Mondelinge Esperanto-Cursus. JAAP SNOR BREIT ALLES BEST en Wed. BUIJSMAN doet voor u de rest- (Zuidstraat 19. Let op de gele winkel). Parkstraat 30, den Burg. Bij dit nummer behoort een TWEEDE BLAD. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Texel 1-E.V.C. I: 2-4. Reeds Vrijdagmorgen liep de barometer hard achteruit en de weersverwachtingen waren dan ook niet hoopvol gestemd. Za terdagavond en 's nachts regen en nog eens regen. Zondagmorgen zag het er prachtig uit, doch het duurde niet lang, of ihet werd weer regen. Onze gasten hadden een lange reis gemaakt van Edam, dus begrepen we wel, dat er toch ge speeld zou worden. Om 1 uur knapte het op en toen het tijd was om te beginnen, was het prachtig weer. Texel wint de toss en verkiest met de zon in de rug te spelen. E. trapt af en trekt ten aanval. Al spoedig blijkt, dat onze gasten snel van handelen zijn, ter wijl bij T. de achterhoede maar staat te schutteren. Met moeite wordt het spel verplaatst en wordt de E.-doelman ge probeerd, die al spoedig blijken geeft zijn, plaats waard te zijn. Het spel blijft heen en weer gaan, waarbij de gasten, die ,over uitstekende vleugelspelers beschik ken, de gevaarlijkste zijn. ïn deze periode is Ab. nog niet in vorm. De rechtsb. loopt door, een voorzet volgt en E. heeft de leiduig: 01. De linksbinnen staat buitenspel, hetgeen de scheidsrechter, die zich uitsluitend in het middenveld be weegt, ontgaat. Het wordt er iniet beter op, want E. komt terug, de midhalf plaatst naar voren, elk der backs denkt blijkbaar dat zijn partner de man zal afhouden, waardoor deze vrij doorloopt en no. 2 scoort. Eenigszins ontmoedigd speelt T. verder, enkele vrij goede aanvallen leveren niets op. E. gaat er vandoor, een voorzet komt schuin voor het doel, waar Jaap met een paar stappen kan redden. Hij blijft echter staan en no. 3 ligt in de touwen. Er is nu plm. 20 min. gespeeld. Toch komt T. er iets beter in. Vooral op de lin kervleugel wordt aardig gespeeld, goede voorzetten volgen, maar steeds is de uit stekende achterhoede van E. daar om in te grijpen. Veelal wordt "op groote af stand geschoten, hetgeen bij de E-keeper geen kans heeft. Na goed samenspelen krijgt W. de bal vrij, maar het schot mis lukt. Een enkele maal brengt de paal red ding. Van de vele corners, die meestal goed genomen werden, wil ook geen doel punt komen. Toch is T. niet minder, hoe wel afwerking door de tegenpartij beter is. T. speelt te veel op links, terwijl Henk werkloos gelaten wordt. De T.-achter- hoede is er nu beter in, en weet elke aanval, dikwijls in samenwerking met de keeper, af te slaan, Er wordt wel hard ge werkt, maar voor de rust wordt niet meer gedoelpunt. Na de hervatting brengt W. de bal aan het rollen. De bal komt bij Henk, die goed voorzet. De bal komt van links terug, W. is er als de kippen bij om in de linkerhoek te schieten en binnen de minuut is de stand 13. Luide aangemoe digd komt T. terug, snel en doortastend trekken onze jongens keer op keer ten aanval. Prachtige schoten worden op onverklaarbare wijze gekeerd. De druk op het E-doel houdt aan. Weer een voor zet. De E-keeper wordt door een eigen speler het gezicht belemmerd en stopt met moeite en weer is het W., die snel toe loopend onder de keeper door inschiet: 23. Nu stijgt de spanning. Geweldig hard wordt er