WAND KOFFIE MOLEN KEGS KOFFIE Voi or MAI TITELS Fa. 1. MOERBEEK Zn. m m TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT 10 Rust, kalmte en zelfbeheersching DIEP PLOEGEN Texelsche Berichten EEN PRIMA Zaterdag 8 October 1932. BB s OM EEN ENKEL WOORD. ffi ffl Ik denk somtijds, als't avond wordt, 3S ffl Hoe wij 't geluk met voeten ffl EB Vertraden om een enkel woord g] Eg En hoe wij daarvoor boeten. @3 fg De laMontagne. S ffl ffi fflfflEEffiffiEBfflfflfflffi g BBfflfflfflBBBBBBBBBBBB SUCCES". BENJAMIN FRANKLIN sprak: „Ploeg diep als de luiaards slapen". „Luiaards". Het klinkt niet vriendelijk in de ooren van hen, die niet gewend zijn de handen uit de mouwen te steken; die dutten, terwijl anderen hun uiterste krachten inspannen om vooruit te komen; die wel over de noodige riemen be schikken, maar er niet mee roeien, uit gemakzucht. Het klinkt niet vriendelijk, maar zij hebben het er naar gemaakt: ze zijn im-. mers door nalatigheid, door onverschil ligheid, door laksheid niet in staat de maatschappelijke akker behoorlijk te be werken, met als gevolg stilstand, achter uitgang, moreel en financieel verlies. o— ABRAHAM LINCOLN sprak: „Wathet ook koste: het juiste ding moet geschie den". Laat ons dit voor oogen houden. Moei lijkheden zijn er om overwonnen te wor den. Zonder strijd geen overwinning. o Er is geen weg omhoog, waarop het zich bewegen gepaard gaat met gemak. Maar groot danook de zege van hem, die, ondanks dat, de top tenslotte haalt. Wie volhoudt heeft succes, de luie, de suk kel faalt. o Enthousiasme alleen is warme lucht. Voeg er daarom de DAAD bij. Dan krijgt ge oververhitte stoom achter de levens- cylinder, welke de stuwkracht levert voor het raderwerk van uw bedrijf, uw onder neming, uw zaak. DOE HET VANDAAG nog. Losloopen van rammen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbenden in herinnering, dat het volgens het bepaalde in de Vee- verordening voor de gemeente Texel ver boden is rammen tusschen 1 October en 25 October in de weide te laten loopen. Het verbod is niet van toepassing ten aanzien van rammen, in de weide loo- pende, vastgemaakt aan een genoegzaam sterke lijn of ketting, welke stevig beves tigd is aan een spil, paal of boom, zoo-, danig, dat de dieren zich niet kunnen los rukken en hun het springen over terrein afscheidingen belet wordt, en mits voor zien van ten minste één span, bevestigd aan twee pooten. in buitengewone gevallen kan door Burgemeester en Wethouders van het vorenstaande voorwaardelijk ontheffing worden verleend. De ontheffing wordt niet verleend, wanneer de weide, waarop rammen zullen verblijven, naar het oor deel van Burgemeester en Wethouders niet voldoende is afgeheind. Texel, 7 October 1932. Burgein. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. lONKFR. W. B OORT. Stremming verkeer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het verkeer met rij- en voertuigen over den weg vanaf den derden Dwarsweg in den polder Het Noorden naar den Los- wal, ingaande 10 October a.s. tot nadere aankondiging gestremd zal zijn in verband met verbetering van het weggedeelte. Texel, 7 October 1932. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris. JONKER. „WARTA SARI". De volgende week wordt op Texel de Zendingstilm „Warta Sari" vertoond, waaromtrent het Comité het volgende gaarne onder de aandacht van belangstel lenden brengt, in het vertrouwen, dat de film weer een even goede ontvangst zal worden bereid als de beide vorige. De Javaansche woorden „Warta Sari" beduiden „Het beste bericht" en zijn vol komen op de rolprent van toepassing, want inderdaad geeft zij van de zending een best bericht. Het eerste deel, zoo vermeldt het tekst boekje bij deze film, is in Nederland op genomen. Oegstgeest is de operatiebasis, van waaruit het werk in Indië wordt ge leid. Daar is heel wat arbeid te verzet-' ten om het noodige geld bijeen te krijgen. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Het „wakker wordend Oosten" stelt de zending tal van perspectieven, maar ook tal van problemen. Dit brengt mee, dat de a.s. Zendelingen degelijk voor hun moei lijke taak moeten worden voorbereid. Met eenige theologische lessen is men niet klaar. Ook vreemde godsdiensten, de in- heemscbe talen, land- en volkenkunde, enz. moeten worden bestudeerd. In het Acad. Ziekenhuis te Leiden krijgen zij cursussen in de grondbeginselen der geneeskunde, zoodat zij op hun verre posten ook het lichamelijk lijden der bevolking kunnen verzachten. De film geeft hiervan een mooi beeld. Van de reis naar Indië geeft de film ook interessante kiekjes en verder in het biezonder van de zending op O.