TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Uw advertentie Huis aan Huis Oplaag thans ruim 2345 exemplaren. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 28 September 1932. Uitslag aanbesteding. Door B. en W. werd aanbesteed de le verantie van steenkolen voor 1. Raadhuis, 2. o.l scholen den Burg, de Koog en de Waal, 3. den Hoorn, Oosterend en Oudeschild, 4. de Cocks- dorp, 3. Eierland en Oost, 6. Z.V.S., 7. Ulo., 8. Gymnastieklokaal Molenstraat. Er werd" prijsopgaaf gevraagd voor A. Willem Sophia of Domaniale kolen en B. Oranje Nassau of Wilhelminakolen. Er kwamen drie biljetten in: In. Bruin Pz.: Willem Sophia of Do maniale: 330 517 502 206 400 344 215 60. Jn. Bruin Pz.: Oranje Nassau of Wil helminakolen 285.55 447.38 432.73 179.52 344.55 294.55 184.05 46.82. I. C. Rab: A. 306.40 449.83* 449.83 187.80 347.20* 294.39* 189.30 54.80. J. C. Rab B. 289.40 433.45 424.35* 178.30 337.40 283.10 178.70* 52.30. D. Vos: A. 298.70* 481.10 -452.03 178.50* 361.90 302.10 192.20 49.—*. De bedragen met zijn voor de be trokken soort de laagste. SPORTNIEUWS. De Politie-Sportclub te den Helder or ganiseert Zondag een 45-K.M.-marsch van DenHelder't Zandden Helder. Ver trek 10 uur v.m.; terug 6 uur n.m. Vijf tien dames en heeren van Texel deden zich inschrijven en oefenen nu sinds een aantal "dagen voor de kolossale marsch, welke voor de deur staat. Morgen voor het laatst. Reeds werd van den Burg via Koog, Westerslag en den Hoorn naar huis getippeld. Het resultaat was bemoe digend. Nu morgen nog en dan „Veel succes" toegewenscht. VLIELAND. Vogeltrek-studie. 18 Sept. 23 Oct. is in hoofdzaak het tijdperk van de vogeltrek, zullen op vaste punten langs de Noordzee bekende ornithologen in onderlinge samenwerking zich bezig houden met grondig biologisch onderzoek der vogelsoorten, die over de eilanden hun weg kiezen. Deze week heb ben daartoe de h.h. W. H. van Dobben en G. F. Makkink hun post op Vlieland betrokken. N. Harl. Crt. |j BINNENLAND. Ill LAATSTE NIEUWS uit de dagbladen van gisteren: De K.L.M.-route Nederland-lndië - over Perzië wordt toegestaan, mits voor- loopig voor elke vlucht verlof wordt ge vraagd. De N.Z.Redd. Mij. gaat de motor reddingboot Insulinde van Oostmahorn met een radio-zend- en ontvanginstallatie uitrusten. Te Bodegraven kreeg het zoontje van de landbouwer V.d.E. een trap van. een paard tegen het voorhoofd, waardoor hij werd gedood. Op de kruising van de wegen Am sterdamAmersfoort en LarenHilver sum zijn een Duitsche autobus en de Gooische Tram in botsing geweest: één dood, vier zwaar- en 15 lichtgewonden.: De dagbladen van gistermorgen gaven uitvoerige berichten en foto's. De chauf feur is in verzekerde bewaring gesteld. Hij wou juist voor de tram langsrijden. Bovendien werd zijn uitzicht belemmerd - door twee passagiers naast hem. De ge-- doode vrouw is een Duitsche. Een der gewonden verkeert in levensgevaar. o In een brievenbus De heer S. te Zwolle schrijft ons over een koolmeezenpaar, dat met succes in een brievenbus had gebroed. De behan delende geneesheer beschouwde de kraam vrouw natuurlijk als bus-patiënte. („H.P.") Er was een kind, dat een auto een auto en een vogel een pietepiet noemde en de eerste maal, dat het een vliegtuig zag, daarvoor terstond de passende be- ^naming vondautopietepiet. Ontegenzeggelijk zou samenvoeging van kleine gemeenten miljoenen bespa ring geven. In deze tijd is deze zaak de overdenking meer dan ooit waard. Te Bergum was de jeugdige S.v.d. Wal bezig een autoband op te pompen, toen plotseling de velg brak en de stuk ken tegen zijn hoofd sprongen, waar door