De Nieuwe Texelsche Courant No. 4697 46s,Jaargang Woensdag 28 Dec. 1932 Van week tot week Wat wi! Amerika. Het Japansche avontuur. TexeSsohe Berichten is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITü.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langevekl en De Rooij Den Burg. Tei. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 et. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN Van Texel: 6.8.11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 28 29 30 31 1 2 3 Jan 9,02 9,51 10,38 11,26 0,28 2.42 RljWlELEN en RIJTUIGEN 4.21 SCHOOLBOUW. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken ter uitvoering van het bepaalde in artikel 76, eerste lid, der Lager-Onderwijswet 1920 hierbij het vol gende door den Raad dezer gemeente op 23 dezer genomen besluit openbaar: No. Vil. De Raad der gemeente Texel; Beschikkende op een op 21 November 1932 ingediende aanvrage van het Bestuur van de vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs, gevestigd te den Burg, om me dewerking voor vergrooting van het onder het beheer der vereeniging staande schoolgebouw voor gewoon lager onder wijs aan de Wilhelminalaan te den Burg, alsmede voor aanschaffing van de daar voor noodige uitbreiding van meubilair; Overwegende, dat de school twee les lokalen bevat, elk plaats biedende voor 36 leerlingen; dat de school dit jaar is bezocht door gemiddeld 82y2 leerling; dat geenerlei omstandigheden bekend zijn, die het vermoeden vestigen, dat hef aantal leerlingen binnenkort zal dalen beneden 73; Overwegende, dat aan het bepaalde in artikel 73 der Lager-onderwijswet 1920 is voldaan; Gelet op de artikelen 72, 73, 74 en 75 der Lager-onderwijswet 1920; Op de voordracht van Burgemeester en Wethouders, d.d. 20 December 1932, no. 59- BESLUIT: de gevraagde medewerking te verleenen a. door dit schoolgebouw uit te brei den en in te richten voor 132 leerlingen; en b. door beschikbaarstelling van de gelden voor de meubelen, noodig door de uitbreiding der school. Texel, 27 Deoember 1932. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. ZATERDAGAVOND. President Hoover, wiens naam in het laatste kwartier staat, nadat zijn zon voor lang was onder gegaan, 'heeft zich met een z.g. Boodschap tot het Congres ge wend. Hij beveelt in die Boodschap de benoeming aan van een Amerikaansche commissie tot afzonderlijke regeling van de kwestie der oorlogsschulden in ver band met de komende economische we reldconferentie en de ontwapening. De tot die commissie behoorende personen zouden later als leden der Amerikaansche afvaardiging ter economische wereldcon ferentie naar Londen tijgen. Hij vraagt daartoe de medewerking van de komende president Roosevelt, doch deze heeft daar in geen liefhebberij. Verder verklaart de president zich in de Boodschap opnieuw tot tegenstander van schrapping der schul den; wel is hij te vinden voor verlaging der betalingen tegen toezeggingen op handelsgebied. Overigens wordt volgens hem het belang der zaak overschat. Vast zetting der vreemde valuta, verbetering der prijzen en verhooging der koopkracht van de massa zijn van meer belang voor; 'het economisch herstel. Verband tusschen oorlogs- en herstelschulden blijft hij ver werpen. De toestand is zoo moeilijk, heet het verder, dat wij een beroep moeten doen op internationale samenwerking en soli dariteit, wanneer wij het welzijn van het Amerikaansche volk willen dienen en de krachten overwinnen, die bezig zijn de grondslagen onzer beschaving te bedrei gen. De gouden standaard blijft de eenige practische grondslag voor inter nationale regelingen evenals de vastheid der valuta. Beperking der bewapening zou eveneens van groote invloed zijn. Amerika heeft door het moratorium een offer gebracht, dat tweemaal zoo groot is als het offer van eenig ander volk, Wij moeten echter recht laten wedervaren aan een verzoek om bespreking der zaak door de volken, die hun verplichtingen, tegenover ons zijn nagekomen. Aldus president Hoover. In Engeland heeft zijn Boodschap over het algemeen een