Gemengd Nieuws VOOR VEERTIG JAAR. VOOR VIJF-EN-TWIN ïiG JAAR UGHTPUNTJES. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N., Oosterend f 2.50. .St. Nicolaas op de sdholen. We ontvingen nog een reeks verslagen van St. Nicoiaas-feestjes op verscheidene scholen in onze gemeente, doch kunn.n daaraan geen plaats meer geven. We ki ij- gen van het goede te veel en kunm n toch niet telkens hetzelfde vertellen/Over al had het feest ongeveer een verloop als in ons vorig nummer is uiteengezet. Lied jes, moppen, standjes en pluimpjes en ten slotte de geschenken. Gaarne brengen we namens de ouders een hartelijk woord van dank aan dege nen, die zich zooveel moeite gaven otn de jeugd een onvergetelijke dag te be zorgen. O KOMT U EENS KIJKEN NAAR „MISS TEXEL", DE SUNDERKLAAS, geëngageerd door BOEKHANDEL PARKSTRAAT (Gisteravond reeds gearriveerd). ONZE PUZZLE-WEDSTRIJD. (Slot.) We zouden nog enkele rijmpjes laten volgen van de vele, welke ons, met of zonder oplossing, na publicatie van onze puzzle bereikten: Henny Voigt deed het zoo: Ze be klaagt er zich over, geen dichl|eres te zijn (op rijm nog wel) en gaat dan verder: Het plakken was wel aardig En gaf soms heel wat pret. Met gloeiend roode wangen Zond moeder mij naar bed. En 's nachts zag 'k in de Parkstraat1 Die mooie boeken staan, En 'k dacht: Als ik maar volhoud, Dan zal het vast wel gaan. En nu in blij verwachting In de hoop, dat ik liet haal, Zend ik u hier de puzzle Van Henny van de Waal. Jopie Logman wendde het over een andere boeg. Z|e (had met de oplossing geen moeite en rijmde verder: Zoo'n masker maken valt wel mee AAaar niet zoo'n ding te dragen. 'k Kijk liever open, eerlijk rond, Vooral in crisisdagen. O, mochten ve.en dat ook doen, Zie d' annoe om ons henen, Geev' ieder van zijn overvloed Aan die in stilte weenen. Met recht een toepasselijk rijm. Willy Boon 'behoorde niet tot de geluk kige oplossers, maar ze geeft de moed vast niet op. Ze zond een gedicht, waarin ze schreef, geducht in actie te zijn ge weest, maar vergeefs. Het slot was: Uw uitge'oofde boeken Stel ik wel zeer op prijs. Maar al die rare hoeken, Daar word ik niet uit wijs. Ga voort met 't mooie werk Vast doe ik dan weer mee. En 'k maak. me dan ook sterk: ik sloot me uit voor twee. Jac. Keijzer, Oosterend, sloeg de spij ker op de kop: Na veel tobben en zoeken Om het masker van 'Sint, W'as 't succes toch te boeken: Want ,,d' aanhouder wint". Lies Bruin, Waalderstraat, heeft ook rijmersbloed in de aderen: Met passen en meten, Geen tijd om te eten, En soms bijna klaar Op een klein hoekje maar. Terloops zei toen vader: Bekijk het wat nader. Toen passen, weer kijken Gaat hij er mee strijken? De oplossing was daar. De heer G. J. Bruin kwam ook met een rijm: Na veel zoeken, denken, praten, Mocht het mij maar steeds niet baten Al die punten, hoeken, kanten, Netjes in elkaar te planten. Maar dit stond stellig bij mij vast. Ik krijg ze in elkaar gepast. De heer Bruin had succes, maar het lot wees anderen de prijzen toe. Volgende keer beter misschien. Meer rijmpjes zullen we niet oj. men. Het is ons een genoegen, zoovee? belang stelling te hebben kunnen wekken en zul len gaarne voor een herhaling zorgen. Nogmaals dank voor uw moeite. Sunderklaas-Foto's. Van het Foto-Atelier