De Nieuwe Texelsche Courant imrnnwtfiedtfem! :70dS. lOcts. No 4671 46ste Jaargang. Woensdag 28 Sept. 1932 i. m u* *»4i Van week tot week Duitschlands eisch: „Gelijkgerechtigdheid" Vermindering der bewapening broodnoodig Dus vanaf heden alleen nog echte ASPIRIN in deze origineele verpakkingen. Duitschland weigert verder aan de Ontwapenings conferentie deel te nemen. Een prikkel ten goede? Texelsche Berichten PROF. KEES0M. op Texel thuis aan huis gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langevekl en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder t.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40- 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.—; 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7,14 (WETTELIJKE TIJD. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zo mertijd dit jaar zal eindigen op 2 Octo ber a.s., te drie uur in den morgien, dusi in den nacht van Zaterdag op Zondag. In verband hiermede zullen de toren klokken Zondagmorgen te drie uur een uur worden achteruitgezet. Texel, 27 September 1932. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond Llojd George neemt het voor Duitsdhland op. Zoo schreef onlangs de bekende En- gelsche politicus Lloyd George in een Engelsch dagblad „Twee van de vier, die het Verdrag van Versailles hebben opgesteld, zijn heengegaan: Clemenceau en Wilson. Als een van de twee, die nog in leven zijn), aarzel ik geen oogenblik Duitschland's verwijt, dat de overwinnende volken hun belofte (inzake de ontwapening) niet zijn nagekomen, als volkomen gerechtvaardigd te erkennen. De Duitsche verontwaardi ging over deze schennis der goede trouw' is geen plotselinge uiting van nationale- opgewondenheid, aangewakkerd door ge- wetenlooze en konkelende militaristen. De Duitsche staatslieden hebben dertien jaar lang een geduld en verdraagzaamheid betoond, welke het groote volk, dat ziji vertegenwoordigen, waardig is. Geduren de al die jaren werden de bepalingen, van het Verdrag van Versailles, dat zij in het uur hunner verpletterende nederlaag hadden aanvaard, meedoogenloos tegen over Duitschland uitgevoerd, terwijl an dere staten de onbeschaamdheid hadden, zelfs te weigeren over de nakoming hun ner verplichtingen te onderhandelen. Het is Frankrijk's politiek steeds ge weest Duitschland te omringen met een, haag van scherpe speren. Duitschland ligt machteloos terneer, omringd door groote en kleine vijandige mogendheden, die alle tot de tanden gewapend zijn en haar zware artillerie gericht hebben op een Duitschland, dat hulpeloos is tegen over zulk een verpletterende overmacht. Geen zich zelf achtende natie kan zich. zulk een vernedering laten welgevallen. Wat zal er nu gebeuren?" Om tot verbetering van de slechte eco nomische toestand, waarin de geheele wereld nog altijd verkeert, te komen, zijn in de eerste plaats noodig, naar algemeen wordt erkend: .afbreking der tarief muren; afschaffing der contingenteeringen vermindering der bewapening, opdat de volken ontlast worden van een groot ge deelte der geweldige sommen, die legers en vloten jaar in jaar uit verslinden en tegelijkertijd het gevaar voor oorlog ver minderen. Hoezeer de ontwapenings kwestie weer op de voorgrond is getre den, blijkt uit voorgaande uitingen van, Lloyd George, die volstrekt niet op zich zelf staan. De Duitsche regeering 'heeft besloten geen vertegenwoordiger te zenden naar de reeds bijeengeroepen vergadering van de ontwapeningsconferentie. Zij vond de re sultaten otnbevredigend en zóó ontmoedi gend, dat zij het nut er niet van inziet., In zijin antwoord verklaarde Henderson Duitschland's besluit ten zeerste te be treuren en deed hij een beroep op haar om alsnog daarvan terug te komen aange zien het wegblijven van Duitschland be slist nadeelig zou zijn voor een bevredi gende oplossing van het ontwapenpngs- vraagstuk. In de nota der Engelsche re- geering wordt een vrij scherpe toon tegen Duitschland aangeslagen. Wellicht heeft mede de doorslag voor haar houding ge geven het feit, dat de Duitsche regeering, besloten is een derde gepantserde kruiser op stapel te zetten van het bekende type dat een wonder van zijn soort moet zijn, en vooral in Frankrijk veel ongerustheid heeft gewekt. Aan de 'houding der Duit sche regeering is wellicht mede te wijten,, het besluit der Britsche om nu een aaiïïal oorlogsschepen te