TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Ouwe Sunderklaas W nsdag 14 December 1832. m?- LUE BAND GLIMLACH DE B Gemengd Nieuws "T- BB.67-020H WAT ZONNESCHIJN S.V.P. Kweek, wereld, 't plantje Optimisme, Met ai de gaven van uw geest, Help zóó de zoekende regeerders Opdat de zieke tijd geneest. Eedenk, dat donkere gedachten, Niet vruchtbaar levenwekkend zijn, Ook 't schuchter plantje Optim.sme Vraagt voor zijn groei wat zonneschijn! „Gaat Hooit verloren". Ondanks de felle kou heeft het op Maandagavond, de dag van Ouwe Sun derklaas, aan gemaskerden, en belangstel ling van kijkend, lachend en critiseercnd publiek niet ontbroken. Het was weer een echt maskerade-feest, zooals we dat zoo gaarne zien en in stand houden; een ge moedelijke vertooning, waaraan geestig heid en originaliteit n.et ontbraken terwijl voor zoover ons bekend stuitende vertooningen niet voorkwamen. Vanouds wordt het feest van 5 en 12 Dec. benut, om 's menschen liefdadigheid een tastbare vorm te geven. Met waar deering vermelden we het streven van 'n groep dames en heeren, die er met een auto, een harmonica en eenige honderden exemplaren van een lied (van Huib de Rijmelaar) qp uittrokken om zingend en spelena Stemming te maken voor Zie kenauto en Wijkverpl. Dames in verpleeg- sterscostuum collecteerden. (De op- sterscostuum collecteerden. Naar men mee deelde waren de medewerkenden meest woonachtig te de Waal en Oudeschild. Zij hebben recht op ons aller waardee ring (Opbrengst Burg-Hoorn f116,—) Eenige jongelui van hier gaven zich moeite voor een inzameling ten bate van de Ziekenauto, en demonstreerden de slechte toestand van 'het huidige zieken- vervoer door op een hotsende-botsende handwagen een „patiënt" te vervoeren. Het arme schaap verroerde geen vin en maakte op de berg matrassen zoo'n „zie lige" indruk, dat de ingezetenen met el kaar meer dan f 30.in de collectebus lie.en vaden Mooi werk, jongelui! Om bij die „patiënt" te blijven: het is een tragisch feit, dat velen van de ma- la.se min of meer de dupe zijn. Om nu die crDispatien.en op te knappen, had zich een wonderdokter tot taak gesteld, de verkoop van een tegengif tegen bil lijke prijs met kracht te bevorderen. Of het een heilzaam middel was, zal later blijken. Van „dienstbodennood" was geen sprake. Je vond ze te kust en te keur, slank van lijn en gezette dames, van mo dern genre en juffers van degelijk oud- Texelsch gehalte. Men houde ons ten goede: we gaan op het uiterlijk af; je kunt van buiten niet zien, wat er van binnen te koop is. Typen trof je aan van nabij en verre: polderwerkers met blauwe kiel, klompen, pijp en pet; amoachtslui, bakkers, schil ders, bakers, van allerlei slag; verkoop sters van hoeden, aardappelen, tandpasta; Volendammers maar ook een Turk, een Indiaan, gewapend met pijl en boog, Ty- rolers met harmonica. Uit Amerika waren overgestoken drie leden van het geheim zinnige genootschap der Klu-Klax-Klan. Voor vrijhandel demonstieerden een zestal personen, vertegenwoordigers van Holland, Frankrijk, Duitschland, Indië^ Enge.and en Amerika. Een keurig stei dat veel werk van de costuums en mas kers had gemaakt. Heel goed waren Gandhi en zijn par ticulier-secretaris. De voorman van 'de nationalistische beweging in Br.