TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Holland's eerste fcvfCiUtel1 Met Esperanto door de wereld. St. Nicolaas nadert. voor het halve geld. IEDER Texelaar uw adv. orader het oog krijgt. Zaterdag 5 November 1932. DOOR RUDI KöNIG. VII. 8 Augustus, 's morgens 9 uur verliet ik Leeuwarden, na er drie dagen de gast te zijn geweest van een Esperantist. Op. mijn weg van Leeuwarden naar Harlingen maakte ik achtereenvolgens gebruik van 3 auto's. Op die manier was ik al vóór 11 uur in Harlingen. Daar het mijn bedoeling was, indien eenigszins mogelijk, die dag Texel nog te bereiken, was ik van plan van Harlingen rechtstreeks naar Texel per boot over te steken. Maar dan zou ik ruim 3Vs uur in Harlingen moeten rond- Ioopen en ik kan niet zeggen, dat dit ine erg aanlokte, vooral niet, daar het mooi weer was en de gedachte, over de Zui derzeedijk via Wieringen naar den Helder te gaan me onweerstaanbaar aantrok. Waarom zou ik het ook niet doen? Er zijn vele wegen, welke naar Rome leiden Ik besloot over de groote dijk te gaan. dus wierp ik mijn roer om en stevende op de dijk aan, waarover ik reeds zooveel gehoord en gelezen had. Van Harlingen liep ik naar Zurich, waar ik om bjj 12 aankwam. Onderweg kon ik vanaf de zee dijk reeds heel goed de Zuiderzeewerken, rook van de stoomschepen, enz. zien. On willekeurig begon ik vlugger te loopen.'ln Zurich vroeg ik aan een dame de weg naar Witmarsum. .waar ik een Esperantist wilde bezoeken. Dit werd weer een geluk voor me, want de dame zag mijn Espe- ranto-insigne en vroeg direct, of ik soms Esperantist was. Wacht dan even, zei ze, want daar komt juist de vader van een Esperantist aan. 't Was schafttijd en de vader was juist op weg van de fabriek naar huis. We waren beiden erg in ons sas en men noodigde mij direct uit mee aan tafel te zitten. Dat sloeg ik niet af. Om 2 uur verliet ik de familie per auto. Daar had de zoon voor gezorgd. Een vriend van hem moest 's middags altijd brood voor de arbeiders op Kornwerder- zand brengen. Na 10 oent aan het Crisis comité te hebben geofferd, mocht ik de dijk betreden. Geweldig en in hoogemate interessant zijn de Zuiderzeewerken. De Hollanders kunnen er trotsch op zijn. 't Was ongeveer vier uur, toen ik bij 'n groep arbeiders aanlandde, die juist hun schaftuur hadden. De Hollandsche taal, was ik op mijn zwerftochten al wat gaan begrijpen, doch de door hen gesproken taal, was voor mij volkomen abracadabra, 't Was Friesch en daar kon ik niets van verstaan. De zon brandde flink en 't was snikheet. Ik smachtte van 5e dorst en graag zou ik wat willen drinken. De men- schen waren heel vriendelijk en daar zij aan mij blijkbaar direct zagen, hoe laat het was, vroegen ze, of ik geen trek had in brood met thee. Dat liet ik me geen twee keer vragen. Hierna trok ik weerver der. Van de dijk af kon ik Texel reeds zien. doch tevens kwam ik tot de con clusie, dat ik dat die dag niet meer kon bereiken. Het was reeds veel te laat ge worden. Den Helder zou ik zelfs niet eens halen. Waar zou ik dan overnachten? (Wordt vervolgd.) De Fihn „Kameraadschap" komt. Vanwege de afd. Texel van S.D.A.P. en Vara zal op Zondag 27 Nov. a.s. in hotel Texel de film „Kameraadschap" worden vertoond. De Telegraaf schreef van deze film: Het is een cinematografisch kunstwerk, dat door zijn diepe menschelijkheid van blijvende waarde zal zijn. Ze speelt in de mijnwerkerswereld en wordt beheerscht door een geweldige spanning. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Voor morgen schrijft „Het Groentje": „In de 4e klasse A zal É.V.C. op eigen veld van Schagen kunnen winnen. Q.S.C. onderneemt de zeereis naar Texel, waar van wel te winnen is. D.T.S. zal op eigen grond Zilvermeeuwen bestrijden. Een Zaand. overwinning achten we wel moge lijk. Dat Uitgeest opeigen veld van Vrone zal winnen, gelooven we zeker. Alkmaar gaat naar Beverwijk, waar wij ze tegen de leiders geen kans kunnen geven". Texel I wordt weer een nederlaag voor speld. We hopen, dat deze keer echter eens de puntjes in ons bezit zullen ko- |men. Ons elftal kan het, met een beetje geluk misschien, maar bovenal open spel, veel op de vleugelspelers afgeven en met goed geplaatste voorzetten onze voor- hoede-spelers kansen scheppen. Afd. 2e klasse E. N.H.V.B., uitslagen 30 Oct.: H.R.C. IV—Oudesluis I 4—3; Texel IIWatervogels 26. Programma voor morgen: J.V.C. I— Watervogels; Schagen II—H.R.C. V;Hel- De oplaag in aanmerking genomen ad verteert ge thans bij 1925 vergeleken Dat treft uitstekend, want meer dan ooit is adverteeren thans dringend ge- wenscht. Wat de motor is voor de vlieg machine, is de advertentie voor uw zaak. Hóe vaak gebeurt het niet, dat een winke lier te hooren krijgt: „Ik wist niet dat u dat verkocht", „Wat is dat goedkoop" of „Wat heeft u een keus". Laat uw adver tentie uw etalage zijn en alle Texelaars zullen uw kijkers wezen. En van kijken komt koopen. En van koopen omzetver- gi'ooti'ng, wat zeer noodzakelijk is om bij de dalende prijzen uw winst cijfer te kunnen handhaven. Fortuinen zijn verdiend door wie van het advertee ren een juist gebruik wist te maken. Wij plaatsen voor u een kleine adv. in ELK nummer telkens, desgewenscht, met andere tekst en berekenen, bij con tract voor een jaar, slechts 35 ct. per keer. Dat is wel ZEER wieinig, wanneer u weet, dat Komt dus eens met ons overleggen en het komt voor elkaar. Adm. Texelsche Courant. der IV—Texel II. Texel II vertrekt met de boot van 11 uur. Neemt nu de puntjes eens mee, jongens! We hopen op prachtig voetbahveer. o Op de vergadering werden onze club insignes nog eens ter sprake gebracht. Laat ieder, die er prijs op stelt, er een te bezitten, dit opgeven aan de pennG. Dros. o Van S.V.C. „De Cocksdorp" ontvingen we opgaaf van het competitie-elftal: A. v. 't Noordeinde C. Troost A. Alderlieste L.v.d.Kooij C.v.Boven Jb.Eelman Jn. Eelman Jn.Lampers C.Zuidema M. Zuidema Jn. Reuvers Res.: P.Boon jz., L. Laan. De wedstrijd voor morgen, S.V.C. a Texel a, vangt aan, zooals in de Texel sche Courant is vermeld, om 12 uur en dus niet om 1 uur. Vermoedelijk wenscht S.V.C. dit met 't oog op het middageten. Juist dat eten vlak voor een wedstrijd moeten we heel sterk ontraden. Ook de wedstrijd Texel sche Boys aK.V.C. vangt aan om 12 uur. Texel a vertrekt om 11 uur van de Steenenplaats. Zaterdagmiddag-competitie Texel DZeemeeuwen B vangt aan om 3 uur. Ir. M. D. Dijt Candidaat Kamerlid. In de Kieskring Den Helder zal door de Vrijheidsbond voor de Tweede-Kamer verkiezing in 1933 deze camdidatenlijst worden ingediend: 1. H. D. Louwers; 2. mr. W. C. Wen- delaar; 3. Dr. I. H. J. Vos en voorts de volgende alphabetische candidaten: mevr. C. C. Bakkervan Bosse; dr. S. E. B. Bierema; Ir. M. Dijt (E ie r land); Mr. A. N. Molenaar en P. Stapel. Bond van Land pachters. Het bestuur van de afd. Texel vraagt de aandacht van leden en alle andere be langhebbenden voor- de avond, waarop de