No. 4689 46ste Jaargang Woensdag 30 Nov. 1932 De Nieuwe Texelsche Couran Van week toi week Een tegenstander van geneesmiddelen slikken wrijft in 24 uur RHEUMATIEK geheel en al weg! Geeft uw jongensj'n voetbal Texelsche Berichten GRENZEN. ST. NIC0LAAS Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCH is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij lten Burg lel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct. iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordl driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reode van Texel \.in (nam. ongeveer 'A uur later.) 30 1 2 3 4 5 6 Dec 9,55 10.45 11,39 0 05 1,00 1,56 2.58 LICHT OP RIJWIELEN en R1|TUIGEN 4 31 ZATERDAGAVOND. IN DU1TSCHLAND komt, schreven we reeds, Hitier voor het rijkskanselierschap niet in aanmerking. Hij heeft de hem ge boden kans niet waargenomen. Hij wilde n.l .onmiddellijk DE vertrouwensman van Hindenburg zijn, maar vertrouwen kan men nu eenmaal niet forceeren Nu de Hitler-candidatuur vervallen is, staat in middels vast, dat de vorming eener nieuw, regeering de Duitsche buitenlandsehe po litiek geenszins zal beïnvloeden. CHINA-JAPAN. Sinds meer dan dertig jaar is China het voorwerp van vreemde belangstelling geweest. Herinner u slechts de Opiumoorlog, de Chineesch-Japansche oorlog, het Chineesch-Russisch verdrag, de Bokseropstand, enz. Reeds ruim een jaar houdt Genève zich met de Chineesch- Japansche kwestie bezig. Op verzoek van Japan heeft een commissie een onderzoek ingesteld naar aanleiding van Japans da den van wapengeweld in de nacht van 18 Sept. 1931 bij Moekden. Tot welk resultaat zij kwam, vatten we hier in tele gramstijl samen: 1. Japen kan zich niet beroepen op zelfverdediging .2. Stichting van de staat Mandsjoekwo (Mandsjcerije) is door Japan aan de bevolking opge drongen. 3. Deze staat mag daarom niet erkend worden. China moet er de baas blijven en niet Japan. Japan gaat met dit rapport heelemaal niet accoord en het laatste woord is 'hierover danook nog lang niet gewisseld. Een lichtpuntje is echter, dat China en Japan door tallooze 'historische en eco nomische banden verbonden zijn. Dit voedt de 'hoop op herstel der betrek kingen. Japans cultuur dankt veel aan Chineesche invloeden. De Chineezen be- hooren tot Japans beste klanten. Wie in de dagbladen (heeft gelezen, dat te midden der vijandelijkheden op de verjaardag van de Japansche keizer Chineesche oor logsvaartuigen eerbewijzen brachten, kan ook hierin 'n aanwijzing zien voor het bestaan van een dieper verband, al gaat dit thans schuil onder 'n reeks bloedige incidenten. Het is die historische sympa thie in de Fransoh-Duitsche verhouding helaas ontbrekend die, mits zij zich een weg naar de werkelijkheid kan banen, de grondslag zal kunnen opleveren voor een hernieuwde vriendschap tusschen de twee groote rijken van het Verre Oosten. Goedkoope telegrammen. Van 14 Dec.6 Jan. bestaat weer ge legenheid tot het verzenden van Kerst-en Nieuwjaarstelegrammen tegen verlaagd ta rief, ook in het binnenlandsch verkeer, met het meerendeel der landen in Europa, met Ned. Oost- en West-Indië, met de voornaamste bestemmingen in Amerika, enz. Nadere inlichtingen worden ten kan tore verstrekt. Voor het misdeelde kind. De toeslag op de Weldadigheidspost zegels, die van 10 December tot 9 Januari worden uitgegeven, komt met de winst yan de prentbriefkaarten, ten goede aan plm. 350 instellingen, die zieke, gebrek kige en verwaarloosde kinderen van alle gezindten verzorgen. Deze moeilijke tijd maant tot beschei denheid in de verwachtingen doch in het besef, dat deze omstandigheden eveneens zwaarder dan anders op de kinderen druk ken, zal bijna niemand zich willen onttrek ken aan de plicht hier te helj>en. De frankeerwaarde der zegels die op alle postkantoren en -stations verkrijgbaar zijn bedraagt D/a 5 6 12'.