De Nieuwe Texelsche Courant 'PUHI Weet u No. 4687 "46ste Jaargang Woensdag 23 Nov. 1932 Van week tot week HOOVER'S ERFENIS. Roosevelt en „rozengeur"? Amerika en Ontwapening. Amerika en Europa. Texelsehe Berichten FtUWE HUID Spotgoedkoop St. Nicolaaspakket voor de Jeugd. Ge slaagt altijd Om de kinderen. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel Ihuls aan huis gelezm is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.—; 8.— 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 23 24 25 26 27 28 29 Nov 3,45 4,56 5,52 6,44 7,32 8,19 9.06 RljWlELEN en RIJTUIGEN 4.41 RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag 24 Nov. 1932, des namiddags te twee uur in de daarvooi bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 19 November 1932. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen 2. Benoeming leerares Engelsche taal aan de Zeevaartschool. 3. Benoeming bestuurslid van de Stich ting tot bevordering van het land-en tuiobouwonderwijs. 3a. Aanvrage vrijstelling onderwijs in lichamelijke oefening. 4. Verkoop gemeente-eigendommen. 5. Regeling geneeskundig schooltoezicht 6. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur voor 1933. 7. Salarisregeling. 8. Herbenoeming directeur van de N.V. T.E.M. 9. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1933. ZATERDAGAVOND. De feestroes van de Amerikaansche de mocraten heeft heel wat korter geduurd, dan men veronderstelde; reeds zit de nieuwe President tot over de oor-en ineen der hachelijkste problemen waarvan Hoo ver's erfenis er meer in voorraad heeft, de oorlogsschulden. Een vraagstuk met in hoofdzaak twee kanten, een binnen- en een buitenlandsche. De Europeesche sta ten moeten dit jaar rond 250 miljoen dol lar aan rente (plm. 180 miljoen dollar) en aflossing (plm. 70 miljoen dollar) aan de V.S. betalen. Engeland en Frankrijk zijn de voornaamste debiteuren. Maar zij hebben dit jaar in Lausanne een voor waardelijke herstelschulden-eindregeling - neerkomende op een theoretische slotbe- taling ad Mk. 3000 miljoen met Duitsch- land gesloten. De voorwaardelijkheid dier regeling stak hierin, dat vast gerekend werd op een evenredige kwijtschelding der oorlogsschulden door Amerika. Sinds Lausanne is er echter in de regeling van de Europeesch-Amerikaansche oorlogs schulden geen schot gekomen, vooral door het op-handen-zijn van de Presidentsver- verkiezingen. Thans moet, per 15 Decem ber, de volgende termijn betaald worden. Engeland zoowel als Frankrijk hebben uitstel gevraagd. Hoover en Roosevelt moeten beslissen. Wanneer op geen binnenlandsche belan gen gelet behoefde te worden, zou die beslissing zoo hachelijk niet zijn. Ook Amerika erkent, dat de druk der fabel achtige internationale schuldverplichtin gen welvaartsherstel remt, gevaren schept en in stand houdt. Men hoort in Wall- street-kringen danook telkens stemmen voor gedeeltelijke kwijtschelding opgaan, en volgens de laatste berichten zou in elk geval een verlenging van het loopende moratorium in de maak zijn. Maar Wallstreet alleen is Amerika niet. Een door de crisis verarmde bevolking vraagt schatten van de Staat. Een toch al met tekorten worstelende begrooting is een slecht argument voor het ver richten van miljoenen-kwijtscheldingen. En wvanneer het buitenland zoo vlot van zijn schulden wordt afgeholpen, zullen dan de Amerikaansche bedrijfstakken, die even eens met Staatsgeld zijn gestut, niet der gelijke