meer dan 2396 exemplaren. Ingezonden uitgereikte medailles vertegenwoordigen reeds een niet onbelangrijk bedrag. De athletiekcommissie moet bij het aankoopen van prijzen altijd zuinig zijn. Het is wel jammer, want ook bij de 4x 100 M. dames-estafette rekenden de da mes van O.K.'C. al op de 2e prijs, maar die was er niet. Voor 3 dames-estafette ploegen van 4 kunnen toch bezwaarlijk 8 medailles besteld worden. Maar we zullen hopen, dat het doel, waarmede deze wed strijden gehouden werden, bereikt is, n.l. meer belangstelling voor en meer beoefe nen van athletiek. Thans rest de commissie nog een woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt tot het welslagen van deze sportdag. In het biezonder de Redactie van de Texelsche Courant voor de vele malen, dat zij ons "belangeloos plaats af stond in haar blad; aan de starter bij de loopnummers (die geweldig goed schoot), aan de H.H. tijdopnemers, wedstrijd-com missaris, baancontroleurs en lest best aan, de heeren Goënga en Looijen, die er goed voor zorgden, dat geen der nummers overlast had van de groote belangstelling van het publiek. o De athletiekcommissie deelt thans reeds mee, dat het plan bestaat, om in 1933 de wedstrijden te houden in de maand Juli. Aan het programma zullen dan wor den toegevoegd de nummers speerwerpen, discuswerpen en polsstokhoogispringen. Uitslagen. Hoogspringen: kampioen 1932 B. Kik kert 1.56 M,; 2. S. Rijk 1.51 M. Vèrspringen: kampioen 1932 S. Rijk 5.48 M.; 2. W.Winter 5.46 M. 100 M. hardloopen: kampioen 1932 K. Linhose 12.5 sec.; 2. Cor Ran 12.8 sec.; 3. D. Zuidewind 13.4 sec. 4x100 M. estafette dames: kampioen 1932 Verdo-Nigro 65.4 sec.; 2. O.K.C. 69.4 sec.; 3. D.O.H. 72 sec. 4x100 M. estafette heeren: kampioen Texel I 52.8 sec.; 2. Texel II 54.4 sec.; 3. D.E.O. 56.5 sec.; 4. D.O.H). 57.<2 sec.; 5. Verdo-Nigro geen tijd opgenomen. 1500 M. hardloopen: kampioen 1932 Jb. Dijt 4 imnt. 56 sec.; 2. Z. Stolk 4mnt. 59.8 sec.; 3. Jn. Roos 5 mnt. 10 sec. o— De dames-estafetteploeg bestond uit de dames A. Roeper, I. Nyisztor, N. Bruin en J. Oele; de ploeg Texel uit de heeren E. Lap, K. Linhose, D. Zuidewind en W. Winter; Texel II uit de heeren J. Gras, Gerrit Dros, N. de Graaf en J. Kiljan (dus zes van hen namen eerst aan de voetbalwedstrijd deel). Voetbal. Uitslagen K.N.V.B., Afd. I, -ie klasse A. Edam: E.V.C.Beverwijk 1 - 4; Alkmaar: AlkmaarSchagen 24; den Burg: Texel —Zilvermeeuwen 3—3; Oud-Karspel: D. T.S.Uitgeest 44. Vrone en Q.S.C. hebben waarschijn lijk niet gespeeld, zoodat we ons de volg orde aldus denken: gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. gem Beverwijk 1 1 0 0 4 1 2 Schagen 1 10 0 4 2 2 D.T.S 1 0 1 0 4 4 1 Uitgeest 1 0 1 0 4 4 1 Zilvermeeuwen 1 0 10 3 3 1 Texel 1 0 10 3 3 1 Alkmaar 1 0 0 1 2 4 0 E.V.C. 1 0 0 1 14 0 Q.S.C. 0 0 0 0 0 0 0 Vrone 0 0 <0 0 0 0 0 Zondag a.s. gaat Texel zoo naar Uit geest: (vertrek boot 8 uur) Jb. Gras D.Zuidewind Jo Ran A. Dros Bz. N. de Graaf H.C.Ran E.Lap J.Kiljan W.Winter J.Gieles G.Wit vliet. Res.: P. Keur. o Texel II speelt thuis zoo tegen H.R.C. 5: W. Ran Jac. Helsloot J. Broekman A. Pen KI. Dros A.v.d.Slikke P.Bruin M.Koonn J.Bruin (Oudeschild) M. Vlaming Jb. Geus. Af berichten vóór Vrijdagavond bij Dap per, Schildereind, doch alléén om geldige reden. Veiltngbericht Coop. P.T.V. „Texel". Men deelt ons mee: In de afgeloopen week was de handel stug. door de ineens te sterk opgeloopen prijzen. Tegen deze prijzen kwamen uit het Buitenland zeer weinig orders. Door dat de winkelprijzen boven de vijf cent komen, is het verbruik belangrijk