Gemengd Nieuws Uit Texels Raadzaal De backs stelden zich meestal heel goed op, terwijl hun wegwerken vrij goed was. Bram heeft zijn doel flink verdedigd. Texel IIZwaluwen I Texel trapt af en wordt spoedig op eigen speelhelfb terug gedrongen. Z. speelt bepaald beter, terwijl bij T. nog een zekere matheid over haar spel ligt. Wim moet danook spoe dig 'handelend optreden, wat hem goed atgaat. Enkele aanvallen op Z-doei wor den zoo slecht opgezet en afgewerkt, dat de achterhoede er niet de minste moeite 'mee iheeft. 1 och heeft T. bijna succes, als de midvoor hoog inschiet en de Z-kee- per met moeite kan redden. L>e opstelling van Z. is van die aard, dat ze de tegenpartij gemakkelijk kan beheerschen. Doelpun ten kunnen dan ook niet uitblijven. In minder dan geen tijd heeft Z. de stand op 0—3 geüracnt, waarbij het forsche spel der Z.-voorhoede te machtig was voor onze jonge achterhoede. Voor de rust weet Z er 50 van te maken, terwijl T. een mooie kans ziet mislukken. Na de rust gaat Gem spil spelen, wat 'n groote verbetering in het elftal beteekent. Hij speelt daar een keurige partij en weet de bal dikwijls tlink ^naar de vleugels te verplaatsen. Direct na de aftrap een aanval van T, goed samenspel en T heelt haar le tegenpunt. Even later komt T weer terug. Een goed doorgegeven bal brengt ho in goede positie voor het doel. Hij wordt echter zoo unfair genomen, dat een straf schop het gevolg is. Deze wordt, omdat het omhals brengen van goede kansen op deze manier zou kunnen worden aan gemoedigd, in een doelpunt omgezet, on der hevig protest van een groepje toe schouwers, leden van een naourige club. Direct gaat Z. er vandoor. Z. profiteert van een fout van de rechtshalf en het is 6—2. Texel komt echter weer terug en stelt dikwijls haar rechtsbuiten in staat goede voorzetten te geven. Ze mislukken echter bijna allen. Dan sjouwt Eb door alles heen en gekneld tusschen beide backs zorgt hij voor no. 3. Ook Z. weet weer te doelpunten. Nog eens flink door gezet komt 1' weer voor het Z-doel. Een hoog schot komt tegen de paal. De terug springende bal wordt weggewerkt, terwijl even later een zeer goede kans juistinaast wordt geschoten. Einde 3—7. Ons elftal was te licht. De keeper en backs hebben goed werk verricht. Gem was weer de oude bekende tacticus enj speelde een klasse apart. De vleugelhalfs hadden evenmin hun dag als de buiten spelers. Eb was snel, maar moet de bal) meer onder controle krijgen. Piet kan ook beter. Het Zelftal een stevige goed spelende ploeg. Enkele spelers echter moeten nog wat sportiever worden. Op 1 Januari a.s. wordt waarschijnlijk gespeeld T. 111 tegen S.V.C. I. Bovendien wordt getracht een H.R.C.-adsp. elftal naar hier te krijgen voor adsp. A. (Zie Tex. Courant van 31 Dec. a.s.) Vergadering van timmermans-, metselaars- en sdhildersknechts. Met het doel gezamenlijk actie te voe ren voor een behoorlijk loon en om te trachten tot oprichting van een Bond te ■komen zal morgenavond in de Oranje boom een vergadering worden belegd, waartoe het voorloopig bestuur dringend uitnoodigt alle werknemers in het tim mer-, metsel- en schildersbedrijt op Texel. Op aller opkomst wordt gerekend, zoo verzoekt men ons te melden, omdat groote belangen op het spel staan. Zakennieuws. Om de groote verscheidenheid van ar tikelen kortom immers al wat in zijn vak ook maar eenigszins te pas komt nog beter dan tot heden te kunnen eta- leeren, zal Boekhandel Parkstraat een groote, nieuwe, geheel stotvrije etalage doen bouwen in het oude perceel, dat in Mei 1.1. verlaten werd. Vooc de ver koop blijft het adres echter Parkstraat 10 (de nieuwe zaak). Op de le verdieping van het nieuwe perceel werd een magazijn ingericht, waar rondom, op legplanken ter lengte van meer dan 100 M. de groote voorraden ordelijk en overzichtelijk zijn opgeslagen. Kerknieuws. De heenen J. van Wessem en A. Kalt, aftredend volgens rooster als kerkvoog den der N.H. gemeente alhier, werden herkozen. Om uw Kerstgift. We mochten nog ontvangen voor de Ziekenauto van C.B., den Hoorn tl.J.B., den Hoorn tl.