De Nieuwe Tpxelsche Courant No. 4693 46sle Jaargang Woensdag 14 Dec. 1932 Van week tot week De kans nog niet verkeken. De schulden aan Amerika. „Om het behoud onzer beschaving.' Texelsche Berichten Met een vliegtuig boven de Waddenzee. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel buis aan huis gelezen. XELSCH is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UlTü.: N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. lel. 11. ADVERTENTIES: 15 regels 60 ct iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal buiten den Burg fllosse nrs 4 ct STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8. 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y» uur later.) 14 15 16 17 18 19 20 Dec 9,22 9,57 10, 2 11,11 11 54 0,16 i .03 LICHT OP R!|WIELEN en RIJTUIGEN 4 17 ZATERDAGAVOND. Met de ontwapeningskwestie stond het er de laatste dagen heel slecht voor In arren moede had de Amerikaansehe vertegenwoordiger voorgesteld de confe rentie tot 1936 te verdagen. Een com missie zou onderwijl de loopende, of eigenlijk stilstaande zaken behartigen, ter wijl de zeer magere resultaten, die tot nu waren bereikt, in een overeenkomst zouden worden vastgelegd. Dit zou dan liet eenige zijn wat de niet-officieele be sprekingen der groote vijf had opgele verd. De Duitsche minister Von Nèurath verklaarde echter, dat zijn regeering van een dergelijke „regeling" niets moest hebben de andere regeeringen waren er ook al niet happig op, behalve de Fransche. Volgens de laatste berichten zou men 'het er daarna over eens zijn geworden, dat de werkzaamheden dei- conferentie op normale wijze zullen wor den voortgezet en dat is op zichzelf een goed teeken, althans betrekkelijk goed. Er kan nu tenminste nog iets van Terecht komen, terwijl aanneming van het Ame rikaansche voorstel buitengewoon ont moedigend zou hebben gewerkt. Er schijnt ook kans te zijn, dat de rechtsgelijkheid en de veiligheid gelijkelijk zullen worden erkend met instemming van de Fransche en de Duitsche regeering. De vraag blijft, echter, of het Fransche parlement en liet Fransche volk daarmee accoord zullen gaan. Herriot is omringd door gevaren in zijn land. Een van die gevaren is het ontwa;:eningsvraagstuk. Schneider-Creuzot c.s. (oorlogstuigiabrikanlen) bespieden ■hem met Argus-oogen en dit zijn mach tige lieden, ook al omdat ze een stevig, stuk van de pers in hun macht hebben. De schuldenkwestie is nog altijd geen stap nader tot de oplossing gebracht, niettegenstaande het heel kort dag is. Op Frankrjjk is men zeer gebelgd in de V.S., daar men van meeni'ng is, dat dit land met gemak kan betalen als het slechts wil. Voor Engeland heeft men meer sympathie, doch in het Congres zijn de meeste leden vóór betaling, ook door Engeland, al zou men waarschijn lijk over de wijze van betaling wel met zich willen laten spreken. President Hoo ver zei er in zijn boodschap tot het weer bijeengekomen Congres niet veel over. Hij verklaarde, dat' hij de schuldeischers had meegedeeld, dat hij het Congres we gen zou aanbevelen, waarlangs desnoods tijdelijke overdrachtsmoeilijkheden in ver band met de Decemberbetaling zouden kunnen worden opgeheven. Overigens was die laatste boodschap van de aftredende president aan het scheidende Congres niet van belang ontbloot. Vooral niet, omdat de eertijds zoo optimistische presi dent ditmaal tot de pessimisten was over- geloopen. Hij erkende, dat „de wereld- depressie zonder weerga gedurende