Mag lysf fisl Voor het Texelsche Kind. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Houd kloek de teugels. Boven de maat. RAKE ZETTEN. Texelsche Berichten Het Uitgebreid Lager Onderwijs op Texel. Dr. ZAMENHOF. De Crisis in de Schapenhouderij. Zat rdag 17 December 1932. Voort, steeds maar voort vliegt de wa gen van het lot, door de renpaarden van de tijd getrokken; onzichtbare geesten drijven de rossen aan en ons blijft niets over, dan kloek de teugels te houden, op dat de raderen de steenen op de weg vermijden en de wagen niet omver valt. Goethe. Ook het goede kan men overdrijven Zoodat het ophoudt goed te zijn; Wie zich geen maat weet voor te schrijven, Die wordt het beste tot venijn. Slechts vernieuwing kan behouden, Achter raakt wie stil blijft staan. Wie met 't oude voort blijft sloffen Gaat gewis gauw naar de maan. Wanneer u nieuwe wegen zoekt, Verwacht dan niet veel vrinden, Voor onbetreden paden zijn Schaars wandelaars te vinden. Wie wacht op geluk, moet de win naars van de Sweepstake eens tellen. Horatius sprak: Het leven schonk de mensch niets zonder groote inspanning. Tenslotte een tip voor zakenlieden waarmee echter ook anderen hun voordeel kunnen doen Als de prijs vergeten is, zit men vaak nog met het artikel. Verkoop daarom geen rommel. Oudercommissie en Personeel der school voor Ulo alhier, hebben het ge- wenscht geacht, dat over het U.L.O. de ingezetenen van deskundige zijde nader worden ingelicht. Hiermede gaat gepaard een behoorlijke propaganda voor deze tak van onderwijs, die speciaal voor onze eilandbewoners van zoo groot belang is. De heer Lobstein, voorzitter van de Vereeniging voor Mulo, zal in deze ver gadering verschillende kwesties bespre ken, o.a. het onderwijs aan de Ulo-school, aansluitingsmogelijkheden met andere in richtingen van onderwijs; het Mulo-diplo ma; de eischen voor dit diploma; wat kan een leerling met Mulo-diploma bereiken en ten slotte: aan welke eischen moet een goede Mulo-school voldoen. Wij wekken onze lezers op, deze be langrijke vergadering te bezoeken. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: „Het Groentje" schrijft: „In de 4e klasse A zal Beverwijk op eigen veld van Zilverm. winnen. Schagen zal dit thuis tegen Vrone doen. Ook van D.T.S. kan verwacht worden, dat ze in Oudkarspel van Alkmaar zal winnen. Texel verspeelt op eigen terrein één punt tegen Uitgeest, terwijl Q.S.C. gelegenheid krijgt zich twee punten rijker te maken ten koste van E.V.C., dat op bezoek komt." De overzichtschrijver is nogal zeker, wat de uitslag van Texel I betreft We hopen, maar, dat onze spelers er anders over denken. Er is alle kans, om bij een over winning een mooie plaats op de ranglijst te verwerven. Texel I komt compleet uit, wat een belangrijke geruststelling is. In de 2e klasse E NHVB ging j.l. Zon dag geen enkele wedstrijd door. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Helder 4Schagen 2; Watervogels Texel 2; H.R.C. 5—Oudesluis 1. Aanvang Texel II 2 uur. Elftal: W. Ran Jac. Helsloot J. Kiljan J.Bruin (O.S.) Kramer A. Dros Bz. Verheijen Keur E.Lap G.Witvliet Jb.Geus Res.: J.Broekman We hopen geen afberichten te ontvan gen. Mocht iemand werkelijk verhinderd zijn, zorgt dan vóór zoo spoedig mogelijk atbericht: Schildereinde 63. Ons 2e elftal lijkt ons werkelijk sterk. We hebben met deze samenstelling alle hoop om de resteerende wedstrijden groo- tendeels te winnen. Deze week werd het maken der schut ting defenitief aan de Gebr. Schoenmaker opgedragen. Op 15 Jan. zal het sport terrein wederom een stevige verbetering, rijker zijn geworden. Deze schutting geeft gelegenheid te over voor doeltreffende reclame. We geven de zakenlieden in overweging, hieraan ere noudige aandacht De St. Nicolaas-collecte voor het Texelsche kind, gehouden op 5 en 6 De cember, mag gced genoemd worden. Ruim f225.werd er opgehaald en aan 52 kinderen uit meerendeels groote gezin nen is door de commissie, in Samenwer king met 't Crisiscomité, nog