Officieer. De Klop op de Deur. rSZsi 0NS KERST NUMMER Voor het misdeelde kind.f DAAROM Gemengd Nieuws De gelegenheid om uw zaak vooruit te te brengen klopt op uw deur: Adverteer en houd het vol. Niet in groote annonces behoeft ge uw heil te zoeken. Veel meer bereikt met een reeks kleine advertenties, bij herhaling geplaatst. De gestage drop, ook de geringste, holt de steen. Wij plaatsen desverlangd voor u een kleine annonoe in elk nummer, dus twee maal per week en dat gedurende 52 we ken. Toch berekenen we nog geen f3. per maand. Qe zult zeggen: „Dat valt me mee". Maar dit brengt uw zaak niet vooruit. Loop eens bij ons aan en kom, eens praten. Heusch het moet baten! HENRY FORD begon als dorps-motor hersteller. Maar Ihij kende de macht der reclame en stelde die in zijn dienst EDUARD OERZON begon als reiziger in manufacturen. Maar hij wist wat „adverteeren" beduidde. CYRIL CURTIS werkte een onbedui dend, verlies opleverend blaadje, The Saturday Evening Post, op tot het groot ste tijdschrift der Vereen. Staten. Maar HIJ ADVERTEERDE OOK. Wat zult gij doen? waren, hier in hoofdzaak worden geteeld. Ook zijn de exploitatiekosten hier moge lijk niet zoo hoog. Spr. wijdt uit over de pogingen tot in krimping en steunverleening om de bedrij ven gaande te houden. In liet middelpunt der belangstelling stond wel het plan- Sassenheim. In het H.B.O. werd het met vrijwel alg. stemmen gesteund, maar door Bloembollencultuur is het met groote meerderheid verworpen. Volgens de voor zitter van laatstgenoemde vereen, waren dergelijke plannen nu voorloopig van de baan. Echter is kort hierna een Bond van Kleine Kweekers gesticht, die streeft naar het verkrijgen van onmiddellijke en daad werkelijke hulp. Vandaar, dat die Bond reeds een bijeenkomst belegde met 13 burgemeesters uit verschillende gemeen ten in het bollendistrict. „Het water komt tot de lippen", werd gezegd. Spoedig na verwerping van het plan—Sassenheim bracht de vereeniging De Hyacinth het hyacinthen-beperkingscontract tot stand, dat door 90 pet. werd geteekend. Meer deren zullen waarschijnlijk nog volgen. Dit gaat om den vrijwillige inkrimping (8 mand liyac. van verschillende maat per 100 R.R.) Van verschillende zijde wordt er op gewezen, dat wat thans de groep ihyac. heeft bereikt, ook de tulp en narciskweekers kunnen tot stand bren gen. Nadat nog verschillende plannen in de geest van Sassenheim zijn ontworpen, zooals b.v. het plan van de heer Tromp te Lisse, is een forsch inkrimpings- en steunverleeningsplan ingediend, door de drie patroonsbonden en het H.B.G. ge steund en reeds in den Haag voorgedra gen (zie Kweekersblad). Nog wijst voorz. Leber er op, dat de totaal-exportcijfers een toename van de omzet in K-O. aanwijzen: over 1931 met ongeveer drie miljoen Kg. De waarde daalde echter met negen miljoen gulden. Het Laboratorium van Lisse, zoo ein digde spr., zorgde voor een St.-Nic. ver rassing. Het bezorgde de vorige week op de Bloemenkeuring op de Beurs een pot met schitterende bloemen van de rood-cup van de Barry-soort Brilliancy. Een voor name prestatie door toepassing van het koelsysteem zonder gebruikmaking van een warenhuis. Voor de toekomst is dat van groot belang. De heer Parlevliet merkt op, dat reeds 10 dg. eerder de Sir Watkin bloeide. Vol gens de heer List was dit echter waren huis-cultuur. Voorz. meent, dat het er voornamelijk om gaat, aan te toonen, dat narcissen in vroegbloei met tulpen kunnen wedijveren. Hoofdbestuur: Op voorstel van het afd. bestuur wordt voorgesteld in de Hoofdbestuursvacature-Eggink te stem men op P. Bakker Mz., Enkhuizen. Ten aanzien van de vacatures-Byvoet en War- naar zal blanco worden gestemd. Tentoonstelling: De vergadering gaat met het Hoofdbestuursvoorstel accoord. In 1935 wordt een tentoonstelling gehou den van twee mnd., waarvoor een blanco crediet wordt verleend. De heer VV. Schu- maker is van meening, dat ondanks de crisis die tentoonstelling gehouden moet worden omdat ze de belangstelling leven dig houdt. Zoo denkt ook het afd. be stuur er over. Vandaar zijn gunstig advies. Contributie. Het Hoofdbestuur stelt voor: Tot 1/2 H.A. f5.