het geheele jaar heeft aangehouden en vooral in de herfst tengevolge van de toestand in Europa verschillende zeer ernstige cri ses veroorzaakte". De getroffen nood maatregelen hadden de V.S. echter be hoed voor een volkomen economische in eenstorting en sedert Juli was er eenige verbetering in de economische toestand ingetreden. Voor het weer op gang brengen der machinerie was vooral noodig: ten eerste verregaande bezuiniging op de kosten van staatsbeheer; ten tweede grondige reorganisatie van het Amerikaansche bank wezen, welks falen door de economische crisis belangrijk was verergerd; en ten derde, een nadrukkelijke, oprechte samen werking met de andere volken teneinde te komen tot vasts.elling van de prijzen der grondstoffen en tot herstel van het' algemeen vertrouwen. Voorts kondigt de president een bezuiniging op de begroo ling van 580 miljoen dollar aan en be veelt hij 't handhaien van het dit jaar in gevoerde systeem aan, volgens hetwelk de regeeringsambtenaren verplicht zijn onbetaalde verlofdagen te nemen, hetgeen practisch overeenkomt met een vljfdaag- sche werkweek. Hij beveelt dit stelsel ooi bij de particuliere bedrijven aan, om te geraken tot een betere arbeidsverdeling Verder stelt hij voor, een nieuwe salaris verlaging tot 14,S pet. en de afschaffing van onnoodige uitkeeringen aan oorlog's deelnemers. De opbrengst van de in Jul ingevoerde belastingen is teleurstellend geweest, waarom er reden is voor de invoering van een algemeene voortbren gingsbelasting, die echter de nijverheid van levensmiddelen en van goedkoope kleeding niet zal treffen. Ten slotte ver klaarde de president: „Er zijn niet alleen ernstige gevaren, wanneer wij niet slagen volgens juiste gedragslijnen, er zijn ook groote mogelijkheden ten goede wanneer wij wel slagen. Het welzijn van ons volk hangt af van een goede oplossing der vraagstukken van de vrede, de ontwape ning der wereld en het stelselmatig lier- stel. Meer dan ooit hangt het behoud onzer beschaving af van de oplossing, die wij zullen vinden voor deze vraag stukken". RECHTSVRAGEN Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Vragen s.v.p. kort en duidelijk stellen. Navordering van belasting met of zonder strafvervolging. Wanneer uit eigen beweging (iriiet pas, wanneer de fiscus al lont geroken heeft), van te lage belasting-aangifte kennis ge geven wordt, wordt alleen nagevorderd over de jaren, waarvoor de termijn van navordering nog niet is verstreken, zender verhooging en zonder dat een strafver volging wordt ingesteld. Het aantal navorderingsjaren is drie of twee. De wet zegt: er kan worden nage vorderd, zoolang niet sedert de aanvang van bet belastingjaar drie jaren ajn ver streken. Tot 1 Mei 1933 kan dus nage vorderd worden over de belastingjaren 1932-'33, 1931-'32 en 1930-'31. Op 1 Mei 1933 en vervolgens totdat de aanslag 1933-34 is vastgesteld kan slechts nage vorderd worden over de belastingjaren 1932-33 en 1931-32. Als een kennisgeven uit eigen beweging van een te lage aangifte kan de fiscus echter niet aannemen, indien er bepaalde leiten zijn, welke er toe leiden, dat de fis cus zelt op het spoor der ontduiking zal komen. Dit is b.v. bet geval, als de indiening van een memorie van successie te verwachten is. En zulks zal, naar liet ons voorkomt, evenzeer het geval zijn, als het hier te lande mocht komen tot de aanneming van een wet, op een coupon- telasting. De uitvoering van zulk een wet zal de fiscus op het spoor kunnen brengen van ontduikingen, met betrekking 'tot een effectenbezit. Een aanmelding uit eigen beweging is op dit punt dus aan te be- ve'en, voordat er vrij groo'te zekerheid ontstaat, dat een wet van deze strekking' zal worden goedgekeurd. (De vraag van T. is hiermee tevens beantwoord.) SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslag der Zondag gespeelde korfbal wedstrijden van de Tex. Korfbalbond: Den Burg: D.O.H.