De Nieuwe Texelsche Courant Net forceeren van Bloembollen No 4675 46s'6 Jaargang. Woensdag 12 Oct. 1932 Van v^eek tot week „Geheime Diplomatie". „Cultuurstaten". Zoo moet het worden. BLOEMBOLLEN IN HUIS. Texelsche Berichten Beperking Tarweteelt. WM w*//m /-, W/rnmwM Uw advertentie In dit blad wordt op Texel Ihuls aan huls geleren. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. l.angeveW en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 15 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl—losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder t.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40' 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. On Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y, uur later.) 13 14 15 16 17 18 19 Oct 8,03 8,34 9.01 9,29 9,58 10,29 11.— LICHT OP R1|WIELEN en RIJTUIGEN 5.52 Zaterdagavond Dat de geheime diplomatie, op welker rekening in de loop der eeuwen terecht zooveel internationaal misverstand met alle gevolgen van dien geboekt werd, nog niet „dood" is, heeft de week die achter ons ligt op treffende wijze duidelijk ge maakt. Wie niet de gelegenheid heeft om achter de coulissen te kijken, tast immers momenteel, na de rij van besprekingen, rondom de Duitsche eisch „Gelijkgerech tigdheid" te eenenmale in het duister bij een poging om de tegenwoordige stand van het geschil nauwkeurig op te nemen. De diplomaten hebben er de handen vol aan. Bezoeken en contrabezoeken, waarbij gepolst, gevraagd en geboden wordt, zijn aan de orde van de dag. Wat zal het eindresultaat zijn? Door Duitschlands weigering om zon der voorafgegane inwilliging van zijn eisch verder aan de ontwapeningsconferentie deel te nemen, en Frankrijks weigering om aan die eisoh voetstoots te voldoen is Genève volkomen vastgeloopen. De week, die achter ons ligt, werd gekarakte riseerd door pogingen om via een vier- of vïjf-mogendheden-confenentie een op lossing te vinden, die Duitschlands terug keer naar Genève zou mogelijk maken. Die pogingen schijnen voorshands te zijn mislukt. Er resten dus nieuwe stappen in dezelfde richting of voortzetting der con ferentie zonder Duitsche deelname. Welke weg zal nu gekozen worden Het is een leelijk geval voor Genève. Hoe geheel anders dan b. v. het Ja- pansch-Ghineesche geschil ziet deze tegen stelling er uit. In het Verre Oosten een, hevig economisch conflict,' ontstaan uit sterk verschil in industriëel ontwikkelings tempo en zoo men wil „kapitalistische" ontwikkelingsgraad. In het nabije Wes ten twee botsende cultuurstaten, beide tot Europa's grootste behoorend, beide dragers van een wetenschappelijke en ar tistieke roem, die de reputaties van an-> dere groote mogendheden overschaduwt. Zal over de Fransch-Duitsche tegen stelling het vonnis der geschiedenis luiden als dat over Oost en West: „and never the twain shall meet" („en de twee zul len elkaar nimmer ontmoeten") De vraag bevestigend beantwoorden staat niet ge lijk met de volgende oorlog voorspellen. „Ontmoeten" zullen Frankrijk en Duitsch- land elkaar niet, in zooverre de wortels hunner culturen in gansch verschillende bodem steken. De Rijn, reeds Caesars nauwoverschreden machtsgrens, houdt twee landaarden van eigen structuur ge scheiden. Maar, zooals Stresemann en Bri- and het zagen: „twee landen, elkander en de vrede respecteerend, beide bedeeld met een leidende rol in de wereld, stre vend naar begrip van elkanders bedoe lingen, zóó kan het worden. En zoo moét het ieder, die de vrede begeert, wenschen. Von Papen kent de Fransche geest beter