De inbraak opgehelderd. YO-YO's Esperanto de oplossing? ADVERTENTIEN Voor |ong en oud. Boekhandel Parkstraat. MARKTBERICHTEN Per stuk 12 cent. Texel I. vertrekt morgenochtend 11 u. o Texel II heeft vrijstelling gekregen voor de wedstrijd tegen Oudesluis om deel te kunnen nemen aan de bekerwedstrijden te de Cocksdorp. Om half twaalf wordt ge speeld tegen Zeemeeuwen. Zij vertrekken van de Groeneplaats om half elf. Ieder zorgt op tijd present te zijn. Speelt je beste spel, jongens! Het is voetbal... en je kimt het nooit weten. Zie vooral ook volgend nummer. Programma afd. I K.N.V.B. 4e klasse: (Uit „Het Groentje".) Q.S.C. speelt thuis tegen Zilvermeeuwen, waartegen oppas sen zeker geboden is. Het zou ons zelfs niet verwonderen, indien de Zaand. één punt medenamen. Schagen krijgt bezoek van Uitgeest. Ook hier kan een gelijk spel verwacht worden. Vrone ontvangt E.V.C. wij vreezen, dat de thuisclub geklopt zal worden. Texel-Beverwijk: zie boven. o— Uitslagen: 2e klasse E. N.H.V.B. H.R.C. 5—H.R.C. IV 0-5; Texel II— Schagen II 25. Programma 23 Oct.: H.R.C. VHelder IV; WatervogelsH.R.C. IV. De daders gevat. Kranig werk van de politie, de heeren Goënga en De Bliek. Het onderzoek zeer moeilijk. Na zeer veel moeite is de politie (de veldwachters Goënga en De Bliek) er Donderdag in geslaagd de daders van de inbraak, gepleegd ten huize van D.G. Bakker in de avond van 14 Oct., te ar resteeren: de 24-j. Ed. de C., geboren in België, los werkman alhier, en de 31-j. H.N.K., geboren te Nieuwendam, ook los werkman, beiden wonende te Oudeschild. Ze hebben allebei reeds eenige veroordee lingen achter de rug, zoodat de politie 'n goede vangst heeft gedaan. De C. heeft een volledige bekentenis af gelegd en verklaarde de inbraak samen met K. te hebben gepleegd. De C. sprong over de schutting, maar K. vernielde de poort. Met een looper verschaften zij zich toegang tot de woning (Bakker was van meening, dat de achterdeur los was). Het resultaat kennen we. Om vingeraf drukken te voorkomen werd van hand schoenen gebruik gemaakt. K. nam de heele buit „onder zijn beheer". Hoe de politie een draadje te pakken kreeg K. is op de avond van de in braak met een bril op en zijn pet diep over de oogen bij Bakker's woning gezien Dit gaf de politie, die K. toch al in de gaten hield, eenige aanwijzing.. Elij bleek een afspraak te hebben gemaakt met (eene De C., ook geen beste. Deze was echter plots heel verdacht naar Am sterdam vertrokken. De politie reisde me neer na, maar vond, in „zijn hotel" in de Warmoesstraat gekomen, wel zijn naam in het register, maar de vogel gevlogen hij was weer naar Texel gereisd. De politie lichtte hem toen te Oudeschild van zijn bed en onderwierp hem aan een ver hoor, met het resultaat, dat hij na drie uur eindelijk bekende, volledig. De politie vischte n.l. uit let op, hoe knap werk dat hij in een café te den Helder van diefstal afkomstige halve guldens had in gewisseld en dit gaf bij De C. de doorslag. Donderdagmiddag half twee zagen we, dat de verdachte K. in de Hoogérstraai) door de politie werd gearresteerd om te worden verhoord. Bij een onderzoek te zijnen huize (dat bij De C. leverde niets op) werden o.m. een dievenlantaarn en 'n looper aangetroffen. Toch hield K. stok stijf vol met het heele geval niets te ma ken te hebben, hoewel hij volgens De C. de hoofddader moet zijn en de heele buit nog onder zijn berusting heeft. De politie ging rusteloos voort, de be wijzen tegen K. stapelden zich op, zoodat Donderdagmiddag besloten werd K. en De C. op transport te stellen, eerst naan den Helder en gistermorgen naar Alk maar, alwaar ze zijn opgesloten en ter beschikking van de Off. van Justitie wer den gesteld. Er was veel nieuwsgie righeid bij 't vertrek van de dievenwagen. K. groette nog, lachend, met z'n hoofd deksel, maar het publiek jouwde de beide reizigers uit. In het belang van het onderzoek moeten we het voorloopig hierbij laten. Een woord van hulde echter nog voor de hee ren Goënga en De Bliek voor hun kra nig, onvermoeid speurderswerk. Ook de recherche te den Helder verdient waar deering voor haar volle medewerking. Tegemoetkoming in studiekosten. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op de verzoeken om tegemoet koming in de studiekosten, ingediend door de heer Joh. Hemelrijk te Oudeschild en de heer D.P.Koorn, te den Burg. Eerstge noemde verzoekt om een tegemoetkoming in de kosten voor zijn dochter, die te denj Helder voor onderwijzeres studeert (schoolgeld f300 per jaar). De heer Koorn vraagt om een toelage of renteloos voor schot ten behoeve van zijn zoon, die het onderwijs aan de Middelb. Techn. School te Amsterdam volgt (f900 per jaar). De financ. toestand der gemeente laat h.i. inwilliging niet toe. Wolveehandel 13—19 October. De wolveehandel was algemeen niet beter. Te Leiden, waren de beste slacht schapen en lammeren wel prijshoudend, doch overigens viel de handel niet mee. Leeuwarden voor slachtschapen vrij goed en prijshoudend, doch de omzet in lam meren bij korter aanbod stug, echter min der slecht dan de vorige week. Te Sneek waren de beste schapen en lammeren iets beter te plaatsen, doch voor de afwij kende soort bleef de omzet moeilijk. Pur- merend was matig in omzet, doch no teerde fl.per stuk hooger. Botsing tusschen wielrijders. Maandag reden de heer Suijerveld, bo- termaker aan de Eendracht, en de jonge heer Zutphen in de bocht van de Schil de rweg op de fiets op elkaar in. S. had zich om de wind over het stuur gebogen, Z reed zeer snel en aan de verkeerde kant. Hij liep ernstige wonden op aan 'n been, welke gekramd moesten worden. De beide fietsen werden geducht toege takeld. DOOR M. J. OELE. Er wordt vaak getwijfeld aan de prak tische waarde van Esperanto. Is het wel mogelijk met die „kunsttaal" een gere geld gesprek te onderhouden met buiten landers, zijn gedachten volledig uit te drukken, zijn gevoelens onder woorden te brengen? Nu moet worden toegegeven, dat het taalgepruts op internationale bij eenkomsten van zeer geleerde, academisch opgeleide heeren, die twijfel rechtvaar digt. En zouden nu die Esperantisten, waaronder zeer vele niet-intellectueelen, klaar spelen, wat de geleerde bollen in Genève niet eens bereiken: een recht- streeksche gedachtenwisseling, zonder tu>s- schenkomst van tolken, zonder tijdroo- vende en toch vaak slordige vertalingen? Het lijkt onmogelijk, niet waar? Toch is het de simple waarheid. Ik kan niet de grootste stelligheid ver zekeren, dat E. letterlijk „onbegrensde" mogelijkheden biedt. Ik heb meerdere ma len een congres bijgewoond van men- schen uit alle deelen van Europa, die een levendig gesprek voerden over allerlei onderwerpen, zonder hapering, zonder misverstaan, zonder gestotter en gebloos, die lachten en schertsten, debatteerden en zelfs ruzie maakten. Die menschen hadden meerendeels Lagere School gehad. De hand op het hart, veeltaligen, hoe staat het met uw buitenlandsche conver satie en briefwisseling Uw Fransch, Duitsch en Engelsch is natuurlijk perfect in orde. Maar hoe onderhoudt u het con tact met Japanners, Russen, Italianen, I Islanders? Of gaat u die talen leeren? Dan wensch ik u een prettige studie toe en de leeftijd van Methusalem. Wij, Esperantisten, behoeven niet eens te weten, uit welk land de andere komt. Wij tellen in onze rijen boerenmeisjes, die ina 1 jaar flink studeeren, correspondeeren met alle soorten landslieden, arbeidersjon gens, die redevoeringen afsteken in het buitenland. En niet enkelen, maar talloos velen. En tusschen al de goedwillende en mooipratende menschheidsvrienden zijn wij de eenigen, die daadwerkelijk de ban den tusschen de volkeren versterken, want wij zijn de eenigen, die de taalmuren ver mogen neer te halen, waarachter de an dere internationale groepen elkander staan toe te roepen. We herhalen: de cursus voor begin- nenden vangt Maandag aan (zie adv. Eenige personen kunnen nog toetreden. Red." OUDESCHILD