een iate Sin terklaasverrassing bereid in de vorm van kleeren, klompen of schoenen. Allen, die aan deze zaak meegewerkt hebben, mogen er van verzekerd zijn, dat hun werk doel getroffen heeft en de gaven goed be steed zijn. Nu zijn er nog enkele Texelaars, die beloofd hebben, voor dit doel gaven in natura te zullen verstrekken, maar tot nu toe heeft de commissie nog niets ontvan gen. Mag nu misschien een der commissie leden bij u, die uw gave toegezegd hebt, en ook bij u, die nets beloofd hebt,, maar wel wat geven wilt, voor Kerstmis komen halen n'euwe of gedragen kleeren en dekens? Een briefkaartje met uw adres er op, gezonden vóór 22 December a.s. aan Mevrouw BOSWIJK, zal de „kleerenophaaldienst" voor uw huis doen verschijnen. Bij voorbaat hartelijk be dankt! De samensteller van de Wereld- hulptaal Esperanto. Donderdag 1.1. werd door de gansche Esperantowereld de geboortedag van dr. Zamenhof, de samensteller van Tiet Espe ranto, de wereldhulptaal, herdacht. Overtuigd van de toenemende belang stelling, welke deze taal over de heele aarde ondervindt en ook op Texel mag worden geconstateerd, publiceeren we hier behalve een foto van dr. Zamenhof een artikel van zijn hand. „Het idee, aan welks verwerkelijking ik mijn gehee.e leven wijdde, kwam reeds in mij op het is belachelijk misschien om ll.ee te zeggen in mijn kinderjaren en verliet mij sedert dien nooit meer; het' leetde in mij en ik kon het niet meer va» mij afzetten. Deze omstandigheid zal u gedeeltelijk verklaren, waarom ik dat idee, niettegenstaande de vele moeilijk heden, n.et losliet, zooals zoovele ande ren, die in dezelfde richting werkten. Ik werd in Bjelostok (gouvernement Grodno in Polen) op 15 December 1859 geboren. De plaats, waar ik geboren werd en mijn kinderjaren doorbracht, gaf de richting aan mijn toekomstplannen. De bevolking in Bjelostok bestaat uit vier verschillende elementen: Russen, Ro len, Duitschers en joden. Elk spreekt zijn eigen taal en onderhoudt geen vriend schappelijke betrekkingen met de anderen. In een dergelijke stad voélt een vóór In drukken vatbare natuur meer dan ergens anders de noodlottige invloed van het taalverschil, en komt men langzamerhand tot de overtuiging, dat het taalverschil1 de eenige, of tenminste de voornaamste oorzaak, is, die de menschen van elkaar verwijdert en verdeelt in elkander vijan dige partijen. Men voedde mij op als een iaeaiist, men leerde mij, dat alk menschen broeders zijn en onderwijl deed alks mij zoowel op straat als op andere plaatsen gevoe.en, dat er geen „menschen" be staan, maar alleen Russen, Polen, Duit schers, Joden, enz. Dit kwelde mijn kinderziel gedurig, of schoon velen misschien zullen lachen over dat medelijden met de wereld bijeen kind. Maar omdat het mij toescheen, dat de oudere menschen een allesvermogende kracht bezaten, hield ik mij steeds maar voor, dat ik, wanneer ik groot zou zijn, die ellende uit de wereld zou helpen. Meer en meer werd ik er echter van overtuigd natuurlijk, dat alks niet zoo ge makkelijk gaat als het een kind toescheen; mijn kinderlijke hersenschimmen ver wierp ik de een na de ander, doch de droom van een aïgemeene taal kon ik niet van mij afzetten. Op onbegrijpelijke wijze hield dit denkbeeld mij bezig, of schoon mijn plan nog vaag en onduide lijk was. Ik kan mij niet herinneren, wan neer, maar in ieder geval vroeg genoeg, kwam ik tot de overtuiging, dat een internationale taal neutraal moest zijn en niet het eigendom van één der volken. Toen ik van de Realschule, toen nog gymnasium, te Bjelostok overging naar de tweede klasse gymnasium te Warschau, werd ik gedurende eenige tijd aange trokken tot de doode talen en ik droomde dat ik eens door de geheele wereld zou gaan en met vurige toespraken de men schen zou trachten te bewegen één va» deze talen te doen herleven voor ge- gemeenschappelijk gebruik. Daarna, ik weet niet hoe, kwam ik tot de vaste overtuiging, dat dit onmogelijk was, en ik begon, hoewel nog