ckleintjes.... TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT LASTER. Texe!s*:he Berichten Zaterdag 10 December 1932. Is een kogel van 't geweer, N emand richt of stuit hem weer, Zoo is 't met de tong, die wondt, 't Lasterwoord vliegt vrij in 't rond. Huygens. Ons kleine land bezit een waarlijk ver bazingwekkend groot aantal gemeenten: voigens de uitkomst van de laatste volks- telhng waren het er 1078. Al die gemeen ten hebben gemeentehuizen, gemeenteper- soneel, gemeenteraden, gemeentebegroo- tingen. Elke aanschrijving van de Regee ring aan de gemeenten geschiedt in 1U7S- voud. Jaarlijks keuren 11 colleges van Ge deputeerden 1078 begrootingen goed, liet verkeer wordt door 1078 verordeningen plaatselijk geregeld, enz., enz. Dat deze toestand tot zeer groote geld verspilling en moeiteverlies moet leiden, wordt duidelijk, zoo men zich eens opliet standpunt steide, dat eerst een bevolking van 2000 zielen groot genoeg is om er een aparte gemeente van te vormen. Dan zou den maar liefst 399 gemeenten verdwij nen. Er zijn n.l. 28 met minder dan 500 in woners. Er zijn er 140 met 500 a 1000 inwoners. Er zijn er 231 met 1000 a 2000 inwo ners. Deze allerbedenkelijkste versnippering trekt thans ook in de Tweede Kamer de aandacht. Er zijn in beginsel twee wegen om er een eind aan te maken. 1. Samenvoeging volgens de bestaande bepalingen. Hiervan is weinig te verwach ten, omdat zij slechts met medewerking der betreffende gemeenten kan geschie den. 2. Samenvoeging van bepaalde ge meenschapje.ijke belangen. Dat is, na tuurlijk, minder afdoend, maar kan niette min ïeeds aanzien.ijke kostenbesparing op leveren. Hiervoor is evenwel het voorgaan van minstens één gemeente noodig, en vandaar, dat de Commissie-We.ter advi seert, om de Kroon bevoegd te verklaren, behaalde belangen gemeenschappelijk te verk.aren, zoodat zij gezamenlijk geregeld zouden moeien worden. Or de Tweede Kamer daartoe alsnog zal willen mede werken Men moet het hopen, doch tevens er voor vreezen. Want al vertegenwoordigen de Sta.en-Ceneraal „het geheele Neder- fandsche volk", maar al te vaJx krijgt men de indruk, dat zij rriéér nog een rij groepsbelangen en belangen ven be paalde, vaak héél kleine, gemeenten be hartigen. Zakennieuws. Mej. de wed. Lap liet raden naar een getal' onder de 100Ü (853) en liet de win nares, mej. Mart.e Weijdt, in aanmerking komen voor een keurig stel lepels en vorken, een dozijn met elkaar. Kerknieuws. Tot diaken der Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen in de plaats van D. Dros, die deze functie neerlegde, G. Schmidt en herkozen als ouderling IJ. Brouwer. G. Schmidt heeft zijn benoeming aangeno men. IJ. Brouwer heeft deze in beraad genomen. Giften voor de Ziekenauto. N.N., Hallerweg f 5. Weer vijf pop voor Ziekenauto, Weer een man hier van de daad. Wie zal strakjes ook verschijnen? „Doe het nu", vóór het is te laat. