Oe Nieuwe Texelsche Courant DOE IETS! erReers misdadigers: No. 4684 46s,e Jaargang Zaterdag 12 Nov. 1932 EERSTE BLAD. Voor de Zondag. GELD SPEELT EEN ROL. Over Faillissementen. Postgiro no. 193098 De Sterken voor de Zwakken Texelsche Berichten ui. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis geleren. TEXELSCHECOUR is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITü.N.V. Boekhandel en Drukkerij vJi. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Deo Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.— 11.20; 2.40: Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. AUTOBUSDIENSTEN DEN BURQ-DE KOOO v.v. Van den Burg: 8.15 4.00* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. DEN BURO—DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. (Ondem.: E.Boekei, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP-DEN BURO v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.15. Van den Burg: 8.45; 11.3.45*; 5.30. Zondags van de C.: 9.30 vm.; van den Burg 10.30 v.m. beteekent Woensdags en Zaterdags 1.15. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 B 8,28 6.26 EB 8,33 7,25 8,58 7,59§B 9,34 7,38 E3 8,58 9,14 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 ffl 15,28 17,17 BB 18,33 15,56 B 17,18* 18,59 20,52 20,59 H 22,32 16,44 18,51 21,30 23,05 18,36 20,28 21,59 23,41 23,30 0,51 (x) 19,51 21,28 21,29 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 23,28 Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31. B Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags"; ffl Alle werkdagen behalve Zaterdags; (x) Alleen van Zondags op Maandags en in de nacht na een feestdag. Maar niet de voornaamste. Er zijn nog altijd menschen, die zeggen, dat „Geld keine Rolle spielt" („geld geen rol speelt"), maar dat zijn meestal lieden die zelf van het aardsche slijk voldoende bezitten en echte geldzorgen niet kennen. Natuurlijk beteekent geld geen „Geluk", al kan men met geld veel geluk koopen, omdat het je leven in elk geval veraange naamt en maakt, dat je allerlei lasten en zorgen en verdriet makkelijker kunt dra gen. Want voor geld is nu eenmaal een massa te koop, dat je leven mooi en goed maakt en dus beter bestand tegen even- tueele tegenspoed. Als men vroeger rijk geweest is, zal het vaak moeilijk blijken de zonzijde te blijven zien, want er is zooveel, dat je dan ineens moet ontberen. Armoede is geen schande, maar toch wel erg, en menschen, die bet vroeger zoo heel anders gewend waren, dwingen ons respect af, als ze nu hun ar moede blijmoedig dragen en zich dapper schikken in de veranderde omstandighe den. Een arm mensch kan toch door gebrek aan geld in de gevangenis komen, doordat ook hij behoefte heeft aan veel: aan eten ien drinken, kleeren, woning en doordat ook hij moet zorgen voor z'n gezin of voor zichzelf alleen in elk ge val. Hdj hééft het niet, ziet geen uitweg en dan komt het Wel voor, dat hij door dat ellendige geld tot daden komt, die mill# VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 13 Nov 3.37 7,45 7,15 4,10 M. 14 4,02 8,57 7,16 4,09 D. 15 4,39 10,05 7,18 4,07 W 16 5.29 11,03 7,19 4 06 D 17 6,32 11,47 7.21 4,04 V. 18 7,45 12,20 7,23 4,03 Z. 19 9.03 12,44 7,25 4,02 strafbaar zijn, terwijl een man, die rijk is, of tenminste voldoende heeft, derge- gelijke verleidingen niet kent. Als men ziek is, kan geld veel verzachtenmen kan de beste doktoren nemen, in zieken- of rusthuizen gaan en zich daar „eersteklas" laten verplegen, in een mooie plaats met een goed klimaat gaan wonen om daar op te knappen en zich het leven op aller lei manieren veraangenamen. Maar geld maakt egoïstisch vaak, want er zijn 'n massa menschen, zélfs nog in deze moei lijke tijden, die alleen aan zichzelf denken; die allerlei pretjes naloopen, feestavonden bezoeken en niet denken aan anderen, die het zooveel minder hebben en die ook wel eens behoefte voelen aan een aflei ding, óf aan 't allernoodigste gebrek hebben. Er zijn gelukkig rijken, wier grootste vreugde is: geven en weldoen, anderen te helpen en mee te deelen, óók als ze niet eens echt „lijk" zijn, die het eenvoudig niet kunnen laten anderen te helpen. Rijk zijn, geld hebben..Ja, het is een geluk in deze tijd, al was liet al leen maar om goed te doen en mee te helpen deze crisis door te komen. Maar. rijk in jezelf en rijk in arbeid; dat is liet voornaamste, nu meer dan ooit. Want werk en arbeid heeft een mensch noodig en werkloosheid is een vloek, nóg