vaag, te denken aan een nieuwe kunstmatige taal. Ik begon toen reeds dikwijls proeven te ontwerpen en dacht kunstige en zeer rijke verbuigin gen en vervoegingen uit. Maar een men- schelijke taal met haar, zooals het mij toescheen, oneindig aantal grammatikale vormen, met haar duizenden woorden, waarmede de dikke woordenboeken mij vrees aanjoegen, leek mij een zóó groote en kunstige machine, dat ik op een keen tot mijzelf zeide: Weg met al die droo- men! Deze arbeid is te zwaar voor men- schelijke krachten. En toch kwam ik steeds weer op mijn denkbeeld terug. (Wordt vervolgd). te schenken. Een groot aantal Texelaars bezoekt geregeld onze wedstrijden. In lichtingen bij het bestuur. Beide Kerstdagen zijn onze beide hoog ste elftallen voor de competitie vrij. o Adsp.-Competitie. 12 uur: Texel B S.V.C. A. Scheidsrechter G. A. Dros. Elftal: D. Visser Jb. Coevert N.Huisman P.Slikker S. du Porto 1. Hillen K.Kikkert P.Vlaming K. du Porto H. Boon P. Keesom Res.: Joh. v. Heerwaarden. Ook de adsp. behooren afbericht te zenden als ze om een geldige reden ver hinderd zijn. Nu allen je best gedaan, jongens. Het wordt weer zwaar werk tegen een sterke tegenpartij. Doet dus je uiterste best en laat je niet ontmoedigen. Op de onlangs te den Haag gehouden Buitengewone Alg. Vergadering der Holl. Mij. van Landbouw zou onder meer de „Schapenhouderij" een punt van bespre king uitmaken. Overtuigd van de beteeke- nis van deze bijeenkomst, in het bie- zonder voor de Texelsche schapenhou derij, deed de afd. Texel een tweetal bestuursleden haar aldaar vertegenwoor digen (de heeren C. Keijser Hz. en A. J. Keijser R.Jz..). Hce groot was echter hun teleurstelling, toen bleek, dat het punt, dat voor hen de hoofdschotel uit maakte, niet meer aan de orde kon wor den gesteld, wegens de vele uren, welke de daaraan voorafgaande onderwerpen vereischten. De heer Keijser gaf hierover in de ver gadering zijn spijt te kennen en vond het wel wat erg, de Texelsche afgevaardigden, die om vijf uur 's morgens al uit de vee- ren waren, naar huis te laten gaan, zon der hen in de gelegenheid te hebben ge steld, om hun belangen te bepleiten. De voorz. vond het ook niet prettig, maar zei hij wij hebben maar tot half zes de beschikking over deze zaal. Dit was mij te laat bekend, anders had ik andere maatregelen genomen. Secr. Huijsman deelde mee, dat de ver gadering te Alkmaar zou worden voort gezet. (12 Dec. 1.1. had ze plaats). Voorz. stelde de heer Keijser echter nog in de gelegenheid -het namens zijnaf- deeling voor de Texelsche schapenhou derij op te nemen. o Het spijt mij, zoo ving de afgevaar digde aan, dat het lid van het Hoofdbe stuur, de heer E. Dz. Govers, die zeker een specialiteit is op het gebied van de, schapenhouderij niet aanwezig is en ik zal mij dan ook zeer moeten beperken. Voor de schapenboeren is erg weinig ge daan wat betreft de steun, welke wij heb ben gevraagd. Wij hebben daarvan niets bemerkr en die STEUN IS VOOR TEXEL TOCH HOOG NOOD.IG. Wat de steun aan de wol betreft, geloof ik, dat wij die wel kunnen doorschrappen; die komt eigenlijk VEEL TE LAAT. De Texelsche boeren moeten met November hun pacht betalen en hun renten voor eventueele hypotheken of wat ook. Die menschen hebben geen inkomsten en hebben dus vóór 1 November hun wol moeten ver- koopen voor alle prijzen, opdat ze aan verplichtingen zooveel mogelijk konden voldoen. Ik geloof, dat die steun vervalt, bij het niet hebben van wol, zoodat dus al die menschen, die hun wol hebben moeten verkoopen, van die steun zullen verstoken blijven. Wij hebben in het voorjaar een verga dering met het hoofdbestuur gehad te Amsterdam en toen is uit die vergadering een rapport samengesteld, ook met mijn medewerking, om steun te geven aan de schapenhouderij via de wol uit het potje van de crisisheffing. Nu de steun aan de wol voor Texel waarschijnlijk niets meer zal hebben te beteekenen, geef ik met de meeste klem in overweging om er bij de: bevoegde personen op