3ngezorid8ii DE KOOG. Het pensionbedrijf. Men schrijft ons: Nu de toestand in het pensionbedrijf in de afgeloopen zomer verre ten achter bleef bij 1931, wordt alom onder de pen sionhouders de gedachte levendig, om 'te komen tot nauwere aaneensluiting, opdat voorkomen worde, dat straks geheel va- cantiehebbend-Nederland in het buiten land zijn vacantie gaat doorbrengen en de Nederlandsche pensions ledig staan. De noodtoestand, welke in het pensionbedrijf heerscht, maakt het ook noodzakelijk, dat de personeele belasting voor deze be drijven aan een beschouwing wordt on derworpen. In verschillende plaatsen heb ben reeds besprekingen met Gemeente besturen plaats gevonden. Tenslotte vraagt het Jeugdherbergvraagstuk de aandacht, omdat zoo schrijft men ons helaas in verschillende plaatsen het oorspronke lijke doel in het gedrang schijnt te ge raken en concurrentie aan de pensions wordt aangedaan, wat minder de bedoe ling is. Deze vraagstukken zullen Vrijdag 2 December a.s. in hotel-pension De Toe komst, eig. de 'heer L. den Braven alhier, onder het oog worden gezien in een bij eenkomst, waartoe alle pensionhouders worden uitgenoodigd. Ze zal worden ge leid door de heer M. W. v.d. Garde, voorz. van de Ned. Pension'houdersbona. Wij vertrouwen, dat velen aanwezig zul len zijn om te bespreken, wat moet wor den gedaan ter bescherming van de belan gen van de Ned. pensionhouder.— Beter verkeersweg. Sinds lang leverde het verkeer van en naar het Noordeinde van ons dorp moei lijkheden op door de mulle zandweg. Tihans is ook dit gedeelte door de Der tig Polders onder handen genomen en behard. Het beharde gedeelte is /mn, in aansluiting op de straatweg naar het Badhotel, doorgetrokken tot aan de duin- wachterswoning, zoodat ook daar thans een mooie weg is verkregen. Zakennieuws. Door de heer R. Daalder Lz. is alhier een winkel geopend in electr. artikelen, rijwielen en onderdeden. Doordat hier nog geen zaak van die aard was, ver wachten we, dat de heer Daalder in een behoefte zal voorzien. De winkel is keurig in orde, de verschillende artikelen zijn smaakvol geëtaleerd. Moge de onder nemer succes hebben. Bijna niet te gelooven. Deze week vond de heer W.Boon aan het strand alhier tusschen paal 2021, 'n flesch meteen briefje in het Duitsch, vertaald luidende: „Josef Kern, F.Bruck b. Mündhien, 3 Mei 1924, in de Noordzee, op weg naar Buenos Aires. Tot ziens". Het briefje was met potlood geschreven doch nog zeer goed leesbaar. Wat zegt ge van zoo'n lange reis in een glazen scheepje? (1924 het stond er duidelijk 1932.) DEN HOORN. Kerknieuws. Ds. F. W. J. Brümmer, eerder N.H. predikant alhier, later te Hansweert, thans te Hengelo (O.) is niet alleen beroepen te Bergum (Fr.) zooals we reeds meld den maar thans ook te Borger (Dr.) OOSTEREND. Kerknieuws. Tot ouderling in de Ned. Herv. kerk alhier is benoemd in de plaats van de heer Gerbr. Dros Pz., de heer Jb. Vlaming Mz. Tot diaken in de plaats van de heer Aris Ellen Az. de heer Pieter Dros Gerbrz., die beiden hun benoeming hebben aan genomen. Ouders, let op uw saeck. (Zie binnenzij 2e blad). Nu is het goed afgeloopen, Maar wie zegt van morgen weer? 