AARSCHUWINGf De Nieuwe Texelsche Courant No 4676 46s,e Jaargang. Zaterdag 15 Oct. 1932 EERSTE BLAD. Voor de Zondag. KAN DEZE WEG 00K DE UWE NIET ZIJN LICHTPUNTJES. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws 9111111 Uw advertentie in dit blad wordt op Texel Oiuis aan buis geleien. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UlTü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40* 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. AUTOBUSDIENSTEN DEN BURO—DE KOOG v.v. Van den Burg: 8.15 4.00* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. DEN BURG-DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6.—. (Ondern.: E.Boekei, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP—DEN BURG v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.—. Van den Burg: 8.45; 11.3.45*; 5.30. Zondags van de C.: 7.45; van den Burg 8.30. beteekent Woensdags en Zaterdags 1.15. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 8,28 6.26 8,33 7,25 8,58 7,59§B 9,34 7,38 8,58 9,14 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 1 2,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 ffl 15,28 17,17 B 18,33 15,56 Q 17,18* 18,59 20,52 20,59 B 22,32 16,44 18,51 21,30 O 23,05 18,36 20,28 21,59 B 23,41 23,30 0,51 (x) 19,51 21,28 21,29 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 19 23,28 §Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31. ffl Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; f§ Alle werkdagen behalve Zaterdags; (x) Alleen van Zondags op Maandags en in de nacht na een feestdag. Geluk is onbestemd, niet te veroov'ren. Ijler dan het licht, lichter dan voorjaarsregen. Anthonie Donker. Kort geleden opende een der Duitsche bladen een enquête, die getuigde van groote menschenkennis. Aan een aantal bekende schrijvers werd gevraagd, waar in zij in deze benarde tijden hun vreugde vonden en of zij overigens werkelijk nog zoowel innerlijke veerkracht bezaten dat zij aan de binnenpretjes in hun leven ruimte en tijd konden inruimen. Het was dus in letterlijke zin een enquête naar de binnenpretjes! En het ontroerde mij, daar door het leven gestaalde en in de strijd van het leven gerijpte menschen te hooren belijden, waarin voor hen de groote vreugden lagen. In al die wijze mannen keek het kind in hen om de hoek. En 't was blij zich te mogen uiten: zij be hoefden geen diep ernstige artikels te schrijven: zij moesten geen weldoordachte boekbesprekingen schrijven. Zij lieten het kind in zich los en vertelden, waarin voor hen de kleine vreugden van 'het leven bestonden en waar die te vinden waren. En het meest verblijdde mij het antwoord van een ernstige, gedegen schrijver, wiens voornaam Walther is, met zijn antwoord: VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON 11 turn: Op: Onder: Op: Onder Z. 16 Oct 5,12 8,43 6,24 5,04 M. 17 5,32 9,57 6,26 5,02 D. 18 6,- 11,09 6,27 5- W 19 6.39 12,14 6,29 4.58 D.20 7,43 1,08 6,31 4,56 V. 21 8,41 1,50 6,33 4,54 Z. 22 9.58 2,19 6,35 4,52 Zaterdag 22 Oct. Laatste kwartier Koopt geen losse Asplrln-tabletten, het kan minderwaardige en voor de gezondheid schadelijke namaak of waardelooze vervalsching zijn. 9 Aspirin-tabletten worden alleen door de Bayer-iabrieken in den handel gebracht en wel uitsluitend in: origineele oranjeband-buijjes ver- origineele oranje'zakjei verpak- pakking van 20 tabletten a 70 cent en de king van 2 tabletten a 10 cent. Alleen deze