De Nieuwe Texslsche Courant No 4673 46sle~ J aargang. Woensdag 5 Oct. 1932 Texelsche Berichten Crisis-Varkenswet. op Texel (huis aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 j>er kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Deo Helder t.y. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40- 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.— 8.— Tl.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y» uur later.) 6 7 8 9 10 11 12 Oct 0,19 1.17 237 4,20 5,46 6,46 7.30 Rl| WIELEN en RIJTUIGEN 6 06 Kerknieuws. In de plaats van de heer O. Schmidt, die bedankte, is de heer W. Slort be noemd tot kerkvoogd in de vacature-P. Lieuwen. Gitten voor het Witte Kruis. P.B., Oostenend f 2.50. De aandacht der Texelsche varkens houders wordt met nadruk gevestigd op de publicaties ingevolge de Crisis-Var kenswet in dit nummer. De ingevulde for mulieren (voor huisslachting) moeten naar Alkmaar gezonden worden, vergezeld van een bewijs van de plaatselijke organi satie omtrent het aantal gehouden var kens, welk bewijs door de heer M. Zuide- wind wordt verstrekt. Voor het verzenden dezer bescheiden stelt de plaatselijke or ganisatie kosteloos dienstenveloppen ter beschikking. Vanuit Alkmaar ontvangt men de machtiging tot slachting en eventueele vrij stelling van heffing voor die slachting. Er wordt nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat men a. geen varken als huisslachting mag slachten, indien men niet in het bezit is van bovengenoemde machtiging en dat b. men geen vrijstelling van de heffing krijgt, indien men het daartoe door Alk maar afgegeven bewijs niet kan overleg gen. LET WEL: De verplichting tot het doen van aangifte geldt voor ALLE huis- slachtingen (niet voor „vrije" varkens al leen, zooals eerder per adv. werd meege deeld.) De aandacht verdient ook de adv. be treffende het merken van BIGGEN. o— Van veel belang is ook hetgeen hier volgt: De Gewestelijke Varkenseentrale bracht ter kennis van de Commissie alhier, dat bepaald is, dat op Texel in het eerst© halfjaar (1 Oct. '32—1 April "33) 1458 biggen mogen worden gefokt en totaal 2213 varkens mogen worden gehouden. Zonder nader bericht geldt deze beschik king ook voor de volgende halfjaren. Het is de taak der plaatselijke commissie voor Texel het aantal te fokken en te houden varkens voor iedere varkenshouder vastte stellen. Hierbij wordt rekening gehouden met de gegevens der veetelling 1930, aan gevuld met de gegevens der inventarisatie 1932. Wanneer door een fokker meer biggen worden gefokt, dan voorgeschreven is, moet daarvan f 5.per stuk worden be taald. Voor het aantal te houden varkens geldt, dat men geen varkens ontijdig behoeft te verkoopen, en dat men geen varkeus mag koopen, als het maximum is bereikt. Bij overtreding wordt men als varkenshouder GEHEEL UITGESCHAKELD. Tegen de beslissing van de Plaatse lijke Commissie bestaat hooger beroep bij de Centrale te Alkmaar. Alvorens een der gelijk beroep in te dienen, moet men evenwel f25 in de kas der Centrale stor ten. Indien deze overeenkomstig bet voor stel der Comm. beslist, blijft het geld in de kas der Centrale. Indien echter een varkenshouder geheel of gedeeltelijk gelijk heeft, wordt dit bedrag geheel of gedeel telijk teruggegeven. Teneinde te voorkomen, dat het aantal per zeug uit te geven "biggenmerken in de verschillende gemeenten verschillend zou zijn, mogen voorloopig per zeug niet meer dan zes nummers worden toegekend, ter wijl voorloopig niemand meer varkens zal mogen houden dan hij thans totaal bezit. Bij de veetelling in 1930 was het aantal varkenshouders in onze gemeente 254; thans bedraagt het 323. Het aantal var kens kwam van 2213 op 3041, een toe name derhalve met meer dan een derde (ruim 37 pet.) Er mogen ingevolge de wet nu maar 2213 varkens gehouden worden. Het zal voor de Comm. een niet aange name taak zijn, de varkenshouders straks te moeten berichten, dat zij door de wet worden gedwongen hun varkensbedrijf in te krimpen. Men bedenke echter: het geldt een noodmaatregel, welke opgeheven wordt, zoodra de toestand zich wat beter laat aanzien. En gelukkig zijn er de laatste maanden teekenen, welke op het aanbre ken van beter dagen wijzen. Ludhtpcst Amsterdam—Bandoeng. Met ingang van 6 Oct. a.s. bestaat er gelegenheid postpakketten-zonder-aange- geven-waarde mee te geven met de lucht postdienst op Ned.