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Morgen begint de 2e helft der compe titie, waarmede een aanvang wordt ge maakt met de return wedstrijden. Ten aanzien van onze afd., n.l. 4e klasse A, aid. I, schrijft „het Groentje": „De adsp. kampioenen spelen thuis tegen E.V.C., hetgeen zeker op een nederlaag voor de Edammers zal uitdraaien. Alkmaar trekt naar Schagen, waarvan reeds op eigen veld met 24 verloren werd. Ook thans ligt derhalve een overwinning voor de club van Nlestadt in de lijn der verwach tingen. Texel onderneemt de trip maar het Zilvermeeuwen-veld, waarvan ze wellicht weinig plezier zal hebben, want wij ver wachten een Zaand. zege. Ook al omdat Z. op Texel gelijk speelde (33). Q.S.C. krijgt bezoek van Vrone. Hier zal de club uit St. Purmer wel aan het kortste eind trekken, terwijl wij Uitgeest in staat ach ten op eigen grond van D.T.S. te winnen" We hopen, dat de helderziende over zichtschrijver wederom in de verkeerde kaarten heeft gekeken en dat T. zal win nen. Tegen D. ES. moet er werkeiijk uit stekend s, el geleverd zijn. Dit geeft ons de moed e.n k.eine overwinning te durven verwachten. Wederom zijn er weer sup porters van de partij. W.e zorgt er nu 'voor, heizij door aanleekenlngen, hetzij door een verslag, dat ook de getrouwen, die niet mee uittrekken, uit de krant ken nis kunnen nemen van de verrichtingen van onre spete.s. Goede verslagen maken propaganda en steunen onze spelers. Aan- teekeningen eventueel te bezorgen Schil- öereind 63. Texel 1 vertrekt met de boot van 11 uur. We maken er spelers en supporters op attent, dat de grootste spoed moet wor den betracht, daar de tijd uiterst beperkt is. Dus vlug van de boot in de bus, zoo dat er geen tijd verloren gaat. Tenslotte wenschen we hun veel succes toe. o— Texel II heeft vrijaf voor de comp. Een vriendschappelijke wedstrijd tegen Zeemeeuwen staat nu op het programma: Aanvang 2 uur. Texel II: W.Ran Jac. Helsloot J.Broekman J.Bruin A.Dros Bz. P.Bruin Jn.Bruin A.Verheijen E.Lap G.Witvliet Jb.Geus Ook „Rest" gaat een wedstrijd spelen en wel tegen „de Cocksdorp". Elftal: B.Daalder Hofman A.v.d.Slikke J.Mo'enaar M.Bakker v.Huizen P.Kok v.Zeijlen Linnhose A.Geus A. Hui- zinga. Aanvang 11.45 uur. Vertrek 11 uur van Grceneplaats. —o Nog is een belangrijk feit te vermelden: De Koninklijke Goedkeuring is aan S.V. Texel verleend, zoodat zij thans rechtsper soonlijkheid bezit en een verlof B. kan bekomen. Hieraan wordt onclertusschen gewerkt. We wenschen de vcreeniging ge luk met dit feit en brengen dank aan No taris Mulder en zijn staf voor de vlugge afwerking. o Adsp.-Comp.: Donderdagavond werd in een vergadering, bijgewoond door afge vaardigden van S.V.C., Zeemeeuwen, Tex. Boys en S.V. Texel, besloten, dat de spelers in deze competitie niet ouder dan 16 jaar mogen zijn, zoodat een rechte lijn getrokken is en ieder weet hoever kan worden gegaan. Alsnog is voor a.s Zondag vastgesteld: S.V.C AK.V.C.. Aanvang half elf. K.V.C.'ers zorgt er voor, dat deze wedstrijd wordt afgewerkt. Door het besluit van bovengenoemde vergadering moet Texel A gewijzigd wor den: D. Geense I Boon D.C.Dros G.Ccevért Th.Lap J.Slikker A.Pen W.Mulder P.Kikkert D.Huizinga Joh. v. Heerwaarden B. blijft onveranderd voor deze wed strijd. De vo'gende week zullen beide elftallen herzien worden. „Een" zullen we tot onze spijt een poos mcelen missen. Hij staat op de ziekenlijst. We wenschen hem een spoedig en vol ledig herstel toe. Houdt hem op de hoogte, jongens, en zorgt er voor, dat we door meerde.e inspanning de bovenste plaats blijven beze.ten. o We laten hier het programma volgen voor Texel I. 18 Dec.: BeverwijkZilvermeeuwen; Scha enVrone; D.T.S.Alkmaar; Texel —Uitgeest; Q.S.C.