Voor Ziekenauto en Gemengd Nieuws Kerstgift Wijkverpleging. MARKTBERICHTEN De directie van de Texelsche Courant deelt mee bij wijze van Kerstgeschenk beschikbaar te stellen f 10.-voor de Alg. l ex. Wijkverpleging. 110.- voor het Witte Kruis flO.- voor het Ziekenauto-Fonds. Wanneer blijkt, dat dit voorueeld na volging vindt en aan ons bureau vóór 24 Dec. a.s. in totaal m.nstens een gelijk be drag voor elk dezer instellingen wordt gedeponeerd, zijn wij bereid, onze bijdra gen met de heitt te verhoogen. We hopen, dat deze „prikkel" vol doende zij om straks aan Ziekenauto- Fonds, Witte Kruis en Wijkverpleging'n som van minstens f 30 -+- 130 115 f75.(elk f25) te kunnen aanbieden als Kerstgeschenk namens lezers en directie van dit blad. Wij verwachten uw bijdrage hoe klein ook per postwissel of giro. Oe kunt uw gift ook persoonlijk bezorgen. Qeet daarbij vooral het doel aan (Zieken auto, Witte Kruis of Wijkverpleging; bij drage voor elk apart vermelden). De namen worden in ons blad, met aan duiding der voorletters, genoemd. Wie zal de eerste zijn en wie volgen? Woens dag reeds hopen we te kunnen melden, dat reeds f30.door onze lezers zijn gestort. Dan storten wij dus f45. Laat ons ernstig trachten het schoome doei te bereiken. Plannen voor een protest-demcnstratie. Indien de burgemeester daartoe vergun ning verleent, zal op initiatief van de Texelsche Bestuurdersbond op Zaterdag 24 Dec. a.s. alhier een optocht met pro test-demonstratie worden gehouden. Het gaat om een steunregeling. Deze week is hierover nog met B. en W. beraadslaagd, maar zonder bevredigend reslutaat. Indien de demonstratie doorgang vindt, zal ook een propaganda-rede uitgesproken wor den. Vierlhooging melkprijs. De melkprijs wordt hier Maandag van S op 9 ct. per L. gebracht). IJsclub—Den Burg. In de Donderdag j.l. gehouden bestuurs vergadering van onze IJsclub is besloten om tegen a.s. Maandag een algemeene vergadering te beleggen (zie adv.). In deze vergadering zal o.m. worden voor gesteld de contributie voor dit wintersei zoen te halveeren en dus op f 0.50 te stellen, terwijl de kinder-leden wordeu vrijgesteld van contributie. Het spreekt vamelf, dat liet bestuur intusschen gaarne nieuwe leden zal inschrijven. Uitslag aanbesteding. In de ons verstrekte opgaaf uitslag aanbesteding D. Vos blijkt een fout te zijn geslopen. Er moest staan: J. Drijver f 1748, P. J. Kooger f 1695 (laagste voor timmerwerk.) Voor de Kerstuideeling. Voor de Kerstuitdeenng in de N.H. ge meente 'hebben Zusterkring en Meisjes- vereen. zich weer veel moeite en zorg ge troost. Zij noodigen belangstellenden vriendelijk tot een bezoek aan haar ten toonstelling uit. (zie adv.) Brand bij Slager Visser. Donderdagmorgen plm. zeven uur ont stond achter ihet perceel van slager C. Visser, brand in de z.g. „rookkast", welke ondanks de steenen muur en de ijzeren deur zich meedeelde aan de houten werk plaats, welke daarnaast stond. Buren wek ten de fam. Visser en onmiddellijk werd met emmers water met blusschen begon nen. De brandweer werd gealarmeerd, kwam spoedig in actie en had met een krachtige straal op de motorpomp, wer kende op de nortonput op de Oroeue- plaats, in korte tijd het vuur bedwongen. Daar er vrijwel geen wind stond, en spoedig ingegrepen kon wordeu, was geen groot gevaar voor belendende peroeelen te duchten. Dat de brand toch nogal iets beteekende, blijkt hieruit, dat het vuur, zelfs buiten den Burg, zelfs in de Waal moet zijn waargenomen. De vlammen vonden ook volop voedsel in de voor raden spek, ham, worst en in een hoeveel heid brandstof. De werkplaats brandde geheel uit. Een electr. slijp- en worstmachine en een waschmachine werden vernield, plm. 500 -600 pond spek en ham en 60 pond worst ook in de werkplaats was een partij aanwezig ging