Coöp. Zuivelfabriek de Eendracht Gemengd Nseuws OF COCKSDORP. lllllllllllülilllIHlil BINTE^AÏÏBTllliiilIllll P.Keesom H.Boon W.Mulder K. de Porto K.Kikkert S.v.Heerwaarden Jb.Coevert P.Slikker N. Huisman J.SIikker (Groen-Zwart) D.Visser Geen wedstrijdform. ontvangen van Zeemeeuwen A, S.V.C. en K.V.C. Dit moet elke week gebeuren, jongens. Uiter lijk Maandagavond laatste post. Exploitatie. Het tweede boekjaar werd ontvangen 2.502.998 Kg. melk met een gem. gehalte aan berekend vet van 5.98 pet. tegen 2.221.071 Kg. melk met gem. 5.93 pet. B. V. in 't le boekjaar. Er is dus een ver meerdering van 281.927 Kg. melk, waar van 197.603 Kg. geleverd werd door leve ranciers van „de Hoop" in 't tijdvak 8 Jan. t.m. 31 Maart. Uit deze me.k werd geproduceerd 30.011 Kg. boter, 103.927 E. 40 351 E. volvet, 1554 Commissie 40 233 E. nastoppers en 160 Gouda randkazen. Bovendien werd in tijden van te geringe productie nog 3150 Kg boter bij gekocut. Verder werd afgeleverd: 97072 L. kof fieroom, 375 L. slagroom, 16421 L. pap, 14016 L. consumptiekarnemelk, 85799 L. voerkarneme.k, 47807 L. consumptiemelk. Opbrengst aan boter f 42.008.4772 1.68 per Kg. melk; aan kaas f 115.642.5372 4.62 per Kg. melk; aan melk f 8.776.13 0.35 per Kg. melk. Bruto-opbrengst f 166.427.14 6.65 per Kg. melk. Hiervan werd betaaldaan leveranciers f 126.753.39 5.07 per Kg. melk; aan on kosten, reserve, etc. f39.673.75 1.58 per Kg. mek. Totaal f 166.427.14 6.65 per Kg. ime.k. Balans per 1 April 1932. Debet: Kas f 498.67 Debiteuren 2729.42 Boter 13. Kaas 4755.60 Coop. Boerenleenbank Rek. Crt. 4471.20 Onkosten 400. Gebouwen, inventaris en terreinen S2900. Postrekening no. 160547 169.29 Voorschotten melkgeld 112.16 Aand. Coop. Grondk. bank 800. Gebouwen aan de Waal 20000. Totaal f 116849.34 Credit: Coop. Zuivelbank Alkmaar f 4511.79 Leveranciersrekening 8674.09 Onkosten 1226.01 Coop. Grondkapitaalbank 60970.17 Borgstelling melkrijders 300.— Reservefonds 1000. Ledenkapitaal 167.28 Boerenleenbank leening 1932 40000. Totaal f 116S49.34 Exploitatie-rekening. Debet Leveranciersrekening f 126753.39 Onkostenrekening 39673.75 Credit: Boterrekening Kaasrekening Meikrekening Totaal f 166427.14 f 42008.4772 115642.5372 8776.13 Totaal f 166427.14 Conclusie. Het tweede boekjaar is voor de Ver- eeniging biezonder gunstig geweest. Zoo wel de exploitatie als de uitbouw dei- jonge coöperatie was zeer bevredigend. Gezorgd is voor een behoorlijke af schrijving op de bezittingen, het reserve fonds werd wederom versterkt. De Een dracht bleef daardoor op een gezonde fi- nanciëele basis, een eisch, welke ook in de tegenwoordige zorgwekkende tijden ge biedend is. Door de fusie met De Hoop nam hel ledental sterk toe. De daardoor nood- zake.ijke uitbreiding is inmiddels tot stand gekomen en beantwoordt aan de ver wachtingen. Radio-storing. Naar de heer H. Bruijn ons meedeelt is hij er reeds in geslaagd een paar mo toren, die in de omgeving Groeneplaats en Steenenplaats hevige radio-storing te weeg brachten, op te sporen. Deze moto ren zullen binnenkort „onschadelijk" wor den gemaakt, opdat de radio er geen last meer van ondervindt. Nog meer Pestvogels. Ds. PiUg schreef ons Donderdag. Ik kan u meedeelen, dat zich evenals op 29 Oct. vandaag een pestvogel komt te goed doen aan de rozenbottels. Tot nu toe bleef het bij een. Het vorige