TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Nu mag het verteSd worden. ïexelsehe Berichten IEDERE FOTO Gemengd Nieuws Zatardag 5 November 1932. Er is in de groote oorlog met men seden gemorst. Zuinig was men nergens mee, met met het doode materiaal als ka nonnen, vliegtuigen, schepen, enz., en evenmin met het levende, de mannen en jongens aan het front. In 't veilige hoofd kwartier had men makkelijk praten en makkelijk vechten. Op de geduldige kaar ten werkte men met vlaggetjes en spelden met gekleurde knoppen en gaf ieder troe- pendeel zonder moeite zijn piaats. Aan het front evenwel zag het er anders uit en menig papieren bevel werd daar begroet met üe verzuchting die klonk als een ver vloeking: „Dat is ons doodvonnis". Buiten de loopgraven klonk toen die aanklacht niet door, doch thans, nu ver-, teld mag worden, wat de waarheid was, dringt zich de afschuwelijke werkelijkheid aan ons op. Daarvan getuigt b.v. het boek van de Engelsche oorlogscorrespondent Sir Philip üibbs, dat hij deze titel gaf: „Now It Can Be Told" (Nu mag het verteld worden). De heer W. L. van Warmelo, oud-artil- lerie-ofticier van het Nederlandsche leger, vertelt ervan in het blad „Vrede". Enkele groepen daaruit volgen hier. We beginnen met het oordeel van een Engelsch officier over het Groot-Hoofd- Kwartier, (G.H.K.), welk oordeel de alge- meene opinie vertolkte. Deze officier zeide dan, dat het G.H.K. in handen was van een militaire kliek, die geknoeid had in de Boerenoorlog en nu weer zat te knoeien in een nog veel erger oorlog. Zij zijn opgesteld achter barricaden van totaal verouderde tradi ties en kaste-privilegies. In „hun" oor log, zooals zij het noemden, verspeelden zij vele uren van de dag en van de nacht om elkaar brieven te schrijven, en wie de meeste brieven schrijft krijgt de meeste decoraties. Men vindt daar intrigues, con currentie en verraad. Elk generaal heeft zijn eigen volgelingen, die hem vleien en zijn ijdelheid streelen en onderling vechten om de beste baantjes. De oorlog is voor hen in hun veilig hoofdkwartier iets vèrwegs, dat van minder beteekenis is; hun telefoon, hun schrijftafel, hun ambities en hun arrogant optreden tegen de andere officieren dat is voor hen de oorlog, 't G.H.K. leeft in zijn eigen wereld daar en wat de armensloppeu in de groote stad zijn voor de bureau- craten van een ministerie, dat zijn de loopgraven voor het G.H.K. Hij vertelde van de slachting bij Neuvre-Chapelle: „Dat is ons doodvon nis", zeiden de officieren, toen het bevel van aanval was ontvangen. En zij vielen aan en stierven, zooals gewoonlijk met groote dapperheid. In de armensloppen hebben wij te sterven, en in de regel doen wij dat, voegde hij erbij, als het G.H.K. het van ons eischt en onze be grafenis heeft voorbereid. „Purmerender Crt." (Slot volgt). Zakennieuws. De heer N. de Graaf, loodgieter, ver plaatste zijn werkplaats van de Kooger straat naar de Vischmarkt, waar hij te vens gelegenheid vond tot het etaleeren van wat in zijn vak te pas komt. Woningbouw. Voor rekening van de heer C. Witte, Koogerweg, ontwierp architect Schermer een plan voor een dubbel woonhuis, te bouwen naast het peroeel van de heer Witte. Sdhoolnieuws. Voor de betrekking van onderwijzer (es) aan de Ulo alleen hebben zich 12 sollici tanten aangemeld, voor idem te den Hoorn alleen 145, voor beide betrekkingen 87. Totaal dus 244 sollicitanten, van wie 69 vrouwelijke en 175 mannelijke. Een zaak van belang. Een goede boekhouding is voor een zakenman van groot belang. In verband hiermee moge de aandacht worden ge vestigd op de annonce van de heer J Bregman, die voornemens- is, hier gere geld gelegenheid te geven tot 'net beko men van adviezen op het gebied van be lastingzaken, contracten, enz. Voor die adviezen zal niets verschuldigd zijn. Wie hem met de inrichting van een boekhou ding, met de controle daarover, met het opmaken van balansen, etc. wil belasten, za! tot de conclusie komen, dat uitste kend werk geleverd wordt tegen een bil lijk tarief, terwijl absolute geheimhouding verzekerd wordt (INGEZONDEN) Vara-Front. De Vara-Front-actie heeft, naar men ons verzoekt te melden, op Texel reeds f175.opgebracht. Aan de meeting te den Haag op 8 Nov. nemen 22 Texelaars deel, die voor de terugtocht den HelderTexel van een motorbotter gebruik zullen maken. Men verzoekt ons de aandacht van belanghebbenden te vestigen op de ge wijzigde adv. Bureau voor Arbeidsrecht. Onder ar.dscl.e verkooping. Door de heer J. Koorn, timmerman al hier, zijn de twee perceelen in de Wever straat naast IjzerhandelP. Bakker met het achterliggende pakhuis onderhands verkocht aan zekere firma, die er een winkel vestigen wil. (Welke branche? Dat moet een verrassing blijven.) Kerknieuws. Belanghebbenden maken we attent op wijzigingen in de rubriek Predikbeurten: Oudeschild en Oosterend (Geref. H.V.) Vissdherij. Garnalenmarkt. Blijkens adv. in dit nr. wordt van Dins dag af te den Helder een garnalenmarkt genouden en wel in de vroege morgen van 2—4 uur, opdat de Amsterdammer 's morgens nog versdie garnaaltjes kan koopen. IJsclub „De Geul". Woensdagavond hield bovengenoemde ijsclub haar jaarvergadering in „Loods manswelvaren". De voorz., de heer Rite- co, heette de aanwezigen welkom, en gaf er zijn spijt over te kennen, dat niet rheer leden aanwezig waren. Door de secretaris;, de heer D.C.Drijver, werden de notulen gelezen, welke werden goedgekeurd. Ver volgens bracht de penningmeester, de heer M. de Porto, verslag uit. De ontvangsten, waren f 157.95, de uitgaven fl06.4S, al- zoo een batig saldo van f51.47. Door de heeren S. K. Lap en M.Troost was de rekening nagezien en volkomen in orde bevonden. Toen volgde verhuring ijstent. Voor het zomerhalfjaar werd huurder de lieer Commandeur, voor het wintersei zoen de lieer Le Noble. Hierna verkiezing van 2 bestuursleden, aftredend de hee ren A. Siegh en A. Smit. Herkozen werd de heer A. Slegh en gekozen de heer P.Boon. De heer A. Smit, die niet voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, werd door de voorz. dank ge bracht, voor het vele, dat hij voor de ijsclub heeft gedaan. Daarna verloting van een paar schaatsen. Gelukkige winnaar was de jongeheer G. de Vries. Door het bestuur werd het voorstel gedaan om het bewijs van lidmaatschap, dat thans f 1. per jaar kost, op f 0.50 te brengen., Besloten werd het voor de oude leden en voor nieuwe leden, die zich vóór 1 Dec. als lid opgeven, op f 0.50 te brengen, Daarna is het voor nieuwe leden f0.75. De toegang tot de baan blijft voor niet- leden 20 ct. Ook doet de voorz. nog eenige mededeelingen over besprekingen met bestuursleden van de andere ijsclubs, over een eventueel te houden hardrijderij op schaatsen om het kampioenschap van Texel enz. Hiermede was de agenda af gewerkt. De voorz. sloot de vergadering met dank aan de leden voor hun belang stelling. OUDESCHILD. Sportnieuws. De Zeemeeuwen-adsp. elftallen zetten de competitie goed in door beide te win nen. Zeem. B. won van Texel C niet 0-1. Ruststand 10 voor Texel. Na de rust pakten onze jongens flink aan en wisten ze door mooie doelpunten van W.Koorn, Van der Meer en J. Kuiper met 3—1 te winnen. De A-adsp. trokken met 2 inval lers naar de Koog en wonnen met 10 van K.V.C. Het was een aardige wedstrijd met Z. iets in de meerderheid. Door mooi samenspel doelpuntte P.Dogger Hz. voor Z. 5 min. na de aanvang. In deze stand kwam verder geen verandering. Goed zoo, jongens, gaat zoo voort. Dan komt het best in orde. Hedenmiddag gaat Zee meeuwen B bij Texel D op bezoek met dit elftal: J. D. Koning T.Eelman (aanv.) H. Kuiter B.v.Wijngaarden J.Vlas W. Kruger C.v.d.Meer F.Boon W.Koorn H.Blom J. Kuiper. Zeemeeuwen A speelt morgen om 12 uur tegen Texel B in deze opstelling: F.Kaczor. H.Schagen(aanv.) H.Boekei G.J.Dogger Jo Weijdt H.Tuinder A.Hemeirijk A.Schagen P.Dogger Hz. W.Vlas J. Kaczor. Vertrek van Oudeschild 11 uur 15 per fiets. J. D. B. Tegen de waterwolf. Het zinkstuk, dat vorige week bij het Horntje werd neergelaten, zal vermoede lijk Maandag door een tweede worden ge volgd. Die zinkstukken worden op het z.g. Kuitje bij den Helder vervaardigd (niet bij Oudeschild, zooals