verloren. De schade wordt grootendeels door verzeke ring gedekt. Oorzaak was vermoedelijk het van de haak vallen van spek in de rookkast, waardoor het vuur aangewak kerd is. Avonds te voren had de hqer F. Visser tegen twaalf uur alles nog in orde bevonden. Inmiddels heeft de firma weer voor nieuwe voorraad gezorgd en zal ze haar klanten als steeds met open armen ontvangen. Het bedrijf ondervindt dus geen stagnatie. Vuilverbranding. Een dezer dagen is zonder voorkennis aan B. en W. op het terrein van de ge meentereiniging bij de Koogerweg door B., een ingezetene van den Burg, des avonds een partij vuilnis verbrand, waar bij bovendien de hooiberg van E., die niet verzekerd was, gevaar liep. Van politie- wege verzoekt men ons een waarschu wing op te nemen. Bij herhaling volgt zeker proces-verbaal. Adventsavond op 20 December. Men verzoekt ons te verwijzen naar de adv., waarin een Adventsavond in de N. H. Kerk wordt aangekondigd. Uit het programma, dat de tekst van alle liederen bevat, blijkt voldoende, dat aan de voor bereiding met ijver en toewijding is ge werkt. Muziek en zang, een Kerstvertel ling en een korte toespraak zuTien de avond vullen, zeker tot vreugd en voldoe ning van de belangstellenden, die, naar verwacht wordt, talrijk zullen zijn. R K. Landarbeidersbond. Het bestuur van deze bond vraagt de aandacht zijner leden voor zijn publicatie in dit nummer. Nieuwe abonnees. Wie zich met ingang van 1 Jan. a.s. abonneert, ontvangt tot die datum ons blad en ons speciale Kerstnummer gratis. Blijft dus geen medelezer, maar wordt abonnee. „Politiek geschrijf". Naar aan.eiding van onze mededeeling onder het hoofd „Politiek geschrijf" in ons vorig nummer ontvangen we alsnog gaarne meerdere brieven met het oordeel onzer lezers. We hopen de antwoorden bij gelegenheid in een artikel te verwer ken. Is uw opdracht voor een adver- tentie in ons Kerstnummer reeds in ons bezit? Het ligt in onze bedoeling in ens Woensdagnr. 'n korte bespreking op te nemen van alle advertenties in dat Kerstnummer (zie ons be- richt op blz. 2 van het le blad). Dit moge een extra aansporing zijn om in dat Kerstnummer te ad- verteeren. Opdrachten dienen vóór Maandag te zijn verstrekt. (Ingezonden.) Een ingezonden stuk in de Texelsche Courant over de financieele toestand der Wijkverpleging een dochter, die op Oude Sinterklaas wilde spelen een moeder, die dit goedkeurde, mits dit spe len zou plaatsvinden voor een goed doel, b.v. Wijkverpleging en Ziekenauto zie daar dé aanleiding voor de succesvolle collecte ten bate van de Ziekenauto en Wijkverpleging gehouden. Laten we beginnen met een woord van hulde te brengen aan die moeder en die dochter te de Waal, die de stoot gaven voor deze collecte. Haar daad toch deed veler harten ontgloeien. „Huib de Rijme laar" haastte zich een passend lied te rijmen, een 15-tal dames uit de Waal, 2 uit den Burg en 3 uit Oudeschild sloten zich aaneen en vormden een zangkoor; de lieer D. C. Bruin stelde gedurende 3 dagen zijn twee auto's met chauffeur, enz. beschikbaar, de lieer De Jong leende zijn splinternieuwe harmonika aan de lieer C. Bruin, die de zang met harmonica-spel zou begeleiden, de heer Eelman maakte het raam, waarover een doek kon worden gespannen, waarop de heer J. Bruin met bekwame hand de letters zou schilderen, opdat men zou kunnen zien, voor welk doel gecollecteerd werdVelen waren bezig en stelden belangeloos hun krachten beschikbaar voor het goede doel. De dames Slot, Kikkert, Boot en Bruin in een keurig verpleegsterscostuum gesto ken, collecteerden, terwijl de borden, ver meldende het doel der collecte, werden rondgedragen door de lieeren G. Bruin en P. Former. Zoo trok men drie avonden achtereen langs de huizen, niet alleen elk dorp kreeg een beurt, doch ook Eierland en Oost