vermin derd. Van een en ander was het gevolg, dat de prijzen der eieren van de 15 tot 30 ct. per honderd lager waren. Niettemin, had de veiling een behoorlijk verloop en gingen de eieren vlug van de hand. Door dat de productie steeds terugloopt, ver wachten we geen verdere daling der prij zen. De Viara-film-avond. Verscheidene personen moesten zich Zondagavond met een staanplaats verge noegen, want de zaal van hotel „Texel" was meer dan vol, toen daar die avond de Vara-film „Stuwing" en een aardig bijprogramma vertoond werd. Met een kort woord leidde de heer J,n. Henkes, voorz. van de Vara-afd., de film. bij de toeschouwers in. Zeven jaar gele den, zoo sprak hij, werd de Vara opge richt met nauwelijks 100 leden. Ze groeide echter tegen de verdrukking in welig op en verheugt zich thans met 140 duizend leden in een opmerkelijke bloei. De radio- omroep is een groote steun in de socia listische strijd voor een betere samenle ving. Hierop het volle licht te werpen en propaganda te maken voor Vara en S.D.A.P. is het doel, dat met de film „Stuwing" wordt beoogd. Alvorens we deze film te zien en te hooren kregen, werden eenige andere films vertoond, die alle zeer goed tot haar recht kwamen en zeer in de smaak vielen. We reisden door Tyrol en Bre- tagne en luisterden naar het jodelen der Tyrolers en naar het beieren van de klokxen in hooge, oude, maar nog zeer bewonderenswaardige kerktorens. Van Bretagne kregen we wel een zeer mooi beeld. Uitermate geestig was de teeken film „Bevers"; al kon je er bij gebrek aan logisch verband geen touw aan vast knoopen. De film „Radio-Amateurs" be hoorde tot het bekende „Gooi en Smijt- type", maar was niettemin kostelijk om te zien. Je snapt niet hoe zulke „filmster ren" het er levend afbrengen na zooveel, hachelijke avonturen op een dak en ineen auto. Nog een reclame-filmpje om de ver koop van Tungsram-radiolampen te be vorderen werd vertoond en toen volgde de Vara-film. Ze bestaat uit drie deelen en werd ver vaardigd door de Mij. „Electra" te Rot terdam. Het is de eerste Nederlandsche geluidsfilm. Texel viel de eer te beurt van op de tournee door het gansche land het eerst te worden bezocht. Als „geluidsfilm" stond ze achter bij de films van het bijprogramma. Het ge luid was niet zoo helder, hetgeen we toe schrijven aan een zwaar brommend bijge luid, dat het gesproken woord, muziek en zang vergezelde. De opnamen waren overigens zeer verzorgd en gaven een, welsprekend beeld van het ontstaan en, de groei van de Arbeiders-Omroep. Zeer interessant waren de opnamen van bloe men, die men zag oprijzen en openbloei- en, waarmee men symbolisch de groei en bloei van de Vara heeft willen demon - streeren. Wat „stuwing" vermag, werd ons door de schroef eener stoomboot, de propeller eener vliegmachine, het rader werk eener locomotief duidelijk gemaakt. De radiocensuur (rede-Zwertbroek, rede- De Vries) werd niet vergeten. De han den, die van links en rechts hetzelfde knopje van het radio-toestel gedurig in een andere stand brachten, spraken voor zichzelf, al voegen we er onmiddellijk aan toe, dat een explicateur of wat meer ver klarende tekst in het algemeen gansch niet overbodig zou zijn geweest. Het komt ons zelfs voor, dat eenige fragmenten voor velen volstrekt onduidelijk waren bij gebrek aan toelichting. Bovendien had de bezoeker zeker van deze film in nog een ander opzicht meer verwacht: Waar was Oome Keesje en de fam. De Boer, waar Hugo de Groot met zijn orkest, waar de omroeper, waar de leden van het Vara- Tooneel, de man van de Vara-keuken (Kers), waar de technische keuken en het studio-interieur, enz. enz.? In dit op- opzicht heeft de film stellig velen teleur gesteld, want niets van dat alles kregen we op het witte Idoek te zien. Groote propagandistische waarde meenen we aan deze film niet te mogen toekennen. (Al thans de waarde had grooter kunnen zijn). Van andere omroepvereen. hebben we ze beter gezien. Waarom daaraan geen voorbeeld genomen en niet in de laatste plaats de mannen gefilmd die in de om roep een vooraanstaande plaats innemen? De belangstelling zou er in Vara-kringen aanzienlijk op gewonnen hebben. Te ruim half elf was de vertooning ten einde en sloot de heer Henkes met de op wekking lid te worden v. Vara en S.D.A.P. Naschrift: In de Schager Crt. van gis teren lezen we over de filmvertooning1 op Maandag te Anna Paulownapolder het volgende „De voorz. van de Vara, de heer A. de Vries, was met eenige andere hoofd bestuursleden naar aanleiding van klach ten over deze film bij vertooning op Texel naar Anna Paulowna gekomen om zelf te kunnen constateeren, hoe het er mee stond en gaf de verzekering, nu werkelijk erkend moest worden dat de film niet goed was, dat de aanwezigen kosteloos op een betere editie zullen worden ont haald". Ben krasse jubilaresse. Vrijdag 23 Sept. a.s. zal mevr. M. Rab- Geus, als oudste vrouwelijke ingezetene onzer gemeente, tevens van alle geboren Texelaars, de oudste, haar 93e verjaardag: vieren. Het zal haar gewis die dag aan vele hartelijke bewijzen van medeleven niet ontbreken. Bestrijdt de rundvee-tb.c. De vereen, tot bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee, mag zich, de ongun stige tijdsomstandigheden ten spijt, ineen groote bloei verheugen. Het aantal leden klom van 180 op 208, terwijl het aantal onderzochte koeien nu wel 2943 beliep, (vorig jaar 23S2). Wanneer we nagaan, waar het lidmaatschap toe leidt, kan ons. die toename niet vérwonderen. Het is be kend, dat open lijders onherroepelijk moe ten worden afgeslacht, omdat zij anders als „wandelende smetstoffabrieken" (zoo drukt dr. Picard het uit in zijn interes sante brochure, die we nogmaals elke veehouder ter lezing aanbevelen) een gansche stal met t.b.c. besmetten. De veehouder komt dan echter in aanmerking voor een geldelijke bijdrage van de Ver- eeniging en van Rijk en Provincie, zoodat hij voor het afgeslachte dier, dat gevaar opleverde voor zijn veestapel en dus ver wijderd moest worden, toch nog een be hoorlijke som ontvangt. Naar we vernemen werd voor de 25 in het afgeloopen jaar geslachte open lijders gemiddeld toch nog f 148.78 ontvangen, terwijl zes dieren, die afgekeurd werden, niets konden opbren gen en hun eigenaars geheel op de sub sidie aangewezen waren. Laat hierin voor veehouders, die nog niet toetraden, een' aanleiding liggen, om hun houding te wijzigen. De voordeden zijn niet te ont kennen. Vorig jaar reageerde 20.4 pet. van de 2382 koeien; thans 16.3 pet. van de 2943 koeien. Een prachtig resultaat, dat voor het grootste deel mag worden toegeschreven aan de activiteit, de kunde en accuratesse van onze veearts, de heer E. Noordijk. Hoe meer open lijders aan de veestapel worden onttrokken, hoe meer de bestrijding aan haar doel beant woordt. Het percentage in aanmerking ge nomen, bekleedt de Texelsche Vereen. zeker wel een vooraanstaande, zoo niet de eerste plaats. Behalve een opwekking waar noodig om lid te worden, wil dit schrijven een aansporing zijn om de vergadering te be zoeken, welke hedenavond in „de Zwaan" wordt belegd. Toont, dat gij belangstel ling hebt voor het vele en