Drukkerij Texelsche Grt. WiLT 0 EEMS KSJKEN VISITEKAARTEN Ongezonds ,1 OP HET SCHOR ACHTER (Teekening Sj. Kuperus in „Waar hotel „De Hoop" en reiskosten konden worden vergoed. Het verslag brengt hun hartelijk dank voor de nauwkeurige wijze waarop zij zich van hun plicht kweten. Op de gronden van W. J. Joohems. bij het Eierl. Huis mocht een vinkenbaan worden aangelegd, waarvoor hem dank wordt gebracht. Ook speciaal van Jhr. Mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen,. aan wie de Roggesloot, een der beste waarnemingsplaatsen behoort, werd groote medewerking ondervonden. De Comman dant der Marine te Willemsoord ver leende toestemming om voor het waar nemen van de vogelbevolking der heele Waddenzee van een watervliegtuig van de Mok gebruik te maken. Zoo zijn we dan in staat, aldus 'de secr.a een overzicht te geven van de waarne mingen en van de waargenomen soorten vogels, waarbij eenige belangrijke feiten met betrekking tot de herfsttrek op het N. deel van Texel aan de dag kwamen. 222 Vogels geringd. De vinkenbaan, door een timmerman- vinker, volgens plannen en onder toezicht van J. P. Bouma aangelegd, wed 10 Oct. 1931 in gebruik genomen. fc> <alve op deze baan werd nog een aantal vogels, o.a. 's nachts gevangen vuurtorenvogels, geringd. In totaal 222 vogels, waaronder 121 spreeuwen, 32 vinken, 11 koperwie ken, enz. Belangrijke ringresultaten wer den nog niet verkregen. De Geldmiddelen. Aan het verslag van het geldelijk be heer van de lieer J. Drijver, ontleenen we, dat ontvangen werd: jaarl. contributie f958.S9; bijdragen in eens f 5806.80; gif ten f 271.—. De uitgaven bedroegen: waarnemingskosten f 754.53, onkosten 1768.inrichting station f 620.38. Saldo in kas 31 Dec. 1931 f 4863.78. De ligging van Nederland tan opzionte van de najaarstrek. Uit dit hoofdstuk stippen we aan: Er heeft vogeltrek over Nederland plaats, waarschijnlijk zelfs veel. In ons land land gekomen volgt het grootste cleel der vogels ongeveer het verloop van de Noordzeekust, maar er zijn ook aanwijzin gen voor een oversteken naar Engelen:! (Norfolk). In tegenstelling met cie ge weldige trek op de Kurisebe Nehrung (zie op de kaart: O.-Duitschlarid), heeft over heel Nederland 'een vrij drukke trek over een breed front plaats, waar door men op een bepaald punt zelden bui tengewoon groote aantallen vogels waar neemt, paar de absolute aantallen kunnen zeer goed grooter zijn dan b.v. voor de Nehrung. Vooral langs de Waddenkust heeft een drukke trek plaats, evenals langs O. en Z.-zijde van de Zuiderzee. Er zijn enkele aanwijzingen, dat deze vogels on geveer bij Amsterdam de kust verlaten om dan waarschijnlijk het Noordzeestrand min of meer te gaan volgen. Echter heeft ook over Zuiderzee en Waddzenee, zelfs over de Noordzee, waarbij ten opzichte van deze laatste de Waddeneilanden, als een snoer van vaste punten voor de VLUG. NET LAGE PRIJS. WIJ LEVEREN U Aanplakbiljetten. Programma's. Adreskaarten. Plakadressen. Bonboeken. Prijskaarten. Briefkaarten. Prijslijsten. Briefpapier. Periodieken. Catalogussen. Prospectussen. Circulaires. Reglementen. Convocaties. Rekeningen. Doorschrijfboeken. Raambiljetten. Diploma's. Reclamekartons. Enveloppes. Reclamebiljetten. Etiquettes Rouwcirculaires. Geboortekaarten. Strooibiljetten. Kwitanties. Toegansbewijzen. Labels. Visitekaarten. Ondertrouwkaarten. Winkelbonnen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. DE EENDRACHT. de Stilte spreekt" van Jan P. Strijbos). kust, in de trekrichting liggen. Bekend is^dat van de oostelijke waddeneil. de trek plaats heeft naar de Groningsche kust en dat van de W.-kust van Friesland vogels naar de westelijk gelegen waddeneil. trek ken. Waarschijnlijk vangt de door de waddeneil. gevormde richtlijn vogels uit N. richting op en geeft zè vogels naar het Westen (Eng.) af. Het hoofdstuk besluit met de opmer king als resultaat van nauwkeurige en veelvuldige waarnemingen dat vogeltrekconcentraties slechts worden be werkt door de afkeer van vogels om b.v. over zee of bergen te vliegen, door uit wendige, aardrijkskundige omstandig heden dus en niet door inwendige facto ren, „instinct" of hoe men het noemen wil. De voorjaarstrek. Een sterke voorjaarstrek is slechts te venvachten bij een uitgesproken noorde lijke oriëntatie van de in de lente trek kende landvogels. Op Texel werd een vrij zwakke voorjaarstrek waargenomen, meest N.N.O.