c7s óatrec S. <5. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT fexelsche Berichten Woensdag 16 November 1932. Wonderlijk zijn de wegen van Vrouwe Justitia. De hulpbesteller bij de posterijen, die een pakje, inhoudende een zoutstrooier en een vaasje stal en het zijn meisje cadeau deed, hoorde onlangs tien maan den gevangenisstraf tegen zich eischcn. De automobilist, wiens hoogst roekeloos langs de weg jagen, twee menschen zwaar verwondde, werd dezelfde dag veroor deeld tot f2000 boete en f150 schade vergoeding „Gij zult niet stelen". Ook geen zout strooier of een vaasje. Maar verdiep er u eens in, wat het is voor een strooiertje en een vaasje tien maanden, driehonderd dagen, in een cel te zitten en er dan, ge-, broken naar ziel, lichaam en carrière met de smet van een „die gezeten heeft" weer uit te komen. Verdiep u ook in de ellende, waarin die automobilist twee menschenlevens dom- pelde, door met een auto als projectiel op hen los te schieten en ze zwaar te ver wonden. De f2000, die hij er voor be talen moet, beteekenen in waarde niets, zoo men ze vergelijkt bij die tien maan den levensvrijheid plus wat er uit voort vloeit voor de hulpbesteller, die zich niet aan menschen, maar aan een zoutstrooier en een vaasje vergreep.En die f 2000, zij worden niet gegeven aan de zwaarge wonden, die er nog slechts een deel van de schrik en pijn mee gecompenseerd zou den zien. Ze zijn voorde Staat. Die gewonden krijgen (samen) f150.Men zou het in tweeërlei opzicht andersom wenschen: f2000 voor de stakkers, die halfdood werden opgenomen, nadat een woesteling ze had omvergereden. De Staat zou het met f150 kunnen doen. Maar nog liever: een boete voor de hulpbesteller, opdat hij zijn vrijheid be- houde en de gevangenisstraf voor de man, die zijn rijdriften niet te beheerschen wist. Want hij is in de vrijheid een groo- ter gevaar, dan die hulpbesteller, die wel licht tien maanden cel krijgt voor dat strooiertje en dat vaasje...'. jubileum- Ds. C. C. DE MAAR. Ds. C. C. de Maar, doopsgez. predi kant te Winterswijk, viert morgen zijn zilveren ambtsjubileum. Elij werd in 1SS1 geboren en diende achtereenvolgens de ge meenten Mensingeweer 19071910, Gor- redijk 19101915, Twisk 19151919, den Burg 19191925 en sedert 1925 Winters wijk. Stellig zullen velen hun beminde leeraar van hun belangstelling doen blij ken. Taptoe Texelsdh Fanfare. Men schrijft ons: Texelsch Fanfarecorps zal hedenavond, aanvangende om S uur, onder leiding van directeur Th. C. Lugtenburg een taptoe houden rond den Burg. Er zal zooveel mogelijk getracht worden een ieder te vreden te stellen. Wij moeten namelijk wel eens klachten hooren als „Bij ons komen jullie toch nooit". Het zal nu een extra lange route worden, indien het weer maar wat meewerkt. Dansclub Hotel „De Zwaan". Men schrijft ons: Tot bestuursleden van de Dansclub voor congregatieleden zijn benoemd W. Rijk Wz., voorz., C.Commandeur, secr. en mej. A. Dernison, penn. Dansmeester, tevens leider der dansavonden is Jac. Gieles, aan wie deze taak volkomen toevertrouwd is. De eerste dansavond reeds kenmerkte zich door een prettige stemming. Geen. wonder, want de leiding is in goede han den, het B.B.B.