De Nieuwe Texeische Courant Hut forceeren van Bloembollen No 4677 46ste Jaargang. Woensdag 19 Oct. 1932 Een Meisjesgezicht Van week tot week 0p het verkeerde pad. Wat komen moet. Praten en doen! Er op of er onder. Er zit meer achter. De moderne oorlog kent slechts verliezers. Texeische Berichten ZATERDAGAVOND. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveki en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.— 11.20; 2.40- 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 20 21 22 23 24 25 26 Oct 11,36 0.40 1,40 3,05 4,37 5.47 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 5.34 Dienstplicht. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Defensie bij beschikking van 14 Oc tober 1932, Vile Afdeeling, mo. 225 V, aan Jacobus Bernardus Halsema, dienstplich tige der lichting 1932 uit deze gemeente, ingaande 1 Januari 1933, voorgoed vrij stelling is verleend wegens kostwinner schap. Tegen deze vrijstelling kan uiterlijk den tienden dag na den dag vam deze bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger b. elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft -niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burge meester ter secretarie van deze gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van de Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Texel, 15 October 1932. De Burgemeester van Texel. W. B. OORT. Lord Snowden heeft in de „News-Chro- nicle" een artikel gepubliceerd, waarin hij zegt, dat de ontwapeningsconferentie op de verkeerde weg is. Dit is op zichzelf geen nieuws, maar Snowden verklaart, zijn meening wel op een nieuwe wijze. Hij redeneert als volgt: De conferentie heeft tot nu veel te veel tijd besteed aan af schaffing of beperking van bepaalde oor logsmiddelen. Dit komt feitelijk neer op voorbereiding van een komende oorlog, van een meer menschelijke oorlog. En dat is verkeerd, want oorlog kan onmogelijk vermenschelijkt worden. Doel van elke oorlog is, zooveel mogelijk menschen te vermoorden en bezit, waarden te vernie tigen. In tijd van oorlog zal derhalve ni-e mand zich storen aan verboden of beper kingen. Het eene noodige is: een vastbe raden poging om de oorlog onmogelijk te maken door vernietiging der middelen, waarmee hij gevoerd zou kunnen worden. Geschiedt dit niet, dan hebben we binnen, afzienbare tijd wederom oorlog, en wel de wreedste en afschuwelijkste, die ooit werd gevoerd; daar wijzen vele teekenen op. Moge deze waarschuwing van Snowden behartigd worden. Ontwapening, óók door geesten, vooral zelfs der geesten, is een der groote nood zakelijkheden, zal de wereld weer op pooten komen. Een tweede, niet minder groote noodzakelijkheid is verlaging der douane-muren, liefst volledige afbraak daarvan geleidelijk natuurlijk, en uitroei ing van alle contingenteeringen. Econo mische vrede dus inplaats van de econo mische oorlog, waar wij midden in zitten. En terugkeer van het zoek geraakt gezond verstand. Zooals de toestand nu is zijn de volken bezig elkaar en zichzelf op te eten. Gaat het op economisch gebied nog eenige tijd zoo verder, dan zou zelfs de radi caalste ontwapening op militair gebied de menschheid niet meer kunnen redden. Dr. Colijn heeft over deze dingen te Genève weer een hartig en zeer beharti genswaardig woord gesprolcen. ik heb nu zes jaar aan het economisch volkenbonds- werk deelgenomen, verklaarde hij, doch ik zie geen resultaten, ik zie geen daden. Wel worden resoluties aangenomen en de eene conventie na de andere tot stand gebfacht, doch aan geen enkele wordt gevolg gegeven, geen enkele treedt in werking. De ervaring heeft mij geleerd, dat het volmaakt onverschillig is, wat hier in Genève op economisch gebied ge zegd wordt en gedaan. Immers iedere regeering volgt in haar eigen land toch weer haar eigen politiek. Hier in Genève spreken de ministers over de