-fndiëwas aan zijn voorgeveiTeel goed te Otfi-Urken- nen. "ZooaTs dat behoort dronk nij voor namelijk geitenmelk. Piet van Kempen en Pijnenburg reden hier een „zesd'aag- scb.e" en werden hier en daar luide aange moedigd. Zij zullen evenwel niet zooveel honderdjes in de wacht hebben jgesleept als de echte „Piet" en „Pijn". Vorst wekt gedachten aan schaatsenrij den. Wanneer je echter geen baan hebt, kunnen de schaatsen wel blijven waar ze zijn. Om aan deze ontevredenheid uiting te geven liepen twee Sunderklazen met 'n bord met een toepasselijk opschrift den Burg rond. Van een ander karakter was het paar, dat zich in omgekeerde kapokzakken had gehuld en „pluimpjes" uitdeelde aan aken, met wie het in „aanraking" kwam. Veel bekijk had het reizend consultatie bureau, van waaruit kindergehuil (lees: claxonmuzlek) tot de omstanders door drong, die zich afvroegen wat dat op schrift „Broedplaats voor Zuigelingen" er toch mee te maken had. We maken nog melding van een bruid en bruidegom, van wie eerstgenoemde ze ker van de kou te duchten had, in tegen- stelling met de Sunderklazen, die of met een bonikraag of met een wollen deken om hun leien om den Burg koersten. Ook wa en er nog. drie oude tan,es, die mei een baoy in een wieg van huis tot huis scnarreiden, een bruidspaar op een tweewie.ig „wagen.je", met een vaartje voortge.rokken; p.opagandisten voor een licht-bier-nat-Amerika. en zeker noj wel meer, maar u tegiijpt dat wij ït.et de ganscl.e avond door ons dorpje kruisen, om te zien, of we alle Sunderklazen wel te boek kunnen stellen. We hebben hier een knap aantal de revue la en passeeren en zullen het hierbij maar la.en. Tot 5 Dec. 1933 dus! „Ijs en weder dienende". O Onze Oosterender corresp. schrijft: Veel belangstellenden, meest jongelui wachtten reeis vroeg 'in de avond op de Oude Sunderklaas. De avond van 12 De- cemser geeft hier meestal meer drukte dan op 5 Dec. Toch kwamen er deze keer niet veel gemaskerden voor de dag. Het bepaalde zich tot enkelen; biezondere voorste.lingen werden niet gegeven. Om ongeveer 10 uur trokken de meeste be langstellenden zich terug in het „Wapen, van Amsterdam", waar ze nog lang onder gezellig bal bijeen bleven. Onze Cocksdorper corresp. schrijft: In tegenstelling met stille Sinterklaas van 5 Lec., kenmerkte de „Oude" zich door buitengewone drukte én bedrijvig heid. Zeer veel „Sunterklazen" vertoon den zich op straat en in vele huiskamers. Behalve enkele reclame's, o.a. voor Maggi- producten en koffie Hag, merkten we geen biezondere voorstellingen op. Ver tooningen van het genre „hoe gekker, hoe mooier" ontbraken natuurlijk niet. In beide café's werd druk gedanst. o Onze Oudeschilder corresp. schrijft: Het ouwe Sunderklaasfeest is hier heel genoeglijk gevierd. Niettegenstaande het koude weer, was er een gezellige drukte langs de dorpsstraat. Verscheidene ge maskerden liepen er. Ook de J.V.O. was weer present. In café-Bakker gingen bij goede dansmuziek (de Smidt-Band) de beentjes van de vloer. Het was een mooie Ouwe Sunderklaasvertooning. o— Onze Hoornder corresp. schrijft: Ouwe Sun ierklaas is hier met veel op gewektheid gevierd. Vele gemaskerden be wogen zich langs de straat en door enke ten was nogal wat werk van de pakjes ge maakt. Het waren echter voor een groot oeei de vertoon.ngen van alle jaren. Wij merkten op baruiers, vischventers, straat muzikanten, „Bruintje Beer" niet te ver- ge.en, een wandelend slot en sleutel met opschrift: „Waakt voor de vei.igj.eid van Texel", (een plu.mpje!) een