't Is voor de betrokken jongen Wel een beetje harde leer. Maar door schade moet men leeren En heel dikwijls ook wat pijn. Laat dit daarom voor de straatjeugd Maar een goede leering zijn. Ouders, wilt de jongens wijzen Op Ihet auto-klim-gevaar, Dat dit leelijk af kan loopen, Toont dit voorval al te klaar. Er is voor deez' autoklantjes Een recept in 't opvoedboek: „Geef ze, zoo ge 't mocht ontdekken, Een geducht pak op de broek". HUIR DE RIJMELAAR. OUDESCHILD. Woningbouw. Voor rekening van de heer D. Vos alhier wordt door N. Schermer openbaar aanbesteed de bouw van een dubbel woonhuis aan de Kerkesteeg alhier (zie adv.) DE COCKSDORP. Sportnieuws. Zondagmiddag speelde S.V.C. voor de korfbalcompetitie tegen O.K.C. van Oude- schild. Te ruim half 3 vangt de wedstrijd aan onder straffe wind en guur weer. Het spel gaat in de eerste helft geleide- delijk op en neer, maar door de .sterke wind, die dwars over het veld staat, wordt het zuiver doelen bemoeilijkt. Kort voor de rust geeft A. Stolk met een schitterend ver schot S.V.C. de leiding. Ruststand 10. Na de rust is O.K.C. gelukkiger met doelen. J.Visman Jr. maakt op keurige wijze na elkaar 2 doelpunten. Het spel wordt steeds vlugger en ondanks goede verdediging weet O.K.C. nog eenmaal de kort te vinden. Het einde komt onder invallende duisternis met 31. J.A.B. Weldenkende Texelsohe Arbeiders! Onderstaand schrijven ontving ik tot mijn groote verbazing van de Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw- Tuin bouw- en Zuivelbedrijf, afd. Cocksdorp, (een afdeeling, naar ik meen, van plm. SO leden). 'Sta ons s.v.p. toe, dat wij u deze letters toezenden. Na lang wachten kregen we het treurige bericht, op 23 Nov. ge plaatst te kunnen worden in de werkver schaffingJa, zoo heet het, nietwaar? Wij ihebben er vandaag (24 Nov.) kennis mee gemaakt, een uitgegraven sloot weer dichtgooien, affijn, zoo blijft er werk. Maar de bewoners van Veenhuizen zou den zeggen: strafwerkverschaffing met een midclagschafttijd van slechts 43 minu ten. Wij noodigen B. en W. en alle raads leden uit om b.v. slechts 14 dagen deel te nemen aan de hongerstrijd: eerst een hongerkuur, wachttijd van 14 dagen dan naar „werkverschaffing Waalenburg", 's Morgens bij nacht 5 uur 45 minuten op je fiets, trappen maar in weer en wind, b.v. van de Cocksdorp, den Hoorn, Oude- schiid of Oost, meestal op je nuchtere maag, een zakje brood me't brood öt brood met margarine, paardevet, in je knapzak, 7 uur op je werk, dag of geen dag, neem je graaf of schop, pak aan. De eerste rust is niet noemenswaard. De middagschafttijd is dan 45 minuten. Proost. Kwart voor één, pak weer aan, met 15 mnt. rust tot 5 uur. Dan mag je met een verhongerd en afgemat lichaam donker als de hel, naar huis gaan, waar het bij de meesten ook nacht is, en niet iets behoorlijks te eten is. Dus krijg je dan niet 8 uur werktijd, maar 12 uur op je donder. Proost. Wie is de schul dige? We stellen de heeren een vraag: het schijnt ons toe, dat wij arbeiders cte schuldigen zijn van wat men noemt de crisis. De voorwaarden en schafttijden zijn beter en langer in de strafkolonie te Veenhuizen, dan in Waaienourg. De boe ven in het zware tuchthuis Leeuwarden genieten ook nog een vol uur schafttijd des middags met warme kost. Maar wij, werkwilligen die geen schuld hebben aan de crisis, kunnen heden ten dage geen voldoende voedsel en kleeding koopen. Wij verwachten niet, dat de heeren mee gaan, maar wel, dat ze wat langer schaft tijden zullen invoeren. P.S. Dit schrijven was eigenlijk bedoeld als „ingezonden", maar wij willen er liefst voorloopig geen ruchtbaarheid aan geven. Hoogachtend, Afd. de Cocksdorp, J. ZUIDEMA. (Tot mijn groote verbazing constateer de ik, dat Zuidema per motorrijwiel naar de werkverschaffing gaat.) Ik zal dit schrijven maar' niet op de voet volgen en het serieus beantwoorden. Daarvoor is het m.i. te minderwaardig. Wel wilde ik de arbeiders van de Cocks dorp,aangesloten bij genoemde bond, vragen: Is dit nu de manier om iets te bereiken Ondergeteekende komt minstens éénmaal per week op de werkverschaf fing, en is er dan te spreken voor