No. 4695 46ste Jaargang Woensdag 21 Dec. 1932 Be Nieuwe Texelsche Courant Van week tot week Man en Vrouw zijn één Het Oude Jaar Nieuwjaars groet Oudejaarsnr. Wat deed Frankrijk met Amerikas Miljarden? Alle schulden van de baan Na de val van Herriot. Samenwerking is eisch. Texelsche Berichten HET WACHT OP U DAAROM OPLAAG 2345 ex. De Tesselaar voor allegaar. Internationale Vereeniging voor econom. samenwerking Het Uitgebreid Lager j Onderwijs. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UlTü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.—; 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 21 22 23 24 25 26 27 Dec 1,54 2,52 4,— 5,09 6,18 7,16 8. i 0 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4.17 ZATERDAGAVOND. Wanneer Hoover, Roosevelt, MacDo- nald en Herriot liet schuldenvraagstuk met hun vieren hadden kunnen behande len, dan waren er vermoedelijk geen schulden meer. Waar het gezond verstand onbelemmerd werken kan, concludeert het: deze verschuifpolitiek, gespeeld met milliarden dollars, ontwrichE onze econo mische en monetaire verhfTudingen nog erger, dan ze al ontwricht zijn. Amerika houdt vast aan betaling, zoo hardnekkig als b.v. Frankrijk aan niet-betaling. Ame rika dat is het Congres, waar de ge middelde Amerikaan zijn spreektrompet steekt. Hij heeft geleend, en leeningen moeten afgelost worden. Hoe? Hij breekt er zich het hoofd niet mee. Hij ziet geen nadeel in een toestrooming van goud. waarvan hij welvaart verwacht. In het Fransche parlement herleefden de dagen van 1917. Daar rechtte een her bouwd Frankrijk over de verdeeling van de ellende, door een vernield Frankrijk geleden. Heeft Parijs „geleend"? Naar de vorm stellig, maar naar het diepst besef van de Franschman: nooit. Het verschoot de Amerikaansche milliarden tegen Arme- rika's verklaarde vijand, het schafte er zijn soldaten eten en kleeren voor, het groet er loopgraven en goot er kanonnen van. Maar desondanks lag Frankrijk ver woest, toen de wapenstilstand afgekondigd werd. Opbouw, verwoede opbouw volgde al hield Duitschland op met betalen. En nu zou Frankrijk leenschuld betalen aan Amerika? Moeilijkheden tusschen Amerika en Frankrijk te wachten? Het zal zoo'n vaart niet loopen. Ame rika kan Frankrijk geen deurwaarder thuis sturen om de betalingen af te dwin gen. Economische tegen-maatregelen snij den licht Ln eigen vleesch en bij alle geschil drijft éénzelfde verlangen de staten te hoop: uitkomst uit de crisis, ontkoming aan werkloosheid en verlamming van het nationaal economisch apparaat. Ook En geland, dat nu nog betaald heeft, denkt ■niet aan afdoening van het heele bedrag, waarvoor het op de lei van Uncle Sam' als schuldenaar vermeld staat. Het zal nu vlugger met Amerika kunnen marchandee- ren („loven en bieden") dan Frankrijk of België ot Polen een schamel voordeel. Want de schulden zullen geschrapt moe ten worden, lezen we in de „Tel", nu of straks, en het zal gebeuren zoodra hét Amerikaansche Congres in meerderheid dat gezonde inzicht verworven heeft. Ge ruime tijd geleden zette een groep voor aanstaande Amerikanen een actie voor de schrapping in. De publieke opinie wordt dus bewerkt. Roosevelt zal in Maart de stemming opnieuw moeten pei len. Wachten wij af, zonder moedeloos heid over de traagheid van de internatio nale beweging. Maar niettemin: Herriot is gevallen Het mag zijn, dat die val hem met het oog op de bedroefde financieele toestand niet in elk opzicht onwelkom is toch steekt er in de oorzaak een treurig ele ment. Dezelfde Herriot was het, die Lau sanne afsloot en in zijn buitenlandsche politiek zich beijverde voor een nauwer aanhalen van de oude banden met Enge land. Zijn heengaan is