-Indië. Vandaag moet het pakket dan ten postkantore worden aangeboden. Informeer aan het loketeven naar het tarief. o Van 1 Oct. af is bij wijze van proef het luchtrecht voor drukwerk, monsters en acten verlaagd tot 50 ct. per 50 gram, Kerknieuws. Voor de centrale verwarming van de Ned. Herv. Kerk alhier zal een bedrag van f4800 noodig zijn. Er is reeds f3000 in: kas, waarvan plm. f2000 door de 330 gemeenteleden is bijeengebracht, zoodat nog getracht moet worden f 1800 in te zamelen. Ten einde een handje te helpen, bood de redactie van het Chr. Hist. Dagblad „De Nederlander" de Commissie aan een oproep in haar blad te plaatsen,, waarvan een dankbaar gebruik is gemaakt. Bij een aardige houtsnede van het kerk gebouw heeft ds. Visser namens de Com missie een opwekkend woord geplaatst, alsmede enkele historische merkwaardig heden, op deze kerk betrekking hebbende. Gememoreerd wordt o.m., dat de kerk op Oudejaarsavond verlicht wordt door kaarsen, geplaatst in de koperen kronen^ welke eenmaal door Admiraal De Ruij- ter geschonken zijn. Maar ook, dat des winters het gebouw noodig verwarmd moet worden. Centrale verwarming zou een uitkomst zijn. Vandaar deze oproep in De Nederlander, welke zaak hartelijk wordt aanbevolen door dr. J.F.Beerens, prof. dr. J. A. Cramer, prof. dr. M|. van Rhijn, dr. M.M. den Hartog en ds. A. B. te Winkel. JAAP SNOR BREIT ALLES BEST. en Wed. BUIJSMAN doet voor u de rest. (Zuidstraat 19. Let op de gele winkel). Parkstraat 30, den Burg. SPORTNIEUWS. De 45 K.M.—Mairsdh. Men schrijft ons: Zondag mochten de Texelsche deelne mers de tweede prijs halen in de 45 K.M. afstandsmarsch, uitgeschreven door de Heldersche Politie-Sportvereen. Er wa ren bij de wandelaars, die in één groep liepen voor de korfbalclub Verdo-Nigro, igeen uitvallers. De namen der Texelsche deelnemers wanen: Dames: M.Dekker, I. Nyisztor, I. Rab, J. Oele, N. Rab, A. Roeper en C. Roeper. Heeren: P. Eelman, P.Vermeulen, H.Ver meulen, J. Kiewiet, S. Rijk, v.d. Hoek, Pauwels en P. Keur. In deze groep liepen nog mee 9 leden van de Heldersche korfbalclub H.K.C. teder, die de tocht volbracht, kreeg een kruisje. Als vereenigingsprijs werd een medaille en een zilveren lauwertak toege wezen. De eerste prijs werd behaald door de Gymn. vereeniging O.K.K. den Helder met 25 deelnemers. Van andere zijde schrijft men ons nog het volgende: Zondag trok Verdo-Nigro er op uit om deel te nemen aan de 45-K.M. af standsmarsch. In den Helder stonden sportvrienden ons bij de boot al op te wachten. Gezamenlijk gingen we naar de Tuindorpschool. Na eenige tijd wachten stelden de padvinders ons op. Het Hel- dersch Fanfare voorop, dat ons tot buiten Den Helder zou vergezellen. En daar ging de stoet van plm. 250 deelnemers met drieën naast elkaar op stap. Het stond zwart van het volk langs de straten. Na dat we van de muziek afscheid hadden genomen gingen we niet minder opge wekt op 't Zand aan met een tamboer voorop. Ondertusschen werden we „opge- frischt" door een regenbuitje, maar na 3 uur loopen hadden we het Zand te pakken. Hier was het 30 min. rust en werden de noodige operaties verricht en de voeten verzorgd. Daar klonk het fluitje weer en allen maakten zich voor de terugtocht gereed. Even voorbij 't Zand werden we weer getracteerd op regen. Maar onder het zingen van „Houd er de moed maar in", liepen we er lustig op los. Tusschen Oudesluis en Aima-Paulowna lag het slechtste stuk van de route, een miserabele grintweg, die we, ook al weer vergezeld van een beste regenbui, afleg den. Verscheidenen begonnen te hinken en blaren te krijgen. A\aar gelukkig kre gen we weer rust in een café, waai- we onze natte jassen een