jaar was het zoo», dat nadat één de toestand verkend had, een volgende keer er een stuk of vijftien volgden. Het is steeds bij stil weer, dat ze zich vertoonen. „Inter Nos" komt. morgenavond. Tooneelclub „Inter Nos" zal morgen avond in „De Hoop" het tooneelspel „De strijd met het verleden" opvoeren. Voor ziet u tijdig van plaatsen, want, zoo wordt gemeld, de belangstelling zal, na hetsuc- oes te Oudesehild, wel groot zijn. (Zie adv.) OOSTEREND. „Verbandcursus"-Volksonderwijs. Naar een adv. in dit nummer meldt, zal de verbandcursus hier aanvangen op Woensdag 23 Nov. a.s. Bazar „Excelsior". „Geld speelt geen rol", maar toch zou in menige vereeniging de boel op rol letjes gaan, wanneer er wat meer rol letjes centen, dubbeltjes, enz. in kas wa ren. Muziekvereeniging „Excelsior" alhier heeft ook al met financieele moeilijkheden te kampen en besloot het beproefde mid del maar weer aan te grijpen: een bazar, waarvan de datum werd bepaald op Maart a.s., zoodat het welwillende vrienden niet aan tijd ontbreekt om „Excelsior" met geld of natura te verrassen. Uitslag aanbesteding. Maandag werd door de heer Jn. Ver meulen (leerling-architect) onderhands aanbesteed het verbouwen van een woon- en winkelhuis voor rekening van de heer C. Huisman, te den Burg. De winkel wordt gemoderniseerd en krijgt b.v. eer. teakhouten pui. Het werk is aan de laag- sre inschrijvers gegund: timmerwerkGebr. I immer; metseiwerk: J. Trap; schilder werk: C."timmer; electr.: Gebr. Dros. Een klap, die raak was. Maandagmiddag hadden H. en D. uit het Noorden een gesprek met elkaar, dat zich niet door een vredig verloop ken merkte. Toen H. het met woorden niet af kon, heeft hij D. zoo'n geduchte klap toegediend, dat deze boven het oog een ernstige wond bekwam. Hij moest zich onder doktershanden stellen, daar de wond moest worden gehecht. Is er niet beroerdigheid genoeg in de wereld? OUDESCHILD. De IJsclub niet opgeheven. Indien geen ijs, een gezellige avend Woensdag hield de Oudeschilder ijs- club een belangrijke vergadering in de „Zeven Provinciën", waarin over het voortbestaan der vereeniging zou worden beslist. De voorz., de heer C. Dijker, sprak in zijn openingswoord zijn groote te.eurstelling uit over de slechte op komst. Hij had met zulk een belangrijk agendapunt op veel meer leden gerekend. Spr. hoopte, dat de aanwezigen zouden be- s.uiten, de vereen, te doen voortbestaan. Hierna las de secr., de heer J.Burger, de notu en, die onveranderd werden goedge keurd. Daar de penningmeester, de heer W. Mets, vertrokken was, werd zijn functie voorloopig door de secr. waar genomen. Uit het verslag bleek, dat het saldo verleden jaar f5S.36 was. Ont vangsten f0.50, uitgaven f 16.43. Momen teel in kas f42.43. Er was één ingekomen stuk en wel van de Texeische Ijsbond betreffende een re geling bij eventueele wedstrijden. Hieraan werd de goedkeuring gehecht. Hierna volgde het punt: „Opheffing of niet". De heer Jn. Blom Fz. vroeg waarom het bestuur tot dit voorstel is gekomen. De voorz. zeide: Wegens de geringe belangstelling van de leden. De verg. worden niet bezocht en het is zelfs niet mogelijk een bestuur te kiezen. De heer Blom zeide in geen geval de ver eeniging te willen opheffen, want dan moet bij eventueele winter weer van voren af worden begonnen. De voorz. sloot zich hierbij aan. Het agendapunt