No. 4698 46ste Jaargang Zaterdag 31 Dec. 1932 De Nieuwe Texelsche Courant Voor de Zondag. a EERSTE BLAD. AAN HET EINDE EN AAN HET BEGIN. RIJMKRONIEK 1932. HET JAAR 1932. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel (huls aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TQ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 et. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. Tegen het eind van ieder jaar strekken de gedachten van de meeste menschen zich uit naar het verleden. Het ligt voor de hand, dat zij zich bezig houden met hetgeen er in de laatste twaalf maanden gebeurd is: wat hun zelf aan voor- en tegenspoed is overkomen en wat de wereld om hen heen bewogen heeft. Bijna altijd wekt dit weemoedige denkbeelden. Valt er dan niets goeds te herdenken? Ik zwijg van hen, die kort geleden door een zware slag getroffen zijn en moeite hebben, zich daarboven uit te werken. Wij eerbiedigen hun rouw. Maar in meer normale omstandigheden, en dus meer normale stemming, doet men toch niet eerlijk, in 't groot en in het klein, het verleden boven het heden te verheffen. Dat begint al, in ruime kring, met verheerlijking van de „goede oude tijd". Was die werkelijk zooveel beter dan de tegenwoordige? En wat betreft onze eigen aangelegen heden spiegelt het verleden ons een be- hagelijker beeld voor dan het tegenwoor dige? Laat ons op deze laatste dag van het jaar oprecht wezen tegenover onze eigen opvattingen. Wat is het eigenlijk, dat wij van het verleden terugwenschen, in tegenstelling met het heden,? Is het wèlbezien, dat verleden zelf, met al zijn bijkomstigheden? Is het niet veeleer ons eigen jeugd, waarmee wij daarin leefden? De moed, de opgewektheid, waarmee wij toen alles aan pakten en ons aampasten aan gegeven toe standen Laat ons niet zoo aanmatigend zijn, de tijd te willen doen stilstaan, en te mor ren of te klagen omdat hij dat niet doet. Oefenen wij ons liever in de kunst, dat gene vast te houden, wat ons vroeger hielp, moeilijkheden te overwinnen en ons boven afgeleefde traditiën te verheffen. Wij kunnen misschien, zonder schade, vooroordeelen afschudden, die onze jeugd beklemden, en daardoor nieuwe frischheid verkrijgen. Doen wij dat dan zoo mogelijk nog in 1933. En laat ons, omgekeerd, in droomenj naar het weleer, iets terugroepen van ue bezieling onzer kinderlijke gevoelens, waarover zich geen volwassen rnensch be hoeft te schamen en die ons soms zulke gelukkige oogenblikken bezorgt. Laat ons dankbaar zijn voor hetgeen ons aan goeds ten deel valt, ©n eerlijk ver langen naar ingevingen om daarvan een goed gebruik te maken. Laat ons die vrede wenschen, die boven alle verstald uit reikt, en de gave om die, door ons doen en laten, rondom ons uit te stralen., OUDEJAARSDAG 1932. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Uit de neev'len zal de dag Eenmaal zeker rijzen. De Ge nest et. emu 1 Jan. Dinsdag 3 Jan.: Eerste kwartier. DOOR HUIB DE RIJMELAAR. De Zuiderzeedijk kwam gereed Naar 's menschen wil en wetten. De visschers wist men door die dijk Wel aan de dijk te zetten. •Maar ja, de eer was heel wat waard,, Hier bleek, wat wij vermochten. Maar de bewoners aan die zee. Zijn nu voor goed gesjochten. De droogte deed deez' zomer zTch Op Texel ook goed voelen. Een groote ramp voor 't vrouwenvolk Dat leeft van plassen, spoelen. Bij het heengaan van list oude Jaar. Een paar maal nog het klokje rond, Dan is de strijd gestreden En Twee-en-Dertig hoort alsdan Voorgoed weer tot 't verleden. Het jaar ligt dan weer achter ons, Met moeite, vreugd en zorgen. De vraag is, wat het nieuwe jaar Voor ons nog houdt verborgen. Doch daar ik wel een rijmer ben, Maar theusch geen astroloog, Schouw ik het nieuwe jaar niet in, Maar vat ik 't oud in 't oog. Het was met recht een crisis-jaar, Voor ons land en daarbuiten. Geen arbeid voor veel menschen meer En bijgevolg geen duiten. Het mooie Crisis-Comité Toond' wel zijn goede wille, Maar alle kommer, leed en smart, Kon het toch ook niet