werden niet vergeten. Te Oost bracht het koor, dat oefende en werd ge leid door mej. H. Former, aan de maker van hun lied, een serenade. Een aardige attentie. En nuihet resultaat van al dit werk? -- Niet minder dan f270.52 kon ter ver- deeiing tusscken Ziekenauto en Wijkver pleging worden afgedragen. Wel een be wijs, van wat door eendrachtig samenwer ken tot stand kan worden gebracht. Al de medewerkers kunnen met voldoening op hun werk terugzien, de gegeven moeite werd wel beloond. Dank namens de besturen van Witte Kruis en Wijkverpleging aan allen, die medewerkten om dit reslutaat te bereiken. Te den Hoorn werd door de heer J. Dogger en Thea Boon een loterij georga niseerd, waarvan de netto-opbrengst ten goede zou komen aan de Wijkverpleging. De prijs was een paling, die door de heer K. Lap Jbz. op lot no. 54 werd gewonnen. f8.50 kon aan de Wijkverpleging worden afgedragen. Ook aan hen namens de Wijkverpleging hartelijk dank. OUDESCHILD. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 65 varkens, 14 kalveren, 8 schapen, en 3 koeien. Extra reis van de „Marsdiep". Donderdagnacht heeft de „Marsdiep" een reis gemaakt naar den Helder voor een zieke (echtgenoote van C.Bos) uit Eierland, die in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: Dinsdag 13 Dec.: 1032 Kg. gezouten garnalen lOVs ct.; 140 Kg. ongezouten garnalen 11 ct. Woensdag 14 Dec.: 623 Kg. wulken 8111/» ct.835 Kg. gezouten garnalen 9—IOV2 ct. Donderdag 15 Dec.: 1631 Kg. wulken 8 9 ct.270 gezouten garnalen 1011 ct. 219 Kg. ongezouten garnalen 10 ct. Kerstvergadering—S.D.A.P. Het ligt in de bedoeling der S.D.A.P., afd. Texel, hier een Kerstvergadering te beleggen op Zaterdag 24 Dec., met als spreker de heer Chr. Cramer, lid van de Tweede Kamer. Wedstrijd op diet groene laken. De Woensdag hier gespeelde biljart- -wedstrijd Oudeschildden Burg eindigde met Oudeschild 570 tegen den Burg 522 punten. Op 11 Jan. wordt weer in hotel Texel gespeeld. OOSTEREND. Baldadigheid? Een commies, belast ook met het Ioo- den van koeien voor de slacht, vermiste een dezer dagen van zijn fiets de tang, waarmee hij dat werk verricht. Vermoede lijk waren baldadige jongelui er mee aan de loop gegaan. Later op de avond vond men het apparaat, waarvan geen tweede op Texel te vinden is, elders in het dorp terug. Ze deden niet voor elkaar onder. Als een biezonderheid deelt men ons mee, dat de slagers B. alhier bij het wegen van twee varkens, welke even oud waren, tot de ontdekking kwamen, dat de knorrende viervoeters elk op het pond af evenveel wogen, n.l. 358 pond. Óf ze ook evenveel hebben opgepeuzeld? DE COCKSDORP. Sportnieuws. Wederom hield de sportvereen. S.V.C. Woensdagavond een alg. vergad. in hotel De Hoop. Doordat de heer C. Troost zijn benoeming tot voorz. niet had aange nomen, moest in deze vacature nog wor den voorzien. Thans werd gekozen de heer A. Blom, die de benoeming aannam en zijn functie direct aanvaardde. Tot lid van de elftalcommissie werd benoemd de heer H. Barhorst ter vervanging van de heer T. Reuvers. Tot kas-commissie-lid mej. R. Nieboer. Feestavond—S.D.V.C. Hedenavond treedt alhier als spreekster op voor de S.D.V.C., welke hier een propaganda-avond belegt, mevr. R. Bar biersSee'.emeijer, uit ljmuiden. Het pro gramma vermeldt verder zang, tooneel, tableau en declamatie, (zie adv.) Uit de dagbladen van Donderdag: De „P.C.Hooft" werd in dertig uur tijds van Amsterdam naar Pernis ge sleept, waar het wrak door de kooper zal worden gesloopt. —Er is een wetsontwerp ingediend, dat maatregelen ter beteugeling van de sui kersmokkelarij inhoudt. Proeven met ontploffingen te Oldebroek ten behoeve van de berekening van geluidsgolven zijn technisch goed geslaagd. Mexico ver klaart wegens financieele moeilijkheden uit de Volkenbond te