam liet stuwen van Nic. de Graaf goed tot zijn recht. Indien hij tracht deze vorm te behouden, kan een nuttig effect iniet uitblijven. Dros een compliment voor zijn vol en vasthoudend spel. Ga zoo door! Gras in het Texelsche doel heeft een goede wedstrijd gespeeld. De doelpunten, welke werden gemaakt, waren voor hem onhoudbaar. Het wilde mij echter voor- voorkomen, dat de derde goal, welke de ,„Meeuwen" maakten, in buitenspelposi tie werd verkregen. De backs waren in. goede conditie. Zoowel Jo Ran als Zui- dewind kunnen op een goede wedstrijd, terugzien. Ik wil er beide spelers echter nog eens op wijzen, dat het tegen over een vlugge voorhoede zeer gevaar lijk is om te ver naar voren te trekken. Wellicht rekenen ze te veel op hun goede capaciteiten als hardlooper. De voorhoede heeft over het algemeen uitstekend werk verricht. Het tactische spelen van Gieles viel op. Lap en Winter hebben zich voorts onderscheiden door de doelpunten voor Texel te scoren. Voorts was H.Ran ook in goede conditie; zijn plaatsen en afne men waren goed. Kiljan scheen op de links buitenplaats nog niet volkomen te zijn ingespeeld. Ik veronderstel, dat hij bij eenige oefening geschikt zal zijn om de links buitenplaats te blijven bezetten. Uit het vorenstaande moge derhalve blijken, dat de Texelsche ploeg er mag zijn. werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenprachtzij tuovert een on gekende fraaie teint op Uw huid. In prijzen van 20-30-45 en 75 cent. De Zilvermeeuwen kunnen ook met het behaalde resultaat tevreden zijn. De ploe gen waren ongeveer gelijkwaardig. 't Uit houdingsvermogen der gasten was groo- ter dan dat van Texel. Het elftal sloot goed op elkaar aan. De beste speler leek mij de links back Van Haffel. Zijn ma nier van wegwerken was af. Ik beschouw hem als een van de beste spelers van 'het veld. De rechts back was niet zoo goed. De keeper voldeed, wel, alhoewel hij niet over geluk had te klagen. De middenlinie sloot in tegenstelling van Texel goed bij. de voorhoede aan. Hier waren het Van Dijk en Visser, die zich van hun beste; zijde lieten zien. De voorhoede was zeer beweeglijk en kan eveneens met voldoe ning op deze strijd terugzien. De Boer leek mij de minste van het vijftal, E. Hartog de beste. Nu het verloop van de wedstrijd. Toen ongeveer 2 uur scheidsrechter Prins de aanvoerders bij zich liet komen, werd ge- tosst. De toss werd gewonnen door Texel. De aanvoerder verkoos met de zon en de, wind in de rug te spelen. De elftallen stellen zich als volgt op: Gras Zuidewind J.Ran N.Ran N.de Graaf A.Dros Bz. E.Lap H. Ran Winter Gieles Kiljan Weelding O.Hartog Hetteling de Boer E. Hartog" Jb. Vonk Van Dijk Visser Van Haffel Korsse Prins Onmiddellijk zien we een vlug op en neergaand spel. Van eenig overwicht is geen sprake. Het valt echter direct op, dat het tempo, waarmede Texel begon, niet tot het einde volgehouden zou kun nen worden. Van beide kanten zien we goed opgezette aanvallen. Bij een van deze aanvallen krijgt Lap een bal goed toegespeeld en geeft hij met een mooi schot Texel de leiding. De gasten zijn niet ontmoedigd en na de aftrap vallen zij fanatiek aan. Om beurten verkeeren de doelen in gevaar en beide keepers wor den af en toe aan de tand gevoeld. Na ongeveer een 20 minuten spelen krijgt Winter de bal toegespeeld. Hij be denkt zich geen oogenblik en deponeert met een mooi zuiver, doch niet hard ge richt schot de bal in de linkerkant van het doel. Met deze mooie voorsprong kan Texel zich voorloopig veilig achten. Maar de tegenpartij zit niet bij de pakken _neer. Dit moet mede tot haar eer worden ver meld. Na ongeveer tien minuten wordt de bal meegenomen en met een kalm schot wordt nummer één in het Texelsche doel geplaatst. Vijf minuten voor de rust we ten de gasten door een fout van de backs de beide partijen op gelijke voet te bren- Na half time werden de bordjes ver hangen en krijgen de Meeuwen liet voor deel van zon en wind. Niettemin houdt Texel flink stand en gaat het spel even als voor de rust vlug op en neer. Wintert krijgt de bal na ongeveer 20 minuten toegespeeld en na een handige manoeu vre geeft hij met een keihard schot Texel wederom de leiding. Dit was wel liet mooiste