De Nieuwe Texelsche Courant No. 4681 46ste Jaargang Woensdag 2 Nov. 1932 Zij" Crème Van week tot week „Samenhangen of „Samen hangen" Geen doekjes er om. Qp een vulkaan Texelsche Berichten Jeugdherberg „Panorama". Uw advertentie In dit blad wordt op Texel (huls aan huis gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 00 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30, HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 3 4 5 6 7 8 9 Nov 11,44 0,12 1.12 2,26 3,52 5,09 6.07 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 5,05 ZATERDAGAVOND. Een geestig man heeft de keus, waar voor Europa zich gesteld ziet, geformu leerd als „samenhangen, of samen hangen!" Het is inderdaad niet anders. Die oude wereld vermorst haar kracht door innerlijke verdeeldheid; zij vernietigt haar economische rol op het wereldtoo- neel door te vergeten, dat zij één con tinent en niet een verzameling van tot elkanders ondermijning geroepen staten is Maar in tallooze studeerkamers leeft het groote denkbeeld der Europeesche samen werking, éénmaal door de geniale Briand voor het voetlicht van Genève geschoven. Eéns moet het tot leven komen. Briand heeft gezaaid, anderen zullen oogsten. Over de anti-Europeesche politiek van heden heen zal Briand's initiatief zich verder ontplooien en ten slotte leiden tot één-wording van ons werelddeel. Eerst dan zal Europa Briand's nagedachtenis eeren. Eerst dan zal het beseffen, dat in. 1932 niet slechts een groot Fransch staats man, maar een Europeesch profeet is heengegaan. De crisismensch klemt zich aan de stroohalm vast. Hij ziet de Amerikaansche beurs wat vaster,, haar niveau wat hooger' worden en hij poogt te gelooven in het einde van de malaise. Zijn hart klopt snel ler: nadert een nieuwe economische dag? Hij leest, wat gezond verstand staats lieden deed zeggen over de noodzakelijk heid van samenwerking en gemeenschap pelijk welvaartslherstef. en raaot al ^ijn geloof bijeen in de spoedige komst van verlossende daden Het is van geen nut, om de waarheid te verbloemen, zij moge nog zoo pijnlijk zijn: reëele teekenen van opleving der we reldwelvaart zijn niet voorhanden. De crisis duurt en auurt. Het vleugje opgang in New-York steunde niet op de soliede grondslag van een stijging der goederen- Drijzen. En het vele verstandige dat ge zégd wordt, vergoedt niets van het vele zinnelooze, dat wordt gedaan. De crisis die de heele wereld door maakt, valt met haar voorgangsters niet te vergelijken. De wereld heeft, volgens de „Telegraaf" te groot geleefd, heeft zich een al-beheersching gedroomd, die steu nen zou op geraffineerde techniek en vol maakte wetenschap en wij leeren thans dat veel orde schijn-orde, veel welvaart schijn-welvaart was. De mensch is geneigd de schijn tegen de onverbiddelijke werkelijkheid te be schermen. De Engelsche regeering ging in Ottawa een accoordenneeks aan, welker hoofdstrekking de bescherming van eigen productie-apparaat en welvaartspeil is. De Duitsche voert een ware contingentee- ringsoorlog. In Amerika is de handelspo litiek meer nog dan de drooglegging inzet van het Hoover-Roosevelt-duel. In Dene marken zullen valuta-problemen aan die der handelspolitiek vastgeschakeld, de ko mende verkiezingen beheerschen. Een Belgische regeering bezweek onder de noodzakelijke financieele saneering. De Nederlandsche ware eergisteren over haar handelspolitiek gestruikeld, zoo de Kamer haar niet een paar weken respijt had be zorgd. De moderne politiek is economie. Stel- lig, groote politieke vraagstukken drukken de wereld. Het ontwapeningsprobleem ligt onafgedaan, en zijn behandeling is vastge- loopen. Maar in belangrijkheid wijkt Tiet voor de allesbeheerschende vraag naar brood, kleeding, onderdak. Men kan elke