de jongen is overleden. Te Wehl ging door bliksem de boerderij van L. Peters in vlammen op. Het jongste melkknechtje, de 15-jarige Ebbers uit Beek kwam in de vlammen om Ook een hengst, een zeug met biggen en een kalf. Te Noorden (gemeente Nieuwkoop) is in het gezin van C. Vork het 21e kind geboren. De kinderen zijn allen, op één na, nog in leven. Er zijn 9 jongens en 11 meisjes. Amsterdam. Het gebeurde ten huize van een gezin in de Govert Flinckstraat., De moeder ging naar het eten kijken in de keuken. Toen zij terugkwam zag zij, dat haar kindje van een half jaar in de* wieg, vermoedelijk door het omkeeren, gestikt was. De zomertijd eindigt 2 October, om drie uur in de nacht. Te Arnhem ging de 66-jarige mej. J. met een petroleumlampje naar de kei der. Vermoedelijk heeft zij het lampje omgestooten, zoodat haar kleeren in brand raakten. Ze overleed aan de gevol gen. Te Tilburg reed de 39-jarige fiets rijder P. Jansen, tegen het portier van, een stilstaande auto, dat plotseling werd opengegooid. Vervolgens tegen een rij dende auto en liep een zware hersen schudding op. De man, die vader is van acht kinderen, verkeert in levensgevaar. Tegen de Iepenziekte zijn geen ge neesmiddelen bekend. In de Zaanstreek wordt het zagerij- bedrijf met algeheele ondergang bedreigd door moordende concurrentie van Polen. Amsterdam. Een groep bewoners van de Jordaan heeft zich vereenigd om ter eere van Querido een gedenksteen te plaatsen in de gevel van het huis waar Querido het plan ontwierp voor zijn romancyclus „De Jordaan". De N.Ó. polder zal er voorloopig niet komen. De regeering schat het ver lies, dat het werk zou opleveren, op 67 miljoen gulden. Totale kosten 144 mil joen gulden. Te Zalt-Bommel is in de river voor de stad een zeehond gezien. Alleen bij zeer lage waterstanden gaan deze dieren met de vloed zoo ver landwaarts. Den Haag: Radiocentrales mogen Moskou niet doorgeven ingevolge een ministrieel besluit, gebaseerd op over wegingen van regeeringsbeleid. (Tel.) BUITENLAND. LAATSTE NIEUWS uit de dagbladen: Bij Brest-Litowsk heeft een brand veel boerderijen verwoest, waarbij 15 per sonen, waaronder vrouwen en kinderen, omkwamen. - Boven Holbeach (Eng.) stortte een daar oefenend bombardeervliegtuig neer. De bommen ontploften en doodden de vlieger. Duitschland gaat contingenteeren: kool, tomaten, fruit, slachtrunderen, reu zel, boter, erwten, uien, snijbloemen, ta feldruiven, kaas en spek. i Bolivia aanvaardde de wapenstil stand. Te New-York heeft Schmeling z'n tegenstander Walker knock-out gestompt. In Lancashire is het werk in ver schillende textielfabrieken gisteren her-, vat, althans gedeeltelijk. Eenige duizen den arbeiders gingen weer aan ''t werk. Sovjet-Rusland wil Mandsjoekwo - niet volledig erkennen, maar wel con suls toelaten. O Nieuw-Zeeland werd door een aard beving getroffen. Schade 50.000 pond sterling. Paraguay verklaart, dat het niet ver antwoordelijk is voor het huidige conflict en dat het geen bezwaar heeft tegen het sluiten van een wapenstilstand. Bolivia is bereid de vijandelijkheden in de Gran. Chaco te staken, mits ook Paraguay zich daartoe bereid verklaart. In Roeulx (Belg.) is het oudste vrouwtje van België gestorven op 105- jarige leeftijd. Zij was nimmer ziek. Wel sinds een paar jaar bijna geheel blind. Te Ubeda is een vrachtauto gebotst op een electrische tram. Zes arbeiders werden gedood, 13 ernstig gewond. - Londen. Ondanks het feit, dat het nu ruim een jaar geleden is, dat Enge land de gouden standaard losliet, is de beweerde gunstige uitwerking op het economische leven niet te