goede indruk gemaakt. In Frankrijk niet. Daar wil men met alle plezier praten over de schulden, maar betalen is een andere kwestie. Welke hou ding zal de nieuwe regeering te dezen aannemen? Frankrijk bevindt zich in een zonderlinge positie. De kelders der Bank van Frankrijk liggen vol goud. De schat kist is leeg. De belastingontduikingen zijn reusachtig. En de verdragen zijn hei lig, voor zoover ze in Frankrijks voordeel zijn. Gevraagd wordt een mixer om uit deze ingrediënten een genietbare cocktail samen te stellen. Een Groningsch spreekwoord zegt: „Wie het doet, moet het weten". Maar wanneer de Japanners bij het begin van hun Mandsjoerijsch avontuur ten volle hadden geweten, wat hun dit zou kosten, aan goed en bloed, of eigenlijk alleen aan goed, want bloed heeft naar het schijnt in dat land geen of nagenoeg geen waarde dan zouden ze het misschien toch wel niet hebben gewaagd. Immers, het Japansche volk ligt voornamelijk ten gevolge van dit avontuur letterlijk krom onder de druk der belastingen en de Ja pansche boeren kunnen nog zooveel doch ters verkoopen aan handelaars in gele slavinnen, de eigen mond open houden en die van hun overgebleven kinderen kunnen ze daarmee toch niet. Hetgeen men te hooren krijgt over de toestanden op het Japansche platteland is meer dan gruwelijk; in de steden schijnt het iets minder slecht te gaan. Maar chauvinisme, nationalisme en militarisme drijven Japan steeds verder in het avontuur en zelfs het kelderen van de yen kan hen niet af houden van het kwade. Tot? Niemand weet het. RECENSIES. We ontvingen maandkalenders van: Dros' Auto-Centrale, een Philips-kalen- der, met zorg uitgevoerd, zooals alle drukwerk, dat Philips verspreidt. Een sieraad. Hij telt zes bladen met op ieder blad een illustratie, welke op aantrekke lijke wijze de beteekenis van „goed licht" laat zien. Heer verdienstelijk uitgevoerd is ook de kalender van de Pluimveevoedertabriek N.V. v.h. J. S. Hooghiemstra. Vier bladen met fraaie teekening van resp. Faverolle, eend, kalkoen en kropper. Een prachtig bezit voor de pluimveevriend vooral, —o De Ned. Levensverz. Bank te Rotter dam zond weer haar bekende maandka- lender, zeer geschikt voor kantoorge- bruik. Overzichtelijk. Ruimte voor notities, naast de data. Voorkomt Radio-Storing. De heer H. Bruijn schrijft ons: Dank zij de medewerking van een groot aantal luisteraars, zijn er thans een 20-tal apparaten, die radiostoringen te den Burg veroorzaakten, opgespoord en „sto- ringvrij" gemaakt. Waar evenwel dit op sporen vrij tijdroovend is, wil ik langs deze weg nog eens trachten de aandacht; van de betreffende gebruikers hierop ves tigen. Allereerst -een opsomming van de electr. apparaten, die radio-storingen kun nen veroorzaken. Dit zijn eiectromotoren, electriseermachines, stofzuigers, ventila toren (voor winkelruiten), electr. naai- en waschmachines, hoog-frequent-massage- apparaten, strijkijzers met temperatuur- regelaar, verwarmingskussens, electr. schellen, haardrogers, boormachines, enz. Al deze apparaten kunnen door iedere electricien afdoende storingvrij worden gemaakt, hetgeen, behoudens enkele uit zonderingen, niet meer behoeft te kosten dan plm. f 2.50. Nogmaals zij men er aan herinnerd, dat het ingevolge politieverordening verbo den is, tusschen 's middags 12 uur en 's nachts 12 uur apparaten te gebruiken, die storingen veroorzaken. Weest dus verstandig en laat uw appa raten storingvrij maken. Bedenkt welk 'n onnoodige last ge veroorzaakt aan mem- schen die veel geld voor een toestel be taalden en wie ge dikwijls het luisteren' onmogelijk maakt. En bedenkt tenslotte, dat een bekeuring u moer kost.. Reeds heeft de politie aan enkelen een waarschuwing gegeven en naar zij mij verzekerde, zal er verder zeer stnang op> worden toegezien. „Het Crisis-potje". Omtrent het Fonds gevormd door hef fingen op naar Frankrijk -uitgevoerde lam meren, deelde de lieer E. Dz. Govers in de te Alkmaar gehouden Alg. Verg. der H.M.v. Landbouw o.m. liet volgende mee Het heffingsfonds, dat volgens het be