gaan bouwen, waarvan de bouw vroeger was uitgesteld. Men ziet het: wij gaan de goede kaïnt uit, aan de ontwapening wordt hard gewerkt Henderson, de optimist, houdt er trots alles de moed in. De benijdenswaardige. Het is natuurlijk best mogelijk, dat hij gelijk heeft, en de zaak goed inziet. Wil men, als Henderson, optimist zijn, dan kan men uit Duitschland's houding zelfs honing zuigen. Immers, Duitschland's be dreigingen, o.a. met zich op eigen houtje dus zonder zich meer aan het Verdrag van Versailles te bekommeren, te gaan wapenen, misschien zelfs uit de Volken bond te treden, voorloopig alvast niet meer in Genève te verschijnen voor zoo ver de ontwapeningsconferentie er mee gemoeid is, kunnen slechts prikkelend op de regeeringen werken, om nu toch einde lijk eens emst en haast te maken met de ontwapening. Dit te meer, aangezien Italië en Rusland, ook al, en om soortgelijke redenen, zijn gaan brommen en dreigen. Rusland weigert in de toekomst ver tegenwoordigers te zenden, zoolang geen besluiten over een werkelijke verminde ring der bewapening zijn genomen. Het zou inderdaad een prikkel ten goede kun nen zijn, of worden. WIJ BREIEN II en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de aller fijnste). Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Den Helder, Zuidstr 19 (Let op de gele winkel) Depot voor Texel: Wed. BUIJSMAN, Parkstraat 30, Den Burg. P. S. Directe bezorging aan uw huis per auto, over het geheele eiland. Al onze gebreide goederen zijn voor verkoop aanwezig bij Wed Buijsman. CRISIS-V ARKENSWET. De plaatselijke commissie is voor wat de keuring betreft vrijwel met haar werk gereed. Bijkans drieduizend varkens zijn van het vereischte stempel voorzien. Over het geheel had het merken een vlot ver loop en ondervond men van de veehou ders de volle medewerking. Slechts enke len weigerden het verschuldige merkloon te betalen. Hun varkens loopen nu nog ongestempeld rond, evenals de varkens, van hen, die veronderstelden, dat de com missie zich ook met „varkensvamgen" on ledig houdt. De speciale aandacht wordt nog eens gevestigd op de adv. in dit nummer, waarin wordt meegedeeld, dat het vervoeren van ongestempelde varkens na 1 Oct. strafbaar wordt gest)eld. Argentinië. Het Internat. Congres. De Koel-Imdustrie. De Wereldcrisis en de dis tributie. Een warme ont vangst van de „groote be- vriezer". Het Internat. Koude-congres, dat te Buenos Aires (Z.-Am.) gehouden werd en veertien dagen in beslag nam, is afge- loopen. Zooals we reeds meldden werd het door „onze" prof. Keesom bijge woond als vertegenwoordiger der Ned. Regeering. Wie op een dagblad geabon neerd is, zal over dit congres zeker reeds allerlei interessante biezonderheden ge lezen hebben. De wetenschappelijke zijde van de koel- industrie is op dat congres van alle kan ten besproken en bekeken, maar ook de practijk had de volle aandacht, hetgeen ons niet verwondert, wanneer men weet, dat deze koelindustrie voor Argentinië van buitengewoon groote beteekenis is. Was vroeger het vleesch er niet in tel eni bijna waardeloos het beste vleesch kostte in de groote steden plm. 10 ct. per pond; beenderen en hoorns warm meer waard dan het vleesch! thans is het, gekoeld of bevroren, een hoogst be langrijk uitvoerartikel geworden: voor miljoenen guldens per jaar! Ook fruit en eieren worden in koehruimen in groote hoeveelheden geëxporteerd. In de eerste vijf mnd. van 1931 alleen reeds werden meer dan zes miljoen Kg. druiven in koelkamers het land uitgevoerd. Over heel 1930 bedroeg de waarde van uitgevoerde bevroren ot gekoelde productenmeer dan 295 miljoen guldens! De lezer zal toegeven, er was nauwelijks een beter congresstad voor de koel-techniek op 'de aardbol te vinden dan Buenos Aires', want nergens ter wereld is men aan de koel-techniek zooveel dank verschuldigd als in het Argentijnsche land. Het bericht, dat prof. Keesom naar Argentinië komen zou, maakte eerst slechts onder de ingewijden indruk; de groote pers, slecht ingelicht omtrent Ne- derlandsclie menschen en dingen, noemde hem bijna niet, en schreef artikelen over de gedelegeerden uit andere landen, die meer met reclame op hebben. Maar toen het congres begon, en bleek, dat professor niet alleen gedelegeerde was van de Nederlandsche regeering, maar ook President van de Algemeene Conferentie van het Internationale Koude- Instituut