Verkoudheid ^B9O-O20u WAT ZEGT U? WORDT BIJ U GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? leerste jaar 27, dit jaar wel 7000 candi- daten deel (van openb-, chr. en r.k. Ulo). De wet zegt, dat het Ulo gegeven moet worden gedurende minstens drie achter eenvolgende jaren in aansluiting op het 6e leerjaar lagere school. Er zijn ook scholen met 4 of 5 leerjaren. De vakken zijn die van de L. S. plus minstens drie, te kiezen uit deze vijf Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde en Handelskennis. Deze soepelheid maakt het mogelijk reke ning te houden met plaatselijke behoef ten, hetgeen de Comm. uit de Mij. voor Handel en Nijverheid ook biezonder toe juichte. De Ulo is voor Texel van GROOT BELANG. Het onderwijs is niet duur. Zonder Ulo zou men zijn kind al vroeg van luiis moeten zenden om elders onder wijs te ontvangen, wat veel geld kost bovendien. Wil men nu zijn kind naar 'n H.B.S. zenden, dan kan het eerst de Ulo bezoeken en dan plaatsing vragen in de 3e klas. Ulo is aanbevelenswaard, het is nuttig, ja, noodig. Er zijn er nu S00 in ons land. ULO en H.B.S. Spreker gaat uitvoerig na hoe 'het Ulo geregeld is en vergelijkt daarmee het onderwijs op een H.B.S. Langzaamaan gaat de Ulo van het „een hoofdig gezag" (klasseonderwijs) over tot :het vakonderwijs-systeem. Van het 12e 16e jaar, het tijdperk van de 2e geboorte (volgens J.J. Rousseau), voltrekken zich groote geestelijke veranderingen. Daarmee houdt de Ulo ten volle rekening. Ieder onderwijzer is aan een Ulo be noembaar, maar pas de hoofdacte en twee bijacten geven recht op meer salaris Het moeten intusschen ervaren krachten zijn. Het komt wel voor, dat een arbeiders kind op een H.B.S. niet mee kan komen. De financiën zijn vaak niet toereikend, maar ook kunnen de ouders meest niet helpen bij de studie en ontbreekt het aan een kamertje., waar het kind rustig zijn werk kan maken. Op de Ulo kunnen zulke leerlingen vaak tot de goede behoo- ren. De Ulo-onderwijzer ziet in het alge meen niet tegen wat werk op, werkt meer mee en oefent strenger controle uit. Ook is de verdeeling van het huiswerk meest beter, al moet er evengoed heel wat ge presteerd worden. DE ULO-EXAMENS worden niet bij de wet geregeld, maar zijn door de Vereen, ingesteld. Ze hebben echter vanwege de rijkssubsidie en de rijksgecommitteerden, een semi-officieel karakter. Oorspronkelijk werkten openb., chr. en r.k. leerkrachten hierin samen. Thans alleen nog maar openb. en chr. leerkrachten. Er zijn twee diploma's, A. en B. B. is het moeilijkst (alle vakken, ook teekenen en schijven: komt met 3-j. HBS overeen). Van de 100 geslaagden zijn er meestal 20 voor B. en S0 voor A. In biezondere gevallen kan een school vrijstelling krijgen voor b.v. Fransch of Wiskunde. Een Ulo-diplom? strekt bij sollicitaties steeds tot aanbeve ling. De P.T.T. stelde voor haar ontwik- kelings-examen het Ulo-examen in de plaats. Techn. scholen en Z.V.S. stellen candidaten met B vrij van toelantings- examen. Verpleegster worden gaat makke lijker als je A ot B hebt. Leerares Huis-t houdschool alleen met A of B. Opleiding gemeente-administratie stelt vrij vantoe- iatings-examen als je B. hebt, enz., enz. Spr. kan minstens 60 voordeelen noemen, maar— de slechte tijd bemoeilijkt het ook voor gediplomeerden een betrekking te vinden. Wordt de toestand beter, dan hebben zij, die een Ulo-diploma-hebben, een groote voorsprong op anderen. De Texelsche school, aldus besloot spr., mag MET EERE GENOEMD WORDEN. Ik hoop, dat het personeel voort mag gaan de school op zoo'n hoog peil te houden, (applaus.) o Burgemeester Oort stelt de vraag, of het leerplan niet wat aan banden is ge legd met oog op eventueele aansluiting met 3e klas H.B.S. De heer Lobstein zou hiermee in het algemeen geen rekening willen houden. Texel verkeert echter door zijn geïsoleer de ligging