Maandag a. s. is onze zaak tot half 7 gesloten. De Winter nadert Girorekening 193098. N. V. Ph. VLESSIiMG. BLOEMBOLLEN IN HUIS. Gemengd Niéuws LICHTPUNTJES. En tegen de vvintersche achter- grond teekenen de zorgen van hen, die het einde van hun mate- riee e bestaansmogelijkheid zien opdoemen, zich nog scherper af dan in milder jaargetijden. Laat ons trachten hen door die winter heen te helpen. Stort, wan- neer ge niet reeds geregeld uw penninkske aan Texes Crisis- Comité offert, een bedrag naar vermogen op zijn EEN GOUDEN FEEST. „De morgenstond heeft goud in de mond" Zeer zeker was dit het geval op Woensdag 1.1. toen het echtpaar Kor- tenhoeven-Buis zijn gouden huwelijksfeest vierde en reeds in de vroege morgen werd toegezongen door de kleinkinderen, gevolgd door de leden van het Herv. Dameskoor, onder leiding van mevr. Vis serDewald. Buitengewoon was de be langstelling, door familie en vele ken nissen deze dag betoond. Gevolg gevende aan de goede raad, opgesloten in de woorden „Je moet geen balken naar Noor wegen dragen" had men omdat de heer Kortenhoeven bloemist en tuinbouwer is niet voornamelijk in bloemen en fruit de stoffelijke vorm voor zijn felicitaties gezocht. Neen, men droeg taarten aan, heerlijk gebak. De in aanbouw zijnde nieuwe winkel scheen wel voor een bakker bestemd te zijn. Meer dan dertig doozen met kostelijke inhoud getuigden van sym pathie en waardeering jegens het gouden paar. Schriftelijke gelukwenschen De post bezorgde ze in pakjes tegelijk. Be zoek? Heel druk de heele dag en des' avonds bovendien nog een serenade van Texelsch Fanfare met een toespraak van deszelfs voorzitter. Ook burgemeester Oort gaf blijk van belangstelling. Als mede de leden van diverse colleges der N.H. Kerk alhier, die met eenige andere goede kennissen de familie met een haard kachel verrasten. We mogen zeker wel verklappen, dat tijdens het verblijf der familie te Heemstede in alle stilte haar huiskamer gemoderniseerd werd, het geen mede een blijde verrassing is ge weest. Met elkaar: een feestdag, het heuglijk feit en het gelukkig echtpaar waardig. Pas op, of (het kost veel geld. „Op straffe van hooge boete is bet in gevolge de Crisis-Varkenswet verboden ongemerkte varkens te (doen) slachten". -De plaatselijke comm. wil hierop nog eens met veel nadruk wijzen. ALLERLEI. Wie ESPERANTO willen leeren, wordt thans een mooie gelegenheid gebo den. Binnenkort vangt bij voldoende deel name een mondelinge cursus aan, geleid door de heer M. J. Oele. (Zie adv.), welke we ten zeerste aanbevelen. Aan aandeelhouders van de opgehe ven Zuivelfabriek De Hoop zal f 23.95 per aandeel worden uitgekeerd. Het gemeentebestuur vraagt prijsop gaaf van 14000 Kg. droog haverstroo. Het Witte Kruis vraagt dringend om terugbezorging van geleend materiaal. Het komt de laatste tijd nogal eens voor, vooral bij de Koog, dat katten door het schot y'an een jager gedood worden. Een dierenvriend roept voor die dieren per adv. bescherming in. „l.L.B." voert Woensdag een paar kluchten in een bedrijf op en geeft daarna gelegenheid tot dansen. De KEES-PRUIS-AVOND gaat van daag bij gebrek aan belangstelling NIET DOOR. Zakennieuws. Vandaag opent de heer S. Heerschap in de Warmoesstraat zijn nieuwe zaak, maar ontwerp van architect Schermer naai de eisch van de tijd ingericht, ruim, prac- tisch, hygiënisch (alle eetwaren in kas ten en laden stofvrij opgeborgen) en aan genaam tevens voor het oog. Een groot verschil met het winkeltje in de Nieuw- straat, al heeft dit kleine winkeltje toch de bouwstof geleverd voor de groote. Ar chitect en aannemers mogen met voldoe- I nimg zeker op hun arbeid terugzien. (P.A. van 't Hoog, C. Keijzer, J. Vonk en R. Daalder). De heer Heerschap verzekerde ons voort te gaan met de verkoop van uitsluitend prima waar tegen lage prijzen. Zijn ad vertenties beveelt hij in ieders aandacht aan. Ook die in dit nummer, waarin hij gratis koffie presenteert. Sdhoolnieuws. Behoudens tenuitvoerlegging van het ,„Stopwetje" zal het personeel van de U.L.