De Nieuwe TexslschB Courant KING m TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT TexeSs^he Berichten GENIETEN. EEN NSEUWE TOEKOMST. Woensdag 21 December 1932. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TO.: N.V. Boekhandel cn Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. U. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordi driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op weikdagen: Van Texel: 6.—; 8.—; 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. AUTOBUSDIENSTEN. DEN BURO—DE KOOG v.v. Van den Burg: 8.15 4.00' 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. DEN BURG-DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. (Ondern.: E.Boekei, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP-DEN BURG v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.15. Van den Burg: 8.45; 11.3.45*; 5.30. Zondags van de C.: 9.30 vm.van den Burg 10.30 v.m. beteekent Woensdags en Zaterdags 1.15. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. H Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31 Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; Alle werkdagen behalve Zaterdags; (x) Alleen van Zondags op Maandags en in de nacht na een feestdag. Geniet met verstand wat het leven u biedt, En ontbeer zonder leed, wat een ander geniet, Ot zijn lust wordt uw last, zijn genot uw verdriet. „Wantrouwen". Door R.K. Tooneelvereeniging „I.L.B." alhier, werd in studie genomen „Wan trouwen", toonee'.spel in 3 bedrijven, door K. H. Spijkman, hetwelk in Februari a.s. zal worden opgevoerd. MIDDENSTANDERS ||li!lllllllllllll!lll!lllll||illlll!l Een abonnement bij de |I N.V. PROVINCIAAL BELANG lüllllllir Handelsinformatie-en Incasso-1| m Bureau voor den Middenstand. js opgericht 1864, biedt u in deze g tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar-1| I uit zulks duidelijk blijkt met een I exemplaar van de veertiendaag- e= i sche zeer verzorgde courant, I wordt op schriitelijke aanvrage P °- verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG 1 H Lijnbaansgracht 231 AMSTERDAM C. i Voor Middenst. Federaties en Bonden H kan een speciale overeenkomst geti of- s üfen worden ten behoeve hunner leden Voor de Nutsbewaarsdhool. Om de kas te sterken is ten bate van de Nutsbewaarschool een loterij georga niseerd, waartoe B. en W. bij besluit van 19 dezer toestemming gaven. Er zal getracht worden 503 loten a 50 ct. te ver- koopen. De trekking zal op nader te be palen datum plaats hebben. Als prijzen zijn beschikbaar een prachtige sprei en 'n groot aantal handwerken en kunstvoor werpen. Tenslotte vestigen we op ver zoek uw aandacht op de annonce,waarin wordt meegedeeld, waar de prijzen in de Kerstweek te bezichtigen zijn. De Zaterdag hier opgerichte Intern. Vereen, voor Econ. Samenwerking belegde Donderdagavond een vergadering in hotel Texel. De zaal was vrij goed bezet, toen de heer 1. Vlessing te ruim acht uur de de heer M. D. Dijt, die zou spreken over „Een nieuwe toekomst door Intern. Sa menwerking", met een kort woord in leidde. De voorz. sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst en zette in kort het doel van deze samenkomst uiteen. Het gaat er om, de nood, waaronder de wereld als gevolg van de crisis gebukt gaat, op te heffen, of althans aanmerke lijk le lenigen. De heer Dijt, het woord verkrijgende, vangt aan met er op te wijzen, dat hij een viertal jaren niet geloofd werd, toes hij voorspelde, dat de toen beginnende crisis een catastrophale omvang zou aan nemen. Zelf kon hij zich echter niet in denken, nu als spreker te kunnen optre den met bovengemeld onderwerp. In 1922 droomde men, dat geen crisis de wereld meer teisteren zal, dat oor logen niet meer zouden uitbreken, enz. Maar in 1928 bleet Amerika niet een tarweoverschot zitten. Vergeefs werd ge tracht liet kelderen van de prijs tegen te gaan. In 1929 moest van een instorting van de graanmarkt gesproken worden. Alom daalde de koopkracht, ook buiten Amerika. De industrie hield zich door trust en cartel nog wat staande, maar de