vrede, thuis hebben ze het parool „vechten". Alle hoop, voor zoover nog voorradig, is nu gevestigd op de komende wereld conferentie in Londen, ging de met groote aandacht gevolgde spreker verder. Laat ons blijven hopen, dat die hoop in Lon den niet vernietigd zal worden. Slaagt die conferentie er niet in, een oplossing te vinden, voor de dringendste economische kwesties, slaagt zij er niet in het streven van verschillende landen naar economi sche zelfbevreding te dooden, dan zal Europa economische tijden tegemoet gaan die ons levenspeil zullen verlagen tot de standaard van anderhalve eeuw geleden. Slaagt die conferentie daarentegen wel, zullen daar gezonde economische begin selen zegevieren, dan zal de menschheid haar economische welvaart terug kunnen krijgen. Maar dan zal Londen de ver nietiging moeten brengen van de ver woestende ontbindende krachten, die in de laatste jaren de wereld hebben over- heerscht. Des heeren Colijn's rede werd luide toegejuicht door de vergadering. Steeds werden in Genève de redevoeringen van dr. Colijn toegejuicht. Doch daarbij bleet het eveneens steeds, daden volgden er niet op. Tenminste geen daden in Colijn's geest, wel vierkant daartegen ingaande. Zal het ditmaal beter loonen Velen ho pen het, weinigen gelooven het. Edoch: „laat ons blijven hopen", sprak Colijn. Inderdaad, laten wij dit doen Het treurspel is, dat de bevrijdende daad uitblijft, en de dreiging van een wer kelijke krachtmeting blijft voortbestaan. De week, die achter ons ligt, bracht geen, verbetering. Duitschland weigert naar Ge nève te komen, om de door zijn regeering gestelde eischen in een conferentie te be spreken, nu het Herriot's bedoeling blijkt, dat aan de conferentie niet alleen de vier „groote" mogendheden zullen deelnemen. Frankrijk bereidt inmiddels een nieuw, breedopgezet ontwapenings- en veilig heidsplan voor, waarvan de kansen nog niet geschat kunnen wordenDe Eu- ropeesche vrede is verre van verzekerd! „Ik weet het wel", schreef in 1917 de Amsterdamsche rechtsgeleerde Prof. Mr. Paul Schotten in zijn „Gedachten over macht en recht", „er zitten allerlei andere; motieven achter de oorlog, maar zijn die thans (1917) niet alle geweken voor dit ééne: de wil om zijn macht te doen gel den voor dit oogenblik en om macht ook te hebben, later, na de vrede? Het is dd vloek van de oorlog, dat hij uit begeerte naar macht wordt begonnen, dat hij door macht wordt beslist en dat die 'hartstoch telijke begeerte naar macht ten slotte) allen aangrijpt, zóó, dat zij voor iedere bezinning, voor ieder redelijk afwegen van anderer belangen onvatbaar worden, tot dat eindelijk een der strijdenden uitgeput ter neer ligt en letterlijk niet meer kan. Zoo sluit zich de cirkel: de machtsbe geerte wekt de oorlog, deze de begeerte, en er is geen einde. In een onlangs in de „Tel" gepubliceerd artikel, heeft graaf Sforza een oproep tot moreele, ontwapening, tof ontwapening der geesten, neergelegd. Zij is, ongetwij feld, bitter noodig. Want in de stilte wer ken krachten, die aansturen op een Euro- peesche spanning, zóó hevig, dat haar ontlading een beschaving zou kunnen ruï neeren. En ,het is ons terecht voorgehou den: de moderne oorlog kent slechts ver liezers. Zelfs zijn dreigend zweven boven, Europa vormt een gevaar, dat door allen en bij alles beseft, en Ln elke kring naar, beste krachten mede gekeerd moet wor den. BRAND DE VINGERS NIET. Altijd weer, dat kort berichtje 's Ochtends, 's avonds in de krant: Huis en Have, Vee en Hooiberg, Alles werd vernield door brand. En hoe vaak staat bij dat nieuwtje In de Ongelukken-pers: „In de kleerkast, bij de hooiberg, Speelde 't kind met lucifers"? Ouders, weet u, dat u meestal Schuldig aan dat euvel bent? 