-waarts gericht. De zee vogelstrek was niet veel minder sterk dan in de herfst. Deze soorten vogels blijven ook op dezelfde kustweg aangewezen. De najaarstrek op de Wadden eilanden. De waarnemingen leerden, dat meestal slechts op enkele dagen, die voor de land vogel gunstige trekgelegenheid bieden, 'n oversteken van het eene eiland naar het andere eiland plaats vindt. De landvogels komen er minder spoedig toe de zee over te vliegen dan over land. Is de gelegen heid niet gunstig, dan begeven zij zich naar de zuidpunt van het betreffende eiland, waar ze eenige tijd toeven. Dan krijgt men een concentratie, waardoor de aantallen gemakkelijk vastgesteld kunnen worden en bovendien is het een maatstaf voor de intensiteit van de trekdrang. (12 Oct. '31 nam Makkink aan de 2.-punt van Vlieland een trek van vinkachtigen waar, die in een uur tijds ongeveer 5300 stuks omvatte). De vogels nemen niet de kortste weg van Vlieland naar Texel. Ge bleken is, dat ze Texel op de meest ver schillende plaatsen aan de westkust be reiken, zeer waarschijnlijk als gevolg van een afwijken in westelijke richting van de meeste vogels, die Vlieland verlaten. Mis schien vliegt zelfs een gedeelte naar En geland door. Wat de watervogels betreft voor zoover direct waargenomen trekken vooral enkele eendsoorten, roodkeeldui- kers, meeuwen en sterns talrijk langs de Noordzeekust der waddeneilanden. Aan Texels noordpunt echter was daarvan in herfst 1931 niet veel te bespeuren. Een zwakke trek liep van O. naar W. door het Eierl. gat. Met sterke kijkers werden zwarte zeeëenden waargenomen, die langs de Vlienors vlogen, Texel naderden, doch met een bocht langs de westzij der Bui tengronden pas bij paal 28 en de Slufter het strand gingen volgen. Ook hier werd dus de westelijke afwijking geconstateerd. De nachtelijke trek kan slechts zelden direct waargenomen en dan slechts kwali tatief door het thuisbrengen van de geluiden. Naar het aantal wordt de nachtelijke trek het best benaderd door het tellen van bepaalde vogelsoorten over dag op daarvoor geschikte plaatsen. Uit de verschillen in aantal op 'bepaalde ach tereenvolgende dagen kunnen dan con clusies getrokken worden betreffende de nachtelijke trek. Watervogels (eenden, meeuwachtigen en steltloopers) komen bij hoog water langs de kust van de heele waddenzee samen op bepaalde plaatsen om hier het laagwater af te wachten. Op Texel op het Schor en de Vlakte van Kerken achter de Eendrachtpolder. De landvogels houden zich in boschjes op, behalve enkele soorten als piepers, ta- puiten en leeuweriken, die zich in het vrije veld ophouden. Opgemerkt is, dat de trekkers op Texel langer blijven hangen dan op Vlieland, mogelijk door de veel grooter voedselrijk- dom. De voorjaarstrek op de waddeneilanden. Landvogels: Het gedrag van een voor jaarsvogel aan de noordpunt van een eiland is volmaakt te vergelijken met wat er in de herfst aan een zuidpunt gebeurt (zie boven.) De zeevogels vliegen meest in N.O.- richting lang de buitenbranding om de Buhengronden heen. Men krijgt' volmaakt- de indruk, dat de vogels zich dermate aan de brandingslijn als gids toevertrou wen, dat ze de grootste moeite hebben de goede richting weer te vinden als deze lijn ophoudt of verkeerd wijst. Dan komt hun oriëntatiezin hen echter te hulp. Ot er aan een noordpunt van een eiland ophoopingen van nachtelijke trekkers ont staan, kon nog niet worden uitgemaakt. Van de Eierlandsdhe vuurtoren. In dit hoofdstuk wordt verslag uitge bracht van de waarnemingen van de Eierl. vuurtoren in herfst 1931 en voorjaar 1932 en wordt een beschouwing gegeven over de aantrekkingskracht van vuurtorenlich ten, waarvan zooveel vogels het slacht offer worden. De