De Nieuwe Texelsche Courant No 4679 46s,e Jaargang. Woensdag 26 Oct. 1932 Uw wensch Gemeenteraad van Texe! Ons Raadsverslag in een notedop. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huls gelezen. EXELSCHE COURANT is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UlTü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 6U ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40' 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 6.—; 8.— 11.15; 5.20. Van den Helder: 7.-; 9.-; 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 27 28 29 30 31 12 Nov 6,39 7,21 8.— 8,39 9,21 10,05 10.52 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 5.19 Zitting van Zaterdag 22 Oct. 1932, aanvangende te ruim 3 uur. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.de heer C. jonker, gem.-secr. Afwezig met kennisgeving van verhin dering de heer Epe. De voorz. opent de vergadering, ver zoekt de secr. de notulen te lezen welke onveranderd worden vastgesteld waar na aan de orde wordt gesteld: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van de gemeente-ontvan ger op 29 Sept. In kas moest zijn en werd bevonden f 12078.93. b. Een verzoek van het bestuur van het Alg. Weeshuis om toestemming tot het opnemen van alle vier kinderen van wijlen wed. Van Dijk te Oudeschild. (Twee van hen waren onder de daartoe vastge stelde leeftijd). Wordt op voorstel van BenW ingewilligd. c. Het bestuur van V.V.V. de Cocksdorp verzoekt in aansluiting op zijn eerste adres een verhard rijwielpad aan te leg gen van de vuurtoren naar het strand. Voorz. stelt voor het bestuur mee te cleelen, dat met de belangen van V. V. V. De C. rekening wordt gehouden. Plannen voor fietspaden in het N. van het eiland zijn in bewerking en komen bij gelegen heid in behandeling. Dhr Henkes on dersteunt het verzoek, omdat liet z.i. on mogelijk is, behoorlijk naar het strand te komen. Stel voor, dat er een lijk aan spoelt. Weth. Parlevliet: Een wagen hout kan toch naar de weg komen. Daar een verharde weg maken lijkt me wat veel gevergd. Dhr Bruin: Maar de toestand is wel ernstig. Voorz.: Daar nemen we nota van. Dhr De Graaf: De toestand is er slecht, maar of een goede weg daar1 "mogelijk is, betwijfel ik, omdat Rijk en Prov. te bestaande rij die al 30 jaar bestaat zoo verwaarloosd hebben. Je kunt er met een wagen niet vandaan ko men. Er moet ingegrepen worden, iedere dag wordt het erger. Dhr Bruin: Een mooi object voor productieve werkver schaffing. Dhr De Graaf: Ik heb over deze weg al eens gesproken met de Comm. der Koningin, toen die Texel be zocht. d. Een verzoek van dhr P. Bakelaar. Ik loop al '8 weken met mijn arm, schrijft hij, ben 67 jaar en hulpbehoevend. Ik huur een woning van J. Bakker en zou graag willen, dat de huur voor mij betaald werd. Voorz. vindt het een pijnlijk geval, maar verwijst de man naar Crisis-Comité, Arm bestuur of 't particulier initiatief. Dhr Bruin vindt, dat de overheid zoo'n man in, bescherming moest nemen. Zelfs 'n scha mel stukje brood wordt hem onthouden. Kunnen we hem niet wat werk bezorgen? Voorz.: De man is ziekelijk. Hulp ver- leenen ligt op de weg van Armbestuur, familieleden. Dhr Dros: Trekt hij geen ouderdomsrente of van ziekte-, ongevallen wet? Voorz.: Het Armbest. moet dat uitzoeken. Dhr Kikkert meent, dat B. al eens een uitkeering wegens een onge val kreeg. Voorz. ontkent, omdat het hem overkwam voor hij aan het werk was. Dhr Dogger: Krijgt hij reeds onder steuning voor voeding en kleeding? Dhr Parlevliet: Ik heb de zaak onder- JAAP SNOR BREIT ALLES BEST en Wed. BU1JSMAN doet voor u de rest. (Zuidstraat 19. Let op de gele winkel). Parkstraat 30, den Burg. zocht- een zoon werkt bij een üorsch- machineeneen bij Lo Vermeulen. Broods gebrek. is er, geloof ik, niet. Dhr Kik kert: Ik zou deze zaak in het openbaar niet verder bespreken. Voorz.: Straks dan maar verder Dhr Dogger: Maar daar is de man niet mee gebaat. Ikwensch een uitspraak. Heeft B. ook andere in komsten? De zoons hebben eigen behoef ten. De man kan evengoed gebrek lijden. Voorz.: De wet verplicht de kinderen de ouders te helpen. Dhr Bruin: Als ze dat kunnen. Voorz.: Mijn voorstel is B. naar het Armbest. te verwijzen, Dhr S. Keijzer vindt dit goed. Dhr Dogger: Ik meen, dat hij door het Armbestuur af gewezen is. Dit is mijn kwade gedachte misschien, althansm|ijnvrees. Hiermee eindigt de discussie. e. Adres van de Bond van Ned. On- derw. inzake schoolvoeding, kleeding, schoeisel, (zie volledig in vorig nr.) Voorz.: Indien groote nood bestond, zouden we zonder twijfel ingrijpen, maar deze noodzakelijkheid wordt nog niet door ons gevoeld, is ons nog niet gebleken. Als de toestand zoo slecht is of verergert, en er zijn geen instellingen of particulie ren, die ingrijpen, dan hebben BenW geen bezwaar er later c\r> terug te komen. Dhr Dogger: Uw voorwaarden zijn vele. U voelt het niet zoo dringend, maar mis schien dat de onderwijzers het beter we len. Er komen kinderen slecht gevoed en slecht gekleed tiaar school. 'Dhr Parle vliet: Naaktloopers. Dhr Bruin: Dat kon best. Dhr Dogger: Het adres verdient de volle aandacht. De tijd dringt, anders zouden die burgerlijke heeren niet met dat stuk komen. Dhr Bruin: Ik las een Duitsche statistiek en vroeg me af, of de toestand op dit gebied wel zoo erg is. Maar ik geloof nu werkelijk, dat we moe ien ingrijpen. Laten BenW in de volgende raad een prae-advies uitbrengen. - Dhr Parlevliet: Ik zei „naaktloopers", maar bedoelde dat als grapje. U moet dat maar inemen, zooals het valt. Ik voel net zoo veel voor die schoolkinderen als u. Ik sprak met het hoofd van een school, waar wel de armste kinderen komen. Laat men voor die kinderen naar ons komen Het Armb. doet dan onderzoek. Het komt niet voor, dat kinderen in zoo slechte condi tie naar school worden gestuurd. Weest maar gerust. Dhr Dogger: We zijn niet gauw gerust. Niet over jullie. Dhr De Graaf: Als het noodig is, venvijzen we de ouders naar het Armb. We hebben het soc.-dem. beginsel van schoolvoeding hier nog niet in toepassing gebracht. Dit is ook niet noodig. We kunnen de menschen hier goed overzien. De Armb. function- neeren goed. Moet alles via de gemeente gaan Er hoeven geen kinderen onbc hoorlijk gekleed naar school. Dhr Dog ger: Hoe is twijfel mogelijk, wanneer men weet, dat tal van arbeiders een groot deel van het jaar niet meer dan 1012; gld. per week verdienden. Steun is drin gend noodig. Dhr Henkes: Er zijn ar beiders, die bijna geen boter op hun brood krijgen. Hun kinderen moeten wel ondervoed worden. Voorz.: Dan moeten die gevallen ons bekend gemaakt worden, doch doe eerst een beroep op Armb., Crisis-Comité of Kerk. We wijzen het adres niet af, maar komen er, indien noo dig, op terug. Dhr Keijzer: Laten de hoofden de gevallen aanwijzen. Dat is de zaak. Je kunt er nog wel een uur over kletsen. Dhr Dogger protesteert tegen dit woord: Het gaat om de kinderen. Voorz.: Zoo noodig, komen we er op terug. Dhr Bruin: Dat heeft mijn in stemming niet. Dhr Dogger: En mijn stem half. Dhr Bruin: Ik geloof, dat de belangen van die kinderen bij Armb. en Crisis-Comité niet veilig zijn. Dhr Dog ger: Ik ook. 2. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1933. De begrooting, sluitend met f 14245.30, wordt ten onderzoek in handen gesteld van een Comm., de heeren Kikkert, Keij zer en Dogger. 3. Idem gemeentebegrooting voor 1933. De begrooting, sluitend voor de gewone dienst met f389897.22 en voor de kapi- taaidienst met f20.020, wordt ten onder zoek in handen gesteld van de heeren De Graaf, Dros en Henkes. Voorz. deelt mee, dat er over plm. drie weken weer raad zal zijn. De begrooting, met toelichting zal onder de leden circuleeren. Verzocht wordt eventueele op- of aanmerkingen te voren schriftelijk in te dienen. Voorz. hoopt op „goede, krachtige opmerkingen" Dhr Henkes verzoekt een Memorie van Toelichting voor elke raadsfractie. Voorz. zegt, dat hiervoor gezorgd wordt. Dhr Bruin vraagt, of er niet in de gemeente wet staat, dat alle leden een begrooting met toelichting moeten ontvangen. Voorz. weet er niet van.'t Zou 'n kostbare geschiedenis zijn, want het is allemaal handwerk. Elk een toelichting alleen zal wel gaan. 4. Aanvrage om vergoeding ingevolge art. 13 der l.o. wet 1920. (Zie uitvoerige bespreking