origineele ver pakkingen van BAYER waar borgen echtheid en zuiverheid. Weigert namaak en losse tabletten. „dat de sterren van het sterrenbeeld Cas- siopea als ik er in de goede richting tegenover sta de eerste letter vormen van mijn naam!" Een mensch, die meer dan de helft van een eeuw oud, nog zoo veel vitaliteit heeft, dat hij over de ellende en de nood van hier en nu, heenkijken kan maar de sterren en blij zijn, dat hij Walther heet, omdat die W ook zoo mooi aan de avondhemel glanst. zoo'n mensch is niet kapot te krijgen. En daar om zijn alleen de wijze menschen binnen pretjeszoekers. Want die kennen het le ven al lang genoeg om te weten, dat hij die leeft, wachtend op de groote dingen, die niet alleen nooit zal zien komen, maar bovendien reeds over ontelbare bin nenpretjes is heengeloopen, die zijn hart steeds opnieuw en telkens weer hadden kunnen doen opspringen van vreugde. Het houdt je jeugdig, al mogen de haren wellicht grijzer worden en het lichaam vermoeider. De altijd jeugdige menschen met hun onverwoestbare vitaliteit dragen immer in hun ziel met zich om een klein koffertje vol kleine vreugden aan de kleine dingen, die dit groote leven schenkt. Dat zijn de groote kinderen onder de vol wassenen met ongerepte harten, al wer den die wellicht eenige malen ook gebro kenEen gebroken Chineesche vaas verliest immers niet daardoor zijn kost baarheid van tint en teekening? Eigenlijk geloof ik, dat alléén de „gebroken", maar gekramde harten in staat zijn te zoeken de binnenpretjes, waarvan ik de wegen over de wereld vol weet te zijn. Zij zijn de uitverkorenen van het geluk dat immers ieder zoekt! De weg naar het Koninkrijk van het Geluk is geplaveid met „binnenpretjes"! ZONDAG, 16 October 1932. Zeven spreuken van Goethe. ZONDAG. Zoekt geen ijdele genezing! Het groote geheim onzer ziekte ligt tusschen over haasting en veronachtzaming. MAANDAG. Onbeteugelde bedrijvigheid, van welke aard ook, loopt op mislukking uit. DINSDAG Elkeen vindt het roemrijker en begeer lijker de hamer te zijn dan het aanbeeld en toch, wat is er niet toe noodig, om zooveel slagen te kunnen verduren! WOENSDAG De massa, de slaaf, en de meester er kennen te ailen tijde, dat het hoogste goed van de kinderen dezer aarde, de persoon lijkheid is. DONDERDAG Laat een ieder vqor zijn eigen deur vegen. Dan zal de heele stad schoon blijven. VRIJDAG Wie is een nutteloos mensch? Wie noch bevelen, noch gehoorzamen kan. ZAIF.RDAG De menschen zouden zichzelf beter be grijpen, wanneer de een zich niet altijd gelijk wilde stellen met de ander. Er valt in IJmuiden weer wat opleving in de vischhandel te constateeren. De omzet aan de afslag is n.l. in Sept. 20 pet. grooter geweest dan in Augustus. Voeren de laatste maanden veertig a vijf tig booten uit, thans 80 a 100. En bijna: alle keeren ze thuis met een rijke besom ming. Ook de enorm gestegen vraag naar visch in het binnenland is een lichtpuntje. Omtrent de N.V. Philips Gloeilampen te Eindhoven lezen we in de dagbladen: Meevallende exploitatie. Financieele po sitie buitengewoon krachtig. Voor de afd. Radio werden tientallen arbeiders weer in dienst genomen. Balavond—„de Zwaan". Het seizoen voor tooneelspeel- en bal avond is weer begonnen. Woensdagavond werd in „de Zwaan" een balavond gege ven door de R.K. Tooneelver. „In Liefde Bloeiend", op welke avond opgevoerd werden twee blijspelen in één bedrijf, n.l. „Op Gemakkelijke Condities" en „Huwe- lijkscandidaten". In het eerstgenoemde hebben de kleer maker Kuiper(C.Bakker) en zijn vrouw (Rie Dernison) zich in de schulden gezet en alles op afbetaling aangeschaft, omdat hun zoon en dochter Frits (P. de Porto) en Jo (Hiske Ran) zich verloofden met lui uit de deftige stand, welke zooals later blijkt, er ook niet al te rooskleurig voor zitten. Bij de kennismaking met Frits' schoonouders, meneer en mevrouw Ten Brugge (Jb. Rijk en Corrie Gomes), waar bij tante Bets (Lena Gieles) met haar dochter Coba (Annie de Porto) als een bom in huis vallen, komt liet tot een ont knooping en wenscht meneer Ten Brugge dat de verloving met Fl its en zij:n dochter wordt verbroken. Hij wenscht geen be drog, doch als de directeur van een af betalingsmagazijn (P. Logman) alle meu belen bij Kuiper terug komt halen en Ten Brugge ontwaart, wordt deze aange maand z'n vijf achterstallige termijnen onmiddellijk te voldoen. Dat brengt on danks de ellende bij Kuiper, toch even vroolijkheid. Maar meer nog, als Jo een briefje krijgt van haar verloofde, waarin deze vraagt of haar vader een colbert- costuum en een winterjas voor hem wil maken.op afbetaling. Een vroolijk slot. Na een korte pauze werd opgevoerd „Huwelijkscandidaten". Hierin zien we mijnheer Jungman (J.v. d. Aakster) en zijn vrouw (Rie Dernison) bezig hun dochter Julie (Lies de Porto) tot andere gedachten te brengen, aange zien deze ideeën in haar hoofd heeft ge haald, die lang niet strooken met pa cn tna's opvatting betreffende fatsoen en standing. Julie heeft n.l. drie aanbidders en om deze op de proef te stellen en te weten te komen, of ze om haar geld ge trouwd wordt of uit liefde, doet ze zich voor als de dienstbode en heeft ze de „heeren" op een verschillend uur ver zocht bij haar thuis te komen. Allereerst zien we dan Guus (Jb. Rijk), die, wan-j neer hij bemerkt, dat Julie slechts een dienstbode is, zich al heel spoedig terug trekt. Volgt George (P.Logman), die ook al van niet beter gehalte is. Ten leste Hans (H.Kievits). Deze blijkt betere be doelingen te hebben en speelt, wanneer hij uit een fotoalbum merkt, dat Julie wel degelijk de dochter is, evenzoo comedie door te zeggen, dat hij maar een dood gewoon „burgermannetje" is. Dat ver andert de liefde van Julie niet en ze neemt hem toch aan. Beide stukjes werden heel goed ge speeld en het tooneel was weer „puik" in orde. De aanwezigen hebben genoten. Meerdere malen gaf een luide lach hier van het bewijs. Jammer, dat er niet meer publiek was, de zaal was niet geheel be zet. Het bal had een gezellig verloop. Voor goede Balmuziek zorgden de heeren Boom. Overplaatsing. Een oud-Texelaar, de heer L. Duinker, ho'ofdpolitieopziener te Pangkalpinang, is overgeplaatst naar Muntok, Bangka (N. O-I) WAAROM ESPERANTO We iaten hier het antwoord volgen van een Nederlander van naam, van de Opper rabbijn van Utrecht en Drente J. TAL: De menschen en de menschheidsgroe- pen hebben een taal noodig, die door bijna allen of door allen gekend wordt, opdat èn allen elkander kunnen begrijpen en leeren waardeeren èn het „Esperantis- me" groeie. We hebben zoo'n taal noodig, opdat een groote massa aan studeeren- om-practisch-nut verspilde energie en tijd vrij kome en menig volk, b.v. het Neder- landsehe, eigen taal en literatuur leere en eere en waardeere èn voor allen de schatten der wereldliteratuur gereed lig gen. Hiervoor kan alleen een taal dienen, die buigzaam