4raöïö7^ BREDEE'S Kerstuitgaven. tot ontvangst der moleniasten. HOOGHIEMSTRA'* Adverteert in de Texelsche Courant. LICHT. ADVERTENTIES ïooneelclub „Inter Nos" De strijd met het ysrleden Het Molenbestuur van het Noorden een wagenhuis en schuur I Grafsteenen, g Grafkransen, j I Grafvazen, j I Duijvelshoff, N. V. J. ^\u BREDEE'S U. M. Rotterdam. OCHTEHDVOER MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten'75 et." Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 111111 linn min mm min mm min mm nun i§ min min mui min mm min min mm mm ië n.V%J.5.H00GHlEM5TRA-UTRECHf DE COCKSDORP. Openbare vergadering van de Nederlandsöhe Landarbeidersbond. Op Dinsdag 1 Nov. hield de afd. De Cocksdorp van de Ned. Landarbeiders- bond een propaganda-vergadering in hotel „De Hoop. Misschien wel aange lokt door de attractie van een film, de bekende N.V.V.-film Triomf, was deze vergadering, die de inzet vormt van de winterpropaganda, zeer goed bezocht ondanks het hondeweer. Als spreker trad op de heer li. v. d. Wielen, lid van het hoofdbestuur. Nadat eerst een tweetal kleine kluchtige Chaplin- films waren vertoond, wees spr. op het groote belang van organisatie en wekte hij in een korte, maar gloedvolle speech de aanwezigen op, hun organisatie te steunen door lid te worden en leden te werven. Spr. constateerde met voldoening de krachtige groei van de afd., die van een groepje van een 30 kort na de oprichting in het vorig jaar al gegroeid was tot een, afd. van meer dan 80 leden. En al was de afd. Koog nog niet zoo ver, toch was het verheugend, dat men de '100 op Texel al gepasseerd was. Spr. memoreerde, dat de afd. in een onderhoud met het gemeentebestuur, van de beide wethouders de toezegging ver wierf van medewerking tot verbetering van de positie der landarbeiders. Ook bracht hij in gedachten, dat op 1 December de werkloozenkas in werking treedt, waaruit werklooze leden hun steun ontvangen, terwijl dan de ongeorgani seerden noodwendig bij het Burgerlijk Armbestuur terecht komen, omdat van re- geeringswege is bepaald, dat voor die takken van arbeid, waarin organisaties bestaan, geen andere steunregeling mag getroffen worden. Spr. vindt, dat vooral onder de jongere generatie nog te veel de gedachte heerscht, dat het ook zonder dat zij mee hun schouders onder het werk zetten, wel in orde komt, maar hij waarschuwt, hen, dat het niet meer is als in het Bijbelsche verhaal. Als het vandaag voor de hon gerenden manna regende uit de hemel, dan zou het niet zijn: „En allen werden verzadigd", maar dan zou morgen Vaz Dias door de radio bekend maken, „dat heden is opgericht de N.V. Alg. Ned. Bureau tot In- en Verkoop van Manna". Dat ook de ideëele belangen door het organisatieleven worden gediend, mag niet uit het oog worden verloren, aldus spr. Als aangeslotenen voelen we ons één met allen, die werken op en leven van de grond, maar ook maken we deel uit van de arbeidersklasse in haar geheel. Onze bond telt een 32000 leden en is aangesloten bij het N.V.V. Organisatie kweekt solidariteit metterdaad, strijdens- vvil en volharding. Bij de groote strijd der Gron. landarbeiders in 1929 betaalde onze bond een kwartmiljoen gulden uit en toen onze kassen leeg waren, betaalde het N.V. V. een half miljoen. Zeg niet, dat organi satie geen factor van belang is. In 1880 was de crisis even lievig als nu. De prij zen der levensmiddelen waren zelfs I100- ger, maar dat deerde de landarbeiders in het minst niet, want hun weekloomen