Ter herinnering ingezonden Bij dit nummer behoort een TWEEDE BLAD. zou naar onze smaak de toegang uitslui tend voor jeugdige personen (tot b.v. 20 jaar) mogelijk moeten zijn. we weten echter, dat de stichting gebonden is aan het reglement der N.J.H.C. (Ned. Jeugd herbergen-Centrale), hetwelk het gebruik maken van een „jeugd"-herberg toestaat aan ieder, die in het bezit is van eentrek- kerskaart. En zoo'n trekkerskaart wordt uitgereikt, zonder de leeftijd van de aan vrager in aanmerking te nemen. Dit spijt ons; het verdient o.i. overweging een leeftijdsgrens vast te stellen. Dames en heeren van 4050 en ouder behooren niet thuis in een „trekkershuis", dat blijkens zijn naam toch voor de jeugd bestemd moet zijn. Het klinkt misschien ongerijmd, maar onze beeldspraak is juist, wanneer we schrijven, dat de jeugd hier „de oudste brieven" heeft. Niet alleen is de stem ming, de harmonie, de vreugde meer alge meen, wanneer jeugdige trekkers alleen de „herberg" bevolken, (het zij vermeld met alle respect voor hen en haar, diei, op middelb. leeftijd gekomen, niet vergeten zijn ook jong te zijn geweest en hun/haar jeugd in het hart bewaard hebben!). Maar ook loopen jongeren de kans wegens „overbevolking" te worden afgewezen, zoo pas ouderen er de beschikbare plaat sen hebben ingenomen. En dat zou ons toch voor een „jeugd"iherberg te kras voorkomen. Vooral nu blijkt, dat „Pano rama" zoo in trek is en in het algemeen de trek in trekken zoo toeneemt, lijkt ons het stellen van een leeftijdsgrens zeer wel mogelijk. Hiermee zou tevens worden te gemoetgekomen aan het billijk verlangen van hotel- en pensionhouders, die met leede oogen „oude klanten" (in dubbele beteekenis) in de jeugdherberg hun in trek zien nemen. Wie meent, dat we door een verkeerde bril kijken, zij bij voorbaat gemachtigd ions, voor onze rekening, een betere te doen toekomen. Onderlinge Veeverzekering. Men verzoekt ons de aandacht van be langhebbenden te vestigen op de adv. ih, dit nummer, waarin veehouders worden opgewekt hun paarden en koeien te ver zekeren bij de plaatselijke onderlinge vee verzekeringen. Deze bepalen zich tot Texel alleen, staan onder de controle der aan gesloten leden en garandeeren de laagst mogelijke premie, omdat zij onderling werken en geen „winst maken" ten doel hebben. Jarenlange ervaring op verzeke- ringsgebied is tevens een waarborg voor 'n degelijke verzekering en vlotte schade regeling. Veillngberidit Coop. P.T.V. „Texel". Men schrijft ons: De handel in eieren was in de afge- loopen week niet best. Doordat Duitsch- land weinig afnam, zakten de prijzen weer in. Bij ons op de veiling waren de prijzen Maandag ook lager. Het prijsver schil bij de vorige week was 20 tot 25 ct. per honderd. Wellicht, dat in het be gin der nieuwe maand de prijzen iets beter worden. Het Texelsdh Sdhapenstamboek. De bekende markt van geregistreerde ramlammeren zal dit jaar te Hoorn wor den gehouden op Zaterdag 1 October v.m. 9 uur op de Veemarkt, aan de voor malige kazernezijde. Ill III WATT hield vol: 15 jaar ging hij voort met het bouwen van stoommachines, die maar niet werken wilden. Maar hij hield voet bij stuk en het lukte ten slotte. Veel menschen moes ten wat meer aan Watt denken. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Ons le elftal heeft het in Uitgeest niet! tot een overwinning kunnen brengen. Voor de rust tegen wind spelend, is het; U-doel eenige malen in gevaar geweest. Door slecht afwerken van enkele goed doorgegeven ballen gingen de weinige goede kansen verloren. U. wist de stand tot 2—0 op te voeren. Dirk speelde op' halve kracht, waardoor het verdedigings- bloc aanmerkelijk werd verzwakt. Ook Jaap had zijn dag niet en mist nog altijd de moed om op tijd uit te loopen. Dit is jammer. Zijn overigens goede keepers- talenten zijn nu niet heelemaal volledig. Na de rust maakte Jn. Q. ons le tegen-. punt en er kwam weer wat moed in. Vrij spoedig echter maakte U. 2 doelpun ten, waar tegenover T. er nog slechts één wist te stellen, weer van de voet van Jn. O. De tegenpartij vond het welletjes en legde het uitsluitend op verdedigen toe, waardoor in de stand 4—2 geen verande ring kwam. Jammer was het, dat we zonder W. moesten spelen. We hopen nu maar, dat alles in het werk wordt gesteld om dei schade weer in te halen. „Ieder present",1 zoo moet het zijn. Alles is [gedaan, om het sportterrein zoo goed mogelijk te ma ken, opdat de voetbalsport onder de gunstigste omstandigheden kan worden gespeeld. Zooals het nu is, met de kans Qui stpijs. hdoger Pj> te komerik moet iedere sjieler geïnspireerd worden oni alles te doen, om zooveel mogelijk pre sent te zijn en het beste spel te spelen! om te bewijzen, dat Texel tot de bo venste helft behoort. Oom speelde een goede wedstrijd; met harde wind echter moet de bal langs de grond gespeeld worden. De wedstrijd Texel 2—H.R.C. 5 ging niet door. Zeker wegens te slecht weer, of was er geen scheidsrechter? We weten! het niet en vinden het jammer. Onze jongens wachten nog steeds op huneerste wedstrijd. Zondag a.s. naar J.V.C.-Juliana- dorp. Uitslagen afd. I K.N.V.B., 4e klasse A.: Zilvermeeuwen-Beverwijk 12; Alkmaar D.T.S. 2—1; Uitgeest Texel 4—2; E.V.C. Q.S.C. 2—0; Vrone—Schagen 03. gesp. gew. geL verl. p.v. p.t. gem Schagen 2 2 0 0 7 2 4 Beverwijk 2 2 0 0 6 2 4 Uitgeest 2 11 0 8 6 3 Alkmaar 2 10 14 3 2 E.V.C. 2 10 13 4 2 D.T.S 2 0 115 6 1 Zilvermeeuwen 2 0 1 1 4 5 1 Texel 2 0 115 7 1 Q.S.C. 10 0 1 0 2 0 Vrone 1 0 0 1 0 3 0 Zondag a.s. speelt Texel 1 thuis tegen Vrone. Tijdens deze wedstrijd zullen door bemiddeling van sigarenmagazijn W.Vlas, Groeneplaats alhier, een groot aantal boekjes worden uitgereikt, welke sport liefhebbers in staat stellen de geheele competitie bij te houden. Bovendien zijn er enkele nuttige wenken en wetenswaar-, digheden in verwerkt. De titel is „Voet bal-Vademecum seizoen 1932-'33, aange boden door de Firma Van Nelle". Van de elftalcommissie: Texel I-Vrone 1, aanvang 2 uur. De spelers worden attent gemaakt op het tenue voor deze wed strijd, wit met zwarte broek, enz., zulks in verband met de clubkleuren van Vrone. Jb. Gras D.Zuidewind Jo Ran J.Vroegen N. de Graaf H.C.Ran J. Kiljan, E. Lap W.Winter J.Gieles G.Wit- vliet. Res.: A. Dros Bz. Texel 11 gaat op bezoek bij Julianadorp (J.V.C.). Vertrek boot elf uur. W.Ran Jac. Helsloot J. Broekman A.Pen M.Vlaming A.v.d.Slikke P.Bruin P.Keur J.Bruin (O.S.) J.Bruin Jb. Geus Afberichten, alléén om geldige réden, bij Dapper, Schildereinde, Vrijdagavond uiterlijk 8 uur. De proefelftallen der adsp. speeldera onder ongunstigeweersomstandigheden, sterke wind met nu en dan eenige regen. Het spel was nog niet fraai. Groen-Zwart won met 3—2 van Wit. ëi min mui mm 1!