van die politiek mede het gevolg: Herriot heeft, al wil de hij niet van eenheidsfront in de schul denkwestie gewagen, met MacDonald één lijn willen trekken. Maar hetzelfde parle ment, dat hem voor zijn resultaten, be reikt op het stuk der Fransch-Engelsche vriendschap, bedankt heeft, liet hem los, toen die vriendschap tot een voorstel leidde, dat nog juist verteerbaar wasvoor de maag van de Engelschman, doch voor de Franschman niet meer. Het zoeken is nu naar een Regeering, die zelf op niet- betalen staat. Vroeger of later echter zal Herriot, zoo niet alle teekenen bedriegen, terugkeeren naar de ministerraad. Zijn rol in de Fransche na-oorlogspolitiek is geenszins uitgespeeld. De Kerstdagen naderen. Al wat in par lementen of conferenties zit, denkt aan koffers pakken. Duitschland heeft de bin- nenlandsche Kerstvrede al uitgeroepen en Von Schleicher, de nieuwe Rijkskanselier, besloot de politieke activiteit van 1932 met een radio-rede, die in openhartigheid voor de speeches van Von Papen niet onderdoet. Het is een veelvuldig ver schijnsel, dat zaaier en maaier niet de zelfde 'zijn. Von Schleicher schijnt het vergund de vruchten te plukken van een half jaar hard werk, door zijn voorgan ger verzet. Er kraakt iets in het mationaal- socialisme. Hitier heeft Von Papen te lang een kat- en-muis-spelletje laten spe len en kweekte in eigen rijen een mate van ontevredenheid over daden-gebrek, dat thans vorm heeft gekregen in het heengaan van Strasser, waarbij het ver moedelijk niet blijven zal. De nieuwe Rijkskanselier zei het met de leider ge makkelijker te hebben dan de afgetre- dene. Hij zal ook de successen te boeken krijgen van het vierkant stellen van de pariteitseisch (gelijkgerechtigdheid), waar op tenslotte een principieel accoord is ge volgd. Maar in het binnenland ziet het er donker uit en de „sociale generaal", zoo als Von Schleicher zich aandiende, zal de handen vol hebben met de verwezenlijking van liet A.B.C. van zijn program: werk verschaffen, welvaart brengen. Maar in dit opzicht deelt hij het lot van alle oogenblikkelijke machthebbers ter aarde: zij a'ïïen willen de crisis wegwen reien van de ruggen der volkeren een doel, niet bereikbaar door pogingen om de zorgen aan de buurman over te doen, doch slechts door GEZAMENLIJKE, GEORGANI SEERDE SAMENWERKING. De econo mische wereldconferentie van 1933 zal moeten uitwijzen, of de wil daartoe einde lijk, na al de bittere ervaringen van de economische IEDER-VOOR-Z1CH-POLI- TIEK, een weg kan banen. in hun lof over „Zij"-crême. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voorden man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20-75 ct (het misdeelde kind). Wie helpen wil, die heeft nu Gelegenheid daarvoor; Men kan weer zegels koopen Aan ieder postkantoor. Laat iedereen ze vragen; De prijs is geen bezwaar; Dan vormen vele kleintjes Een groote met elkaar! Koopt Weldadigheidszegels. (Verkrijgbaar aan de postkantoren). Jadhtrit Rijvereeniging „Texel". Men schrijft ons: Zaterdag j.l. heeft de Landelijke Rijver eeniging „Texel", onder leiding van de heer Joh. Kikkert, haar tweede jachtrit gehouden, welke wederom geslaagd mag Iheeten. Om 2 uur werd te den Burg door 11 ruiters en 5 amazones gestart. Eerst ging het door de Waal, vervolgens door 't Greenewegje en langs Zaandammer dijk naar „Ora et Labora". Hier even een kort oponthoud, om een paard om te ruilen. Vandaar naar polder Eierland. Bij een bestuurslid, de heer Stoepker, werd een, rondgang op het erf gemaakt, doch spoe dig vertrokken we weer, daar de bewo ners afwezig bleken te zijn. (De dienst bode keek niet heel vriendelijk, zeker om dat wij met 16 viervoeters over haar pas geschrobd