Canscltatieburesu i Zuigelingen St. Nicolaas en de WinkeSsluiting. rooster spe- Bij dit nummer behoort een TWEEDE BLAD. durf, geloofsovertuiging. 2. Weest be reid te offeren, tijd, geld, doch vooral, zoo noodig, eigen inzicht, want ook an deren kunnen wel eens gelijk hebben. 3. Geduld en volharding. Denk aan Lesage, Schaepman, de Schoolstrijd, enz. Vergaar kennis, ontwikkel je karakter,, werk rusteloos voort. 4. Wees één, Blijf één. 5. Heb de vaste wil te over winnen. Laat het devies van Schaepman het devies van de Prop. club zijn: „Een groote zaak beminnen, gelooven cn begin nen, volharden, kloek van zinnen: het verwint het al", (luid applaus). LIBERALISME Na de pauze vervolgt spreker met een beschouwing over de Leer van de Rede, de leer van de valsche vrijheid, van het liberalisme, volgens welke het menschelijk verstand alleen heerschen zou en de godsdienst uitgebannen moest worden. Het kapitalisme, (misbruik van geld; de zucht om geld te verdienen, zon der te vragen hoe) is een uitvloeisel van het liberalisme. Daar strijden niet alleen de socialisten, maar ook wij tegen: tegen lange arbeidstijden, kinderarbeid. Mil joenen zijn werkloos door het kapitalisme. Ondanks alle gebrek worden groo'te hoe veelheden graan, koffie, groenten, enz. vernietigd. Gevolg van 't kapitalisme. De oorlog brak uit en eischte 30 miljoen slachtoffers. Gevolg van het kapitalisme. De Paus keert er zich tegen met alle macht. Alle handel is slap, maar levendig is die in oorlogstuig. In Tsjecho-SIowa- kije werkt een fabriek met 40.000 man aan de fabricatie daarvan. Daarachter zit het kapitalisme. Kreuger, een vent, die lucifers verkocht, leende miljoenen aan di verse staten in ruil voor een lucifers monopolie. Maar het waren geen echte mi joenen. Oorlog ontstaat door't drijven van geheimzinnige machten, die geld wil len verdienen, steeds meer geld. Wie als ik eens een slagveld bezocht, zal beter dan wie anders beseffen, dat een doode- lijke haat moest ontstaan tegen kapita lisme en militairisme. Niemand weet een uitweg uit de werkloosheid, maar de kapi talisten, die deze ellende hebben teweeg gebracht, hebben het ook niet op ver betering van de levensomstandigheden aangelegd. Hun doel is: Geld, Geld! Hóe deert hun niet. GELOOFSAFVAL, constateenen we vooral in de fabrieksoentra, in de groote steden. Niet alleen onder Protestanten wier kerken in Haarlem en Amsterdam hier en daar zelfs gesloten moesten wor den, maar ook onder R.K. Men waande het socialisme waarheidslievender, maar verloor uit het oog, dat wij de strijd aan bonden tegen bet liberalisme en dus ook tegen het kapitalisme. We zullen er goed aan doeip de strijd tegen dit laatste wat feller te voeren. GENOTZUCHT sluimert in ieder mensch. Ons volmaakt geluk vinden wij bij God alleen, maar wie zich van Hem afkeerden, zoeken het op aarde. De zucht tot het uitleven van alle zinnelijke driften, betitelt men met hedonisme; het werd een stelsel, op üe ontwikkeling waarvan het z.g. genotzucht-kapitalisme zich met groote sommen heeft toegelegd: alcohol- fabr., modepaleizen, dansinstituten, bios- cooppa eizen, autofabr., enz., enz. Doel is: de mensch van kop tot teen te vullen en van zijn jeugd af te doen leven in een onafgebroken roes van zinnelijke ge nietingen onder veronachtzaming van zijn hoogere bestemming. Geld, geld, daar gaat het de ondernemers alleen om, over al, altoos, jegens wie ook en hoe ook. De macht der reclame wordt door hen uitgebuit. Alles moet vooral „netjes" zijn, d.w.z. uiterlijk. Van binnen rot hindert niet. Intusschen openbaart zich een meer en meer schrijnende tegenstelling tusschen die weelde en genotzuchtige