= Hedenavond Alg. Ledenvergadering van het Nut in Hotel „Texel". Aanvang 8 uur. sil Ill T.b.c.-vrije opfok van Rundvee. Het bestuur der Ver. tot Bestrijding van de t.b.c. ouder het rundvee acht het' nuttig onder de aandacht der leden eu andere belanghebbenden te brengen, dat de zeer belangrijke vergadering, welke reeds Woensdag 1.1. op de algemeene ver gadering ter sprake werd gebracht, zal worden gehouden op Vrijdag 30 Sept. a.s., des namiddags 1.30 in het „Gulden Vlies" van de heer Mooij, Koorstraat te Alkmaar. Op deze vergadering zal Inspecteur 't Hooft, van 's Gravenhage, een lezing houden over de T.b.c.-vrije opfok van het jongvee. Dat deze t.b.c.-vrije opfok een der belangrijke factoren is voor het ver krijgen van een t.b.c.-vrij veebeslag en dus voor de veehóuder-fokker van on schatbaar belang, behoeft geen betoog. Het bestuur rekent liet zich een plicht, de leden aan te sporen deze gewichtige vergadering te bezoeken. Kerkdoncert te Oostererid. Om 7.15 uur vertrekt vanavond voor bezoekers van het kerkconcert een bus: van de Groeneplaats via de W.aal naar Oosterend, die dekpassagiers na afloop van het concert ook weer naar Den Burg, terugvervoert. OUDESCH1LD. Sportnieuws. De Zondag alhier gespeelde voetbal wedstrijd Zeemeeuwen I-Zwaluwen I (den Helder) eindigde met een flinke over winning voor Zeemeeuwen. Jammer was het, dat de keeper van Zwaluwen niet meegekomen was, zeker wis de uitslag dan heel anders geweest. Nu moesten de Zwaluwen met 10 man spelen. Het spel was over het geheel genomen van beide kanten goed. Voor de rust, toen Zee meeuwen tegen de sterke wind jn speel den, een gelijkopgaande strijd. De stand was met de rust 53 voor Zeemeeuwen. Na de rust konden de Zwaluwen het niet lapgey bolwerken en .werd hst spel min der,,. De! Zeemeeuwen wijten'nog 7 doel punten te maken, waar tegenover de Zwaluwen 2, zoodat de eindstand 12-5 in het voordeel der Zeemeeuwen was. We zien Zwaluwen hier gaarne nog eens terug, maar met een volledige ploeg. Dan kan het een mooie wedstrijd worden. Vermelden we nog even, dat het aantal donateurs van Zeemeeuwen de 75 reeds is gepasseerd en het bestuur steeds be reid is, nieuwe donateurs te boeken. J.D.B. Schoolnieuwa. Voor de cursus vervolgonderwijs aan de o.l. school alhier, meldden zich veer tien leerlingen aan, tien meisjes en vier jongens. Woningbouw. Door gebr. P. en K. Hoogerheide werd de bouw van een woonhuis alhier na slooping van het oude opgedragen aan timmerman P. A. van 't Hoog te den Burg en metselaar I. Voigt, te de Waal. DE WAAL. Sportnieuws. Korfbal. Zondag werden hier seriewedstrijden gespeeld om 2 medailles, waarvan er een beschikbaar was gesteld door de fa. H.W. Holsmuller, grossier te Alkmaar, en de andere door de eenige maanden geleden opgerichte korfbalclub de Waal, van welke vereeniging 14 dagen geleden de naam H.M.S. werd veranderd in D.T.S. (Door training sterk). Vrijwel op tijd, stonden de 2 twaalf tallen, die het eerst moesten spelen, klaar' om te beginnen: O.K.C. (Oudeschild) en H.K.C. (den Helder). Kort voor het einde, wist J.Snieder, die als invaller met O.K.C., meespeelde, een doelpunt te maken voor O.K.C., O.K.C. wist dus met 1—0 te win nen. Daarna traden in het strijdperk „de Zwaluwen" (den Hoorn) en D.T.S. (de Waal). In de tweede helft maakte D. Keijser eerst een doelpunt voor D.T.S. Even later maakte J.Roos voor „de Zwa