't Kind" inoogt u er niet op aanzien, Omdat het het „Vuur" niet kent. Met de tijd komt d' ondervinding, Het benul en het verstand. Als éérst, letterlijk, figuurlijk, Flink de vingers zijn gebrand. Wijst uw kind op de gevaren, Die door vuur het ondervindt. Maar bedenkt: 't Is nóóit voldoende, Want een kind is maar een kind. Vuur en licht, 't is héél natuurlijk, Trekt hen steeds biezonder aan. En er is maar één remedie: Houdt uw kinderen er vandaan! verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor 4e verzorging van het gelaat „Zij"-Crême gebruikt. In prijzen van 20-30-45 en 75 cent. DOOR H. BRUIJN. IV. Nu de meeste bollen wel geplant zullen zijn, zullen we achtereenvolgens het bin nenbrengen van hyacinthen, tulpen, nar cissen en crocussen behandelen. HYACINTHEN kunnen worden binnen gebracht, wanneer de bloemknop boven de bol goed voelbaar is; over het algemeen kan men aannemen, dat de spruiten dan een lengte valn 8 a 9 ciM. hebben bereikt. De juiste datum hiervoor op te geven is niet mogelijk. Deze toch hangt af van de te trekken soort (er zijn n.l. vroege en late soorten), van de datum van opplan- ting en ook vooral van de vraag, of ze geprepareerd dan wel on geprepareerd zijn. Brengt ze evenwel vooral niet te vlug binnen. Te vroeg in de warmte gebrachte hyacinthen mislukken absoluut; de blade ren zullen zich wel behoorlijk ontwikkelen, maar de bloem blijft armzalig achter. Hebben dus de spruiten een lengte be reikt vanj 8 a 9 dM., dan hale men de pot ten uit de grond of uit de kelder en plaatse men ze in zeer getemperd licht, b.v. op een tafeltje in een donkere boek van de kamer, niet te dicht bij de kachel, daar deze warmte te droog is. Ook kan men ze in 'n kastje van het dressoir plaatsen, mits dit niet te ver van de kachel verwijderd staat. Voor hen, die 'n kast bezitten, is een warm-vochtige tempe ratuur van plm. 70 gr. het meest aan te bevelen. Men boude nu en ook later tij dens de bloei vooral de aarde flink voch tig door dagelijks te gieten. Beginnen na verloop van 8 a 10 dagen de bloemen ©enigszins te kleuren, dan kunnen ze in 't licht geplaatst worden, echter niet in de volle zon -en nog niet in de vensterbank» omdat het daar te koel is. Na verloop van een dag of tien kunnen ze "in het volle licht in de vensterbank worden geplaatst.. Om mei Kerstmis bloeiende hyacinthen te hebben, hetgeen in een kamer niet ge makkelijk is, neme men geprepareerde bol len van vroege soorten en plant-e deze in de laatste helft van Augustus. Om streeks 1 Dec. kunnen deze dan worden binnengebracht en met de noodige zorg zullen ze tusschen Kerstmis en Nieuw jaar bloeien. In de meeste gevallen echter zullen de hyacinthen wel niet voor Janu ari kunnen worden binnengebracht. Eenige soorten voor vroegbloei geschikt zijn: Electra-rood, 1' Innooenoe-wit, Bis- marck-blauw, Nimrod-rose en Y-ellow Hammer-geel. HYACINTHEN OP GLAZEN kunnen binnen worden gebracht, wanneer de spruiten 7 a 8 cM. lang zijn; ook deze plaatst men eerst 7 a 10 dagen in getem perd licht om het blad te laten bijkleuren. Evenwel niet te dicht bij de kachel; een temperatuur van 60 gr. is hiervoor het meest aan te bevelen. Daarna kan men de glazen op de vensterbank zetten; zoo dicht mogelijk bij het licht, doch niet in de volle zon. Het water in de glazen moet een paar maal verfrischt worden. Dit doet men door de glazen -eenvoudig schuin te houden, waardoor het water kan weg vloeien; de wortels hebben dan minder te lijden, dan wanneer men de bollen uit de glazen neemt. Het water, gebruikt om bij te vullen, moet ongeveer dezelfde tem peratuur hebben als de kamer. Waar het wel wil voorkomen, dat hyacinthen op glazen neiging hebben tot omvallen, neme men, om dit te voorkomen, een stukje soepel ijzer- of "koperdraad, buige dat met de eene kant rond de hals van het glas en het andere eind omhoog waaraan men de stengel dan kan vastbinden. (Wordt vervolgd). Giften voor lliet Witte Kruis. J.K., n.b. den Burg f 5. Wie komt er ook zoo over de brug? Ook een kwartje, als ge heuscli niet meer kunt missen, wordt trouwens dankbaar aanvaard. Giften Algemeene Wijkverpleging. J.K., n.b. den Burg f 5.