gemakkelijke voorwaarden vorde ren? Bovendien: Amerika heeft zelf enorm geleend en zit, precies als Europa, onder een drukkende schuldenlast. Duitschland schoof het probleem op de Europeesche debiteurstaten van Amerika af. Deze po gen hetzelfde te doen door op een ge geven kw ijtschelding een gevraagde te la ten volgen. Amerika kan dat spel niet spelen. Het moet afschrijven, nu het niet afschuiven kan. En een zeer sterke stroo ming in Amerika gevoelt daarvoor niets. Roosevelt is zich daarvan bewust. Bevre digt hij Europa, dan zal hij inboeten aan populariteit, zij het niet in Wallstreet. Weigert hij, dan maakt hij de Euro peesche situatie nog moeilijker en brengt hij daarmede tevens sprekende Ameri kaansche belangen in gevaar. Het probleem wordt hier, zooals het bestek vordert, slechts in eenvoudige vorm gesteld. Want naast de aangegevene spe len daartoe nog andere factoren een rol van beteekenis: in het biezonder geldt dat van de ontwapening en de handels politiek. Men kan niet ontkennen, dat Hoover's taktiek ten opzichte van die beide Amerika aan enkele liooge troeven in het spel heeft geholpen. Nu na Lau sanne de Europeescïi-Amerikaansche schul denverhouding formeel ongewijzigd is, ge bleven, kan Amerika in de richting van ontwapening op militair zoowel als op economisch gebied een zekere druk uit oefenen. Hoover heeft die druk reeds in werking gesteld en men kan aannemen, dat Roosevelt, wiens partij immers aan samenwerking met Europa meer dan de republikeinsche waarde hecht, hem daarin zal volgen. Na de hoogst belangwekkende redevoeringen van Paul Boncour, Massigli en John Simon, mag men trouwens vast stellen, dat er in Genève een aanzienlijke vooruitgang is bereikt. Er bestaan nog talrijke meeningsverschillen. Maar zij zijn niet van principieele aard, en 't is daarom te betreuren, dat de Duitschers nog steeds niet aan de Geneefsche besprekin gen willen deelnemen. Het is geen won der, dat het volhouden dier tactiek ook na het bekend worden der Fransch-Engelsche concessies buiten Duitschland geen sym pathie wekt. De val van Von Papen zal overigens die tactiek niet wijzigen. Hier heeft de buitenlandsche politiek geenerlei rol ge speeld. Slechts wanneer, tegen alLe ver wachting in, Hitier de macht in handen zou krijgen, zou Von Papen's val invloed maar dan ongunstige op Duitsch- Iands buitenlandsche politiek kunnen uit oefenen. Zoo wijst, week na week, het verloop der gebeurtenissen uit, 'hoe nauw de Amerikaansche en Europeesche belan gen in alle groote politieke en econo mische vraagstukken zijn samengevloch ten. Roosevelt's besprekingen, die straks in Washington gevoerd zullen worden, zullen hen, die er aan deelnemen, onop houdelijk de oogen doen richten op Lon den, Parijs, Genève, Berlijn. Het is voor Europa en Amerika beide te hopen, dat het besef van dit nauwe verband aan de te nemen beslissingen richting zal geven. SPORTNIEUWS. Afstandsmarsbh. Aan de Afstandsmarsch, uitgeschreven door de Torpedomakerswandelsportver- eeniging en Zondag 1.1. te den Helder gehouden, namen 35 ingezetenen van Texel deel, 11 leden van de Damesgymna- stiekvereen., 12 leden van Verdo-Nigro en 12 Z.V.S.'ers, resp. onder leiding van de iheeren Zander, P. Eelman en Pauwels. Evenals de vorige keer hebben de Texelsehe dames en heeren zich kranig geweerd en allen de marsch van A. tot Z. volbracht. In totaal zijn, buiten de rust van 45 mnt. te Julianadorp, de 35 K.M. in vijf uur afgelegd. De eindspurt werd afgelegd met een snelheid van plm. 8 K.M. per uur. Gemiddeld werd 7 K.M. geloopen. Na beëindiging van de tocht werden de deelnemers, 210 in totaal, van wie er slechts één (een matroos) was uitgeval len, toegesproken door een adjudant- onderoff.