De Nieuwe ïexelsche Courant Bij Ruwe Handen Purol. LIED 3 JAAR AAM KHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM No. 4685 46ste Jaargang Woensdag 16 Nov. 1832 Van week tot week „HET DAGHET...." Nu Roosevelt president is. Reden tot optimisme. Nu Hitier verslagen is. Fransch-ltaliaansohe toenadering. CONCLUSIE. DE WAPENS NEER Texels»:he Berichten R.K. Propaganda-avond. KON ZICH NIET BEWEGEN LICHT OP Dank zij KLOOSÏERBALSEM kan hij weer wandelen en fietsen AKKEP'S Geen goud zoo goed" Uw advertentie in dit blad wordt op Texel 'huis aan huls gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. TeL. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 d.j iedere regel meer 12 et. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.— 11.20; 2.40' Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Nov 10,07 10,42 11,21 0,28 1,22 2.28 R1|WIELEN en RIJTUIGEN 4.4! ZATERDAGAVOND. Drie merkwaardige gebeurtenissen op het politieke wereïdtooneel beheerschen de publieke aandacht voor deze week; drie, verbonden aan groote namen, en groote mogendheden: Roosevelt's verkie zing tot President der Vereenigde Staten, Hitler's nederlaag bij de Duitsche Rijks dagverkiezingen, Herriot's verrassende po ging tot toenadering tot Italië. Wie die drie feiten nader beziet, legt terecht tus- schen hun beteekenissen verband, en con cludeert, dat de week van 5 tot 12 Nov. zeker de slechtste niet is van die, welke 1932 tot nu toe aan ons voorbij deed gaan. Reeds maandenlang waren Hoover's kansen op een herkiezing in toenemende mate ongunstig beoordeeld. Het Congres had al een democratische meerderheid^ zij het een van slechts een paar stemmen, de Senaat was door evenveel democraten als republikeinen bezet. De president stond dus reeds voor een buitengewoon moeilijke werkverhouding. Maar veel be denkelijker dan binnen de grenzen van liet eigenlijke politieke leven waren de tegenstroomingen, die Hoover daarbuiten te overwinnen had. Zijn „prosperity" (welvaarts) politiek, waarvan de gemid delde Amerikaan zich gouden bergen had gedroomd, faalde volledig. Een werkloos heid van ontstellende omvang bewees de machteloosheid van Hoover's streven. De man, die aan zijn grootsch, organisato- risdh werk in en kort na de oorlog een bijna legendarisch vertrouwen dankte, ont viel de stralenkrans, die hem had om ringd. Steeds venijniger werd jegens hem de openbare critiek. Staten, die van onver dachte republikeinsche trouw heetten, wer den Hoover afvallig. Slechts een schamele rest schoot over. Straks zal de nieuwe president het volk in overgroote meerder heid achter zich hebben. Het is de eerste keer niet, dat een, die als triomfator werd ingehaald, door zijn vergoders wordt ge- steenigd. Eerst de latere geschiedschrij ver zal jegens Hoover en zijn arbeid rechtvaardig kunnen zijn. Voor het oogenblik zijn echter twee za ken van uitnemend belang. Bovenal deze: Roosevelt zal metterdaad kunnen regéé- ren. Hoover had geen volksmandaat meer, dat noodig is voor doortastend beleid. Roosevelt bezit het. Congres en Senaat zullen :hem met een krachtige meerderheid begroeten. De President vindt een han teerbaar apparaat en zal zich gedragen weten door het volk. En tweede feit hij zal tegenover Europa „anders" zijn dan Hoover. Mogen de beide partijpro grams van democraten en republikei nen het al eens zijn over de nietschrap- ping der oorlogssehulden van Europa aan de Ver. Staten, de leuze „no entangle ments" (geen belemmeringen) ligt Hoo ver minder dan Roosevelt. In de democra tische partij leeft sterker de neiging tot samenwerking met Europa, dan in de re publikeinsche. En zoo 'heeft de oude we reld danook redenen, om de Amerikaan- sche verkiezingsuitslag optimistisch te be groeten. Intusschen heeft in Duitschland Hitier de nederlaag, die