—. We hopen, dat nog verscheidene post wissels en girobiljetten aan ons adres onderweg zijn. Het eindresultaat melden we Zaterdag dan. De Kruiswoord-puzzle. Het aantal oplossingen, dat binnenkwam is nog niet groot en bovendien zijn ze niet allemaal voor 100 pet. juist. Gieet daarom de moed niet zoo gauw op. Ge hebt trouwens de tijd tot Woensdag 4 Janu ari. Makkelijk hebben we het u niet ge maakt, maar des te grooter de vol doening, welke in de oplossing is ge legen. Een woordje tot onze „medelezers". Wanneer u zich met ingang van 1 Jan. a.s. abonneert ontvangt u niet alleen ons nummer van heden en ons geïll. Oude- jaarsnummer gratis, maar ook ons j*eïlL Kerstnummer met de aardige puzzle. Schrijft u even een kaartje? Voor nog geen zes ct. ontvangt ge tweemaal per week de Texelaar. (Buiten den Burg voor nog geen 8 ct.) Wil niet afhankelijk zijn. Word abonnee. Werkverschaffing. Naar we van de zijde van wethouder Parlevliet vernemen zal het bedrag van f 1,50 als vergoeding voor de le Kerst dag eind dezer week worden uitbetaald. Bij wijze van Kerstverrassing werd in de raad reeds meegedeeld, dat het uur loon, zij het na veel moeite, van 25 op 27 ct. gebracht is kunnen worden. Baldadigheid. „Wilt U niet eens in de krant zetten, dat Dinsdagnacht tal van ingezetenen in hun nachtrust zijn gestoord door troep jongelui, die met veel lawaai naar huis trok na afloop van de uitvoering van T.O.P. Er werd zelfs op deuren gebonsd en aan bellen getrokken. En dat na één uur 's nachts". Gaarne voldoen we aan dit verzoek. We hopen, dat voortaan zulke wat je moet noemen „groote menschen" geen katte- kwaad meer uithalen. Kerstfeest-viering. We ontvingen verslagen van kerstfeest vieringen hier en elders op Texel. Om niet in herhaling te vervallen, bepalen we ons tot een samenvatting. De kinderen zongen aardige versjes en luisterden met de meestal vele ouderen met aandacht naar het Kerstverhaal en de -vertelling. Ze werden gul onthaald. De mooi ver sierde en verlichte kerstboom indien aanwezig verleende wijding aan de intieme samenkomsten, die alle naar wensch slaagden. Men verzoekt ons dank te brengen aan de dames en heeren, aan wier goede voorbereiding de prettige en vlotte gang mag worden toegeschreven* Uitvoering Fanfarecorps „Vios". Zaterdag j.l. gat het fanfarecorps V.I. O.S. haar tweede uitvoering in de zaal van de heer Koppen, die o.i. geslaagd mag heeten. Hier is door directeur Zon dervan met ijzeren wil en groot geduld gewerkt om in zoo'n korte tijd een aantal personen (leerlingen) tot een muziekge zelschap op te leiden en een ensemble te kunnen vormen. Met een buitengewone ambitie hebben de muzikanten hun partij naar hun beste weten en kunnen gebla zen. Een compliment aan de directeur, maar ook aan de leden, voor (hun ijver en enthousiasme. Th. C. LUGTENBURG. (Zie ook volgend nummerRed.) OUDESCHILD. Kerstviering S.D.V C. Op 2e Kerstdag vierde de Soc. Dem Vrouwenclub en Meisjesvereeniging het Kerstfeest in de o.l. school. De zaal wast tjokvol. Zeker waren er plm. 170 bezoe kers aanwezig. De voorz. der S.D.V.C., mw. C.Eelman- Dogger, heette allen welkom. Ir. Cramer vroeg Zaterdag, of het wel goed is, dat wij Kerstfeest vieren, sprak zij. Als wij bedenken, dat verleden week aan den Burg sommige vrouwen reeds op Dinsdag Igeen 3 ct. hadden om onze Kerstbrochure te koopen, dan voelen wij, dat daar bij deze menschen geen welbehagen kan zijn. Spr. wekte allen