Ó. en dat van de O.L. School te den Hoorn met ingang van 1 Jan. met één leerkracht worden uitgebreid. Er wor den reeds sollicitanten opgeroepen. Ten onrechte is het bericht „Gedi plomeerd" onder de Cocksdorp geplaatst. Mej. Witvliet woont immers te den Burg. Het bericht onder „Oost", in een deel van onze oplaag, behoort onder het hoofd „Oosterend". Bloembollen in huis. Om de „huisbroei" te bevorderen za! door de Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur, afd. Texel, een groot aantal bloembollen onder de leerlingen van alle Texelsche scholen worden verdeeld. We meldden dit reeds. Het ligt in de bedoe ling Maandag met de uitdeeling een aan vang te maken. Wie met het broeien de be^ie resudaien krijgen, komen voor een prijs in aanmerking. Van groot be.ang is hei echter met aandacht kennis te nenun van wat de heer Dix in dit nummer schrijft. min mm 53 min mm a min a mm mm a min m mm mm mm a DE KOOG. De Reddingboot gaat uit. Hedenmiddag half twee zal hier een oefening plaatshebben met de redding boot. OUDESCHILD. Woensdagavond is te Oudeschild op bijna 60-jarige leeftijd plotseling overle den de heer M. M. flakker, in leven o.m. commissaris van de Naaml. Venn. Vee boot Mercks en als zoodanig in veehou derskringen algemeen bekend. Schietschijf op drift. Dinsdag 1.1. heeft schipper Bruyn hier onder de Texelsche kust een marine schietschijf opgepikt, die met een vaartje in de richting van de Schans kwam aan zeilen. De zoek geraakte ijzeren sloep van de baggermolen bleek naar den Helder te zijn afgedreven. De baggermolen heeft de haven op een diepte van 3.30 M. beneden N.A.P. gebracht. De Zendingsfilm. De aandacht van belangstellenden wordt gevestigd op de ge'egenheid om van een vrije autobus Oudeschild—den Burg ge bruik te maken. (Zie adv.) DE COCKSDORP. Tooneelclub opgericht. Alhier werd dezer dagen opgericht een Texelsch Tooneel-Ensemble „Luctor et Emergo", dac onder leiding zal staan van de heer A. v.d. Grijn. Kattentrouw. De heer M. Z., alhier, verhuisde Zater dag j.l. naar Oosterend en nam ook zijn beide „poesen", netjes in een zak ver pakt, mee. Een van de dieren was met de n.euwe woonp.aals stellig niet ingenomen, a.thans, reeds na een paar dagen zat het beest weer voor de deur van de oude woning. VLIELAND. Groote werkloosheid. Een derde der bevolking getroffen. Wat tot op heden Vlieland alleen bij name bekend was, n.l. werkloosheid, heeft thans haar intrede gedaan en haar leed en ellende worden reeds aan den lijve on dervonden. Verschillende biezondere om standigheden zijn oorzaak, dat deze zaak aanstonds een zeer ernstig aanzien krijgt. Ten eerste zijn de arbeiders in geen en kele organisatie vereenigd, zoodat men niet één werkloosheidskas eenige hulp is te verwachten. Indien goed georgani seerd, waren zij, die nu al geruime tijd zonder eenige inkomsten rondloopen, ten minste voor broodsgebrek bewaard ge- oteven. Ergerlijk is het wel, dat de laatste tijd belangrijke werken zijn uitgevoerd door arbeiders van elders. Daardoor heb ben thans onze eigen ingezetenen de na kijk. Het is te hopen, dat zeer spoedig in productief werk wordt voorzien. De werkloozen maken met hun gezinnen een derde deel van de bevolking uit! D, (Gepubliceerd op verzoek van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, afd. Texel). DOOR J. F. CH. DIX. Het is een bekend feit, dat onze bloem bollen hun groote vermaardheid over de geheele wereld wel voor een groot ge- uee.te danken aan de geschiktheid om in de winter in huis in bloei te trekken. Dat is dan ook een voorrang, over welke be trekkelijk weinig andere planten beschik ken. Zet b.v. eens een seringenstruik in de huiskamer en probeer er de uioem aan te ontworste.en. Het zal u stellig niet geluk ken en toch brengt Aalsmeer ons sermgen bij tienduizenden. De hyacintnen, tulpen, narcissen en crocussen kunnen we echter wel in huis in bloei trekken en met bijna evenveel succes als dit in de kasisen geschiedt. Ja, maar, zult ge zeggen, bij mij misluk ken er toch nogal eens wat. 