alle politieke profeten hem voorspelden, geïncasseerd. Het feit, dat zijn partij de grootste van het Duit sche Rijk blijft, neemt niet weg, dat de ban van z'n betooverende opgang brak en de absolute meerderheid, waarop hij', naar hij telkens verzekerde, slechts be hoefde te wachten, niet licht zal komen. Frankrijks vrees voor een Hitleriaansch Duitschland vrees, die door de vvraak- stemming der nazi's geenszins ongerecht vaardigd mocht heeten verliest een groot stuk van haar bodem. Men consta teert er, dat het gezond verstand meer aandeel in de leiding der Duitsche zaken gaat nemen, en Herriot zal gemakkelijker de bereidwilligheid vinden, die Frankrijk voor het welslagen der ontwapeningsbe- sprekingen aan de dag moet leggen. De Duitsche politiek is nog verre van gestabiliseerd. Een grondwetsherziening, een kabinetsformatie zijn hangende, en de Regeering-Von Papen zal nog groote moeilijkheden te overwinnen hebben. Maar zij legt een vastberadenheid aan de dag, die in deze onzekere tijden een der voornaamste regeeringsdeugden is. Ook thans, na de jongste verkiezingen, stelt zij medewerking aan de verwezenlijking van haar, door de Rijkspresident gesanction- neerde, doeleinden als voorwaarde voor een eventueele verbreeding van de basis van liet kabinet. Naast Roosevelt en Hitler is Herriot de derde figuur, die de aandacht boeit. Zijn bezoek aan Madrid, waar hij de ban den der Fransch-Spaansche vriendschap steviger heeft geknoopt, is gevolgd door een merkwaardige verklaring ten aanzien van Italië. Sinds een reeks van jaren be staan er tussehen dit land en Frankrijk netelige meeningsverschillen, die geleid hebben tot een politiek van wederkeerig prikkelen. Italië acht zich tekort gedaan bij de verdeeling van de oorlogsbuit. Het wenscht b.v. in vloot- en koloniale zaken op één lijn met Frankrijk behandeld te worden, maar heeft in Parijs steeds „niet thuis" gekregen. Vandaar dat het zich meer en meer naar Duitschland oriën teerde: de vierkante instemming van Itaüë met de Duitsche pariteitseiscli bracht er een recent bewijs van. Frankrijk heeft Italië meer van zich vervreemd dan noo dig en wenscheiijk was, en, plotseling, komt thans een verklaring van Herriot 't vermoeden vestigen, dat de huidige Fran- sche regeering deze tekortkoming wil cor- rigeeren. Luister maar: Inderdaad is Italië misdeeld, heeft de Fransche premier in Toulouse erkend, en het wordt tijd, dat wij de politiek van speldeprikken la ten varen, om er een van ernstig streven, naar oplossing der problemen en naar be vrediging van Italië's redelijke verlangens voor in de piaats te stellen. In het ontwapeningsvraagstuk en de daarmee verbonden moeilijkheden komt de beteekenis van elk der hier gememo reerde feiten te zamen. Roosevelt is tot verlaging, wellicht schrapping, der oor logsschulden bereid, mits Europa krachtig ontwapent. Wil Europa ontwapenen, dan zal Frankrijk eerst over de door dit land als conditie gestelde mate van politieke veiligheid moeten beschikken. Daarvoor is het luwen van de nationaal-socialis- tische beweging evenzeer een der factoren als ibet herstel van de Fransch-Italiaan- sche vriendschapsverhouding. Daarvoor is ook een der factoren de bereidwilligheid van Amerika om de samenhang tussehen de oude en de nieuwe wereld te erkennen en uit die erkenning gevolgtrekkingen te maken. Zoo doet de week, die voorbijging, Europa's hoop herleven. Er is nieuwe beweging in de internationaal-politieke machine ontstaan Engeland zal binnen kort zijn houding ten aanzien van het Fransche ontwapeningsplan in Genève nader bekendmaken. Simon's Lagerhuis rede heeft reeds bewezen, dat ook in Londen de wil goed is. Vrijdag 11 November herdacht de we reld de dag, waarop de wapenstilstand op de Europeesche slachtvelden werd uitgeroepen. In