iedere arbeider. Hebben ze klachten, dan worden deze serieus door B. en W. behandeld. Ik tart ieder arbeider aan te toonen, dat van zijn klachten, of op- en aanmerkinegn geen notitie wordt genomen. De arbeiders zullen moeten erkennen, dat steeds zoo veel mogelijk gevraagde verbeteringen worden ingevoerd. Als belooning nu dit schrijven. Arbeiders, begrijpt, dat u hiermee uw eigen zaak achteruit werkt. Denkt u niet, dat, wanneer men zijn best doet om voor de arbeiders te bereiken wat er te bereiken valt en men krijgt der gelijke geschriften thuis, dat zooiets je niet achteruit zet? Gelooft u, dat liet mogelijk is met hetzelfde vuur en enthou siasme de arbeidersbelangen te blijven be hartigen, wanneer men daarvoor zulke belooningen ontvangt? Arbeiders, ik zou u heusch in uw eigen belang een HALT willen toeroepen. Ik respecteer in iedere arbeider zijn eigen inzicht, maar al bekijken dezen de zaak anders dan ik, dan behoeft toch niet op deze manier te worden opgetreden. Op het schrijven zou ik nog dit willen ant woorden: Arbeiders, dié het ergens beter weten te krijgen, dan waar ze momenteel zijn, houd "ik beslist niet tegen. Ik noem. ze zelfs dom, als ze op Texel blijven. U, geachte redactie, voor uw plaats ruimte beleefd dankend, JOH- PARLEVL1ET. Werkverschaffing. Van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken ontvingen wij afschrift van een cir culaire aan de Inspecties voor de Werk verschaffing, welke tot onze spijt te laat in ons bezit kwam voor de op Donder dag j.l. gehouden raadsvergadering. Ze luidt' als volgt: „Met het oog op het jaargetijde dient ten aanzien van de werktijd bij, de werk verschaffingen een nadere voorziening te worden geiroffen. Per week zal normaal 50 uur als ar beidstijd worden aangenomen, behalve voor Nov. en Februari, wanneer p. week de arbeidstijd wordt aangehouden op 471/2 uur en voor Decemoer en januari 45 uur per week. Aan tewerkgestelden zaj, indien tenge volge van licntverlet met een kortere weekarbeidsduur moet worden volstaan dan hierboven is aangegeven (dus m.nder dan 471/2, dan wel 45 uur) een uitkee- ring worden gedaan van het uurbasis loon van de verschillende gemeenten voor ieder uur, dat wegens lichtverlet in een week korter wordt gewerkt". Namens de Texelsche B.B. A. KIEWIET, Voorz. JAC. BRUIN, Secr. GEDULD EN VERTROUWEN. II. De heer W. H. Lap schrijft ons: Geen geduld meer met en vertrouwen in de tegenwoordige leiders van het we reldgebeuren, die nu al lang getoond heb ben, dat ze misbruik weten te maken van ons geduld en vertrouwen, doch het is tijd en meer dan tijd, dat te verstaan ge geven wordt, dat iedere Europeaan, van we.fce partij of richting ook, thans daden verwacht en zeer spoedig. Geen geduld meer, doch daden, en kunnen die niet worden verricht door de politieke schar relaars, die zich staatslieden durven te noemen, dan maar daden door de burgers aiier naties. Weliswaar komt Herriot thans weer met een nieuw plan, dat op zichzelf veel goede zijden heelt, doch evenals dat met aile andere plannen is geschied, zal dit door de „deskundigen" wel weer ge torpedeerd worden en we komen geen stap verder. Want dit is wel het groote euvel van de verschillende conferenties, dat er te veel deskundigen zijn, die s.echts verkennen het kleine gezichtsveld hunner deskundigheid en te weinig staats lieden zijn er ongetwijfeld, doch er zijn er gelukkig nog enkelen, die in de sfeer van de conferenties echter, te zwak zijn, om de voor hen liggende fortificaties van nationalisme en eigengereidheid te bom bardeeren en te verwoesten doch, die, mee de wetenschap, dat de burgers aller naties achter hen