in een speciaal geval, waarin het aanbeveling verdient met de mogelijk heid van aansluiting rekening te houden, althans waar liet goede leerlingen betreft. Het leerplan wordt hierdoor echter geen geweld aangedaan. De heer J. Henkes zou begaafde leer- lingeh financieel bij hun studie willen steunen en vraagt hoe spr. over een studiefonds van b.v. f 500.denkt. De De heer Lobstein acht het een maatschap pelijk belang, dat kinderen daar komen, waar ze naar hun capaciteiten behooren. In de regel beslist meer papa's porte- monnaie dan des leerlings aanleg over verdere studie. Daarom is het wel goed, dat voor begaafde kinderen van on- of minvermogende ouders beurzen beschik baar zijn. Ze zijn er danook in eenige ge meenten. Door de slechte tijd gaat het aantal echter achteruit. Beurzen acht spr, zeer mooie instellingen, tenzij de voor waarden, waarop terugbetaling moet plaats hebben, te bezwaarlijk zijn. De heer H. Klimp zou de L'lo liever niet onmiddellijk bij het 6e leerjaar willen laten aansluiten. Hij acht het geen groot bezwaar, wanneer de leerling de Ulo een ot twee jaar later verlaat. De heer Lobstein verklaart zich hiertegen. In de eerste klas Ulo wordt maar weinig huis werk gegeven. De heer Klimp zou lie ver zien, dat de jonge menschen op later, leeftijd het volle leven ingaan en vindt onderwijzers van 18 jaar b.v. ongeschikt voor de klas. De heer Lobstein ver klaart zich accoord met dit laatste. Ech ter zoo'n onderwijzer wordt als een volle kracht voor het gansche werk gesteld. In het kantoorleven begint men als jongste bediende, in het ambachtsleven als b.v- krullenjongen. Uitstel van de beroepskeus vindt spr. verkeerd. De heer W. Bruin geeft de voorkeur aan aansluiting bij het 6e leerjaar. Zijn zoons studeeren nu voor diploma B en zouden bij verschuiving te laat van school komen. O Na de pauze vervolgt spr. met op te merken, dat de Ulo gevolgd kan worden door alle kinderen met een behoorlijke, middelmatige aanleg en een goed ontwik keld plichtsgevoel. Zoo'n school is een rijk bezit. (Ameland heeft vergeefs ge poogd.) De inrichting moet aan redelijke eischen voldoen. Voor de jeugd is eigenlijk het beste nauwelijks goed genoeg. De omge ving, waarin het schoolkind verkeert, moet onbewust een indruk maken van mooi en goed. Zoo ontwikkelt ze het gevoel voor schoonheid, orde, netheid. (Spr. geeft een beeld van zijn school te Hilversum, ont- werp-Dudok, prachtig gelegen, practisch en aesthetisch ingericht). De Texelsche school staat op een UITSTEKEND peil, 0 van de 10 candidaten slaagden. Over het heele land slaagde S2 pet. Van ontwikke ling vanhet aesthetisch gevoel is op deze school echter geen sprake. Het milieu is daartoe geheel ondeugdelijk. Eigenlijk kan het zoo niet langer. De Texelsche burgerij heeft er belang bij, dat ook op dit punt de school aan de eisch voldoet. De tijden zijn wel moeilijk, maar ernstig moet toch onderzocht worden of deze toestand nog Tanger gehandhaafd mag worden. Het is de ernstige taak van het gemeentebestuur te overwegen, of een dergelijk milieu voor ons goed Ulo wel past. Er zijn wel plaatsen met 30004000 inwoners met '<n behoorlijke Ulo. In de Texelsch school zou b.v. een schilderij van een onzer groote meesters vloeken met de omgeving. We hebben behoefte aan licht en lucht, ruime lokalen, ruime gang, goede entree, speelplaats, gymnastieklokaal, zoo moge lijk lokaal voor teekenen en natuurkunde, hygiënisch ingerichte urinoirs en W.C.'s. Ot Texel zijn ideaal kan verwezenlijken weet ik niet ik ben niet thuis in uw gemeente-financiën maar, na een be zoek aan het gebouw, kan ik als onder wijsman verklaren, dat de school zelfs NIET AAN DE MEEST MINIMALE EISCHEN VOLDOET. Ik wil geen sterke woorden gebruiken, maar, besloot de heer Lobstein, DE SCHOOL IS ALS GE BOUW GEEN SIERAAD VOOR DE GEMEENTE TEXEL. (Applaus). De heer