aan te dringen, dat de Texelsche boeren voor zooveel moge lijk worden geholpen met steun, opdat zij verder aan hun verplichtingen kunnen vol doen .Ik heb verschillende groothandelaren gesproken, die nog zooveel geld onder de boeren hebben zitten, dat er geen crediet meer wordt gegeven. Als de menschen deze maand hun rekening niet meer kun nen betalen, staan ze er voor, dat ze niets meer kunnen krijgen. Het zou een prach tige aanvulling zijn, als we uit het crisis potje wat voor onze boeren hadden kun nen krijgen. Het fokdistrict bij uitnemend heid, Texel, zal een groot gedeelte van zijn fokprestaties moeten inboeten. Ik heb voorts nog de boodschap van onze afdeeling over te brengen, of het niet mogelijk zou zijn het schapenvleesch- etend publiek in Nederland uit te brei den, door iedere slager, die een of twee koeien slacht, te verplichten, er één schaap bij te slachten. Wij weten niet ot dit kan, maar zouden gaarne zien, dat w,ij niet alleen van het buitenland afhan kelijk zouden zijn. De voorzitter antwoordde het volgende: Voor zooveel het mogelijk was, ik weet het van nabjj, is er van landbouwzijde heel veel moeite gedaan om de wol een hooger prijs te doen bereiken en die ook te doen verwerken in het vreemde pro duct. Dat is evenwel op krachtige tegen stand afgestuit en het is mij gebleken, dat het niet mogelijk is op het oogcnblik verdere stappen te doen. Die zjjn perti nent afgewezen. Wat betreft de verdeeling van liet be drag, dat nog ter beschikidng is, meen ik, dat het in het voornemen ligt van de centrale organisaties om aan de Regee- ring voor te stellen te betalen na een in ventarisatie op 1 Januari. Ik geloot niet, dat de wensch om voor twee koeien een schaap te slachten, prac- tisch door te voeren zou z,ijn en dat dit pian gelukken zou. Er wordt echter moeite gedaan het verbruik van schapenvleesch ie bevorderen. W.ij zullen actief blijven. Ook aan de wol is veel moeite besteed, maar het is niet gelukt, deze zaak een stap verder te brengen. Een kort overzicht van hetgeen de heer Govers over de schapenhouderij in het m,delen zou brengen, namen we reeds op. De vergadering, Maandag te Alkmaar ge houden, was druk bezocht. Ze hield zich bezig met het verder afwerken van de agenda. Over het fonds, gevormd door de hef fingen op naar Frankrijk uitgevoerde schapen, werden vele vragen gesteld. De heer Govers deelde mede, dat dit fonds f 350.000 groot is. Aangezien dit voor 98 pet. afkomstig is van dieren, ge boren in 1932, behoorde naar zijn mee ning, het geld daar terecht te komen, waar het, ais de export normaal was ge weest, ook terecht gekomen zou zjjn. De voorz. zegde toe, dat de organisatie ten opzichte van deze aangelegenheid dili gent zal blijven. Wolveemarkten 8—14 Dec. Voor wolvee was het handelsverloop deze week nog zeer stug met lage prjjzen. Nu de consenten voor Dec. weer zijn op gebruikt, gaven sommige markten, zooals o.a.: Rotterdam, Sneek en Groningen wel een zeer slecht verloop met nog weer lagere prijzen. Voor de ziekenauto. K K-> den Burg f 2.50. Kerstgave, N.N., den Burg f 5. Komt ook met u w Kerstgift aan Laat hier een heel rijtje staan. Geeft iets van uw overvloed, 't Geeft voldoening uw gemoed, 't Oudje kan niet langer loopen Helpt ons mee een nieuw te koopein. Met de wensch ,,'t Zij niet voor U" Sluiten wij ons smeekschrift nu. WAARSCHUWING. Van politiewege wordt gewaarschuwd tegen de Centrale Handelsbank, gevestigd te Utrecht, Maliebaan 21, welke voor geeft zich ten doel te stellen gelden op> hypotheek te verstrekken. Alvorens eenige relatie met die „Bank" aan te gaan, wordt ieder in zijn eigen be lang aangeraden zich eerst om inlichtin gen te vervoegen bij de heer Burgemees ter, hoofd van politie dezer gemeente. Dansclub „Texel" en „T.O.P." Dansclub „Texel" geeft hedenavond in hotel Texel een soiree „T.O.P." orga niseert een feestavond op 2e Kerstdag (zie adv. in dit nummer). (Ingezonden)

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5