-orkest is puik in orde, terwiji de dansvloer in prima conditie verkeert. Wie nog wil toetreden leze de adv. in 't vorig nr. (heden 2e dansavond). Uitslag aanbesteding. De leverantie van 20 kruiwagens is door B. en W. opgedragen aan timmer man-aannemer J. W. Bakker, laagste in schrijver, ajhier. Te den Helder werd aanbesteed de bouw van 84 woningen voor „Volkshuis vesting" aan de Dahliastr., schrijft de Heldersche Crt. Raming f161.000. Er wa ren 34 inschrijvers beneden de raming. Laagste inschrijver: Gebr. van Luiing,, te Rijk, Haarlemmermeer: f128.642. Hoogste inschrijver: S. de Vries te Zaan dam f 199.S00. Tevens werd aanbesteed het ophoogen van een terrein ten Z. van de bebouwing der Asterstraat. Laagste inschrijver: P. Kalis Cz., te den Burg: f3897.—. C. Boon en A. Eelman alhier schreven in voor f9925.Hoogste inschrijver was W. Veenstra, den Helder, voor f 14300. De Ziekenauto moet noodig vernieuwd worden. Ze voldoet niet meer aan de bil lijke eischen, welke aan een dergelijk voertuig moeten worden gesteld. Het comité heeft de hoofden al eens bij elkaar gestoken en ernstig over de aanschaffing van 'n nieuwe auto gesproken, maar het stuitte nog op eenonoverkomelijk be zwaar: de kas is nog niet voldoende op krachten om zulk een aderlating met succes te kunnen doorstaan. Vandaar ons S.O.S., onze noodkreet, welke ook aldus kan worden vertaald: Steun Ons Snel; Stuur Ons Stuivers (dubbeltjes, kwartjes, enz.)Spaar Ons Schade, Schraag Ons Subiet! En wat is het eind van dit Lied? Een lange lijst van gulle gevers in het volgend nummer? Uitvoering „I.L.B." Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op de adv. in dit nummer, waarin bekend wordt gemaakt, dat de opvoering van het tragisch blijspel „Pantoffelpijn" bepaald is op 23 en 24 Nov. a.s. in „de Zwaan". OUDESCH1LD. ïBiezcnder laag water. Toen Zondag de boot om plm. éénuur a an kwam, was de waterstand ruim 1.60 M. beneden N.A.P. Toch kon ze binnen komen, daar veel zand voor de haven en uit de mond is weggehaald. Voorheen moest bij 1.20 a 1.30 M. beneden N.A.P. de dienst worden gestaakt. Verschillende Oudeschilders hebben de lage waterstand benut om op de steen- glooiïng wulken te zoeken. Soc. Bem. Vrouwenclub. Zaterdag hield de Soc. Dem. Vrouwen club haar jaarlijksche propaganda-avond in de „Zeven Provinciën". De zaal was goed bezet. De voorz., mw. C. Eelman-Dogger, heette de aanwezigen welkom,-en hoopte, dat de afd. resultaten van deze avond zou kunnen boeken De mandolineclub „Kunst na Arbeid" speelde vervolgens n drietal nummers, die zeer in de smaak vielen. In de korte pauze declameerde mej. G. Wassenaar „Opstanding" van Garmt Stuiveling. Hierna speelden eenige vrouwen het prop. stukje „Even een boodschap". Op begrijpelijke, doeltreffende wijze, werden diverse misstanden in onze maatschappij besproken, o.a. het slechte distributie stelsel, waarbij o.a. in de landbouw de teler bijna niets voor zijn waar krijgt, doch de Kant de waar nog duur moet be talen, het gebrek aan goede kleuterscho len, etc. Het werd goed gespeeld en sloeg dan ook zeer in. De spreekster van deze avond, mevr. De Vries, uit Eierland, kwam nu aan het woord met het onderwerp „Kapitalistische chaos en Socialistische wereldorde". Ze zeide met veel genoegen dit onderwerp te hebben gekozen, omdat juist de kap. chaos haar tot 't socialisme had gebracht. Reeds als jong meisje leerde ze in de geschiedenisboeken nooit anders dan oor log en nog eens oorlog. Er waren toen ook wel menschen, die hiervan niets moes ten hebben, het grootste deel zelfs. Doch met hen werd geen rekening gehouden. Enkele vorsten verklaarden oorlog of slo ten vrede. Later kon men zelfs lezen, dat in Amerika de locomotieven met graan werden gestookt, terwijl tezelfder tijd de menschen in China honger leden, ja, van honger omkwamen. Niet, omdat het graan niet vervoerd kon worden, doch omdat er voor de kap. klasse geen winst aan zat. Chaos! Toen trof haar de tegen stelling van de rijkeluiszoon, die zonder zorgen door de wereld gaat, alles wordt met geld gekocht. Hoe schril is de tegen stelling met de Kmueren uit de armoe- buurten, die er reeds 'heel jong op uit moeten om iets voor het gezin te verdie nen, wier illusies spoedig worden vernie tigd en wie niets overblijft dan de wor steling om het bestaan. 