ons ten on rechte werd meegedeeld.) OOSTEREND. Zanguitvoering „Nieuw Leven". Zaterdag en Zondag gaf bovengenoem de vereen, onder leiding van haar direc teur, de heer M.Kikkert, een uitvoering in ,,'t Wapen van Amsterdam". Was de opkomst Zaterdag niet zoo groot, Zon dag was, ondanks slecht weer en malaise, de belangstelling zoo groot, dat verschei den personen geen toegang konden krij gen en dus huiswaarts moesten koeren. Door afwezigheid van de voorzitter^ die in een passende lijst Keus uit 50 diverse. PARKSTRAAT door ziekte was verhinderd, werden de aanwezigen door de heer Smit welkom geheeten. Zaterdag was-ook het bestuur van de zangvereen. uit Eierland, hiertoe uitgenoodigd, aanwezig, welke personen door de heer Smit in het biezonder wer den verwelkomd. Het programma, omvattende 16 num mers, w.o. vier voordrachten en een too- neelstukje, werd vlot afgewerkt. Het viel blijkens het applaus zeer in de smaak. Vooral „Avondgebed" en „Bij het graf", klonken heel mooi. Ook „Aan de schoonc blauwe Donau" werd evenals bij een vo rige uitvoering weer met welverdiend suc ces beloond. Na de pauze werd gegeven „Een pootig wijfje", blijspel in een be drijf. Dit viel buitengewoon in de smaalt, wat bleek uit het herhaaldelijk applaus na afloop. De rollen waren zonder uit zondering in goede handen en flink inge studeerd. Zonder aan de anderen iets te kort te doen, willen wij toch de vertol kers van de rollen van prof. Zeegras en de lieer Van Dam in het biezonder com- plimenteeren. Vooral de eerste was in één woord onverbeterlijk. Het slot van de avond was een voordracht van de heer S. Langeveld „De hedendaagsche Meisjes", waarmede, evenals met de overige voor drachten, „Twee geniale jongens", „Het Klaverblad van vier" en „Curiositeiten" succes werd geoogst. Hierna werd de aanwezigen door de heer Smit dank ge bracht voor hun belangstelling. Hij voegde er tevens de mededeeling aan toe, dat nieuwe leden zich bij de directeur of het bestuur kunnen aanmelden. De heer B. Beumkes, die de pianobegeleiding ver zorgde, ontving hiervoor eveneens dank. Voor de danslustigen was de Zater dagavond het gezelligst. Zondag was het om te dansen te vol, maar gezien de heerschende stemming waartoe de heeren BoomBoomBoom—Burger zeker het hunne hebben bijgedragen, schenen de wie liefhebsters en liefhebbers er betrek kelijk weinig hinder van te hebben. Toen het sluitingsuur was aangebroken, ging men slechts noode huiswaarts. Alles tezamen genomen kunnen deze avonden van „Nieuw Leven" tot de goed geslaagden gerekend worden. Uit de Vogelwereld. Woensdag zijn in de tuin van de heer A. Mechielsen twee pestvogeltjes waar genomen. o— Naar de heer Jan P. Strijbos meedeelt, voedt deze kleine broedvogel uit het 'nooge Noorden zich hier te lande bijnaj uitsluitend met bessen. Het is een on regelmatige wintergast, die zich soms in vrij groot aantal, andere jaren in het ge heel niet, in ons land vertoont. De duide lijk zichtbare kuif en bruinachtige hoofd kleur, citroengele toppen aan de staart- pennen, zwarte keel en witte dwarsband over de vleugels maken het gemakkelijk deze vogel van alle andere in ons land te onderscheiden. De pestvogel laat een zeer welluidende heldere lokroep hooren. (Wie heeft de vogel hier ook waarge nomen? Red.) DE COCKSDORP. Hoewel het poldergemaal dag en nacht in werking is, kan men dagelijks het wa ter in de Roggesloot zien stijgen. Het laag gelegen land is geheel overstroomd. Geen wonder, dat het polderbestuur plan nen maakt voor een gemaal van grooter capaciteit. Of het een oliegemaal of een electrisch zal zijn, kunnen we onze lezers nog niet meedeelen. WAAL-EN-BURG. Het waterpeil in Waalenburg. Door het uitvallen van een regel is ons bericht op voorpag. 