J. C. Bruin, alhier, ontvingen we eenige welgeslaagde foto's van Sunderklazen. Mooi werk. Wie zich ook wil laten vereeuwigen kan a.s. Maandagavond 7-1 u. bij hem terecht. Het Atelier is modern en ook technisch goed ingericht (kunstlicht ter sterkte van 11000 kaars). Werkverschaffing. De arbeiders in de werkverschaffing genieten vanaf heden afstandsvergoeding: 1015 K M. 75 ct. per week. 15 KM. en meer: 125 ct. per week. Voor brandstof ontvangen zij sinds eenige weken fl,per week. VOOR STAATSPENSIOEN. Gisteravond is hier een afd. van de Bond voor Staatspensionn ering opgericht, voorz. ds. A. Vis, seer. W. Brum, penn. T Mole naar, met 12 leden. In Januari volgt een propagand i-filmavoi d Hedenmiddag 4 uur Radm-Huizen üuderdomscrisis en -malaise Den Helder. Hedenmiddag, '10 Dec., te drie uur, zal het „Rusthuis", voor ge-.' goede oude dames, te den Helder, geves tigd aan het Dijkje 21-23 aldaar, door de loco-burgemeester van den Helder wor den geopend. Uit de dagbladen van Dinsdag: Bij Tromsö is een Noorsche visch- kotter vergaan. Vijf dooden. In New- York zijn duizend buitenlanders in zie kenhuizen. werkzaam, ontslagen. Men wil hen door Amerikaansche staatsburgers vervangen. Bij Formosa verging in een storm de Japansche torpedojager Sawa- rabi. Hij sloeg geheel om. Meer dan 100 dooden. Uit de dagbladen van Woensdag: President Hoover is tegen uitstel betaling oorlogsschulden. In Amsier- dam-Oost zijn een 30-j. vrouw met haar jongetje van één en meisje van twee jaar- door gasverstikkimg doodgevond-en. Oor zaak der gasontsnapping onbekend. De man trof de drie slachtof.ers in de keuken aan. Zijn derde kind was bjj familie el ders. Wetsontwerp tot steun aan mo bilisatie-slachtoffers aangenomen. Bij Labrador is een Amerik. Sleepboot ge zonken, 19 man omgekomen? Minister ke_,mer voéit voor een wetswijziging waardoor de politiek uit de radio-omroep wordt geweerd. Uit de dagbladen van Donderdag: De begrooting der Vereen. Staten is ingediend. Krasse bezuiniging moodig. maar toch nieuwe oorlogsschepen aange vraagd. Hedenochtend is door weg spattende vonken opnieuw brand cn (staan in resten van de olievoorraden op 'het wrak van de „P. C. Hooft". Het blus- schingswerk duurde vele uren.Japan verklaarde te G-enèv-e, dat een aanneming der resolutie inzake de niet-erkenning van Mandsjcerije gevolgen zou hebben, die men niet heeft voorzien. Te IJmuiden bestaan plannen voor invoer vanNoorsch ijs; het zou beter en goedkooper zijn. De Spaansche regeering verzet zich tegen legerbeperking. De pogingen om het wrak van de gezonken Engelsch-e onder zeeër M. 2 te lichten, zullen wel worden opgegeven. Toen men het tot 40 M. onder de oppervlakte had gebracht, schoot het weer omlaag. In totaal zijn al 26 duikers ruim 1500 maal naar de zee bodem afgedaald. Trotski, de Russ. balling kwam uit Kopenhagen via Milaan te Venetië aan. Den Haag: In ver band mee de tijd heeft de Koningin be sloten dit winterseizoen geen officieele feesten en maaltijden te doen houden. Te Putten kreeg een Indisch militair met een 80-jarige kameraad ruzie, welke met de dood van laatstgenoemde eindigde. De dader kreeg vijf jaar celstraf. Hij stond gunstig bekend. Uit de dagbladen van Vrijdag: Amerika is bereid het heele schulden probleem