grooter dan armoede, óók natuurlijk, omdat die beide zoo nauw verwant zijn. Wie niet rijk is, maar werk heeft'is tóch rijk. Laat voor hen, die zich behoorlijk kun nen redden, de leus „De sterken voor de zwakken" geen zinlooze zijn. ZONDAG, 13 November 1932. VOOR HOOFD EN HART. ZONDACi. Wie in de wereld der werkelijkheid ar beid en in de wereld van het ideale leeft, heeft het hoogst denkbare bereikt. Borne. MAANDAG. Berisp uw vriend in het verborgene, en prijs hem in het openbaar. Maar houdt altoos maat. DINSDAG Men put meer levenswijsheid uit wat men doet dan uit hetgeen men geniet. WOENSDAG. Vele kleine gebreken maken een mensch eerder onuitstaanbaar dan één groot ge brek. DONDERDAG. Wie slagen wil in het leven, kiezc zich een goed doel. Daaraan arbeïde hij met ingespannen kracht. Velerlei doel geeft een versnipperd leven. VRIJDAG IJver en betrouwbaarheid zijn bet beste fundament voor het leven. ZATERDAG Houd eerst uzelf in vrede; dan zult gij vrede kunnen stichten. RECHTSVRAGEN. Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloc? rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Vragen s.v.p. kort en duidelijk stellen. riet kan voorKomen, dat iemand failliet verklaard is, doch dat het bericht daar van nog niet in het plaatselijk blad is ge plaatst en niet doorgedrongen tot dege nen, die geld schuldig zijn aan zijn failliet. Door deze onkunde betaalt nu b.v. een zuivelfabriek het melkgeld aan de failliet persoonlijk uit. Door het faillissement zijn alleen betalingen aan de curator gel dig, en deze eischt nu, van het stand punt der zuivelfabriek voor de tweede maal het melkgeld op. Slechts dan is de fabriek bevrijd, indien zij bewijst, dat het bericht, hoewel bekend gemaakt, aldaar nog niet bekend kón zijn. Heeft de fail liet het melkgeld afgedragen aan de cu rator, dan behoeft niet ten tweede male te worden betaald doch men kan zich gemakkelijk het tegenovergestelde voor stellen, zoodat dan de zuivelfabriek wordt gedupeerd. Het is dus van groot belang, in het plaatselijk blad deze berichten te volgen. Voor Texel alleen: Texelsche Crt. Een ander punt van belang is de schuldvergelijking. Wanneer de curator onder de opgaven van de failliet een vor dering vindt van f 100 wegens geleverde melk op A., dan moet A. de f100 aan de curator betalen. Nu neeft A. echter aan de failliet een bedrag van f80 geleend, en ten opzichte van die bedragen wordt nu de z.g. schuldvergelijking toegepast met het gevolg, dat S. slechts f 20 betaalt, m.a.w. betaling ontvangt van zijn volle f80. Iemand, zonder tegenvordering ont- Klaag over de wereld, Want ze is nog niet goed, Maar zorg bij uw klagen, Dat ge iets voor haar doet. L au r i 11 a r d. Er zijn er gelukkig nog, die van ma laise niet of slechts in geringe mate te! duchten hebben. Tot hen richten wij ons, wanneer wij opwekken tot steun van Texelscli Crisis Comité. VANDAAG NOG vangt slechts zijn percentage van b. v. 10 pet. of fS.Dan zou men bijna inde verleiding komen, zijn geld te beleggen in wankele zaken, als deze dergelijke vor deringen hebben uitstaan, zal men vragen! In elk geval geniet men in deze omstan digheden voordeel van een tegenvorde ring. Dat bezwaar voorzag de wetgever, en daarom schrijft de wet voor, dat na de faillietverklaring elke schuldvergelijking is uitgesloten, en dat deze daarvóór slechts als geldig wordt aanvaard, als de bevoor deelde schuldeischer bewijst, volkomen te goeder trouw te zijn geweest en onkundig van het naderend financieel onheil. Wanneer de curator alle waarborgob- jecten van de failliet, zelfs zijn goud en, zilver, zijn inboedel, zijn vee en zijn huis te gelde beeft gemaakt, overhandigt hij de Rechter-Commissaris een lijst van ge dane uitgaven en van de ontvangsten. Na dat de Rechtbank de post „salaris van de curator" heeft ingevuld, kan dus vastge steld worden, welk percentage aan elke1 schuldeischer kan worden uitgekeerd. Na de kosten van de afwikkeling van het faillissement en de Rijksbelastingen volgen dan de loonen van arbeiders, de huurpenningen gedurende het faillisse ment verschuldigd en de uitgaven, ge daan, om ihet gezin van de gefailleerde of deze alleen, in stand te houden. De verhuurder ontvangt allereerst voor zijn vordering de opbrengst der roerende goederen bij de landhoeve behoorende, de verkooper wordt allereerst voldaan uit de opbrengst van de onbetaalde goe deren, de hypotheek uit de opbrengst van het onroerend goed. Zij allen be talen over 'hum uitkeering de bovenge noemde kostenomslag. o Het bovenstaande is ontleend aan het „Wetboek voor de Boerenstand", van Mr. P. Langeveld. Prijs 'f 1.90. Wij lezen in de dagbladen vrijwel iedere dag berichten van dit allooi. (We doen maar een greep!) 