TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT BROODNOODIG KLIM ER IN TEGEN DE WIND OMHOOG. LICHTPUNTJES. Texelsche Berichten Een praatje over Jeugdherbergen. Giro-rekening 193098 Zaterdag 22 October 1932. w» *r» ss*. ïf» Sa. Sa S» SS» Sa. WERKEN. Werk om te leven en leef om te werken, Niet voor het brood, dat weer hongeren doet, Maar voor de spijze, die eeuwiglijk voedt, 't Harte verkwikt en de ziel zal sterken,, Ook als uw taak, op de donkere rand, Eenmaal ontvalt aan uw stervende hand. P. A. de Qénestet. «P: «P «p; *p; «P; *P; «P; *P: «P; Bezoek een boomgaard en u zult een goede les krijgen. De appels aan de onderste takken zijn klein en gerimpeld. Heelemaal in de top van de boom ziet u de mooiste vruchten. Zeker u kunt aan de takken schud den en er zullen appels naar beneden val len, doch gevallen fruit is meestal aan gestoken en alleen maar geschikt voor direct gebruik. Een wormstekig baantje kan iedereen wel te pakken krijgen, ledereen kan wel een appelboom schudden en gekneusde appels oprapen. Maar wie werkelijk op mooie, onge schonden vruchten gesteld is, moet in de boom klimmen. EEN DOSIS ANTI-MALAISE'ïNE. „Voor dagelijksch gebruik". Wilt u sucoes in uw leven bereiken? Zie dan niet tegen tegenslag op. Vol moed vooruit; ook al moest u eerst wijken. Onthoudt deze wenk: Hoofd omhoog! En bedenk Een vlieger gaat tegen de wind op. Met de wind mee kan ook een dor blad vliegen, Een leeghoofd waait soms naar de top. Laat u door dit voos sucoes niet bedriegen Het ware geluk komt na zorgen en druk: Een vlieger gaat tegen de wind op. DR. S. UCCES. Volgens de Eng. politicus Baldwin zijn er teekenen van verbetering in de econo mische ontwikkeling van Engeland te con- stateeren. De stemming is over het al gemeen opgewekter. Buitenlandsche maat schappijen bouwen fabrieken in Engelend hetgeen Baldwin beschouwt als een tee- ken, dat zij vertrouwen in de toekomst van Engeland hebben. De Alpine-Montan besloot in haar ko lenmijnen weer eenige honderden arbei ders te werk te stellen. De Hamburg Amerika Lijn heeft vier sinds geruime tijd opgelegde schepen weer in de vaart genomen. Bij de Japansche spinnerijen is een aan zienlijke verbetering ingetreden in de laat ste zes maanden. De kunstzijde-industrie besloot na Dec. de productie niet meer te beperken. De opgelegde tonnage geeft in Japan een vermindering te zien. Leningrad. De staatswerf zal voor 1933 86 handelsschepen op stapel zetten. Bij de Oostenrtjksche spaarbanken zijn deze maand de inlagen sterk toegenomen. Ook in de provincie is een stijging te con- stateeren. De Hongaarsche zijde- en kunstzijde fabrieken hebben sedert de winter het aan tal harer arbeiders kunnen handhaven. De laatste tijd is het aantal orders aanzien- toegenomen, zoodat aan nieuwe arbei ders gedacht wordt. Het rubberland Kembaing Goening in Poerwakarta is weder in bedrijf gesteld. Het aantal eind Sept. bij de Duitsche arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen bedroeg 163 duizend minder dan half September. jfcajc Amsterdam. Er is weer opleving in de haven. Er ligt weer een schip met graan uit La Plata aan de steiger van de Hol- land-Amerika-Lijn. In de Minerva-haven en de oude Houthaven wordt ook weer hout gelost. Ook bij de in- en uitgaande schepen is minder rood te zien, wat er op wijst, dat ze dieper geladen zijn. Bo vendien is er meer levendigheid