werd in stemming gebracht en met 43 stemmen werd besloten de vereen, niet op te hef fen. Hierna volgde verkiezing van drie bestuursleden, noodig door het vertrek van de heer W. Mets en bedanken van de iheeren J.Burger en Jn. Blom Cz.. Uitge- gebracht werden 8 stemmen, waarvan op Jn. Blom Fz., J.D.Blom en M. Zegel 7, S.Hin 6 en P.Dogger 5 stemmen. De eerste drie waren dus gekozen. Alleen J. Blom Fz. echter nam zijn benoeming aan, waarop de aftredende bestuursleden, Jn. Blom Cz. en J.Burger, op hun be sluit terugkwamen en het bestuur toen weer voltallig was. Het bestaat thans uit de heeren C. Dijker, voorz., J. Burger secr.-penn., Jn. Blom Fz., Jn. Blom Cz. en S. Hin. Er werd nog gevraagd, of de contri butie ook verlaagd moest worden. Na eenige discussie besloot men, de oude re geling te handhaven n.l. f0.50 voor oude leden en fl.voor leden, die toetreden, wanneer er ijs is. Personen beneden 16 jaar vrij. Er zal spoedig met contributie-inning worden begonnen. Dit is gedurende de laatste twee jaar niet gebeurd. Bij de rondvraag stelde de voorz. voor, om, wanneer er dit jaar weer geen ijs is, voor de leden een gezellig avondje te houden om het contact te behouden. Dit voorstel werd met 71 aangenomen. Hierna sloot de voorz. de vergadering met dank voor de aangename besprekingen. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 79 varkens, 4 koeien, 4 schapen, 10 kalveren. Blijk van sympathie. (Niet van onze gewone corresp.) Als blijk van sympathie heeft de heer B. J. Gelder, directeur der N.V. Ned. Zeegras-Industrie, aan de lieer Jurr. Beumkes, conducteur der N.V. T.E.S.O., een fraai souvenir (luxe gangspiegel) aan geboden in verband met zijn 25-jarige dienstvervulling. (De heer Gelder maakt tal van malen het reisje Den Helder Texel en weet wat voor een man Beum kes is). Buiten de waard (winterdienst) gerekend. Toen Woensdagavond twee Heldersche jongens tegen vijf uur aan de haven kwa men, in de veronderstelling, dat zij nog naar den Helder konden terugkeeren, stond hun het huilen nader dan het lachen, toen bleek, dat zij abuis waren. Twee leden van het T.E.S.O.-personeel, Boon en List, hebben de jongelui echter voor een nacht onderdak verschaft. Dat was een meevaller! (En voor de ouders? Die kregen zeker wel een tele foontje? Red.) Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: Dinsdag: 541 Kg. wulken 1420 ct.;4S5 Kg. gezouten garnalen 57 ct.276 onge zouten garnalen 8 ct. Woensdag: 686 Kg. wulken 1727 ct. 398 Kg. gezouten garnalen 4672 ct.; 222 Kg. ongezouten garnalen 8 ct. Donderdag: 505 Kg. wulken 2072-22 ct.; 214 Kg. gezouten garnalen 8 ct.80 Kg. ongezouten garnalen 8 ct. Èr worden bijna geen oesters gevangen. Van de aanvang der visscherij (begin Oc tober) af tot heden zijn er nog geen oesters aan de afslag gebracht, daar geen enke'e visscher een behoorlijk partijtje bij elkaar heeft. De gezouten garnalen waren Donderdag geheel waardeloos. Be halve een klein partijtje, dat besteld was, is er die dag niets verkocht. Er werd niet eens een bod gedaan. De garnalen zijn toen voor puf geleverd. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in de zeer groote aanvoer op andere plaatsen, waar door de markt wordt overvoerd. Eerste Texeische Radio-Centrale. De heer Jan Visman Jr., eigenaar exploitant van de „Eerste Tex. Radio centrale" alhier, heeft zich Donderdag met een circulaire tot de ingezetenen van Oudesehild gewend. We laten de inhoud hier volgen: GEACHTE INGEZETENEN. In de Texeische Courant van Woens dag 9 Nov. '32 kunt U in een berichtje lezen, dat bij de aangeslotenen aan de radio-centrale een lijst zal worden aan geboden voor verlaging der contributie. Zeer mooi en er zullen in de tegen woordige tijd veel menschen voor te vinden zijn, want wie zou zulks niet willen? Het is dan ook zeer gemakkelijk om te zeggen „Ja, daar ben ik voor, dus ik teeken 0 o k." Maar toch wil ik U allen er op wijzen, waarvoor U teekent en w at U teekent. Het aantal aangeslotenen bedraagt hier op het oogenblik 108 (wegens veel sterf gevallen en vertrek naar elders is het iets teruggeloopen). De contributieont vangst is dus zeer makkelijk te berekenen. Mocht men echter denken, dat een radio-centrale geen of weinig uitgaven heeft, dan zal ik U hieronder even anders laten zien. Hier volgt dan een ruwe schatting, die beslist niet te hoog is, alles na 1 Januari 1932: Electrische gramofoon (compleet) f300, Nieuw reserveapparaat (speciale aanbieding Philips) f 125, Opjaagtransformator (een apparaat om de netspanning constant op 220 Volt te houden) f 70, Vele gratis aansluitingen wegens verhuizen f 150, Nieuwe lampen f 500, Stroomverbruik T. E. M. f 100,— P. T. T. (4 ct. per abonné per maand f 31,12 Een nieuw stel bliksemafleiders f 20, f 1296,12 Niets staat er bij voor afschrijving op apparaten, die toch ook, net als alles, een zekere levensduur hebben. Ook staat er niets bij voor afschrijving op het net, dat toch ook niet het eeuwige leven heeft. Om U de programma's goed thuis te bezorgen, moeten we hier 115 uur per week op post zijn, alle benoodigde werkzaamheden verrichten, zoowel in de centrale als bij de aangeslotenen en aan het net. Trots dit alles bestond al lang het plan, om ook buitenlandsche programma's er bij te geven, hetgeen natuurlijk weer extra onkosten en zorg geeft. Uitvoering van dit plan echter is om begrijpelijke reden voorloopig uitgesteld. Hopende U hiermede een klein inzicht te hebben gegeven van wat er in het radio-centrale-bedrijf te doen is, teeken ik, met vriendelijke groeten, Hoogachtend, JAN VISMAN Jr. Oudesehild, 9 Nov. 1932. DEN HOORN. Kerknieuws. Ds. F.W.J. Brummer, eerder N.H. pre dikant alhier, thans te Hengelo (O), is be roepen te Bergum (Fr.). Te Amsterdam heeft in de Mina- hassastr. een 27-j man zijn meisje Vrij dagnacht 1.1. in een portiek met een revol ver gedood, omdat zij het uitmaakte. Daarna schoot hij zichzelf dood. Bij Haren is de arbeider S.Boiten, vader van acht kinderen, verdronken. Te Eestrum is al een lam geboren. In Friesland lijden veel schapen en lammeren door het nat najaar aan galziek te, welke veel slachtoffers maakt. Een laffe aanslag is vannacht in Res- sen (Geld.) op de alleenwonende 65-j. wed. Van Druten gepleegd, schrijven de dagbladen van Woensdag. Op het ge schreeuw van het slachtoffer, dat zwaar werd gewond, nam de dader de vlucht. Er wordt niets vermist. De boef werd ge arresteerd, maar schoot een agent door de hand en wist te ontkomen. Mr. Boon diende een voorstel in tot wijziging Winkelsluitingswet ten be hoeve van de verkoop op Zondag door consumptiezaken, ruimer regeling voor de banket-, chocolade- visch- en fruitwinkels, enz. Zie dagbladen van