a dvertëntTén^ S. V, Texe! Buitengewone Ledenvergadering Ds T.E.M. gaat haar tarieven verlagen. MARKÏBERJCHTEN p!m. f40.— uit te trekken en een kaart systeem voor de parochie Den Burg in te richten. Door huisbezoek zuilen de noo- dige gegevens worden verzameld. Voor elk gezin wordt een kaart genomen met vermelding van alle namen en leeftijden. Op wier stemmen gerekend mag worden, kan dan makke.ijk worden nagegaan Het was de heer Jac. v. Heerwaarden, die de vergadering voorstelde, de knoop maar door te hakken en de administratie meteen goed op pooten te zetten. Ze vormt im mers de basis, waarop met succes kan worden voortgebouwd. Op een vraag van de secretaris, hoeveel een kiezerslijst kost, werd ter secretarie geantwoord: f42.ongeveer, want ze bevat 4200 namen. Het bestuur zag hier van danook af. Ook het kerkelijk doop boek orengt geen uitkomst, omdat daarin de namen der overledenen niet worden doorgehaa'd. Rest dus: huisbezoek en aan- teekeningen maken. Het voorstel van de heer J.v.Swinderen om hiermee werldoo- zen te belasten, vindt geen ingang. Even min het voorstel van de heer A.Comman deur, om, zoo mogelijk, de gezinshoofden zeit opgaat van gegevens te laten doen. 'Sprekende over de oprichting van de Kiesvereen., deelt de heer Q. Pz. Witte mee, dat die vermoedelijk dateert van vóór 1890. Voorz. was toen T. A1z. Zijm en ais spreker trad op de heer Jansen van den He.der. Misschien dat de eerste jaargan gen van de Tex. Crt het precies weten te vertellen (188718S8 Te ruim tien uur sluit de voorz. de vergadering met dank voor de opkomst en de Chr. groet. Spr. vertrouwt, dat deze avond duidelijk heeft gemaakt, dat het bestuur de koe terdege bij de horens wil vatten en daarbij op aller steun re kent. Moge onze pogingen ingang vin den als de Yo-Yo's, sprak hij, waaraan thans zoovelen hun hart hebben verpand. „Uiterst brutaal". Het Amsterd. Gerechtshof bevestigde Donderdag het vonnis van de Arr. Recht bank te Alkmaar, waarbij de Heldersche slager Chr. Gs tot drie mnd. gevangenis werd veroordeeld. Hij had in 1925 van de veekoopman N Dros te Eierland f 2000,— tegen 7 pet. geleend, maar had zich bij 'n bezoek van Dros aan den Heider van de schuldbekentenis meester gemaakt. G. be weerde voor het verschuldigde bedrag 6 jaar lang elke week 5 a 6 pond vleesch te hebben gezonden. Waarheid was echter, dat hij maar 35 weken lang leverde. De proc.-generaal noemde G's handelwijze ^uiterst brutaal". Uitspraak 10 Nov. (Ontleend a. d. dagbladen van Vrijdag) Het afhalen van nieuwsbladen. Met ingang van 1 November vertrekt de laatste boot om 4.15 n.rn. uit den den Helder en zal des avonds aan het postkantoor alhier geen gelegenheid tot het afhalen van nieuwsbladen meer be staan Derde dansavond TOP. Men schrijft ons: Dinsdag a.s. zal de dansclub T.O.P. onder leiding van de heer J. IJ. Witte zijn 3e dansavond geven. Dat de animo voor deze avonden groot is, bewijst liet feit, dat reeds meer dan 80 personen zich als lid hebben laten inschrijven. Lag het eerst in de bedoeling deze avonden eenmaal in de 14 dagen te doen plaats hebben, thans heeft 'het bestuur gemeend zijn leden iedere Dinsdag in de gelegenheid te moe ten stellen om te kunnen dansen. Het heeft de noodige stappen hiervoor gedaan en wij twijfelen er niet aan, of het zal volkomen slagen. Het orkest voldoet uit stekend. Ter afwisseling worden iedere avond een paar plaatjes op de Columbia- Kolster (die de heer Kikkert gaarne be schikbaar stelt) gedraaid. Dus danslusti- gen, wij raden u aan, wilt u eens per week een gezellige dansavond, geeft u dan Dinsdag op als lid. Een nieuwe Volkse nderwijs-Cursus. Volksonderwijs zal hier een cursus organiseeren voor dames, die gaarne vaar digheid willen verkrijgen in het stofver- sieren en het beschilderen van lampekap- pen Een bekwaam leerares zal niet de leiding van deze cursus worden belast. Een advertentie in dit nummer vertelt meer van deze lessen. De cursus leerbewerking, te geven door de dames Dros-Donker en