2e blad ten deele on leesbaar geworden. We herhalen daarom: Dinsdagavond half acht was het peil 1.55 M. beneden volzee. Woensdagoch tend 1.20 M. beneden V.Z. In verbant! met de geduchte regenval in de nacht van Dinsdag op Woensdag, blijkende uit de stand van —1.20 M., is 'het gemaal van Woensdagmorgen tot Donderdagmorgen 'om 2 uur in actie geweest. Toen was de stand weer 1.55 M. (zie verder 2e blad). DE KOOG. Sportnieuws. De Koog speelt morgen tegen S.V.C.: K. Kikkert B. de Ridder (aanv.) W.Boon L. Borgman J.Kiewiet Jr Jb. Bakker C.Vermeulen A.Bonne Kz. B.Kiewiet F. Durieux H. van Heerwaarden Res.: L. Bakker en M. Bonne Kz. (Voortaan vroeger inzenden, s.v.p - Red.) UlUllllllllllltfllilll BINNENLAND. Illllllllllllltllllllin llllllllllllllillllilHIIlilllllllllllllllllllllllllll Den Haag. Smalende godslastering is nu strafbaar gesteld. Het wetsontwerp is door de Eerste Kamer aangenomen met 2818 stemmen (rechtslinks.) De raad van Winkel besloot zijn huurders over 1932 50 pet. reductie te geven. Te Oudendijk steeg het water in de ringvaart zoo hoog, dat het de huizen binnenstroomde. Te Ootmarsum werd voor het raad huis een vlag aangeschaft, van f70.en voor het secretarietje zes gros pennen, waarover in de raad een onverkwikkelijk debat ontstond. Te An dijk is bij verhuring der landerijen van de N.H. kerk niet één huurder komen opdagen; zelfs voor 20 ct. per roe wenschte men het land «iet te huren, lezen we in de dagbladen. B. en W. van den Haag hebben het plan aan werkloozen voor f 230.000 werk te verschaffen, o.a. door parkaanleg. Illlllllllllllllllllijllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllll BUITENLAND. |||||||||||||||||]||||A llllllllllill'ü'üüüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Kiel. De commandant van het ge kenterde schoolschip Niobe is vrijgespro ken van nalatigheid. New-York. Hoover's kansen op 'n herkiezing worden zeer gering geoor deeld, lezen we in „Litary Digest. De Graf Zeppelin is Donderdag- midd. van zijn 9e Z.Amerika-reis terug gekeerd met 21 passagiers en 200 Kg. post. In Sovjet-Rusland is de stationschef van Lublino wegens het spoorwegongeluk van Lublino ter dood veroordeeld Hij had het ongeluk veroorzaakt, dat 63 dooden en 51 gewonden gevergd heeft. Hoogcr be roep bestaat niet. De Duitsdhe Rijksspoorwegen zul len in het belang van de bestrijding van de werkloosheid ook dit jaar wederhou ten dwarsleggers ter waarde van ongeveer 5 miljoen mark aankoopen. Te Hannover is Willy Buohheijii wegens moord op een 10-jarig meisje ter dood veroordeeld. De kerkelijke ontvanger te Pulsnitz heeft 62000 mark uit de kerkelijke kas ver duisterd. Hij is gearresteerd. In het Amerikaansche katoendistrict worden met succes proeven genomen m,ct katoen als wegbedekking. Er wordt een katoendek gelegd op zand, kiezel en klei, vlak gemaakt met asfalt. In Zuid-Carolina ligt al zes jaar zulk een katoenen wegbe dekking, zonder dat er ooit iets aan ge repareerd behoefde te worden. China gaat een deel der kostbaar heden uit de vroegere keizerlijke palei zen te Peking verkoopen ter bestrijding van de militaire uitgaven. In Duitschland loopt de snelste trein tusschen Berlijn en Hamburg: 96.1 K.M. In New-York is een ondergrondlijn geopend: 20 K.M. lang. Ze kostte 100 miljoen dollar. Bulgarije heft belasting van dames, die zich laten friseeren en onduleeren. De Sovjet-unie bezit 40 pet. van het totale boschbestand der wereld en ter wijl in bijna alle overige landen de jaar- lijksche kap de aanwas overtreft, vaak met 40 a 50 pet., is de houtgroei in de Sovjet-unie een derde grooter dan de kap. Een Amerikaansche firma vervaar digt kruiwagens van alluminium-alliages. De heele kruiwagen weegt slechts 17 kilo. Het draagvermogen bedraagt omstreeks 150 Kg. Teneinde de voortbeweging zoo makkelijk mogelijk te maken loojpt het wiel op rollagers. Door zinsverbijstering heeft een ge vangene te Freiburg twee medegevange nen met een staaf doodgeslagen; 'n derde zwaar gewond. Moskou. De vlieger Golovine deed met een passagier een ononderbroken vlucht van 10 uur en 56 minuten. Hiermee is het Duitsche record van 1926 gebro-i ken. Illllllllll llillllll! De nieuwste spelen en oude bekende vindt ge in groote verscheidenheid tegen de laagst mogelijke prijs in BOEKHANDEL PARKSTRAAT BOEKHANDEL DEN HOORN. op een keurig passepartout EIERLAND. Hoog water.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 9