De Nieuwe ïexelsche Courant No. 4683 46s,e Jaargang Woensdag 9 Nov. 1932 Echt en goed De dag begint goed Van week tot week Wat Seeft in millioenen menschenharten. GEDULD EN VERTROUWEN. WE VORDEREN TOCH. WANHOOP N8ET Texelsche Berichten Uw advertentie In dit blad wordt op Texel (huls aan huls gelezien. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITO.- N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.—; 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder; 9.— 12.20; 6.30. AUTOBUSDIENSTEN DEN BURO-DE KOOO v.v. Van den Burg: 8.15 4.00* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. DEN BURG-DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. (Ondern.: E.Boekel, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP—DEN BURG v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.—4.15. Van den Burg: 8.45; 11.3.45*; 5.30. Zondags van de C.: 9.30 vm.van den Burg 10.30 v.m. beteekent Woensdags en Zaterdags 115. HOOGWATER ter recde van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 10 11 12 13 14 15 16 Nov 6,53 7,31 8.03 8,35 9,04 9,36 10.07 LICHT OP RI|WIELEN en RIJTUIGEN 4.52 ZATERDAGAVOND. In de onzekerheid en de rusteloosheid van de na-oorlogsjaren zoekt de mensch- iheid houvast. Een bneede stroom van feiten en beschouwingen trekt aan haar voorbijzij spreken elkander tegen, doen elkander teniet, scheppen nieuwe onze kerheden, nieuwe conflicten. In die draai kolk van geloof, hoop en vrees zoekt de mensch naar steunpunten. Hij doet dat te hartstochtelijker, naarmate de hem om ringende werkelijkheid dreigender wordt en meer verwarder; en hij doet het niet zonder de kinderlijkheid, die een van zijn beste trekken is. De wereldoorlog heeft in miljoenen menschenharten één onwrikbare gedachte geplant: dat nooit weer. De Volkenbond is er uit voortgevloeid en uit de Volkenbond is voortgekomen de jarenlange poging tot het verwezenlijken van algemeene ontwapening. Hoe poover is het resultaat. Hoeveel onrust en onze kerheid spookt er door Europa en Azië. In hoeveel harten leeft vandaag naast die gedachte: „dat nóóit weer!" de beklem mende vrees, dat het toch komt, ondanks ons allen. De werkelijkheid groeit verder en zij is kantig, ingewikkeld, schrijnend. Maar ons geloof in de toekomst ver laat ons niet. Na alle mislukkingen bou wen wij op Londen, ondanks alle tegen slagen gelooven wij in Genève. Is er reden voor? Toen Arthur Henderson de Ontwape ningsconferentie opende, gewaagde hij van een wachtende wereld, die gespannen naar de daden van zestig ter ontwape ning vereenigde staten uitziet. Acht maan den nadien schijnt het wachten voorbij, de spanning gebroken. Was niet de hoop geweest, dat, als bij tooverslag, het lood zware vraagstuk van de menschheid afge wenteld zou worden? Scheen iets zoo simpel als een algemeen besluit, om de militaire sterkten van alle natiën met twin tig, dertig prooent omlaag te drukken? De werkelijkheid bleek zooveel chaoti scher dan zij er voor ons uitzag. Ben reeks van factoren, waarmee rekening moest worden gehouden, lag reeds na enkele weken op de conferentietafel, en de hoop. op de enthousiaste bevrijdings- daad week voor de zekerheid van een trage worsteling, die nu reeds vele maan den aanhoudt. Zij verslapt de belangstel ling eener wachtende wereld, doodt het geloof der ongeduldigen, knaagt aan de hoop der geloovenden. Op andere zaken richt zich het oog: op Amerika, waar de uitslag der presidentsverkiezingen wel licht een omkeer in de economische poli tiek zal teweegbrengen,op Wallstreet, waar een lichte verbetering intrad, die in tallooze hoofden de gedachte wekte dat de crisis, bijna mysterieus gekomen, my sterieus weer zou verdwijnen De werkelijkheid vraagt onmatig veel van 's menschen geduld. Wie de gang der Qeneefsche zaken volgt en de