Veevervoer. Gedurende deze week werden van Texel verzonden: 5 kalveren, 2 koeien, 157 schapen, 17 varkens, 62 lammeren, 1 paard. De Stormweek. De storm, welke in liet begin dezer week alom in den lande nogal wat schade heeft aangericht, heeft hier niet veel ma- terieele schade berokkend. Wel zijn van verschillende huizen pannen afgewaaid en is van enkele schuren de asphaltbedekking gescheurd, doch de visschers zijn het imeest de dupe geworden. Terwijl de gar- nalenvisscherij nog niet veel beduidt, wordt er met wulkenvisschen best geld verdiend, doch door het onstuimige weer kon de visscherman de haven niet ver laten. Hij heeft deze week haast niet kun nen visschen. Ook zijn er uit Zeeland, die beoosten Texel de oesters gaan opvis- schen, welke zij hier in het voorjaar heb ben gezaaid. Een enkele Urker visscher is hier ook geregeld klant. De palingvis- schers hadden hun fuiken beter op zolder kunnen houden. Zij hebben hun onkosten niet verdiend en lijden van zoo'n stormpje in de regel een heekboel schade Dinsdag met de dienst 5.35 van Texel liep het water zoo hoog, dat de steiger te den Helder bij aankomst van de „Mars diep" onder stond. Er waren drie auto's aan boord, die niet gelost konden wor den. Ze moesten noodgedwongen weer heen en terug meegenomen worden. Terugkomende stond het water op Texel ook op de kade, doch over twee planken kon men met droge voeten aan wal ko men. De booten van de Mok hebben Dinsdagavond niet gevaren. De beman ning ging per „Marsdiep" naar den Helder. Nieuws van de Haven. De „Marsdiep" ligt nu weer op haar oude ligplaats. Het stoombootskoffiehuis is ontruimd en nu onder sloopershanden. Het nieuwe gebouw van T.E.S.O. is onder de pannen. Dat begint dus al op te schie ten. De T.X. 80 heeft averij. Gistermorgen raakte bij het binnenko men in de haven schipper Schagen (T.X. 80) met het zeil achter een der palen van het havenhoofd, zoodat het zeil scheurde. De watertaxi verleende hulp en trok de schuit in de havenkom. Den Hoorn, vm 10 uur ds. van Petegem Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft 0"Sterend, vm. 10 uur ds. Visser Cocksdorp, vm 10 uur ds. Plug Dankstond voor het gewas Oogstcollecte. Zuid-Eierland, nm. half 4 ds. Plug Oogstcollecte. Catechisaties: de Cocksdorp Maandag 24 Oct. 's av. 7,30 u. jongens; Donder dag nam. 4,30 u. meisjes. Z.-Eierland: Woensdag nam. 5 u. meis jes en 's av. 7,30 u. jongens. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av 7,30 uur dezelfde gebouw Tex. Fanfare GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur dhr K v d. Berg van Amsterdam, nm. 3 uur dezelfde Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen vertrekken de Zeemeeuwen naar de Cocksdorp om deel te nemen aan de bekerwedstrijden, Zij, die onze ploeg wil len vergezellen, kunnen zich tot uiterlijk hedenmiddag 6 uur opgeven bij P. M. Koorn. Kosten plm. 30 ct. p. persoon re tour. Zeemeeuwen-elftalJoh.Bruin D.J.Blom J.Sikkelee J.D ros. G.Petersen N.Weijdt P. Dogger P.Hemelrijk, N.Tuinder J. D. Blom, P.Krugers (Zie verder volgend nr.) E2 Bij gebrek aan plaats door te laat ontvangen van adv.-opdrachten inoe- U ten tot onze spijt eenige adv. en be- ËJ richten blijven liggen. RED. OOST. Ook hier een Nutsbibliotlheek. Het Nut, van den Burg, hééft hier 'n bibliotheek gevestigd met voorloopig 70 boeken. Tegen vijf ct. per deel kunnen Vrijdags van half vier tot half vijf in de o.l. school boeken worden afgehaald. DE KOOG. Hout aangespoeld. Woensdagmorgen werd bij de Strand vonderij alhier aangebracht een partij schrooten, gemerkt „S U O T". Het hout bleek niet lang te water te hebben ge legen en is vermoedelijk afkomstig van van een deklast, die Maandag of Dinsdag over boord is geslagen. DEN HOORN. Hout aangespoeld. Op het strand alhier is een partijtje nieuw hout aangespoeld, platen, battings, ribben en schrooten. Het hout is gemerkt SUOT en wordt door de strandvonderij geborgen. OOSTEREND. Kerknieuws. De