poging tot ontwapening slechts dankbaar noteeren, elk streven naar vrede slechts warm ondersteunen. Maar de wapenhoe- veelheid beslist niet over de oorlog. Wie vrede wil, zal hem ook willen, al heeft hij wapens; wie oorlog wil, zal sikkels tot zwaarden smeden. Veel grooter van afmeting dan liet probleem der militaire krachtverhouding is dat der econo mische desorganisatie, werkloosheid en verwarring, in haar gevolgen meesleepend en een vulkaan scheppend, waarop de menschheid leeft. Ja, het is inderdaad: „samenhangen" of samen naar de afgrond.samen han gen. Voor wolvee waren de markten Zutfen, Schagen, Zwolle, Utrecht en Purmerend matig of stug in omzet. Leeuwarden en Groningen voor schapen en lammeren niet vlug, doch door het korter aanbod toch vrijwel prijshoudend. De Londensche markt voor de beste soort vette lammeren „iets" beter voor export. De beste slacht schapen nog wel prijshoudend, doch overigens stemming voor de afwijkende soort min of meer flauw. Te Rotterdam en Sneek was de beste soort schapen en lamineren weinig aangevoerd, en daar door prijshoudend, doch overigens handel traag met gedrukte prijzen. Verlaging Busredht? In de dagbladen vinden we het bericht, dat het busrecht (afhalen van alle post aan het postkantoor) vermoedelijk zal worden verlaagd. Naar de Postdirecteur ons meedeelde, staat dit officieel nog niet vast, maar een verlaging misschien met 20 pet. schijnt toch wel te mogen worden verwacht. werkt zacht en weldadig Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking In prijzen van 20-30-45 en 75 cent. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetiscu gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg). Een koe mit skeaperubbe een kloek ge bouwd persoon met een zwak gestel. Hij heb skeapevleis onder de órm hij is lui. Sket eenjarige koe, hokkeling; meer voud: sketters. Skeuvels schaatsen; staat in verband met schuiven. Skiemónne stoeien; vergelijk: schie mannen. Skoentjes en muultjes rolklaver (Lotus) Skootje schortje. Een skootje wittebrood een wittebrood. Weet je wót de skorting is? weet je wat er aan schort? Skót vroeger: driejarige koe; thans: tweejarige koe. Skreppe zich reppen om klaar te ko men. Skrep zitte het huishoudwerk af heb ben. Skrep er voor zitte met het vaste voor nemen, het werk nu eens flink aan te pakken. Skume bij avond langs de huizen zwer ven of er ook iets te zien of te be leven is. Skurvelinge zoden, waarvan een tuin- wal wordt opgezet. Skuttel schotel. Skutteldoek vaatdoek. Skijntje blok zegt men op 1 April, wan neer men iemand gefopt heeft. Wie weet die woorden te verklaren? (Wordt vervolgd). SPORTNIEUWS. Zaterdagmiddag werd begonnen met de eerste wedstrijd der jongenscompetitie en traden als no. 1 tusschen de lijnen Texel adsp. C. en Zeemeeuwen adsp. B. Nadat we in het begin Texel het spel geheel in handen zagen nemen, kwam Z. meer en meer opzetten. Met 14 werd door Z. ge wonnen. Het spel van T. bleef onder onze verwachtingen. Z., over liet algemeen vrij wat grooter van stuk, speelde aardig. Zondagmiddag 12 uur startte Texel adsp. A. en wel tegen Texelsche Boys A. Om voor plaatsing in liet vol- gend nummer te kunnen zorgdra- 9 gen, ontvangen we uw advertcn- 9 tie-opdrachten gaarne niet later dan DONDERDAG, UITERLIJK O VRIJDAGMORGEN Q Met 70 wisten te T.