met Engeland nog eens te be spreken. Van kwijtschelding is geen sprake. De Arr. Rechtbank te ALK MAAR o.a. zal behouden blijven. De Tweede Kamer verwierp met 42 tegen 37 stemmen de motie dr. Vos tegen stop zetting malariabestrijding in Noord-Hol land en verwierp met 40 tegen 39 stem men de motie De Vries-Bruins tegen verlaging subsidie bestrijding tuberculose. De Z-esdaagsche te Keulen is geëin digd en gewonnen door Richli-Broccardo. Tweeden werden RauschHiirtgen, ter wijl Piet van Kempen en Pijnenburg ein digden met een ronde achterstand. Bras penning deed een val en moest opgeven, zoodat ook zijn partner Vroome de strijd staakte. Engeland zond een ultimatum aan Perzië inzake een conflict met de Eng.-Perzische Olie-Comp. Kruisers hou den zich gereed. Engeland zal 15 Dec. Amerika betalen. De Amerik. staatspapie ren aan de beurs te New York bereikten een hoogterecord voor dit jaar. Vol gens bericht uit Buenos Aires vernielde een meteoorsteen een fabriek te Guayale- gaya volkomen. Hij drong twee M. in de grond. Illür'lliillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll UIT DE OUDE DOOS. |||||||||j!||||||| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll VOLKSVERHALEN VAN TEXEL. DOOR S. FRANKE. De zee ruischt om Texel. Duizenden jaren ruischt de zee al om Texel. En' zingt er haar geheimzinnig lied. Haar lied van verre landen en avcniuur, van vreemde dingen en oude tijden. De zee om Texel heeft veel gezien, weet veel te verteilen. Er is veel gebeurd aan haar blonde duinenkrans. Veel dat ver geten is, veel waar zelfs de herinnering niet meer van over is. Veel heeft zij ver zwolgen ook. Duinen heeft zij opgewor pen, maar dorpen en landen teruggeno men. Was daar niet in oude tijden het wel varende Westerend? Was het dorp de Westen niet een van de voo: naamste dor pen op Texel? Koos het niet vier van de dertien schepenen, terwijl de andere dor pen er ieder maar drie kozen;? Waar is Westerend gebleven De zee heeft het verzwolgen. De eeuwige golven komen er aanrollen over het breede strand en hun donkere stem zingt van verloren gegane dingen. Er is geen dorp de Westen meer. Alleen de herinnering er aan is gebleven en een paar ruwe steenblokken wijzen de plaats aan, waar vroeger, vroeger het oude kerkhof was. Er is niets meer dan de weemoedig stem mende herinnering. Hier was een Wester end. Hier woonden de stoere, blauw- oogige, blonde Friezen. Hier hebben ze ge eefd, hier zijn ze gestorven. Hier heb ben ze bemind en gehaat, gewerkt en gc- zorgd, gelachen en gezongen, gevreesd en gebeefd. Nu is er niets dan verlaten heid. Nu is er alleen maar het verleden en de groote zee, die aanrolt, aanrolt en zingt van dingen die er eens waren. Die er in lang vervlogen dagen waren. Ja, de zee ruischt om Te el en ver haalt van oude tijden en vreemde dingen Maar men moet haar geschiedenissen kun nen verstaan. De zee verlangt een gene gen oor voor haar vertellingen. Daar is b.v. het Marsdiep. Dat is zoo maar een naam, zoudt u denken. AAaar de zingen Je zee vertelt het u wel anders. Er is een tijd geweest, dat het Marsdiep heelemaal geen naam had. Het was er, maar niemand wist hoe het heette. Het was toen ook volstrekt nog niet diep; heelemaal niet. We' breed natuurlijk, maar niet zoo breed