—E.V.C. Zeemeeuwen brengt o.s. elftal in het ve'd: P.Hemelrijk P.Dogger N.Tuinder J. Dros [o Bruin D.J.Blom N.Weijdt Co L)ros J. Sikkelee J.D.Blom B.Beumkes. SCHAPENINVENTARISATIE. Een merkwaardig feit deed zich dezer dagen voor, schrijft het Alg. Holl. Land bouwblad, waaruit wel teekenend blijkt, dat niemand ten opzichte van de schapen houderij en de daarvoor te nemen maat- rege en zich rustig gevoelt. 'Bijna tegelijkertijd hebben de 3 centrale landbouworganisaties en de adviseurs- vleescbexporteurs der Fransche commissie aan het Vleeschexportbureau gevraagd te willen bewerkstelligen, dat omstreeks 1 Januari 1933 een goed doorgevoerde tel ling van onze schapenstapel worde ver kregen. Vooral van exporteurszijde is er op aangedrongen te trachten ean duidelijk inzicht te krijgen over het te verwachten aantal lammeren in het komend voor jaar. Ook het aanlal thans nog aanwezige slachtschapen van U/2 jaar en ouder en Let aantal niet voor de fokkerij bestemde schapen van 1/2 tot U/2 jaar oud is van groot belang. Alleen wanneer deze cijfers betrouw baar binnenkomen, zal het mogelijk zijn de juiste maatregelen voor de export te beramen. Een ieder schapenhouder diene dus, zoo leoen we in genoemd blad, uit welbe grepen eigen-be.ang de plaatselijke or ganen der varkenscentrale, welke vermoe de.ijk met de inventarisatie zullen worden be.ast, zoo goed mogelijk in te lichten. Wolveehandel 1—7 December. in de wo,veehandel kwam niet veel verandering. Algemeen handel zeer matig, of stug met over de geheele knie gedruk.e prij.en Nergens was van eenige verbete- ,ing sprake. DE KOOG. Bevordering Vieemdcling.nvcrkeer. Wie veronderstelt, dat de Koog zijn win ers.aap ingaat en nog aan g;.an zomer seizoen ccnkt, vergist zich. Er wordt in tegendeel tlink gewerkt om, figuurlijk gesproken, in het vroege voorjaar reeus, bes.agen ten ijs te komen. De pas op- geriente aidee.mg van de Bond van Pen sionhouders gee.t zich alle moeite om de belangen harer leden te verzorgen (secr. Lo.kema, de Koog). Verscheidene plannen voor nieuwe pensions met 25, 50, zelfs 100 bedden woruen ernstig in overweging genomen en reeds gaf V.V.V. Texel, ge vestigd alhier, opdracht tot het samenstel len en drukken van een nieuwe gids met pensionlijst, wandelkaarten, en vele illustraties, in een groote oplaag. Dit beekje zou ïeeds in een der eerste maan den van het jaar verschijnen en biedt in beperkte mate gelegenheid tot adver- teeren, omtrent de tarieven waarvan secr. C. D. Zaal en de heer P. Fehrmann, te den Burg, gaarne inlichtingen verstrekken. EIERLAND. Mishandeling. On.angs deelden we mee, dat op de Hoo.dvveg bij Vianen in Eierland de 14- jarige Simon Dogger Pz., van Oost, op zijn fiets rijdende, tot staan gebracht werd door twee onbekende personen, die zonder licht reden. Zij plaatsten him fiets dwars over de weg en mishandelden Si mon, die tegen de grond werd gesleurd, zoo ernstig, dat bij de politie aangifte werd gedaan. Deze werk mocht het de gemeente-veld wachter Gocnga, die een fijne neus blijkt te hebben, gé.ukken ondanks slechts vage aanwijzingen de daders; beiden wonende alhier op te sporen en tot '11 vo.ieJige bekentenis te brengen. Flet wa ren de 66-jarige K W. en de 18-jarige L. v.d. Z. Zij bexenden 'de jtingen bij zijn keeien gegrepen, geschopt en geslagen (e heoben en gaven als beweegreden op