bekende propagandist, de heer Rinzema, als spreker zal optreden, (zie adv). Crisis-Varkenswet. De Plaatselijke Commissie deelt mee: De biggen, die bij de inventarisatie in Sept. nog te jong waren om te wor den gemerlrt, zijn de laatste drie dagen van Oct. met het districtsmerk gestem peld. Er waren zoo nog 400 van die jonge zwijntjes. Het juiste aantal varkens, ge boren voor 30 Sept. 1.1.,, bleek totaal 3508 te zijn. De na laatstgenoemde datum geboren biggen krijgen andere merken. Omtrent het aantal varkens, dat iedere varkenshouder in het vervolg houden mag, is nog niets vastgesteld. Wie zijn aan vrage voor „vrije huisslachting" al gedaan heeft, kan zeggen: „Ik heb een kwartje verdiend", want nu kost een aanvrage als hier bedoeld, f0.25, dienend om de onkosten te dekken. Wol veehandel 27 Oct.2 Nov. Op de afdeeling wolvee was het han delsverloop algemeen nog gedrukt. Leeu warden traag en iets lager; Leiden en Groningen zeer kalm en ongeveer prijs houdend, doch niet hooger. Te Schagen wolveehandel zeer stug en Utrecht gaf een gedrukte stemming. Sneek aanvanke lijk „iets" beter, doch bij toenemend aan bod handel en prijzen later weer flauwer. Purmerend matig in omzet. Alleen Rot terdam iets williger en ruim prijshoudend. WAAL-EN-BURG. Is de bemaling wel in orde? De heer M. C. Keijser te de Waal schrijft ons: J Onder het hoofd Waal-en-Burg staat onder de dikke letters „De bemaling, is l in orde", een bericht, dat u ter plaatsing werd gezonden, maar dat ver bezijden de pondspakje VERSCH GEKARND MET 25 °/o ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE waarheid is. Nog erger, liet is misleidend. Er staat, dat Maandagmorgen de water stand in Waalenburg 1 M. beneden vol- zee stond. Dat is volkomen juist, maar dan staat er, dat 's middags om 3 uur de stand teruggeloopen was tot 1.46 M. beneden volzee, doch dat is te eenenmale onjuist. Het zal misschien bij het gemaal het geval geweest zijn, maar de Kolk van het Kil is heel Waalenburg niet. In de overige 95 pet. of wellicht 99 pet. van W.enB. was de stand 'smiddags om 4 uur 1.08 a 1.10 M. (1.) Dit is door onder- geteekende en meerderen met hem ge controleerd op een peilschaal, gezet door oud-opzichter Dalmeijer. Deze peilschaal staat in directe verbinding met het Mos- selkil. En, mijnheer de redacteur, oordeelt u nu zelf eens: is een 'bemaling in orde, (2), ais men het water eerst een 50 cM, te hoog laat oploopcn en dan in haast twee motoren aan het werk zet om het water op peil te krijgen? Zou het niet van meer overleg blijk ge ven, wanneer met één motor liet water dag en nacht op peil gehouden werd, om dan, wanneer de aanvoer te groot wordt, er de tweede motor bij te gebruiken Dan zal het niet meer plaats hebben, dat het water een halve M. te hoog oploopt. (3.) Gaarne echter geef ik mijn meening voor een betere. Maar dat er naar mijn inzicht nog veel aan een goede bemaling en tevens aan goed overleg inzake de uren van malen ontbreekt, zullen velen met mij moeten instemmen. We kunnen hieraan het volgende toe voegen (1). De heer Keijser heeft ons bericht niet goed gelezen. Er stond: „Gistermid dag werd om drie uur het peil van 1.46 M. beneden volzee bereikt". Daar ons blad Woensdag verscheen, werd met „gistermiddag" dus „Dinsdagmiddag" be doeld. De gegevens, zooais die ons zijn verstrekt, kloppen precies. Daarvan heb ben we ons verzekerd, alvorens tot publi catie over te gaan. Ook de cijfers van de heer Keijser zijn