KERSTTIJD. Blijf niet achter als het even kaïCGS WEEDE BLAD fEXELSCHE COURANT Woorden, woorden, woorden TexeSsche Berichten OP ZOEK. GEEFT U VANDAAG NOG Woensdag 21 December 1932. DE COCKSDORP. PROPAGANDA-AVOND S.D.V.C. Woorden zijn gelijk aan blaad'ren: Waar zij 't dichtste zijn gezaaid, Daar plukt men de minste vruchten, Wordt een schrale oogst gemaaid. Pope. Zoek ja, er is heel wat zoek in deze dagen: vertrouwen, geduld, gezond ver stand. Ook op stoffelijk gebied. Winst is zoek. Soms is het heele loon zoek, salaris, gage, honorarium of hoe men de gelde lijke vergoeding heeten mag. Maar stel u gerust lezer. We zullen op deze weinig opwekkende toon iniet voortgaan. Wanneer we boven dit epistel de woorden „Op zoek" schrijven doen wij dat om een aanloopje te nemen om mid den in onze Kruiswoordpuzzle terecht te komen, waarop wij u straks in ons Kerst nummer (3e pagina van het gekleurde omslag) hopen te onthalen. Het is bijkans acht jaar geleden, dat je geen krant of tijdschrift in handen kon krijgen, of je vond er een kruiswoord puzzle in. En ze leven nu nóg, wat voor de deugdelijkheid van die hersen gymnastiek moet pleiten, al ziet men ze niet meer zoo veelvuldig als voorheen. Er zit, figuurlijk gesproken, „muziek" in. Het oplossen van een kruiswoord puzzle en het pogen daartoe alleen reeds is toch voor de meesten een aller-aar- digst karwei. We hopen hiermee uw belangstelling gaande te hebben gemaakt en noodigtn u thans reeds uit deel te nemen aan de jacht op een „achtpootig dier" (10 let ters), „een vrucht uit W.-Indië" (6 let ters), een politicus (5 letters). levens' worden vermist nog twee dames en twee Iheeren, een „linnen kap" (4 1.), een „kist met gaatjes" (3 1.), en nog veel meer. DE EERLIJKE VINDER ZAL BE LOOND WORDEN. Deelname aan onze speurtocht staat open voor alle abonnees en voor mede lezers, die nog abonnee worden. Wan neer laatstgenoemden vandaag nog een briefkaartje schrijven, zorgen wij, dat zij ook ons extra-Kerstnummer mét puzzle op tijd ontvangen. Blijft geen medelezer, vragen we. Wordt abonnee. De Tex. Bestuurdersbond zag af van zijn voornemen om hier een protest demonstratie voor een steunregeling te houden op Zaterdag a.s. Op te Kerstdag wordt hier een voet balwedstrijd gespeeld tusschen het per soneel van de Eendracht en een groep; melkslijters en wel ten bate van de Zie kenauto. Aanvang twee uur. Eenige berichten moeten voor Za terdag blijven liggen. Alg. Tex. Middensfandsvereeniging. Het bestuur der A.T.M.V. deelt ons mee in Januari een vergadering te zullen, beleggen, waarin eenige belangrijke pun ten aan de orde zullen worden gesteld. Kerknieuws. Kapelaan J. M. Rijk, vroeger alhier, thans te Voorhout, is te Limmen be noemd. In de Doopsgez. gemeente is Zondag tot diaken te Oosterend benoemd de heer Joh. Roeper Johz. Intern. Koudecongres. Het Intern. Koude-Instituut hield te Pa rijs een driedaagsche vergadering onder voorzitterschap van prof. dr. Keesom. Er waren *11 staten vertegenwoordigd. Verlaging Büsredht. Het recht voor het ten postkantore heb ben van een postbus zal met ingang van 1 Januari a.s. voor de kantoren, waar dit tot nu toe f 2,50 per kwartaal bedroeg, ver laagd worden tot f2 per kwartaal en voor de grootste kantoren van f5 op f3,75. Advents-avond. Gisteravond