't ls best mo gelijk en toch is het niet noodzakelijk, zooals uit het volgende blijken zal. Wie het meeste succes in huis wil heb ben, moet er voor zorgen, dat de voor behandeling goed is geweest. Men moet b.v. beginnen om goede bollen, d.w.z. van goede kwaliteit, omstreeks Sept., be gin Octouer op te potten, om daarna ue potien in te graven in de turn, liefst op een eenigszins beschaduwd, niet te zonnig pienje. Op de ooilen brengt men een aardiaag van 1015 cM., teneinde het uitdrogen te voorkomen en ook het opgroeien. Over deze kuil brengt men in November, als men vorst verwacht blad of riet, opdat men ook bij aanhoudend vorst in staat is de bollen uit de kuil te halen. Maar als we nu geen tuin hebben? Ook dan kunt ge bollen in bloei trek ken, door de potten in de kelder of in een donkere, koele kast te bewaren. Hier zult ge echter er op moeten letten, dat de bollen zich niet al te erg in de hoogte werken, hetvVelk men voorkomen kan door gedurende de eerste weken op de potten natte mos te leggen en daaroverheen, een zwaar voorwerp, b.v. een plank. Ook moet men in deze bewaarplaatsen waken tegen te droog worden. Bollen op glazen zet men begin Octo ber op. Men weet, dat men vooraf de bol len goed moet schoonmaken, b..v. alle losse huidschubben nog even verwijderen en de bollen nog even met een stof fer afvegen, opdat noodeloos geen on reinheden in het water terecht komen. De glazen worden met zuiver leiding water gevuld, en wel zoover, dat als de bollen er op staan, er tusschen de bo-. dem van de bol en het water nog een 1/2 cM. ruimte is. Dit om het rotten van de bodem te voorkomen. Ook de glazen met hyacinthen moeten in een donkere, koele kast of kelder gezet worden. (Wordt vervolgd). Illllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll llllllllllll VOOK UE JEUGD. |||jUI||i|| lll!ll!llll!i!!llli!|l!l!lllll!li!ïïï!llllllllllllllll!IIHIilllll Beste Jongens en Meisjes. Nieuwe raadsels. 1. Een spreekwoord: RRAA 2. Een vrucht: OOOONSTCC. 3. Een bekend schrijver: Selurevnej. 4. Twee rivieren: aaooudglwn. Inzenden na no. 12, hoor. De prijswin- ner der eerste 12 inoein ik Woensdag, tr zijn zooveel briefjes D-a-a-g. De beste groeten van OOM KO. IJmuiden. De stoomtrawler Condor, die lange tijd heeft opgelegen, keerde on langs uit zee terug met 1U0 kis,ten tong. Opbrengst f 5000. Aan het raadsverslag van een stadje met een scheeve toren is het volgende ontleend Een der raadsleden, die in de stukken net gelezen had, dat de toren 10 gr. helde, kreeg het woord: „Mijnheer de voorzitter, in de 400 jaren dat de toren bestaat, is deze 10 gr. uit het lood gezakt. Eer deze dus 90 gr. omligt, hebben wij nog 3600 jaar de tijd, zoodat wij nu geen beslissing behoeven te ne men". Waarop een ander raadslid: „Mijnheer de voorzitter, in hoofdzaal; ben ik het met de vorige spreker eens, maar ik zou nog gaarne willen weten of het graden Celsius of Fahrenheit waren". De opbrengst van de vreemdelingen- verkeerszegels, die van 23 Mei tot en met 15 September verkrijgbaar waren bedroeg rond f 23.000 boven de frankeerwaarde. liHIIOllüll Niets ter wereld is zulk een liilii+lijill deerniswekkend schouwspel als iiilli^iiiili een besluitelooze. iiilllllllllllllllllMlllllllliillllllUlllllllllllllliillllllllll llllllllllll ZOO SPRAK.||||||j|l!