-Verdo-Nigro 3—1; de Cocksdorp: S.V.C.—de Zwaluw 2—1; In de competitiestand is de volgorde hetzelfde gebleven. Programma voor a.s. Zondag: Ce \VaaI: D.T.S.D.O.H.; den Hoorn: de Zwaluw—H.K.C.; Oudeschild: O.K.C. Verdo-Nigro. Bij vorst gaan de wedstrijden niet door. PLM EEN HALF MIL'OEN VOGELS. Steunt de Stichting „Voge trekstation Texe.". Donateur kunnen zich aanmelden bij: DR. G. J. VAN OORD! secr. Zoöl. Laboratorium, Jans kerkhof 4, Utrecht, of bij J. DRIJVER, penn., Regu liersgracht 9, Amsterdam. Minimum-bijdrage f2.50 pei jaar of f50.in eens. Verslag van Dr. G. J. van Oordt, ontleend aan l et eerst jaarverslag van de Stichting „Vogeltrekstalion Texel". Het is algemeen bekend, dat het aan,al op de Waddenzee voedsel zoekende stelt- loopers, eend- en meeuwachtigcn in do hoofdtrektijden zeer groot is. Bij laag water zoeken deze scharen van vogels op de bloot gekomen wadden hun voedsel Bij hoogwater echter verzamelen zij zich op of bij verschillende gunstig gelegen punten der Waddeneilanden, op Griend, of aan de Friesch-Groningsche kust. Slechts dan kan men eenigszins een idee krijgen van de aantallen dier vogels. Een der beste plaatsen, waar tijdens hoogwater buitengewoon groo'te vogel troepen zich concentreeren, om hier een volgend laag tij af te wachten, is onge twijfeld het schor en dc plaat, de zgn. Vlakte van Kerken, achter de polder Een dracht aan de N.O.-zijde van Texel. Ge durende het geheele jaar kan men hier met hoogwater duizenden vogels vinden, zelfs in de zgn. stille tijd, in de zomier clus. want dan komen er de in de Wad denzee overzomerende steltloopers in grooten getale bijeen. In de trektijden, vooral in Augustus, September en Octo ber ziet men hier zelfs enkele tienduizen den van dergelijke „vertijende" vogels. Aantallen van vogels schatten is altijd een moeilijk en dikwijls een onbetrouw baar werk; als men echter een bepaalde plaats bezoekt, hier kleine deelen van de groote troep van een bepaalde soort telt, en nu nagaat, hoeveel malen zoo'n ge deelte op de troep gaat, waarvan het aan tal vogels geschat moet worden, dan komt men tot vrij nauw'keurige getallen, vooral als men dergelijke tellingen enkele dagen op dezelfde plaats herhaalt. En dat zulke schattingen de werkelijke aantallen vrij dicht benaderen, moge blijken uit liet feit, dat onze verschillende waarnemers, onafhankeljjk van elkaar, voor de aantal len steltloopers, eerid- en meeuwachtigen, achter de Eendrachtpolder tot ongeveer dezelfde waarden kwamen. Wilde men nu bij benadering vaststellen hoeveel vogels op een bepaalde dag op de Nederlandsche Waddenzee gevonden worden, dan zouden op alle goede waarnemingspunten, waar nemers gestationneerd moeten worden en zou l.et gezamenlijk aantal door optelling hunner schattingen gevonden kunnen wor den. Dat hiervoor echter zeer veel waar-' nemers zouden noodig zijn, is duidelijk, omdat op verschillende plaatsen van a>' onze Waddeneilanden, langs de geheele Friesch-Groningsche kust, op Griend en op tal van platen tusschen