Klimp noemt de heele rede biezonder interessant, maar, zegt hij, ik bejammer het, dat het hoofd onzer ge meente na de pauze niet meer aanwezig was. De heer Jouvversma deelt mee, dat de burgemeester verhinderd was langer aan wezig te zijn. Mevrouw Mulder en de heer C. Jonker zonder 'berichten geheel ver hinderd te zijn. Spr. dankt tenslotte de heer Lobstein voor zijn duidelijke uiteen zetting, welke, naar hij vertrouwt, haar goede invloed niet zal missen, en brengt de aanwezigen dank voor de belangstel ling. We schreven reeds: er werd met aan dacht geluisterd. En geen wonder. "De heer Lobstein sprak gemakkelijk, voor de vuist en op een prettige, gemoedelijke toon; hij wist zijn betoog met duidelijke voorbeelden toe te lichten en beheerschte zijn interessante stof volkomen. -S M/UNHA RD 7~'S T SALMIAK **3^-~x iab/eiten Bjgggf Doos ZO en 3O ct. IJsclub Den Burg. Het bestuur van onze IJsclub mocht Maandag niet op een groote opkomst roemen. Dit komt echter bij de meeste andere corporaties ook voor, 'hetgeen tot zij het schrale troost kan strekken. De voorz., de heer A.Eelman, ving aan met een overzicht van de verrichtingen van het bestuur te geven. Pogingen om op de lelemert, achter de Warmoesstraat, een baan in te richten, stuitten af op velerlei bezwaren. Meer succes lhad men, toen pogingen werden aangewend in de Hem- m'er op land van de heer Boerhorst, huur der de heer Tjepkema. Beide heeren ga ven hun volle medewerking en verleenden toestemming tot dammen zetten, kaden leggen en ruggen ruimen. Dankbaar voor deze bereidwilligheid, is het bestuur met een aan het werk getogen we zullen niet te veel in herhaling treden en thans staat het perceel land, 60 M. breed en 250 M. lang, geheel onder water. Van een fusie met de Waal is tot nog toe niets gekomen. Voornaamste oorzaak was het ontbreken van een goede gemeen schappelijke gelegenheid voor ijssport. Van wat de wedstrijd-commissie Be sloot, schreven we reeds. Uit bedragen van 10 ct. per lid van elk der aangesloten, vereenigingen was een kas van f60. gevormd. Hieruit werd o.in. de beker be kostigd. Er rest nu nog plm. f30. Voor dit seizoen is de bijdrage op 3 ct. per lid gesteld. Er wordt gewerkt aan een reglement, dat te zijner tijd ter goedkeuring zal worden aangeboden. Voorgesteld wordt, de contributie te brengen op 50 ct.; man en vrouw samen 75 ct. Kinderen (tot plm. 12 jaar) vrij. Entree ijsbaan voor leden en die kinderen vrij, niet-leden 25 ct. Leden van andere ijsclubs op Texel betalen hier op ver toon bewijs van lidmaatschap SLECHTS TIEN CENT ENTREE. (Het bestuur ver trouwt, dat die clubs desgelijks zullen be sluiten). Op voorstel van een der feden wordt besloten een paar prachtige kunstschaat sen te verloten onder de leden en dege nen, die nog lid worden. De uit te geven kaartjes zullen genummerd zijn en later wordt bekend gemaakt, waarop de schaat sen zijn gevallen (behoudens goedkeuring door B. en W.) De kaarten zullen huis aan huis aangeboden worden. Aan het verslag van de penningm., de heer Jac. Roeper Johz., ontleenen we ten slotte, dat meer dan f 240.in kas is, ondanks het feit, dat vorig jaar geen contributie is geïnd. Na nog eenige besprekingen van huis houdelijke aard volgde sluiting. SPORTNIEUWS. Uitslag Korfbalwedstrijden van de Texelsche Korfbalbond: de Waal: D.T.S D.O.H. 1—7; Oudeschild: O.K.CVerdo-Nigro 18. Den Hoorn: de Zwaluw-H.K.C. 22. Competitiestand: gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. stand D.O.H. 8 8 48 9 16 Verdo Nigro 6 4 2 19 8 8 H.K.C. 7 3 2 2 17 16 8 S.V.C. 7 2 1 4 11 19 5 Zwaluw 7 2 1 4 14 30 5 D.T.S. 6 2 0 4 11 17 4 O.K.C. 7 1 6 8 29 2 De eerstvolgende competitiewedstrijden zullen 8 Januari gespeeld worden. Pro gramma zal nader worden opgegeven. M. Voetbal. Men schrijft ons: Texel 1 heeft haar 4e overwinning be haald in een spannende wedstrijd tegen