luwen" gelijk. Deze wedstrijd eindigde gelijk: 1—1. Om een beslissing te krij gen, werden 5 strafworpen genomen, J. Roos voor de Zwaluwen, M.Koopman voor D.T.S. Bij de 2e beslissing wist M. Koopman voor D.T.S. het winnende doel punt te maken. Uitslag 32 voor D.T.S. De derde wedstrijd ging tusschen Verdo-Nigro (den Burg) en S.V.C. (de Cocksdorp). In deze wedstrijd kwam in de 2e helft de beslissing door een doel punt van J. Kiewiet voor Verdo-Nigro. Uitslag 1—0 voor Verdo-Nigro. De eerste wedstrijd in de demi-finale ging tusschen Verdo-Nigro en D.O.H. (den Burg). D.O.H. had voor de eerste ronde vrijgeloot. In de eerste helft maak te J. Kiewiet voor Verdo-Nigro 10. In de tweede helft verhoogde H.Vermeulen deze stand tot 20. Uitslag 20 voor Verdo-Nigro-, De tweede wedstrijd in de demi-finale ging tusschen D.T.S. en O.K.C. In de eerste helft maakte mej. A.Dogger voor O.K.C. een doelpunt. In de tweede helft doelpuntte D.Keijser voor D.T.S. en kwam met 11 het einde. Bij de beslis sende strafworpen wist Bruin voor Oude schild het winnende doelpunt te maken. Uitslag 2—1 voor Oudeschild. Hierna kwam de finale tusschen Verdo- Nigro en O.K.C. In de eerste helft wist J. Kiewiet voor Verdo-Nigro het win nende doelpunt te maken. In deze stand kwam geen verandering, zoodat Verdo- Nigro met 10 winnaar werd. EINDUITSLAG Verdo-Nigro eerste prijs; O.K.C. tweede prijs. De weerstoestand was niet ideaal te noemen. De korfballers werden nogal eens onthaald op stortbuien, wat voor sommige spelers een ware opfrissching was. Ook de wind deed veel afbreuk aan het spel, vandaar vermoedelijk de weinige doelpunten. Na afloop reikte de heer C. A. Keijser, voorzitter van D.T.S., met een passende toespraak de prijzen uit aan de aanvoer ders der winnende vereenigingen. OE COCKSDORP. Postvervoer per flesdh. Aan het strand bij het Eierl. Huis is een flesch gevonden met een briefje in het Fransch, onderteekend met „Les Poilus" en vertaald luidende: „Souvenir. Op 17 Aug. 1933 (er stond niet 1932) te water geworpen van het s.s. St. Palais, komende van Rotterdam. (We ontvingen nog een briefje, dat Texel op deze wijze bereikte; hierop ontbreekt echter iedere plaatsaanduiding) Feestavond S.V.C. Blijkens een adv. in dit nummer zal de feestavond van S.V.C. alhier op Zondag a.s. worden herhaald. DE KOOG. Danslessen. Ook hier bestaat gelegenheid tot deel name aan een danscursus, zoowel "voor beginnelingen als voor gevorderden. De lessen worden gegeven in hotel „de Toe- komst". DEN HOORN. Door de ludht van Londen naar Texel. Bij paal 12 werd Zaterdag een lucht- bal|onnefje gevonden bhjtóensVhet o'p- .üSgllrift opgelaten te JLpndun jup (Founder's Day, 17 September Tl. OOSTEREND. Kerknieuws. Hedenavond zal D.V. het concert met medewerking van mevr. Visser (viool), mej. Dijt (cello), J. Visser (orgel) en het Kerkkoor van den Burg gegeven worden! in de Herv. kerk. Aanvang 8 uur. Pro gramma, tevens bewijs van toegang, ver krijgbaar aan de kerk. (Ingez.) Illlllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllll IIIIHIIIIIIIIllll RECENSIES. Illlllllllllllllll iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „DE WANDELAAR". Een genot voor het oog, een verkwik king voor de geest is ons immer opnieuw het maandblad „de Wandelaar". Het zal ook u bevallen, lezer, wanneer ge u gaarne verdiept in folklore, heemschut en toerisme; wanneer ge oog hebt voor de schatten der natuur. „De Wandelaar" helpt u ze te ontdekken en we verzeke ren u dat ge ze menigmaal zult vinden op plaatsen, waar ge ze het minst ver wacht. Aan ons bureau ligt thans het Septeinber-nr. ter inzage, opdat ge u hier van kunt overtuigen. (Prijs f7.50 fr. p.p.) DE BRON VAN VEEL ELLENDE. Niets brengt op aarde zooveel leed, Als 't gif „Schiedammer nat". 