gewerkt en elk oogenblik wordt de gelijkmaker verwacht. De aan vallen van E. zijn niet zoo talrijk, maar toch gevaarlijk, waardoor nogal eens ten koste van een corner moet worden gered. Deze worden weggewerkt. Een kogel van W. wordt op biezonder gelukkige wijze gekeerd. Een schot van Gom gaat precies tegen de bovenhoek, terwijl even later de keeper wegstompt en weer een moei lijk oogenblik ontstaat. Het verwachte doelpunt blijft uit. E. gaat er vandoor op de rechtervleugel, een schuine pass volgt en de linksbinnen schiet in zuiver buitenspel positie in het net. Wederom was de opstelling van de scheidsrechter Prins verkeerd, hetgeen T. weer een doel punt kost. De gevolgen van deze fouten blijven niet uit en T. verslapt eenigszins, Wel worden nog goede aanvallen opgezet, maar zonder resultaat. Het einde kwam met 2—4. E.V.C. heeft dit voornamelijk te danken aan haar buitengewoon goed spe lende keeper. E.V.C. heeft een goed elftal, met een goede spelopvatting. Het drie- hoeksspel, waartegen onze "halfs nog niet .opgewassen zijn, wordt door hen met suc ces toegepast. De keeper de sterkste. Bij T. zijn een paar fouten gemaakt, waardoor 2 doelpunten werden gemaakt. Het 3e doelpunt, door het niet-toeloopen van de keeper, het 2e door het elkaar niet-begrijpen der backs. Toch waren onze backs werkelijk goed. In het begin was Jo wat onzeker, maar met een kwartier had hij zich geheel hersteld. Ab wasvoor de rust uiterst zwak. Zijn missen en on zuiver afgeven bracht voor Jo moeilijke problemen. Zijn plaatsen moet nu beter en sneller geschieden. De voorhoede moet er wat mee kunnen doen. Niek bleef te veel achter, er was een gaping tusschen voorlinie en de halfs. Hierdoor kreeg de tegenpartij de gelegenheid het spel open te houden. Het ingrijpen moet bovendien iets sneller en het afgeven meer direct gebeuren. De rechtsbuiten kreeg voor de rust veel te weinig. Joop moet plaatsen met strakke zuiver aangegeven passes. Gommert heeft een zware wedstrijd ge had. Hij kreeg veel te veel voor de rust. Gom moet echter zijn tegenpartij niet gaan onderschatten, niet te veel trucs, die gauw te bekijken zijn. Na de rust was het dkwijls heel goed. Ook Jn. G. heeft een goede wedstrijd gespeeld, zooals we dat van hem kennen. We zouden hem ech ter graag eens door zien loopen en in- knallen. W. heeft het sterk geprobeerd en heeft voor de doelpunten gezorgd. Hij was de gevaarlijke man. Zijn snel door zetten viel te loven. Jn. Kiljan was de minste, hij leek ons wat angstig. Zijn af geven was onzuiver. Waar blijft zijn schot. Vooral voor de rust had hij meer door moeten zetten. Henk was handig en snel; ihij is een goed vleugelspeler. Inmiddels hebben we nog geen enkele overwinning te pakken. Toch zal T. I, volgens de uitlating der tegenstanders, nog wel flink wat puntjes verzamelen. Scheidsr. Prins leidde tamelijk goed, maar moet meer meeloopen. De uitslagen van Zondag in Afd. 1, 4e klasse A.: UitgeestQ.S.C. 1—2; AlkmaarVrone 6—3 en T«xel—E.V.C. 2-4. gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. gem Vermoedelijk speelt TL 1 in een nieuwe opstelling tegen Zeevogels van Oude- schild. T. II speelt Zondag a.s. tegen Sohagen II. De aanvang der adsp. comp. is bepaald op 30 Oct. a.s. voor Texel aZeevogels a Texelsche Boys—K.V.C. Voor de Cocks- dorp een week later. Een 