in liet vorig nummer). Dhr Dogger: Ik wil mijn stem niet ge ven, zonder hierover eerst mijn felle af keuring uit te spreken. De man (S.Kool- stra te de Koog) heeft een kostelijke school dicht hij huis. Dhr De Graaf: Ik zou met deze uitgaven bij de nieuwe begrooting maar rekening houden. Dhr Lap: Men gaat Zondags tocli ook niet met een auto naar de kerk. Weth. Parlevliet: Ik moet het goedvinden, maar ik erger me er aan dood. Dhr Bruin: applaudiseert en zegt: „De Wet". Weth. Parlevliet: Ik zou er wat achter zeggen: En de Profeten. Als die man wer kelijk zoo Christelijk is, moest hij in den Burg komen wonen. Nu zou je die kinde ren wel met de fiets kunnen laten gaan,, maar je mag hen niet straffen om de ouders. Dhr Kikkert vindt liet onver standig er zooveel over te praten. De Wet is er nu eenmaal. wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"- Crême een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen over treffen. 5 Belastingverlhooging. (Zie uitvoerige bespreking in liet vorig nummer). Voorz. brengt een enkel punt uit liet prae-advies nog eens naar voren. Dhr Dros: Worden de opcenten op de gem. fondsbelastiiig niet meteen verhoogd? - Voorz.: Dat doen we later. Dhr Lap: Als dit niet zou gebeuren, was ik tegen verhooging van grond- en pers. belasting. Immers, dan zouden we alle menschen be lasten, die geen inkomen hebben, en de groote inkomens vrijstellen, ook die van ambtenaren. Als de gein. fondsbel. niet verhoogd wordt, zou ik de opc. verhoo ging op de pers. bel. willen laten verval len. Dhr De Oraaf: Ik denk er ook zoo over, maar ik zou een beslissing wil len uitstellen, tot de vergadering, waarin de begrooting behandeld wordt. Weth. Parlevliet: Indien de werkloos heid niet zulke offers vroeg, zou f 17ÜU0 voor andere doeleinden of belasting ver laging disponibel zijn. Rooskleurig staat het er niet de financiën rn.i. niet voor. Ook zonder werkloosheid zou er rn.i. van belastingverlaging niets komen. De reke ning over 1932 zal niet met een batig saido van beteekenis sluiten. Volgend jaar zullen we de begrooting niet met een batig saldo kunnen beginnen als thans. Voor begrooting 1933 hadden we nog fllOUO ter beschikking. Belastingverla ging zou ongemotiveerd zijn, waar het vooruitzicht voor 1934 zoo somber is. Op de meeste posten, vaststaande uitgaven,, is niet te besnoeien. De belangrijkst: pos ten zijn rente en aflossing van leenuigen. Buiten de f375.500 schuld per 1 Jan. '33 voor de T.E.M. (rente en aflossing per jaar f35000), heeft de gemeente per 1 Jan 1933 nog een gewone schuld van f307.600. Bovendien nog schuld wegens woningbouw en landarbeidersplaatjes f 155.000. Al zou van dit laats'e bedrag rente en aflossing ten volle binnenkomen, dan zal op de gewone schuld ven f 307600 aan rente en aflossing nog :eder jaar f40.300 moeten worden opgebracht. Hier aan ontkomen we niet. De 80 one. gem. fondsbel. worden geraamd op f 30.000. Voor mij staat vast, dat we met het ma ken van nieuwe schulden hoogst voor zichtig moeten zijn. Toch zal er niet altijd aan te ontkomen zijn. Denk aan de f8000 voor de havenverbetering en de op han den zijnde verbetering re den Burg van de school voor Chr. Volksond. De 80 opc. op gem. fondsbel. l°33-'34 worden geraamd op f 33000, maar ik ben er lang niet van overtuigd, dat dit bedrag z.al bin nenkomen. Ik vraag me af, of er wel voldoende rekening mee gehouden wordt, dat de Middenst. in hooge mate de terug slag zal ondervinden van de slechte uit komsten van landbouw en veeteelt. Uit gaven, waarvoor geleend moet worden, moeten zooveel mogelijk naar beter tijden verschoven worden. Wanneer ik in dezje tijden hoor spreken over de bouw van nieuwe scholen, die voor 100 pet. door de gemeente bekostigd moet worden, denk ik: Zien de Texelaars, die zoo spreken, wel de ernst der tijden, vooral in deze gemeente, hoofdzakelijk drijvend op land bouw en veeteelt, die in hoogst ernstige Verzoek V.V.V. De Cocksdorp om verhard rijwielpad Vuurtoren Strand. Wordt later behandeld, als plannen voor fietspaden in N.