landbouw kreeg een gevoelige klap. Wel wordt er gedokterd met tarwewet, bie- tensteun, enz., maar het blijft sukkelen, Oorzaak: ons productie-stelsel, dat ge ducht aan ups en downs onderhevig is. Er ligt een groot verschil tusschen deze crisis en die van de tachtiger jaren. Spr. gaat er uitvoerig op in en wijst op de zooveel grooter werkloosheid van thans. Alom wordt thans gepoogd de boer hulp te verleenen en zoo zijn we in een kri tiek stadium verzeild. Ons gansche pro ductiestelsel is op ruilhandel gebaseerd, zoodat het tot een ramp moet leiden, wanneer ieder land voor zich de crisis gaat bestrijden. Waar vroeger vrijhandel werd voorgestaan, ziet men nu tolmuren opmetselen. Ook om ons land, waar au tweemaal zooveel tarwe verbouwd wordt, als anders, wat de tarweinvoer belemmert. Prof. Diepenhorst beweert, dat de land- bouwexport niet meer zal worden wat hij was. Als Nederland zichzelf helpt, waarheen dan met b.v. onze schapen, die men in eigen land niet eet. Wat moet er dan worden van onze groote steden, de knooppunten van de inlern. handel en daarop geheel ingesteld. Ze worden dan ontvolkt en gaan ten gronde. Ben ik te somber? vraagt spr. In 1S94 'had Amerika 60 miljoen bushel tarwe teveel. Na vier jaar was de toestand weer normaal. Sinds 1928 is de tarwe- voorraad viermaal grooter dan in het ergst van de vorige crisis en 1 Aug a.s. 20 pet. grooter dan 1 Aug. 1932. En er komt nog steeds meer. De vroegere elas ticiteit is zoek. Er is een teveel ook aan koffie, koeien, hyacinthen, enz. Door ver nietiging tracht men de markt te verbete ren. Zulks is zinloos. Als de landen voort gaan ZICHZELF alleen te helpen, sluit dat het gevaar voor een nieuwe oorlog in zich, hoewel deze ook voor de winnaar geen winst afwerpt. Het streven naar autonome autarchie leidt slechts tot ellende voor de gansche wereld. Op eco- misch, maatschappelijk en cultureel ge bied is een zinloos tijdperk ingeluid. Hiertegen stelling te nemen is het doel van onze vereeniging. Vier jaar terug begon spr. zijn denk beelden omtrent het voorbereiden eener nieuwe toekomst te ontvouwen. Leest „De Uitweg", de brochure, waarin hij o.m. de instelling van goederenschappen bepleit. Die instellingen nemen het över- schot uit de markt, treden prijsregelend op en houden zoo de koopkracht op peil. Spr. legde het project aan de regeering voor, maar deze zag in een hoogertarwe- prijs geen voordeel en geloofde niet dat de crisis ons land ernstig treffen zou. Toen ook de veeteelt werd aangegrepen, begaf spr. zich opnieuw naar den Haag, waar men echter in de val van het Eng, pond het einde van de crisis meende te zien. Dit einde bleef uit en toen is de regeering aan het lappen gegaan. Aange nomen, dat de crisis ten einde komt, dan volgt er vermoedelijk weer een oorlog, zooals vroeger in jaren van welvaart. Daarna zal er weer een crisis komen, erger dan ooit. Houden we dadelijk de tarwe op prijs, dan is een crisis voor taan onmogeujk. Spr. zou de goederen- PEPERMUNT Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder controle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens, Adam. schappen voor drie miljard aan tarwe, koflie, katoen, rubber, enz. in bewaring willen geven (fl.per hoofd der be volking; hetgeen toelaatbaar is; Europa en Amerika geren pier jaar wel acht mil jard voor oorlogsdoeleinden uit). Door 30 miljoen thans werklooze arbeiders zou 50 mi.jard aan goederen kunnen worden geproducerd, 'n bedrag waarmee wc SOjaar de goederenschappen kunnen financieren. Wie 'heeft schuld aan de crisis? Men geeft elkaar de schuld. De waarheid is, uat we er allemaal voor verantwoordelijk zijn. Vandaar mijn streven om door in ternat. samenwerking tot een beter we reldtoestand te komen. Wij vragen daar voor ook van u een offer, moreel en fi nancieel. Treedt toe als lid. Minimum- contrib. fl.