8-tal scheids rechters zijn opgegeven door de diverse clubs. Er kunnen er nog aan toegevoegd worden. Alle correspondentie betreffende deze adsp. comp. te richten aan D.Dapper, Schildereinde. Aanwinst Texelsdh Museum. In dank ontvangen: Steurkrab van C. Leien, Doods hoofdvlinders van W.Bakker, den Hoorn; Schelpen van Thea Roeper, den Hoorn en W. P. Vlas; Doodgevonden vogels: goudhaantje van Alb. Commandeur; rans uil van Th. Reuvers; zwaluw van A. Zegelvink van Annie Prins; lijster van Jo Broekman; Spitsmuizen van Annie Witte. VeillngberiCht Coop. P.T.V. „Texel". Men deelt ons mee: De sterk terugloopende productie is op de prijs van invloed. Vooral op veilim gen, waar een tekort aan eieren is. Van marktprijs kan men daar niet spreken. Ook bij ons waren de prijzen weer hooger dan de vorige week. Het gebruik neemt aanmerkelijk af. In het zuiden des lands zijn de markten beduidend lager. Hiervoor raadplege men de dagbladen. De wereldtaal Espe ranto is reeds zeer ver breid en wordt ieder jaar door meerderen beoefend en gepropa geerd. De taal is vol gens 'n Volkenbonds rapport achtmaal een voudiger te leeren dan welke andere taal ook. Ook al heeft men van een vreemde taal nog nimmer iets ge leerd. Wie Esperanto heeft beoefend, kan in briefwisseling treden met alle lan den ter wereld (zie adressen in de meer dan 100 Esperantobladen en tijdschriften). Of er ook veel Esperanto-boeken zijn? En of: meer dan 7000, waaronder vele rechtstreeks in het Esperanto geschreven en verder vertalingen. Ook de Bijbel, Van het Westelijk Front geen Nieuws, De weg terug, enz., verschenen in het Esperanto. Wie een Esperanto-congres bezoekt, vindt een uitgezochte gelegenheid om met per sonen van diverse nationaliteit in kennis te komen. (Volgend jaar o.m. te Keulen). Geleerden van naam bevelen Esperanto aan als DE oplossing van 't wereldtaal- vraagstuk. Waarom dan nog achtergeble ven? Vat met beide handen de gelegen heid aan en ga de mondelinge cursus vol gen, welke de heer M. J. Oele hier weldra geven zal (bij voldoende belangstelling). Ge zult er geen spijt van hebben en later met voldoening terugdenken aan de dag, waarop ge zeide: „IK GA ESPERANTO LEEREN". RUDI KöNIG. De jeugdige Duitsche Esperantist, die van Rostock uit een wereldreis maakt en zich daarbij, na een studie van twee jaar, zeer gemakkelijk van Esperanto bedient. Thans is hij gast van Esperantisten te den Burg. Texel-Propaganda. De heer A. A. Klinkers, eerder onder wijzer te de Cocksdorp, thans te Beek (L.), schreef ons onlangs in Zuid-Limburg propaganda voor Texel te willen maken, waarbij hij gaarne een vogelfilm te zijner beschikking had. We hebben hem natuur lijk gaarne de gewenschte inlichtingen ver schaft en kunnen thans meededen, dat de heer Klinkers reeds aardig succes heeft gehad. Door tusschenkomst van de heer J. Drijver heeft hij een van Burdet's vogelfilms kunnen vertoonen. Hij knoopte er een causerie aan vast met het reslutaat dat naar hij ons meedeelt 29 dames en heeren zich als donateur van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels deden inschrijven. De film en het praatje sloegen dermate in, dat de heer Klinkers op verzoek van de voorz. van de Bond, „Jong Limburg" de propaganda-avond nog eens zou herhalen. Mooi werk van onze vroegere plaatsge noot, die Texel op zoo smakelijke en overtuigende wijze bij onze landgenooten in „het verre Zuiden" wist te introduces- ren. Prof. Keesom op terugreis. Prof. Keesom, die, als gedelegeerde van onze regeering het Internationale Koude- congres heeft bijgewoond, is op de terug reis en wordt 13 October te Leiden ver wacht. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand September '32 Ingelegd f 8577.53 Terugbetaald 10104,58 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 2 Door tusschenkomst van deze kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschreven f 800. Een praatje over „Jeugd"-herbergen. We besloten onlangs ons praatje over ,„Jeugd"-iherbergen met deze woorden: „Wie meent, dat wij door een verkeerde bril kijken, zij bij voorbaat gemachtigd, ons, voor onze rekening, een betere te doen toekomen." We laten hier thans volgen een schrij ven van de heer P. de Graaf Jr., Riet- wijkerstraat 3III, te Amsterdam, met de inhoud waarvan we goeddeels accoord gaan en dat we dus als een bevestiging; van ons artikel zouden kunnen beschou wen. Op een enkel verschilpunt wijzen we hierna. De heer De Graaf schrijft dan: Ja, Redactie, ondergeteekende meent, dat u door een verkeerde bril kijkt. In de Duitsche zoowel als in de Hollandsche jeugdherbergen is het zoo: de jeugd bene den 20 jaar gaat altijd voor de ouderen, de ouderen zijn ook in een andere groep ingedeeld en betalen meer contributie. (1) Dus hieruit is af te leiden, dat de jonge ren geen kans loopen wegens overbevol king te worden afgewezen, mits de jeugd herberg niet vol is met jongeren. (2) Bovendien is volgens mij 90 pet. van de op zichzelf staande trekkers boven de 20 of tusschen 20 en 30 jaar, welke ik ook rangschik onder „de jeugd". (3) Wat verder betreft „het billijk ver langen der pensionhouders": „Arbeiders", die van het buiten- of trekkersleven wil len genieten, kunnen niet de Texelsche pensionprijzen van f3.tot fS.beta len, zelfs geen f2.De eenig aange wezen. plaats is dus: Jeugdherberg of tent. De pensionhouders behoeven zich dus niet als benadeelden te schouwen, want aan deze menschen is voor hen toch niets te verdienen. (4) De redactie teekent hierbij het volgende aan (de heer W. J. Jouwersma, secr. van, de Jeugdherberg, verschafte ons welwil lend eenige gegevens) (1). Inderdaad: Trekkers boven 21 jaar betalen f3.beneden 21 jaar fl.per jaar. Bovendien is er soms naar leeftijd verschil in tarieven. Dat strookt geheel met onze opvatting, dat de jeugd hier de grootste kans moet krijgen. (2). Toch kan het gebeuren, dat de jeugd afgewezen wordt, doordat ouderen liun plaatsje bezet hebben. Art. 24 van het J.H.-reglement zegt: De eerst aange komene wijkt na de eerste overnachting voor de later aankomende. De oudere wijkt voor de jongere, MAAR na 1 uur n.m. blijft het gebruik van de voor de volgende nacht toegezegde slaapplaats, verzekerd aan degene, aan wie zij voor- loopig was toegezegd, ook al komen er later op de dag ook JONGEREN, die zich niet te voren hebben aangemeld. (3). Een onderzoek, door de Centrale ingesteld, wees uit, dat in ons land slechts 13 pet. van de trekkers ouder is dan 25 jaar. Hierin zijn dan nog begrepen de lei ders van groepen van b.v. schoolkinderen. Het wil ons voorkomen, dat dit percen tage in de toekomst meer en meer daalt, doordat de jongeren meer en meer van