van de K.N. S.M. Dit alles zijn teekenen, dat er wat' meer te doen komt. En laten zij, die steeds over malaise spreken, niet ver geten, dat achter de wolken de zon schijnt. „Tel". (Ingezonden.) Geachte Redactie. Een vriendenhand bezorgde me een Texelsche Courant, waarin ik aangestreept een artikeltje vond over Jeugdherbergen. Daaruit bleek o.m., al stond dat er niet precies in geschreven, dat sommige hotel- en pensionhouders op Texel over de J.H. niet al te best te spreken zijn. Zij mee- nen, dat de J H, hen oneerlijke concur rentie aandoet. Hoezeer ik dit begrijp, ik meen toch, dat de hotel- en pensionhou ders de zaak verkeerd bezien, en ik hoop, in staat te zijn met weinig woorden hen van hun m.i. onjuiste meening te overtuigen Men vertelde mij, dat gasten pension- prijzen hadden aangevraagd en dat ze hadden afgedongen met de bedreiging: „anders naar de J.H. te zullen gaan". Als: er inderdaad zulke menschen bij de hotel- en pensionhouders zijn geweest, is liet verklaarbaar, dat deze nijdig zijn gewor den. Maar laten de hotel- en pensionhou ders de fiolen van hun toorn dan niet uit gaan storten over de J.H.! Laten ze de wezenlijk-schuldigen, de menschen, die zoo sjacherden, maar op hun tabernakel geven. Want dat soort menschen zou een zeer en zeer mooie instelling als de J.H. beweging in discrediet brengen. Zij toon den niets van de beteekenis der J.H,-bewe ging te begrijpen en, mochten ze lid van de N.J.H.C. zijn, dan verdienen ze slechts geroyeerd te worden. Want er bestaat geen concurrentie _tus- schen de J.H. en de hotels en pensions, Er is geen sprake van, dat een J.H. met een hotel of pension vergeleken wor den kan. Ze verschillen hemelsbreed in hun bedoeling. In een pension of hotel verblijft men als gast toch liefst langere tijd. In het seizoen op Texel b.v. minstens een week. De J.H. verteenen op zijn Ihoogst 2 of 3 dagen onderdak, als 't druk is soms niet meer dan één nacht. De J.H. zijn dan ook niet bestemd voor logé's maar voor trekkers, voor „Wandervögel", voor menschen, uit de aard in de regel jonge menschen, die van stad tot stad, van dorp tot dorp trekken. De hotel- en pensionhouders trachten hun gasten op alle mogelijke wijzen te ge rieven. Zoo mogelijk voorkomen zij zelfs hun wenschen. Ook dit is in de J.H. een beetje anders. De trekkers moeten daar integendeel danig de handen uit de mou wen steken, 't Is morgens al vroeg re veille en ook al vroeg gaan op de slaap zalen de lichten uit. De bedden worden door de trekkers zelf opgemaakt en uitge klopt. W.C.'s, gootsteenen, gangen en ver trekken worden door hen schoongemaakt. Ze schillen alle aardappels, die er noodig zijn al is 't voor honderd kameraden ze maken zelf de groenten schoon. In de J.H. is de trekker verplicht zich te hou den aan de vrij straffe huisregels. Een hotel- of pensionhouder zal zich er wel voor behoeden, deze regels te doen gel den voor zijn inrichting. Het komt danook hierop neer, dat de jeugdherbergen en de hotels en pensions ieder hun eigen soort bezoekers hebben Wie gewend is in een hotel of pension zijn vacantie door te brengen, KOMT iniet in een J.H. Hij mist daar het com fort, dat hij wenscht. En de trekleer, in de regel straat-en-straatarm, zal de J.H. ver kiezen boven hotel of pension, omdat hij juist NIET houdt van dat comfort, waar de anderen zoo op gesteld zijn. En indien gedurende