eiectrisci.e automaat, een siel Vo.endammers, oude mannen en vrouwen, verpleegsters. Te- l vens werd een dikke paling verloot, waar van het batig saldo ten goede kwam aan i et Witte Kruis. Door eenige jonge da mes van de Waal en Ouc.esci.ild werd nog e^n .ied gezongen, waarbij door verpleeg s.e s geco-.e.ieerd werd voor de Wijkver p eeing. Op de straat was bet een poosjv gezéllig druk en in „Loodsmansweivaren' proii.eerden nog veren van de ba.muziek, gegeven door de heer 'Gebr. Ee.man en bakker. IJSCLUB - DEN BURG. Daar de kans op ijs groot was, stelde het bestuur van onze ijsclub zich in ver binding met het Dag. uestuur der Dertig Po.ders, mét het resultaat, dat een flinke pomp in bruik.een werd bekomen, waar mee Maandag is Leg^nnen water Te hrong.n op een pe-ceel land aan ueHcmmerweg riet tana Tlgt bij de Kamp en is pfm. I H.A. groot, eigenaar. Boe.iiorst, huurder "l je.ckema. Vandaag zai met pompen nog worden voortgegaan (de capac. van de pomp is 'DO100 kub. M. per uur en men verwacht, dat het land spoedig blank za. staan. Als het dan maar vriezen wil ook. De Texelsche wedstrijd-Comm. heelt onlangs nog vergaderd. Ze besloot, be halve de prijzen van 4025 en 10 gld., nog een prachtige wisselbeker voor de winnaars in te houden ijs-kampen beschik baar te stellen. Zoodra ontvangen wordt de beker in de étalage van de heer J.v.(d. Aakster, Groeneplaats, tentoongesteld. Autobus gekanteld. Dinsdagmorgen vroeg is de autobus van de heer E. Boekei, die juist passa giers naar de boot had gebracht en be stuurd door chauffeur C. Dros zonder passagiers naar den Burg terugreed, bij een poging om de Hallerweg in te rijden gekanteld. Eenige ruiten werden vernield, doch de bestuurder, die zich aan het houlen schot achter zijn zitplaats had vastgegrepen, bekwam geen letsel. Oorzaak van het ongeval was de glad heid van de weg en de hardbevroren berm, waartegen de wielen botsten met bovengemeld gevolg. De heer Dros zou zich tusschen twee officiee.e busdiensten in even naar huis begeven (het was geen „dienstrit" dus) en wiide daartoe via de Hallerweg rijden, omdat hij deze minder gevaarlijk oor deelde. Van onvoorzichtigheid is geen sprake. Wij allen kennen de chauffeur ais een betrouwbaar en zeker rijder. Het onge.al moet aan toevallige omstandig heden geweien worden. De schade wordt niet door de verzeke ring gedekt, doch zou zich alleen tot de rui en bepa.en. NIEUWJAARSGROETEN. Er zal weer gelegenheid bestaan tot het deen opnemen van Nieuwjaarsgroeten In ons nummer van 31 Dec. a.s. en wel tegen de prijs van 45 ct. per advertentie. Wilt u ons een br.e.'kaart met uw opdracht zenden f Oi even bij ons aanlooptn l Geen vr.end of verwant of klant op le.el zult ge vergelen, wanneer ge hun uw n.euw- jaarsgrcel brengt in on^e ko.ommen. Kerknieuws. Zondag is in de Doopsgez. gemeente tot diaken benoemd te den Burg de heer J. Zuide.vind Dz., en te de Waal de heer J W. Roeper Kz. Te Oosterend moet een herstemming plaatshebben (zie adv.) Adveiits-avcnd. Met medewerking van mevr. Visser-De- wald (viool), mej. Willy de Zwaan, (so praan), J. Visser (orgel), en het Kerk koor zal ds. Visser op Dinsdag 20 Dec. in de N.H. Kerk alhier een adventsavond .eiden. Politiek gesdhrijf. We ontvingen wederom een uitvoerig artikel van 'politieice strekking, dat niet a.Ieen veel plaatsruimte zou vergen, maar bovendien in herhaling treedt en