—. Laat ons de Wijkverpleging niet ver geten, en allen, ieder naar vermogen, dit voorbeeld volgen. Texel zet de bloemetjes buiten. Bollen in den Borg. Het aantal bollen, dat ter verfraaiing van den Burg ter beschikking is gesteld, van liet bestuur der afd. Texel van -het; H.B.G. in verband met -het 25-jarig bestaan der afdeeling in 1933 is zooi groot, dat -niet alleen het Park er rijkelijk van kan worden bedeeld, maar ook het Groentje en de plantsoentjes aan Wilhel- minalaan (achter de Z.V.S.), E-mmalaan en Koogerstraat. Het dan nog resteerend gedeelte wordt in „Doolhof" uitgezet. De bollen worden aan de gemeente overge dragen en maken later voor haar, wan neer de prijzen weer stijgen, misschien nog een aardig spaarpotje uit. Ze zullen dan echter goed verzorgd en b.v. om de drie jaar eens opgerooid moeten worden om ze te doen koken met het oog op de „marcisvlieg" en andere parasieten, welke de bol met vernieling bedreigen. OUDESCHILD. De Dijkverzwaring gereedgekomen. De fa. Van Hattem en Blankevoort, aanneemster van d-e ver-hooging en ver zwaring van de zeedijk Oudeschild-polder Eendracht, is met haar werk gereed geko men. Van bevoegde zijde wordt ons om trent dit karwei liet volgende meegedeeld. Het werk strekte zich uit over 'n lengte van plm. 11 K-M- en schafte gemiddeld 16U man een behoorlijk stuk brood. In April 1931 werd met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. Verwerkt werden: aan het dijkliChaam 190 duizend kub M. zand en voor de be kleeding daarvan plm. 60 duizend kub. M. klei. De nieuwe basaltglooiïng strekt zich uit over 6350 vk. M. en veneischte de aanvoer van 4200 scheepston aan zuilen. Een oppervlak van 14250 vk. M. werd met betonblokken bezet, waarvoor 89 duizend van die blokken moesten worden aange voerd. De klinkerglooiing beslaat een op pervlakte van 11050 vk. M. en vereischte een miljoen steenen. Over een lengte van 6200 M. werd de weg verhard en ge walst Hiertoe waren noodig pltn. 2500 kub. M. puin en plm. 2500 scheepston porfier-st-eenslag. Aan betonbrugjes, dui kers, enz. is plm. 200 kub. M. beton ver werkt. Een oppervlakte van 80 duizend vk. M. is met graszoden belegd en 125 duizend vk. M. bezaaid met diverse gras- en klaverzaden. Een karwei derhalve va-n nogal eenige beteekenis, dat in de winter van 1931- 1932 velen voor werkloosheid heeft be spaard. Hoe zal Texel er straks voorstaan, wan neer -het weer winter geworden is? W|e hopen, dat het losloop-en zal, en vertrou wen ten volle, dat gemeentebestuur en Crisiscomité al die maatregelen zullen treffen, welke de druk van de huidige tijd kunnen opheffen, of althans vermin deren, waar die ingezetenen te machtig wordt. DE KOOG. Twee lijken aangespoeld. In de nacht van 14—15 Oct. 1.1. is aan het strand alhier tusschen paal 19 en 20 aangespoeld het in staat van ontbinding verkeerend-e lijk van een manspersoon van plm. 30 jaar oud. Van een blauw-zwart zwempak waren nog slechts de resten aanwezig. Het lijk werd ontdekt door de heer A. Kiewiet, die er strandvonder Daalder mee in kennis stelde, die er op zijn beurt de burgemeester van verwittig de. De doodschouw werd verricht door dokter G. Westbroek, waarna het lijk naar den Burg is getransporteerd, alwaar het op de algemeene begraafplaats is ter aarde besteld. Zondag spoelde hier het lijk aan van een vrouwspersoon, dat echter in zoo verre staat van ontbinding verkeerde (eenige lichaamsdeelen ontbraken geheel), dat van eenig herkenningsteeken geen sprake meer kon zijn. Het stoffelijk over schot is i-n de duinen aan de schoot der aarde toevertrouwd (in een diepe kuil met ongebluschte kalk).

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1