volkomen juist, maar zooals hij schrijft die gelden voor Maandag middag. Wat het overige van het schrijven be treft, deelt de heer J. Eelman, dijkgraaf, van Waalenburg, tot wie we ons om in formaties wendden, het volgende mee. (2). Waar geschreven werd „De bema ling is in orde" is het gemaal bedoeld. De motoren en de pompen werken uitste kend, hetgeen ook blijkt uit de enorme hoeveelheden water, welke per uur wor den verzet: 10.000 kub. M. (3). De dijkgraaf geeft toe, dat het be ter zou zijn geweest, dat gedurende de heele Zondag en de daarop volgende nacht het gemaal in bedrijf was gehou den. Dan was de stand niet zoo hoog gekomen. In den vervólge zal danook getracht worden dit te vermijden. Ook het beste gemaal echter zal de waterloozing niet naar behooren kunnen verzorgen, wanneer de toevoer niet deugt, wanneer de afvoer van het land gebrekkig is en naar de dijkgraaf meedeelt ontbreekt hieraan nog wel liet een cn ander. Het waterpeil in Waalenburg. Hoe het gemaal de waterstand hier be heerscht leeren deze getallen: Dinsdagavond half acht was het peil 1.55 M. beneden volzee. Wocnsdagoch- stand van 1.20 M., is het gemaal van de geduchte regenval in de nacht van Dinsdag op Woensdag, blijkende uit de stand van 1.20 M., is het gemaal van Woensdagmorgen tot Donderdagmorgen twee uur in actie geweest. Toen was de stand weer 1.55 M. Donderdagmorgen is het gemaal om 5 uur weer in werking gesteld de stand was toen al weer opgeloopen tot 1.35 M. beneden V.Z. met het gevolg, dat 's middags om half een het peil van 1.65 M. was bereikt. Het gemaal is dus volkomen in staat het peil te beheerschcn. Van belang is hierbij op te merken, dat het laagste land in Waalenburg plm. op 0.60 a 0.70 M. beneden V.Z. ligt en dus van het water geen last heeft als de waterloopen maar in orde zijn. OUDESCHILD Tooneelavond in de RK. Volksbond. Tooneelclub „Inter Nos" zal morgen weer eens een tooneelavond geven en op voeren „De Strijd met het Verleden", van Nieten en Meijer. Het bestuur, dat reeds zooveel succes oogstte, hoopt er ook deze avond in te slagen de bezoekers naar bet hoopt zeer vele eenige uren aangenaam bezig te houden, (zie adv.) Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: Dinsdag: 1378 Kg. wulken 9,511.5 ct. 173 Kg. zoute garnalen 8 ct.73 Kg.; ongezouten garnalen 8 ct. Woensdag: 1669 Kg. wulken 10111/2 ct.108 Kg. zoute garnalen 8 ct./; 267 Kg. ongezouten garnalen 8 ct. Donderdag: 907 Kg. wulken 12181/2 ct.498 Kg. zoute garnalen 8 ct.1; 305 Kg. ongezouten garnalen 8 ct. BINNENLAND. Te Doesburg heeft het 13-.j zoontje van de accountant M. zijn 5-j. zusje The- resia per ongeluk doodgeschoten meteen revolver, waarvan hij zich tijdens afwezig heid van de vader (het echtpaar is ge scheiden) meester maakte. We vragen ons of: hoe kan een volwassen mensch met 'n goed stel hersenen een revolver en pa tronen zoo slecht opbergen? Er waren drie jeugdige kinderen thuis. De jongen legde zijn zusje op een bed, maar hij had haar gedood en niemands hulp kon meer baten. Te Kostverloren bij Groningen trachtte de 8-jarige J. H. Roelssema in. in het voorbijgaan een suikerbiet te grij pen van een passeerende auto. De jongen viel echter en werd gedood. Te Helden-Panningen is de echtge nootevan H. Reijnen van de trap gevallen. Zij bloedde uit mond en ooren Haar toe toestand is ernstig. Haar kinderen waren van het ongeval getuige. O stéedj» U7.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5