« ct. De verkoopsprijs is resp. 3—8—10—16 ct. De geldigheidsduur is onbeperkt. SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslag der Zondag gespeelde wedstrij den: De Waal: D.T.S.Verdo-Nigro 0-3; De Cocksdorp: S.V.C.—O.K.C. 1—3; Den Helder: H.K.C.—D.O.H. 1—6. gesp. gew. gel. verl. p.v, p.t. stand D.O.H. 6 6 38 7 12 H.K.C. 5 2 1 2 10 13 5 Verdo Nigro 3 2 1 6 3 4 D.T.S. 4 2 2 9 6 4 S.V.C. 5 1 1 3 8 14 3 O.K.C. 5 I 4 6 16 2 Zwaluw 4 1 3 7 25 2 Het programma voor a.s. Zondag: Den Hoorn: de ZwaluwD.T.S.; den Burg: Verdo-Nigro—S.V.C.Oudeschild: o.k:c.—H.K.C. DE FILM KAMERAADSCHAP". Voor een bijkans geheel gevulde zaal is Zondagavond in hotel Texel de film „Kameraadschap" vertoond en wel op initiatief van de afd. Texel van Vara en S.D.A P. Voor de aanvang bracht de heer Kikkert eenige gramofoonplaten op zijn Columbia-Colster ten gehoore. Te ruim acht uur sprak de heer J. P. Standaart voorz. van de Vara-afd., een kort wel komstwoord, waarin hij zijn voldoening te kennen gaf, over de groote opkomst, wdarin hij toenemende belangstelling in het werk van Vara en S.D.A.P. meende te mogen zien. Heeft de Vara Film „Stu wing" menigeen teleurgesteld, de film van deze avond zou zeker voldoen. En zoo was het inderdaad. In vergelij king met zooveel andere anti-oorlogsfilms en intern, verbroederingsfilms staat deze een film als van ©en beroemd regisseur als Pabst overeind als een streng en prachtig werk, niet versierd met rheto- riek, niet opgemaakt met mooie prentjes, maar met gedegen vakmanschap samen gesteld. Zoo is een hard en ontstellend kunstwerk ontstaan, eerlijk, geestdriftig, vol gloed. En als we niet om de haver klap het woord epos zagen gebruiken, waar dat niet past, zouden we zeggen „Het epos van de mijnen", „Het epos van de broederschap der volkeren". Bij de aanschouwing van deze film leeft ge alle vertwijfeling en alle opstandigheid mee, de in paniek zich bewegende menschen- massa's brengen iets van hun paniek in uw ziel, de suggestie van deze wanhopige gevangenis onder de aarde maakt zich van u meester. Dat was de groote macht van deze film, dat zij ons persoonlijk aan greep, het duister, waarin de mijnwerker onder de bodem der aarde keft, zétte zich voort in de zaal en Zijn bevrijding was, de onze Boven de aarde gaat de grens. Be neden de aarde evenzeer. Pabst betoogt hier, dat grenzen kunstmatig zijn, dat „Kumpel ist Kumpel", mijnwerker is mijn werker. In honderd details doet hij echter' gevoelen, dat er behalve de politieke gren zen, er ook nog grenzen tusschen de menschen bestaan. Een brand in de Fransche mijn bedreigt honderden Fransche mijnwerkers met een ontzettende dood. Een Duitsche reddings brigade daalt er in af. Het is geen' verzinsel, want herinner u hoe 12 Maart 1906 in Courrières meer dan 1200 Fran sche mijnwerkers onder de aarde bedolven werden. Duitschers snelden de Franschen te hulp. Sinds is er heel veel voorgevallen, Ergens onder de grond, waar de Duitsche kolenlaag in de Fransche over gaaf, eindigt plotseling de mfjngang. Ze wordt afgesloten met een ijzeren Tiek met „Grenze 1919" aan de eene en „Frontière 1919" aan de andere kant. Door deze poort zijn