op om mee te strijden voor het socialisme, opdat deze schoone woorden 'eens werkelijkheid worden. De meisjes zongen hier op heel lief „De Kerstboom", „Stille Nacht" en „Weest Wellekome", waarna mw. Backer-v. Put ten „De stal" voordroeg. Vervolgens werd gespeeld „De droom" door 6 „engeltjes", die de schoonheid, wijsheid, rijkdom, roem, vriendschap en liefde voorstelden. Ze streden om de gunst bij een moeder en haar kleine kindje. Deze accepteert tenslotte de liefde. Mw. Backer-van Putten las vervolgens een Kerstverhaal „Hoe de roodborstjes hun roode veeren kregen" en „Heilige Nacht". De meisjes zongen daarop nog „Adeste" en „De Nederige Geboorte", waarna met een tableau „Vrede op Aarde" werd besloten. De gebruikelijke geschenken werden uitgedeeld. Ook de kinderen in de zaal kregen flink hun deel van het lekkers. Het was een zeer mooie avond. Kerstvergadering S.D.A.P. Spreker: C. G. Cramer, lid—Tweede Kamer. Zaterdag hield de afd. Texel der S.D. A.P. haar Kerstvergadering in. de oude o.l. school alhier. De feestelijk versierde zaal was geheel gevuld, toen de voorz., de heer Jac. Bruin, de aanwezigen wel kom heette, speciaal de belangsellenden uit de Cocksdorp en Eierland, die met twee autobussen waren gekomen, en de spreker, de heer Ch. G. Cramer, lid der Tweede Kamer. Velen, zoo begon spreker, vragen in deze tijd, of Ihet wel goed is, dat ook dei S.D.A.P kerstfeest viert, omdat wij toch nog zoo ver van het Vrede op Aarde zijn verwijderd. Hierop moeten we echter beslist met ja antwoorden. Het Kerstfeest is een oorspronkelijk Heidensch feest, dat gevierd werd, wanneer langere dagen aanbraken, na eindelooze donkere dagen. Zoo vieren wij ons kerstfeest, zij het dan op heel andere wijze dan de z.g. Christe nen, omdat wij door het socialisme het licht zullen brengen na deze donkere da gen van ellende. We leven in een moeilijke tijd. Velen onzer denken met angst aan de dag van morgen, of er wel geld zal zijn om het gezin te voeden. Ook op Texel zijn thans talrijke gezinnen, die driemaal per dag aardappelen eten, soms zelfs zonder vet. De materieele en geestelijke ellende is groot en daarom is het zoo noodig, dat wij ons Licht daar ontsteken. Bij velen, vooral jongeren, ontstaat twijfel aan de toekomst, ook aan de toekomst van het socialisme. En zij komen in een wanhoopsstemming en gaan over tot fas cisme. Het is de allermoeilijkste tijd, die de menschheid ooit heeft meegemaakt en juist nu moeten wij de moed niet verlie zen en de menschen vertellen, dat de el lendige toestand het gevolg is van het kapitalistische stelsel en dat het socialis me alleen redding kan brengen. Men viert thans het Kerstfeest overal. Velen, doen dit door veel te eten en te drinken, ter wijl duizenden gebrek lijden, doch veel meer ergert het, wanneer duizenden in de kerken van vrede op aarde zingen, terwijl het militarisme hoogtij viert. En wij vra gen ons af, waar zij de moed vandaan halen. De materieele ellende is ongekend in deze 'hooggeroemde kapitalistische maatschappij. De techniek overwint allen. De productie is overvloedig en we konden leven in een paradijs. Maar ondanks of juist door deze krankzinnige overproduc tie leeft de menschheid te midden van de grootste ellende: 30 miljoen werkloozen zijn er althans in de wereld, waarbij inog komen de miljoenen bruine en zwarte ar beiders, over wie geen gegevens zijn. Zij lijden honger en gebrek, terwijl de be zittende klasse de waren vernietigt of de cultuur inkrimpt. In Engeland werd de onverkoopbare visch weer in zee gegooid, die pas met levensgevaar was gevangen, Men vraagt zich af, of anderen deze wan toestand dan ook niet zien. Inderdaad zien zij die wel, doch zij willen die weg niet gaan, die het socialisme wijst. De werkloozen