bespeuren. Bogota (Columbia). De Senaat heeft nieuwe belastingen ten bate van de natio nale verdediging goedgekeurd. Het stratosfeer-vliegtuig wordt het vreeselijkste oorlogstuig. Het door L. Guerchais geconstrueerd toestel kan 2500 Kg. bommen meevoeren (een ge wone vliegmachine 800 Kg.). Daarbij heeft deze machine 10 minuten noodig om 7000 M. hoogte te bereiken, teneinde alle vijandelijke vliegtuigen te ontgaan. Met een snelheid van 400 K.M. kan zij vijandelijke steden, die enkele uren ver der liggen bombardeeren; in enkele uren kan zij naar het punt van uitgang terugkeeren. Het aantal schapen op de wereld wordt op 800 miljoen geraamd, die in to taal 4000 miljoen pond wol per jaar op leveren. Naar echter verluidt, moet merk waardigerwijs het aantal schaapskoppen op de wereld het aantal van 800 miljoen aanzienlijk overschrijden. Betrouwbare ra mingen dienaangaande zijn tot dusver echter niet mogelijk gebleken. e in dit biad wordt op Texel gelezen. Ge krijgt dus het volle pond I Al hebt ge het beste aan te bieden tegen de laagste prijs HOE zal Texel het weten als ge niet in ons blad adverteert. Er is geen goedkooperen tegelijk zoo doeltreffend middel 1 Bij Lismore is een vliegtuig door dichte mist neergetuimeld op een boer derij. De inzittenden kwamen om. Leer: Circus Sarrasani heeft zijn tournée wegens de crisis gestaakt. De tenten zijn opgeborgen. In Sao Luis Potosi is het gewoonte drinkers verboden een huwelijk aan te gaan. In Zwitserland zijn sinds Januari honderd toeristen in de Alpen veronge lukt. Te Cleveland in Ohio heeft majoor vlieger Doolittle een snelheid bereikt van 293.193 mijl per uur, een wereldrecord voor landvlietuigen. De. wereldproductie van vanille be- bedroeg in 1930-'31 923 ton. Madagascar levert niervan 575 ton. Java en Ceylon 20 ton. Monaco is iniet alleen wijkplaats voor rijke menschen. Het prinsdom is rijk en zonder zorgen. Zijn leger, door een Fransch generaal aangevoerd, telt 215 man. Het brengt zijn begrooting zonder moeite in evenwicht. Niemand vraagt aan de ingezetenen wat zij verdienen, tenzij ze "kooplieden zijn. Als zoodanig betalen ze enkel een lage belasting op de omzet. Werkloosheid komt er niet voor en dienst plicht evenmin. Een man in Engeland had een hond, idie af en toe wegliep en hij besloot het dier af te maken. Hij schoot er op met hagelpatronen, maar veroorzaakte enkel huidwonden. Toen sloeg hij het beest herhaaldelijk met een schop. Ook dit was niet voldoende om de dood te veroorza ken en de man begroef het half bewuste- looze, maar nog levende dier. De ster vende hond werd opgegraven door een politieagent, die door de buren te hulp was geroepen. Het arme beest leefde nog en kon zelfs nog overeind zitten. De politieagent hielp het uit zijn lijden. De man, die natuurlijk vervolgd is, kwam er er af met 'n boete van 1U pond. N.R.Ct. In de Vereen. Staten zijn elf miljoen werkloozen. Te Parijs werd op een liefdadig heidsfeest de eerste prijs in het tonrol- len door een bankier gewonnen. Fransche bankiers weten Blijkbaar, hoe men een ton rollen moet De kortste weg naar Zuid-Amerika gaat per Zeppelin: overtocht 3 a 4 da gen. Eerstvolgende afvaart 26 October en vervolgens om de 14 dagen. Passagiers- prijs f1200.— (Mk. 2000.