destijds Duitsche soldaten naar Fransch gebied getrokken en nu ziet men de drie Duitsche Kumpels, die eerst zulke onaangename ervaringen hadden in een Fransch café waar een Fransch juffie niet met hen wilde dansen ten slotte door spijt bewogen worden. Zij hadden zich beter spontaan bij de red dingsbrigade kunnen aansluiten, beden-' ken ze. En zoo gaan ze na eenige aarze ling op weg door de duistere mijngang. Het hek valt onder de slagen van hun houweelen. Terwijl de redders alle inge sloten gangen trachten te bereiken, terwijl het geklop der begrafenen door de gan gen weergalmt, terwijl overal angstige levens, moeilijk ademend, in het zwarte graf tegen alle hoop wachten op bevrij ding, ploegen de drie Duitsche mijnwer kers door duisternis en vallende binten, wadend door het water, onbeschermd tegen gasgevaar. Dan bereiken ze een „Al dat Innemen van geneesmiddelen, ik Iaat hei maar aan de liefhebbers over. Ih gebruik liever iets uilwendigs, Zoodoende heb ik, naar mijn inzicht, mijn gezondheid zoo goed kannen houden. Maar daar wordt ik Zondag voor Pinksteren wakker met een pjn in mijn schouder om tureluursch van te worden. En zoo in eens. Ik kon niet meer heen of weer. Ik zeg tegen Klaartje, haal jij me eens een groote pot Akker's Kloosterbalsem. Ik kon mezelf niet wrijven van de pjn, maar liet het mijn vrouw doen. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zj wreef mj zachtjes om te beginnen, naderhand wat harder en het was of er een won der gebeurde. Onder het wrjveri ver minderde de pjn al en toen» het 's avonds herhaald was, sto'nd ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd. Slikken jullie maar ta bletjes, poedertjes en drankjes. Oeef mj maar voor spierpjn en rlieuma- tick Akker's Kloosterbalsem, ze zeggen toch „Oeen goud zoo goed." Fr. D. te Q. (Origineel ter inzage.) In drie opzichten is Akker's Kloosterbalsem een onovertroffen middel: als wrijlmid- del en als huis- en heelmiddel. Krachtig zult Ge er de onuitstaanbaarste spierpijn en de smartelijkste spit mede weg kunnen wrijven. Alom verkrijgbaar h 60 et. per pot. paardenstal, waar een pathetische oudé heer, stilletjes in de mijn afgedaald om zijn kleinzoon te zoeken, aan de zijde van een mijnpaard, alleen en in een eigen we reldje de angsten doorleeft om (het leven van de jongen. Een oogenblik is het of Pabst met die „zielige" mijnwerker de strakheid van liet geheel in gevaar brengt, doch, enkele lachlustigen in de zaal uitgesloten men heeft zich zoo in het bestaan van die anderen ingeleefd, dat men dit moment van pathos te boven komt Men gelooft in (het geluk, dat hun te beurt valt, als pfotseling onder bergen puin een ijl tetefooribellétje klinkt. Het is de telefonist, die zijn oproep zendt maaralle deelen van de mijn, om te weten, of er nog achtergebleven zijn. Na enkele wéken komen de laatste ge wonde Duitsche redders in het vaderland terug. Verbroederd brengen de Fransche cfe Duitsche kameraden naar de grens. „Kumpef ist Kumpel" en kolen "blijven kolen, aan» welke zijde van de grens oo7<. De menschen, die de kolen uitgraven, blij ven mensdben, die bij politieke grenzen geen belang hebben. In deze film, die van A tot Z dezelfde strakke betoogtrant heeft en in zijn sug gestieve beelden de zware gang van het mijnwerkersleven verhaalt, zijn honderden momenten, die getuigen van liet biezonder talent van de vervaardiger. Spanning be- iheerscht het geheel. Nergens valt een zucht naar artistiek mooi-doen te bespeu ren. We hebben te doen met