leidde Ds. Visser de Ad- ventsavond in de N. H. Kerk alhier. Be halve mevr. Visser (viool), de heer Jan Visser (orgel) en het Kerkkoor werd me dewerking verleend door mej. Willy de Zwaan. Behalve instrumentale en vocale muziek vermeldde het programma nog een korte toespraak over „Stille Nacht" en een kerstvertelling van ds. Visser. Koor- en solo-zang en zang van de gemeente wis selden elkaar af. In het biezonder werden de liederen van de zangeres en het vioolspel van mevr. Visser met aandacht beluisterd. Ds. Vis- ser's kerstvertelling bleek wel een goede keus te zijn, ze werd met belangstelling gevolgd. En te midden van die schare verhief zich de Kerstboom, met zijn stralende lichtjes, zijn kerstklokken en glinsterende versierselen. Het was voor de bezoekers een mooie avond. Dansclub „Texel" Men schrijtt ons: Zaterdagavond hield bovengenoemde vereeniging een soiree in hotel Texel, welke zeer goed slaagde. Muzikale mede werking verleende de heer Kooger, uit Alkmaar, met zijn Band. Hij hield de stemming er prachtig in. Na een kort begroetingswoord van voorz. Timmer mans, werd dadelijk begonnen met dan sen. Ter afwisseling werden enkele too- neelstukjes opgevoerd, die in goede aarde velen. Opgetreden zijn de heeren C. Swart, P. Keur, Br. Stern en H. Maas. Vooral De Schoolmeester, in elkaar gezet en ten tooneele gebracht door de heer J. v.d. Plas, sloeg goed in. Omi 1 uur keerde ieder opgewekt huiswaarts. WERKLOOZENZORG. B en W zullen de raad voorstellen hen te machtigen aan arbeiders, gehuwd of althans kostwinner, die uit een werkloozen- kas trekken, f 1,— per week brandstoffen- bijslag te geven onder dezelfde bepalingen als voor de werkverschaffing hier gelden. Tevens stellen zij voor te besluiten aan hen een crediet te geven van f 1,50 per werkzoekende om in 1933 hulp te verleenen aan gezinnen, die wegens langdurige werk loosheid extra steun van noode hebben, zulks naar aanleiding van een schrijven van het Nat. Crisis-Comité. Dit ontvangt voor 1933 een rijksbijdrage, waaruit uit- keering wordt gedaan aan gemeenten, waarvan de gemeenteraad eenzelfde be drag voteert. B. en W. stellen de raad voor: le in te gaan op een voorstel van de Minister inzake tewerkstelling van plm. 100 arbei ders bij Staatsboschbeheer; de gemeente moet dan 45 pet. van de kosten dragen; 2e. aan de Dertig Polders aan te bieden de kosten van arbeidsloonen voor het in werkverschaffing inaken van een of meer wegen in Hemrner en Mars; 3e. aan te nemen van Staatsboschbeheer het diep- spitten van weiland (max. 10 H.A.) ten behoeve van buiten de gesubs. werkver schaffing vallende werkloozen. Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd door architect N. Scher mer aanbesteed de bouw vaji een dubb. woonhuis aan de Wilhelminalaan voor de heeren C. Bruin en N. Schermer. Timmerwerk: Van Wessem 12660; G. Zoetelief 2330; J.Drijver 2289; H.Zijm 2275; W.Bruin 2093; P.J.Kooger 2050.— Metselwerk: W.A.Geus 3786; H.Koorn 3600; A- de Kort 3553; C.Keijzer 3500; J.Trap 3493; G.Logman 3480; N.Graat 3350; L.Bruin en Zn. 3280; l.Voigt 3190. Timmer- en metselwerk: Jb. Daalder f6512.