BESPRONGEN HANDEN en LIPPEN KLOOSTERBALSEM doordat de Belgen zonder verwerkings- steun hooger rpijs kunnen besteden dan Hollandsche verwerkers met steun (door hooger bewerkingskosten in Holland). DE SUIKERBIETEN. De suikerbieten teelt is ook dit jaar door onvoldoend^ steun weer ingekrompen. De opbrengst was behoorlijk met te lage prijzen. AARDAPPELEN. Kon ik vorig jaar schrijven, dat de aardappelteelt qen gun stige uitzondering maakte op al de land bouwproducten, dit jaar is dit denkelijk de slechtste teelt van alle. De opbrengst per H.A. was best, doch de prijzen zijn zoo laag, dat ze practisCh onverkoopbaar genoemd kunnen worden. Het gemis aan uitvoer en de buitengewone groote op pervlakten met dit gewas bepoot zijn hiervan de reden. De zeer hooge produc tiekosten per H.A. zijn de reden, dat deze teelt voor vele verbouwers een strop genoemd kan worden. Het laat zich aan zien, dat in het komende voorjaar groote hoeveelheden voor veevoeder ingekuild zullen moeten worden. CONCLUSIE. Resumeerend kan men zeggen, dat het jaar 1932 voor de land bouw een zeer slecht jaar is geweest en nog belangrijk achterstaat bij het jaar 1931, dat ook verre van rooskleurig was. ELK MAR OPNIEUW HAD ZIJ Dank zij Den KLOOSTERBAISEM heeft zij die nu nooit meer! ,7 Was een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op, het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend enavond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mtfn han den vaak in het water. Het was een uitkomst." R de j fe .S_K „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snUwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 eu ö0 gr. f 1. DE DERTIG POLDERS IN 1932. De heer J. van der Pijl, opzichter; sóhrijft ons: AFWATERING. Direct na Nieuwjaar is begonnen met het uitbaggeren van lenkele der voornaamste waterleidingen van het waterschap, waarbij voor het eerst gebruik is gemaakt van de daarvoor in 1931 aangeschafte excavateur (reejds eer der beschreven). Begonnen is met het uitdiepen van de Ayesloot vanaf de kaaidijk tot de zeedijk achter Dijkmans huizen, vervolgens de Hoptocht achter Dijkmanshuizen, daarna de tochtsloot langs de Sinterklaasweg tot hoek Nieuwe Spangerweg en daarna het Zwin in polder Het Noorden vanaf de Watermolen tot 200 M. bewesten de Tweede Dwarsweg. In totaal ruim 8000 M. De verwerkte baggerspecie bedraagt ongeveer 30.000 kub. M. Tevens zijn nog verschillende kleinere tochtslooten met de hand ver graven. Men is er nog mee bezig. Door deze werken is in de waterafvoer in 1932 veel verbetering gebracht. WEGEN. Mei 1932. werd besloten tot verbetering van ongeveer 20 K.M. dier voornaamste wegen door middel van op- walsen en aanbrengen van een opper vlaktebehandeling met Bristar over te gaan. Dit jaar zijn gereed gekomen de Westerweg, Laamveg, Hoornderweg, Z.- Haffelerweg, Rijspoor Oudeschild Nieuweschild en Krasse keetAanlegstei ger 't Noorden, terwijl nog in uitvoering is het Pijpersdijkje nabij de Koog. Ook zijn deze zomer gereedgekomen de laatste gedeelten van de wegen, voorkomende op het Provinciale wegenplan. In dezelfde maand werd het besluit genomen tot aan koop van een teersproeimaohine van de Fa. Akkerman en Co. te den Haag. Deze machine heeft ieen ketelinhoud van 750 liter, per dag kan 800 a 1000 M. weg worden afgeteerd. Wie de machine in be drijf heeft gezien, zal begrijpen, dat hier mede een groote besparing op arbeids loon en materiaal wordt verkregen, ter wijl de teer regelmatig op de wieg wordt gespoten. Op 19 Dec. is besloten om te trachten met het oog op werkverruiming tot aanleg van wegen in de H emmer en de Mars over te gaan. BRUGGEN EN DUIKERS. Dit jaar zijn weder twee nieuwe betonbruggen en enkele nieuwe duikers gebouwd, zoodat zich op het oogenblik nog slechts twee houten bruggen over de tochtslooten be vinden, welke bij het Waterschap in on derhoud zijn. ZEEWERING. Aan de steenglooiïng is dit jaar hoegenaamd geen schade door storm en golfslag toegebracht, doch ver schillende slechte plaatsen zijn herzet ge worden. Voor de steenglooiïng bevindt zich een mooie bermbestorting, welke door de vrijkomende