leven in de grootste ellende. In Amerika worden ze geheel aan hun lot overgelaten, in een land, waar ze eerst de milliarden hebben helpen vergaren. Ook in Nederland is de toestand niet rooskleurig. Er zijn plm. 310.000 werk loozen, die met hun gezinnen ongeveer een-zevende der bevolking 'uitmaken. En nu de verkiezingen naderen, meenen de rechtsche Kamerleden ook iets te moeten doen. Doch de 600.000 inlanders worden vergeten. Die wonen te ver weg om te protesteeren. Doch de ellende, die daar heerscht, is nog veel erger dan hier. Docli de heeren zeggen: ze passen zich wel aan. Wanneer men op hun armoede wijst, wordt geantwoorddan eten ze maar één keer per dag ot anders trekken ze de buikriem maar wat vaster aan. Wanneer men 'hier ondervond, wat de inlanders lij den, zou onvermijdelijk revolutie uitbre ken. De burgerlijke klasse denkt nog te veel, dat de werklooze blij moet zijn als hij een aalmoes krijgt. Doch wij eischen voor deze slachtoffers een behoorlijk loon. Wij zijn bereid hiervoor offers te bren gen, doch dit moet niet uitsluitend dooi de arbeiders geschieden. Het geld moet gehaald worden, waar het te halen is: bij de kap. klasse. Doch wanneer onze voorstellen komen, stemt de geheele rech terzijde tegen, ook haar arbeidersverte genwoordigers. Doch als het voor het militarisme is, zijn de heeren zoo zuinig niet. Voor het onderwijs is geen geld, wel voor een nieuwe kruiser. Ziedaar het symbool van de thans heerschende kliek. Spr. komt thans aan het oorlogsgevaar, dat de wereld bedreigt. Wij weten, dat als de oorlog uitbreekt, het met de menschheid gedaan zal zijn. Met de nieuwste gassen en machines zal men groote steden als Parijs, Londen, Am sterdam, etc. in enkele uren met de grond gelijkmaken. Afspraken, dat men gassen en onderzeebooten enz. niet zal gebruiken, zijn waardeloos, zoodra die hel uitbreekt. Het eenige afdoend middel is finaal ont wapenen. Spr. behoort niet tot degenen, die totaal geen vertrouwen in de Volken bond hebben, doch we moeten zorgen, dat er inderdaad ontwapenaars heengaan en geen militaire deskundigen. Het wa penkapitaal is machtig en internat, geor ganiseerd. Het laat de wapenfabrikant ijskoud, wie met zijn kanonnen worden uitgemoord, geld stinkt niet. Voor mil joenen wordt thans geleverd aan China' Japan en de Z.-Amerikaansche staten en voor zijn industrie het ijzererts en ook voor de voedingsbodem is. Japan heeft voor zijn industrie het ijzererts en een een afzetgebied in Mandsjoerije noodig en neemt dus dit land in bezit. De mo gendheden weten er geen raad mee, want Japan zegt: ik 'heb het van jullie geleerd. Nederland, Amerika, Engeland, enz. roof den ook hun koloniën en zagen tegen 't bloedigste geweld niet op. In Indië waar 95 pet. der bevolking lezen noch schrijven kan en waar een misdadige afbraak van het toch al te geringe on derwijs plaatsvindt, wordt 30 pet. aan het militarisme uitgegeven en met de politie er bij wel 50 pet. En dan durft men in de kerken van vrede op aarde zin gen. Het socialisme, dat hiertegen op komt, bestrijdt men zooveel mogelijk en men tracht de geloovige arbeiders zoet te houden met de bewering, dat hoe slechter zij het hier hebben, hoe beter na dit leven. Als dit niet helpt, gebruikt men andere middelen. In België werden de socialisten op barbaarsche manier aangevallen met knuppels en gummistokken. Wij stellen daar tegenover, dat een ar beider nooit op hooger peil komt, als hij stoffelijk in de grootste ellende verkeert* De A.J.C., het Instit. v. Arbeidersontwik keling, de Arbeiderssportbond, enz., waar op onze beweging zoo trotsch is, ontston den in een tijd van materieele welvaart en daaraan laten we nooit meer tornen. En wanneer de arbeidersklasse eensgezind zou zijn, niet verdeeld door religie, etc., zou de wereld er heel anders uitzien. Doch het is een feit, dat het socialisme 't felst wordt bestreden door de Chr. arb.