omvangrijke werk, door het bestuur voor de leden verricht. Ook voor het stellen van vragen en het doen van mededeelingen, de Ver- eeniging betreffende, vindt ge in die ver gadering gelegenheid. Het bestuur rekent op een groote opkomst. Stelt het nu niet te leur. ëu min min min mm mm mm mm mm mm Zit niet bij de pakken neer met het hoofd in de schoot. HUIS AAN HUIS wordt de Texelsche Courant op Texel ge lezen. Laat Texel weten, wat ge hebt aan te bieden. Ge zult er baat bij vinden. Mits met overleg gevoerd leidt ook een adver tentiecampagne op kleine schaal tot het gewenschte doel, dank zij onzx groot op laag: Postbestelling te den Burg. Naar de Postdirecteur meedeelt, zal met' ingang van 3 October voor den Burg een belangrijke verbetering worden ingevoerd voor wat de briefpost betreft. We schre ven reeds over het instellen van een post- autodienst AlkmaarDen Helder. Hier over nu -nog het volgende: Die dienst zal aansluiten op de nachtautodienst Amster dam—Alkmaar en om half vijf 's mor gens van Alkmaar vertrekken. Dan wordt te Den Helder aansluiting verkregen op de eerste boot naar Texel. We krijgen dan te den Burg in de eerste bestelling opgenomen de briefpost, welke de avond te voren (niet te laat, om 1de avondpost- trein nog te bereiken) in Groningen, Maastricht, Amsterdam, Rotterdam, Arn hem of waar ook aan de groote ver keerswegen in ons land, ter post zijn be zorgd. Een verrassing en een verbetering, derhalve, welke we in deze tijd niet heb ben durven verwachten. Onze vroegere plaatsgenooten, oud- leerlingein Z.VlS. alhier.de heeren J. de Bruijn en Jb. Stuyvenberg, thans te Batavia, slaagden 5 Sept. aldaar voor het examen le stuurman. Overplaatsing. Naar de Postdirecteur ons Maandag meedeelde is het besluit tot overplaatsing van de postbode H. Ran van hier naar Hippolytushoef thans definitief geval len. Het vertrek is bepaald op 1 Oct. of zooveel later als noodig is om te Hippo lytushoef een geschikt huis te bekomen. (Dit schijnt in Wieringen's residentie niet gemakkelijk te gaan.)" Belangrijk nieuws vindt ge ook in onze Advertentiekolommen. Autobotsing, die goed afliep. Gistermorgen had op de Steenenplaats een botsing plaats tusscheri de auto's van de heeren Knopperts en R.Kooiman. Het ongeval bepaalde zich tot materieele scha. Zeg (het met bloembollen. „Bloembollencultuur" wil de huisbroei door schoolkinderen bevorderen. Ieder kind zal plrn tien bollen ontvangen en wie daarmee nu het beste resultaat bereiken ontvangen een prijs. Geldleening Dertig Rolders. Het bestuur der Dertig Polders tracht een leening te plaatsen van f12000 a 5 pet. Loeren is leven, kennis is madht. Burg. en Weth. deelen mee, dat gedu rende de wintermaanden weer vervolg onderwijs gegeven zal worden. Aanmel ding bij het hoofd van iedere o.l. school voor 1 October a.s. OUDESCHILD. Sdhip onder de steiger bekneld. Nadat in de nacht van Vrijdag op Za terdag eenige visschersschuiten waren uit gevaren, is het schip van de visscher P. Henkes, die later zou vertrekken, naar de wal gedreven en door het lage water met de voorsteven onder de kade geschoven. Het gevolg was, dat het schip geducht in de knel raakte, toen het water ging wassen en van onder tot boven een scheur in de voorsteven kreeg. Op de scheepswerf van de heer De Wijn is het schip voorloopig gerepareerd, zoodat het weer varen kan, doch grondig herstel moet nog volgen. Een leelijke schadepost in deze voor onze visschers toch al niet royale tijd. OOST. Het is ook hier niet pluis. Maakte ons blad onlangs melding van kippendiefstal op vrij