straatje gingen.) Toen werd wordt straks uitgeluid. Plaatst een in ons Daarmee bereikt ge AL uw verwanten AL uw klanten AL uw kennissen. OP TEXEL. minstens Zoo'n Nieuwjaars groet kost maar 45 ct. de Sclioolweg ingeslagen, voorbij 's Her- togenbosdi. Door de duinen werden de „Nederlanden" bereikt. Vandaar waren we in gestrekte draf in een wip aam de Koog. Onder de duinen langs ging liet op de Dennen aan. Daarna naar den Burg, waar na een rondgang op de Groeneplaats halt werd gehouden en na eemige besprekin gen aangaande de Rijvereen. deze gez- zellige rit ontbonden en tot slot allen een tot weerziens toegeroepen werd. K. De wereld is vol politiek. De menschen dol op polemiek. Zoo ook ons Texelsdi Krantje??? Neen, driemaal neen! de Tesselaar, Dat is de krant voor allegaar, De roem van 't vogellandje. Van welk kleur, of stand of rang? 't Is niet een algemeen belang, Daar kan ons Krantje buiten. Aan politiek wordt niet gedaan, Het ziet de dingen helder aan! NIET DOOR GEKLEURDE RUITEN. Er is voorwaar partijdigheid En allerhande kleurenstrijd. Genoeg op Moeder Aarde. Dat schimpen, schelden, allerhand, Elkaar zwart maken in de krant: Wat heeft dat nu voor waarde Ons Tesselaartje blijft de krant, Voor elke richting, rang en stand, Voor burgers en voor boeren. Zij brengt het nieuws bij ieder thuis, Maar wil geen spel van kat en muis, Waarbij men zit te loeren. HUIB DE RIJMELAAR. Aan ons verzoek om het oordeel onzer lezers naar aanleiding van onze woorden onder het hoofd „Politiek geschrijf" in ons blad van 10 Dec. 1.1., hebben reeds velen gevolg gegeven. Wij dringen alsnog beleefd op meerdere critieken aan. Con tact met onze lezers stellen we zeer opi prijs: ihet kan ons krantje slechts ten goede komen. Hierboven vindt ge het oor deel van Huib de Rijmelaar. Ge kunt er onze woorden, maar dan op rijm, in terug vinden. Wie maakt er bezwaren Wie stemt er mee in? Meldt ons in uw briet de motieven. Red. In een bijeenkomst van een twintigtal ingezetenen der gemeente Texel werd Za terdagavond LI. besloten tot oprichting van een vereeniging voor internationale economische samenwerking. Het doel van de vereen, is propaganda te maken voor een zoo universeel mogelijke samenwer king ter bevordering van de welvaart en bijgevolg ook van de vrede. O.a. zal wor den gestreefd naar: Het bevorderen van de vrije handel tusschen de samenwerkende staten. Het bevorderen van internationale crisisbestrijding door internationale va lorisatie van belangrijke grondstoffen. Het hiermee in verband staand ver krijgen van een waardevast ruilmiddel. De instelling van een verantwoorde lijke internationale instantie voor al die belangen, die slechts door internationale samenwerking kunnen worden bevor derd. Bij de oprichting van de vereeniging werd overwogen, dat hoe langer hoe meer blijkt, dat de welvaart van Nederland zeer sterk afhangt van de welvaart in andere landen en dat bij de tegenwoor dige crisisbestrijding op nationale basis, de verschillende landen eikaars belangen voortdurend schaden. Behalve, dat de eco nomische oorlog, die hiervan het gevolg is, leidt tot toenemende verarmingen werk loosheid, is de kans groot, dat tenslotte door de economische oorlogen militaire oorlogen ontstaan, die een volkomen ver nietiging van de blanke beschaving zou den teweegbrengen. De nieuwe vereeni ging wil de aandacht vestigen op de groote gevaren van de nationale crisis- politiek en zal de groote voordeden van internationale samenwerking met alle ge oorloofde middelen propageeren. Uit het comité werd een voorloopig be stuur gekozen, bestaande uit: 1. Vlessing, den Burg, voorz., M. D. Dijt, Eierland, secretaris; J. de Vries, Eierland, 2e secr.D. van