varieerden van f3.tot f3.50. Na deze uiteenzetting en opwekking vertoonde spr. de film Triomf, die ineen proloog met treffend mooie beelden, ont leend aan de strijd tegen het water, het verschillend resultaat laat zien van activi teit zonder of met organisatie. Daarmee is de bedoeling der 'film duidelijk inge leid. Zij laat in schrille tegenstelling beeD den van 25 jaar terug en van nu zien. Arbeids- en woningtoestanden. Overtui gend en boeiend laat de film zien, hoe de organisatie met succes werkt aan de eco nomische en daardoor aan moreeie en 1n- tellectueele verheffing van een gansche maatschappelijke klasse. Met dankbaar applaus wordt spr. be loond. Afd. voorz. Zuidema brengt deze dankbaarheid onder woorden en wekt op nu met daden te toonen, dat men het ge sprokene en vertoonde begrepen heeft. MIDDENSTANDERS lllllllllll!llllll!!!lllllllllllllll!ËI s Een abonnement bij de N.V. PROVINCIAAL BELANG! fflllltllllH Handelsinformatie-en Incasso- Bureau voor den Middenstand, H opgericht 1864, biedt u in deze H tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- s uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage p.o. verstrekt. 1 NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Lijnbaansgracht 231 jf AMSTERDAM C. H Voor Middenst. Federaties en Bonden s g kan een speciale overeenkomst getrof- 3 Sfen worden ten behoeve hunner leden BUITENLAND. |fflfll«lll!flfflll!!ll Te Algiers zijn in een steengroeve vier arbeiders omgekomen. Twee Italiaansche vliegers zijn in het departement van de Isère omgekomen. Door mist sloeg hun vlietuig om. Te St. Nazaire is de Normandië te water gelaten, het grootste passagiers schip ter wereld. Waterverplaatsing 75000 ton, lengte 3O81/2 meter. Er zijn wel elf dekken boven elkaar. Het schip wordt ge dreven door electrische motoren (16000 paardekracht), die het een snelheid zullen geven van 30 knoopen. In totaal zal het schip 4400 personen 900 man equipage - kunnen vervoeren. Antwerpen. Op zijn doorreis naar Dar-es-Salam, waar hij een bezoek gaat brengen aan de vroegere Duitsche kolo niën, heeft de derde zoon van de ex- kroonprins, Hubertus, per auto het slag veld aan de Yser bezocht. (Reuter). Te Tokio zijn verscheidene personen gearresteerd, die moordaanslagen be raamden op twee persoonlijkheden, die de politiek van Japan in andere banen wilden leiden. In Siemersdorf kwam een auto te recht tusschen acht arbeiders op fietsen. Twee hunner overleden. De automobilis ten, die stomdronken waren, zijn in hech tenis genomen. Het vreemdelingenverkeer te Berlijn is zoo snel gedaald sedert 1928 wel met de helft dat er plannen worden beraamd om het te verlevendigen. Een Zweedsch vliegtuig, vliegende op de lijn MalmöAmsterdam, raakte boven Duitsohland in een onweersbui,, De bliksem sloeg in de antenne, waardoor de bodem van de cabine licht werd be schadigd. Het toestel kon echter doorvlie gen naar Schiphol. De elf passagiers heb ben niets van het gebeurde bemerkt. De Zwitsersche staatsbegrooting vertoont een geraamd tekort van 70 mil joen franken. STORINGEN BIJ RADIO-ONTVANGST. DOOR H. BgUIJN. Hoe ze ontstaan. Hoe ze de ontvangst bederven. Over ge vaarlijke defecten. Nog steeds gaat de radio-ontvangst, vooral te den Burg, bij tusschenpoozjen gepaard met meer of minder hevig ge- ruisch of gekraak, waarvan de oorzaak waarschijnlijk gezocht moet worden in hier bij tusschenpoozen in bedrijf zijnde electro-motoren of andere electrische ap paraten. Hoewel het in