resultaten nagaat, voelt een golf van moedeloosheid in zich opkomen Maar wie het heden legt naast de feiten, van laat ons zeggen drie jaar geleden, ontwaart een evolutie en zijn ont- moedigdheid wijkt voor vertrouwen. Er is beweging in het Volkenrecht, er is ook verschuiving in de verhouding der regee ringen onderling. Wie zou drie jaar ge leden op 'n afwikkelen der Europeesche oorlogs- en herstelschulden hebben dur ven hopen? Wie had het toen voor denk baar gehouden, dat ooit een Fransche re geering over militaire gelijkheid met Duitschland, over de kwestie van de schuld aan de oorlog, zou wenschen te onderhandelen? En toch heeft Lausanne liet schuldenvraagstuk opgelost. Het vijfde deel van het Versaillestractaat rust geens zins meer op de rotsvaste bodem, waarop liet tot voor een jaar was gebaseerd. De Duitsche eisch, „gelijkgerechtigdheid", wordt door Frankrijk niet meer ongezien van de tafel geschoven. Herriot hééft zich jegens Europa verdienstelijk gemaakt, door opnieuw een concreet ontwapcnings- en veiligheidsplan te ontwerpen, dat in verregaande mate rekening houdt met de stemming aan gene zijde van de Rijn zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van de fabrikant A. AAijn- hardt Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoe ders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. Opnieuw verschijnt daarin een uitwerking van de gedachte, dat de Volkenhond be schikken moet over feitelijke dwangmid delen tegen schenders van Ajn beginse len. De internationale weermacht is niet meer de hersenschim van eeuwen, maar geraakt voet voor voet binnen de kring van wat bereikbaar is. Engeland en Ame rika staan tegenover de nieuwe plannen met merkbare sympathie. Ook in Duitsch land constateert men Herriot's oprechte poging tot verzoening der tegenstellin gen, al blijft men er nog vastklampen aan een voorafgaande verklaring van ge lijk recht. Aan de worsteling om een volledig en door sancties beschut volkenrecht ont breekt de romantiek van de daad in groote stijl. De ingewikkeldheid aller staatkundige en economische verhoudin gen laat daarvoor geen ruimte over. Slechts woord voor woord werkt de menschheid aan het wetboek van de we reldvrede. Maar het werk vordert, hoe langzaam dan ook. En liet vraagt de aandacht van de miljoenen wachtenden, wier hunkeren naar vrede de sterke on dergrond vormt van de arbeid in Genève. Zelden ot nimmer heeft het gezond ver stand zijn triomfen op één dag bevochten. Zoomin ais Londen de wereldeconomie van vandaag op morgen in betere koers kan stuwen, zoomin kan Genève het feit der algemeene ontwapening plotseling be werken. Maar in beide gevallen belet de moeizaamheid van de vooruitgang die voortgang toch niet en in beide is de warme belangstelling en het vertrouwen der publieke opinie een onmisbaar ele ment. Er is, inderdaad, reden voor ons ge loof in de toekomst. Ook al leert hej' verleden, dat de strijd om meer vrede, meer beschaving, meer welvaart, een zeer langdurige strijd is, aan het volhardend geloof der geduldiger zal ten slotte de zege zijn. SPORTNIEUWS. Eindelijk is het eerste schaap over de dam. Texel I heeft van QSC gewonnen in een zeer spannende kamp. Prachtig' voetbalweer, droog, geen zon en geen wind, Beter kan het niet. De belangstel- Inig was groot. Om kwart over twee laat scheidsr. Kok tossen, waarbij Q. de keus heeft. T. trapt dus af en moet direct de bal aan Q. af staan. Het spelt golft snel op en neer,, waarbij Q. liet beste van het spel heeft. Vrij spoedig moet Jaap zijn talenten too- nen, als hij uitloopend een te ver doorge trapte bal wegschopt. De achterhoede wordt duchtig aan de tand gevoeld, maar ze zijn in vorm en retourneeren alles, ter wijl Jaap weer een solide indruk maakt. De Q-aanvallen zijn zeer talrijk en lang niet zonder gevaar. Bij een doorbraak komt de Q-midvoor vlak voor het doel vrij, hij schiet tegen de paal en weg is de kans. De T.aanvallen stuiten meestal op de backs, terwijl enkele schoten onder de lat door de Q-keeper naar belmoren worden verwerkt. Dan gaat W. er van door, een knal, maar de keeper redt. De overige voorhoedespelers waren niet inoe- geloopen en ook dan is een goede kans. verkeken. Langzamerhand neemt liet over wicht van Q. af. Wei zijn de aanvallen talrijker en komen er voor het T.