stillen. Dit jaar was wel biezonder rijk Aan allerlei belasting. De staat gaf ons in alle nood Bij tijden een verrassing. Benzine, boter werd belast, Het vet kreeg ook een bandje. Een theebelasting is op komst, O, heerlijk Nederlandje. En wat belasting er nog volgt, Is niet te profeteeren. Vriend ooievaar gaat straks welhaast De baby's banderoleeren. Het ijs, dat vroeg ook weer zijn tol, Gelijk in vorige jaren, Het zwemmen toonde ook alweer Naast vreugde, de gevaren. De moordenaars van straat en weg, De motor-, bank-bandieten, Deden in het vervlogen jaar Veel bloed en tranen vlieten. De onbewaakte overweg Liet daag'lijks van zich hooren. En als 't Nieuw'jaar begonnen is Begint dat weer van voren. Van overval en moordaanslag Hoef ik niets te vertellen: De kranten doen haast ied're dag De mensdh er van ontstellen. 'Op 1 Mei kwam de Winkelwet Tot last en scha van velen En sinds die dag zit menigeen Flink op zijn poot te spelen. Professor Keesom sprak zich warm Op het Congres der Kouden. Misschien heeft hij een goed recept Om hoofden koel te houden? MAANDAG. Wat zoekt gij? Zegepraal of marte laarschap Een kruis Een kroon Zoek niets, vervul uw plicht. N. Beets DINSDAG. Is geluk iets anders dan een hoog er. edel levensdoel gevonden te hebban? Couperus-Majesteit. WOENSDAG. Wat geen vertoon behoeft is de deugd. Choeng Yoeng. Maar.in deez' tijd van crisis, en Van de goedkoope bollen Kwam als een redder in de nood De „Yo-Yo" binnenrollen. De crisis week een oogenblik, 't Gelaat begon te stralen, De Yo-Yo streek de rimpels weg Onder het stijgen, dalen. Het was het laatste stuk vernuft, Aan 's menschen brein ontsproten, De wereld was plots Yo-Yo-rijk Ook rijk aanidioten. Ook was ons landje goed bedeeld Met velerlei soort branden. Tot slot viel onze „P. C. Hooft" Door brand in sloopershanden. Ons eiland bleef niet achteraan, Een serie boerderijen Brandde jongstleden zomer af En waren uit hun lij'en. En blijven wij een oogenblik Op Texel nog 'logeenen, Dan zullen wij een enkel ding Nog even memoreeren. Badplaats de Koog werd dit seizoen, Al vijf en twintig jaren En T.E.S.O. heeft dezelfde tijd Het Marsdiep overvaren. Twee dingen van heel groot belang Ze hooren bij elkander, En zoo gebeurde onder ons, Nog wel het een en ander. Maar van ons „Gouden bolletje" Zal ik maar niet meer schrijven, Er moet voor onze Redacteur Toch ook wat overblijven. Die zal wel in zijn jaarkroniek Ben ieder trouw vertellen Wat ik in deze rijmkroniek Vergat nog te vermelden. Het was een vluchtig overzicht Van 't jaar, dat is vergleden. En was voor klagen wellicht stof Voor vreugd was ook wel reden. Het nieuwe jaar, zie 't wenkt ons reeds Met zijn geheimenissen, En wat dit jaar ons brengen zal Laat ons dat maar niet gissen. We hopen, dat het voor een elk, Ben beter jaar mag wezen. En dat een elk, die het niet deed, De Tesselaar gaat lezen. Veel heil en zegen toegewenscht, Aan heel de lezerschaar Door de Redactie dezer krant En door uw RIJMELAAR. DONDERDAG. Waarom begeert gij rust, terwijl gij geboren zijn om te werken? Leg u meer toe op het oefenen van geduld dan op het genieten van vertroosting, meer op het dragen van het kruis dan op het sma ken van genoegen. Th. a Kemp is. VRIJDAG. Liefde geeft hoop, zacht-denken, zacht- spreken, zacht-zien. ZATERDAG Zeg mij, wie gij bewondert en ik zal u zeggen wie ge zijt. Sainte Beuve. We achten het een voorrecht onze lezers hierbij eenige overzichten over 1932 te kunnen aanbieden, ons welwil lend verstrekt door mannen uit de prac- tijk, met de plaatselijke toestanden vol komen bekend. We brengen de schrij vers hartelijk dank en vertrouwen, dat de Texelaars met belangstelling van hun pennevruchten kennis zullen nemen. DE LANDBOUW IN 1932. De heer A. Dros, Eierland, schrijft ons: Door mooi weer en tamelijk groote regenval werd de groei der landbouw-ge- wassen gunstig beïnvloed. Bij het oogsten ideaal weer, zoodat men alle verwachting had op een beste oogst. Dit is dan ook inderdaad in vervulling