heer A. W. Kok, te Harderwijk, be roepen predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, doet op Zondag 13 Nov. zijn in trede, na door Ds. M. Groenenberg, de vorige predikant dezer gemeente, thans te Vlaardingen, bevestigd te zijn. Illlll^llllll Volharding is nog belangrij- IIIIII4IIIIII ker dan initiatief. DE COCKSDORP. Rijkskustverliohting. De heer A. Klomp, lichtwachter alhier, wordt per 1 Dec. overgeplaatst naar de vuurtoren te Huisduinen. Met ingang van dezelfde datum is de heer A. Woort 2e lichtwachter aan boord van een dei- lichtschepen, woonachtig te den Helder, alhier benoemd. De duinen weer afgenomen. Tengevolge van de storm in het begin dezer week is van de duinen achter het Eierlandsche Huis weer een paar meter afgebrokkeld. IIIH11IIIII VOOR DE JEUGD. |!||UI|||t! Beste Jongens en Meisjes. Als de kalender het mij niet zoo na drukkelijk vertelde, zou ik nauwelijks kun nen gelaoven, dat we al weer zes weken met onze raadsels bezig zijn en vandaag ons tweede dozijn volmaken. Hier komen ze. Doe geducht je best, hoor. 9. Zoek hier een plaatsnaam uit (de letters staan naast elkaar): De jongen klom op een auto, viel er af en kreeg een schedelbreuk. 10. In welk dorp. zijn de pastoor, de dominee, de notaris, de dokter en het hoofd der school zwagers 11. Ik .kruip in de grond. Een andere klinker en je houdt veel van me, als het koud is. 12. Schrijf onder een letter K een letter R. Welk metaal lees je hieruit? Ik verwacht de 12 oplossingen vóór Woensdag a.s. met opgaaf van naam voornaam, leeftijd en adres. Zal ik mijn brievenbus weer vol krijgen? Ontvang de beste groeten van jullie OOM KO. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 October HERV. GEMEENTE. Den Burg, nm. 7 uur ds. Plug. Van 24—27 October geen Catechisaties Oudeschild, nm. 7 uur ds. van Petegem DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis Bjrg, mn 7 uui ds Vis Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. HERV. GEMEENTE. Woensdag 26 Oct. Den Burg nm 8 uur Bijbelgenootschaps avond ds. v. Dijk, Geref, Pred. te Zaandam en ds. v. Pe egem. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 18 Oct. 42000 stuks 70 80 K G. f 6,00 èf 6,70 65 66 6.00 6,20 63.64 5,70 5,90 60 62 5.60 5,80 58 59 5.60 5,70 56 57 5,50 5,60 53 55 5,10 5,50 50 52 4,20 4,50 45 49 3,10 4,00 40000 eendeieren 3 05 a 3,35 oude kippen p. st f 0,40 af 1,00 Oude hanen 0,70 a 1,10 Jonge hanen 0 60 a 1,30 Oude kippen per KG 0,30 a 0,40 Jonge hanen per KG 0,50 a 0,60 Schagen, 20 Oct. 4 paarden 150 a 350 70 koeien (vette) 150 a 275 273 Gelde koeien mag. 80 a 160 10 kalf koeien 150 a 210 290 vette schapen 12,- a 21,00 316 Overhouders 7,— a 14,00 10 Nuchtere kalveren 8,00 a 12,00 28 vette varkens per kg 0,25 a 0,27 33 biggen 5 a 7,- Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 27500 Wit 5,50 a 6,- Bruine 0,- a 0,— Eendeieren 2,80 a 3, Alkmaar, 21 Oct. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 16i 1 H.L. De prijzen waren per 2101 K.G. l arwe 3,25 a 4.25 Haver 4. - a 5 25 ■erst 4.— a 5.25 Groene erwten (groote) 16.— a 23,- Groene erwten (kleine) 10,50 a 14, Grauwe erwten 13.— a 23, Toestand Eierhandei. Uit Duitschland komen Jeelijke geruch ten. Het Duitsche vakblad „Eierbörse" weet positief te berichten, dat het invoer recht van 5 mark tot 50 mark zal worden verhoogd. Als dit waarheid mocht bevat ten, ziet 't er voor onze pluimveehouderij leelijk uit. BURGERLIJKE STAND DER Bgffi GEMEENTE TEXEL. van 19 tot en met 21 Oct. 1932 GEBOREN: Willem, zv Ebe Rauwerda en Tjitske Brouwer; Margaretha Johan na, dv Johannes Hendrikus Bakker en Maria Catharina Boersen. GETROUWD: Jaspert Vinke en Krijntje van der Knaap. OVERLEDEN: Sijbrand Johannes Bas, 35 jaar. M GEVONDEN VOORWERPEN. afê È8Ë3 (Gedeponeerd ten Raadhuize) Siü 1 rijwiel, 1 rijwielplaatje, 1 broche. CORRESPONDENTIE: P. R, te E. We zonden uw brief door. Adm. van prima beukenhout.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6