dan de meeste Duitschers. Herriot ver staat de Duitsche geest meer dan de meeste zijner landgenooten. Het ware tragisch, zoo deze twee staatslieden geen uitweg zouden vinden uit de moeilijkhe den, waarin beide landen zijn verzeild. (Gepublioeerd op verzoek van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, afd. Texel). DOOR J. F. CH. DIX. Paperwhite narcissen, u weet wel, die zuiverwitte trosnarcisjes, kan men in een bowl zetten, gevuld met kiezelsteenen en water. Men legt b.v. op de bodem eerst wat kiezelsteenen en zet daarop de bol len. Tusschen de bollen brengt men ver volgens weer kiezelsteenen aan, zoodat ze goed vast staan. De bowls behoeven niet in het donker geplaatst te worden, maar kunnen direct in het licht, b.v. in de vensterbank. We hebben dus onze bollen al klaar en ik hoor u al vragen, wanneer moeten ze nu naar binnen gebracht. Dat is niet ge makkelijk en eigenlijk is dit het kardinale punt. Van de honderd bollen, die misluk ken, zijn er minstens 95 te vroeg in het licht geplaatst. Brengt daarom uw bollen niet in het licht, alvorens de bloem uit de bol is. Ge kunt dit gemakkelijk consta- teeren, door de neus van de bol tusschen duim en vinger te betasten. Is de bloem er uit, dan voelt ge daaronder een kleine holte, terwijl ge bij tulpen boven de bol een stukje van de stengel ziet. Zijn ze eenmaal zoover, dan is mislukken haast uitgesloten. Onthoud dus goed: „vooral niet te vroeg in het licht". Wilt ge uw bollen iets verhaasten, zet ze dan, als ze eerst in de koude flink wortels gemaakt hebben, b.v. in een kast in de huiskamer, zoodat ze van de kamer- warmte profiteeren, doch houdt ze in het donker. Vooral gedurende de groei moet regelmatig gegoten worden. Zijn de bollen ver genoeg, dan worden ze in het licht geplaatst, doch liefst niet in de vensterbank, waar gewoonlijk het koudste plaatsje is. Zet ze liever op een tafeltje neer in de nabijheid van de kachel, totdat de bloem gekleurd is. Dan mogen ze gerust in de vensterbank staan en van het volle licht profiteeren. De crocus moet apart behandeld worden. Men zet ze in een ongestookte kamer en wacht tot de knop tusschen de bladeren flink zichtbaar is. In dat stadium kunnen ze wel in de verwarmde kamer gebracht worden. Hyacinthen en tulpen doen het gewoon lijk het best in de kamer, terwijl goede broei-narcissen ook weinig moeilijkheden opleveren, als men ze maar niet te vroeg verlangt. Vóór half Februari moet men in de kamer geen zelfgetrokken narcissen verlangen. Het is de bedoeling, dat de leden der Gew. Tarwe-Org. in 1933 hoogstens 1/3 van het bouwland met tarwe zullen be bouwen. Onder bouwland moet worden verstaan, het bouwland, dat in 1932 als zoodanig in gebruik was. Natuurlijk is het mogelijk, door verkoop of overgang van bedrijven, of op andere wijze, dat de landbouwer in 1933 meer bouwland in gebruik heeft dan in 1932. Hij zal dan natuurlijk ook van het meerdere land 1/3 met tarwe mogen bezaaien. Voorkomen dient te worden, dat land, dat in 1932 als blijvend grasland in gebruik was, ge scheurd wordt met het doel daarop tarwe te verbouwen. In ieder geval mag dat bij de berekening van de hoeveelheid bouw land niet meetellen. Van landbouwers, die zich niet aan deze voorschriften houden, wordt in 1933 geen terwe overgenomen. Het is toch onmoge lijk te controleeren, of een landbouwer, die meer dan 1/3 van zijn bouwland met tarwe bezaait, werkelijk het overige vrij verkoopt. Waar het de bedoeling is, aanbod van binnenlandsche tarwe tot op zekere hoogte niet te veel te doen uitbreiden, mag na tuurlijk