twee minuten van klem mende stilte ging door miljoenen hoofden en harten de herinnering aan de ver schrikkingen der oorlogsjaren. Zij, die zich daarbij tevens rekenschap hebben ge geven van de ontwikkeling, die de inter nationale verhoudingen deze week hebben te zien gegeven, zullen de hoop op de bevestiging van de vrede hebben kunnen versterken. Moge de naaste toekomst lmn verwachtingen, die ons aller verwachtin gen zijn, rechtvaardigen. Spreker: Jos. de Lobel. Met voldoening mag liet nieuwe bestuur van de R.K. Kiesveneen. alhier terugzien op Zaterdagavond 1.1., toen voor een ta li jk groot aantal leden in het St. Jans huis op zijn uitnoodiging als spreker is opgetreden de lieer Jos. de Lobel uit Haarlem, een vlot en geestig causeur, kundig, bereisd en belezen, die van 8 tot bijkans 12 uur een korte pauze meege rekend in het geheel geen moeite had de aanwezigen met aandacht naar zijn betoog te doen luisteren. De lieer R.J.Timmer, voorz., leidt na opening met de Chr. groet spr. met 'n kort woord in en beantwoordt tevens eenige vragen, naar aanleiding van de vorige ver gadering gesteld. Men heeft gevraagd of zooveel R.K. actie wel noodig is. Spr. meent van wel. De groote economische nood gebiedt, dat ook de R.K. eens uit de hoek komen. Of onze actie stand houdt, is een kwestie van willen. Waar een wil is, is een weg. We moeten een flinke propaganda- en studieclub hebben. Meer ontwikkeling, meer kennis zij de leus. Hoe meer actie, hoe meer rommel, is er gezegd. Ik meen, dat het anders is. Laten wij onze beginselen naar buiten dragen, niet om tweedracht te zaaien, in Texels g'emengde bevolking, maar opdat ieder wete, wat 'jij aan een katholiek heeft. Spr. hoopt, dat deze avond, de propag. club geboren zal worden. ,Het kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SI. te B. ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen bi] brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfiniddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. De lieer De Lobel, hierna het woord verkrijgende, brengt in herinnering, dat hij twaalf jaar geleden hier al eens is opgetreden. Hij heeft daaraan prettige herinneringen behouden, en nam danook gaarne deze nieuwe invitatie aan. Spr. zou voor de pauze vijf oude vraagstukken en daarna drie nieuwe behandelen. (Wij zullen ons verslag beknopt moeten uit brengen, daar we met een volledige weer gave van het gesprokene zeker wel acht kolommen zouden moeten vullen). ERKENNING. Voor 1800 was de toe stand voor de katholieken in ons land allesbehalve gunstig. Ze werden _geduld, meer niet, hoewel een derde der bevol king katholiek was. De Protest. Staats kerk was de baas. Katholieke kerkjes imocliten er zijn, maar in steegjes en1 achterbuurtjes alleen. De baljuw moest telkens om permissie worden gevraagd, voor dit en voor dat en liet zich zijn „goedheid" dik betalen. De R.K. hadden geen stemrecht en konden geen openbare ambten bekleeden; ze hadden geen eigen pers en geen R.K. onderwijs, bisschop pen, kloosters, ziekenhuizen. Dat bleef zoo tot de Fransche revolutie, toen de Staatskerk werd afgeschaft. De R.K. kon den liun kerken weer terugkrijgen, maar ze hadden geen geld om de verwaar loosde gebouwen op te knappen. De R.K. hadden geen vertrouwen in de toekomst, waardoor de oude toestand spoedig her leefde totGeorge Lesagc ten Broek optrad, een R.K. geworden predikants- zoon, die een brochure sehrect „Over de voortreffelijkheid der R.K. kcrlc"; een R.K. Tijdschrift oprichtte en een R.K. Vereeniging, welke echter op last van Koning Willem I als „staatsgevaarlijk" moest worden ontbonden. Lesage ging tl oor, maar werd toen in de Gevangen poort te den Haag opgesloten. Uitvoerig gaat spr. na de beteekenis van Hein de Wijs, hoofd on tv. der accijnsen te den Bosch, die