wereld «ener zijds en de armoe, de nood en de mil joenen werkloozen anderzijds. Bij socia list en communist is een schreeuw ge weest om recht. Wie hun lijden kent en hun geschriften las, geeft toe: terecht. Maar we beluisteren bij hen ook een roep om genot. Vandaar het conflict: het ge loof gaat heen, het kapitalisme vreet voort, genotzucht regeert. Vandaar de zucht naar revolutie, waarvan de vervul ling van hun liefste wenschen wordt ver wacht. Onze bestrijders stellen kapitalis me en godsdienst op één lijn en willen daarom beide omverwerpen. De onder toon van hun meetings is: het verlangen naar dat geheimzinnig geluk, zonder dat ze precies weten wat het is. Welke houding moeten de R.K. hier tegen over aannemen? Ten le: de moed niet verliezen en niet verlegen zijn. Door ons groote aantal vormen we al een groote macht. Wij moeten het kapitalisme ontmaskeren overeenkomstig de beginse len van de R.K. leer Wat de geloofshaat en geloofsafval be treft, moeten we bedenken, dat veel rnen- schen niet het Katholicisme en de Paus bestrijden, maar de caricatuur, welke zij zich daarvan hebben gemaakt. Wie als ik het genoegen had, de Paus te bezoeken, houdt van dat bezoek zijn leven lang een prettige indruk. De Paus maakt opbieder de indruk van een eerlijk, oprecht, heilik mensch. Veel deed hij om onrecht, waar^ onder arbeiders gebukt gaan, weg te nemen. Wij moeten toonen goede R.K. te zijn, overal in het practische leven. Propa ganda maken voor onze pers en radio. Onze films waren tot nu toe niet veel zaaks, maar „Kentering" is in orde. We moeten strijden tegen genotzucht en onze jeugd opvoeden tot een gezond idealisme. Ook de nieuwe social, jeugd gaat die kant uit en staat zedelijk heel hoog, voor zoover we kunnen nagaan. Omtrent het huwelijk worden de juiste begrippen bij gebracht. Genot zij ontspanning, beloo ning, geen doel. Willen we de wereld redden, dan moe ten we wat meer liefde betoonen jegens onze Hemelsche Vader. Het is weldra December en dan bidt de priester, het gezicht naar het Oosten gewend tot de opgaande zon. Deze alleen weet ons hart te bestralen, onder haar, alleen bloeit recht voor allen, vrede en welvaart voor allen, geluk voor tijd en eeuwigheid, (daverend en langdurig ap plaus.) De voorz. brengt oprecht dank voor deze leerzame en genotvolle avond, welke lang heugen zal en hoopt op een tot weer ziens. Besloten wordt tot stichting van een R.K. Propaganda- en Studieclub. Kapelaan Boeirijk verklaarde zich bereid een cursus te geven. (Aanvang 14 Nov., 's avonds 8 uur). Als leden kunnen toetreden jon gelui van 1618 jaar en ouderen, die actief willen deelnemen. Als bestuur zal voorloopig het bestuur der Kiesvereen. op treden. Nadat nog proefnrs. zijn uitgedeeld van het officieel orgaan der R.K. Staatspartij (Maandblad, f 1.20 per jaar), sluit de voorz. de vergadering met de Chr. groet. Crisis-Varkensvvet. De Plaatselijke Comm., belast met de uitvoering van bovengenoemde wet, brengt ter kennis van belanghebbenden: Voor Txeel zijn voor het halfjaar 1 Oct. 19321 April 1933 1671 biggenmer- ken toegewezen en wel als volgt: voor de eerste zeug 9, voor de 2e 7 "en voor iedere volgende zeug 4.3 biggenmerken. (Een half of minder vervalt; wat meer dan 'n half is, wordt voor één gerekend). Wie twee zeugen heeft, mag "16 biggen fokken, drie zeugen 20 biggen, vier zeu gen 25 biggen, vijf zeugen 29 biggen, enz. Ieder fokker zal een formulier ontvan gen, met opgaaf van het aantal biggen, dat hij fokken mag. De fokkers ontvangen tevens kaarten, waarop zij kunnen mee- deelen, hoeveel biggen zij hebben geteeld. De biggen zullen op de voorgeschreven wijze door de merker van