niet worden toegestaan, dat zij, die van de Tarwewet profiteeren, op deze wijze de bedoeling van de maatregel in gevaar zullen brengen. Bloiembollenbloei in de winter. We vragen nog eens de speciale aan dacht voor de bijdragen over bloembollen broei van de heeren Bruijn en Dix. Ze Nor men een uitstekende handleiding voor wie met het broeien van bloembollen in de huiskamer goede resultaten wil bereiken. Knip ze uit en bewaar ze om ze nu en dan te kunnen raadplegen. Onderlinge Brandverzekering. Volgende week Donderdag komt de Di recteur van de Onderlinge Brandverzeke ring der Holl. Mij. van Landbouw in De Lindeboom alhier voor leden der' Holl. Mij. een lezing houden. Het bestuur noo- digt belangstellenden thans reeds uit die avond vrij te houden. Geteekend en gesneden door prof. J. AARTS. EEN SCHIP GESTRAND. DE REDDINGBOOT GAAT UIT. De N.- en Z. Holl. Redding Mij. werd opgericht te Amsterdam op il Nov. 1824 en wordt sinds uitsluitend door vrijwil lige bijdragen in stand te houden. Met haar reddingsmiddelen werden bijna 600(3 menschenlevens gered. Postgiro 26363. Kantoor Amsterdam, Kol. Instituut, Mau- ritskade 63, Telefoon 52516. WINTERDIENST T.E.S.O Hoe straks T.E.S.O.'s bootdienst gewij zigd wordt, schreven we reeds. Knip de adv. met de winterdienstregeling, opge nomen in dit nummer, uit en bewaar ze op een veilig plaatsje. Bestuur Dertig Polders. Ter voorziening in de vacature heem raad Dertig Polders (aftr., doch herkies baar: C. Keijser Sz.) is deze voordracht opgemaakt: 1. C. Keijser Sz., 2. S. J, Dijk- sen, 3. Joh. Roeper Nz., Oost. OOSTEREND. Cursus Verbandleer. Voor de Volksonderwijs-cursus in „Verbandleer" alhier meldden zich reeds 18 dames en een lieer aan. VLIELAND. GROOTE WERKLOOSHEID. „De werkloozen met hun gezin nen maken een derde der bevolking uit". Aan het bericht omtrent de groote werk loosheid op Vlieland, konden we het vol gende Zaterdag 1.1. door plaatsgebrek niet meer toevoegen: De arbeiders zijn niet georganiseerd, zoodat niet één werkloosheidskas kan bij springen. Dat ook het gemeentebestuur niet kan helpen, noch met geld, noch door werkverschaffing, is een tweede moeilijk heid. Zelfs al zou de gemeente over mid delen beschikken, dan nog zou er geen werk zijn uit te voeren, omdat de ge meente, bij wijze van spreken, geen voet kan verzetten of ze bevindt zich op het gebied van Waterstaat of Staatsboschbe- heer. Deze beide lichamen zijn het, die te hulp kunnen komen en dus hulp moeten brengen. Vooral van Waterstaatswege zijn vele werkobjecten aan te wijzen. Dringend noodzakelijk uit te voeren werken zelfs. Verschillende wegen verkeeren in treu rige toestand. De grintweg naar het Post huis ligt daar nauwelijks half voltooid. Op vele plaatsen in de duinen, bij z.g. uit wegen naar het strand, staan bordjes met het pedante: „Eigen weg", terwijl zelfs met véél fantasie in wijde kring geen weg te zien is. Er zijn twee reddingbooten op het eiland gestationneerd, maar 't zal niet mogelijk zijn de boot, als dat noodig mocht zijn, over het eiland te verplaat sen. Als b.v. bij dam 20 een schip strandt, ('t Kan toch?) zal men geen der beide booten naar de strandingsplaats kunnen brengen. Verbetering van de badvveg is dringend noodig, enz. Van de zeeweringen spreken we maar niet; alleen hopen we, dat geen al te zware stormen een aanval zullen doen, vooral niet op die hoofden, die zulks niet kunnen doorstaan en die dan ook reeds geruime tijd in het oog worden gehouden. Maar als men weet, dat ze zoo zwak zijn, waarom worden ze dan [verwaarloosd Dat is toch