is als gloeiend staal, rijk als de natuur, logisch haast als wiskunde, vloeiend als Vondel's verzen, met eigen we zen als een man van karakter, eenvoudig als de tafels van vermenigvuldiging, ge makkelijk te leeren als het lezen voor iemand van normale aanleg. Zulk een taal is alleen Tiet Esperanto. Hebt ge u reeds aange meld voor de mondeling Esperanto-cur- sus voor beginnenden, te geven door de heer M. J. OELE? (zie adv.) Doe het VANDAAG NOG. JAAP SNOR BREIT ALLES BEST en Wed. BUIJSMAN doet voor u de rest. (Zuidstraat 19. Let op de gele winkel). Parkstraat 30, den Burg. TERSCHELLING. Drukke kustvaart. Op de visitatiepost „Vliereede" werd dezer dagen het duizendste schip in 1932 ingeklaard, hetgeen volgens de N.Harl. Crt. zeer zeker een biezonderheid ge noemd kan worden. In tegenstelling met de groote vrachtvaart, die kwijnt, daar zeer veel schepen stilliggen, breidt de kustvaart zich gestadig uit. Nog nimmer is door de douane een zoo groot aantal ge boekt: eenige jaren terug bedroeg dit aantal plm. 150 per jaar. Het betreft bier voornamelijk de z.g. kustvaart, waarin, ondanks de heerschen- de malaise, welke de spoeling ook voor deze gezagvoerders de laatste jaren wat dunner heeft gemaakt, de vaart hier jaar lijks met honderdtallen schepen toeneemt. Behalve bovengenoemde schepen, pas- seeren er wekelijks de voor Harlingen bestemde zeebooten en tientallen vis- schersvaartuigcn, hetgeen wel een bewijs is, dat 't water tusschen Vlieland—Ter schelling de aangewezen route is voor de schepen, die uit het Noorden komen of daar heen gaan. Een en ander is mede te danken aan het goed verlichte en be tonde vaarwater, zoodat de schepen te allen tijde dit zeegat kunnen binnenko-, men en uitvaren, terwijl ze verder zoo goed als niet afhankelijk zijn van winden liet getij, daar thans ook bijna alle sche pen mechanisch worden voortbewogen en dus rustig kunnen doorvaren naar hun plaats van bestemming. BINNENLAND. Weer een auto in het water, Onder trein of door een muur: Zooveel levens in de wagen En JENEVER aan het stuur. Zooveel lijken zijn geborgen En verminkten weggebracht Hier is verder niets aanwezig, Dames, heeren, goede nacht! (Ingez.) Willem van Iependaal, De bootdienst Medembük-Wieringen -Harlingen wordt Maandag voorloopig ge staakt. Den Haag. Verschenen is een wets ontwerp, waarbij wordt voorgesteld 48 kantongerechten en de volgende zeven rechtbanken op te heffen: Dordrecht^ Alkmaar, Roermond, Winschoten, Zut- fen, Tiel en Almelo. Opgeheven zou o.m. worden het kantongereoht Schagen. In de plaats van J. Mol, die Zondag j.l. gewond werd, is voor het Ned. Elftal gekozen de Velocitaan Bonsema. Oed. Staten van N.-Holl. zijn van plan de eerstvolgende drie jaren een tijde lijke verlaging op de jaarwedden van burgem., secr. en ontvangers toe te pas sen, van 6 pet. met dien verstande, datj 25 pet. van de jaarwedden tot een maxi mum van duizend gulden niet voor verla ging in aanmerking komt. Indien de be trokkenen meer functies vervullen, zullen de salarissen worden samengeteld en de korting worden toegepast over het totaal verdiende salaris. (Tel.) De Courant-Het Nieuws van de Dag heeft thans meer dan een kwart miljoen abonnees. Te Zaandam is een auto in beslag genomen, aangezien de bestuurder geen wegenbelastingkaart, rijbewijs en nummer- bewijs had. Er waren drie verschillende nummerbordjes aanwezig.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1