-adsp. te winnen. Op het spel viel hier en daar nog wel wat aan te merken. Jongens, die regel matig trainenstoppen, koppen, afgeven en schieten leeren, moeten dit in snel tempo tijdens de wedstrijden laten zien. Daar rekenen we in ieder geval Zondag a.s. op. Tocli was het spel soms liet aankij ken werkelijk waard en zagen we enkele goede spelmomenten. o Texel ilWatervogels I. Voor de zoo- veelste maal een waterballet. Buitenge woon glad terrein en dito bal zorgden voor vele valpartijen. W. bleek direct al sterker dan ons elftal en was binnen het kwartier al 2 punten rijk, terwijl bij bet aanbreken van de rust de stand was op-, gevoerd tot 0—5, waaruit blijkt, dat W. zich heel wat beter wist te redden. Do aanvallen van T. waren lang niet zonder gevaar, maar liet afwerken.daar zat hem de kneep. Na de rust speelde T. veel beter en waren ze het meest in de aan val met het gevolg, dat 2 tegengoals wer den gemaakt. Aan beide kanten werd hard gewerkt, zoodat in liet veld de partijen tegen elkaar gingen opwegen. Enkele kansen gingen verloren. T. II heeft o'ver het algemeen niet slecht gespeeld: Maarten speelde een goede partij midhalfjammer, dat hij in het laatst te veel ging passeeren en liet spel te kort iiield. Kobus was het struikelblok, en wist met zijn stoer verdedigingsspcl menig applausje te oogsten. Wim was vooral na de rust heel goed. In de voor hoede was liet spel na de rust ook beter dan daarvoor. Meer schieten en niet zoo veel goed leggen. Jannes was niet fit door spierpijn. P.Kok verving liet laatste kwar tier P. Keur. Scheidsrechter Augustein leidde goed. o— Uitslagen adsp. competitie: Zaterdagmiddag: T. adsp. EZeemeeu wen adsp. B.: 1—4; Adsp. comp.: Texel adsp. A.Tex. Boys A: 70; K:V.C.' Zeemeeuwen adsp. A: 01. Programma voor Zondag 6 Nov.: S.V.C. A—Texel A, Scheidsr. Dapper, aanvang 12 uur; Tex. Boys AK.V.C., Scheidsr. Nic. Ran, aanvang 12'/» uur; Texel B—Zeemeeuwen A, Scheidsr. G.A. Dros, aanvang 12 uur. Zaterdagmiddag: Texel DZeemeeu wen B„ Scheidsr. J. A. Blom, aanvang half drie. Elftal Texel D: W. Geus Jb. Koorn Joh. Jellema G.Broekman H.Pen 'F.v. Ze ijlen Ab. Keijser D.FIuizinga (aanv.) H.Mulder jac. Kikkert Joh.v.Heerwaarden. Res.: Dick Lemstra. Adsp. A. Vertrek van den Burg 11 uur. Plaats wordt nader bekend gemaakt. Elftal: D.Geense A.Pen Dick Dros W.v.Zeijlen Th. Lap M.Bakker G.Ccevert W.Mulder P.Kikkert B.Mulder Elftal B.: D.Visser I. Boon N.Huisman Jb. Coevert S. de Porto S.v.Heerwaarden KKikkert K.de Porto P.Vlaming H.Boon P. Keesom. Uit de opstelling is duidelijk te zien, wie deze keer voor A vrijloten. Volgens spraak spelen deze dus in B. o Texel I heeft niet tegen Sparta (Scha gen) gespeeld. Afgelast. Jaarverslag 1932. De heer W. J. Jouwersma, secr., schrijft ons: Deden de gunstige resultaten in het jaar 1931 vermoeden, dat ook '32 voor de jeugdherberg een goed jaar zou worden, onze verwachtingen zijn door de feiten nog ver overtroffen. Toen in het voor jaar in „de Trekker" een berichtje had gestaan, dat de J.H. weer geopend was, als men vooraf even kennis gaf, versche nen tegen Paschen al spoedig de eerste gasten, zoodat 1 Mei, de datum, waarop liet seizoen eigenlijk begint, al 65 over nachtingen geboekt waren. Met Pinkste ren was het aantal liefhebbers zoo groot, dat verscheidene aanvragen afgewezen moesten worden. Voor het eerst werd ge bruik gemaakt van de schuur van de heer Kok, waar aan enkelen nachtverblijf ver schaft werd. De tijd tusschen Pinksteren en de groote vacantie, die voor vele J.H. een zeer rustige is, was voor „Panorama" allesbehalve kalm, daar verscheidene scho len en jeugdvereenigingen in die tijd een bezoek aan Texel brachten en van de J.H. als ideale oveniaclitingsgelegenheid ge bruik maakten. In 't geheel werd „Pano rama" bezocht door 10 scholen, samen met 641 overnachtingen en 6 vereenigin- gen met 187 overnachtingen. Toen de eigenlijke vacantietjjd aanbrak, was er spoedig plaats te kort, zoodat meermalen de aanwezige trekkers plaats moesten ma ken voor de nieuw-aangekomenen. Onge veer 1 Sept. werd liet aantal snel minder en 22 Sept. vertrok de laatste gast. Het totaal aantal overnachtingen bedroeg 4151 (v. jaar 1827) en de J.H. werd