TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Is dat „Speelgoed"? Texelsohe Berichten St. NscoSaas doet inkoopen. Zaterdag 26 November 1932. WAT ZEGT U WORDT BIJ U IN DE KEUKEN GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? Zaterdag deelden we mee in ons 3e blad, dat de Sint Maandagavond een bezoek zou brengen aan allen, die in dit nummer van Woensdag met feest geschenken zouden adverteeren en Maandag daartoe opdracht gaven. Hij zou dan zijn inkoopen doen en van zijn tocht in dit nummer verslag uitbrengen. Het woord is dus aan de Sint. Waarde Texelingen. Belofte maakt schuld en al valt het niet mee voor een man van mijn jaren, ik wil trachten een relaas van mijn tocht hier te geven zoo goed als ik kan. Het spreekt wel vanzelf, dat ik niet alleen op stap ben gegaan. Pieterbaas, mijn Zwarte Knecht, was mee van de partij en had een heele vracht aan wat wij zoo bij de adverteerders kochten voor ons maga zijn. Het meeste echter zal door de winke liers op mijn verjaarfeest aan de opge geven adressen worden bezorgd, voor zoover ons daartoe de tijd mocht ontbre ken. Het viel mij op, dat sinds vorig jaar Texel met vrij veel nieuwe winkels is ver rijkt, waardoor liet niet moeilijk viel naar wensch te slagen. Een zwaar hoofd zie ik echter in de tallooze radio-antennes. Waar moet dat heen, als we straks de daken be klimmen om onze geschenken door de schoorsteenen te deponeeren Toch is het mijn eer en goede naam te na de bestel ling aan de post over te laten. Een vraag stuk, dat ik nog niet heb opgelost, is dat der centrale verwarming. Hoe dring ik in huizen, daarmee uitgerust, in de huis kamers door? Doch Iaat mij aanvangen met mijn verslag. Piet brengt onderwijl mijn Schimmel op stal. (Hij voelt meer voor een Fordje en zou graag met een een vliegmachine reizen, maar ik zal hem dat uit het hoofd praten. Sinds eeuwen reis ik per 'boot en per paard en dat be valt me puik, Tocli geloof ik, dat ik op de laatste reis een geducht portie rheu- matiek heb opgedaan. Affijn dat heb ik voor jullie over. En daar gaat-ie dan. WEVERSTRAAT. Eerst stapten we binnen bij P.BAKKER, waar we wat Gero-lepels insloegen en een dozijn fluit ketels bestelden. Verheugd, zoo goed te zijn gedaagd, bezochten we vervolgens N.WONDER, waar we doozen zeep, odeur en colliers voordeelig kochten en J. VONK, waar we eenige mooie platen in lijst voor een paar centen n ontvangst konden nemen en tevens beslag legden op een prachtige theetafel.. C. HUISMAN was rijk van chocoladeletters en marse- pain voorzien. Die mocht zich in goede klandizie verheugen. Toen naar J. N. RIjK, die een paar doozen sigaren, pijpen en een baaltje pruimtabak slijten kon. Bij M. WITTE vielen we met onze neus in de boter. Zoetigheid mag niet ontbre ken. Taai en banket hebben we er voor vijftig gezinnen besteld. Even verder loo- pende kwam ons alweer de geur van speculaas tegemoet. We kochten J. H. KIKKERT's heele voorraad van die lek kernij op en lieten er nog pepernoten en bonbons aan toevoegen. De WED. LAP had ook op onze komst gerekend. Een gansche lijst cadeau's, spiegels, arm banden en speelgoed, kon worden afge werkt. BINNENBURG. ,,Zeg het met bloe men", schoot ons te binnen, toen wij DE IRIS passeerden, waar ons oog werd ge boeid door een schat van bloemen en vazen. Piet heeft er een flinke order ge plaatst en onderwijl ben ik inkoopen gaan doen bij ALBERT HEIJN (niet te ver warren met Piet Hein). Daar ben ik aar dig klaar gekomen voor allerhande klein goed voor de schoen van het jonge volkje. Toen Piet terug kwam maakte hij de op merking, dat A. COMMANDEUR (Den Hoorn), lekkere schapenkaas verkoopt. Hij had daar zoo'n trek in, dat hij