Let feit, dat zijn rijvviellicht hen ver blindde. Zij zelf reden volgens hun ge tuigenis door Eierland meestal zonder licht. Het slottafereel zal zich afspelen voor de arr. rechtbank te Alkmaar. Lrcn'ng Polder Eierland. Door tussci.enkomst van het Effecten kantoor Staal en Co., gevestigd te den Haag, Langehoutstraat 8, werd ten be hoeve van polder Eierland een leening gesioten, ten bedrage van f 73500. WAAL-EN-BURG. Zakennieuws. De lieer E. D. Westdorp is voornemens zijn care te verkoopen. PF COCKSDORP. Sportvexen. S.V.C. Een n'euw bestuur gekozen Wcensdagavond hield sportxereeniging S.V.C. een ouirengewone aigemeene ver gadering in hotel „de Hoop". De lieer W.Sto.k, d.e de vergadering leidde, deelde in zijn openingswoord mee, dat de reden van Let be.eggen van deze vergadering ge.egen was in liet feit, dat de heer Van der Grijn bedankt had als voorz. en lid van S.V.C. Er zou dus een nieuwe voor- zit.er moeien worden gekozen. Na bet lezen der notulen door de secr., werd: de beer v.d. Grijn, die ter vergadering aanwezig was, in de gelegenheid gesteld de reden van zijn ontslagname ntder toe te lichten. Aangezien deze van louter per soonlijke aard bleken te zijn, achten we ze niet geschikt voor publicatie. Hierna werd overgegaan tot stemming voor een nieuwe voorzitter. Met groote meerderheid van stemmen werd gekozen de heer C.Troost. Deze dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, doch ver zocht de vergadering zijn besluit in deze nog een paar dagen in beraad te mogen houden Punt 3 van de agenda vermeldde verkiezing secretaris. Het bleek n.l., dat ook de heer Br.nks als secretaris had be dankt, ook al om een persoonlijk feit. De vergadering keurde de handelwijze van de neer Brinks sterk af en stak haar meening niet onder stoelen of banken. Ze werd ietwat rumoerig. De pogingen, om de heer Brinks nog tot andere gedachten te brengen, leden schipbreuk, en zoodoende moesten ten tweeden ma'.e stembriefjes worden rond- gedee.d. Op voorstel van de heer W.Stolk besloten de overige bestuursleden alle af te treden, waarna een nieuw bestuur zou kunnen worden gekozen. De daarna gehouden stemming had tot resultaat, dat gekozen werden de dames Fv.d.Kooij Jd., C. Ka.is Hd. en de beeren W.Stolk, H. Stolk, Jb. v.d.Kooij en N. Lampers. Als afgevaardigden naar een vergade ring te den Burg, ter bespreking van eenige aangelegenheden, de competitie wedstrijden te.relTende, werden bencemd de hee.en W. Stolk en Joh. Zuidema. Ter tegemoetkoming in de kosten van vervoer der adspiranten naar uitwedstrij den werd besloten, van de adsp. 5 cent per lid per wedstrijd extra te vorderen. Bij de rondvraag dankte de heer v.d. Grijn de leden, met wie hij altijd pre'ttig l.ad samengewerkt, en spraK hij zijn beste wenscuen uit voor de bloei der vereen. De heer W. Stolk danicte in zijn slui tingswoord de afgetreden voorz. voor het geen Lij speciaal voor de financieele toe- siand van de sportclub had gedaan. Ernstig ongeluk. Laat hierin ccn les liggen! Het 8-jarig zoontje van de heer C.Kik ken, licmwacnter van de Eierl. vuurtoren, dai zien Woensdag in geze.scnap van zijn oudere broe.tje en nog eenige scltool- maxKers per r.e.s naar scnool begaf, kwam bij i.et arrijden van de oprit over de dijk oij het brenandscne Huis zoo danig ie va.len, dat nij een lichte hersen