-doel gevaarlijke situaties, maar van schieten heeft de Q.-voorhoede geen kaas gegeten; een drietal prachtkansen worden ver knoeid. Enkele goede aanvallen van T. leveren niets op, zoodat met blanke stand de rust ingaat. Na de hervatting hebben J. Gieles en Winter omgeruild en heel spoedig blijkt dit een verbetering te zijn in de aainvals- lijn. Q. onderneemt de eerste aanvallen, maar dan is T. aan de beurt. Snelle doorbraken volgen en langzamerhand wordt T. sterker. De aanvallen volgen elkander sneller op en backs en keeper van Q. moeten alles aanwenden, om erger te voorkomen. Na 11 min. spelen krijgt W. de bal te pakken, een geweldig schot volgt, de toespringende Q-back doet de bal van richting veranderen en in het doel verdwijnen. Zoo neemt Texel de leiding. Q. zet er alles op en het spel wordt ruwer, waartegen de scheidsrechter flink optreedt. T. waagt nu niet te veel en wil haar voorsprong niet meer afstaan, waar door Q. meermalen op Jaap's heiligdom toestormt, maar de backs en halfs weten alles te keeren, zij het dan ten koste vim menig corner. Reeds is een half uur gespeeld en nog is het 10. Weer komt T. opzetten. Winter breekt door tot bij de cornerlijn, zet prachtig afgemeten voor en G.Witvliet zet even mooi in: 20. Dij: geeft moed. De toeschouwers weren zicli geducht en geven duidelijk hun vreugde te kennen. Q. probeert alsnog in te halen;, maar weer koint de bal bij W., weer een: voorzet, welke eveneens in het doel ver dwijnt, maar J.K. staat nu buiten spel. Ieder verlangt naar het einde. Ondanks de felle pogingen gelukt het geen der partijen meer te scoren. AIzoo heeft T. (haar eerste overwinning te pakken. Nu zullen er wel meerdere volgen. We weten het gaatje nu te vinden. Het spel van Q. was in het begin beter dan dat van T. Direct doorgeven, het spel naar de vleugels openen, zorgde voor goede aanvallen. Hun schieten was be paald slecht. De halfs waren goed, even als de backs, de keeper maakte een goede indruk. De scheidsrechter hield de touw tjes in handen, waardoor verruwing voor komen werd. Bij Texel was Jaap weer in orde. Ook de backs hebben een uitste kende wedstrijd gespeeld. Daarbij komt dat het wegwerken beter wordt. Henk als linkshalt is een vooruitgang. Zijn spel was werkelijk zeer goed. Zijn afnemen en doorgeven was zeker het beste van beide half linies. Niek was het eerste kwartier wat weifelend, terwijl hij wel wat veel kopte. Hij werd eohter steeds beter. Ook hij was toen zeer goed. Hij imoet meer op de vleugels openen; vooral na de rust kreeg de rechtsbuiten te weinig. In de voorhoede waren Winter en J.Gieles de beste. Gommert zal het ook wel vinden, hij moet echter niet te hoog doorspelen. Dit is te onzuiver, zijn afgeven en plaat sen zijn overigens goed. J.Kiljan heeft goed voldaan. Toch moeten de ballen meer hun doel bereiken. Verheijen is nog een vraagteeken. Zijn kopwerk is prima, z'n snelheid voldoende, maar z'n afgeven onvoldoende. Wij' venvachten van hem beter bal behandeling. Al met al was het een goed geheel. De uitslag van deze wedstrijd zegt dit voldoende. We heb ben een heerlijk spannende wedstrijd bij gewoond, die vraagt naar meer. Scheidsrechter Kok leidde goed. o Texel II heeft ons teleurgesteld: met 43 hebben ize de eer aan Helder IV ge laten. Naar ons werd meegedeeld, is er slecht gespeeld en was een flinke over winning mogelijk geweest. Toen het wat tegenliep waarschijnlijk ontmoedigd, wat een sportman zeker niet kan gebruiken. Bij een wedstrijd moeten we laten zien, wat we er van kunnen. Enfin, volgende week beter. Adsp.