Uitgeest. Reeds direct weet T. de leiding te nemen en dan de voorsprong te ver- grooten. Dan weet Jaap een penalty te keeren, waarna toch Uitgeest weer de beste papieren heeft en gelijk maakt. Dit alles in phn. één kwartier. Onder prima leiding van de heer Geurts trapt U. af. De aanval wordt door Niek onderschept, waarna Rein de bal bemachtigt, een ver hoog schot geeft, dat de keeper weer los moet laten, waarvan Chris dankbaar gebruik maakt om no. 1 in het net te deponeeren. Nog geen mi nuut later komt een voorzet voor het doel, waarbij Bram de opgelegde kans be nut: 20. Er is dan plm. U/s min. ge speeld. U. komt nu geweldig opzetten, een goed schot wordt door Dirk met de hand aangeraakt en komt dan toch weer in het doel. De strafschop, wordt op Jaap afge schoten en weg is de kans voor U. Dit is echter uitstel, want heel spoedig weet U. van een slap moment in de achterhoede te profiteeren: 21. U. heeft de smaak te pakken en komt zeer goed en snel samen spelend terug. In deze periode is D. nog niet op dreef, wat ons enkele moeilijke oogenblikken bezorgt. Als U. goed door zettend, op Jaap's doel afkomt, treuzelt hij en U. heeft gelijk gemaakt. Heftig wordt er nu om de overwinning gekampt, maar tot de rust laten de backs en kee pers zich niet meer passeren. Na de rust heeft U. de beste kans, daar ze met de vrij sterke wind in de rug komt te spelen. Spoedig moeten Jo en Dirk handelend optreden, terwijl de half- linie eenigszins terugtrekt. Na eenige tijd aan het U-offensief weerstand te hebben geboden, komen onze jongens in de aan val. Deze volgen elkander sneller op. Als weer een stormloop onvoldoende is afgeslagen, zet Rein goed voor het doel en loopt W. prachtig door. Hij doelpunt schitterend. T. krijgt de smaak te pakken. Weer een voorzet en W. komt vrij voor het doel, maar schiet hoog over. Dan is 'het Henk weer, die een van zijn vele goede voorzetten benut ziet. Nu wordt het U. te bar. Een omzetting volgt en reeds direct heeft dit succes als Jaap niet toe loopt en de bal wordt ingeschoten:4-3. Texel blijft de sterkste ploeg en ondanks enkele goede kansen, moeten we met deze uitslag tevreden zijn. Met een beetje meer geluk was de overwinning grooter geweest, maar we zijn tevreden. Met deze overwinning is de stand in onze af deeling: gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. gem Beverwijk 10 10 0 0 42 12 20 E.V.C. 10 5 3 2 23 20 13 Q.S.C. 9 6 0 3 21 11 12 Zilvermeeuwen 9 4 2 3 20 22 10 Texel 10 4 2 4 24 24 10 Schagen 9 3 1 5 16 24 7 D.T.S 9 3 0 6 27 25 6 Uitgeest 9 3 0 6 23 24 6 Vrone 9 2 2 5 17 30 6 Alkmaar 9 1 1 7 20 38 3 In deze stand is het door Uitgeest op D.T.S. gewonnen protest verwerkt. De uitslag 33 werd 32 voor Uitgeest. o Bij T. I 'had Jaap zijn dag niet, maar hij was nog voldoende. Dirk zagen we beter. In de 2e helft herstelde hij zichj De halflinie was goed. Even verder de bat doorgeven en het wordt weer beter. In de voorhoede speelde Henk een zeer goede partij. Van Bram hadden we meer verwacht. Te weinig werklust, zoo leek het ons toe. Winter als gewoon, snel en ge vaarlijk. Jn. Gieles zeer goed. Ook Chris kan er zijn. Verdere uitslagen in onze 4e klasse A. BeverwijkZilverm. 51Schagen— Vrone 2-3; D.T.S.Alkmaar 10-1; Texel —Uitgeest 4—3; Q.S.C.—E.V.C. 2—0. De eerstvolgende wedstrijd is: Vrone Texel op 8 Jan. a.s. o Texel 2 was op bezoek bij Watervogels en verloor met 41. De jongens hebben behoorlijk partij gegeven. Een verzwakt elftal: 4 spelers waren verhinderd. Twee zorgden voor afbericht, de beide anderen vinden dit blijkbaar niet moodig. De elt- tal-comm. zal hiermede rekening moeten 'houden. Zulke leden weer te plaatsen zou een gevaar voor de vereen, zijn. o Adsp. B. speelden tegen S.V.C. A. en verloren met 05. Een bevredigend resul taat tegen de sterke S.V.C.-ploeg.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2