bezocht cloor 1648 personen (v. jaar 523), waar onder 16 Duitschers en 5 Zwitsers. Wanneer men rekent, dat bij dit groote aantal maar 31 oudere personen waren, (leiders van schoolreisjes en vereenigin- geil niet meegerekend), dan toont dit vol doende aan, dat de bewering, als zou de J.H. een groote concurrent zijn voor hotels en pensions, geen steek houdt. Dat liet aantal overnachtingen meer dan 2x zoo groot als verleden jaar is, vindt in de le plaats zijn oorzaak in het feit, dat de J.H. nu ruim 2 maanden eerder ge opend was. Maar als we van het aantal overnachtingen, die van tot 1 Juli af trekken, komen we met 3303 nog bijna op liet dubbele van 1931. Daar behalve in geen advertenties zijn geplaatst, mogen wc de „Gids voor Schoolreizen" in 't geheel aannemen, dat de trekkers van verleden jaar uitstekend reclame hebben gemaakt. Behalve vele nieuwe gasten, zagen we clit jaar ook weer veel oude oekenden, een bewijs, dat het hun de vorige maal goed bevallen was. Misschien heeft ook de opening van een J.H. op Vlieland en de instelling van een bootverbinding met Vlieland en Terschelling tot een grooter bezoek aan Panorama bijgedragen. We hebben reeds gemeld, dat Panorama meer dan verleden jaar een doorgangshuis was, waardoor liet dus meer aan het doel, dat men aan een J.H. moet stellen, heeft beantwoord; n.l.: het versohaffen van nachtverblijf aan trekkers en niet een goedkoope pensiongelegenheid. Dit blijkt ook wel uit de getallen: Was in '31 het aantal overnachtingen per persoon ruim 3.5, dit jaar maar 2.5. In de afgeloopen winter werden door de herbergvader ver schillende verbeteringen aangebracht. Een deel van de zolder, dat eerst slechts als bergplaats werd gebruikt, is in een keurig kamertje veranderd, dat slaapplaats biedt aan 4 personen. Op de overloop werden kapstokken gemaakt en kastjes voor het opbergen van rugzakken en andere ba gage. Het totaal aantal bedden is nu 78. Voor beveiliging tegen brand werd een bluschapparaat aangeschaft en liet gebouw werd voorzien van een bliksemafleider. Een groot ongerief was het voortdu rende watergebrek, waardoor elke dag water uit Oudeschild moest worden aan gevoerd, wat met vrij hooge kosten ge paard ging. Vóór het volgende seizoen aanvangt, zal hierin verandering gebracht moeten worden. De Ontspanningsavonden. Vermelden we verder nog, dat het be stuur zijn werkzaamheden ook nog op een geheel ander gebied uitbreidde. In het begin van 1932 werd het door de voorz., burgemeester Oort, ter vergadering bij een geroepen, om eens te overleggen, of er niet iets gedaan kon worden voor cle rijpere jeugd b.v. door ze één of meer avonden in de week op aangename en leerzame wijze bezig te houden. Hoewel men ter vergadering bang was, dat de belangstelling niet zoo groot zou zijn, werd toch besloten een proef te nemen en zoo werd dan de eerste ontspannings avond gehouden op 26 Jan. '32 in een lo kaal van de Zeevaartschool, waar de voorz. de bedoeling van de avonden uit eenzette en de heer Lap een lezing met lichtbeelden hield over China eti Japan. De opkomst viel mee en deze nam do eerste weken steeds toe: tot het laatst waren er 20 a 30 jongelui aanwezig, in 't geheel werden 9 van deze bijeen komsten gehouden. Ze werden zoo inge richt, dat begonnen werd met een popu laire lezing, gehouden door verschillende bestuursleden, terwijl ook de heer G.Joh. Duinker een paar keer belangeloos zijn medewerking verleende, en liet verdere deel van de avond werden spelletjes ge daan, als: dammen, sjoelen, enz. Door de dames Dalmeijer en Koopman werd een TEXELSCHECOURA - - Wolveelhandel 20—26 October. 1 Men schrijft ons: J. Slikker. EX KI.SCIIB COURANT JEUGDHERBERG ..PANORAMA"

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1