Be Hieuwe Texglsche Courant c7/i &r WEET WAT U EET 30 ets. per No. 4691 46s,e Jaargang Woensdag 7 Dec. 1932 Van week tot week Frankrijks moeilijkheden. TexeSst:he Berichten 'T IS VERSTANDIG Om de miiSiarden van Amerika. Wanhoop niet. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel 'huls aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UI TG.' N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rnoij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTENf0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8. 11.20; 2.40' Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 7 8 9 10 12 13 14 Dec 4,06 5,11 6,i6 6,55 7,36 8,12 8 48 LICHT OP RljWIELEN en RI|TU1GEN 4.19 ZATERDAGAVOND. Ook de ernstigste tegenstander van schrapping der oorlogsschulden in Ame rika zal aan de mogelijkheid van een, werkelijk innen der mi 11 iardenvorderingen van de V.S. op Europa, niet ernstig1 kunnen gelooven. Wie de feiten tot grondslag neemt, en, nog daargelaten de ontwrichting, die uit werkelijke betaling zou voortvloeien, zich rekenschap geeft van de financieel,e toestand van alle debi- teurstaten op Frankrijk na, kan onmoge lijk ontkennen, dat Amerika met twijfel achtige debiteuren te doen heeft, en dat het grauwe theorie is oin een betalings plan over een looptijd van meer dan 60 jaar in het leven te houden, nadat het door crisis en Lausanne feitelijk de dood- Isteek al te pakken heeft. Desondanks vordert de afwikkeling van het oorlogs- schuldenvraagstuk niet of nauwelijks. Óp de strikt afwijzende stemming van het Copgnes te Washington is de poging tot verlenging van liet Hoover-moratorium, gestrand en de President heeft geen lust om in de laatste drie maanden van zijn ambtsperiode een gevecht op leven en dood met de volksvertegenwoordigers aan te gaan. Roosevelt houdt er zich voorloo- pig nog builen, maar de oplossing zal komen. Niet uit overwegingen van welwil lendheid doch uit motieven van econo mische noodzaak. Meer en meer zal blij ken, dat het noch voor debiteuren, noch voor crediteuren, noch voor derden nut heeft om de hachelijke financ. toestand nog verder toe te spitsen en door een onevenredige goudverdeeling de wereld- goederenprijzen nog verder te drukken. Tegen harde, economische feiten, zijn overwegingen van overwicht, gezag en van bimnenlandsche politiek op de duur niet bestand. Maar het zal nog duren, voordat de vorm gevonden is voor de oplossing, die in strekking de goedkeuring der ge- heele economische wereld én het stempel van het gezond verstand met zich draagt. Duren: minstens tot over de economische wereldconferentie, en minstens ook totdat de richting der ontwapeningsbesprekingen zich duidelijker dan tot dusverre aftee ken t. Want ten aanzien van beide vormen de vorderingen van Amerika op Europa bruikbare troeven in de handen der onder- haindielaars van de Vereen. Staten. Frankrijk verkeert in een voel moei lijker positie. Het moge nog zoo wel tot betalen in staat zijn achter zijn regee ring staat niet, zooals aan gene zijde van het Kanaal een publieke opinie, die, als het dan moet, tot goedkeuring dier beta ling bereid is. Integendeel! Voor de Franschman is hier een zaak van recht vaardigheid in het geding. Hij heeft zijn land zien verwoesten en bij de wederop bouw zich ongehoorde opofferingen ge troost, waarvan de daling van de franc ■met 80 pet. er slechts één was. Hij heeft het Dawesplan met al zjjn bepalingen in rook zien opgaan. Hij heeff het plan- Young, dat hem althans nog betaling be loofde, als sneeuw zien smelten in de zon van Lausanne. Hij heeft een betalings belofte van drie millard Mark overgehou den, en daar gelóóft hij, door de ervaring wijs geworden, niet in. Maar tegelijkertijd In een Vlaardingsche fabriek wordt se dert geruime tijd slechts om de andere week gewerkt. Een der arbeiders, hier aan onderworpen, werd ziek in een week, waarin hij niet werkte en bleef liet we ken lang. In hoogste instantie is hein; thans uitkeering van ziekengeld (opgrond van de Ziektewet) geweigerd, omdat hij op de dag waarop hij ziek werd, niet „in dienst van de onderneming" was. De zaak verdient