een averechtsche bezuiniging. En zou er geen nuttige arbeid verricht kunnen worden aan de zeeduinen en met het aanleggen van stuifdijken? D. Alvorens het binnenbrengen van de bol len te behandelen, eerst nog iets over hy acinthen op glazen en narcissen en crocus- sen op grint en water, daar deze uiterlijk deze week geplant moeten worden. VOOR HYACINTHEN OP GLAZEN neme men uitsluitend groote bollen, d.w.z. bollen met een omtrek van minstens 16 c.M., daar kleinere bollen voor deze cul tuur niet geschikt zijn. Maak glazen en bollen zorgvuldig schoon en vul ze zoover met zuiver regenwater, dat de bollen na het plaatsen in de opening 1 a 2 m^M.met het ondereinde boven het water staan. Ze mogen dus, om rotting te voorkomen, het water niet raken. Doet men echter te wei nig water in de glazen, dan kunnen de bol len geen wortels maken, ze gaan schim melen en de heele cultuur mislukt. Plaats de glazen in een donkere, vooral koele en droge kast of kelder; niet in een vochtige of bedompte ruimte, daar ook dan de bol len gaan schimmelen. De beste tempera tuur is 40—45 gr. In ieder geval dus zoo koel mogelijk. Houdt het waterpeil gedu rende de tijd, dat de glazen in de kast staan, op de vereischte hoogte door er zoo noodig wat water aan toe te voegen. NARCISSEN tusschen grint en water: De bekende Z.-Fransche trosnarcissen, waarvan de Paper White (wit) en de Grand Soleil d'Ór (donkergeel met oran je kroontje) wel de bekendste zijn kun nen, indien ze nu direct geplant worden, gemakkelijk in de eerste helft van Dec. bloeien. Men neme hiervoor een kom óf schotel van plm. vijf c.M. diepte en be- dekke de bodem met een laagje gewas- schen fijn grint van 2a3 c.M. dikte. De bollen worden hier met een onderlinge tusschenruimte van plm. een c.M. opgezet. Vervolgens vuile men de tusschenruimten met fijn grint aan, zoodat de bollen flink vast komen te staan, waarna men de kom men zoover met zuiver regenwater vult, dat de neuzen der bollen boven het wa ter blijven. Ze kunnen nu, in tegenstelling met andere narcissen, direct in het volle licht geplaatst worden, liefst eerst een paar weken in een onverwarmde kamer, doch zoo dicht mogelijk bij het venster en daarna in de woonkamer, niet te dicht bij de kachel en dicht bij het venster. Temperatuur niet boven 60 gr., daar het loof anders te lang wordt en de bloem knoppen verdrogen. Nu en dan Üe kom met regenwater bijvullen. Behalve de genoemde soorten is ook. de hier zeer bekende poetaz. narcis Lou- rens Koster voor deze cultuur geschikt; de bloei zal bij deze soort echter later vallen. Ook de kleine "bollen van "hyacin then leenen zich hiervoor uitstekend en kunnen op dezelfde wijze in de kommen geplaatst worden; deze moeten evenwel - na het inzetten op een donkere koele plaats gebracht worden CROCUSSEN op grint en water: Hier voor gebruike men platte kommen of schoteltjes. Men bedekke de bodem met een weinig fijn grint, plaatst hier de knol len op met een onderlinge tusschenruim te van een c.M., vult daarna de kom met zooveel regenwater, dat de kleinste helft der crocussen onder water staat, en zet ze vervolgens op een donkere koele plaats. Indien noodig, nu en dan een weinig wa ter toevoegen. Voor deze cultuur leenen' de witte en blauwe crocussen zich het best, gele minder goed. Na deze beschouwingen over het plan ten zij men er nogmaals aan herinnerd, dat, om goede resultaten te verkrijgen, de bollen uiterlijk DEZE WEEK geplant moeten worden. H. BRUIJN. ,_J (Wordt vervolgd). TEXELSCHECOURA

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1