meteen maar een briefkaartje postte. Ik heb dat gced nog nooit geproefd, maar het moet een delicatesse zijn. Daarom denk ik sterk over de leus „Ik zeg het met schapen-- kaas op St. Nicolaas". Met cigaretten, rooktabak en sigarenaanstekers hadden we geen moeite: de fa. A. PLAATSMAN kon ons als vanouds van het noodige voorzien. We koersten toen de HOOGER- STRAAT in en liepen binnen bij de Wed. GRAAF, waar we een dozijn hoeden lie ten noteeren. Gelukkig, dat Piet er wat kijk op heeft .Hij vond ze chique. Mijn oude hoofd kan van de nieuwe mode maar iniet het juiste begrip krijgen. Ik heb meer verstand van bonbons en chocolade- figuren, die ik bij D. WITTE voor een zacht prijsje koopen kon. Ik houd er van contant te betalen en heb wel gemerkt, dat dit zeer in de smaak valt en vele voordeelen geeft. Bij K. MANTJE hebben we ons verlustigd in de aanblik van een schat van goud- en zilverwerk. Met een doos ringen en broches en zes wekkers verlieten wij de winkel. Piet begon het zoo langzamerhand benauwd te krijgen onder zijn vrachtje, waarom ik hem voor- se.de, Hel maar vast naar ons hotel te brengen. Of-ie glunder keek! Intusschcn leb ik op mijn gemak inkoopen gedaan bij de N.V. VLESSING, costuums, japon nen, loopers, luiers, voetenbankjes, dres soirs. Ik had zeker wel een verhuiswagen vol en tocli ging ik mijn begrooting niet te boven. Alles wordt wel goedkoop. In de WARMOESSTRAAT moe „en wij bij RINA SMIT onze geschenken met een stel mooie bontkragen, doozen met zak doekjes en nog wat hoeden vermeerderen. Daar de voetbalsport hoogtij viert, en de belangstelling voor fotografie stijgt bij de dag, verwonderde het ons niet ook op dit gebied hier goed te kunnen slagen: de Wed. SCHUMAKER was ons adres. Toen tippelden we naar het Schildereind, waar we op eiectrisch terrein een goede keus deden bij J. KUIPERS, die ons eenige kookplaten en schemerlampen ken verkoopen. Ten slotte vermeldde ons lijstje nog de naam van R. BAKKER, GROËNE- PLAATS, in wiens etalage onze aandacht werd gelrokken, door een electrische wek ker. We hebben ons hierover laten in lichten en er een half dozijn van meege nomen. Servetringen en theelepeltjes vol gen nog. Hoewel het reeds vrij laat was, hebben we toch nog DEN HOORN bezocht, om KLAAS BOON's voorraad op te nemen. Daarin vonden we heel wat van onze ga ding: kousen, bretels, knotten wol, petten en wollen dekens te kust en te keur. OOSTEREND mochten we ook niet ver geten. (Ik moet bekennen, dat ik me door ï'iet heb la.en bepraten. We gingen buiten den Burg met auto, moet u weten). Bij bakker TIMMER gingen tong en neus en oog te gast, hoor. Harten van chocola en marsepain, banket en ander gebak hebb. n we bij doozen vol besteld. Ook J. DRIJ VER had aan ons een beste klant. We kochten er een wagen speelgoed, waar onder de laatste snufjes, en konden er ook voor luxe huishoudelijke artikelen bovenst best terecht. We waren toen aan het eind van onze tocht. Het was welletjes ook. De klok slceg tien toen we met een aardig vrachtje in de richting van den Burg tuften en geen half uur later lagen uw onderdanige dienaar Pieterbaas en schrijver dezes onder de wol, waar een verkwikkende slaap niet lang op zich liet wachten. Vindt u soldaatjes, geweertjes, kanon nen, tanks en uniformen werkelijk onont beerlijk om het St. Nicolaasfeest voor uw kinderen te doen slagen Wij kunnen het n et gelooven. Wij denken veel eer, dat men oorlogstuig aan kinderen geeft, uit gewoonte en we zijn er vast van over tuigd, dat er beter, zuiverder en opvoed- kundiger spee.goed bestaat, dat even we.kom is. Men begrijpe ons goed: Wij zijn niet zoo fanat.ek, om te veronderstellen, dat uw zoon miiitairistisch