— 1/2—1 f8.— 1-2 f 12.2-3 f 16.3—5 f24.— 5—10 f32.10 en meer f40.De afd. Voor hout diende 'n voorstel in, dat de kleine kweekers tegemoetkomt (b.v. 1—2 fS; 2—3 f 12, enz.), doch ook de groote wil sparen (6 en meer H.A. f32). Omdat de begrooting toch zal moeten sluiten, geeft de vergad. aan het H.B.-voorstel de voorkeur. De heer Schermer wijster op, dat het aantal kleine kweekers in de meerder heid is en dat de ontvangsten bij aan neming van het voorstel-Voorhout wel erg tegen konden vallen. Twee-cent-per-roe-fonds: Eenige af- deelingen stellen verlaging tot 1 ct. voor. Het H.B. echter adviseert tot vrijstelling van betaling over 1932—1933 (zou anders in 1933 geïnd worden). Dit voorstel wordt aangenomen. Begrooting Hoofdbestuur wordt on gewijzigd goedgekeurd. Ze sluit met r 07.500.— Motie-Voorhout. Op de alg. vergad. te Haarlem zal door afd. Voorhout een motie worden voorgesteld. Ze vraagt om steun voor kleine m nood verkeerenae, bijna broodsgeürek lijdende bollenbedrij- ven en verzoekt eventueele plannen in die richting niet tegen te werken onder het motto„Ons vak heeft geen steun noodig". Het bestuur en de vergad. zien in deze motie een „motie van wantrouwen" in het Hoofdbestuur. Ze wordt daarom niet goedgekeurd. De heer Parlevliet meent, dat het er met het bollenvak zoo kwaad niet voor staat. Hij ziet de toekomst niet donker in en heeft in bollen meer vertrouwen dan in welk ander artikel ook. Gebleken is, dat bollen geen luxe maar een nood zakelijke behoefte mogen worden ge noemd. De heer Schumaker wijst op de groote uitvoer, al mag de waardevermin dering niet uit het oog worden verloren. De heer M.Koorn merkt op, dat niet ontkend mag worden, dat verscheidene kweekers er slecht voor staan. Toch blijft de heer Parlevliet er bij, dat de vooruit zichten niet ongunstig zijn. De meerdere uitvoer naar Engeland heft de mindere naar elders meer dan op. De heer M.D.Dijt geeft dit toe, zeggende: Over tariefmuren springen we heen, maar contingenteering is de dood. PUROL ELKE plek a Voorz. vat het oordeel der vergad. sa men en concludeert, dat dus tegen de motie zal worden gestemd. Evenwel staat zij welwillend tegenover het eventueel door het Hoofdbestuur in overweging ne men van steunmaatregelen. Afgevaardigden: Met op een na alg. stemmen wordt benoemd de heer ir. M.D. Dijt. Omdat in Haarlem moet worden overnacht, wordt de vergoeding van f6.50 op f 15.gebracht. De afd-kas draagt de f8.50 bij. Om de hooge kosten wordt van benoeming van een tweede afgevaar digde afgezien. Benoeming afd. voorz.: De heer Le ber wordt met bijna alg. stemmen her benoemd. Hij dankt voor het vertrouwen dat hieruit spreekt en zegt toe weer zijn beste krachten aan de afd. te zullen be steden. HU1SBROEI. Over de twaalf scho len, zoo brengt de voorz. in herinnering, zijn bollen uitgedeeld voor een proet met huisbroei op bescheiden schaal. Voorge steld wordt de beoordeeling aan het on derwijzend personeel over te laten. Voor prijzen zal de afd. een nader te bepalen bedrag beschikbaar stellen. Het bestuur wil de scholen uitnoodigen zelf ook een of meer prijzen te willen uitloven. De heer N. Schermer meent, dat de heele huisbroei maar doodgezwegen moet worden. Hij verwacht n.l. dat de resul taten heel gering zullen zijn door de ge- gebrekkige voorlichting. Hij licht zijn be wering met voorbeelden toe en wijst er o.m. op, dat men voor verscheidene ra men reeds bollen in vazen en potjes zag staan onmiddellijk na de uitdeeling. Daar van komt natuurlijk niets terecht. Voorz. merkt aan, dat de voorlichting wel in orde is geweest. Zoowel ir. Dijt als de heer H. Bruijn hebben in de Tex. Crt. artikeltjes doen plaatsen, die toch een goede leidraad vormden. Wie ze niet of zonder aandacht las moest natuurlijk stranden. Op voorstel van de heer Parlevliet zul len de onderwijzers(essen) bij de beoor deeling door deskundigen