treffende ministrieet besluit bestemd is om uitgekeerd te worden aan of aange wend te worden ten behoeve van de sclia- penprodueenten is een geliefkoosd onder werp voor allen, welke óf met de sclia- penwereld te maken hebben, ót er belang in stellen. Legio zijn de personen en persoons- groepen, welke meenen, toch wel het eerst voor een uitkeering uit het tonds in aanmerking te moeten komen. Steeds luider klinken de roepen als: Wat gebeurt er met dit fonds? Het is ten hoogste tijd dat de boeren hun geld eens terugkrijgen!. Gezien de marktomstandigheden midzo mer, heeft de Fransdie Commissie, met volle sympathie van exporteurs en land- bouwadviseurs besloten de minister te be richten, dat zij de tijd niet gekomen acht ten om tot de beslissing over de bestem ming van het fonds over te gaan, doch zij zou een open oog houden voor eventu eel te verleenen steun aan markt of afzet. Wol veemarkten 1521 Deoember. Op de afdeeling wolvee stonden de za ken wederom slecht. Verschillende mark ten gaven weer een trage omzet en zoo 't kon nog iets lager prijzen, o.a. te Scha- gen, Leiden, Leeuwarden, Zwolle en Rot terdam. Ie Utredit was de stemming flauw, terwijl Purmerend, alhoewel stug in omzet toch vrijwel prijshoudend bleet. Sneek was aanvankelijk bij korter aan bod voor de beste soort iets beter1, doch later ook niet meer. Bij gering aan bod bleet Groningen ditmaal vrijwel prijs houdend. Giften voor het Witte Kruis. H. den Burg tl.—. Dansclub T.O.P. Op 2e Kersdag werd door dansclub T.O. P. voor 'n geheel bezette zaal het blijspel „Truusje Meijer" opgevoerd, nadat de heer IJ. Witte een kort openingswoord gesproken had. We laten van het stuk een korte in houdsbeschrijving volgen: Truusje Meijer (Alie Jellema) is de dochter van de vroegere lapjeskoopman Meijer (S. de Waal). Deze heeft zich een aardig kapitaaltje vergaard en gaat nu op aandringen van zijn vrouw Bet (Nellie Eelman) rentenieren op een deftige Sin gel. Het heeft heel wat voeten in aarde eer Meijer er in toestemt en vol weemoed verlaat hij zijn lapjeswinkel om die te ruilen voor een deftig huis in een stilte straat vol koude deftigheid. Zijn kippen mag hij tenslotte meenemen, wat hem nog eenigszins met zijn lot doet verzoenen. Iets anders dreigt de huiselijke rust dan weer te verstoren. Truusje raakt ver liefd op een luitenantje, Frits (Br. Daal der) maar laat pa en ma vooreerst hier van onkundig. Ma wil Truusje met een rijke heer (Ko de Veij) zien huwen, terwijl pa liefst een goed zakenman (W.Stiggel- bout) met haar in het huwelijksbootje ziet. De drie pretendenten, die naar Truusje's hand dingen, en alle drie broers zijn en Van Donk heeten, weten van el kanders plannen niets af. Ben tweetal amateur-huwelijksmakelaars (Riek Jelle ma en Jb. Rijk) en de zoon van Meijer (M.Moojen), komen er bij te pas om Truusje aan de man te brengen, maar het slot is, dat zij zelf zegeviert. Haar Frits weet met een „mooie kip" pa's hart te winnen en ma geeft tenslotte ook maar toe. Een heel aardige klucht met koddige verwikkelingen. De liefdes-tragedie van Mina (Roel Pen) en haar infanterist (A„ v.d.Slikke), die zich onder de bedrijven door in de keuken afspeelt, evenals de roL 'van winkelbediende (ook door A. v. d. Slikke vervuld) worden hier tevens ver meld. Hoewel de meeste rollen door nog jonge krachten werden gespeeld, werd er heel goed spel gegeven. Siem en Jaap waren als van ouds goede krachten. Extra vermelding verdienen tevens de dames A.Jellema en N. Eelman en de heer M. Moojen. De heer 1J. Witte dankte aan het slot allen, die aan de opvoering hadden mee gewerkt. Lte heer G.J.Loginan voor zijn eminente leiding tijdens de repetities, de heer S. de Waal voor zijn bereidwillig heid, om de hoofdrol op zich te nemen en mej. N. Eelman, die voor elke rejXïtitie „een heele reis" moest maken (Harke- buurt.) Het dansorkest met medewerking van de accordeonisten De Leeuw en Kooger en de lieer P. Boom zorgden voor een ge zellige stemming tijdens het bal. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: De Eendracht speelde Zondag tegen de Melkboeren ten bate van de ziekenauto. De opkomst van liet publiek hadden we zeker grooter verwacht en zeker heeft het in de opbrengst vrij wat gescheeld, dat de toestemming tot muzikale opluistering, welke eerst was verleend, later weer werd ingetrokken. Onder de aanwezigen merkten we tot ons genoegen ook enkele leden van het bestuur der „Eendracht" op. Het elftal van F. was wat de samenstel ling betreft, zeker geen 40 Er waren enkele niet-Eendracliteliugen, die er een elftal van maakten. Ook de melkboeren vormden geen volle-melkploeg, al waren de pseudo's lang geen oiidermelkspelers. Al met al twee elftallen, die aan elkaar ge waagd waren, terwijl de comische allures niet ontbraken. Even over tweeën wordt getost en brengt E de bal aan het rollen. Al spoedig lijkt het er op, dat er onder de E-mannetjes enkelen zijn, die wel eens meer gespeeld hebben. De achterhoede van M moet alle zeilen bijzetten. Zij weet echter het spel te verplaatsen en daar zien we Han langs de lijn snellen. Alles gaat nu eenmaal niet van zelf en dan is de beurt weer aan E. Een ren van ldema met een goed schot is van Huizen te machlig en E heeft de leiding. Nu een aanval van M. Maar van der Meuten geeft niet thuis. Weer is het woord aan E. Een hard schot laat de keeper weer vallen en de schutter is er als de kippen bij om no. 2 in het net te leggen. Een offensief van M levert niets op hoewel menigmaal de doelopening heel dicht genaderd is. Straf schoppen worden niet benut. Zoo komt na een half uur zwoegen met 2-0 voor E de rust. Na de rust zijn de elftallen anders opge steld. Het backstel van M komt nu in inter nationale vorm en is haast niet meer te passeeren. Aan de andere kant krijgen de collega's het lastiger, daar de M-aanvallen beter worden opgezet. Als Arie eenmaal netjes voorzet, zorgt Roeper la Adam voor een knap doelpunt, terwijl Aad met een corner zeer goed voor de gelijkmaker zorgt. Weer komt M terug en zien we de outsider Piet Boon met 3 man en de bal in het E doel verdwijnen als een Edammertje in de kaastobbe. Wel tracht de chef met vaste greep (vakkundig) de bal te keeren, maar te laat. M heeft de leiding. Dit wordt E te bar, voor zoover de stijf geworden kuiten het toelaten wordt een offensief geopend, maar voorloopig blijven backs en keeper de baas, totdat Bram van Huizen een pil te slikken geeft, die zit 3—3. Met deze stand komt het einde en is er door de zwoegers een goed werk verricht. Voorde ziekenauto kon f35,70 worden afgedragen. Gezien de omstandigheden een gunstig re sultaat. We brengen de medewerkers gaarne onze hulde en dank. Zij zelf kunnen op een prettige middag terugzien. lm een onder goede verstandhouding gespeelde wedstrijd wist Z. 2 van „Rest" te winnen. Z. brengt de bal aan het rollen, welke direct door R. wordt overgenomen en goed doorgegeven, waardoor de midvoor alleen op de Z.-keeper afstormt. Hij wordt door een back ongeoorloofd tegen de grond gewerkt.. De vrije schop weg- gewerkten dan gaan de Z. op Bruin's doel at. Hij geeft niet thuis. De backs komen meer naar voren, waardoor de meeste aanvallen op buitenspel uitloopen. Om beurten worden aanvallen opgezet. Na goed samenspel tusschen midvoor en linker vleugel profiteert Van Huijzen door goed doorloopen van een onzeker moment in de Z-verdediging en geeft hij R. de lei ding, terwijl even later het Z-doel ter nauwernood aan een doorboring ontsnapt. Een Z-aanval, die eens niet op buitenspel uitloopt, wordt met effect op het doel geschoten en belandt door zijn grillige wendingen in het doel: 11. Het spel blijft op en neer golven met om beurten aanvallen. Het einde komt tenslotte met 32 overwinning voor Z. 2 Bij R. werden dikwijls goede momenten gezien. De midvoor is een vlotte speler, van wie T. nog veel plezier kan hebben. Ook de overige voorhoedemannen heb ben zich goed geweerd. De halflinie speelde zeer verdienstelijk, zoodat Gerrit en Wim en Piet tevreden kunnen zijn. TEXELSCHECOURA LICHT OP O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1