gegaan en wat opbrengst en kwaliteit betreft kan men, over 1932 wel tevreden zijn. Met de af- komsten (prijzen) der producten is dit niet liet geval. Aangezien het in de afgeloopem winter niet gevroren heeft, zijn de win tergewassen, (tarwe, rogge, wintergerst, karwij) alle best door de winter geko men. DE TARWE gaf voor Texel eenhooge opbrengst van in doorsnee prima kwali teit, zoodat de Texelsche tarwe evenals het vorig jaar zeer gun.stig afstak bij de tarwe geteeld op het vasteland. Van Texel is dan ook heel wat tarwe gewaar deerd naar de hoogste prijsklasse A en A Reeds vorig jaar voorspelde ik, dat de uitzaai van tarwe wel uitgebreid zou zijn (aangezien de steun van de Tarwewet, de eenige steun voor de land bouw van eenige beteekenis is) en na in ventarisatie bleek deze voorspelling juist te zijn. In 1930 groeide op Texel plm., 150 H.A. tarwe, in 1931 phn. 225 H.A.,, maar in 1932 bleek plm. 500 H.A. met tarwe te zijn bezaaid, alszoo een kolosale uitbreiding. Waar zich in geheél Neder land deze uitbreiding voordeed en de tarwewet door haar maal (meng) percen tage plm. 25 pet. slechts op een normale ■oogst was ingesteld, bleek er dit jaar een' groot overschot te zijn, hetwelk men weg trachtte te werken door veiling voor we reldmarktprijs (welke prijs thans voor beste tarwe bedraagt plm. f4.50 per 100 Kg.) en terugkoopen door verbouwers voor voederdoeleinden na vermenging met gerst en een kleurstof (dit om fraude te voorKomen). Evenwel voldeed deze bepa ling niet en waar tevens, om liet verlies; te dekken, van de geveilde en terugge kochte tarwe, de richtprijs verlaagd werd f 12 per 100 Kg. voor gemiddelde tarw- totf 10.50, werd door de landbouw-organi- saties de minister verzocht het maalper- oentage te verhoogen tot 40 pet. en de richtprijs op 12 te bestendigen. De mi nister heeft de billijkheid van deze maat regel ingezien en heeft dit verzoek in een wetsontwerp vervat, welk ontwerp dezer dagen door de 2e Kamer is aange nomen. De lagere richtprijs is reden ge weest, dat de landbouw van de beste oogst niet geprofiteerd heeft, hoewel in uitzicht is gesteld, dat zoo mogelijk nog een nabetaling zal plaatsvinden. Evenwel is tevens bepaald, dat slechts een-derde van het bouwland met tarwe mag worden bezaaid. GERST gaf een goede oogst, hoewel de kwaliteit door de vele negens matig was. De prijzen waren belangrijk lager dan het vorig jaar, toen gold gerst van f5.50—f7.50 per 100 kilo, thans f4— t6.60p. 100 ko., welke hoogste prijzen uit sluitend voor daartoe goedgekeurde gerst door de Heinekens bierbrouwerij werden betaald. HAVER gaf een goede oogst met lage prijzen. ROGGE gaf een goede opbrengst, doch zeer lage prijzen. STROO. Per H.A. werd een ruime op brengst aan stroo verkregen tegen be langrijk lager prijzen dan vorig jaar. Prijs plm. f6—9.50 per 1000 Kg. FIJNE ZADEN gaven 'n bevredigende oogst tegen lage prijzen, uitgezonderd blauwmaanzaad, welk artikel door schaars te tot ruim f40 per 100 Kg. werd be taald. Op Texel waren slechts enkele H.A. met dit gewas bezaaid. ERWTEN gaven een behoorlijke oogst met veel lager prijzen dan vorig jaar, Grauwe erwten bedongen toen tot f 45 per 100 Kg., thans plm. f 15 per 100 Kg> Groene erwten en schokkers van f 1014. BOON EN. gaven een goede opbrengst met zeer lage prijzen. VLAS. Reeds vorig jaar was de teelt van vlas, ondanks de bewerkingssteun reeds ingekrompen. Ook het afgeloopen jaar is deze inkrimping doorgegaan, daar de steun te eenen male onvoldoende is, zoodat deze teelt niet veel meer beteekent., De opbrengst per H.A. in kilo's wasgoed te noemen, de prijzen zijn evenwel laag. Het meeste vlas is naar België verkocht. TEXELSCHECOURA (III! I» VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum OpOnder Op: Onder Z. 10.49 10,25 8,07 3,56 M. 2 10,59 11,40 8,07 3,57 D. 3 11,09 8,07 3,59 W 4 11.19 0,54 8,07 4.— D. 5 11,32 2,06 8.06 4,01 V. 6 11,47 3,19 8,06 4,02 Z. 7 12.09 4,33 8,06 4,03

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1