zulk pen stoim van profesten en ingezonden stuk ken zou ontkennen, dat we van opnam,e moeten afzien. Van we.k een richting de schrijver is, doet hier niet ter zake, en bepaalt ook n et onze houding. Wij „doen" niet aan politiek en staan onbevooroordeeld tegen over elk artikel, van weke kleur het ook moge zijn. Maar wat wij niet wenschen is, liat schrijvers we laten ai weer in het midden van welke rang or stand, kleur, partij of gezindte ze mogen zijn) varj ons kleine, gemoedelijke, strikt plaatselijke b.aauje een twist- en schimporgaan gaan maken, een blad tot verspreiding van i.un poliiieKe ideeën. o We zijn ook voornemens dat knoo- pen we nieraan meteen vast geen cri- ciek meer op te nemen op verslagen van poiiueKe vergaderingen, zooals we die straks vermoedelijk in grooten getale heb ben te „verslaan". Deze regel passen we toe op ade verslagen, van alle partijen, van links tot rechts. Wij beijveren ons intusschen van Alle vergaderingen, ook politieke, als steeds, oujectieve verslagen uit te brengen. U Zeer zullen we het op prijs stellen, van de zTjde van onze lezers het oordeel in ce^e ëe.'angiijke aangelegen.teden te mo gen vei nemen. Schrijf ons een brief of creikaart. We beschouwen uw antwoord a.s vertrouwelijk en als bedoeld te be vorderen hei peil van ons blad op 'de juls.e hoogte ie houden. Hierom gaat het bns per slot van rekening. Dit alge meen Le ang te behartigen meenen we ÜLven liet Le'iartigen van privé-zaken te nue.en s e.len. Li's'ag aanbesteding. Door architect N. Schermer alhier werd aanbesteed het bouwen van een dubbel woon.iuis te Oudeschild voor rekening van de heer D. Vos. De uitslag was als .o.gt: Timmerwerk: G. Zce.eiief f 1979; Gebr. Timmer t'1910; W. Bruin f 1S05; J. Bakker f 1778; P. J. Kooger f 1695; j. Drijver f 1448. Metselwerk: H. Koom f2tOJ; L. Bruin f2084; A. de Kort f2353; N. Graaf f 1995; C. Keijzer f1994; J. Trap f 1895. Schilder vverk: S. Smidt f495; J. Vonk f418; C. Bre mer f o8j. >- Loodgieterswerk: J. Agter f234; P. Oe'.e f206; N. de Graaf f 192.25. Electra: A. Knopperts f 73. Perceel 1 en II: J. Daalder 'f4472.—. Massa: P.J.Kooger f4145; P. v. 't Hoog f4007. OOST. Een strop voor de, vissdherij. Door de plptseling opkomende vorst is hier al veel ijs Jn.zee, Visscherschuiteni en bootjes, zitten allen vast. Het ijs zit al ver uit de kust, de Kerkenvlakte zit ge- keel vol. Het ijs is vrij, sterk, .zoodat er van visscberij en scheepvaart geen sprake meer is. r - - -ïs ie va h rmr Uit de dagbladen van Zaterdag: Bij een ontploffing in een mijn in Kentucky vverden vier arbeiders gedood. 18 worden vermist. Over 1931 kwamen in de Ver. S.aen 33503 personen door verkeersongevallen om en ruim een mil joen werden er gewond. Uit de 'dagbladen van Zondag: De assurrantie.s zullen de Mij. Ne derland de volle zes miljoen gld. voor de verbrande P.- C. Hooft uitbetalen. j P.T- -- Verbeterd bericht (geen lichtpuntje): De aandeelen omzet aan de beurs te New- York, we ke in Aug. was gestegen van 23 miljoen stuks in Juli tot 33 mitjoen stuks .n Aug, is..sinds vveèr voortdurend gedaald. De omzet bedroeg in Sept. nog 67 mi.jcen, in October 23 miljoen en in Novemoer nog slechts 23 miljoen stuks. Hetto,aal van .Noyemcer was het laagste sedert 9 jaar in déze maand. u - i Uit de dagbladen van Maandag: Van beden af neepit Duitschland

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6