doelpunt uit de geheele wed strijd. Thans zetten de Zilvermeeuwen er alles op om gelijk te maken. Herhaal delijk worden goed opgezette aanvallen op het Texel doel ondernomen. Bij een hiervan wordt de bal naar mijn meening zooals hiervoren reeds is geschreven in buitenspel positie langs Gras ge zonden. De partijen zijn nu weer op gelijke voet. Er is nog ongeveer een kwartier te spelen en nu nemen de Zaandammers het spel in handen. Texel wordt teruggedron gen en alles moet er op gezet worden om doelpunten te voorkomen. Tot het einde hielden onze jongens stand en met de stand 3—3 floot' de scheidsrechter, die deze wedstrij d zeer goed leidde, het einde. Jammer, dat Texel liet laatste kwartier afzakte. Duidelijk kwam weer naar voren, dat, wil men een wedstrijd tot het einde in goede conditie volhouden, training onmisbaar is. Ik wek hierbij de spelers! dan ook op de avonden, waarop in het bekende zaaltje getraind wordt, steeds trouw te bezoeken. Voorts vermeld ik nog, dat in het begin van de wedstrijd N.Ran moest uitvallen wegens een bles sure en door P. Bruin werd vervangen, die evenals de vorige maal goed heeft voldaan. Ten slotte deel ik nog mede, dat de scheidsrechter de inrichting enz. van het terrein keurig vond. Een mooi compliment voor het actieve bestuur der sportvereeni- ging. I. P. Athletiek. Men schrijft ons: Na afloop van de voetbalwedstrijden hadden de athletiekwedstrijden plaats, welke vorige week wegens bar slecht weer moesten worden uitgesteld. Ze zijn uitste kend geslaagd. Het weer was ons zeef gunstig en daaraan danken we dan ook de groote belangstelling van de zijde van het publiek. Het gunstige weer deed ook echter zijn invloed ten goede gelden op de prestaties der deelnemers. De resul taten zijn over het algemeen beter dan verleden jaar. Toen was het weer ook niet al te best, wat ook van invloed was. Maar toch was het ook nu merkbaar, dat er door verschillende deelnemers goed getraind was. Het voornaamste bewijs hiervan leverde Jb. Dijt in de 1500 Meter, die in een schitterende eindspurt de titel houder van het vorig jaar Z.Stolk wist te slaan. Het opgetogen publiek bracht deze overwinnaar een ware ovatie en droeg hem op de schouders naar het kleedlo kaal. De 100 M. was voor K. Linhose, die deze afstand aflegde in 12.5 sec., het geen een halve sec. korter is dan het vorige jaar. Deze tijd moet echter vol gend jaar nog korter. Het hoogspringen werd weer gewonnen door B. Kikkert, die 9 cM. hooger sprong dan het vorig jaar en thans met een sprong van 1.56 M. hoogte het kampioenschap behaalde. Het verspringen werd na spannende strijd ge wonnen door de titelhouder'31 S.Rijk met een sprong van 5.48 M.; W.Winter sprong 5.46 M., dus een verschil van slechts 2 c.M. De 4x100 M. dames-estafette was weer voor de titelhoudsters Verdo-Nigro, die in 65.4 sec. wisten te winnen en dusi 2 sec. beneden de tijd van het vorig jaar bleven. De 4x100 M. heeren-e(stafette was voor Texel I in 52.8 sec.; 2e was Texel II in 54.4 sec. Wanneer we rekening houden met de even te voren gespeelde voetbal wedstrijd, waaraan niet minder dan 5 loopers uit deze 2 ploegen hadden deel genomen, kunnen we gerust spreken van een schitterende prestatie; zoo sprak te recht de voorz. der S.V. Texel, die na af loop der wedstrijden op de tribune de medailles uitreikte. Spr. bracht op de eerste plaats dank aan de heeren commis sie-leden, die er voor gezorgd hadden, dat de lijnen uitgemeten en gezet waren, de tijd opgenomen en genoteerd hadden, enz. Hij hoopte, dat ze nog vele jaren in het belang der sport werkzaam zouden zijn. Er zijn zooveel behulpzame handen noodig bij athletiekwedstrijden. Dok wees spreker nog op het mooie en nuttige van het goed beoefenen van sport. Hij' wekte alle prijswinners op om op de in geslagen weg voort te gaan en zoo moge lijk meer propaganda te maken. Er kun nen nog zoo veel deelnemers bij. Vanzelf sprekend worden er dan meer prijzen be schikbaar gesteld. Zoo hadden we nu zes deelnemers voor verspringen en 1 buiten mededinging; Cor Ran zou de derde prijs, indien die beschikbaar was, behaald heb ben met een sprong van 5.36 M., maar de TEXELSCHECOURA

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1