TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT ANTI-MALAISE Texelsehe Berichten Onze nieuwe Houtsnede. HUIS AAN HUIS Met Esperauto door de Wereld. Gemengd Nieuws „Zii" Crème Woensdag 12 October 1932. si min min mm mm mm mm mm mm mm mi WERKEN, DENKEN, LEEREN. Werken en denken en leeren is leven: Wie hier niet werkt is zijn plekjen op aard', Wie daar niet denkt, is het leven niet waard, En om te leeren is het leven gegeven! Leeren en leeren is de eeuwige taak, Die noch de knaap, noch de grijzaard verzaak'. Ernst is het leveno zalig, die't weten! Arbeid en roeping en edele strijd. De eeuwigheid vraagt naar de vrucht van de tijd: Dwazen, die 't werkloos, gedachtloos vergeten, En pas te laat, aan het einde der baan, D' ernst van het ijdele leven verslaan. P A. de Oénestet. gjj mm mm mm mm mm mm mm mm mm mi NOG EEN INSPUITING Er is inaar één weg, die onfeilbaar naar succes leidt de weg van leeren en werken. Sommige menschen houden van studee- ren, doch ze missen het andere nood zakelijke: werklust. Aan de andere kant zijn er menschen, die hard werken, doch die verzuimden te leeren. Veel van hun werkkracht is daar door verkeerd geleid en verloren gegaan. Sucoes is alleen te bereiken langs de weg van leeren en werken. De zekerste weg om u het tegenover gestelde te verzekeren is: niets doen, vooral niets doen om uw geestelijke ver mogens te ontwikkelen; dutten en ande ren gelegenheid te geven de beste graantjes weg te pikken. Uw kapitaal ligt in uzelf. o Volhardende middelmatigheid brengt het verder dan weifelende bekwaamheid. Beschouw uw plichten niet als ver plichtingen. Het zijn KANSEN. DR. K. L1MOP. INRlCHTINuEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. Kalf Uz. te den Burg om vergunning tot het aanbrengen van een oliestookinrichting in zijne brood-, koek- en banketbakkerij gelegen aan de Warmoesstraat te den Burg op het perceel kadastraal bekend in sectie K no. 1114. Op Dinsdag den 25en October 1932 des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 11 October 1932. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zakennieuws. We meldden reeds, dat de zaak van Gebr. Dros aan de Steenenplaats ge sloopt zou worden om plaats te maken voor een zeer modern winkelpand, naar een ontwerp van de bekende Alkmaarsche architect Saai. Wat de winkel echter zou gaan huis vesten, konden we nog maar niet te weten komen, maar nu is het ons uit goede bron bekend: het zal een kleine „Bijenkorf" worden, een warenhuis, waar men zoowel tabak en sigaren als luxe huishoudelijke artikelen, speelgoederen, enz. bekomen kan. Kruidenierswaren en comestibles zal men er niet meer gaan verkoopen. De inrichting is geheel in overeenstem ming met wat de tijd eischt. In de winkel alleen reeds worden 28 lichtpunten aan gebracht en centrale verwarming zal er zorgen voor een aangename temperatuur. Werkelijk iets biezonders voor Texel. ALS PREMIE VOOR ABONNEES Op de voorpagina van dit nummer vindt u de reproductie van een buiten gewoon goed geslaagde houtsnede van de hand van PROF. J. AARTS. We stellen deze op grooter formaat (12x20), gedrukt op prachtig crème Fea therweight en dan geplakt op een mooi passepartout, ter beschikking van onze ABONNEES tegen vergoeding van slechts ZESTIG CENT, goed verpakt franco thuis. Dit aanbod blijft van kracht gedurende de maand October alleen en geldt ook voor MEDELEZERS, die zich met ingang van 1 Nov. op ons blad