-competitie Uitslagen 6 Nov.: S.V.C. aTexel a 23; Texelsche Boys a K V.C. 8-0; Texel B-Zeemeeuwen 2-2. Programma voor 13 Nov. a.s.Zee meeuwen ATexelsche Boys (scheidsr. K. Gieles), 2 uur; S. V. C. a—K.V.C. (scheidsr Jb. v.d. Kooij) 2 uur; Texel A VLUG. NET - LAGE PRIJS. Ilillllllll WIJ LEVEREN U Aanplakbiljetten. Programma's. Adreskaarten. Plakadressen. Bonboeken. Prijskaarten. Briefkaarten. Prijslijsten. Briefpapier. Periodieken. Catalogussen. Prospectussen. Circulaires. Reglementen. Convocaties. Rekeningen. Doorschrijfboeken. Raambiljetten. Reclainekartons. Diploma's. Enveloppes. Etiquettes Reclamebiljetten. Rouwcirculaires. Geboortekaarfcen. Strooibiljetten. Kwitanties. Toegansbewijzen. Labels. Visitekaarten. Ondertrouwkaarten. Winkelbonnen. Drukkerij Texelsche Courant. —Texel B (scheidsr. G.A.Dros) 12 uur. Elftallen Texel adsp. worden Zaterdag bekend gemaakt. Zaterdag werd gespeeldTexel adsp. D Zeemeeuwen B: 0—3. Ook nu weer wa ren de jongens van T. lang niet opge wassen tegen liet veel steviger Z.-elftal., Het is voor D. lang geen schande met 03 te hebben verloren. Tocli kunnen de meesten beter voetballen dan ze nu deden. A.s. Zaterdagmiddag s|>eelt Texel C tegen Texel D., aanvang half drie. C. speeit in het wit, D. groenzwart. Texel A heeft in de Cocksdorp in een spannende match weten te winnen. In het veld waren de partijen aan elkaar ge waagd. Bij T. werd de bal dikwijls slecht behandeld; terwijl door de achterhoede soms raar gescharreld werd. Texel nam> vrij spoedig de leiding, welke weer moest worden afgestaan, daar C. gelijk maakte. Nog voor de rust wist T. de stand op 12 te brengen. Na de rust was T. meest aanvallend. Piet zorgde voor goed, open spel. Jammer, dat de vleugelspelers er zoo weinig van terecht brachten. C. wist ge lijk spiel te maken. Uit een vrije sdhop genomen buiten het strafschopgebied, door het hands maken van een C-back, wist Piet met een mooi schot aan Texel de leiding te bezorgen, die niet weer werd afgestaan. Texe! B heeft zioh kranig gehouden door het tot een gelijkspel tegen Zee meeuwen A te brengen. Dit hadden we zeker niet verwacht. Het geeft moed, jon gens. Doet je best, dan komen jullie nog wel op een goede plaats. o— Zij, die nog wenschen ingeschreven te worden voor de onderlinge verzekering, worden verzocht zich op te geven voor 10 Nov. "a.s. bij O. Dros, penn., Weverstr. voor wie zich tot gewoonte maakt de huid n& het scheren met een weinig „Zij" Crême in te wrijven. Geer, branderig gevoel of na- schrijnen meer, integendeel, uw gezicht blijft den geheelen dag frPch en zacht. In prijzen van 20-30-45 en 75 oent. R K. Kiesvereeiniging. Ben spreker van naam, de heer Jos. de Lobel, zal Zaterdag a.s. in het St. Janshuis optreden en wel op uitnoodiging van de R.K. Kiesveneeniging alhier, (zie adv.) Kostelooze Ouderdomsrente. Volgens art. 28 der Ouderdomswet 1919 kan kosteloos ouderdomsrente worden be komen door hen, die op 2 E>ec. 1919 reeds 65 jaar waren en thans 77 jaar of ouder zijn. Allen, die thans 77 jaar of ouder zijn en niet in liet genot van ouderdomsrente, omdat de aanslag in de rijksinkomstenbe lasting hooger was dan f1200 of omdat men aangeslagen was in de vermogensbe lasting en die thans door achteruitgang niet meer zijn aangeslagen in de rijksin komstenbelasting of in elk geval een in komen hebben beneden f 1200, hebben nog recht op kostelooze ouderdomsrente, mits zij deze aanvragen bij de Raad van Arbeid te Alkmaar, TEXELSCHECOUR

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1