wordt, doordat hij in zijn jeugd met soldaatjes heeft ge speeld or mét sabel en geweer heeft rond- ge.oopen. Maar wij willen geen votïmgs- bodenr scheppen voor een geestesgesteld heid, die het militairisme als vanzelfspre kend aanvaardt. Wij meenen, dat er betere manieren zijn, om de romantische verlan gens en de stoute fantasieën, die in elk kind leven, te leiden. Wanneer hij oog en hand wil oefenen, de sport biedt hem elke gelegenheid daar toe en leert hem tevens zellbeheersching. Wil -hij ridderlijk zijn, dat kan ook zonder uniformen. De dierenbescherming geeft hem maar al te vaak de gelegenheid zwak ken te beschermen en te h-elpén. Heeft hij behoefte aan uniformen, welnu, laat hem brandweer-man of postbode spelen. Voedt uw kinderen op tot de vrede en koopt geen speelgoed dat een bespotting en nabootsing is van wat miljoenen in on zegbaar leed heeft gedompeld. U geeft ze toch ook geen kleine scha votjes of gifgasbommen? (Ingezonden.) Giften voor de Ziekenauto. N.N., Oosterend f 2. Wie draagt er mee een steentje aan Voor onze Ziekenauto? Laat talrijk nu d-e giften zijn Ter -eer van 't feest Sint-N ico. Kamerlid Braat komt spreken. Naar de trouwe lezer zich zal herinne ren is in de laatste ledenvergadering van d-e Holl. Mij. van'Landbouw ook over de Plattelands-afgevaardigde ter Tweede Ka mer, dt heer Braat, gesprok-en. De rnee- iningen over de beteekenis van deze fi guur liepen nogal uiteen. De heer N. Schumak-er, de Koog, nam het voor hem, op en betoogde, dat men in de Kamer tekening met hem houdt, in tegenstelling mei de heer H.Klimp, die als zijn meening uitte, dat hij toch niets tot stand brengt. De heer Braat heeft in het bovenstaan- de aanleiding gevonden, om zich met de heer Schumak-er in verbinding te stellen en is voornemens de volgende maand, ver moedelijk 10 Dec. a.s., in -hotel Texel een lezing te houden. Als onderwerp zou hij kiezen „De tegenwoordige Boeren stand en de Regeering". Er zal gelegen heid zijn tot debat. We verwachten, dat -menig Texelaar ter vergadering zal ko men om met „Boer Braat", zooals onze Plattelands-politicus en zomertijd-bestrij der gemeenlijk wordt genoemd, kennis te maken. Van „verre, vermoeiende schoolreisjes" gesproken. De heer W. J. Jouw-ersma, hoofd der Ulo-school schrijft ons het volgende: Gaarne zou ik een enkele opmerking -maken, -naar aanleiding van het raads- v-ers.ag van j.l. Zat-erdag. De begrootingscommissie wil op d-e post schoolreisjes bezuinigen en anders de voorwaarde stellen, dat ge-en lange, vermoeiende schoolreisjes gemaakt wor den, zooals naar Arnhem en Nijmegen. Daar dit juist de reisjes zijn, di-e door de- Ulo-school zijn gehouden de laatste jaren acht ik mij verplicht hiertegen iets in het midden te brengen. De meeste leerlingen, van de Ulo-school hebben, toen ze op de lagere school waren, reeds een reisje naar Amsterdam of Den Haag gemaakt, zoodat het vanzelf sprak, dat deze plaat sen als doel voor een Ulo-schoolreisje vervielen. Hiervoor kozen we nu een plaats met een mooie omgeving -en -een, grooie jeugdherberg, dit laatste met het oog op een goede en goedkoope over- nachtingsgelegenh-eid. Het reisj-e naar Nij megen kostte p-er leerling f 9.Daal de g-emeente alleen maar subsidie geeft aan leerlingen der eerste klasse van de school, werd van dit bedrag slechts plm. f 1.door de gemeente bijgedragen, plm. f7.werd gespaard, terwijl d-e rest 't batig saldo was van de gehouden Ulo avond. Van deze f9.moest-en betaald worden de reiskosten, logies, maaltijden, gedurende 3 dagen, een reisj-e -naar K'eèf en omgeving met de tram en een tocht met d-e autobus naar Mook. Het meerendeel d-er kinderen zal hoogstwaar schijnlijk nooit weer