abonneeren. Laatstgenoemden ontvangen ons blad tot die datum dan GRATIS. ABONNEE verzoekt tegen 60 ct. toezending van de houtsnede van prof. J. Aarts. (In te zenden in open enveloppe met U/2 ets. postzegel.) SPORTNIEUWS. Elftal Texel II op Zondag a.s. W. Ran Jac. Helsloot J. Broekman A.Pen M.Vlaming A.v.d.Slikke P.Bruin P.Keur Jan Bruin J.Bruin Jb.Geus Afberichten uiterlijk Vrijdagavond 8 u., alléén om geldige reden, bij Dapper, Schildereinde. Verdo-Nigro won Zondag met 3Ovan H.K.C. (Verslag niet ontvangen. Red.) Giften Algenveene Wijkverpleging. Fam. P., den Burg f 5.—. Giften voor het Witte Kruis. Fam. P., den Burg f 5. W. E., den Burg f 1. Sdhoolnieuws. Aan de o.l. school alhier gaven zich voor de cursus vervolgonderwijs 14 leer lingen op voor de cursus onderwijs aan volwassenen één; te de Waal re^p. 01; te Oosterend resp. 47; te de Cocksdorp 134; te de Koog 52; te M.-Eierland 10; te Z.-Eierland 51; (te Oost te den Hoorn 8—0; te Oudeschild 14—plm. 30. (~w* Kranig-Red.) Aan de school voor Chr. Volksonder wijs alhier wordt het vervolgonderwijs door 15 leerlingen gevolgd, aan de R.K school door 16. Aan de School met de Bijbel te Oosterend wordt geen vervolg onderwijs gegeven. Over het geheel valt het aantal leerlin gen ons tegen. Zijn we knap genoeg? Geestelijke malaise? Of wa't anders? Opmerking verdient hierbij, dat 14 leerlingen van deze school naar de Ulo> gingen. ALLERLEI. Het Crisis-Comité vraagt de aandacht voor de wijziging in zijn adv. „Prijsop gaaf Laarzen". o— Texelsch Fanfare zal gaarne nieuwe leden inschrijven. Binnenkort vangt direc teur Lugtenburg zijn lessen hier weer aan om nieuwelingen in te wijden en ver volgens op te leiden tot waardige leden van ons corps. Velen in den lande, ook op Texel, dragen de N. en Z.-Holl. Redding Mij. een warm hart toe en zullen gaarne zoo nu en dan daarvan een tastbaar bewijs geven. Om het hun makkelijk te maken is deze week in Boekhandel Parkstraat een offerbus geplaatst, welke in aller belang stelling wordt aanbevolen. De op de Hoogeberg in beslag geno men schapen, (omdat ze daar onbeheerd los rondliepen) bleken toe te behooren aan de heer C. Boon Pz., te Veldheim, die er thans nog eenige vermist. De hei ningen op zijn land te Z.-Haffel bleken „lek" te zijn. OUDESCHILD. Dijk- en Slavenwerken. Omtrent de dijk- en havenwerken alhier, welke onlangs gereed kwamen, uitge voerd door de firma Rozendaal ver schaft men ons nog deze gegevens. Aan zinkstukken zijn vervaardigd 20150 vk. M. Bij een gemiddelde dikte van 40 cM., beslaan ze een totale oppervlakte van ruim 2 H.A. Om ze tot zinken te brengen en voor bestorting waren benoo- digd 11.6 miljoen Kg. steenen, waarvan 9 miljoen door het oude dijklichaam ge leverd werden. Een kwart miljoen kub. M. zand is in zee opgezogen en i.d. dijk gebracht. De bestrating strekt zich uit over 11500 vk. M. Aan groenhart hout is 270 kub. M. verwerkt, aan ijzeren bou ten 8000 Kg., aan id. damwand 27000 Kg. Daar heeft menig mannetje een broodje aan verdiend. DE KOOG. Oefentocht met de reddingboot. Zaterdagmiddag half 2 had weer een oefentocht met de reddingboot alhier plaats. Dit zal waarschijnlijk wel de laat ste oefening in dit jaar èijn. De zee was kalm, het publiek niet talrijk. Boot en materialen waren in goede conditie. GEGARANDEERDE OPLAAG: exemplaren. Geen Texelaar staat graag „met de mond vol tanden". Hij neemt trouw kennis van wat de Texelsehe Courant hem tweemaal