enkele gevallen voor komt, dat deze storingen veroorzaakt wor den door apparaten, waarvan de gebrui ker weet, dat ze hinderlijk zijn voor na burige radio-ontvangst (ik noem b.v. de beruchte electriseermachine), worden er storingen veroorzaakt door electrische apparaten, waarvan de gebruiker onbe kend is, dat ze storen. De electrische apparaten, die storingen teweeg kunnen brengen, zijn in twee groepen te verdeelen De eerste groep omvat electro-moto ren, zooals die gebruikt worden door tim merlieden, bakkers, slagers, enz., maar ook electr. motortjes, zooals die gemon teerd zijn in stofzuigers, ventilatoren, naaimachines, waschmachines, en derge lijke; verder hoogfrequent massage-appa raten, strijkijzers met temperatuur-rege- laar, verwarmingskussens, en electr. bel len. Tot de tweede groep behooren defecte electr. app. en defecten aan de huis-in stallatie. Het spreekt vanzelf, dat derge lijke apparaten en snoeren en ook defec ten aan de huisinstallatie, zooals loszit tende lampen, losse contacten aan scha kelaars of stopcontacten enz. direct be hooren te worden hersteld, daar zij, be halve dat ze de radio-ontvangst storen, gevaarlijk kunnen zijn bij aanraking en ook brand kunnen veroorzaken. De hiervoor vermelde storingen nu worden veroorzaakt door de oversprin gende vonken, die men kan waarnemen bij de borstels van in bedrijf zijnde elec tro-motoren of door die welke men ziet bij losse contacten. Iedere vonk verwekt een trilling in de ether, welke wordt voortgeplant (zooals golven zich voortplanten wanneer men 'n steen in het water gooit), deze trilling of golf ontmoet de antenne en veroor zaakt daarin een kleine electr. stroom, die via het toestel als een krak in de luidspreker hoorbaar wordt. Hoe grooter die vonken nu zijn en hoe dichter de antenne er bij is, hoe luider is de storing. Het hevig gekraak dat men waarneemt bij onweer, ontstaat op de zelfde wijze; het weerlichten geeft hier het overspringen der vonken aan. De storingen die veroorzaakt worden door de hiervoor vermelde electr. app. kunnen^ wanneer de storingsoorzaak eenmaal is vastgesteld, in de meeste gevallen gemak kelijk worden verholpen. (Slot volgt.) „De T.E.M. werkt aan tariefverlaging". „Er wordt nog aan gewerkt", Dus valt nog niets te zeggen. De vinger op de mond Dient men nu nog te leggen. Maar toch geloof ik wel, Dat door die licht-berichten Het voor wel ieder inensch AI wat begint te lichten. Het is een wonder iets, Heel moeilijk te belichten. Men kan hier „Sijmen's" beurs Ook tweeëelei verlichten. Thans maakt het licht haar* licht, Door haar het geld t' ontlichten. Maar gaat 't tarief omlaag, Zoo zal 't de beurs verlichten. De T.E.M. laat thans voor ons Een nieuw lichtpuntje schijnen, Voorwaai hoopt iedereen, Dat ze nu maar niet gaat kwijnen. Doch Texelaars, houdt moed: T.E.M. gaat nu pas verlichten, Verlicht de nacht, de beurs Geert lichtende gezichten. HUIB DE RIJMELAAR. de beurs. INRICHTINuEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Handelsraail L.T.3 kringkantoor Texel om vergunning tot het oprichten van een graanmaaiderij in het perceel, gelegen aan den Schilderweg nabij de Haven te Oudeschild kadastraal bekend in Sectie D no. 3056. Op Donderdag den 17en Nov. 1932 des middags te 12 uren zal ten Raad- luiize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel met tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 3 November 1932. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. ZOO OUD, ALS GIJ U VOELT! 