- vertegenwoordigers, die slaafsch het pa rool der werkgevers opvolgen. Doch ein delijk zal ook daar ons licht voor goed gaan schijnen. Reeds wijzigde de Raus in zijn Encycliek zijn houding tegenover het socialisme en wanneer de volgende verschijnt zal deze waarschijnlijk weer geheel anders zijn, omdat eindelijk de Chr. en Kath. arbeiders zullen begrijpen, dat zij met ons één belang hebben. Zij hebben de keus tusschen een gewel dige wereldoorlog en daarna de wereld revolutie ot het socialisme, dat leidt naar een maatschappij van vrede en welvaart. Er zijn nog vele moeilijkheden te over winnen op deze weg, doch gezamenlijk strijdende kan niets ons keeren. En dam zal na deze donkere dagen een mooiere tijd volgen, waarin de geheele menschheid zaï Kunnen zingen van -vrede op Aarde en in de menschen een Welbehagen. Zie daar het symbool, waarin wij ons Kerst feest vieren. Van de pauze maakten veel belangheb benden gebruik om zich met spr. te on derhouden over de slechte toestand van de vissclierij in verband met de atslui- ting van de Zuiderzee en de afbrokkeling van de duinen bij de vuurtoren. De heer Cramer had hierover reeds met de Mi nister gesproken en een onderzoek is gaande. De Soc. Dem. fractie vergeet deze zaken blijkbaar niet. Te Heilo vernielde een brand het St. Joseph-paviljoen, waar 100 psychopa ten verpleegd werden. Het vuur begon ia de kapel. Geen persoonlijke ongelukken Groote schade. Te Stobbengat (Fr reed een auto door mist van een 2,5 M, 'hooge muur te water. De inzittende 27-j M.Nappert, die juist zijn verloofde thuis had gebracht, verdronk. Te Amsterdam is le Kerstdag des avonds op de Postjes weg, hoek Hoofdstraat, een verloofd paar door een snelrijdende auto overreden. De 28-j. mej. A.B. werd gedood, de 22-j. J.B. niet ernstig gewond. De chauffeur is opgeborgen. Te den Haag is gearres teerd de penningm. V. van liet Isr. Wees huis te Leiden wegens verduistering van f 100.000. Te Soest reed een motor tegen een afsluitboom door de mist. De gebr. Lieftink uit Leusden vonden de dood. Griekenland kreeg van Amerika uitstel van betaling. In een voorstad van Cairo werd, een bom gevonden, wat men voor een aanslagpoging op de ko ning van Egypte houdt. De Phohi- zender begon weer te werken, maar was in Indië slecht te verstaan, waarom aan een andere golf wordt gedacht. Te Bir mingham kwamen bij een brand zeven kin deren uit hetzelfde gezin om. Vader, en moeder en het jongste kind liggen in het ziekenhuis. Z.H. de Paus hield Za terdag een Kerstrede, waarin Hij een Hei lig jaar aankondigde, ingaande 22 April a.s. en allen geluk en vrede en rust in onderling vertrouwen wenschte. In Il linois werden door een ontploffing 54 mijnwerkers bedolven; 39 zijn dood ge borgen. Te Barcelona brandde door de vonk van een electr. speelgoedtreintje een groot warenhuis af. Schade plm. acht mil joen en, nog erger: 8000 man werkloos. Japan zette weer een hoogst moderne kruiser op stapel. Op le Kerstdag hield de S.D.A.P. in het Concertgebouw te Amsterdam een drukbezochte Kerstvergadering, waarin ir. Albarda 't opnam voor ontwapening en pleitte voor de eenheid onder de arbeij ders. 's Avonds te ruim half zeven eindigde Vrijdag de vergadering van onze ge meenteraad en toch konden we de vol gende morgen om zes uur een reeds vrij uitvoerig verslag in druk geven. Op een enkel punt moeten we echter nog terug komen. Zoo b.v. op punt 5, Benoeming bestuursleden Alg. Weeshuis. Dhr M.W. de Graaf merkte naar aanleiding van de uitlating van dhr J.Henkes op, dat ge- OOSTEREND.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2