schrijver (W. H. van Dobben) komt tot de conclusie, dat het beslist onjuist is te veronderstellen, dat de vogels zich alleen door de toren laten fascineeren (betooveren), als er geen en kel ander licht aanwezig is en dat enkele sterren al voldoende zouden zijn om de „betoovering" te verbreken. Schrijver ver moedt, dat het ontbreken van contact met de bodem het licht van vuurtorens voor vogels aanlokkelijk maakt. De dieren worden verblind en begeven zich naar het eenige punt, waar wat te zien is, de vuurtoren. Bij zware, lage mist zouden dan de meeste slachtoffers vallen. (Slot volgt.) of uw voorraad nog voldoende groot is? Het is weldra Nieuwjaar. Dan hebt ge er veelal meer noodig dan ge denkt. Wij leveren ze u net - vlug en goedkoop. U ontvangt ze hoe weinig ook worden besteld MET DE ENVE LOPPES IN EEN NET DOOS|E Landelijke Rijvereeniging „Texel". Aan de oproep tot het bijwonen van een ledenvergadering op Woensdag j.l. in hotel „De Zwaan" hadden met 5 be stuursleden, 9 heeren- en 3 damesleden gehoor gegeven. Mede waren als vaders van leden aanwezig de heeren S. du Porto, G. W. v. Sanlen en Jb. Zuidewind. In zijn openingswoord zegt de voorz., de heer H.Keesom, dat het bestuur ge meend had weer eens een vergadering te moeien beleggen om de zaken van de Rijvereen. eens onder het oog te zien en eventueele besluiten in het belang der vereeniging te nemen. De secr., de heer Joh. Kikkert, leest de notulen en deelt tevens moe, 'dat er twee- maai aan de Koog en eenmaal te Ooster end een demonstratie werd gegeven. "Later zullen misschien ook andere dorpen vol gen. Het ledental was met een dame, n.l. mevr. Vellinga, uitgebreid. De rekening, hierna door de penning meester, de heer A. Keijser R.Jz. voorge lezen, deed een kassaldo zien van f2.91. Ontvangen was f 600.29, uitgegeven f597.38. Bij de uitgaven was o.a. een bedrag van f175.als aflossing van een schuld, welke de Vereen, had aan de Paardensport. Deze schuld bedraagt nu nog maar f95.Gezien deze aflossing, is het voor de Rijvereen. geen slecht jaai' geweest. Penningm. brengt in herinnering, dat er slechts van Jan. tot en met Mei contributie werd betaald. Gemeend werd, dat er minstens 9 maanden moet worden betaald. Dit zal dan ook in den vervolge geschieden. Mej. Hanna Kikkert werd be reid gevonden maandelijks deze contri butie innen. Het aantal donateurs be droeg vorig jaar 113. Dit getal moet eerder toe- dan afnemen wil de vereen, blijven bestaan. Besloten werd begin Fe bruari '33 een "feestavond te organiseeren, waarop donateurs vrije toegang zullen hebben. Evenzoo hebben zij recht op vrij entree bij demonstraties en Paardensport feesten. Gezien de voordeelen, aan het donateurschap verbonden, meende men, dat f2.niet te veel was. De deze zomer gehouden demonstraties brachten ruim f70.op. De medaille, welke deze zomer door de heer W. v. d. Wal werd gewonnen, werd aan de Vereen, overgedragen en zal een plaatsje aan het vaandel krijgen. De heer Joh. Kikkert werd op verzoek bereid gevonden minstens éénmaal per maand met de leden te oefenen. Ook was hij bereid de leiding te nemen bij de 17 Dec. a.s. te houden jachtrit, welk aanbod door bestuur en leden dankbaar werd aan vaard. Bij de rondvraag wees de heer Van Santen er op, dat er bij het springen op het Paardensportfeest slechts door de heer Vethman alleen beoordeeld werd. Spr. zag liever, dat meerdere personen die taak 'op zich namen. 'Voorz. deelt mee, dat zulks in den vervolge ook zal gebeuren. Verder merkt de heer Van Santen op, dat er vooral niet te weinig moet worden geoefend, èn voor de paarden èn voor de ruiters. Vooral met het oog op nieuwe leden is meermalen per maand oefenen gewenscht. Men zou ook met 4 of 5 per sonen een rit kunnen maken om zich te trainen, vooral voor sterritten. Dit trai nen zou zonder instructeur kunnen ge schieden en dus geen kosten voor de ver eeniging meebrengen. Na deze bespre- sprekingen werd de vergadering door de voorz. met een kort woord van dank voor de opkomst gesloten. L. De Schapenhouderij. Op Maandag