oogenblik konden uittrekken. Verdo-Nigro had nog geen uitvallers en er moesten nog 15 K.M. ge- loopen worden. Het parool was bij Verdo- Nigro „Aan uitvallen doen we niet mee". Zoo dacht O.K.K. van den Helder er ook over. O.K.K. telde 25 deelnemers, Texel 24. De grootste ploeg, die in zijn geheel weer binnenkwam, zou een groote wissel- beker ontvangen. Daarom kwamen de da mes en heeren liever op hun „wenkbrau wen" Den Helder binnenloopen, dan dat ze opgaven. Na de rust gingen we weer op stap. Tot De Kooij bleet het tamelijk droog. Maar toen was het afgeloopcn. Het begon te regenen dat het goot. Het was of emmers water op ons neerplasten. Onze kleeding woog heel wat kilo's zwaarder op 't laatst. Het water sopte in onze schoenen en.er moest toen nog 6 K.M. ge loopen worden. Eindelijk in Den Helder! De regen werd minder. De tam boer ging weer roffelen. Allen stelden zich weer behoorlijk op en in een stevig marsch-tempo ging het door den Helder. Onder het herhaald geroep van „Hoera voor Texel en O.K.K." beide clubs deden niet voor elkaar onder kwamen we zonder uitvallers weer binnen. In de Tuindorpschool volgde de prijs- uitdeeling. Verdo-Nigro kwam het eerst aan de beurt, omdat we weer met de boot mee moesten. De Comm. v. Politie over handigde de leider van V.N. met een har telijk woord en een felicitatie de prij zen, een zilveren medaille, een zilveren lauwertak en 24 draagmedailles, voor de loopers(sters). Een extra prijs kreeg de lieer J. Snieder als leider van V.N., een' doos met mooie zakdoeken. Na een drie werf „hoera voor Texel" van alle aan wezigen, stapten we in de bus naar de boot. De Tesselaars hebben zich zeer zeker kranig geweerd. Korfbal. Men schrijft ons: Van de Vrijdagnacht om 12 uur ge ëindigde vergadering werd Zaterdagmor gen vroeg reeds een beknopt verslag in druk gegeven. Thans volgen nog eenige biezonderheden uit die jaarvergadering van de Tex. Korfbalbond. Naar voorz. A.Daalder meedeelde, heeft penningm. W.v.Egmond nog geen reke ning en verantwoording kunnen doen. Het bestuur hoopt echter deze aangelegenheid tot tevredenheid te kunnen afwikkelen. In het jaarverslag, dat de voorz. uit bracht, werden de diverse gebeurtenissen gememoreerd, welke het jaar had opgele verd: de competitie met het tragisch slot, het bezoek der Zaankanters met slechts prettige herinneringen, de strijd te Alk maar en het gelukkig verloop daarvan. Uitvoerig vond men ze in de „Tesselaar" destijds vermeld. Besloten werd te bepalen, dat protesten binnen vijf dagen ingezonden moeten wor den (wie verliest verbeurt het bedrag, dat gelijk met het protest ingezonden moet worden). Voor scheidsrechters moet de ontvangende club zorgdragen. Contribu ties moeten telkens voor de eerste nieuwe week van de maand bij de penningm. P. Vermeulen worden gestort. Wie te laat is, krijgt fl.boete. Omtrent de a.s. competitie houdt de „Tesselaar" de lezers officieel op de hoogte. De beker-korfbalwedstrijden zijn be paald op 16 Oct., die voor voetbal op 23 Oct., op welke laatste datum beide bekers op een feestavond zullen worden uitge reikt. Ter gelegenheid van het éénjarig be staan van de Bond werd de aanwezigen een vrij gelag je aangeboden. Bij de rondvraag stelde de heer F. Klumper voor te trachten op Texel een afstandsmarsch te organ iseeren en een gecostumeerde wedstrijd te spelen ten bate van werklooze leden. Het bestuur zal er eens over denken. De heer A. Daalder zou trachten gedaan te krijgen de medaille van de heer A. C. Rab, in het bezit van U.D.I., nog eens te doen verspelen. Hier na volgde met een woord van dank voor de belangstelling, van hoop en vertrouwen op en in de opbloei van de sport, van de korfbalsport in het biezonder en de wensch, dat in de „Tesselaar" een in ooi verslag zou verschijnen, waaraan we hiermee hopen te hebben voldaan. (Zie ook vorig nr. Red.) Geldleening—Dertig Polders. Naar we vernemen is de vaste geldlee- ming van f12000 a vijf pet., waarvoor door de Dertig Polders de inschrijving werd opengesteld, meer dan volteekend. Zelfs