Koop man, zal doorgang vinden. Enkele per sonen kunnen zich nog aanmelden. Giften voor het Witte Kruis. N. N., Oudeschild f 5. Het Witte Kruis heeft financiëele steun broodnoodig. Geef ook eens wat als het even kanAdres: J. G, Ph. Pisart,. Schildereind. Giffen voor de Ziekenauto. N. N., Oudeschild f 5. De Ziekenauto moet noodig vernieuwd worden. Dankbaar zijn we voor iedere gift. Ook voor de geringste. Adres: J. G. Ph. Pisart, Schildereind. Sportnieuws. Het bestuur van S.V. Texel besloot tot herstelling van de ernstige stormschade aan de heining en wil een vriendelijk be roep doen op de steun van ualle sport vrienden met behulp van een lijst. De melkprijs van 6 op 8 cent per Liter. Met ingang van Maandag wordt de melkprijs met twee ct. per L. verhoogd, (zie adv.) Zakennieuws. Vandaag opent de heer N. Kortenhoe- ven zijn keurig, gemoderniseerde, geheel naar de geest des tijds ingerichte zaak in bloemen en fruit, vazen en manJen, des- verlangd smaakvol gevuld. Je vindt er het oude winkeltje niet meer terug: een groote ruimte, groote spiegelruiten, cen tra e verwarming, mooie uitstalkasten, al les keurig in de verf en 's avonds op, moderne wijze electrisch verlicht. Een p.uimpje voor de timmerman-ontwerper J. W. Bakker, die zulk werk heeft gele verd. De luifel en de groote etalageramen verleenen het geheel een zeer royaal as pect. Indien de ondernemende bloemist de vereischte toestemming had kunnen bekomen, dan was voor het perceel nog een breed tegeltrottoir aangelegd. Dit stuitte bij B.enW. echter op bezwaren. Aannemers waren, behalve de heer Bak ker, metselaar H. Koorn, schilder J. C. Roeper en voor de centr. verwarming de fa. Dijksman te Nieuwerkerk. Ook de kas van de heer Kortenhoeevn wordt centraal verwarmd. We mochten er een kijkje nemen en kun.ien getuigen van een zeer doelmatige inrichting. Wanneer ge vandaag een renije maakt: Ga eens bij Kortenhoeven aan en uw oog wordt gestreeld, uw neus gaat te gast en ge zult watertanden bij de aanblik van zooveel heerlijk fruiten„gebloemte". Uit goede bron kunnen we meedeelen, dat de T.E.M. binnenkort haar tarieven over de heele linie vrij belangrijk zal ver-' lagen. Tevens ligt het in de bedoeling, van de directie een reclamecampagne op touw te zetten, teneinde het stroomver bruik op te voeren. Door de verspreiding van propagandalectuur en geïllustreerde annonces wil zij trachten dit doel te be- bereiken. Uitbreiding hotel „De Oranjeboom". In ons bericht over een belangrijk bouwplan, dat door arch. Igesz voor de heer K. Pen is ontworpen en bereids ter goedkeuring bij het gemeentebestuur ingediend, dee.den we mee, dat de kosten op f70.000 worden begroot. De heer K. Pen verzoekt ons thans mee te deden, dat hel bedrag ons te hoog opgegeven is. Wel zou bij algeheele slooping en wederop bouw een zeer aanzienlijk bedrag ver- eischt zijn, maar, zooals we al reeds meldden: aan een zoo omvangrijk plan denkt de ondernemende heer Pen niet. De inbraak-historie. Van politiewege deelt men ons mee, dat de lantaarn, met het groene en roode licht, waarvan we in ons vorig nummer schreven, niet aan verdachte H.N.K. toe behoorde. Hij was wel in het bezit van een gewone electr. lantaarn. Wat het openen van de achterdeur van B.'s wo- nnig betreft, moet K. vermoedelijk van een soort schroevendraaier gebruik heb ben gemaakt OOST. Een binnenbrandje. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd de heer La Ros. wakker door een sterke rooklucht. De kamer stond reeds geheel met rook, de zolder bleek in brand te staan. Bij het wekken van zijn vrouw, verschoot deze zoo, dat zij voor eenige tijd haar stem verloor en dokters hulp moest worden ingeroepen. Daar Oost geen eigen brandweer bezit, werden de buren geroepen en met vereende krachten werd het vuur, 'dat naar het schijnt op de zolder was begonnen, bestreden. Na eenige tijd was men het meester. De heer La Ros heeft veel brand- en waterschade, evenals de verhuurder. Huis en inboedel waren echter verzekerd. DC