a.s. zal de Holl. Mij. van Landbouw in „liet Gulden Vlies" te Alk maar een vergadering beleggen, aanvan gende te 11 uur vm, waarin o.m. de be handeling der agenda van de 21 Nov. te den Haag gehouden vergadering zal wor den voortgezet. De heer E. Dz. Govers zal over de Schapenhouderij spreken, waaromtrent men ons de volgende uiteen zetting doet toekomen: Op de schapenhouderij is veel verloren. Alleen de beperkte export naar Frank rijk gaf bevredigende prijzen. Daar de in koop op de Nederlandsche markt als regel tegen de gewone zeer lage marktwaarde geschiedt, waarvoor ook in het binnenland België, enz. afzet is te vinden, is de winst op de Fransehe export niet aan de schapenhouders ten goede gekomen. De regeering heeft op deze export een hef fing toegepast, om zooveel mogelijk de te groote winstmarge aan de exporteurs te ontnemen. Deze heffingen zijn gestort in een fonds, bestemd voor de Nederland sche schapenhouderij. Nog steeds is ïtiets beslist over de wijze, waarop dit fonds voor dit doel kan worden aangewend. Van steun aan de wolprijs door de C.O. voorgesteld, is tot heden niets gekomen. Den Burg 8 December 1932. ONVOLDOENDE VAKKENNIS Geachte Redactie. Ik verzoek u beleefd het antwoord op de mij door de opzichter van de ge nteen ietoren gestelde vragen hier in uw blad te willen opnemen. De heer Van Iperen vraagt mij, of ik het werk zelf in oogenschouw genomen heb. Neen, ge- achie lieer, dat was voor mij, bij de uit lating, die ik in de raad gedaan heb, nog n et noodig. Als Texelsch aannemer heb ik wel zooveel kennis van het kun nen van de TexelsChe metselaars met tcebehooren, dat ik heel goed weet, zon der dat ze proef van bekwaamheid afleg gen, dat de daar tewerkgestelden niet meer dan 60 pet. kunnen presteeren van wat een bekwaam vakman vermag om de doodeenvoudige reden, dat het aanko mende knechts zijn, zonder voldoende vak kennis. Dat u dat duister noemt, is voor! mij een raadsel. Mij dunkt het is zoo klaar als de zon. Mogelijk zal ik het werk binnenkort wel eens in oogenschouw ne men en ik hoop, dat het dan, wat de af werking betreft, zoo mag zijn, dat ik daar in de raad geen opmerking over be hoef te maken. Hoogachtend, J. DAALDER. In een van de huisjes aan het einde van het dorp woonde, sedert tal van jaren, oude Antje. Oude Antje moest, nadat haar man was overleden, zelf in haar onderhoud voorzien. Van een ongeluk, haar eenige jaren geleden overkomen, had zij een gebrekkig been overgehouden. Werkhuizen of zoo kon zij nergens vin den, maar wie zou ook zoo'n gebrekkige oude vrouw in zijn dienst nemen, terwijl er zooveel jongeren zijn? Zoo had de eens zoo arbeidzame vrouw noodgedron gen haar toevlucht moeten nemen tot eenige negotie. Strompelend zag men haar dagelijks door weer en wind gaan, om door hier en daar iets te verkoopen, een schamel stukje brood te verdienen. Doch op zekere dag zag een buurvrouw, dat de gordijntjes van oude Antje ge sloten bleven, zoodat zij eens ging kijken, of Antje soms ziek was. Binnengekomen vond zij de oude vrouw rillend van koorts te bed liggen. Op haar vraag, wat Antje scheelde, hoorde zij, dat de oude vrouw de laatste dagen zoo weinig verkocht had, dat zij geen geld had om 'eten te koonen en daardoor uitgeput was van honger. „Maar krijg je dan geen ouderdomsrente, Antje"? vroeg de buurvrouw. „Neen", zei Antje, „want ik heb nooit in loondienst gewerkt, buurvrouw, en ik kon ook geen MIDDENS i ANDERS l!illlillll|||||||;ill||||i|||!Ii|||HJ| Een abonnement bij de p N.V. PROVINCIAAL BELANG Handelsinformatie-en Incasso- Bureau voor den Middenstand, M opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- M uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertrendaag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriitelijke aanvrage p.o. verstrekt. p NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Lijnbaansgracht 231 p AMSTERDAM C. Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst get1 of-1| II fen worden ten behoeve hunner leden i

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2