'De dichter Fred, van Eeden zei het zoo treffend: Er zijn drie soorten menschen: 1. de rijken der aarde, wie niets ontbreekt; 2. de la keien om hen te bedienen en 3. de men schen, die voor beide eerstgenoemde soorten het geld moeten verdienen om te leven. Spr. wees nog op de verovering door de Europeesche staten in Afrika, Austra lië, etc., waardoor de inlanders werden; verdreven en soms van gebrek omkwa men, terwijl de blanken de beste stukken grond stalen. Als jongste geval kent men de zaakKreuger, de man, die als "een godheid werd geëerd, vele industrieën in handen had, doch later bleek een zwende laar in 't groot te zijn. Tot slot wees' spr. op een verslag in zekere krant van een bijeenkomst van gegoede luitjes, waarin de mannequins, doch ook de ove rige dames gekleed waren in schitterende japonnen en getooid met kostbare juwee- !en, waar bals en partijen werden be sproken. „Wij hebben ons wintertje weer voi", zoo stond er. .In een arbeidersblad stonden tezelfdertijd brieven van vrou wen, die met 4 of 5 kinderen van 13 gld. steun moesten rondkomen en met vrees de winter tegemoet zagen. Ziedaar een krankzinnige tegenstelling, de kapitalis tische chaos. Na de pauze besprak spr. de directe verbeteringen, welke de S.D.A.P. wil aan brengen: Geen verslechtering van de ouderdomsverzekering, geen steunverla ging of afbraak van het onderwijs, geen salarisverlaging van de ambtenaar, het geid halen, waar het is, n.l. bij de bezit tende klassen: een heffing ineens van 1 pet. van het kapitaal, couponbelasting, ver hooging successierechten, weeldebelas ting, ziedaar de oplossing van de S.D.AJP. Voor de toekomst eischen wij: een plan matige productie; niet het grootste deel van het volk laten werken voor enkelen, maar allen voor elkaar, voor de maat schappij. Goed onderwijs, verzorging van ouden van dagen, uitbanning van de oor log. Dan zal de machine geen vloek wor den voor vele arbeiders, zooals thans, doch een zegen. Hiermee besloot spr. haar met aandacht gevolgde rede. Eenige leden van R.A.L.V.U. voerden nog op „Een knap stel", een spel van, teleurgestelde liefde met een vreemde ver wikkeling, doch een goed eind. Er werd om gegierd. Vooral de heer Kooij, als plaatsvervangend echtgenoot, had een da verend succes. Met de kiueht „Het vre dige, zedige hofje" werd de avond be sloten. Het was voor de S.D. Vrouwenclub een goed geslaagde avond. Het bestuur besloot een soortgelijke avond te organiseeren te de Cocksdorp, misschien op Zaterdag 26 Nov. a.s. Arbeidsrecht. Aten schrijft ons: Binnenkort zal voor het Bureau voor Arbeidsrecht alhier een definitieve rege ling worden ontworpen. Het zal dan een onderdeel zijn van het Centraal Bureau te den Heider. Voorloopig zullen georga- niseerden kosteloos advies kunnen be komen, niet-georg. tegen 50 ct. Allerlei kwesties op het gebied van loon, huur, ziektewet, belasting, enz. kunnen aan het bureau worden voorgelegd. Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: Vrijdag: 72 Kg. wulken. Zaterdag: geen aanvoer. Maandag: 362 Kg. wulken 27 ct.; 650 Kg. wulken 23Vs27 ct.332 Kg. zoute gar nalen 10 ct.; 187 ongezouten garnalen 8ct. Door het slechte weer is er Vrijdag en Zaterdag niet gevischt. Daar de wulken nogal duur zijn, probeeren velen deze machtig te worden en worden ze op laag water gezocht. Dit bracht Vrijdag 72 Kg. op en Maandag 362 Kg. De garnalen wa ren besteld. Op de rest wordt nog steeds geen bod gedaan. 1111110111111 Treur niet om het verleden. 1111110111111 Verbeter het LIEDEN. OOSTEREND. Gnderüiandsche verhuring. Door het R.K. Armbestuur alhier is de boerderij in Spang, in gebruik bij Jn. Dijt, onderhands voor een jaar verhuurd aan Jb. Witte, Spang. Er waren drie biljetten ingekomen. Bevestiging en intrede Ds. A. Kok. Zondagmorgen had in de Ned. Herv. Werk alhier de bevestiging plaats van Ds. A. Kok, uit Harderwijk. Ds. Groe nenberg, uit Vlaardingen overgekomen, leidde de dienst en had zijn tekst gekozen, uit het Evangelie van Johannes, 1:43 „En hij Leidde hem tot Jezus". Het kerk gebouw was geheel gevuld. Tijdens de inzegening werd gezongen: Ps. 134:2, „Helt uw handen naar omhoog". De be vestigde predikant werd toegezongen: Gez. 215:4: „Gezegend zijt gij, knecht des Heeren, die tot ons komt in 's heilands naam. Wij willen uwen zender eeren, en zegenen u al te zaam". Tot slot werd gezongen Ps. 79:7: „Zoo zullen wij, de schapen uwer weiden, in eeuwigheid Uw lof, Uw eer verbreiden en zingen van geslachten tot geslachten, Uw trouw, Uw roem, Uw onverwinb're krach ten". 's Namiddags deed de nieuwe predikant zijn intrede. Het kerkgebouw was weder om geheel gevuld. Alle voorgangers der Ned. Herv. gemeente op Texel waren aanwezig, alsmede burgemeester Oort, Na hec voorlezen der geloofsbelijdenis sprak ds. Kok naar aanleiding van Col- lossensen, vers 13: „Die ons getrokken heeft, uit de macht der duisternis en overgezet heeft in het koninkrijk van de zoon zijner liefde". Gezongen werden Ps. 118:7 en 14; Ps. 95:1 en 4; Gez. 50:4., Na de predikatie richtte ds. Kok het woord tot ds. Groenenberg, waarin hij zijn hartelijke dank uitsprak voor de wijze, waarop hij hem bevestigd had. Hoewel de bevestiging aan ds. Plug, de consulent, toekwam, zoo kon ds. Kok zich best in denken, dat de gemeente er prijs op stelde, dat deze taak vervuld werd door ds. Groenenberg, die zich in de jaren, dat hij in Oosterend arbeidde, zeer be mind gemaakt heeft. Ook tot ds. Plug werden woorden van dank gesproken voor I de vriendelijke ontvangst en de go-ede voorlichting. Het kerkbestuur en de ge- meente werd dank gebracht voor de har- hartelijke ontvangst, voor de gelukwen- schen en gelukstelegrammen, ontvangen bij zijn huwelijk van "kerkbestuur, Jotige- lings- en Jonge meisjes ver.-en en ook van enkele leden a'fzonderlijk. Ook de lieer Burgemeester werd dank gebracht, die alhoewel niet tot de gemeente Oosterend behoorende, toch door zijn aanwezigheid blijk gaf van zijn groote belangstelling. Na het dankgebed werd de nieuwe do minee toegesproken door de afgevaar digde van de Theologenclub „Progredior", uit Utrecht, en vervolgens door ds. Plug, die dankte namens kerkbestuur en ge meente voor de aanneming van zijn be noeming. Hij hoopte, dat liet hem in zijn gemeente naar wem sell zou gaan en dat de predikant door de gemeente en de ge meente door de predikant gedragen en gesteund zou mogen worden Ds. Plug verzocht hierna aan de gemeente de nieuwe leeraar staande toe 1 - zingen: Gez. 224:1 „U zegene God, Lij stel u tot een