de aandacht, want het aantal arbeiders, dat tengevolge van de co- nomische omstandigheden slechts een ge deelte der week werkt, is zeer hoog ge worden. Al deze werknemers zouden dus indien zij in een der tusschenperiodes van niet-werken ziek werden, op uitkee ring van ziekengeld geen aanspraak kun nen maken. Fonneel zal de beslissing van de Cen trale Raad van Beroep wel in orde zijn. Wie van 1—8 en van 1522 Nov. bij een onderneming werkt, is inderdaad, van 8 15 Nov. aldaar niet „in dienst". Maar hij is non-actief en de band tusschen bcml en de onderneming blijft voortbestaan. Het geldt hier niet een toevallige toe stand, maar een voor liet geheele perso neel geldende regeling, op grond waar van de zekerheid van we r k - o m -d e - a ndere week bestaat. Is het dan niet al te fornia- listisdh, om hen, die onder die regeling werken, 26 weken per jaar wèl en de andere 26 als niet verzekerd te beschou wen Het is te hopen, dat de Minister van Arbeid er raad op weet. Gevallen als het Vlaardingsche zullen in aantal eerder toe- dan afnemen en de bedoeling moet toch zijn, dat ook de arbeider die buiten zijn wil om de week (b.v.) werkt, maar toch in vast dienstverband tot zijn onderne ming staat, tegen de financieele gevol gen van ziekte verzekerd is. ziet hij een Duitschland, waar de open bare schuldenlast maar een onderdeel uit maakt van de zijne; waar met énorme bifitenlandsche credieten (Amerika!) een economisch apparaat is gebouwd, in slaat om de wereldmarkt stormenderhand te veroveren; waaraan voor de particulieren de schulden „Stillhalte" is vergund, enz. Het is geenszins onbegrijpelijk, dat al deze overwegingen een stemming wekken, die al zeer ongeschikt is voor liet nemen van liet besluit om de Amerikaansche crediteur tevreden te stellen. Geschiedt het, dan zal daarbij waarschijnlijk de zekerheid gegeven moeten kunnen wor den, dat niet in Juni 1933 eenzelfde gang van zaken zich kan voordoen, m.a.w. :tus- schen Deoember en medio 1933 zou een oplossing van het schuidenvraagstuk ge reed moeten zijn. De overbrugging van de oogenblikke- lijke moeilijkheden moge een zware scha duw over Amerika en Europa werpen, niettemin behoeft aan een oplossing van het probleem niet gewanhoopt te worden. Stellig zal de Engelsche en vooral de Fransche regeering niet dan met moeite de Decemberbetal'ing tegenover de .parle menten van beide landen aannemelijk kun nen maken, en waarschijnlijk zal, theore tisch aan liet resultaat van Lausanne wor den getornd. Maar men mag inderdaad de halfheid in de Amerikaansche be- stuurstoestand, die tot Maart zal voort duren, beschouwen als de voornaamste hinderpaal voor een regeling op dit oogenblik. Is die beschouwing juist, dan staat tevens vast, dat het voorjaar van; 1933 aan crediteurszijde meer klaabbeid zal scheppen; verwacht mag worden, dat Roosevelt, eenmaal aan het roer, aan de oplossing van het ook voor de Vereen. Staten zoo belangrijke oorlogsschulden- vraagstuk actief zal medewerken. Dat het eindresultaat een wegneming van de schuldenlast zal zijn, zoowel omdat hij ondragelijk is "als omdat hij voor de wereldwelvaart een voortdurende bedreiging vormt, is nauwelijks vatbaar voor betwijfeling. Maar zooals in Lau sanne wekenlang gezocht is naar een om schrijving die „rechten" der eischers er kende en toch de daarmee onverzoenlijke feiten aanvaardde, zoo zal ook in het vraagstuk der oorlogsschulden het vinden van een oplossing nog moeilijkheden ba ren, ook al zijn de economische feiten onwrikbaar en slechts voor één uitleg vatbaar geworden. Giften voor de Ziekenauto. N.N., den Burg f 1. V2 pondspakje om Blue Band te gebrui ken omdat U niets beters koopen kunt. Probeer ze vandaag eens VERSCH GEKARND met 25 ®lo allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole Uitslag aanbesteding. Maandag werd door polder E Ierland aanbesteed het vergraven van diverse weg- slooten in de polder en wel in drie per- ceelen, A., B. en C. (zie Tex. Crt. 3C| Nov.) De uitslag luidt als volgt: G. Roos B. 4.5, C 7.25; P. Bakker en P. Mosk A, B en C elk 6.9; massa 6.85; J.C. v.d. Star A en B 4.9; H. Maas A 3.25, B 4.45; D. den Braven en J.Eelman A 4.25, B 3.25; H. J. Schraag A 7,5, B 5, C 13.5; W. van Sijp e.a. A 4.7; D. J. Bakker A 7, B 5, C 13; \V. van der Wal A 5. Alles per strekkende M. DE WAAL. Sportnieuws. 