treden. Te Win schoten is wegens de postdiefstal van f 20.000 aangehouden een gehuwde be steller, bij wie een huiszoeking is gedaan. Uit de dagbladen van Vrijdag: ONZE EIEREXPORT WORDT ERNSTIG BEDREIGD, daar Duitschland, dat sinds jaren drie kwart van de totaal export afneemt, het invoerrecht (thans 5 R.M. per 100 K.G.) wil brengen op 50 R.M. per 100 K.G., dat is plm. op twee cent per ei. Dit staat vrijwel gelijk met het eindigen van de uitvoer naar Duitsch land, tot zeer groote schade van de Ne- derlandsche welvaart. EEN GEWELDIGE BRAND ontstond vandaag in een acht verdiepingen hoog warennuis te Tokio. Vijfhonderd perso nen zijn door vlammen ingesloten. Het is uiterst twijfelachtig ot ze nog gered kun nen worden. Nu we dit schrijven zijn er tien dooden en honderd-en-tien gewonden geoorgen. De brand ontstond in een partij celluloid-artikelen op een der speelgoed- afd. De vlammen grepen meteen de bo venste vijf verdiepingen aan. De brand weer kan het vuur niet volkomen bedwin gen daar de ladders veel te kort zijn. Een niet te beschrijven paniek cnistond, teen de brand ontdekt werd. Ieder, die het geoouw niet kon verlaten, vluchtte naar 't dak. Terwijl de brandweer met koorts achtige haast werkt, pogen politietroe- pen orde te houden onder de ontzaglijke menigte toeschouwers. Een vijftal mili taire vliegtuigen liet reddingstoestellen op het dak neerkomen. Gisteren heeft Amerika van zes lan den in totaal 125 miljoen dollar wegens oorlogsschulden ontvangen. Vijf landen zijn in gebreke gebleven tot totaal 25 mil joen dollar. Sydney is door noodweer geteisterd; een meteoorsteen vernielde 4 winkels. Een doode en een groot aantal gewonden. In Honduras hebben op standelingen de haven Amapala genomen. De regeering is machteloos. UW ADVERTENTIE wordt afgedrukt in minstens exemplaren. Bedenkt wel, wat dit zeggen wil. Alle Texelaars lezen haar. Ze komt onder de aandacht van plm. 2000 gezinnen op Texel. Ze wordt huis aan huis gelezen. P.S. Verzocht U ons reeds een nieuw jaarsgroet te plaatsen PREDIKBEURTEN. Zondag 18 December HERV. GEMEENTE. Burg, vm 10 uur ds. Visser Oudeschild, nm. 7 uur ds. Visser Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Koog, nm 7 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm 10 uur ds. van Petegem Oosterend, vm. 10 uur as. Kok. nm 7 uur ds Kok. H. Avondmaal. Cocksdorp, vm 10 uur ds Plug. Zuid-Eierland, nm. half 4 ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 dezelfde Den Burg 'sav. half acht dezelfde. gebouw Tex Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur Ds. v d. Hooff nm. 2,45 uur dezelfde Avondmaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm 10 uur ds. Vis HERV. GEMEENTE. Dinsdag 20 Dec. Den Burg, Adventsavond Toegang vrij CZie adv) c-oop. Uentr. tierveihng Purmerend (j.A, Aanvoer op 13 Dec. 43000 stuks 70 80 K.G. f 6,20 èf -,0 65/66 5,50 6,00 63>64 5,40 5,70 60 62 5.10 5,60 58 59 4 70 5,00 56 57 4,40 4,80 53 55 4,00 4.70 50 52 3,70 4,20 45 49 3,10 3,80 21000 eendeieren 3.75 a 4,05 oude kippen p. st f 1,— a f 1,60 Jonge hanen 0.65 a 1,20 Oude kippen per KG 0,55 a 0,62 Jonge hanen per KG 0,60 a 0,65 Schagen, 15 Dec. 65 koeien (vette) 150 a 230 8 Gelde koeien mag. 80 a 150 8 kalfkoeien 160 a 220 185 vette schapen 14,00 a 20,50 542 Overhouders 7,- a 12,00 18 Nuchtere kalveren 7,00 a 12,00 21 vette varkens per kg 0,26 a 0,28 72 biggen 4 a 6,- 55 paarden 100 a 325 Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 51000 Wit 4,70 a 5,30 Kleine 3,40 a 3,90 Eendeieren 4,00 a 0, Alkmaar, 17 Dec. Tarwe 3,50 a 4,50 Rogge 3,60 a 0. Haver 5.a 6. Gerst 4,50 a 4.75 Groene erwten (groote) 10.00 a 20,— Groene erwten (kleine) 12,a 15,00 Grauwe erwten 6,— a 18, Grauwe erwten (kleine) 0,a 0,—

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6