in de gelegenheid zijn deze prachtige streken te bezoeken. In plaats van de subsidie te verstrekken voor alle leerlingen van de school, wordt voortaan elke steun onthouden met de dooddoener: d-e reisjes zijn te ver moeiend? Och kom, heer-en, vraag eens een gezond kind van 14, 15 jaar, wat ver moeidheid is en denkt u, dat een tochij door de gloeiende Amsterdamsche dieren tuin mind-er vermoeiend is dan een wan deling door d-e bosschen van Kleef? Het verbaast me, dat geen d-er raads leden een woord ten gunste van deze „verre" schoolreisjes heeft gesproken, te meer, waar het -heele college van B. en W met een der raadsleden het opnam voor d-e oefentocht van d<e Z.V.S* Officieel veiiingsbericht der Coop P.T.V. „Texel". Hoewel de aanvoer Maandag nog wat minder was dan de vorige week, waren de prijzen over het geheel beduidend la ger. Ook op andere markten is dit -het geval. Voor volgende week zullen de prij zen wel weer minder zijn dan Maandag. Oprichting N H. M-eisjesverecniging. In de Flerv. Gemeente alhier is opge richt een Meisjesvereeniging voor meisjes van 6—11 jaar, die samen komen Donder dagmiddags van half 56 uur in Eben Haëzer. Bazar—Eben Haëzer. De bazardag op Zaterdag j.l. ten bate van de Kerkverwarming bracht plm. f 100 netto op. De sjcelbakprijs werd gewon nen door Ds. Visser. Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd door de heer N. Scher mer, architect alhier, aanbesteed het bou wen van een dubbel woonhuis voor reke ning van de -heer C. Witte, Koogerstr. alhier. De uitslag was: Timmerwerk: H. Zijm f2525; J. Drijver f2475; G. Zoetelief f2350; P. J. Kooger f2340; J. W. Bakker f2224. Metselwerk: G. Logman f3450; Th. Buisman f3406; C. Keijzer f3300; J.Trap f3144; L.Bruin en Zn. f3030; N. Graaf f2900; I. Voigt f2790. Schild-erw-erk: S. Smit f570; C.Bremer f518; P. Boo-n f458. Loodgieterswerk: J. Agter f492. Electra-w-erk: Jb. Bruin f130; R.Daal der f129; J. Agter f 125.50; A. Kjnopperts f124.—. (De begrooting was f6000. G-egund aan d-e laagste inschrijvers. SPORTNIEUWS. Biljart. Vanavond zaf in hotel Texel een cfuh Oudeschilder biljarters de strijd op het groene laken aanbinden met een club dito's van hier. Voetltal. Hoewel Zaterdag door d-e Adelborsten werd afb-ericht, konden we toch nog een elftal naar 'hier krijgen. Beide elftallen misten een flink aantal spelers, welke door invallers, bij T. door veteranen, wer den vervangen. T. speelde met de storm in de rug en was dus Ihet -meest in de aan val. Enkele goede kansen bleven o-ruenut. Br. St., voor het eerst w-eer in de gelede ren, speelde nog te veel alleen, en zijn voorzetten belandden alle bij de keeper, die daar geen moeite mee had. Ook Rein was weer van de partij. Hij bleek het nog niet verleerd. Na 20 min. spelen maakt Nic. 10. Met de rust is de stand 5-0, zoodat T. dan een flinke voorsprong heeft. Na de rust komen d-e A. herhaal delijk op T.'s doel af, maar backs en ook de keeper, Chr. St., die ze-er goed werk levert, geven geen kans. D-e T.-voorhoede loopt herhaaldelijk in de buitenspelval, waardoor vele kansen verloren gaan. Door goed doorloopen maakt T. nog 2 doel- ten. Een mislukte, teruggespeelde bal wordt in eigen doel gewerkt. Een vriend schappelijk partijtje voetbal, zooals we van de Adelborsten gewend zijn. Ook in de wedstrijd Texel IIH.R.C. V was de wind spelbreker. T. speelde eerst tegen wind en moest zich op verdedigen toeleggen. Met d-e rust was de stand 4—1 voor H. Een strafschop werd door Wim mooi corner gewerkt. Dez-e echter gi-ng er jammer g-eneeg in. Na de rust had T. het spel geheel in handen en vrij spoedig was de stand op 2—4 gebracht.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5