172 Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke ge wrichten en spieren, urinestoornissen, aanvallen van duizeligheid en soortgelijke klachten zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg dat urinezuur en andere vergiftige onzuiver heden behoorlijk uit het bloed gefiltreerd wor den - dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking of waterzucht. Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dankbare gebruikers gelukkig gemaakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen Bij alle drogisten enz. ft f 1.75 per flacon. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: J. M. v. MARRISSJNG en J. A. G. STOMPFF wedn. van M. R. Leopold. Huwelijksvoltrekking te A: sterdam 23 November '32, 11 u. vm. Amsterdam M ir,0„ Texel November 1932 zal op ZONDAG 6 NOVEMBER 1932 in het Gebouw van de Ned. R.K. Volks bond te Oudeschild opvoeren: tooneelspel in drie bedrijven, door G. Nielen en F. Meijer. AANVANG ACHT UUR. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de penningmeester MAANDAG 7 NOVEMBER van ongeveer 10 tot 1 uur zitting heeft in café „den Burg" te den Burg m VISITEKAARTEN ffl §3 levert vlug, net en billijk: jg ffl Electr. Drukkerij Texelsche Crt. Eg TE HUUR: Adr. BAKKER, Koogerstraat 7. Uw adres Gravenstraat 68—72 j= Toonzaal Weststraat 83, den Helder. m Agent: G. DU PORTO, de Waal verschenen ook dit jaar in een rijke sorteering. (Alleen de afdeeling „Kerstboekjes"telt al 232 nummers.) Aan de uitvoering is weer BIEZON- DERE ZORU besteed en deze kan dan ook de toets der critiek doorstaan. Van BEKENDE auteurs, verschenen -nieuwe uitgaven, o.a. van D. Menkens- v.d. Spiegel, J. C. de Koning, Jeanne Marie, e.a. Aan de reeds zeer uitgebreide col lectie Teksten en Belooningskaartjes, wer den eveneens weer nieuwe series toege voegd, zoodat ook hier voor ieder ruime keuze wordt geboden. Om aan de verminderde financieele draagkracht tegemoet te komen, hebben wij voor schrale kassen en beurzen een zeer voordeelige aanbieding in onze GOEDKOOPE PAKKETTEN. Deze bie den een buitengewone gelegenheid tot het aanschaffen van een mooie partij boeken of teksten, tegen geringe kosten. DE TEKSTENPAKKETTEN bevat ten in.l. resp. 29, 60 en 61 grootere tek sten tegen prijzen van f 2.50, f 4.73 en f 7.30. De pakketten A en B, inhoudend resp. 33 kleinere en 25 grootere boekjes, kosten slechts f4.77 en f7.87. Deze prijzen staan ver onder de ge wone catalogusprijs!! Men stelle niet uit hiervan te profiteeren, daar de voorraad beperkt is. Onze volledige catalogus met waarde volle bijlagen, die aan de bekende adres sen reeds werd verzonden, is op aanvrage nog GRATIS VERKRIJGBAAR. Ter kennismaking met de nieuwe uit gaven, zijn voor hoofden van Zondags scholen de bekende bundels „KERST KLOKKEN", in 3 deelen, weer beschik baar, waarvoor deze de „BON", die zich in de catalogus bevindt, gelieven in te vuilen. Een extra voordeel voor Zondags scholen e.d. is ook onze Zondagsschool bibliotheek „SAMUEL", die reeds de 31e jaargang beleeft. Deze geeft ieder jaar het nieuwste tegen gereduceerde prijs. Zie de aanbieding in de catalogus. ZICHTZENDINGEN worden op aan vrage door het geheele land FRANCO toegezonden door de boekhandel of door elwiiachiige otoifeo tochtige utraeclochtlge Ie bestooddeelco Verkoopers op Texel Joh. v. d. Slikke Oosterend J. Boon Az., Witte Hoek de Cocksdorp A. Langeveld Pz. den Burg

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2