-torpedist, die de prijzen met toepasselijk woord uitreikte. Elke ploeg ontving een corpsmedaille, elk lid boven dien een medaille, terwijl de Damesgymn. Vereen, en Verdo-Nigro nog voor resp. een lauwertak en een extra medaille in aanmerking kwamen voor resp. grootst aantal dames en grootste gemengde groep. Het weer viel mee; al dreigde de lucht geducht met regen, er is geen drup pel gevallen. De weg was over het geheel in orde. Een gedeelte tusschen Groote Kecten en Julianadorp alleen heeft het de wandelaars door het zand wat moeilijk gemaakt. Van andere zijde schrijft men ons nog: De zilveren medaille, welke Verdo- Nigro ontving, werd uitgeloofd door de Heldersche Wandelsportvereen. „De Jut ter". Via de zeedijk en Huisduinen ging het onder de duinen langs op Julianadorp aan, waar we na om klokslag 10 uur te zijn gestart om 1.15 aankwamen. Tot twee uur werd aldaar gerust, waarna langs het Kanaal naar den Helder terug getippeld werd. Daar we om 3.40 uur het eindpunt bereikten en dus in 4 uur 55 mnt. de 35 K.M. aflegden, zal de lezer begrijpen, dat menige tippelaar blij was, het eindpunt te hebben gereikt. Een groep, die niet om 10 uur kon starten, was vergunning verleend om la ter te vertrekken, mits ze om 4.30 uur ook binnen zouden zijn. Deze groep bereikte om 1.40 u. Julianadorp en had dus met een tempo geloopen van plm. 8 K.M. per uur. Toen om 2 uur het hoofdpeletou vertrok, sloten zij zich aan. Ze kwamen gelijk met de anderen in den Helder. Zoodra de bebouwde kom was bereikt, legden de voorste loopers er een schepje op, zoodat ook door den Helder met een 8 K-M. gang geloopen werd. Nadat de deelnemers zich eenigszins verfrischt had den, werden met een aardige speech de verschillende prijzen uitgereikt. Korfbal. De uitslag van de Zondag gespeelde wedstrijden: D.O.H.—de Zwaluw: 131; H.K.C.—S.V.C.: 3-3; O.K.C -D.T.S. 0-5. De laatste uitslag is reglementair, we gens niet spelen van O.K.C. De stand is op heden: gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. stand D.O.H. 5 5 32 6 10 H.K.C. 4 2 119 7 5 D.T.S. 3 2 1 9 3 4 S.V.C. 4 1 1 2 7 II 3 Verdo Nigro 2 1—13 3 2 Zwaluw 4 1 3 7 25 2 O.K.C. 4 4 3 15 Voor a.s. Zondag staan de volgende wedstrijden op het programma: Te Den Helder: H.K.C.—D.O.H.Te de Waal: D.T.S.Verdo-Nigro. Te de Cocks- dorp S.V.C.—O.K.C. Uit ons Zondagsblad. Vorige week werden in ons Zondags blad opgenomen een kiekje van de Dorps straat te Oudeschild, door de zware re genval geheel onder water gezet (vervaar digd door de heer J. Visman Jr.) en een kiekje van de „Dageraad", genomen door de heer Adr. Bakker Jbz. Voor toezen ding van meer aardige kiekjes, geschikt voor dit doel, bevelen wij ons steeds aan. Bestuur polder Waalenburg. Maandag had hier de verkiezing plaats ter voorziening in de vacature-J. Tim mer, hoofdingeland van Waalenburg, af tredend volgens rooster, maar herkies baar. De heer Timmer werd herkozen met 51 van de 54 uitgebrachte stemmen, (het aantal stemgerechtigden bedraagt 104, zoodat nauwelijks de helft aan de stem ming deelgenomen heeft). Op de heer Jb. Roeper Kz. werden drie stemmen uit gebracht. DEN