schudding op.iep. Hoewei ue toestand van het ventje zich aanvan.vetijK zeer ernstig liet aanzien, Leeit uere Donderdag 111 de loop van de dag een gunstige wending genomen. Don- de.ua^avond was het bewustzijn geiieel teruggekeerd. Als oorzaak van het on- geva. moet worden genoemd het te snel arrijden van de oprit, waaroij de fiets in een mulle plek is gekomen en over de kop sloeg. OUDESCHILD. Ongeval. bij liet laden van een zware kist ge raakte een dekknecht van I .E.S.O., C. DuiiiKer Pz., met zijn been er onder be- kne.d. Medische hulp was noodig en spoe dig aanwezig. Het been is waarschijnlijk geioieusd. OOST. HOOG BEZOEK. De Sint op Oost. Evenals voorgaande jaren, Voor de crisis niet bevreesd, Is St. Nicolaas dit jaar weer, In de Ooster-school geweest. Angstig klopte menig hartje, Angstig zag vaak menig kind, Nu eens naar de Zwarte Pieter, Dan weer naar de Goeie Sint. Vroo.ijic zongen zij hun liedjes, Door nun meester knap geleerd, En Sint-Nico.aas en Pierer Waien hiermee zeer vereerd. Maar dat ouden kunnen zingen, B.eek deez' avond al te goed, Cerdg-, veertig-, vijftig-jaar'gen Zonden ailen met veel gioed. Sint-Nik.aas was best tevreden, Orer jong en over oud. En uit uanKuaarneid was 'Pieter Met het strooien niet benauwd. Zwarte Piet kon mooi verrellen, O, wat glansde elks gezicht, En hce aardig was de toespraak ln Sint NicOiaas' gedicht. 'Eindelijk kwam het groot tijdstip. Waarop ieder had gewacht; Een enorme inand cadeautjes Werd er in de klas gebracht. O, wat za^en a.ler oogen, Gre.ig naar die groo.e mand, Daneen naam werd afgeroepen... Ne.ie, geet me eens een hand. En de S.nt begint te lezen, in Let groote, dikke boek, uaaruït moet voor teder blijken, Wie de^gard krijgt of de koek. Dan is '1 prijzen en vermanen. Ieders doopceel werd gelicht. O, verrukkelijk 't aanschouwen Van 't verwachtend blij gezicht. Eenig waren die momenten, Angst en vreugde door e.kaar, Heerlijk, eid van 't echte kind zijn, Ongekunsteld, eerlijk, waar! 't St. Nic'Iaas feest slaagde prachtig 't .Was voor elk een groot vermaak, Sinterklaas en Zwarte Pieter Verrichtten mooi hun zware taak. Wel bedankt voor uw verschijnen, Sint en knecht, gij met elkaar, Ja, wij roepen met de kind'ren, Weerziens, tot het volgend jaar. HUIB DE RljMELAAR. Illllllllllllllllillllll BINNENLAND. ||||||||||||||||||||||H - Men schrijft aan de Haagsche Post: Waarom geen rechten op koffie? Waar om geen zegels van b.v. 15 of 20 ct. op e ke gramofoonplaat? Waarom geen ban- derolle op lucifers van b.v. ct per doosje. Waarom niet een of meer groote loterijen Amsterdam. Z.Z.Z. (Waarom geen belasting op de lucht, die we inademen? Red.) „92 jaar en hij rent de trap op", 'ezen we in een advertentie; het gevolg van Kruschen Salts. Het zou natuurlijk ook kunnen zijn, dat de deurwaarder be neden stond. Van „dierentaal" gesproken: Ik werd opengedaan door een daghit meteen ha s als een giraffe, zooiets als „sprotje". Ze sprak onduidelijk, had bepaald een polyp in de neus en zag er slordig uit met paling in de kousen om haar magere ooievaarsbeenen. „N. Rott. Crt." Illillinillllllllllllll BUITENLAND. ||||||||||||llll|||||||| In Berlijn zijn 30 Bismarckstraten en 25 Wi.helmstraien. In Enge and le.en 100.000 personen in ondergrondsche verblijven.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5