als tegenwoordig. Wanneer men de rechte tijd koos, was er niet eens een schuit noodig om het over te steken. Ge moest wachten tot het eb was. Dat was een algemeen bekende zaak. Bij eb kon men te voet naar Texel komen. Natuurlijk deden dat ook marskramers. Marskramers zijn slimmeriken. Die moesten hun waar aan de man brengen. Dat is n.i zoo en dat was vroeger hetzelfde. Wat zag men nu gebeuren Zoodra de eb intrad, trok ken de marskramers van de punt van West-Friesland door het vallende water naar Texel en omgekeerd. En nu was het curieuze dat het water hèn natmaakte, maar het spaarde hun mars. Neen, het kwam niet verder dan juist tot aan hun mars. Het golfde en kabbelde er een beetje tegenaan en daarom noemde men het water het „Marsdiep". Dat is alles best te begrijpen, niet waar? Daar zijn geen ge eerde uitleggingen, over „mare" en zoo, voor noodig. Het is alles heel simpel en eenvoudig. Zoo ging het dus met het Marsdiep. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'inillllll llllllllllll HYGIENE en VEILIGHEID. H|[||||!||l llllllllilllllllllilllllllllllllümillllllllllllllllllllllllllll JONG LEVEN. Aan de onlangs verschenen Zuigelingen- Statistiek der gemeente Amsterdam ont- leenen we het volgende: Bij het vorig jaar vergeleken nam het aantal zuigelingen, onder toezicht vaneen der talrijke consultatiebureau's te Am sterdam gesteld, met 309 toe. Het steeg tot 7250. In verschillende wijken gaan de moe ders van 70 van de 100 levend geboren zuigelingen met hun kostbaar pand naar zoo'n consultatiebureau. o Van aan de borst grootgebrachte C.B.- kinderen stierven dit jaar slechts 9 pet.; van de gemengd gevoeden 1.8 pet. en van de kunstmatig gevoeden 3.5 pet. Hieruit blijkt duidelijk de gunstige invloed dei- borstvoeding. Dit overzicht geeft een ernstige ver maning aan jonge moeders, om toch haar kind zoo eenigszins mogelijk niet het hem toekomende voedsel te onthou den; de kans om het kind te doen op groeien tot een flinke kleuter, wordt door het geven van volledige borstvoe ding buitengewoon verhoogd. De cijfers geven hiervan de duidelijkste bewijzen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! llllllllllllllllll VOOR DE VROUW. |||||||||||||l|||i lllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllilllllllllllll Kinder-Weldon van Januari: meisjes man el 1516 jaar, jongen.pakje 12, ge smookte jurk en partijjurk 3—4 jaar. Prijs f 0.30. „Record". Een Fransche p'aat met keur van damesmode.len met atzonderlijk Holl. tekst en volledig kn.ppatronenblad. Prijs'35 ct lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll VOOR DE JEUGD. IIIHIIIIIH lllllllllOIIIllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll Beste Jcngens en Meisjes. Ik begin vandaag met de oplossingen der laatste twee series raadsels: 1. Leeuwenhoek. 2. Neushoorn. 3. Een bon'.e kraai maakt nog geen winter. 4. Brindisi. 5. Struik, struis. 6. Loodgieter. 7. Zoo gebruikt men ze op school b.v. 8. S—taart. 9. Klarinet. 10. A'letselaar. 11. Wie goed doet, goed ontmoet. 12. Koor, rook. (Prijswinners Jaap en Kees Kok, den Hoorn.) Tweede serie: 1. Pechvogel, haan,enz. 2. Val, kat, enz. 3. Een naald. Ook: wie blind-is. 4. Nat. 5. Eibergen. 6. Haastige speed is zelden goed. 7. Rembrandt. 8. Klaproos, klimroos. 