bij Koning Willem 1 protes teerde tegen opheffing van liet Klein, Seminarie te Velsen en er zijn betrekking voor opofferde. Eenige opluchting kwam er in de jaren 1S3G1S39, toen liet Ncd. leger aan de Belgische grens lag en Prins Willem (later koning Willem ll) vriend schap aanknoopte met pastoor Sclnvei- ze, van welke tijd zijn welwillende hou ding tegenover de R.K. dagteekent. Ech ter een storm van protest stak op in Protestantsche kringen, die de Koning bezwoeren, het Land toch niet op te offe ren aan de duistere machten van Rome. Gelukkig zijn de Protestanten van 1932 van een beter geaardheid. We leven vredelievend naast elkaar, waardeerend eikaars goede bedoelingen. We willen de Protestanten niet krenken. Wij zullen el kaar in deze tijden vooral zelfs meer moeten leeren kennen en waardcercn. De hoop der R.K. was op Koning Wil lem II geves'tigd, die hun verwachtingen ook niet teleurgesteld heeft: kloosters, Onderzoek naar R.K. onderwijs, enz. On danks veel 'tegenwerking van Protestant sdie zijde schreden de R.K. voort: op richting tijdschrift I3c Katholiek, dagblad De Tijd. in 1848 werd liet R.K. manifest verspreid, dat overweldigende indruk maakte. Bij de grondwet van 1848 werd vrijheid van onderwijs toegestaan .n een nieuw kiesstelsel ingevoerd, waarmee weer eenige R.K. eischen werden inge willigd. Het recht van placet werd op geheven (voor liet voorlezen van pause lijke brieven door de pastoors was geen toestemming meer noodig). De ONDERWiJS-strijd duurde 100 jaar. Tot 1848 mocht liet R.K. onderwijs nau welijks gegeven worden, van 1848-1888 kon het subsidie krijgen, van 1888-1918 werd over de financieele gelijkstelling van biezonder en openbaar onderwijs ge streden. Professor Hofstede de Groot was een groot tegenstander en voorzag als de resultaten van het biez. onderwijs: verdwijning van tucht en straf, toene mende onkunde en onzedelijkheid, meer dieven en slenteraars, de gevangenissen zouden viermaal zoo groot moeten wor den, enz. Desondanks hebben we thans 2156 R.K. scholien met 361000 leerlingen, en de resultaten mogen gezien worden. Over 't BISSCHOPPELIJK BESTUUR is veel strijd gevoerd. De Paus benoemde vijf bisschoppen en een aartsbisschop, maar daartegen bereidden de Protestanten een veldslag voor (de April-beweging). De Paus werd uitgekreten als een op buit belust roofdier, de Katholiek bena deeld in zijn brood. De R.K. hielden ech ter voet bij stuk en bereikten ook in dit opzicht hun doel. TEGEN DE LIBERALEN, aanvanke lijk door de katholieken gesteund, is ten slotte met vuur de strijd aangebonden. Toen was het, dat Schaepman tegen hen te velde trok, dat mr. Jean Baptist van Zon zich geducht weerde, de Kath. Illus tratie, Maasbode, enz. werden opgericht en een adres met 400.000 ihandteekenin- gen de Koning werd aangeboden met het verzoek te Rome diplomatieke stappen te doen ten gunste van de Paus. Gewel dig was de feestvergadering van 1871 te Amsterdam, ter gelegenheid van liet 25- jarig jubileum van Paus Pius IX. Van die tijd dagteekent de snelle en forsche op bloei van het R.K. leven. Veel dank is ver schuldigd aan de R.K. Pers (De N,'V. Spaarnestad werkt met 500 man perso neel.) HET KATH. BEGINSEL. Schaepman was de wegbereider voor onze Kath. per soonlijkheid, al heeft het dertien jaar ge duurd, eer hij algemeen de waardeering vond, welke hij verdiende. Hij kwam in 1883 met 'n R.K. program, in 1897 richtte h/ij Kiesvereen. op. Van 1904 dateert de R.K. Staatspartij, welke in 1926 werd ge democratiseerd, zoodat elk R.K. zich daar in thuis kan gevoelen en een R.K. Volks partij overbodig is, ja, slechts afbreuk doet. De PROPAGANDA-ciub, welke op Texel opgericht zal worden, houde deze lessen voor oogen: 1. Het vertrouwen.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1