een gedeelte van het seizoen de J.H. gasten had en de hotels en pen sions maar matig bezet waren, kan men niet zóó maar zeggen: „Daar in de J.H. zitten de menschen, die thuishoorden in 't hotel of 't pension". Neen, deze spor tieve jonge menschen trotseerden het slechte weer, dat voor de logé's in hotels en pensions een onoverkomelijk beletsel was. De gasten, die wegbleven, zaten in hun woningen te Amsterdam, Utrecht of Den Haag, maar niet in de J.H. En dan de leeftijdsgrens. Ik ken Texe laars, die vóór er een J.H. in Holland, was, er met hun tentje op uitgetrokken zijn om te genieten van de natuur. De J.H. kwamen en ze verwisselden het lin nen dak voor een strooien- of pannendak. Ze zijn grijs geworden. Moet dat nu een reden zijn om hen te weren uit de J.H.? Er zijn grijsaards, die jonge kerels be schaamd doen staan en er zijn oude man netjes van twintig jaar. Wie zoekt uit, wie past in de J.H. en wie niet? Wie jong van hart maar oud in jaren in de J.H. wil komen, wie niet opziet tegen de straffe tucht van de J.H., wie meegenieten wil met jonge menschen in een geest van schitterende kameraadschap, wie zingen wil de heerlijke trekkersliede ren, die hoort in de J.H. thuis. Ongeacht zijn kale hoofd. En dan: er zijn vaders, die hun op groeiende kinderen niet alleen willen la ten trekken. Er zijn op de weg soms ge varen en niet elk kind is even flink. Mag zoo'n vader voor zijn kinderen geen ge leider zijn? Of moet hij alleen dan maar in een hotelletje kruipen? Ik zou willen Er zijn lichtpuntjes te ontwaren. De crisishemel heeft niet meer zoo'n drei gend voorkomen als een jaar terug. Maar we zijn er nog lang niet en de kas van Texels-Crisis-Comité zal in de a.s. winter weer geducht aangesproken wor den. We wekken allen, die niet regelmatig naar vermogen bijdragen, dringend op zooveel mogelijk mee te werken, opdat straks niet de kas de bodem laat zien. Zijt ge zoo gelukkig u goed te kunnen kleeden Kunt ge u de kosten van dege lijke maaltijden veroorloven? Is uw huis kamer behoorlijk verwarmd? Bedenk dan dat zoovelen het meest noodige moeten missen en voor een groot deel op steun aangewezen zijn. Geeft van uw dankbaarheid wegens uw bevoorrechte positie een tastbaar blijk. Stort eens een flink bedrag, desnoods een paar kwartjes, op Giften voor Texels Crisis-Comité, aan het Bureau van dit blad gedeponeerd, zullen gaarne in deze kolommen worden verantwoord. vragen welke Texelsche hotel- of pen sionhouder op dit soort gasten in het seizoen gesteld zal zijn. Tenslotte: hoeveel vaders en moeders kunnen in deze tijd het logies in een hotel of pension bekostigen? Het waren en het zijn nog steeds weinigen, die zich deze luxe permiteeren kunnen. En 't gaat toch niet aan de minder bedeelden maar 'terug te wijzen naar het asfalt van de groote stad? Neen, ook voor hen zet de J.H. zijn deuren open. In dit artikeltje heb ik nog niet ge sproken over de groote voordeden, die de J.H. alle Texelaars biedt. Over de groote bedragen, die de duizenden trekkers bij de zakenmenschen achter laten. Over de voordeden, die zelfs de hotel- en pen sionhouders van de trekkers hebben. Ik hoop van harte, dat het deze laa'tsten goed mag gaan. Maar leven en laten le ven, heeren! En geen spoken zien, waar deze inderdaad niet zijn. Gaarne bereid om elke klant, die in onze J.H. komt en die er niet thuis behoort, door te sturen