kwamen aanbiedingen in voor meer dan het dubbele bedrag. (Ruim f26000.) De leening zal geplaatst worden in stukken van f500 en f1000 en wordt in vijf jaar afgelost. DE COCKSDORP. FEESTAVOND—S.V.C. De sportvereeniging S.V.C. gaf Zater dagavond een feestavond in hotel „De Hoop" met als hoofdschotel de over dracht van de beide wisselbekers, dooreen aantal sportvrienden ter beschikking ge- gesteld voor de Texelsche voet- en korf balclubs. Te ongeveer half 9 kon de voorz. van SVC, de heer A.v.d. Grijn, aan een flink bezette zaal het welkom toeroepen. Spr. bracht in de eerste plaats dank aan he% die liet bestuur in staat hadden gesteld, de bekers aan te koopen en ook aan degenen, die op andere wijze hun medewerking verleenden. Verder deelde hij mede, dat aan deze feestavond was verbonden een tombola, waarvoor de loten, 10 ct. per stuk, in de pauze zouden worden verkocht. Deze tombola, zonder nieten, bevatte ruim ieen 500-tal prijzen, (welke alle op het tooneel waren uitgestald), door verschei dene firma's op allerlei gebied gratis ter beschikking gesteld. Biezondeie dank bracht hij aan de 2e secretaresse van. SVC., mej. C. Kalis, die deze tombola had verzorgd, waaraan zeer veel werk was geweest. Na de opening werd door de dames G.v.d.Grijn en C.Kalis een voordracht ten beste gegeven, getiteld: „De nieuwe dienstbode", welke de lachspieren geducht in beweging bracht. De tweede voor dracht, meer op muzikaal terrein, door de heeren J. A. Brinks, J.v.d.Kooij en A.vtd. Grijn: „Een kwartiertje in de rechtzaal", meer bekend onder de titel „De stomme muzikant voor de rechter", oogstte veel bijval, evenals „Snuggere Sien", door de dames A. van Ooijen en G.v.d.Grijn. Hierna had bij monde van mej. Van Ooijen de overdracht plaats van de beide wisselbekers aan de resp. aanvoerder^ van de voetbal- en korfbalclub van SVC, de heeren J.v.d.Kooij en Z. Stolk, die na mens hun clubs woorden van dank uitten voor het fraaie geschenk en de belofte uitspraken hun uiterste best te zullen doen bij de verdediging van de bekers. Het trio Boom, geassisteerd door de heer Sieben (slagwerk) vulde de pauzes tusschen de verschillende voordrachten met vroolijlce muziek. In de groote pauze werden de loten van de tombola te koop aangeboden, die zeer vlug van de hand gingen. Hierna werd door de dames G.v.d.Grijn A.v.Oooijen en de heer J.A.Brinks op wer kelijk sublieme wijze ten tooneel© gebracht: „Moeder geeft haar zegen", hetwelk de aanwezigen tranen deed lachen. Na eenige nummers door het trio Boom kwam het laatste stukje „Sulleman komt theedrin ken", door mevr. v.d .Grij n en de heerem J.v.d.Kooij en J.A.Brinks, wat ook alweer een daverend applaus uitlokte. De uitdeeling der prijzen, die nu volgde, bracht heel wat leven in de brouwerij, verwekte zoo nu en dan hilariteit, b.v. wanneer iemand, die juist een doosje lik doornpleisters had gewonnen, qp een vol gend nummer zich nog een paar doosjes Gedé zag toegewezen, doch nam ook heel wat tijd in beslag. Middernacht was dan ook al lang gepasseerd, toen het bal een; aanvang kon nemen. Velen bleven tot sluitingsuur gezellig bijeen. Ten slotte brengen we het bestuur van SVC onze persoonlijke dank voor de uit stekende zorgen aan de „pers" besteed. Een waardig voorbeeld ter navolging voor andere vereenigingen of clubs hier ter plaatse. Corresp. Zondag werd een tweede S.V.C.-avond gegeven voor degenen, die Zaterdag geen plaats konden krijgen. Ook thans was de zaal flink bezet. Door de leden van SVC werd aan de heer v.d.Grijn, uit erkente lijkheid voor de moeite, die hij zich ge troost heeft om SVC in het bezit te stel len van de beide wisselbekers, een prach tige palm aangeboden. De korfbalwedstrijd, die Zondagmorgen gespeeld werd tusschen O.K.C. en S.V.C., werd door laatstgenoemde club met 3—0 gewonnen. De voetbalwedstrijd tusschen een adsp.-elftal van Oudeschild en S.V.C. eindigde in een 20 overwinning voor het elftal van S.V.C. TEXELSCHE COURANT LICHT OP O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1