per week in nieuws- en advertentiekolommen spe ciaal voor de Texelaars brengt. Adverteeren in zoo'n blad MOET succes hebben. Het wordt immers GE LEZEN Geen danslust. Bij gebrek aan belangstelling, zijn de pogingen, om hier een danscursus te ge ven, gestrand. COCKSDORP. De Zendingsfilm. De vertooning van de Zendingsfilm „Warta Sari" alhier is een succes geweest. Ongeveer 200 personen gaven van hun be langstelling blijk. Tevens werd voor een bedrag van f 17.aan zendingsleetuur verkocht. OOSTEREND. Vejrbandcursus. Voor de verbandcursus, vanwege Volks onderwijs te organiseeren, gaven zich nog vier personen op, waardoor het aantal cursisten gestegen is tot 23. Zakennieuws. De heer K. Bakker alhier verkocht zijn kruidenierszaak aan de lieer C. Huisman, te den Burg, die er een filiaal zal vestigen. DEN HOORN. Door de bliksem gedood. Tijdens een kort doch hevig onweer, dat Maandagmorgen boven den Hoorn en omgeving woedde, is nabij het dorp een schaap van de lieer N. Kikkert Jz. in de weide gedood. Van het linkeroor tot de borst was de wol verzengd; waar ze zwart was als inkt was een duidelijke brandlucht merkbaar. Het ongeval liep vrij goed af, want alle schapen van de heer Kikkert liepen in de weide bij elkaar. DOOR RUDI KöNIG. III. De beslissing was gevallen. 26 Juli ver liet ik, behangen met de noodige bagage, Rostock. Het weer was mij gunstig en dus fietste ik die dag tot Hamburg, een afstand van plm. 195 K.M. Drie dagen was ik daar de gast van een Esperanto- vriend en had alzoo mooi de gelegenheid kennis met die stad te maken. Na dit kort oponthoud weer verder. Ongeveer 14 K.M. voorbij Hamburg werd ik overvallen door een sto-rtbui, die mij noopte in Harburg mijn intrek te nemen in een Jeugdherberg. Ik maakte ook daar weer kennis met Es perantisten. De volgende dag was het weer dusdanig, dat ik mijn stalen ros weer beklom en doorpeddelde tot Bremen, waar ik twee dagen verbleef en zooals gebruikelijk in kennis kwam met Esperan tisten. Van Bremen naar Leer. In het voorbijgaan van Delmenhorst ontmoette ik verschillende Esperantisten. Het toe val wilde, dat een van hen een ex-cor- respondent was van Vidda Svedberg, uit Hiilsingborg, Zweden. Toen ik in 1931 die stad bezocht, maakte ik o.a. ook met die Esperantiste kennis. Door de crisis en werkloosheid was het hem onmogelijk geworden de correspondentie met haar voort te zetten. In Leer bracht ik de nacht in de Jeugdherberg door. 's Morgens zei de Herbergvader ,;Tot vanavond. Over de grens zal je wel met gaan, want dan moet je voor je fiets een bedrag storten van,, naar ik meen, wel f25.Ik kan niet zeggen, dat ik mij toen erg lekker voelde, want dat was wel iets, waar ik heelemaal niet op gerekend had. R.M. 40.— Mijn begrooting liet dat niet toe. Zou nu dus alles in duigen vallen? Dat mocht niet. En dus toog ik weer op pad. Emden. Vandaar naar Bunde. Ik was thans de Nederlandsche grens dicht genaderd. Ik kon de Hollandsche kaas en melk als het ware reeds ruiken. Nu zou ik das spoedig Duitschland ook aan de Westgrens ver laten. Een andere taal zou ik gaan hoor- ren. Andere zeden en gewoonten, ander voedsel, enz. ging ik tegemoet. Voorbij de grens zou ik op Esperanto zijn aan gewezen. Dan zou de eigenlijke wereld reis eerst gaan beginnen, doch die zou niet per fiets gaan. Daar ook in Bunde de geruchten over het betalen van het groote bedrag aan hielden, nam ik het zekere voor het on zekere en stuurde