-Java. We maken kennis met het Zendingsconsulaat, dat de belangen van de heele Protes- tantsche Zending tegenover de regeering behartigt. Modjowarno met zijn kerk, scholen, ziekenhuis, is de bakermat der Javaansche zending. Tadhtig jaar geleden was hier alles nog oerwoud en bouwden de bewoners uit angst voor de tijgers hun hutjes in de boomen. Thans: orde, wel vaart en rust, zegeningen van de zending in deze gewesten. De kerkelijke gemeente van M. wordt door de Javanen zelf be stuurd. Er zijn reeds meer van die ge meenten. De film leidt ons binnen in een Ja- vaansch jongenskamp, in het ziekenhuis, waar jaarlijks duizenden zieke Javanen worden verpleegd. Door de medische dienst worden jaarlijks in O.-Java alleen reeds meer dan 100.000 Javanen gehol pen. Te Kediri bevindt zich onder zen dingsleiding een armenkolone. Wat de film ook een groote bekoring verleent is het overweldigend natuurschoon, waaraan Java zoo rijk is. Bloeiende dessa's, ruime erven en rijst velden vindt men, waar vroeger een on doordringbaar oerbosch lag. Prachtige boeiende natuuropnamen vormen een waardig besluit van deze uitermate inte - ressante film. (Zie adv. Zaterdag 1.1. met biezonderhedeu omtrent de filmvertooning op Texel.) Overzicht Wolveehandel 29 Sept.—5 Oct. De wolveeafdeeling gaf op verschil lende markten, o.a. te Schagen, Hooge- veen, Leiden- Zwolle en Leeuwarden een iets vlugger handelsverloop, al liep echter laatstgenoemde markt wegens groote aanvoer, wel iets minder af. Utrecht en. Purmerend min of meer stug. Rotterdam redelijk en prijshoudend. Groningen bij groote aanvoer wel langzaam in omzet, doch vrijwel prijshoudend. Sneek flink prijshoudend. „Het Rusthuis" te Den Helder. In dit nummer van ons blad vindt men o.m. een annonce, welke betrekking heeft op een „Rusthuis voor gegoede dames" te den Helder. Hieromtrent schrijft men ons uit den Helder nog het volgende: „Het Rusthuis" voorziet in een be hoefte. Het is een particuliere instel ling en dus géén „inrichting". De dames zijn absoluut vrij in haar doen en laten, hebben aparte bediening en, als ze ziek of hulpbehoevend worden, vrije verple ging: uitsluitend door gediplomeerde ver pleegsters. (Dokter en apotheker moeten apart worden betaald). Iedere kamer heeft warm en koud stroomend water, centrale verwarming, radio, enz. en tevens een schitterend uitzicht. Alles wat aan een „inrichting" zou doen denken, zal zoo veel mogelijk vermeden worden, terwijl alles in het werk gesteld zal worden, om de gezelligheid te bevorderen, waaraan de GERUISCHLOOZE bij inlevering van 30 bons uit de pakjes 65-55-50-45-37ti-30 en 24 ct. per half pond H HDSDHDBHBi N AP 9 9 meeste dames behoefte hebben. „Het Rusthuis" heeft plaats voor 11 dames. Dames, welke m het Rusthuis haar intrek willen nemen, maken dus spoed. Denkelijk is 15 Nov. of 1 Dec. a.s. de opening. Giften voor het Witte Kruis. Van A., den Burg f 0.50. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: In „Het Groentje" lezen we: „In de 4e klasse A trekt Q.S.C. naar Uitgeest, waarvan o.i. wel te winnen is. Texel zail op eigen grond van E.V.C. verliezen. Alkmaa,r krijgt thuis een behoorlijke kans om te winnen nu V.rone te gast komt. Wij vreezen, dat D.T.S. het onderspit tegen Beverwijk zal delven". Inderdaad krijgt T. een der sterkste ploegen van de afd. op bezoek, hetgeen een reden te meer is om nu van meet af aan te spelen met de gedachte „We zullen winnen". Er dient snel en sluitend te worden ge speeld. Het spel moet open gehouden worden door beide vleugelspelers in het spel te betrekken. Opletten, dat bij goed opstellen, de vrij staande man de bal zóó krijgt toegespeeld, dat 't schot direct volgt zonder eerst weer goed te leggen. De halfs moeten hun steunende taak niet ver geten en steeds trachten de eerste te zijn. Bij zuiver plaatsen vormen zij een zeer lastige keten waartegen zelfs prima spe lende ploegen het moeten afleggen. Mits snel en beweeglijk, moet hun spel de tegenpartij geheel afmatten. De achter hoede