der Oord, den Burg, penningm.; J. C. Kager, den Burg en j. Wegman, den Burg, leden. Wie niet liet doel van deze veneen, sympathiseert, wordt uitgenoodigd zich aan te melden bij een der bestuursleden. Morgenavond orn 8 uur zal de heer M.D. Dijt voor de vereeniging een lezing hou den over: „Een nieuwe toekomst door internationale samenwerking". ,De toe gang tot deze avond is vrij. In liet biezonder dat op Texel. Het oordeel van de voorz. van de Vereen, voor Mulo: „De Texelsche school voor Ulo mag met eere ge noemd worden, maar het ge bouw voldoet niet aan de meest minimale eisclien en is danookgeen sieraad voor deze gemeente". Het was geen drukbezochte vergade ring, welke door Oudercommissie en Per soneel van onze Ulo Zaterdagavond in café Den Burg alhier werd belegd. Maar dat had ze met alle andere gemeen. Ja, daarbij vergeleken, mogen we zelfs van een bevredigende opkomst spreken. In ieder geval, was het een aandachtig publiek, dat naar de belangwekkende rede van de heer Lobstein, voorz. Veneen. vooF Mulo, luisterde. De lieer W. j. Jouwersma, hoofd der school, leidt spreker met een kort woord in, waarin hij de lieer Lobstein dank zegt, voor de moeite, welke hij zicli heeft willen getroosten, om van Hilversum naar Texel te reizen, teneinde hier het aangekon digde onderwerp te kunnen behandelen. In Ihet biezonder worden verwelkomd bur gemeester Oort en de raadsleden, die van hun belangstelling deden blijken. Aanlei- leiding tot deze vergadering was een aan merking in de afd. van Volksonderwijs ten aanzien van de inrichting va;n onze school, waaraan ook wel veel te verbete ren (vernieuwen) valt. Bovendien zou men gaarne vernemen, wat b.v. met een Mulo diploma bereikbaar is. Met het verzoek hierover te willen spreken, hebben we een deskundige bij uitstek als de heer Lobstein uitgenoodigd, die thans eerst het onderwijskundig gedeelte behandelen zal en na een korte pauze over deeischetï zal spreken, welke aan een behoorlijke Ulo-school moeten worden gesteld. De lieer Lobstein, hierna aan het woord komende, vangt aan met uiteen te zet ten, dat de naam „MULO" geen wette lijke meer is ten gevolge van de wetswij ziging van 1920. Toen werd het Fransch voor de lagere school geschrapt en werd het Mulo „Ulo". Het Mulo dateert van 1878, maar werd eerst wat stiefmoeder lijk bedeeld. Het waren eerst standen scholen. Na 1920 pas werd de Ulo de volksschool bij uitnemendheid, toeganke lijk voor alle lagen der bevolking. Met de wet 1920 (De Visser) kwam de financieele gelijkstelling en de democratiseering van de volksschool. Het Ulo kreeg een ruime places en ieder is thans 'in de gelegenheid er van te profiteeren fschoolgddrege- fïng als voor L.O., ook voor on- en min vermogenden,*. Naast arbeiderskinderen zitten de kinderen uit villawijken. Het Ulo heeft veel opgang gemaakt. Te Amsterdam had men vóór 20 jaar één Mulo en nog wel met uitgesproken stand karakter, nu 25. GOED ONDERWIJS is een le factor om te kunnen slagen, vooral thans, nu de strijd om het bestaan zwaarder is dan ooit te voren. Kennis is macht. VOORDEELEN van het Ulo? Je kunt met je Ulo-kennis makkelijker tot een hooger positie komen. Je krijgt er een goede grondslag voor je algemeene ont wikkeling, waarop gemakkelijk voort gebouwd kan worden. Een ontwikkeld mensch slaat zich beter door de wereld met Ihaar bergen van moeilijkheden dan een ander. Bovendien leer je er vreemde talen, die je ook tot nut kunnen strekken; De hooge vlucht, welke het Ulo de laatste jaren nam, bewijst, hoezeer het wordt gewaardeerd. Aan de examens voor het MULO-D1- PLOMA, ingesteld in 1907, namen ihet XELSCHECOU LICHT OP V- Sa

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1