ik mijn fiets per spoor terug naar Rostock. De reis zou ik dan verder wel per beenemvagien afleggen. Zoo verscheen ik dan ook voor de Neder landsche grens. In mijn volgend artikel stap ik de grens over. Tot ziens. RUDI KöNIG. tijdelijk den BurgTexel. «IMIIHHIIIItttHlfl-! BINNENLAND. rttUtMHIIIIttilllin We lazen gisteren in de dagbladen: Het aantal varkensslachtingen voor bin- nenlandsche consumptie is door de ac cijns met 25 pet. gedaald, blijkens de abattoireijfers van 13 groote gemeenten. Te Assen is een kind van S. door een rat aan hoofd en handjes gebeten, waardoor het nu ernstig ziek is. Te Balk is de 19-j. dochter van de veehouder S. Botma door een windvlaag met haar fiets te water geraakt en ver dronken. Te 't Zand sloeg een paard op hol. Een 69-j. man uit Beverwijk wou het grij pen, maar kreeg een trap en werd gedood. Te Nijmegen is het 7-j. zoontje van Kick-en, dat achter een wagen uitkwam, door een auto doodgereden. Te Uitgeest wordt een Esperanto- cursus voor werkloozen gegeven. De Alkmaarsche kaasmarkt was vo rige week buitengewoon bevredigend. Heel wat hooger prijzen dan de vorige week. Kleine tabr. kaas f 1.OU—f 1.50 hoo ger; kleine boerenkaas f2.50 hooger; boe- rencomm. f 1.hooger. Naar aanleiding van de brand te de Bilt: ,,'t Visioen is weer verdwenen En de Bilt is gekalmeerd, En we mogen dus verwachten, Dat het zich weer daaglijks weert. Ook om u gerust te stellen, Kan 't nog melden, dat de pet, Waar men daaglijks mee naar 't weer gooit. Uit de vuurgloed is gered." werkt zacht en weldadig; Uw huid ont waakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 20-30-45 en 75 oent. De man uit Borne, verdacht van de moord op een 82-jarige vrouw te Zende- deren heeft bekend. Het is een recidivist^ op transport naar een opvoedingsgesticht ontsnapt. De tram te Amsterdam heeft van 1 Jan.30 Sept. ruim 18 miljoen passa giers minder vervoerd dan in dezelfde periode van 1931. De uitvoer van radio-artikelen en gloeilampen is in Sept. belangrijk toege nomen. De uitvoer van radio-artikelen be droeg in Sept. f3485 mill. (Aug. f2925 miljoen) en van lampen f 733.000 (Aug. f515.000.) •ffi® De moderne en economische in- ©3H® richting van ons bedrijf veroor- •Mi® looft ons de levering van NET •Sa® drukwerk, vlug en goedkoop. •ffi®~ DRUKKERIJ TEXELSCHE CRT. Op de Amstel te Amsterdam heeft een man een juffrouw, die van het giro kantoor kwam, een koffertje met f 1800 erin, ontrukt. Óp haar geroep, „houdt de dief" begonnen burgers een achtervol ging; op de Geldersche kade kon de man, die het koffertje reeds had wegge- pen, gearresteerd worden. Den Haag. Bij de Sweepstake is een troostprijs van 7893 pond sterling toege wezen aan dr. A. Rueb, alhier. Te Zaandam verbrandde een hooi schelf van 60.000 Kg. van K. de Boer. Vermoedelijke oorzaak een vonk uit een fabrieksschoorsteen. In een dagblad lezen we: Gevraagd: Nette Slagersleerling boven 16 jaar. Wordt aan huis geslacht. (Menschene(crs? - Red.) Tegeneen weduwe te Rotterdam, die haar kinderen verliet, is zes maanden ge vangenisstraf geëischt. Agent, in'n wagen is gestolen. Daar boft u bij. Ik had u net willen be keuren wegens ongeoorloofd parkeeren. Ingaande 1 Jan. a.s. hebben de pos terijen de vervoercontracten met alle trams in het land opgeziegd. De K.L.M-vlieger Parmentier heeft de vlucht Batavia-Amsterdam met de Duif in 7V2 dag volbracht. O O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5