te Parijs, en dat hij door het! Argentijnsche voorbereidend comité tot zijn eere-president benoemd was; toen men bemerkte, dat hij, naar recht en bil lijkheid, niet één, maar de allereerste rol speelde op het congres; toen bleek^ dat de eerste afdeeling van het congres, de afdeeling van het Cryogeen Labo ratorium te Leiden onder zijn leiding stond en tal van studies van zijn hanidi bracht, terwijl de overige studies in die zelfde afdeeling bijna alle van de hand1 van Neder land sche geleerden waren; toen. begon men opmerkzaam te worden, en zelfs de groote pers kwam er achter, Jat eigenlijk Leiden het we re ld-centrum is van de studie der allerlaagste tempera turen en Nederlandsohe geleerden bijna het monopolie van die studie hebben. Wij beschikken over de nieuwste machines en modern lettermateriaal Dit waarborgt uNet drukwerk, vlug geleverd en tegen den laagst mogelijken prijs berekend Drukkerij Texelsche Courant Een verrassing was, dat de delegaties officieel ontvangen door de Agron.- en Veeartsenijk. Fac. van de Universiteit van Buenos Aires elk in haar eigen taal wer den begroet, ook de Nederlandsche en wel door onze landgenoot, prof. djr. Louis van de Pas, prof. aan genoemde hoogeschool. De Ned. Kamer van Koophandel te Buenos Aires bood de Nederlandsche ge delegeerden (ook de gezant, de heer Tep- pema, vertegenwoordigde ons land), een noenmaal aan. Prof. Keesom heeft daar een zeer belangwekkende rede gehouden over het werk van 'het cryogeen labora-. torium te Leiden. Op dit congres is Nederland dan ook flink voor de dag gekomen en de Argen tijnen, die ons land zoo weinig kennenl, hebben tot hun verrassing bemerkt, dat een industrie, die voor Argentinië zoo buitengewoon belangrijk is, eigenlijk haar wetenschappelijk hoofdkwartier in Neder land heeft met als hoofdfiguur en leids man onze professor Keesom! De Telegraaf schrijft: Professor Keesom heeft goed praten. Hij, de groote man van het Leidsche la boratorium, die koude kan maken zoo koud als er geen koude bestaat, was eenige weken te Buenos Aires als de groote figuur op het Internationale Koude- congres. Hij heeft zich er over uitgelaten; dat de wereldcrisis niet is een ensis vam overproductie, maar van slechte distri butie en dat de koeltechniek een groote hulp is voor de distributie. Dat wetert we. Maar wat helpt o,ns dat, als de ex port achteruit gaat in prijs ien massa? Professor Keesom heeft goed praten. Maar voor juiste distributie moet er één ding zijn: koopkracht bij de klanten. En die gaat naar de maan. Het was overigens een prachtige pro paganda voor Nederland, de aanwezigheid van een man als Keesom op dit congres, dat voor Argentinië zoo buitengewoon is, omdat de industrie van gekoelde uit- voerproducten de tweede industrie van het land is. Professor Keesom is gevierd door het congres zelf, door de Argentijn sche autoriteiten, door de Nederlandsohe kolonie, door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Buenos Aires, en als de warme ontvangst van de groote be- vriezer invloed heeft op zijn techniek, dan is professor Keesom nooit verder van het absolute nulpunt afgeweest dan tijdens zijn verblijf in Buenos Aires. JEUGDHERBERG „PANORAMA". Ben praatj'e over „Jeitgd'lherbergen. Het onderstaande hadden we in ons vo rig nummer willen laten volgen op het bericht over onze jeugdherberg. Door plaatsgebrek kunnen we het nu pas op nemen Het leidt geen twijfel, of de jeugdher berg heeft aan haar doiel beantwoord, al TEXELSCHE COURANT 29 30 1 2 4 5 6 Oct 8,56 9.32 10 09 9,44 10,24 11,07 11.54 LICHT OP Rekening houdend met de tegenwoordige eco nomische verhoudingen is de prijs van Aspirin- tablelten in buisjes van 20 tabletten van 75 cent tot verlaagd. Daarnaast zijn vanaf heden In «en bij zondere hygiënische zakjes-verpakking 2 tabletten, ter vervanging van ae dik wijls zoo onhygiënische aflevering van losse tabletten, verkrijgbaar tegen den prijs van Deze prijsverlaging tezamen met de nieuwe zakjes-verpakking stelt iedereen in staat, de eenig echte, werkelijke Aspirin-tabletten te koopen. Aspirin wordt uitsluitend door de BAYER-fabrieken vervaardigd. Elke tablet, die niet van het BAYER-kruis is voorzien, is geen Aspirin. Een garantie voor echtheid en versche tabletten wordt uitsluitend in deze origineele verpakkingen gewaarborgd. O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1