— LoodgieterswerkJ.Agter 558; N. de Graat 552; P.Oele 509. Electra: Jb. Bruin 147; R. Daalder 145,50; J. Agter 142; A. Knopprts 132.' (Gebr. Dros, Oosterend, 112, maar te laat ingeleverd en biljet dus ongeldig) Gegund aan de laagste inschrijvers. OUDESCHILD. Kerknieuws. De heer Zeilstra, cand. tot de H.D. te Sneek, bedankte voor het beroep voor de N.H. Gemeente alhier. Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: Maandag 19 Dec. 2265 KG wulken 9— 10' o ct. 363 KG zoute garnalen 1011 ct 165 KG ongezouten garnalen 10 ct. Zaterdag 17 Dec. 519 KG wulken 8 ct Vrijdag 16 Dec. 553 KG wulken 8 ct. 212 KG ongezouten garnalen 10 ct. Toen de voorzitster van de S.D.V.C., afd. Texel, mevr. Eelman-Dogger, Zater dagavond te ruim 8 uur haar openings woord uitsprak, was de zaal van hoteL De Hoop geheel met belangstellenden ge vuld. Nadat onder leiding van mej. Gr. Was senaar door een 4-tal dames enkele num mertjes mandolinemuziek ten gehoore wa ren gebracht en nog door enkele dames toepasselijke verzen waren voorgedragen, verkreeg de spreekster voor deze avond, mevr. R. Barbiers-Seelemeijer, uit IJmui den, het woord. In een gloedvolle rede, die met groote aandacht werd aangehoord, trachtte spr. haar gehoor eenig inzicht te geven in de huidige kapitalistische maatschappij mét al haar wantoestanden. Toen, een aantal jaren geleden, aldus spr., socialistische propagandisten, mannen zoowel als vrou wen, op politieke vergaderingen van de S.D.A.P. spraken van „De jeugd komt op een opgemaakt bed", meenden ze, dat ze het al heel ver hadden gebracht „Die krant heeft makkelijk prate^ CTe_ moppert ge wellicht. „Die spoort m; b aan tot steun van Ziekenauto, Wijkverp ging, Witte Kruis, en nog een reeks jj|(g stellingen meer. Allemaal „voor het goer doel". Prachtig maar als je nauwelij kunt rondscharrelen, is aan zooiets toe niet te denken". )rtaan Inderdaad, waarde lezer. Als het er zoef' met u voorstaat, zou een aansporing als bovenbedoeld ook niet op haar plaats zijn. Maar er zijn nog tal van menschen, die WEL een dubbeltje kunnen missen, wel een kwartje ook, ja, die wel met t5.of f 10.over de brug kunnen ko men, maar die nog geen cent lieten zien. En die menschen hebben we op het oog. 'Bij hen willen we een goed woordje doen voor instellingen, die Texel tot zulk een zegen strekken, doch met groote finan- cieele moeilijkheden te kampen hebben. Wij zullen heusch niet achterblijven. Wij gevoelen het als een zedelijke plicht mede te schragen wat aan het wankelen dreigt te raken. We zijn bereid, ter aan moediging voor Ziekenauto, Witte Kruis en Wijkverpleging elk flO.— te storten (totaal f30) en noodigen onze lezers uit -met elkaar ook f30 bij te dragen. Ko men we tot dit resultaat, dan verhoogen wij onze bijdrage nog met de helft. Ge lieve het bedrag, hoe klein ook, per post wissel of giro (no. 652) te zenden vóór Zaterdag a.s. met duidelijke vermelding van uw naam en het doel. Ge kunt het ook persoonlijk aan ons bureau bezorgen. Onze oproep van Zaterdag had nog maar een poover resultaat. Laat het nog bijdragen regenen; enveloppes in onze brievenbus met uw naam, het doel en b.v. een dubbeltje, een of meer kwartjes, guldens, al naar u missen kunt. Wij doen verantwoording in ons blad en zorgen voor doorzending. Vandaag kunnen we vermelden: R., den Burg, f 2.50 (Z.) J.W.D., Oudeschild, fl.— (Z.) Wed. K., Oosterend, f3.