zegen. Gezegend /ij uw hoofd, uw hart, uw wegen, uw aardsch, uw eeuwig lot". Tot slot werd gezongen, Gez. 194:1: „Van U zijn alle dingen, van U, o God, alleen". Kerknieuws. Zondag werden in de Geref. Kerk al hier gekozen tot ouderling J. C. Dogger en tot diaken P. Vlaming Pz. OOST. Jaarvergadering IJsclub „Oost". IJsclub „Oost" hield Vrijdag haar alg. vergadering alhier. Voorz. H. Steigstra, opende met een woord van dank voor de opkomst tot de 44 aanwezigen. De Ver- (ecniging telt echter 168 leden, zoodat de opkomst veel grooter kon zijn. Toch was de belangstelling zeer goed te noe men. Secr. F. van Houte las de notulen, welke onder dank werden goedgekeurd. Aan liet verslag van pennimgim. Jan. Roe per Nz. ontleenen we: Inkomsten be droegen f293.27. Uitgaven f55.34. Batig saldo f 237.93. De heeren A.M.v. Liere en W. van Houte bevonden de rekening inde beste orde. Ook de penningm. werd dank gebracht. Hierop volgde bestuursverkie zing: 2e voorz. Zondervan, secr. F. van Houte, 2e comm. C. P. Burger en 2e secr. Jb. de Smit werden herkozen. Het bestuur stelde voor de contributie van 50 ct. op 25 te brengen; van 75 cL op 50 en van f 1.op 75 ct. Leden en nieuwe leden, die zich vóór 15 Dcc. aan melden betalen dus 25 ct. (zie de adv.) Deze regeling vond algemeen instemming, l iet bestuur hoopt, dat door deze rege ling het ledental niet zal verminder n. Bij de rondvraag werd door de heer P. Bur ger gevraagd, welke wedstrijden er ge houden zullen worden. Voorz. antwoord de, dat het bestuur besloten heeft om zoo mogelijk de wedstrijden te houden, welke reeds op het programma staan. De penn. verzocht nog de kosten van het lidmaatschap bij aanbieding der kaartjes meteen te voldoen. Volgde nog het verloten der schaatsen. Zevenentachtig loten werden verkocht a 10 ct. Mej. H. Brouwer trok toevallig het hoogste lot: no. 87. C. P. Burger werd eigenaar van een paar fraaie kunstschaat sen. De verloting gaf een batig saldo van f 1.70. De voorz. dankte tenslotte voor de belangstelling en sprak zijn beste wen schen uit voor de vereeniging, waarop 'n hartelijk applaus volgde. IIIIII0IIIII! Duizenden menschen falen. 1111110111111 Niet omdat ze niets weten, Ililil0llllll maar omdat ze niets DOEN. DE KOOG. Sportnieuws. Zondagmorgen 10 uur speelt K.V.C.: K Kikkert B.Kiewiet B. de Ridder (aanv.) L.Borgman M.Bonne H.Kuip J.Kiewiet Jz. C.Vermeulen F.Durieux L. Bakker A. Bonne. ReserveW.Boon én D. Bonne. Nieuwe leden gevraagd onder 18 jaar. DE COCKSDORP. Tooneelver. „Inter Nos". i Door de tooneelvereeniging „Inter Nos" van Oudeschild, werd Zondagavond in hotel „de Hoop" het tooneelspel „De strijd met het verleden" voor het voetlicht ge bracht. De opkomst was vrij goed te noemen. Er werd prachtig spel gegeven. Met groote aandacht werd het stuk ge volgd Evenals te Oudeschild werd het ook hier een succes voor het gezelschap. Een gezellig bal vormde het slot van de avond. EIERLAND. Sdhoolnieuws. De heer K. Bosje, eerder hoofd der school te Midden-Eierland, thans te Bar- neveld, werd een dezer dagen benoemd tot hoofd der lagere landbouwschool te Oldeberkoop (Fr.) DEN HOORN. Zanguitvoering „Harmonie". Op Dinsdag a.s. zal de Chr. Zangver. „Harmonie" alhier (dir. S. de Waard) een uitvoering geven in de N.H. kerk. Medewerking wordt verleend door de so listen Bouwsma (bugel) en Ybema (orgel). 111111-0111111 De „Weet-ik-al-lang-itus" is IIIII10IIIIII de miserabele ziekte van alle IIIIII0IIIIII domooren.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5