naar 'n hotel of pension, blijf ik, geachte redactie, met de meeste hoogachting, Uw dw., J. A. van der VLIS, secr. Held. J.H. „Noordkaap". o— We meenen, dat onze vroegere plaats genoot, de schrijver van bovenstaand epistel, de spijker geducht op zijn kop heeft getikt. Wie bezwaren mieent te moe ten opperen, bromine niet in zijn baard, maar kome er mee voor de dag. Dan ko men we wis tot een helder beeld van de .Jeugdherbergbeweging" en wat daaraan vast zit. RED. Om de Arr. Rechtbank te Alkmaar. Woensdag, deelden we mee, dat de Alg. Tex. Midd. Vereen, telegrafisch bij de Tweede Kamer tegen de voorgestelde opheffing der Arr. Rechtbank te Alkmaar heeft geprotesteerd. Dato 18 October heeft de Kamer van Koophandel te Alkmaar waaronder ook onze gemeente ressorteert - zich meteen adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin we o.m. lezen: Maar al te velen verkeeren ten onrechte in de meening, dat Noordholland bij Alk maar feitelijk ophoudt en zij plegen te ver geten, dat 42 KM. noordelijker nog de belangrijke gemeente Den Helder met 30.000 zielen gelegen is en dat ook het aanmerkelijk noordelijker liggende eiland Texel met zijn 7000 inwoners straks bij het Arrondissement Haarlem zal worden ingedeeld. De afstand Den HelderHaar lem bedraagt ca. 76 K.M., terwijl Texel ca. 90 K.M. (dus ongeveer de afstand van Amsterdam naar Arnhem) van Haar lem verwijderd is, waardoor veel tijdver lies en hooge reiskosten voor de justitia belen zullen ontstaan, die door het Rijk niet op redelijke wijze zullen worden ver goed. Des winters is het voor inwoners van Texel vrijwel onmogelijk op één dag de rechtbank te Haarlem te bezoeken. Het blijkt maar al te duidelijk, op welk een noodlottige wijze, een belangrijk deel, ja zelfs het grootste gedeelte van Noord- Holland, van een centraal gelegen Recht bank verstoken zal worden, terwijl in het uiterste Zuiden der Provincie op nog geen 20 K M. afstand van elkaar, twee Rechtbanken gevestigd zullen zijn. Uit ons Zondagsblad. Onder de meer dan 50 foto's uit bin nen- en buitenland in ons nummer van heden vindt ge een kiekje van de Groene- plaats met op de achtergrond de ge- meentetoren-in-restauratie. Verdere inhoud: vervolgverhaal (met korte inhoud van wat reeds verscheen), compleet verhaal, twee populair weten schappelijke artikelen met foto's, pagina voor de vrouw, idem voor de jeugd en een blad met humor in woord en beeld. Elke week zoo'n blad voor 50 ct. per kwartaal. Buiten den Burg 70 ct. Een proefnummer kost geen cent. Op aanvraag volgt on middellijke toezending. Prof. Keesom over Oiet Intern. Congres. In de dagbladen treffen we het verslag aan van een interview, dat een journa list met prof. Keesom had. We antieenen hieraan het volgende: Het congres zelf heeft juist een week geduurd, n.l. van Zondag tot en met Zondag. De Maandag daarop zijn we naar het Zuiden gereisd, o.a. naar La Plata en hebben verscheidene koelinrichtingen, slachterijen, inpakkerijen bezichtigd. Te Buenos Aires hebben we ook nog een groote landbouwtentoonstelling bezocht, waar een afdeeling, aan de koelindustrie gewijd, aanwezig was. - En hebt u aardige ontmoetingen ge had Ja; ik was in Buenos Aires de gast van de Nederlandsche Vereeniging, waar mee ik de verjaardag van de Koningin ge vierd heb; verder was ik onder meer tot een noenmaal genoodigd door de Neder landsche Kamer van