merken worden voorzien. Tarief: 25 ct. per stuk voor witte, 35 ct. voor gekleurde biggen. Voor boventallige biggen: vijf gld. per stuk. Zij, die bij de inventarisatie geen zeugen be zaten, kunnen voorloopig voor biggenmer ken niet in aanmerking komen. Uitslag stemming Dertig Polders. Maandag had hier de stemming plaats ter voorziening in de vacatures hoofdinge landen J.J. Bakker en J. List Pz. (her-, kiesbaar) en W. Joh. Bakker. Uitgebracht 321 stemmen, waarvan vijf van onwaarde. Volstrekte meerderheid 159 stemmen. De heeren J. List Pz. en J. J. Bakker werden herbenoemd met resp. 259 en 241 stemmen. Ter voorziening in de vacature W. J. Bakker werden uitgebracht: op C.ZijmSz. 161, op D. Boerhorst 70, op P. Lap Kz. 71 stemmen, zoodat benoemd is de heer C. Zijm Sz. (de Westen). Ingevolge de Winkelsluitingswet is het de neringdoenden veroorloofd hun winkel in verband met het St. Nicolaasfeest in het tijdvak van (Vrijdag) 25 November tot (Maandag) 5 Dec. op werkdagen tot tien uur 's avonds geopend te houden. SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslag der Zondag gespeelde compe titiewedstrijden: Verdo-Nigro D.O.H. 03; S.V.C.H.K.C. 03; de Zwaluw O.K.C. 3-1. De stand: gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. stand 4 4 3 2 19 5 8 6 4 4 4 3 2 3 3 2 6 12 2 4 8 2 3 10 D.O.H. H.K.C. 3 2—1 D.T.S. 2 i_i Verdo Nigro 2 1 1 Zwaluw 3 1 9 S.V.C. 3 i_2 O.K.C. 3 - - 3 1 w. vy i\. Uv 11 L»Ui g D.O.H.de Zwaluw; den Helder: ELK.C —S.V.C. Afstandsmarsdh. Verdo-Nigro is vrij en zal met 'n groot aantal leden deelnemen aan de 35 K.M. afstandsmarsch, die Zondag vanuit den Helder wordt gehouden. Ook de dames gymnastiekvereen. en de Z.V.S. (12 leer lingen) zullen er aan deelnemen. De marsch is uitgeschreven door de Tor pedomakers Wandelsportvereen. en vangt Zondag a.s. aan te 10 uur v.m. bij café „Central", Kanaalweg. Naar de organi- seerende vereeniging meedeelde, gaat de tocht via de zeedijk naar Huisduinen, on der de duinen langs naar Julianadorp en ten slotte langs het Noord-Hollandsch Kanaal naar café „Central" terug. Wie binnen 6V2 uur weer aan het uitgangspunt terug is, ontvangt een medaille; voor iedere vereeniging met minstens 11 per sonen (leider inbegrepen), die zonder uit vallers blijft, wordt een corpsprijs uitge loofd Onderweg zullen de deelnemers tweemaal een controlepost moeten jjas- seeren. Voetbal. Het was Zondag een goede dag voor S.V. „Texel". Twee wedstrijden gewonnen. Ondanks de sterke O. wind, waardoor het verblijf op ons terrein lang niet aangenaam wasrondom niets dan koude neuzen en voetgetrappel demonstreerde dit op over tuigende wijze. Om even twaalf uur laat scheidsrechter Augustijn de wedstrijd Texel 2-Oudesluis 1 beginnen. Texel speelt met het windvoor- deel en zet spoedig de O achterhoede aan het werk. Het afwerken der voorhoede is wat slordig, terwijl er veel te weinig ge schoten wordt. Door het te sterk opdrin gen vooral van de rechtshalf weet O nogal eens door te breken, maar tot doelpunten weten ze het niet te brengen. Texel is het meest in de aanval. Na een kwartier spe- lens geeft J. Br. met een lage hoekschop T de leiding, terwijl even later no. twee in het net wordt gedeponeerd. Eb probeert met snelie doorbraken de score op te voe ren, echter zonder succes. Met 2—0 ving de rust aan. Na de rust denken we O te zien inhalen. Direct na de aftrap begint haar midvoor met een geweldig schot, dat door Wim op uitmuntende wijze corner wordt gewerkt. 