COCKS DORP. „Philips" weet, hoe laat het is. In April van dit jaar wendde de heer T. Reuvers aihier zich tot de N.V. Phi lips te Eindhoven met de opmerking, dat de fabricatie van electrische klokken aan haar fabrieken zeker Ioonend zou zijn. Het antwoord luidde: Wij zijn daarop niet ingericht. Of we in de naaste toe komst daaraan onze aandacht zullen ge ven, zal een punt van e.nstige overweging uitmaken. In ieder geval danken we u ten zeerste voor de ons gegeven „tip". En wat is het resultaat geweest? „Phi lips" is zich op de fabricatie van electr. klokken gaan toeleggen en zond dezer dagen aan de heer Reuvers, uit erkente lijkheid voor zijn „tip", kosteloos een, „Philips"Synchroonklok toe. Naar de heer Reuvers ons meedeelde, is de klok tot nu toe geen seconde van de ware (radio-)tijd afgeweken, hetgeen pleit voor „Philips", maar ook voor de "T.E.M." Immers, wil de klok de juiste tijd blijven aanwijzen, dan moet de T.E.M. zorgen dat het anker van haar dynamo altijd precies 50 perioden per eenheid maakt De directeur heeft zich veel moeite ge geven om de machine hierop af te stellen en is hierin blijkbaar volkomen geslaagd. (De prijs van zoo'n klok is f 17.50). DE KOOG. Het lijk van een vliegenier? De dagbladen der laatste dagen hebben veel geschreven over de resten van een vliegtuig, aangespoeld bij Zandvoort en Egmond-aan-Zee en op Terschelling. Het „Volksblad" van gisteren brengt deze vondsten in verband met een vliegtuig ongeval, dat eenige weken terug een En ge.sch toestel bij de Hollandsche kust meet zijn overkomen en houdt het Maan dag hier aangespoelde lijk voor dat van de verongelukte vliegenier. Merkwaardig is echter, dat Londen verklaart van een vliegtuigongeval niet te weten. De afd. Luchtvaart van het Dep. van Waterstaat heeft zich gisteren om informaties tot onze burgemeester gewend, maar kreeg geen bevestiging van het hierboven ver meld vermoeden. Dat ook op Texel resten van een vliegtuig zouden zijn aangespoeld moet tegengesproken worden. We zijn benieuwd te lezen wat de bladen der eerstvolgende dagen verder zullen be vatten. Sportnieuws. Morgenochtend 10 uur speelt K.V.C. tegen Zeemeeuwen A. op Ihet U.D.L-ter- rein te de Koog. K.V.C. komt aldus uit: (Opstelling van de tegenpartij niet ont vangen. Red.) K. Kikkert B. Kiewiet M.Bonne (secr.) L.Bakker B.de Ridder (aanv.) H.Kuip L.Borgman C.Vermeulen J.Kiewiet F. Du- rieux A.Bonne Res.: J.Bakker en H.v.Heerwaarden. OUDESCHILD. Bewaarsdhool-bestuur. Het bestuur van de bewaarschool, zon der voorz. door het vertrek van de heer Kruger, heeft de heer Van Dokkum, hoofd der o.l. school bereid gevonden deze functie op zich te nemen. Onze corresp. maakt tevens van de gelegenheid gebruik om te wijzen op de zwakke financiëele positie der school en doet namens het testuur een vriendelijk beroep op de por- temonnaie van allen, die de K.W.B. een warm hart toedragen. Over boord getuimeld. Woensdag raakte een motorvlet van de Waterstaat onder de Texelsche wal, onklaar, zoodat handkracht geboden was om vooruit te komen. Een der inzittenden tuimelde bij het duwen met een boom buiten boord. Hij werd weer in de vlet getrokken en bleek niet meer dan een nat pak te hebben opgeloopen (opgedoken), hetgeen in deze regenmaand wel meer voorkomt. Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: Dinsdag: 2185 Kg. wulken, ö'/o—6h3 ct.; zoute garnalen 294 Kg. 10 ct.; onge zouten garnalen 201 Kg. 8 ct. Woensdag: 107 Kg. wulken, 8 ct.; 364 Kg. ongez. garnalen 8 ct. Donderdag: 420 Kg. wulken S ct.; geen garna'en. Te Den Helder worden geregeld levende garna'en aangevoerd, welke per auto naar Amsterdam gebracht en daar verkocht worden. Ook van Texel heeft men deze week een proef genomen, doch het resul taat was niet gunstig. „Met één slag valt de boom niet". Misschien is het nog eens te probeeren De wulken waren lager in prijs, maar de aanvoer was ook groot. Gestrand en weer vlot. Dinsdagavond is achter Texel ter hoogte van paal S de motorkotter H.D. 