een kunst werk, dat men niet licht zal vergeten en, dat om zijn waarachtigheid en zuiver heid van verbeelding, zijn diepe mensche- lijkheid, zijn angsten en spanning en grootheid van geaaehte een blijvende waarde 'heeft. Rest ons nog te vermelden, dat aan dit hoofdnummer een teekenfilmpje, „Op de Vossenjacht" voorafging en dat de lieer Standaart sloot met de wensch, dat ieder, uit de film Kameraadschap zijn conclusie zou trekken. Des middags is voor de jeugd de film „Met een kwartje de wereld rond" ver toond. Naar aanleiding van de film „Kameraadschap". Al reeds op de schoolsche atlas Zien w' een roode stippellijn En we leeren, dat daarbuiten And're, „vreemde" menschen zijn. Bii de .grens zijn mooie palen In speciale kleur gezet, Geflankeerd door ambtenaren Met een mooi gebande pet. En we lezen in de kranten: De regeering met elkaar Heeft een prachtig karreweitje Als tariefmuurmetselaar. Rassenhaat en rasserihaters Kweekt men bij die muur van steen, Noch waardeering, noch de welvaart Kunnen er ooit overheen. Beide blijven ze er vóór staan leder aan zijn eigen kant Tot de slooper van die muur komt; Deze slooper heet „Verstand". NED INDIE on de VEETEELT aldaar. (Slot.) Het groote verschil tusschen de In dische en de Nederlandsche veefokkerij schuilt in het feit, dat hier alle maatrege-' Len tot verbetering van de veehouders zelf zeil uitgaan, maar ginds van (het Rijk, om dat de meeste inlanders zich niet wem- schen in te spannen of zorgen willen op de hals halen voor toekomstige materi- ©ele rijkdom. De inlandsdhe paarden worden op de oostelijke eilanden gefokt, op dagen stoo- men afstand van Java en worden niet op let land of in het boerenbedrijf, maar bijna uitsluitend voor de rijtuigjes gebe zigd, In tegenstelling met 'Nederland ge bruikt men het rund alleen voor de kar. Door de invoer van groot, mooi Britsch- Indisch zebu-vee, dat nu op de oostelijk© eilanden voor fokdoelélnden wordt voort- geteeld, is men van gouveniementswege doende, 'het gedegeneneerde inlandsche veeslag te verbeteren en geschikt te maken voor zwaarder transport. De buffel gaat in aantal achteruit, maar is, omdat ihet dier bij voorbaat modderige plaatsen op zoekt, bij uitstek geschikt voor het werk op de rijstvloeiveklen. Het boerenbedrijf in Indië is op geheel andere leest geschoeid, ook al, omdat ieder alleen zijn eigen grond bewerkt en geen personeel in dienst heeft. Maar ook hier kan men niet jjeneraliseenen, als men bedenkt, dat Indië minstens zoo groot is als 'geheel Europa. Voor vele streken van Sumatra en van de oostelijke eilan den gaat deze bewering zeer zeker niet op. Gezien de geringe behoeften van de in lander, in tegenstelling met de Europeaan, raadde de heer Eijkman niemand aan jp'nds een boerenbedrijf te beginnen, ook al, omdat de vele bloedziekten veefokkerij kostbaar en moeitevól maken. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige personen ge bruik gemaak|, welke vragen door de spreker werden beantwoord. Te ongeveer half elf sloot de beer C. Keijser Hz. de vergadering, nadat hij eerst Dr. Eijkman dank had gebracht voor zijn buitengewoon interessante lezing. ""w/wwi -w Sterk verlaagde prijzen. Wed D. SCHUMAKER, sportartikelen. DE WAAL. Woningbouw. De onlangs afgebrande 'hoeve van de Doopsgezinde Gemeente, bewoond ge weest door de fam. W.G. Bakker, zal weer worden opgebouwd. Het maken van een bouwplan is opgedragen aan de 'heer N. Schermer, architect, te den Burg.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1