Donderdag. Het laatste zinkstuk te Kornwerder- zand wordt spoedig gelegd. Het werk is weidra af. Vele arbeiders worden spoedig ontslagen. Wegens plannen voor een Zeppelin verbinding met Indiè gaat dr. Eckener ten onderzoek daar spoedig heen. Bij Oss is de 30-jarige caféhou der J.v.d. Pas door revolverschoten ge dood in een weiland gevonden. De dader is zoek. Verdacht wordt de 21-j. slagersknecht G. J. de Koning uit Nijmegen, geb. te Kleef. Te den Haag namen Dinsdag vol gens het Volksblad plm. 90.000 leden van S.D.A.P. en N.V.V. aan de betooging deel. Er reden 36 extra treinen en 1000 auto bussen. Twintig muziekcorpsen hielden de moed er in, die ten gevolge van de aan houdende regen, eens in de schoenen zou kunnen zakken. Als sprekers traden op de heeren J. Oudegeest, voorz. S.D.A.P., Dr. Wibaut, Vliegen, De la Bella, Van der Walie, Kupers en Ir. Albarda. De betoo ging had een zeer ordelijk verloop. De regeling was blijkbaar in goede han den. Aan de redevoeringen ontkenen we: Deze betooging is de grootste uiting van verzet sedert het begin van de strijd tegen het socialisme; ze is volkomen ge- s.aagd. Evenals van 19141918 miljoe nen zijn besteed om de oorlog buiten ons land te houden, moeten thans miljoenen worden uitgegeven om de volkskrachten te bewaren. Deze betooging bewijst, dat de georgan. Ned. arbeiders gereed staan de strijd tegen aanslagen op (liet levens peil der werkloozen te voeren. Zij willen niet terugzinken tot het peil van 30 of 40 jaar geleden, maar voorwaarts. Door stormen en golven gaan we voorwaarts in het belang van de menschheid. Te Zutphen is een slagersknecht, die per fiets naar het abattoir ging, met eenige open messen in de zak, gevallen, waardoor een mes hem in de lies drong en de jongeman overleed. Te Amersfoort is procesverbaal op gemaakt tegen een ingezetene wegens die renmishandeling. Als wraak na een huise lijke oneenigheid, trok hij zijn kanarie de kop af, terwijl hij de kat ophing. Toen hij het dier losmaakte, bleek het nog te leven. Met een schop heeft hij het beest daarna bloedend verwond en nog vóór het was doodgeslagen in de grond ge stopt. Wat een beestmenscli! Uit Haarlem's gevangenis ontsnapte Zondagnacht een gevangene, die volgens de dagbladen van Woensdag te Arnhem weer gearresteerd is. De man, 'n Duit- scher, moest wegens diefstal 3 jaar zit ten, waarvan de helft om was. Op zijn vlucht heeft hij uit een arbeiderswoning nog een mannencostuum weggenomen en verder een fiets. llllljlllüllllllillilll BUITENLAND. !|||||l||||||!||j||i!!|| Te Genève had een straatoproer plaats, waarbij volgens Vas Diaz 12 per sonen gedood en 65 gewond werden. De actie zou volgens dat persbureau door communisten en socialisten zijn vóórbe reid. De tegenpartij, politie en soldaten, moest machinegeweren gebruiken om cle overhand te houden. De troepen werden bij hun komst door de menigte meteen aangevallen. Geroepen werd: „bandieten", „moordenaars". Toen het vuur geopend werd ontstond een paniek. Opvallend veel vrouwen deden aan de demonstratie mee. (De dagbl. van Donderdag geven uitvoe rige biezonderheden). VOOR DE JEUGD. Nieuwe raadsels. 9. Een muziekinstrument: re-ka-tnil. 10. Een ambachtsman: ra-le-sa-tme. 11. Een spreekwoord: Wie gdoet, g— o— 12. Ik ben in een kerk, maar kom omge-

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6