10S. gestrand, schipper-eigenaar M. Slot. De bemanning is 's avonds door de „Do- rus Rijkers" van boord gehaald. Woens dagmorgen was het scheepje van de „Marsdiep" af waar te nemen. De sleep boot „Utrecht" lag er voor te trekken, 's Middags om 3 uur kon men waarne men, dat de kotter begon te slingeren en trok de sleepboot het schip vlot. Er stond bij de kotter een hooge zee; het werd tijd, dat hij wegkwam. (Met de kijker konden we het aan boord prachtig waar nemen. Hij zat ongeveer op dezelfde hoogte als* de „Astrid".) Eenige wat Iaat ontvangen berichten konden we niet meer opnemen. Red. PREDIKBEURTEN. Zondag 30 October HERV. GEMEENTE. Den Burg, 's av. 8 uur Hervormingsdienst ds. P. H. Borgers Luth. Pred. te Den Helder en ds. Visser. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Plug Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm 10 uur ds. van Petege m Oosterend vm. 10 uur ds. Visser Maandcollecte. Oosterend, nm. 2,30 uur Ringconferentie voor bestuursleden en belangstellende leden der Texelsche C.J.V's. Cocksdorp, nm. 7 uur ds Plug Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur Leesdienst. nm. 3 Den Burg 'sav. half acht Leesdienst gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds Buskes nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uui ds P. A. Vis Em Pred. te Heemstede. Coöp. Centr. Elerveiling Purmereud G.A. Aanvoer op 25 Oct. 30000 stuks 70 80 K.G. f 7,20 af 7,50 65/66 7,00 7,10 63 64 6,70 6,90 60 62 6.40 6,80 58 59 6,40 6.70 56 57 6,20 6,50 53 55 5,40 6 00 50,52 4,80 5,30 45 49 4,50,, 5,10 40000 eendeieren 3.55 a 3,75 oude kippen p. st f 0,40 k f 1,10 Oude hanen 0,- a 0, Jonge hanen 0.40 a 1,00 Oude kippen per KG 0,32 a 0,40 Jonge hanen per KG 0,50 a 0,60 Schagen, 27 Oct. 8 paarden 150 a 325 444 runderen koeien (vette) 150 a 250 Gelde koeien mag. 80 a 150 kalfkoeien 155 a 225 110 vette schapen 12,- a 18,00 358 Overhouders 7,— a 12,50 15 Nuchtere kalveren 4,00 a 26.00 41 vette varkens per kg 0,25 a 0,27 209 biggen 4 a 7,— Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 24500 Wit 6,50 a 7,20 Bruine 0,- a 0,— Eendeieren 3,30 a 3,60 Alkmaar, 28 Oct. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1270 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 0,a 4. Haver 5. - a 5 90 Gerst 4.a 5.— Groene erwten (groote) 19.50 a 22,- Groene erwten (kleine) 10,— a 15,25 Grauwe erwten II,— a 25, U ZEER tot onze spijt moeten we weer Ê3 eenige te Iaat ontvangen adv. laten SI liggen. Met vriendelijke drang ver- zoeken we nogmaals: Zend uw adv. UI 's MORGENS reeds in en in geen g geval later dan 's middags vier uur. IÜHIIIIII! VOOR DE JEUGD. ||||UI||||| Nieuwe raadsels. 1. Een uitvinder: eho-keu-new-el. 2. Een wild dier: ooe-hu-nnrs. 4. Spreekwoord: Een b-k-m-nog-g-w. 4. Een stad in Italië: B-i--i-i. (Prijswinner vorige 12 Woensdag). BURGERLIJKE STAND DER BS m GEMEENTE TEXEL. van 26 tot en met 28 Oct. 1932. GEBOREN: Willem, zv Aris Jan Eel- man en Kornelia Katharina van Liere. OVERLEDEN: Fijtje Eelman, 63 jaar, wed. van Dirk Buijs. SU GEVONDEN VOORWERPEN, mm SS (Gedeponeerd ten Raadhuize) ggSa een handschoen. CORRESPONDENTIE. C M. te O. De fout is niet bij ons te vinden. Ons blad gaat steeds op hetzelfde uur van Texel, sinds tal van jaren. Uw blijk van belangstelling stellen we zeer op prijs maar in dit geval kunnen we u niet helpen. Adm. Heden overleed plotseling onze üeve a moeder, behuwd- en grootmoeder FIJTJE EELMAN Wed van Dirk Buijs in den ouderdom van 63 jaar. Uit alier naam A. BUIJS. De Cocksdorp-Texel, 28 Oct. 1932. De teraardebestelling zal plaats heb ben Maandag 31 Oct. a s., des nam 3 uur te de Cocksdorp. DANKBETUIGING. J. VINKE en K. VINKEvan der Knaap brengen hiermede, mede namens weder- zijdsche familie, hun hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Den Burg, Nieuwsiraat 49, Oct. '32. in „de Oranjeboom" op Maandag a.s. Aanvang: acht uur. ONDERWERP: Bespreking verzekering HET BESTUUR.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6