groote schaal in Waalenburg en Koogerveld, de laatste tijd schijnen de palingfuiken alhier de bie- zondere aandacht van het gappersgilde te genieten. Bij herhaling werden fuiken door onbevoegde handen opgehaald en van de inhoud ontdaan ten nadeele van gebr. Plaatsman alhier. Ook werd dezer dagen uit een te water liggende korf plrn. acht pond paling meegenomen. De korf werd netjes op de wallekant te drogen gezet. Hoewel de stroopers vrij brutaal optreden, heeft men tot nog toe geen spoor van hen kunnen ontdekken. Inmid dels wordt extra een oogje in her zeil ge houden, opdat de dader(s) vandaag of morgen toch door de mand valt (vallen). TOONT JE SOLIDAIR. Ben woord tot de pachters van domeingronden. De Nederlandsche Staat verhuurt ook land. Tegen hooge pacht. Het land is slecht. De opbrengst gering. Ook de prij zen van de schapen en lammeren, van de koeien en kalveren, die grazen op het land van de Ned. Staat zijn laag, zeer laag, al genieten die dieren de eer te mogen weiden op het land van de Ned. Staat. Daar is een crisis-pachtwet. Een wet van de Ned. Staat. De wetten moeten worden geëerbiedigd. Ze moeten worden uitge voerd naar de letter en naar de geest. De crisis-pachtwet wil aan de pachter een eenigszins dragelijk bestaan geven. Door het tot stand brengen van deze wet werd erkend, dat de pachten veel te hoog zijn. De Ned. Staat moet nu voorgaan met de pachters van de domeingronden nu en in de toekomst billijk te behandelen. Han delen in de geest van de crisis-pachtwet.. De pachters van „de Staat" ontvingen eenige dagen geleden de volgende dreig brief dreigbrieven schrijven en toe zenden is strafbaar gesteld door de Ned. Staat, evenwel de pachters ontvingen een dreigbrief. „Indien ge voor 15 October niet be richt, dat ge voor 3 jaren het gepachte land weer aanvaardt tegen 2/3 van de loopende pacht, zal worden aangeno men, dat ge er van afziet". Dit bericht kan als volgt worden ver taald „Indien ge niet bereid zijt hard te werken en geld toe te geven, kunt ge ophoepelen". 1/3 reductie, terwijl 4/3 nog te weinig is. Zoo doet de groot-grondbezitter „de Ned. Staat". De pachters van de schrale domein gronden hebben steeds trouw de huur be taald, meer, veel meer dikwijls dan naar redelijkheid kon worden geëischt. Laten n u alle pachters van domeingronden wei geren, om op de gestelde voorwaarden in te huren. Allen en dan geen onderkruipers. Dat zou misselijk zijn te huren het land, dat de tegenwoordige pachter wel wil hou den, maar niet kan tegen de gevraagde pacht. Mocht er al zoo'n edel individu rondloopen, laat hij dan weten, dat het verachtelijk is zijn strijdende collega in de rug aan te vallen. Als alle pachters van domeingronden eendrachtig samen gaan, dan zal de Ned. Staat het land moeten geven tegen een redelijke prijs. En die prijs moet heel laag zijn. De pro ducten brengen zeer weinig op en niets wijst nog op verbetering. De afd. Texel van de Bond van Ned. Iandpachters. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 September HERV. GEMEENTE. Den Burg, n.m. zeven uur, ds. Visser. Oudesdhild, v.m. half elf, ds. Visser. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm half 1 ds. van Petegem Collecte fonds noodlijdende kerken en personen. Oosterend, vm. :0 uur ds. Plug Maandcollecte. Cocksdorp, nm. 8 uur ds. Plug. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av 7,30 uur dezelfde gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds. terSchegget van Harkema Opende. nm. 3 uur dezelfde O Examens.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2