|| llllllllllll!!!!!!!!:::illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DR. LUTHER (Rijksbankpresident, Duitschland)Ik ben er van overtuigd, dat er in Duitschland geen valutagevaar bestaat. Hoe moeilijk de tijden ook zijn, die wij te doorworstelen hebben, de valuta zal zeer zeker op peil gehouden worden. o— VON PAPEN (Rijkskanselier, Duitsch land): Laten wij dankbaar zijn, dat Hin denburg en het Rijk aaneengesloten blij ven, totdat de inwendige strijd des volks een oplossing heeft gevonden. Maar zoo lang zal hij moeten heerschen. Wie dat dictatuur noemt, miskent Hindenburg. Deze zal blijven eischen, dat elk zelfover winning beoefene. HERRIOT (Frankrijk): Het werk voor de vrede eischt, als alle werk, rechtscha penheid. Een goede verstandhouding tus schen de volken is toe te juichen mits men te doen heeft met een eerlijke verstand houding, die met open vizier verkregen wordt. o LAGENDAAL (die bedankte voor het Ned. Elftal)Het Ned. Elftal zou door mijn bedanken een verlies lijden? Och kom, ik was toch vaak een lot uit de loterij. Soms lukte mij alles, soms ging 't erg slecht. Een constant speler ben ik im mers nooit geweest, 't Is lieusch niet altijd een pretje, speler van het Ned. Elf tal te zijn. Hoe zou u het vinden, wanneer u overal werd aangestaard en hooren moest„daar heb je 'm nou!" of „daar gaat ie!" Heusch het is een twij felachtig genoegen populair te zijn". -o BORAH (Ver. Staten): Duitschlands eisch „Gelijkgerechtigdheid" is niet slechts natuurlijk, doch ook volkomen rechtvaar dig. Gelijkheid is voor elk volk een le venskwestie en de vroegere tegenstanders van Duitschland hebben het verdrag van Versailles geschonden door hun belofte niet na te komen. Wanneer de vroegere tegenstanders thans nog onderhandelen op grondslag van Versailles, wordt de Ontwapeningsconferentie een belachelijk tooneel en eindigt zij met mislukking. CL. VAUTEL: Iedereen zegt: de tijden zijn slecht. Dat is waar, maar welke tijden waren eigenlijk goed? Men lamen teert te veel. Om een einde te maken aan al wat men dan slecht noemt, moest men eerst een einde maken aan het beklag. Sinds het begin van Sept. duurt de in Augustus geconstateerde verbetering in de Antwerpsche diamantindustrie voort. De Duitsche organisaties der katoen weverijen en spinnerijen hebben haar rap port over Aug. gepubliceerd: de katoen- prijzen zijn sterk gestegen. Onder de in vloed daarvan viel in de weverijen en spinnerijen een zekere opleving te be speuren. De Graham Page Motor Corp. deelt mede, dat de bestellingen in Aug., verge leken met die der voorafgaande maand, met 67 pet. zijn gestegen, terwijl gewoon lijk de bestellingen in Aug. lager zijn dan in Juli. Vergeleken met Augustus 1931, valt een stijging van 47 pet. waar te nemen. In 'n bericht van een der groote Engel- sche banken, wordt omtrent de herleving van de wereldhandel gezegd, dat de eco nomische wederopleving weliswaar nog niet definitief ingetreden is, doch dat de voorwaarden er voor aanwezig zijn. Duitschland toont, dat andere volken de politiek van Amerika navolgen en ook aan de kracht der deflatie weerstand kun-> nen bieden. Hoe levendig de handel aan de Amster- damsche beurs in Aug. 1.1. was blijkt uit de opbrengst der beursbelasting (geheven van de reëele bedragen): in Aug. 1930 f318000; in Aug. 1931 f159000; in Aug. 1932 f394000. Bij de Pruisische spaarbanken waren de inlagen in de tweede helft van Augustus grooter dan de opvragingen. De gunstige gang van zaken bij de spaarbanken heeft zich in September voortgezet. De laatste vier weken zijn in de Sak sische textielindustrie 6000 nieuwe arbei ders te werk gesteld. De Rapid A.-G. heeft de laatste dagen 150 arbeiders aangenomen. Binnenkort wederom 100. Blijkens een bericht uit New-York is de bedrijvigheid der Allied Chemical en Dye Corporation de laatste tijd belangrijk toe genomen; als gevolg van de opleving in de textielindustrie, vooral voor kunstzijde. In de Belgische glasindustrie is een verbetering ingetreden. Eerstdaags kunnen 2 fabrieken het bedrijf hervatten, terwijl later nog twee fabrieken in bedrijf zul len worden genomen. Tegen Januari wordt verwacht, dat de hervatting vrij algemeen zal zijn. /-> Cunliffe Owen, die te New-York is aan gekomen voor een zakenreis van twee we ken, verklaarde dat in Engeland een defi nitieve verbetering in het zakenleven is ingetreden. IhVWËLÏDLAD] O O D

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6