-Texel aan de orde komen Verzoek P. Bakelaar om ondersteu ning, verwezen naar Armbestuur, Crisis- Comité of partic. Verzoek afd. Texel B. v. Ned. Onder wijzers, om, waar noodig, voeding, klee ding en schoeisel voor schoolgaande kin deren. BenW komen er, indien 't noodig is gebleken, later op terug. Begrooting Armbestuur. In handen commissie: leden Kikkert, Keijzer en Dog ger. Oemeentebegrooting 1933. In handen commissie: leden De Oraaf, Dros, Henkes. Aanvraag van S. Koolstra, de Koog, om vergoeding kosten vervoer drie schoolkinderen naar School v. dir. V.O. te den Burg. Ingewilligd: voor autobus 75 ct. per week per kind uitgetrokken. Voorgestelde belastingverhooging aangenomen z.h.st. Voorstel S.DjA.P. om de opcenten op de pers. belasting meer te verhoogen, wordt verworpen. Beschouwing van weth. Parlevliet over de gemeentefinanciën: Sombere voor uitzichten. Jaarlijks groote bedragen aan rente en aflossing te betalen. Geen nieuwe scholen voorloopig. Alle aandacht voor de werkloosheidsvoorziening. Nieuwe be lastingverhooging volgend jaar? Uitvoerige discussies over werkver schaffing en de inorm van 25 ct. De wet houders zeggen toe, nogmaals te zullen trachten dit bedrag verhoogd te krijgen. Verzoeken om tegemoetkoming in studiekosten op voorstel van B.cnW. niet ingewilligd. De S.D.A.P.-fractie stemt tegen dat voorstel. Rondvraag over water, vuur en licht, bouwplan de Koog, arrond. rechtbank, kuilen en kruiwagens. mate door de crisis worden getroffen. Voor noodzakelijke uitgaven zal ik echter niet terugdeinzen. Integendeel, ik zal er al mijn aandacht aan schenkcin, o.a. aan de werkloosheid, ik acht liet n.l. mijn plicht alles wat in mijn vermogen ligt aan te wenden tot verzachting van de nooden van hen, die door de crisis het meest getroffen zijn, rn.i. de werkloozen. Ik hoop en vertrouw, dat de raad mij in dezen, zooveel mogelijk wil steunen, opdat Texel de crisis zoo goed mogelijk doorkomt. Naar mijn overtuiging zijn de voorgestel de verhoogingen de minima, maar het is de vraag, of ze voldoende zijn. Om de be narde tijden laat ik echter niet gaarne een cent meer opbrengen, dan strikt noo dig. Daarom heb ik mij met de voordracht vereenigd. Tocli ben ik er geenszins ge rust op, dat volgend jaar niet tot nieuwe verhooging moet worden overgegaan. Dhr Henkes: Het is moeilijk praten over belasting als je de begrooting niet kent. Wij vinden het loon voor werkver schaffing, f 12.te laag. Wij komen na berekening op f 15.In N. Texel wordt gewoonlijk f 16.50 betaald plus melk en vrij wonen. Als we daar 80 pet. van ne men is f 12.te laag. We zouden niet 20 maar 40 opcenten op de grondbelasting willen leggen. Dat zou f1800 meer geven. Wij willen verder weten, hoe we hier aan zoo'n lage loonnorm van 25 ct. komen. Kan die niet 30 cent. w irden? Om aan het meerdere geld te kr men stellen we voor, de opc. op de iiezs. belasting tot b.v. 150 op te voeren. In totaal zou dan a 6 duizend gld. meer ontvangen wor den. Voorz.: U vraagt naar de bekende weg. Wat die norm betreft, zijn we aan de regeering gebonden. En onze begroo ting moet toch sluiten. De belasting op gebouwde eigendommen mag niet hooger dan 80 opc. zijn. De pers. bel. kan wel hooger, maar we namen het minimum. Dhr Henkes: Maar ik heb nog geen ant woord op mijn dringende vraag, hoe we aan die lage norm komen. Voorz.: Die is al beantwoord. De inspecteur heeft hier bij diverse personen zijn gegevens verzameld. Dhr Henkes: Dan is hij verkeerd ingelicht. Hier ligt een groot ver zuim van BenW ten koste van stakkers, die nauwelijks droog brood krijgen. Voorz.: Wij hebben in den Haag alles ge probeerd. Ook de organisaties, biet hielp niets. Dhr Henkes: Wij stellen deze motie voor: De raad, van oordeel, dat de werkverschaffingsloonen te laag zijn, door het te laag opgeven van de norm, ver zoekt BenW hiernaar een onderzoek in te stellen en het resultaat mee te deelen, aan de raad. Weth. Parlevliet: Ik zat niet in BenW, toen die norm is vastge steld en vind 25 ct. te laag. In verschil lende gemeenten elders is het 3538 ct. ik heb gevraagd, hoe we verhooging kun nen bereiken, ook aan dhr Bruin, maar zon der succes. Dhr Bruin: Den Haag.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1