— (Z.; W.K.; W.V.) De rol, welke in ons land aan St. Nico- laas is toebedeeld, vervult in Amerika en Engeland het Kerstmannetje, een ooiijke snaak, die je vaak afgebeeld ziet in een korte jekker van een bloedroode stof, omzoomd met wit bont, met een roode broek aan en verder uitgerust met een paar degelijke laarzen. Niet uit Spanje komt hij, maar uit de Noordpool en wel op een groote slede, door rappe rendie ren getrokken. Geen mijter maar zooiets als een roode slaapmuts dekt zijn hoofd. Meestal heeft hij een corpulent voorko men en wordt hij afgebeeld met vuur- roode neus en wangen. Vanwege de pool, moet u denken. Dat Kerstmannetje (een adv. in dit nummer vertoont er een halt dozijn liefst) doet zijn inkoopen en deelt zijn gaven uit, na al of niet de schoorsteen en de kerstboom daarbij betrokken te hebben. O Wanneer we dat Kerstmannetje eens maar lexel ontboden, zou hij bij het doorbladeren van ons extra-Kerstnummer zeker weten, waar hij zijn inkoopen moest doen. We willen hem daarbij gaarne tot leidsman zijn en zullen hier in korte trekken zooals we beloofden onze Kerstnummer-adverteerders rne- moreeren. o— Hoeden en mutsen koopen we bij fa. Plaatsman; voor kleeding naar «maat is G. Wortman ons adres; voor gereed schappen moet je bij P. Bakker zijn; voor een fijne fiets bij Fup Zegel; voor radio reparatie of een nieuw toestel bij H. Bruijn; bij S. de Waal kostelijke dingen voor de kerstboom; goedkoope mantels en japónnen, wegens opruiming, bij N. V. Viessing; veevoer en graan billijk bij de Handelsraad; N.V. Ran zorgt voor lekker vleesch; ook Gebr. Pereboom staan klaar om u goed te bedienen; evenals J. G. Dros, die voor de Kerst weer een groote voorraad heeft; heerlijke boter is Kluut van de Eendracht. Fruit mag op de kersttafel niet ontbreken. Komt bij mij, zegt A. v.d. Vis. Laat de kachel lekker ellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll branden, zegt J. C. Rab. Extra voor- deelig is nu het permanenten bij Eelman. Eien wijntje zal smaken, voorspelt J. de Wit. Ook Verstegen vraagt hiervoor uw gunst. Rook een lekker sigaartje, raadt W.Vlas. Ga goed gekleed voor weinig geld, is het motto van J. Dekker., Bloemen en bakjes met lint en met kaarsjes, een mooie collectie, vindt het Kerstmannetje bij P.Sluisman. Foto behoeften ais steeds bij Wed. Schuma- ker. Voor baby-artikelen is fa. G Smidt een speciaal adres. Wordt abon nee radio-centrale of koop een toestel bij J.Visman Toiletzeep en drogerijen heeft N.Wonder te kust en te keur. Dros' tng. Bureau heeft groote keuze in lampen, en electr. klokken, radio enz. M. Witte zorgt voor heerlijk kerstgebak. Te Oudeschild is J.P.Dros het adres voor banket, speculaas, enz. „Frans Zegel is altijd voordeeliger", wordt u voorgehouden. Knopperts zal u gaarne de nieuwste Philipstoestellen demonstree- ren. A. Kievit beveelt zijn verhuurin- richting aan en is goedkoop met zijn ban den, oliën, enz. Koitenhoeven is present met veel bloemen, heesters, enz. Uit den Fielder wijst P. F. van Ko- ningsbruggen op zijn besteldienst op de Tex. boot; C. N van Koningsbruggea op zijn sneldienst op Rotterdam; Duyvels- liot op zijn steenhouwerijStoomwasschcrij Den Helder op de voordeelige tarieven Jac. de Boer op zijn toto-atelier. o— We herinneren er aan, dat hier alleen adverteerders in ons speciaal Kerstnum mer vermeld zouden worden. Deze rubriek stond dus open vcor iedereen. Desgevraagd brachten we een bezoek aan de etalages van onze adverteerders P. Sluisman en Dros' Auto-Gentr. (We verstraat), die met biezondere zorg en met smaak zijn ingericht. Gaarne vesti gen we er uw aandacht op. Wie ook iets biezonders van zijn uitstalling heeft ge maakt (en adverteert), deele ons dat even mee. Om niemand te vergeten 'ijkt ons dit de beste weg. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll». op de weg naar hun ideaal. Spr, bracht hierbij in herinnering, hoe bij -een optocht van de diamantbewerkersbond een bloem stuk werd meegedragen in de vorm van een opgemaakt bed. Thans moeten we helaas tot de conclusie komen, dat zelfs de veeren voor dat bed nog geplukt moe ten worden. Tot onze groote spijt en teleurstelling kan de jeugd uit die dagen nog niet anders constateeren, dan dat we nog steeds leven midden in de kapita listische maatschappij. De kapitalistische macht is een gewel dige macht, die de gansche wereld be- heerscht. Die macht te fnuiken, is alleen mogelijk door er een macht van gelijke sterkte tegenover te stellen. Zie eens om u heen in uw huiskamer: het hout, waar* van uw meubels zijn vervaardigd, het ijzer van uw fornuis, de katoen van uw kleeding, uw koffie, uw thee, kortom alle gebruiksartikelen zijn uit andere lan den afkomstig. Hoewel van al deze ar tikelen een veel te groote voorraad aan wezig is, kunt ge er met Uw bescheideit middelen niet voldoende van bekomen. Duizenden balen koffie werden in zee ge worpen of op andere wijze vernietigd, terwijl een arme arbeidersvrouw snakt naar een „kopje troost". Zulke toestanden, zijn toch ten hemel schreiend en wijzen immers op het ongezonde van deze maat schappij. Enkel uit winstbejag van- de kapitalist worden overvloedige oogsten vernietigd of de oogst ingekrompen. In de jaren, die aan de groote oorlog van 1914 vooraf gingen, werden er in de fabrieken van Krupp in Duitschland ko gels en kanonnen vervaardigd, die ver kocht werden aan vijandelijke landen. Zoo hebben dus de Duitsche arbeiders en ar beidsters in die fabrieken de moordwerk tuigen vervaardigd, waarmee later hun eigen kinderen werden gedood. Alles ter- wille van het kapitalisme. Nog durven zij, die zich christenen noe men, wanneer er van ontwapening gespro ken wordt, te zeggen: „Ge zult uw hüis niet onverdedigd laten", doch degenen die de tien geboden kennen en de Bergrede verstaan, komen toch wel tot andere ge dachten. Spr. vergelijkt de invloed, die het kapitalisme over de gansche wereld uit oefent, met een net, dat om de aardglobe is gespannen. De snijpunten van de lengte en breedtecirkels zijn de belangrijke knooppunten van handel en verkeer, alle in handen van het kapitaal. Spr. zag dezer dagen een foto in „De Telegraaf" van het bestuur van de Ba- taafsche petroleummaatschappij. Dit col lege was op die foto in vergadering bij een, om gezamenlijk uit te maken, wat wij en speciaal de huisvrouwen, weer moch ten bijdragen aan het petroleumkapitaal. Die heeren vergaderen dikwijls en niet voor niets. We merken dat wel aan de petroleumprijzen, die de laatste tijd nu niet bepaald zijn gedaald. riet voortbrengen van alle gebruiksarti kelen op aarde geschiedt niet, omdat de

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6