't Verwoest de welvaart van een land, De vrée van dorp en stad. 't Verkwist gezondheid en fortuin, Vernietigt lust en kracht, 't Heeft meen'ge vrouw en menig kind Ten bedelstaf gebracht. 't Teelt misdaad, twist en vechtpartij Brengt schande en oneer aan, 't Vult kerker-, gast- en gekkenhuis Doet 't nakroost ondergaan. Noch oorlog, pest of hongersnood, Of wat ooit was op aard', Heeft zooveel onheil, zooveel wee En rampen ooit gebaard! O dronkaard! wat al rekenschap, Wat vreeselijke straf. Wacht eenmaal u en spoedig ook Aan gene zij van 't graf! P. M. Van een „dreigbrief" gesproken. Zeer Geachte Redactie. In het „ingezonden stuk" van de afd. Texel van de bond van Ned. landpach- ters, opgenomen in uw blad van 21 Sept. j.l.y wordt een „dreigbrief" geciteerd. Aangezien deze brief tusschen aanha- lingsteekens is geplaatst, zou men mee- nen, dat de juiste inhoud was weerge geven. Ik zend u hierbij afschrift van het door mij aan alle pachters van Staats- gronden gerichte schrijven, waaruit u zal blijken dat de, in het „ingezonden stukje" aangehaalde brief in alle opzichten ver schilt van het door mij verzonden schrij ven. Het is toch duidelijk,'dat mijn brief in geen enkel opzicht als een „dreigbrief" kan worden opgevat. Hoogachtend, P. BOODT, Houtvester bij het Staatsboschbeheer. Afschrift. Betreffende: pacht grasland op Texel. Staatsbo sdhbeheer. Utrecht, 16 September 1932. „Ik verzoek u mij uiterlijk Zaterdag 15 October a.s. mede te deelen, of u weder voor den tijd van drie jaren (van 201 Maart 1933 tot en met 19 Maart 1936), wenscht in te pachten de door u gepachte perceelen, voor de, voor het pachtjaar 20 Maart 1932 tot en met 19 Maart 1933! vastgestelde pachtsommen. Indien op Zaterdag 15 October uiterlijk des mid dags 12 uur geen antwoord van u op mijn bureau, Wed. no. 4 te Utrecht, is ontvangen, wordt aangenomen dat uniet wenscht in te pachten. Desgewenscht worden omtrent de herverpachtingen in lichtingen verstrekt in het pension „Bosch en Duin" van G. Buis, op de Wester- mient en wel op Woensdag 5 October a.s. om uur". De Houtvester in de Houtvesterij „de Eilanden" (get.:) P. BOODT. LEVENSSPEL. In deez' dwaze wedstrijdwerekL, In deez' wereld van de sport, Wordt de mensch al roekeloozer^ Als het gaat om een record. D' een wil harder op de motor, D' ander hooger in de lucht. 't Moet al vlugger en al dwazer, 'k Las nu van „Familie-vlucht". Hutchinson, met vrouw en kind'ren, Plus het verder personeel, Heeft de wereld doen genieten Van iets nieuws, sensationeel. Nu niet maar alleen de lucht in, Iets pikanters wordt gevraagd, Daarom voor de eer der menschen, Vrouw en kind er aan gewaagd. Neen, niet enkel vrouw en kind'ren, Dat is dan nog eigen wil, Maar hij zet ook nog het leven Van de redders oj> het spel, Onderzoekingstochten? Prachtig! Daar zijn echte helden bij. Zulke heldgn kan men eefén,"' Maar 11— -£êetT levlensspelerij. 2 HUIB DE 'RÏjMELAAR. O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2