27 Nov. was Verdo-Nigro van den Burg bij ons op bezoek. De gasten waren direct iets in de meerderheid, maar daar de wind het schieten zeer bemoeilijkte, bleven pun ten uit: Rust 00. Na de rust werdV.N. geleidelijk sterker en wist deze club na een kwartier spelen door J. Kiewiet te doelpunten. Tien minuten voor het einde volgde no. 2. Na wisseling maakten de gasten 'hun 3e punt, zoodat het einde kwam met 03, hetgeen de verhouding vrij goed weergaf. OUDESCHILD. Sportnieuws. Zondagmiddag \verd op het D.O.H.-ter rein. de wedstrijd O.K.C.--H.K.C. ge speeld, welke in een verdiende 41 over winning voor H.K.C. eindigde. Direct na afworp is O.K.C. in de aanval. Dan ko men de roodbroeken geweldig opzetten, maar Fortuna laat hen in de steek. Plotse- seling komt dan de bal in de O.K^C.- aanvai. Annie maakt geen fouten, Ö.K.C. heeft de leiding. Deze stand blijft tot de rust gehandhaafd. Na de rust is H.K.C. gelukkiger. Spoedig is het gelijk. H.K.C. blijft in het offensief en als de stand 2-1 is, laten enkele spelers van O.K.C. de meed zakken. Hiervan weet H.K.C. te profiteeren; nog tweemaal wordt gedoeld. - D.B. - DE KOOG. Bcind van Pensionhouders, Vrijdagavond werd door de Bond van Pensionhouders een vergadering belegd in hotel Den Braven alhier, wélke door p'lm. twee dozijn belanghebbenden werd bijge woond. Ze werd geopend en geleid door de Bondsvoorz., de heer M. W. v.d. Garde, van Schoorl, die na een welkomst woord te hebben gesproken, zijn voldoe ning te kennen gaf,over de ondanks liet gure weer zoo vrij groote op komst. Deze bijeenkomst, ging spr. verder, heeft ten doel te trachten hier een afd., 'van einze Bond op te richten, opdat oolc de plaatselijke belangen onzer leden hier beter kunnen worden behartigd. De contributie bedraagt f6.j>er jaar, waarvan f4.aan het Hoofdbestuur moet worden overgemaakt. Spr. somt de voor deden c;p, welke hier tegenover staan.i De leden ontvangen het 14-daagsoh bondsorgaan, genieten korting op hun adv. in de groote bladen; bovendien wordt door de afd. vergaderingen de collegiali teit bevorderd. De Bond strijdt tegen de te hooge personeele belasting, welke op de pen- sionbedrijven te zwaar drukt, en wenscht invoering van een reisbelasting, te heffen van personen, die hun vacantie in het buitenland doorbrengen. Niet alleen brengt deze belasting geld in het laadje, maar bovendien wordt meer geld in eigen land verleerd, daar er vermoedelijk minder Ne derlanders over te grens zullen gaan. Jeugdherbergen noemt spr. een kwaad ding. Onze Bond is er vlak voor, zegt; hij, maar niet, wanneer ze onder vaiscbe vlag varen en, gaat hij verder, dat doen ze, wanneer ze aan personen van 30 jaar en ouder onderdak verleenen. Wij meenen dat men niet verder moet gaan dan 22-23 jaar. Er komen inotabene dames en hoeren met auto's, en motorrijwielen, die afstap pen aan de jeugdherberg. In Schoorl is hieraan een einde gemaakt. Zoo moest het overal elders ook gebeuren. Ze geven in Amsterdam maar trekkerskaartan af aan Jan en alleman, zonder te letten op leef tijd en beroep. Een hooggeplaatst ambte naar krijgt er net zoo gemakkelijk een als een bakkersknechtje. Het heeft de schijn, of het daar alleen maar om de guldens gaat. In Amsterdam zit de fout al. Ze moesten daar zeggen; Die en die komen niet in aanmerking. Bovendien; de Jeugd herbergen zijn niet verplicht alle men- schen met een trekkerskaart toe te laten. Zoo kan dus ook plaatselijk met onze wenscben rekening worden gehouden. We hebben de voorz. van de Ned. J.H.-Cen trale, dr. Gunning, voorgesteld, de oude ren en meer gegoeden volgens een hooger tarief te laten betalen, doch kregen ten' antwoord, dat ze dan te duur zoudeu worden. In Assen ging men de J.H. ver huren als vergaderlokaal. Hiertegen is echter verzet aangeteekend met het ge volg, dat de gemeentelijke geldelijk» XELSCHE COUR v'W •08B-W0H BLUE

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1