0 komt telkens terug, maar tot doelpunten weten ze het niet te brengen. Wel maakt T nog een doelpunt, waardoor zij zich tamelijk veilig achten. Het spel wordt nu beter, ook T gaat meer ten aanval en wil met vlugge doorbraken het O doel in ge vaar brengen. Ondanks het zwoegen van O wordt Wim maar één keer gepas seerd. Het einde komt met 3—1. Hiermee is ook thuis onze le overwinning binnen. Het spel hadden we wel wat beter ver wacht. Vooral voor de rust had het samen spel beter kunnen sluiten, beter aangeven en de schotkans wordt ook beter. De halfs hebben keurig gewerkt, vooral Maarten en Ab. De backs en keeper waren ook zeer goed. Texel I—Alkmaar I. Ook nu een stevige oostelijke wind, waardoor een goede balcontrole aanmer kelijk werd belemmerd. T heeft minder goed gespeeld dan tegen QSC. Het was alsof het niet goed vlotten wilde. Ondanks dit was A toch niet in staat het tot de noodige doelpunten te brengen. Om phn. kwart over twee laat scheidsrechter Zwart beginnen. A trapt af en wil met een snel tempo het T elftal overspelen. Hoewel onzeker, weet T deze eerste aanval te weerstaan. Gesteund door de wind trekt T ten aanval en weet A te redden ten koste van een corner. Deze, goed genomen, wordt niet direct weg gewerkt en het is aanvoerder Niek, die handig inschiet: T leidt met 1- 0. Dit geeft moed, en T komt meer en meer opzetten. Menig corner is het gevolg, echter zonder succes. Ook A weet zeer goede aanvallen op te zetten. Een goede voorzet van rechts wordt door de linksbinnen keurig overge nomen, een prachtschot volgt, maar de paal brengt redding. Aan de andere kant wordt eenige malen misgeschoten, welke ballen worden weggewerkt. Winter maakt dan üe bal prachtig vrij, maar wordt ongeoorloofd aangevallen, juist op de rand van het straf schopgebied. De vrije schop wordt door hem hoog overgeschoten. Om beurten aanvallen maar ondanks het zwoegen der beide par tijen komen er tot de rust geen doelpunten T heeft de slechtste papieren, daar T nu tegen de stevige wind zal moeten spelen. Na de rust is A het meest in de aanval en met moeite kon de T verdediging aan de druk weerstand bieden. Jaap in het doel was gelukkig goed op dreef, terwijl hard werken der backs veel vergoedde. De weinige aan vallen van T waren niet zonder gevaar. Jammer, dat bij snelle voorhoedespelers als 1 heeft, niet meer op de lange doorgegeven ballen wordt gewerkt. Na plm. 25 min. spe- lens weet T zich aan de druk los te wer ken en maakt het A-doel eenige moeilijke oogenblikken door. Als een wonder ontkomt A aan een doorboring. Van dit oogenblik worden de T aanvallen talrijker. Indien niet rechtsbinnen en -buiten dikwijls zoo slordig afwerkten er waren meer doelpunten ge vallen. De tijd verstrijkt meer en meer en de spanning neemt toe. Reeds wordt aan een 1 0 overwinning gedacht. Er is nog 8 min. te spelen, als Verheijen een goed aangegeven bal netjes achter de backs plaatst, waar W. in sneltreinvaart op het A.-doei instormt en met een prachtschot de voorsprong vergroot. Groote vreugde. Er komt leven in de toeschouwers. T. tracht te behouden, wat bereikt is. Maal ais er nog 4 min. te spelen zijn, profi teert A. van een voorzet. Stand: 21. Verlangend wordt naar het einde uitge zien, met horloges in de hand en met kloppende harten. In de stand komt geen verandering, zoodat T. ten tweeden male heeft gewonnen. T. mag zeer tevreden zijn, A. had het beste van het spel en was ook het meest aan het woord. Het komt ons voor, dat T. een slechte dag had en A. eep goede. Hoewel eenigszins geflatteerd, vergoed deze de andere on fortuinlijke uitslagen van deze competitie. Zondag naar Schagen. We hopen, dat T. dan haar beste spel speelt en zorgt voor no. 3. Deze uitslag heeft in de ranglijst wel eenige verandering gebracht mede doordat Schagen verloor. Uitslagen van Zondag: 4e klasse A., K.N.V.B.: SchagenD.T.S.0-5; Q.S.C —Beverwijk: 0—2; Texel—Alkmaar: 2-1. Stand is nu als volgt: gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. gem Beverwijk 7 7 0 0 26 9 14 E.V.C. 7 3 3 1 16 13 9 Zilvermeeuwen 7 3 2 2 15 14 8 Q.S.C. 6 3 0 3 10 8 6 Texel 7 2 2 3 15 17 6 Uitgeest 7 2 1 4 20 18 5 D.T.S 7 2 1 4 17 18 5 Schagen 6 2 1 3 9 17 5 Vrone 6 1 2 4 13 16 4 Alkmaar 6 1 1 5 13 20 4 Texel is een flink eindje opgeschoven, als het Zondag eens mocht gelukken? We hebben vertrouwen, mannen! Zij, die meegaan naar Schagen, gelieven zich op te geven bij G. Dros, Weverstraat, vóór Vrijdagavond. Van de elftalcommissie: Texel I voor Zondag: Jb. Gras D.Zuidewind Jo Ran J.Vroegen N.de Graaf H.Ran J.Kiljan E.Lap J.Gieles Winter Chr.Stern Res.: Verheijen en G. A. Dros. Texel II speelt thuis tegen H.R.C. IV: W. Ran Jac. Helsloot G.Witvliet P.Bruin M.Vlaming A.DrosBz. Jn.Bruin P.Keur J.Bruin A.Geus Jb.Geus Afberichten uiterlijk Vrijdagavond acht uur, alleen om geldige reden: Schilder einde 63. o Adsp.-competitie voor a.s. Zondag: Texel Zeemeeuwen A, 12 uur, K. Gie'es, Texelsche Boys A—S.V.C. A, 12 uur, Nic. Ran; K.V.C.—Texel B, 2 uur. De elftallen van Texel worden Zaterdag bekend gemaakt. Texel B vertrekt om 1 uur per fiets. Zondag 13 Nov. werd slechts een wed strijd gespeeld tusschen Tex. Boys A— Zeemeeuwen A: 0—1. Tex. Boys heeft) geprotesteerd tegen liet laten meespelen van D.J. Blom. Deze zaak wordt onder zocht. K.V.C. is weggebleven zonder be richt aan S.V.C. en de competitieleider. Zooiets mag niet meer gebeuren. Anders zouden we jullie teleur moéten stellen, jongelui! Orde moet er zijn. Zaterdagmiddag half drie Texel C. tegen Zeemeeuwen C. Scheidsr. Nic. de Graaf. Aan de vereenigingen zij medegedeeld, dat de leeftijdsgrens in geen geval tot het uiterste mag worden gedreven. Wan- dit zoo niet gaat, zal het noodig zijn, een vaste lijn aan te geven. Bij het soe pel toepassen mag men het sportieve niet gaan verwaarloozen. Nieuwjaarscorrespondentie. Om haar bestemming nog vóór 1 Jan. a.s. te bereiken, dient de corresponden tie voor Ned. Indië (Medan en Bata via) verzonden te worden: per zeepost 30 Nov.; landmail 8 Dec.; luchtpost 22 Dec. Voor Canada (Montreal): gewo ne mail 20 Dec. Suriname (Paramari bo): gewone mail 2 Dec.; luchtpost 13 Dec. Officieel veilingsbericht der Coop. P.T.V. „Texel". De prijzen waren Maandag lager dan de vorige week, de eieren gingen vlot van de hand. Voor groote werden flinke prijzen besteed. De kleine eieren van 40 tot 50 Kg. noteerden f 1.per Kg. en wat boven de 50 Kg. was iets hooger. De aanvoer was over de afgeloopen week weer min der. Naar men ons meedeelt is de eerste zitting van het hier te sticiiten Consul tatiebureau voor Zuigelingen bepaald op Vrijdag 6 JANUARf a.s. Adres: Café „den Burg" alhier. Nadere biezonderhe^ den volgen nog. Giften voor het Witte Kruis. N.N., den Burg f 1. Wie bereidt het Witte Kruis eens een aardige St. Nicolaas-verrassing? Wie geen f 10.of meer betalen kan, geven gerust fl.Desnoods minder. DE COCKSDORP. Sportnieuws. S.V.C. heeft Zondag in twee wedstrij den de strijd aangebonden met den Hel der. Om 12 uur ving de voetbalwedstrijd SVC—Zwaluwen aan. De eerste helft le vert goed samenspel op voor SVC, zoodat rust komt met 3—1 voor SVC. Na de rust laat SVC de moed zakken en komt Den He.der flink opzetten. Door uitstekend combineeren maken zij in de laatste 10 mm. de stand gelijk. Het einde komt met 3—3. Een leerzame wedstrijd met sportief spel. Onze dank aan de Zwaluwen en tot weerziens. 's Middags speelde SVC voor de com petitie een korfbalwedstrijd tegen H.KC.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2