Koophandel. En het practische resultaat van het congres Dat er twintig tot vijf en twintig conclusies zijn aangenomen, waarin de wensohelijkheid wordt bepleit aandacht te schenken aan onderwerpen op verschil lend gebied. Maar de inhoud van deze conclusies zijn nog diep in mijn koffers geborgen, die nog onderweg zijn. De „Jan van Riemsdijk-avond". Over het optreden van Jan van Riems dijk met zijn gezelschap, Woensdag a.s. de gasten van het Nut alhier, schreef de p>ers o.m. het volgende: De Telegraaf: (Joh. Luger). Terwijl men zich bij 100 cabaretavonden vervelen kanbij Jan van Riemsdijk verveel' Imen zich nooit!! Vaderland: „Een. keur van Kleinkunst". Haagsohe Crt.: „Een ensemble, uniek in zijn genre!" Nieuwe Rottere!. Crt.: Terug, naar de na tuur.... gezelschap met gezonde kern.... het publiek schoot van de eene lach in de andere.. onwaarschijnlijk volle zaal. Nieuwsbl. v.h. Noorden: Ten tweeden male uitverkochte schouwburg, overweldigend sucoes Utneohtsche Crt.Een groot sucoesjuichende ovatie.een prach tig geheel. (Zie ook volgend nr.) Damclub „O.KK"—Texel. De stand van de tweede speelavond: Groep 1 gesp.gew.rem.verl.pnt. 4 3 1 0 7 S. Ros. 3 1 1 1 3 M. Bakker. 4 1 1 2 3 S. Hin. 1 1 0 0 2 D. Lap. 2 0 1 1 1 J. IJ. Witte. 2 0 0 2 0 C.v.Heerwaarden. C. Dijker, S.v.Heerwaarden en C. Roe per hebben niet gespeeld. Groep II: 4 3 1 0 7 E. M. Kerkhof. 4 2 0 2 4 H. Boem. 1 1 0 0 2 G. Keijser. 2 1 0 1 2 J. Vonk. 2 1 0 1 2 G. P. Koorn. 2 0 1 1 1 S. Kuiper. 1 0 0 1 0 J. Stam. 2 0 0 2 0 G. Heldt W. en Joh. Hillenius hebben niet ge speeld. Groep III: 4 3 1 0 7 G. Dros. 4 2 1 1 5 N. Schumaker. 2 1 0 1 2 J. P. Standaart. 2 0 1 1 IJ. Kikkert. 2 0 1 1 1 J. de Lange. 2 0 0 2 0 J. Schaatsenberg. J. Daalder en D. G. Bakker hebben niet gespeeld. SPORTNIEUWS. S.V. „TexeF'-inieuws. In de Schager Crt. lezen we over de wedstrijd Texel IISchagen II van Zon dag o.m. het volgende: De Texelaars speelden onproductief, maar hun nederlaag is aan de zwakke verdediging te wijten. Texel liet eenige goede kansen verloren gaan en bij een vrije trap schoot de Tex. linksbinnen recht in de handen van keeper Arnoldus. Het spel van Texel was in de eerste helft niet slecht maar het schot was ge-, heel zoek. En als er eens goed werd ge schoten, bezweerde Arnoldus het gevaar. Het verslag in de Schager eindigt al dus: Over het algemeen genomen is er goed spel geleverd door de geel-zwart reserves. Texel was niet veel zwakker, maar het juiste schot ontbrak en hun achterhoede was te los. —o Men schrijft ons: Na de rust van Zondag j.l. moet Texel weer aan het werk. Morgen gaat de reis naar Beverwijk. Reeds in het vorige nr. schreven we, dat B. de sterkste tegen stander wordt geacht. „Het Groentje" meent, dat T. weinig plezier van haar reis zal hebben. Dit alleen al moet voor onze jongens een aansporing zijn zich nu in ieder geval van hun beste zijde te laten, zien. Met de nieuwe opstelling hebben we groote verwachtingen van ons elftal. Een nieuw lid werd deze week ingeschreven. Als blijk van zijn goede wil was hij reeds Woensdag op onze trainingsavond. Enkele onderdeden werden door hem behandeld, terwijl vooral de wijziging in de loop- cefening ons een verbetering toeschijnt. We wenschen ons le elftal veel succes toe. Supporters zijn zeer welkom. Het geeft ons elftal meer vertrouwen.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5