staan, ongetwijfeld het p.eit spoedig beslecht zouden liebDen. In Versailles is nu eenmaal in uitzicht gesteld, dat de wereld zou worden ontwa pend en het menschdom gespaard zou blijven voor een vólgende oorlog en op grond daarvan mogen wij eischen, dat thans de wapenen tot sikkels worden ge smeed, of tot k.uisters, waarin het oor- iogsspook onontkombaar zal worden ge bannen. Conflicten zullen in een heterogeen we relddeel als Europa en bij de tegenstrij dige belangen van verschillende wereld- dee.en niet kunnen uitblijven, zoodac een internationale po.uiemacht van voldoende sterkte in het leven moet worden geroe pen, waar mede de hier en daar uit slaande brandjes moeten worden ge- bluscht, doch het is te eenenmale met noodig, dat iedere staat voor zich een grootere politiemacht in het leven houdt, dan die, weike hij thans noodig heeft voor politiedienst. Veertien jaren hebben we daarop ge wacht met geduld en vertrouwen. (Slot volgt.) Geachte Redactie. Verzoeke beleefd plaatsruimte voor het volgende; bij voorbaat onze dank. Tot onze groote verwondering lazen we in de T. C. van 23 Nov. 1.1., dat een zekere A. Backer Tz. zich genood zaakt gevoelt, een Woord van Verweer te schrijven, 't Is zeer eigenaardig zich te- verweren, als men in 't geheel niet aan gevallen wordt, maar dat zullen we maar wijten aan de jeugdige onbezonnenheid van de geachte schrijver. Inmiddels zullen we deze keer op 't geschrijf ingaan, hoe wel we in 't algemeen weinig nut ver wachten van 't poiemiseeren met iemand, die nog zeer veel moet leeren (laat ons hopen, dat hij er vatbaar voor is) en die meent, afgaande op een verslag in de krant, dat uit de aard der zaak niet geheel volledig kan zijn, de katholieken en hun beginselen te kunnen veroordeelen. Wij volgen eens even uw beweringen en zul len dan zien, wat er van over blijft. Volgens u is 't een zeldzaamheid, dat 'n katholiek spreker erkent, dat er 'n schreeuw om recht uitging van de Socia listen, maar dat is toch iets, wat ieder rechtgeaarde katholiek weet en erkent. Betreffende goedwillendheid, ziende- blindheid en zandstrooierij in de oogen der kiezers vragen wij ons af, of ge niet te uitsluitend uw wetenschap hebt uit de roode pers. Rood licht vermoeid de oogen en men ziet dan vaak de werkelijkheid niet meer, want u verbaasd er zich over, dat 'n katholiek kan zeggen, dat zijn partij tegen 't Kapitalisme strijdt. Wat verstaat u eigenlijk onder Kapitalisme Wij ver staan daaronder: de overwegende, ver keerde en onwettige invloed van hen, die ge.d bezitten, op verhoudingen in de maatschappe.ijke huishouding. Bewaar dit citaatje maar eens. U kunt daar mogelijk uw voordeel mee doen. Want u zijt schijnbaar ziendeblind, als u het woord Kapha.i*me leest. Maar van wie komen nu eigenlijk de verbeteringen voor de arbeiders? Zijn die alweer afkomstig van de socialisten? Was Ta.ma rood en Aalberse en minister Verschuur ook? Meent u, dat dit men- schen zijn, die zich door de socialisten hebben la^en dwingen? (Laat dat oude paardje maar op stal). Wij strijden niet tegen liberalen (per sonen), maar tegen 't liberalisme als stel sel. Voelt u wel, dat dit geheel iets an-? ders is, dan wat u durft te schrijven? He.aas moeten ook wij erkennen, dat zeTs onder katholieken dit stelsel woe kert. Hiertegen gaat onze strijd. Waarom spreekt u nu nog over 't donkere Zuiden Och ja, verveend hè, dat men daar het roode licht niet wenscht. Zijn de socia listen aileen zulke meesters voor verbete ring der maatschappelijke toestanden? Hoe jammer dan, dat zij de gelegenheid net neoben benut, hier een wethouders zetel te bezetten. Ten aanzien van de zinkwitstaking