HOORN. Kolendampvergiftiging. Het echtpaar P.Drijver en M. Drijver— Brans alhier, is in de nacht van Zaterdag op Zondag aan een groot gevaar ontko men. Reeds voor zij zich ter ruste be gaven, gevoelden beiden zich onwel. Ze hadden hoofdpijn, gepaard gaande met brakingen, hetgeen zich in de nacht her haalde. Ook de hond, die zich mede in huis bevond, bleek zich niet lekker te ge voelen. Zondagmorgen werd dokter Helle- ma ontboden, die kolendampvergiftiging constateerde. Beiden zijn thans weer heel wat opgeknapt. De oorzaak is vermoede lijk te zoeken in het niet goed ventileeren van de schoorsteen. wat hierachter staat De aanbieding van een wanneer het gaat om een boek, onver schillig voor welke leeftijd. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. OP ST. NICOLAASAVOND Een mensch leeft maar één keer. Over doen kan je het niet. Daarom is het zoo wanhopig noodzakelijk, dat je de eerste keer raak mikt. En de grootste hoofd zaak is, dat je zoo jong mogelijk begint het goed te doen. Gisteravond las ik, dat Falstaff de beste opera is van Verdi en hij was tachtig jaar toen hij haar maakte, en het was zijn laatste bovendien. Maar laat u niet misleiden door zulk een rari teit. Een mensch van acht jaar is onein dig veel belangrijker dan een van tachtig, en wat op het achtste verkorven wordt, dat is op het tachtigste op geen voeten of vamen meer in te halen. De indrukken, van het kind beslissen over de mensch. De kinderblijheid verduurzaamt zich tot le vensmoed. En de oudste lidteekens gaan het scherpste steken bij het klimmen van de jaren. Heeft u nog iniet in de gaten, waar ik met al die diepzinnige inleidingen heen wil? Mijn hart is bekommerd om de slechte tijden, de kinderen en Sinterklaas. Een kinderleven zonder vreugde is geein goed begin. Daar blijven deuken van zit ten, die later niet meer plat te strijken, zijn. Het blij gejuich bij elk pakje op de Sin terklaasavond klinkt nu nog altijd in mijn ooren, als ik aan die opperste feestavond denk. En geen enkele van de verrassingen die in die prille tijd voor mij bedacht zijn, is mij ooit uit het geheugen gegaan. Ach teraf doet het goed daarover te denken, zegt terecht de Romeinsche dichter. Weest een beetje onpractisch in deze dagen. Denkt niet en zegt niet, dat er in deze tijd alleen plaats is voor de ernst des levens. In kinderoogen is ernst een schaduw, die een gansche levenssfeer ver duisteren kan. Gééft in .deze dagen een, paar dubbeltjes meer uit voor de kinder vreugde dan verantwoord is. En als u een, paar dubbeltjes méér hebt uitgegeven voor uw eigen kinderen, geeft dan ook nog een paar dubbeltjes voor de kinderen vaneen ander, die door nog dieper schaduwen bedreigd worden dan de uwe. Als een beklemming voel ik, dat er on der u zullen zijn, die hierin een tekort aan practisch levensbegrip onderkennen, een fekort aan besef' van de ellende, 'die alom is. Maar die ellende is juist mijn sterkste drijfveer om er op aan te drin gen, niet de laatste lichtglimp uit de don kerste kinderlevens te doen verdwijnen. Ook als er veel verloren is, laten er dan een paar stralende kinderoogen overblij ven. Sinterklaas heeft een mombakkes voor. En dat is maar goed ook. Laat de kinderen zoo min mogelijk merken, wat voor een zorgenbegroefd menschengelaat daar dit jaar in vele gevallen achter schuilgaat. TEXELSCHECOURA LICHT OP Schrale Lippen Gesprongen Handen

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1