de Wadden eilanden in, bij hoogwater groote concen traties plaats hebben. Afgezien van de zeer hooge kosten, verbonden aan een dergelijke telling, is deze methode bij ge brek aan de noodige betrouwbare waar nemers onuitvocroaar. AMclAMD OOoCn PLAAT TERSCHELLING ^HpOODVAAQOI ft Richel QRirnp VUËLAMD LICH0R3 r RI ESLAnD WonQu3T Af/y //fLOf/? -AWIERinGEn b.e^nts met oe.iulp van een vliegtuig kan daarom getracht worden, het geza menlijk aantal der Waddenzeevogels te soiiatben. Hiermede toch kan één waar nemer op één dag, gedurende hetzelfde tij, alle plaatsen, waar in de Waddenzee gedurende het hooge water vogels zijn samengekomen, bezoeken. Indien men weet, hoeveel vogels op een bepaald punt der Waddenzee met hoogwater aanwezig zijn dan heeft men slechts de op de comrentratieplaatsen waargenomen aarilal- len te vergelijken met liet bekende getal en deze bedragen bij elkaar op te tellen, om tot een resultaat te komen. Dergelijke overwegingen deden ons besluiten, de hum uer Koninklijke Marine in te roe- oen. Met de meeste welwillendheid werd deze ons verleend. Aan Dr. G. J. van Oordt toch werd door de Commandant der Marine toestemming verleend voor ons onderzoek in de herfst van 1931 een maal gebruik te mogen maken van een watervliegtuig van Hr. Ms. Vliegkamp „de Mok". Op 5 October 1931 werd om ongeveer 12.3U van het Vliegkamp „de Mok" ver trokken. Eerst werd liet gebied achter de polder Eendracht bezocht, waar Van Dob- bcn liet aantal samengekomen vogels, dat wij bij benadering van vorige bezoeken aldaar kenden, tijdens het bezoek van de L 7 nog eens zou schatten; vervolgens werd de Waddenzijde van de Vliehors en van Vlieland, de Richel en de Noords- vaarder afgevlogen. Daarop werd koers gezet naar Griend en vervolgens werd de zuidzijde van Terschelling ~en van alle andere Waddeneilanden en platen tot Rottumeroog gevolgd. Hierop werd over gestoken naar de Groningsche kust, die even ten oosten van Noo.rdpolderzijl be reikt werd om van hier langs de Groning sche kust, de kust van de Lauwerszee en de Friesche kust tot Harlingen te vliegen vanwaar naar Texel's oostzijde werd overgestoken. Tijdens de vliegtocht was de luchttemperatuur zeer aangenaam; de wind woei vrij sterk uit westelijke rich ting; het zicht was redelijk goed; wij vlo gen op vrij geringe hoogte. Op plaatsen, waar veel vogels waren, werd steeds even gecirkeld, zoodat de vluchten goed waar genomen konden worden. Het spreekt van.e.f, dat van de waargenomen aantal len en zoo mogelijk ook van de soorten voortdurend aanteekening gemaakt werd. Eehalve l.et allerlaatste gedeelte van de tocht werden alle plaatsen tijdens hoog water, althans tijdens hooge waterstand, bezocht. Om ongeveer 16 uur Werd „de Mok" wederom bereikt, nadat ongeveer 350 a 400 K.M. afgelegd waren. (Wordt vervolgd). (Penteekening—Sj. Kuperus uit Jan P. Strijbos' „Waar de Stilte spreekt"). Consultatiebureau voor Zuigelingen. Men verzoekt ons ter kennis van be langhebbenden te brengen, dat het Con sultatiebureau voor Zuigelingen te den Helder waartoe de Texelsche moeders zich nog kunnen wenden, tot in Januari a.s. het Bureau alhier zijn taak opvat voortaan geopend is; Donderdags 121/21V2 uur en Maan dags 9VaIOV2 uur. Uitslag aanbesteding. Door het bestuur der Dertig Gemeen schappelijke Polders is na aanbesteding het vergraven van tochtslooten nabij Nieuweschild gegund aan P. Bakelaar te Oost.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1