heeft u zeker de werkelijkheid nooit gehoord, en alleen uw wijsheid geput uit uw lijf blad. Anders zoudt ge er wel over ge zwegen hebben. Wat de Katholieken deden voor de Zui- derzeevisschers is wel bekend en vraagt u anders maar eens aan onze havenoe- woners. Die zullen u met feiten ten dienste staan betreffende hulp van Katho lieke zijde. Mr. Kortenhorst had 'n andere ziens wijze omtrent de Bedrijfsradenwet. Mag dat ook ai niet? Onze partij vertegen woordigt niet een, maar alle klassen, riet zijn niet alleen arbeiders, die het slecht gaat in de maatschappij. Waren 't wel Katholieken die aan de betooging van N.V.V. en S.D.A.P. mee deden Goede Roomschen doen dat an ders niet. R.K. arbeiders mogen niet samenwer ken, patroons wel, maar waar haait u die onzin vandaan? Waarom zouden deze niet met andere bonden mogen sa menwerken b.v. loonsverbetering, betere arbeidsvoorwaarden. Vraag eens aan de voorzitter van N.V.V. Texel, naar wat hier op Texel op dit terrein plaats vond. Doch dat wil niet zeggen, dat ze op elk ge bied meegaan en mogen meegaan, echter ge.dt dit ook voor de patroons. Wat het militarisme aangaat, zijn we zoo vrij een stukje aan te naien van de Soc. Lem. G. van Veen, verschenen in „Het Kind". Deze schrijver zegt o.a., spre kende over de „Ni'e Wieder Krieg"- enthousiasten (A.J.C.V.V.) „Dat deze jeugdige verdwaasden allerlei oorlogshet- zers zien, waar ze niet zijn (ze vinden mij ook lang niet „koucher") spreekt van- ze.t, maar dat één van onze pacificeerende volksdeugden is nuchterheid en zake lijke psychologische verhoudingen en dat geen burger in dit kleine land gek genoeg is, om te meenen, dat wij in het ooriogs- spe. mee zouden kunnen doen zonder ons aan zelfvernietiging prijs te geven, dat weten ze niet en willen ze niet weten".- (Leest u dit stukje maar eens. Er staat nog meer moois in). Tot die burgers wor den toch ook de katholieken gerekend? Wat denkt u van de Katholieke Vredes- actie? Zeker nooit van gehoord? Uit 't boven aangehaalde citaat blijkt, wel, dat lang niet alle socialisten blind zijn voor de werkelijkheid, en overtuig u maar eens goed van dit feit. Wat wij bij de socialisten zien, wat goed is, zullen wij ook niet betwisten. Die Roomschen zijn niet zoo dom, als u wel van hert denkt. Daarom willen ze ook waken voor zelfvernietiging. Maar dat is geen milita risme. Van Katholieke moraal heeft u geen verstand, u had daarover beter kunnen zwijgen. Alleen voegen wij er aan toe: 'n Organisatie zonder tact is niet denk-' baar. Kijk maar eens op uw eigen terrein. Natuurlijk zou uw stuk niet volledig zijn geweest, als u niet 'n klad geworpen had naar de Katholieke geestelijkheid. Wel eens gehoord van Rerum-Novarum, van Quadragesima-Anno Lees zulke werken ook eens. Het zal uw kijk wat breeder doen worden. Weet ge wat de Pausen ge daan hebben voor de vrede? Ongetwijfeld niet, dat blijkt wel uit uw geschrijf. Is het u bekend, dat de Bisschop van' Haarlem voorzitter is van het comité voor werkioozenondersteuning in Haarlem. Dat onze Katholieke priesters zich in dienst stellen van het Kapatalisme, is bij al de onzin die u verkondigt ongetwijield de domste zinsnede uit uw betoog, want u weet niet, wat priesters zijn en u weet niet, wat Kapitalisme beteekent. Neen, de Katholieken zullen zich niet behoeven te wenden tot het Socialisme, en dat doen ze ook niet. Want elke goede Katholiek strijdt voor verbeteringen in de maatschappij, strijdt voor vrede, strijdt voor recht en menschelijkheid en dat zijn daar geen woorden maar daden. Het Bestuur van de R.K. Propagandaclub Den Burg.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 8