worden terzijde gestaan. Met alg. stemmen worden op voorstel van de voorz. benoemd de heeren H. BRUIJN, die door zijn artikelen be langstelling voor deze onderneming toon de te hebben, N. SCHUMAKER en J. LIST. (De heer Bruijn was niet ter ver gadering aanwezig). Aangeraden wordt de bollen begin Januari uit de grond te halen Wanneer wederom bollen worden uitge deeld, zal eerder bij de kweekers worden aangeklopt. Dan is de kans op medewer king grooter. Bovendien zal dan getracht worden, zooveel mogelijk bollen, welke omstreeks dezelfde tijd bloeien, te beko men. Bij de rondvraag stelt de heer P. Dalmeijer voor, te trachten het keurings geld van De Narcis te verlagen. Voorz. merkt op, dat de Alg. Ver. hieraan niets veranderen kan. Een vroegere poging had geen succes. Sluiting. Voorz. sluit hierna de ver gadering met de wensch, dat in- en uit- voerbelemmeringen spoedig mogen wor- verschijnt de volgende week Rijk geïllustreerd. Oplaag 2400 exemplaren. ALLE TEXELAARS LEZEN HET Mogen wij uw advertentie opdracht voor dit Dummer nog vóór MAANDAG a s. ontvangen f 1,20 per vakje van 10 regels. den opgeheven. De tijden leeren ons, dat de diverse landen op elkaar aange wezen zijn en dat allerlei maatregelen zooals tot nu toe genomen, (tolmuren, invoerbeperking, invoerverboden), gewel dige stoornis teweeg brengen in alle ge ledingen der maatschappij. Moge dus de goede onderlinge verstandhouding terugkeeren. Dan zullen de kweekers daar van ook de gunstige terugslag ondervin den. SPORTNIEUWS. Het bestuur van de „Zwaluw" te den Hoorn verzoekt plaats voor een aanmer king op het verslag van L. over de wed strijd S.V.C.-De Zwaluw: lo. S.V.C. verzuimde voor een scheids rechter te zorgen. Toen werd de heer Beumkes bereid gevonden op aandrang van de S.V.C.-aanvoerder en met goed vinden van de Zwaluw dit ondanxbare baantje op zich te nemen, onder voor waarde echter, dat van zijn beleid noch ten goede noch ten kwade gewag zou worden gemaakt. 2o. Volgens art. 3 Regl. T.K.B. moeten alle wedstrijden na 1 Dec. om twee uur precies beginnen. Daar moet de ontvan gende vereeniging voor zorgen, maar Zondag moest de Zwaluw ruim 20 min. in de koude wachten. (De Zwaluw heeft hierover uit sportief oogpunt met geen woord gerept). Hieruit blijkt, dat aan de organisatie bij S.V.C. o.i. nog wel wat ontbreekt. We denken aan die kinderen Met hun vaak trieste jeugd, Die nooit zich uit kan leven In onbezorgde vreugd. Hoe treurig als zoo'n kleine Niet vroolijk lacht en speelt, Maar slechts blijft afgezonderd Omdat het ismisdeeld! Koopt Weldadigheidszegels. (Verkrijgbaar aan de postkantoren). Ons Texelsch dialect. (Vervolg). Een abonnee verrrijkt onze woordenlijst met: Gruzig wordt gezegd van iemand, die met graagte, met veel eetlust, zijn maal nuttigt. (Ook van dieren.) —o Stosse een handjevol knikkers in een kuiltje werpen om winst; even of oneven getal beslist. Strieg weerspannig kind. Stroffele struikelen. Strooie verliezen, zoek maken. Stroppie das, strik. Strune naar buit zoeken. Stog tapuit (Saxicola oenanthe). Stug, stuggig wordt gezegd van per sonen, die niet geheel gezond zijn. Sukelaat chocolade. Sukelaatje feestje, waarbij op choco lade wordt getracteerd; tractatiena de kermis. Taat vader (verouderd). Tachentig tachtig. Tafelbord pioen. Take krabben. Dot takel durf ik niet on karwei. Teerkwöst koekoeksbloem (Lychnis floscuculi). 'n Tens, 'n tenst hoeveelheid. Termine stuipen; Friesch: termienje in de stuipen liggen. Latijn: tre- mere beven. Teugeswoordig tegenwoordig. Tuushaalder aangenomen kind. Tieng tijding. Von tikkie doen krijgertje spelen. Wie weet het beter? Wie weet er meer? We zien uw schrijven gaarne tegemoet. Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaaf door B. en W. verleend Fonteinsweg, Dennen, schuur, fam. Dijksen; Schilderweg, woonhuis, T. Boon; Ongerenweg, schuurtje, C.H. de Waal; Wilhelminalaan, werkplaats, J.Koorn Mz. OOSTEREND. De aandacht van belangstellenden wordt gevestigd op de gewijzigde predikbeurt- opgaven. (ueref. H.V. en Ned. Herv. gemeente.) In de eerste vier nachten van de zes- daagsche wielerwedstrijd te Amsterdam, zijn de door het schreeuwen dorstig ge worden kelen gelaafd met 10.000 liter bier. De afdeeiing „belegde broodjes" heeft in die vier nachten 15.000 stuks verkocht. Met nog meer dan 4000 knak worstjes er bij. Men ziet: er wordt op zoo'n zesdaagsche met alleen gereden. Uit de dagbladen van Dinsdag: Amsterdam. Aan de aandeelhouders van „Artis" is verzocht genoegen te ne men met twee jaar uitstel van rentebeta-1 ling en aflossing van leeningen. Enge land heeft bij Japan stappen gedaan voor de instelling van een verzoeningscommis sie inzake Mandsjoekwo, doch 'iokio wei gert medewerking. Scherpe critiek oefent de Russische „Prawde" op Japan's bewapening ter zee, welke geheel tegen Amerika is gericht. De Japansche troe pen zetten hun offensief in Jehol voort. Vliegtuigen bombardeerden de hoofdstad voor de 25ste maal. Het Chineesche opperbevel zou meer dan honderdduizend man hebben saamgetrokken. In vele districten van Chili is hongersnood. Velen, waaronder talrijke kinderen, zijn omge komen. In de sector van de Gran Chaco zijn de lijken van Paragueesche soldaten gevonden, 600 in loopgraven en kuilen en 200 naast elkaar op een rij, alsof ze tijdens een marsch of bij het begin van een aanval waren neergemaaid. De Fransche vlieger Détroyat heeft 26 minuten op de rug gevlogen. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Aooth. en Drogisten. Uit de dagbladen van Woensdag: De Belgische regeering is gister avond afgetreden, maar besloot eerst nog de termijn van de schuld aan Amerika niet te beta.en. Bij Lucern is gisteravond een sneltrein op een personentrein Lu- zern—Beliinzona geloopen. Waarschnlijk tien dooden en vijftien gewonden. Zui derzeewerken: Met de dijk voor de N.Oj: po.der wordt in 1933 niet begonnen. Lon den: In totaal waren in de serie wol- veiiingen aangeboden 135.213 bm, waar van 117.400 bn. werden verkocht. De prijzen waren in het algemeen gelijk tot 5 a 15 pet. lager dan die der Octobervei- Iingen. In Keulen zijn duizenden iepen geveld, wegens iepenziekte. Een plan om de Oostzee te verbinden met de Witte Zee en de Golf van Finland met de Zwarte Zee, wordt door Russische deskundigen onderzocht. Een onzer kennissen ontving dezer da gen een officieele aangeteekende brief. Hem werd verzocht zich in persoon te melden bij de ontvanger der belastingen; waartoe dit bezoek moest dienen, werd niet medegedeeld. De goede man maakte zich een uur vrij uit zijn zaken, bestelde een taxi en reed naar de ontvanger. Schrikbeelden over onjuiste aangifte en navordering doemden voor hem op, maar zijn angst was voorbarig: de ontvanger ontving zijn bezoeker voorkomend en deelde hem mede dat de oproeping was gedaan om te veel betaalde belasting te restitueeren. Het teveel-betaalde bedroeg dertig centen. De voorschriften ver- eischen: dat ook voor zulk een onbeteeke- nende kleinigheid een formulier wordt in gevuld, dat de post het gratis moet be zorgen, dat de geadresseerde uit zijn werk moet om aan de oproep te voldoen; bovendien moet de man vijf maal dertig oent voor zijn taxi betalen! Uit „Handelsbelangen". NEEMT U IN ACHT. 178 Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, zwakte, uitputting, zenuwachtigheid en urinekwalen Haar li chaamsgesteldheid, de verschillende perioden in het leven der vrouw veroorzaken verzwakking der organen in den rug. Deze organen beginnen traag en slecht te werken, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden zich ophoopen en de kwaal zich door het lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De versterkende werking van dit speciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijnselen en baattegen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht Bij alle drogisten enz. k f 1,75 per fiacon. VAN V»n Uw HUID Doos 30-60»Tube 80ct, Bij Apoth.en Droqisten

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2