9. Naarden. 10. On derwijs. 11. IJzel. 12. Vin-k (wiel-ewaal). De prijs is bij loting ten deel geval len aan Anneke Langeveld, den Burg, 12 jaar. Nieuwe raadsels. 1. Een stadje in Limburg: SSTREUNE. 2. Een Friesch dorp: WIMMUSTAR. 3. Met i niet zoet, mei o een schip, met u boter. 4. Je vindt mij in zee; verlies ik mijn hoofd, dan ben ik een vaartuig. Oplossingen inzenden na no. 12. Atet veel vr. groeten jullie OOM KO. 5 Dec. 1892 was ae Sunderklaas-maske- rade van weinig beteekenis. De meeste aandacht trok een „echte" St. Nicolaas te paard. Tot laat in de avond was er ge legenheid tot dansen. Van een herhal ng der vertooning op 12 Dec., z.g. Oude Sunderklaas, was geen sprake. o— 22 Dec. 1S92 bracht het waterschap Dertig Polders ter kennis van de ge meenteraad, dat het de in 1858 door het waierschap aange'egde weg de Waal—den Burg wegens de slechte financ. toestand niet meer kon onderhouden. In Dec. 1907 werd hier geducht jacht gemaakt op goudplevieren (wilsters). Op écn dag werden er met een slagnet wel 200 bemachtigd op „Ruimzicht" en ,,Sir Robert Peel". De poeliers betaalden er 50 ct. per stuk voor. o— In Dec. 1907 werd bekend, dat de boot van „T.E.S.O." op de werf „Hubertina" te Haarlem zou worden gebouwd. In Dec. 1907 maakten .de wulkenvis- schers f5.50 voor een H.L. Aan de Suriderklaasmaskeraïïe werd op 5 Dec. 1907 door veel kinderen en des avonds ook door tal van ouderen deelge nomen. Iets biezonders werd door slechts enke en uitgebeeld. Het meest werd de be angstelling getrokken door twee groe pen, die de aandacht vroegen voor T.E. S.O.'s nieuwe boot. De Sint, zoo luidde l et in een toepasselijk lied, schonk ons een nieuwe, een beste, een kranige Texel- scl.e boot en zei: „Daar, die boot is voor allen", enz. Behalve de „nieuwe" werd ook een goed gelijkend model van de „Baron Rengers" in de stoet meege voerd. Het was druk in de straten tot laat in de avond en meermalen klonk een refrein, van toepassing op de oude dienst, van Bosman: „Laat hem maar varen, 't Zal wel bedaren", enz. Op 12 Dec. 1907 werd in tegenstel ling met 1S92 „Ouwe Sunderklaas" ge vierd. Deze gewoonte dateert blijkbaar uit de jaren tusschen 1892 en 1907. o Vrijdag 6 Dec. 1907 werd 'het contract, waarbij T.E.S.O.'s nieuwe boot (welke De Dageraad zou heeten) geteekend. De Amerikaansche kleinhandel vertoont eenige verbetering, grooter dan door sei- zcensinvloeden verklaard kan worden. Ze gaat van een matige prijsstijging verge zeld, hetgeen voor de kleinhandel een on middellijk en belangrijk voordeel betee- kent. De financ. positie van het Amerik. Wa renhuisconcern Kresge en Co. is gunstig., Ook die van Marshall Field en Co. (be vredigende bedrijfswinst). De United States Lines Comp. beeft plannen voor een derde reuzenschip. De „Manhattan" schijnt een groot succes te zijn geworden. De „Washington" komt a.s. voorjaar in de vaart. De afzet der Nation. Kasregister-Comp. is de laatste maanden in het O. der Ver. Stalen, Engeland, Austr., Argentinië, Zwit serland, Z.-Airika en Tsjecho-Slowakije verbeterd. Sinds 15 Sept. stelde de fabriek Lever kussen van de I.G. Farbenindustrie te Keulen 50J arbeiders opnieuw te werk. Totaal nu 7303. jjc v „Builen". O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6