de J.H. gebruik gaan maken. (4). Wij hadden het ook over „oude klanten" van de pensionhouders en dus over menschen, die wel van die pen sions gebruik maakten. Het is ons bekend, dat Mijnheer en Mevrouw Die en Die met een paar kinderen de jeugdherbergen afreisden en een dienstbode meenamen, om het werk op te knappen. Voor zulke menschen dient de jeugdherberg niet en tegen zulke „uitwassen" meenden we onze stem te moeten verheffen. Nu is het bestuur van de J.H.C. ook niet „van gis teren". Het ontnam die „trekkers" hun kaart en gaf hun in overweging op eigen gelegenheid hun „trip" te vervolgen. Dat voor ouderen, die moeizaam wat centjes voor een vacantiereisje hebben opge spaard, die jeugdherbergen een uitkomst zijn, hebben we niet ontkend. We juichen met hen mee en gunnen hun de vacantie van harte. Ons uitgangspunt was echter: De Jeugdherberg aan de Jeugd; aan an deren als er plaats is. DE COCKSDORP. Sportnieuws. Kqrfbal. KNIP DIT UIT! In de Vrijdag hier gehouden bestuurs vergadering is het volgende competitie- rooster vastgesteld. De betrokken vereeni- gingen worden verzocht hiervan goede nota te nemen. 9 Oct.: D.O.H.—O.Kj.C.; D.T.S,—S.V. C.; Verdo-Nigro—H.K.C. 16 Oct.: Bekerwedstrijden te de Cocks dorp. 23 Oct.: ZwaluwenD.O.H.; O.KLC. D.T.S.: S.V.C.Verdo-Nigro. 30 Oct.: H.K.C.—Zwaluwen; D.O.H. S.V.C.D.T.St—H.K.C. 6 Nov.: Zwaluwen—O.K.C.; SMC.—H. K.C.; V. Nigro—D.O.H'. 13 Nov.: D.T.S.-O.K(.C.; D.O.H.—Zwa luwen; H.K.C.S.V.O. 20 Nov.: D.T.S.V.Nigro; S.V.C.-O.K C.; H.K.C.—D.O.H. 27 Nov.: ZwaluwenD.T.S.; V.Nigro S.V.C.; O.K.C.—H.K.C. 4 Dec. D.O.H.—V.Nigro; H\K.C.—O. K.C.; S.V.C.—Zwaluwen'. 11 Dec.: D.T.S.D.O'.H.; Zwaluwen H.K.C.; O.K.O.—V.Nigro. 18 Dec.: S.V.C.—D.T.S.; O.K.C.-DOH.; V.NigroZwaluwen. 8 Jan.: H.K.C.V.Nigro; Zwaluwen S.V.C.; D.O.H.—D.T.S. 15 Jan.: V.Nigro—O.K.C.; S.V.C.—D. O.H,D.T.S.Zwaluwen. 22 Jan.: O.K.C.Zwaluwen; D.Oi.H. H.K.C.; V.Nigro—D.Tt.S. 29 Jan.: ZwaluwenV.Nigro; H.K.C. D.T.S.; O.K.Q.—S.V.C. Gaan alle wedstrijden steeds door, dan blijft het als boven. Gaat op een Zondag niet één wedstrijd door, dan schuift het geheele programma een Zondag op. Gaat op een Zondag een of meer wedstrijden niet door, dan worden de niet-gespeelde wedstrijden verschoven naar het einde. Het reglement luidt als volgt: 1. De wedstrijden vangen aan 2.30 uur precies tot 1 Dec., na 1 Dec. 2 uur pre cies. 2. Zij duren 2x% uur met i/i uur rust. 3. Indien ontvangende vereeniging op aangewezen uur het terrein niet in orde heeft, krijgt deze fl.boete, na een kwartier f 2.50 boete, na een half uur heeft zij de wedstrijd verloren met 5—0 en krijgt zij f5.boete. 4. Bij niet opkomen zonder voorafgaand afbericht binnen 24 u. bij de competitie leider, verliest de vereeniging met 501 en krijgt fl.boete. 5. Protesten moeten ingediend worden binnen vijf minuten na afloop bij de scheidsrechter en binnen 5 dagen bij de protestcommissie (Jur. Beumkes, Den Hoorn). De protesteerende vereeniging betaalt f2.50. 6. Voor gevallen, hier niet omschreven, beslist het reglement van de T.K.B. O Beverwijk 3 3 0 0 8 3 6 E.V.C. 4 3 0 1 11 8 6 Q.S.C. 3 2 0 1 7 3 4 Schagen 3 2 0 1 8 4 4 Alkmaar 4 2 0 2 10 13 4 Zilvermeeuwen 3 1 1 1 6 6 3 Uitgeest 4 1 1 2 11 9 3 Texel 4 0 2 2 10 10 2 D.T.S 3 0 1 2 7 8 1 Vrone 4 0 1 2 5 10 1

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2