— per jaar. Reeds groeide ons aantal sinds Zaterdag van 20 tot 42 aan. We hopen tot een groote vereen, te komen, die daadwerkelijk bouwen kan aan een nieuwe toekomst. (Applaus). In de pauze geeft aan aantal personen zich als lid op. Daarna beantwbor.l spr. enkele vragen. De heer D.Frank geeft ter bestrijding van woekerwinsten de voorkeur aan staatsbedrijven. De heer Dijt meent, dat dit vraagstuk door Rusland wat op de achtergrond is geraakt. Echter zullen de goedeienschappen door de Staten be heerd worden. Van een speculatie zal geen sprake meer zijn. De Staat beheerscht de markt. De heer J. Buijsman vraagt, ot de bewaarde tarwe niet bederven kan, waarop de heer Dijt antwoordt, dat 10 pet. gere kend wordt voor krimp en bewaarloon. Geen econoom is tegen zijn denkbeeld, alleen men oordeelt de mentaliteit niet deugdelijk. We maken n.l. een cultureele crisis door. Tarwe heeft veel invloed op de prijzen van andere producten op de wereldmarkt. Ce heer H. Londen vraagt, wat de beer Dijt van planmatige productie denkt. Is dit niet beter? Het antwoord is, dat door de goederenschappen deze productie al tamelijk goed geregeld wordt. Burgemeester Oort zegt met buitenge woon veel belangstelling geluisterd te hebben, maar wat is nu het werkplan De heer Dijt zegt. overtuigd te zijn van de moeilijkheden, welke de Vereen, wachten. Maar ze heeft reeds leden in den Helder, Utrecht, Den Haag, enz. Het lid uit Utrecht zal te Parijs de zaak aan 'het rollen brengen en daar een conferentie h.ejben ook met een Zweed. Er zullen lezingen gehouden worden. Eerst moet eigen land bewerkt worden. Dan het bui tenland. Het Utrechtsch lid staat reeds in ver-i binding met een Vereen., welke van Ge neve uit werkt. Wij zijn bezield van werk lust, om de groote nood, welke de wereld teistert. Gebeurt er niets, dan gaat on zo cultuur ten gronde. De 'her W. Oort Jr. vraagt of de crises niet deze gemeenschappelijke oorzaak hebben: gebrek aan vertrouwen. De heer Dijt geeft dit toe. Dat is juist de zwakxe plek in onze samenleving. De heer H. Braam betoogt uitvoerig, dat ihet productiestelsel nog zoo kwaad niet is. Het wordt echter in de war ge stuurd door de naties, die er op uit zijn, zich onafhankelijk te maken van voedsel- import. Spr. wijdt uit over de uithonge- ringspolitiek in de groote oorlog en geeft de voorkeur aan het waarborgen van de vrije invoer van voedsel. Dan wordt de productie niet ten top gedreven. De heer Dijt antwoordt, dat de Crisis in di rect verband staat met het productiestel sel, al schuilen hierin ook goede dingen^ In de nationale conjunctuur-politiek blijft gevaar schuLen. Hierna sloot de voorz. de vergadering met dank aan de heer Dijt voor zijn dui delijke uiteenzetting en aan de heer Kik kert voor het kosteloos beschikbaar stel len van de zaal. We hopen, dat de plan nen van de heer Dijt alle verwezenlijkt mogen worden, tot hei! van land en volk, niet alleen, maar tot dat van de gansche menschheid. We teekenen hierbij nog aan, dat de heer Dijt zijn rede voor de vuist uitsprak en een zeer aandachtig publiek had. Spr. heeft zijn onderwerp danook volkomen onder de knie. Wie er meer van wil weten, koope in de Boekhandel gemelde brochure „De Uitweg". KOSTELOOZE OUDERDOMSRENTE. Een belangrijk bericht. Op 3 December 1919 konden de perso nen, die de leeftijd van 65 jaar bereikt of overschreden hadden en in de Vermogens belasting of Inkomstenbelasting naar een inkomen van 1200 gld. of meer waren aan geslagen, niet in het genot van de koste- looze ouderdomsrente worden gesteld. In verband met de ongunst der tijden, is voor velen dezer de toestand gewijzigd en zouden zij thans, indien zij niet meer in de Vermogens- of Inkomstenbelasting naar een inkomen van minder dan 1200 gulden per jaar zijn aangeslagen, wel voor bedoelde rente in aanmerking kunnen komen. Nu heeft de wetgever aan deze mogelijk heid gedacht. De Ouderdomswet 1919 bepaalt, dat ieder Rijksingezetene, die op 3 December 1919 de leeftijd van 65 jaar bereikt of over schreden had en geen aanspraak op de kostelooze ouderdomsrente kon maken, omdat hij in de Vermogens- of Inkomsten belasting naar een inkomen van 1200 gld. of meer was aangeslagen, alsnog in bet genot van deze rente kan worden gesteld. Hij moet dan echter aantoonen, dal hijzelf of zijn echtgenoote niet meer in de Ver mogens- of Inkomstenbelasting naar een inkomen van 1200 gulden of meer is aan geslagen. Dit zal voor velen ouden van dagen, die thans de leeftijd van 78 jaar of ouder be reikten (men moest op 3 Dec. 1919 reeds 65 jaar oud zijn en Rijksingezelene) uit komst kunnen geven. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Texel I 'heeft twee achtereenvolgende Zondagen vrijaf. In onze afd. wordt het comp.-programma op 2e Kerstdag ver volgd met 3 wedstrijden (volgens Flet Groentje) Alkmaar ontvangt Uitgeest. Het wordt nu heusch tijd, dat de Alkmaarders een, paar punten vergaren, üt Uitgeest zich daartoe echter een gewillig slachtoffer zal toonen, gelooven we allerminst en eerder vreezen we voor een nieuwe neder laag der thuisclub. QS.C. sjjeelt thuis te gen Schagen. De Wormerveerdters zijn er de laatste tijd aardig in en wij nieeneu dat S. wel zonder winst huiswaarts zal moeten gaan. Beverwijk zal thuis tegen D.T.S. wel geen groote moeite hebben en zeker haar prachtig ongeslagen record lliandhaveii. Over de verrichtingen van j.l. Zondag lazen we: „Alkmaar blijkt vor haar nieuwe omgeving nog niet sterk ge noeg, want nu werd ze eventjes met 10-1 door D.T.S. in Oudkarsjiel verpletterd. Texel doet liet veel beter cn zond Uitgeest met een 4—3 nederlaag naar het vaste land terug". Eerste Kerstdag wordt op ons terrein een wedstrijd gespeeld ten bate van de Ziekenauto tusschen elftallen van „De Eendracht" en Melkboeren. Toestemming voor muzikale opluistering werd verkre gen. Texelsch Fantare werkt welwillend mee. We hopen, dat het een succes zal worden en dat zeer velen zullen optrek ken naar bet Sportterrein, waar ongetwij feld een amusante wedstrijd te aanschou wen zal zijn. Dat leden en donateurs OOK entree betalen, spreekt vanzelf. Komt allen en het sucoes is groot. o 2e Kerstdag aanvang 12 uur wordt ge speeld „Rest" tegen Zwaluwen 2: Elftal: Br. Daalder J.Broekman J.Molenaar ü.Dros W.Stiggelbout M.Bakker K.Linnhose W v.Zeij.en Br.Geus A.Hui- zinga, J.v.Fiuizen Ken.: a. Pen. Om 2 uur speelt Texel 2-Zwaluwen 1. Elftal: W.Ran Jac.Helsloot Gom Witvliet P.Bruin M.Vlaming A.Dros Bz. J.Bruin Verheijen Dapper E.Lap Jb.üeus o In de bestuursvergadering werd beslo ten de reclamevlakte op de nieuw te bou wen schutting te verhuren a t2.— per strekkende meter per jaar. Inlichtingen bij G. Dros, j>enn. R. K. Landarteidersbond „St. Deus Dedit" afd. den Burg. Men schrijft ons: De vergadering van bovengenoemde at- deeling, Woensdagavond 8 uur in het St. Janshuis te den Burg gehouden, was flink bezocht. De voorz. kon in zijn ope ningswoord plm. 30 personen welkom l.ee en, benevens de Zeereerw. heer pastoor Van Ruyven en dhr Pannebakker, lid van het Hoofdbestuur, de spreker van deze avond. Eerst werden enkele bestuursmede- deelingen gedaan betreffende gehouden bestuursvergad., gevoerde actie, enz. Ver volgens verkreeg de heer Pannebakker 't woord, die zou spreken over propaganda. Spr. begint met er op te wijzen, welke propaganda uitgaat van goede lectuur en ncemde daarbij het dagblad van het R.K. Werkliedenverbond. De Volkskrant als een der beste middelen om met de R.K. vak- en sociale beweging op de hoogte te blij- 6,32 8,28 6.26 8,33 7,25 8,58 7,59§ 9,34 7,38 8,58 9,14 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 B 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 08 15,28 17,17 B 18,33 15,56 17,18* 18,59 20,52 20,59 B 22,32 16,44 BS 18,51 21,30 23,05 18,36 20,28 21,59 B 23,41 23,30 0,51 (x) 19,51 21,28 21,29 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 H 23,28 §Zaterdags 8,15 llllllllillfiiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllilllllllllllllllllll IIIIIIA VAN ZON EN MAAN. •llilll MAAN ZON Datum Op: Onder Op: Onder: Z. 25 Dec. 6,12 1,18 8,07 3,51 M. 26 7,39 2,08 8,07 3,51 D. 27 8,47 3,19 8,07 3,52 W 28 9.34 4,46 8,07 3 52 D 29 10,03 6,17 8,07 3,53 V. 30 10,23 7,45 8,08 3,53 ZA31 10.37 9,07 8,08 3,54 Dinsdag 27 Dec. Nieuwe maan

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5