zorge voor een goede opstelling vooral bij corners en vrije schoppen, zoo dra de bal rolt moeten zij al in bewe ging zijn, om, soms alleen, soms in sa menwerking met andere spelers de tegen partij de gelegenheid tot schieten geheel te ontnemen. Jaap zal er zeker wel voor waken om onnoodig te schoppen. Het brengt gevaren met zich. Denk er om op tijd het doel te verkleinen en zorg er voor steeds de eerste te zijn. Laat je van je beste zijde zien, mannen. Je kunt het, nog een beetje geluk en.wie weet nog hoe. De wedstrijd Texel IISchagen II is uitgesteld tot de volgende week 16 Oct. Dit is werkelijk jammer. Enfin, hier is niets aan te doen. De trainingsavond was weer goed be zocht. Verschillende oefeningen kunnen thuis gemaakt worden. Elke dag éénmaal het heele nummer en succes blijft niet uit. Aan leden, Juniores en adsp. wordt meegedeeld, dat het verboden is op oefen- dagen op de doelen te gaan schieten. Het terrein ziet er nog goed uit, maar het is bij dit natte weer'n klein kunstje om alles weer te vernielen. Bovendien heeft dit getrap geen nut. Indien noodig, zal tot straffen van overtreders worden overge gaan. o Voor deelname aan de adsp. competitie hebben zich de volgende clubs aangemeld: Zeemeeuwen A en B, S.V.C. A, de Koog, Texelsche Boys en S.V. Texel. In de loop der volgende week zal een en ander gere geld worden, waarvoor dan een bijeen komst zal worden gehouden met de deel nemende clubs. Voor deze competitie heb ben we nog scheidsrechters noodig. Wie wil helpen, dit programma behoorlijk af te werken? Heeren, die zich voor een of meer wedstrijden beschikbaar stellen, wor den verzocht zich even aan te melden bij Dapper, Schildereinde. Zeer waarschijn lijk zullen de overige adsp. wederom een onderlinge competitie spelen, om draag- speldjes of iets dergelijks. Zondag kwart voor twaalf hopen we te laten spelen de wedstrijd Texel-adsp. A. —Texelsche Boys. D.Geense I. Boon D. C. Dros W.v.Zeijlen Th. Lap M.Bakker G.Coevert W.Mulder P.Kikkert P.Vla ming, J. Slikker Res.: B. Mulder. Voor dit elftal zijn een 12-tal gegadig den. Loting heeft uitgewezen, dat Ben deze keer reserve is. Op enkele uitzonde ringen na zal om beurten één der spe lers invaller moeten zijn. OUDESCHILD. Een Vara-Avond. De afd. Texel van de Vara besloot tot het organiseeren van een tooneel- en propaganda-avond met medewerking van een spreker v^n het Hoofdbestuur en le den van het Vara-Tooneel. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 1270 schapen, 444 lammeren, 21 var- ikens, 4 koeien1, 4 kalveren, 1 paard. Vissdherij. In de visscherij is op het oogenblik een kleine opleving. Enkele visschers zijn aan het wulkenvisschen en dat geeft nu een. broodje. Laten we hopen, dat het nog eenige tijd zoo blijven mag. Met de gar- nalenverzending wil het nog niet: de prij zen in het buitenland zijn nog te laag. Wel worden er kleine zendingen onge zouten garnalen verzonden voor het bui tenland, maar hoofdzakelijk gaan ze naar de puffabriek. De palingvisschers verdie nen ook geen cent. Het is wel eigenaar dig, want in het laatst der vorige week was er een buitengewoon goede gelegen heid om op de „Schanzerwaard"' pa ling te vangen, doch de fuiken bleven leeg. Aan de binnenkant van de afsluit dijk heeft men echter op die dagen veel paling gevangen. Men mag aanne men, dat de dijk ze heeft tegengehouden DE COCKSDORP. Waarschuwing. De heer Th. Reuvers schrijft ons: Beleefd verzoek ik u er in uw blad nog eens op te wijzen, dat het verboden is brieven zonder postzegel met de auto bussen mee te gevien. Ze zullen onder geen voorwaarde meer worden meege nomen. Gediplomeerd. Door de Modevakschool E.N.S.A.I.D. te Utrecht werd dezer dagen het diploma maatknippen en modelteekenen uitgereikt aan de dames Catharina v.d. Werf Cd., Nelly Eelman Dd., den Burg, en Nelly Meindertsma, Eierland. De lessen werden gegeven door mej. N. WitvlietBrouwer. OOSTEREND. Goed afgeloopen. Mej. Eelman kwam Woensdagavond, toen zij per fiets van den Burg kwam, dicht bij huis zoo ernstig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De dokter constateerde een lichte armkneuzing. EIERLAND. Examens. Aan de Techn. Hoogeschool te Delft slaagde deze week onze plaatsgenoot^ de heer A. Dros, voor scheikundig ingenieur* O O O O O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5