22-jarig dronken chauffeur uitT. Iaat uit louter vroolijkheid(?) met 50 K.M. vaart stuur los. Wagen veronge lukt. Verschillende inzittenden gekwetst. Vrijspraak. 26-jarig fabrikant uit T. rijdt zig zag. Kon volgens politie-agent niet op z'n beenen staan. Boete f 40. 47-jarige voerman uit Z. rijdt met zeswielige auto slingerend over weg en fietspad. Wielrijder ernstige hoofdwon de. Boete f 35. Verbazend jammer, dat zulke berichtjes meestal zoo onvolledig zijn. Immers tever geefs zoekt men er in of bij het maken van groote partijen slachtoffers reductie wordt toegestaan. Maar nu in alle ernst: Hoe kan men verwachten, dat de behoor lijke ordelievende mensch de zoo onmis bare eerbied voor wat men pleegt „Het Gezag" te noemen, blijft behouden bij 'het lezen van zulke berichten. Vrijspraak f40.h f35.— f75.— boete totaal voor 3 dronken chauffeurs. Stel u eens voor een treinmachinist, die in de uitoefe ning van zijn functie wordt aangetroffen ffifflfflfflfflBSfflffiSBffl y fflBBfflfflfflfflfflfflffiffl ffl ffl ffl VISITEKAARTEN BB BB levert vlug, net en billijk: ffl ffl Electr. Drukkerij Texelsche Crt. ffl ffl ffl ffifflfflfflffiffifflffifflffi U fflfflfflffifflfflffiffifflffl Handelsregister Alkmaar. De Kamer van Koophandel te Alkmaar deelt mee, dat in de week van 2 tot en met 8 November in liet Handelsregister o.m. werden ingeschreven: „De Magneet", Weverstraat 45, den Burg, winkel in drogerijen, borstelwerk en veegeneesmid- delen; H. Bruijn, Wilhelminalaan 11, den Burg, handel in radio-artikelen. Ons Texelsch dialect. De lieer S. de Boer, te Sncek schrijft ons: Skijntjeblok zegt men op 1 April, als men iemand gefopt heeft. Angel saksisch: scinna demon, booze geest, ook: tooneelspcler. Scinn- lac tooverij. Dus skijntje-be-lok boos bedrog, tooverij, loos be drog, fopperij. Misschien ook ver band met Ned. „verlakken" of lok ten liegen? O Van andere zijde schrijft men ons: Hankibai handbal. Komelen op de rug dragen. Kortswing spoorstok (van een wagen). Kwietgerociit kwijtgeraakt. Ploegtouw evenaar van een wagen. Leeloos, leelam (van b.v. 'n stoel gezegd of van een schroef, die los zit) wankel, los. o Tuur zode op de vorst van een rieten dale. Ruutzoon zode, gebruikt bij het maken van tuin wallen. O Bijdragen in Texelsch dialect meeuen we voorloopig niet meer te moeten plaat sen. Woorden als demies (straks), knien (konijn), kieke (kijken), incite" (meisje), enz. zijn we al zoo vaak tegengekomen, dat de belangstelling daaronder lijdt. Voor mededeeling van woorden en uit drukkingen, welke in onze lijst nog niet voorkwamen, en voor opmerkingen, welke tot verbetering kunnen leiden, Bevelen we ons bij voortduring aan. DE KOOG. Bern zeer pootige rat. De heer E. alhier ving in een klem een rat, welke zich van zijn soortgenooten onderscheidde, doordat hij 6 pooten had. Een zonderlinge speling der natuur. OUDESCHILD. „Luctor et Emergo". Wij vestigen de aandacht op de adv. in dit nummer, betreffende de uitvoering met bal, welke Tex. Klein Ensemble „Luc tor et Emergo" op Zaterdag 19 Nov. zal geven in „De Zeven Provinciën". De Tex. Crt. van 5 Oct. schreef o.m. „Op werkelijk sublieme wijze uitge voerd. in een toestand, dat hij „op z'n beenen niet kan staan". Zou die man, afge scheiden van de tegen hem te treffen strafmaatregelen, ooit weder in de gele genheid gesteld worden om met men- schenlevens te spelen? Neen, nietwaar. Maar de grootste verkeersmisdadigers krij gen kalm na X-maanden hun rijbewijs weder toegezonden. Ze kunnen dan hun hart weer ophalen. De logica van een dergelijke berechting ontgaat ons. Maar dat ligt natuurlijk aan ons, die ter verontschuldiging aanvoeren, dat wij geen juristen zijn. MIDDENSTANDERS Een abonnement bij de p N.V. PROVINCIAAL BELANG Handelsinformatie- en Incasso- Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar-3 uit zulks duidelijk blijkt met een H exemplaar van de veertiendaag- 3 sche zeer verzorgde courant, H wordt op schriftelijke aanvrage p.o. verstrekt. J NV. PROVINCIAAL BELANG! Lijnbaansgracht 231 AMSTERDAM C. Voor Middenst. Federaties en Bonden S 3 kan een speciale overeenkomst getrof- 3 fen worden ten behoeve hunner leden

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1