—). Londen. Markies van Clysdesdale is benoemd tot eerste piloot van de. Britsche expeditie, die waarschijnlijk de de vólgende maand zal trachten over de Mount Everest, de hoogste top van de «vereld, te vliegen. Stockholm. Greta Garbo blijft in Zweden en gaat er een theater leiden. De vraag is: Gaat Greta Garbo zelf tooneel- spelen ZOO SPRAK— VON PAPEN: Ik ben vast besloten een eind te maken aan de toenemende burgeroorlog, de politieke onlusten en gewelddaden, die thans een zoo groote hinderpaal vormen voor positief werk. o MUSSOLINI: De tarievenoorlog voert ons terug naar de middeleeuwen, naar de tijden der ommuurde steden. „Weg met de handelsbarrières" is de leuze, die voorop moet staan bij allen, die meedoen aan de opmarsch naar het hersteL. o SIR HENRY DETERDING: De zaken man, idie geen tijd heeft voor het huiselijk leven, mist een van de grootste aantrekke lijkheden, die de wereld heeft aan te bie den. Belangstelling in het eigen tehuis is de beste ontspanning en geeft de vruchtbaarste inspiraties. THE TIMES: Industrieelen moeten AÖVERTENTIES in de bladen blijven beschouwen als de zware artillerie van hun omzetrekening. o „LE MATIN": Buiten loopen zonder kousen staat niet alleen nog leelijker dan zonder hoed wandelen, doch bovendien komt deze mode zeer ongelegen, nu alle industrieën gelijkelijk het hoofd boven water trachten te houden, teneinde het aantal werkloozen niet nog meer te zien aangroeien. JAN MASARYK: Europa's toekomst is afhankelijk van het herstel der oude han delsformaties. SIR HUGO HIRSTt Geen enkel deel van het Britsche Rijk is in staat zelfstan dig te leven. Elk op zich zelf is van zijn handel met het buitenland afhankelijk. o MUSSOLINI: De volkeren kunnen zich zelf niet redden. Zij hebben redders noo dig. (Aan wie de eer? Red.) O MUSSOLINI: Ik zal alle pogingen in 't werk stellen, opdat aan de Duitsche cisch tot gelijkgerechtigdheid wordt voldaan. Als bij de a.s. besprekingen te Genève geen rekening wordt gehouden met Italië's wenschen en wanneer men in dit land de indruk zou krijgen, dat hierdoor het prestige van Italië is oeschaad, zal Rome met de Volkenbond breken. o HERRIOT (premier van de Fransche republiek)Het is mij reeds maanden lang bekend, dat Duitschland een be wapeningspolitiek voert. Ik weet in Duitschland een plaats, waar periscopen voor duikbooten vervaardigd worden. Ik ben van plan de Volkenbond bewijsmate riaal voor te leggen van Duitschlands herbewapening. VOOR DE VROUW. Modepraatje. In de Dames-Weldon van Aug. 1932 vindt men o.m. de patronen met beschrij ving van: Japon met cape, avondjapon en overgooier met blouse. O Weldon's Ladies Journal van Sept. 1932 bevat de beschrijving gratis patronen van een elegante manteljapon, een japon met pofmouwtjes en een jasje. o— De Dames-Weldon van Oct. bevat mo dellen, met tekst en patronen van een japon en van een mantel en rok. Weldon's Kinderplaat van Sept. geeft de beschrijving met gratis patronen van een meisjes-mantel, leeftijd 78 jaar; een jongensjas, Leeftijd 7—8 jaar; een inge haalde jurk, leeftijd van 34 jaar; ecu jongens tunique met broek, leeftijd 3-4 jaar en een meisjes onderjurk, maat 5-6 jaar. —o De mantelstoffen voor de Herfst 1932 zien er zeer winterig en wollig uit. Nop- penstoffen ziet men in alle kleuren. Bijna onuitputtelijk is de keus in wollen stoffen voor Japonnen. De clou van alle winterstoffen zullen zijn die, welke met chenille-draden in allerlei rióhtingen en patronen zijn doorweven. Een groep op zichzelf zijn de bontstof- fen, precies bont, maar hoewel zeer mo dern veel voordeel iger dan eoht bont, zeer geschikt om er jakjes van te maken. Deze zullen zeer goed staan op een rok in dezelfde kleur van b.v. noppenstof. Van de kleuren zal bruin veel gedragen worden, echter ook grijs en wel vnl. een biezonder nieuw soort olifantgrijs. Even eens blauw en zwart en na lang in de ban te zijn geweest lila.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5