steen uit de steen glooiïng nog is verbeterd, zoodat over 1932 geen metaalslakken hiervoor wer den aangevoerd en gestort. Bij enkele sluizen zijn kleine veranderingen en ver beteringen aangebracht, welke echter geen hooge kosten met zich hebben gebracht., BEMALING. Reeds na ombouw van de watermolen in het Noorden bleek, dat de oude molenboezem te klein was _(opp. 0.65 H.A.), waardoor de molen bij eénig water bezwaar in de polder te dikwijls moest stilstaan tijdens hoogwater buitendijks. Door het bestuur is toen met Eierland, overeengekomen om hun kanaal vanaf de 3e Dwarsweg tot de zeesluizen als molen- kolk in te richten. Daartoe is in de muur bij de zeesluizen een opening gemaakt ter breedte van 1.20 M. voorzien van 'n, schuit. Tevens moest voor de Magere brug een betonnen muur met schuifope- ning worden gebouwd. In deze schuif- opening is een zelfwerkende klep aange bracht om het achterliggende kanaal voor overtollig waterbezwaar te vrijwaren. De geheele boezem heeft nu een oppervlakte van ongeveer 6.50.H.A. Mede in ver band met het lager afloopen van het buitenwater kan de molen nu geregeld doordraaien en hoeft ze zelden stil te staan wegens te hooge waterstand in de boezem. WATERBEZWAAR. Stonden alle bla den in October vol over het overtollige water door geheel Nederland, hier is u> die maand wel eenige last door het water ondervonden, doch van ernstige aard is in verhouding tot andere jaren hiervan geen sprake geweest. De sluizen zijn met uitzondering van enkele dagen voort durend in bedrijf geweest en veelal kora het water, dat er dagelijks viel, geloosd worden, hetgeen is opgenomen aan de peilschalen bij de groote Waaldersluis. De standen van het binnenwater, de ge middelden van week tot week, geven hier van een duidelijk overzicht: 9—15 Oct. 0.67; 16—22 Oct. 0.55; 23— 29 Oct. 0.52; 30 Oct.—5 Nov. 0.60; 6—12 Nov. 0.80; 13—19 Nov. 0.95; 20—26 Nov. 0.67(regen met Z.W. tot N.W.-wind) 27 Nov.—3 Dec. 0.79 4—10 Dec. 0.84; 11—17 Dec. 0.97; 18—24 Dec. 0.97. (De standen zijn alle de gemiddelden in Meters boven volzee.) Opvallend blijkt hieruit, dat in de laat ste tijd bij geringe regenval het peil niet: lager komt dan 1 M. beneden volzee, ter wijl in de laatste tijd het water buiten tot 1.20 M. beneden volzee wegloopt, welk peil in de sloot nabij de sluizen ook wordt verkregen, doch wanneer de sluis de volgende dag weer opengaat (er wordt m.l. de laatste maand maar eenmaal per dag geloosd) hetzelfde peil van de vorige dag weder is bereikt, wat voor een groot deel is toe te schrij» ven aan de slechte toestand waarin vela binnenslooten (z.g. boerenslooten, niet in beheer bij het Waterschap) zich bevin den en daardoor het water zeer slecjht naar de tochtslooten afvoeren. Dit heeft bovendien ten gevolge, dat de sluizen nooit met volle capaciteit kunnen loozen en waardoor het land langer nat blijft dan moodig is, wat zeer te betreuren is. MIDDENSTANDERS lllllllllllllllllllllllllllllilllllljËl Een abonnement bij de 1 N.V. PROVINCIAAL BELANG §j IIHIIIIIU Handelsinformatie- en Incasso-1| H Bureau voor den Middenstand, I opgericht 1864, biedt u indezes I tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar-s H uit zulks duidelijk blijkt met een I exemplaar van de veertiendaag- I sche zeer verzorgde courant. I wordt op schriitelijke aanvrage p.o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Lijnbaansgracht 231 1 AMSTERDAM C. s Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst geti of- Iffen worden ten behoeve hunner leden lllïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll DE VISSCHERIJ IN 1932. De heer J. Henkes, te Oudeschild, schrijft ons: ZEEGRAS. Het gevischte zeegras le verde in het geheel niets op. Vielen, die nog voor een behoorlijk hooge prijs had den gepacht, konden de pacht in bruto besomming niet eens opbrengen. Met het gemaaide zeegras was het niet beter. Slechts een derde van het normale werd aangevoerd. GARNALEN. Januari en Februari wa ren de uitkomsten behoorlijk. Maart en April beneden het middelmatige. Mei en Juni zeer laag. Weinig vangst en lage prijzen in het buitenland. Juli idem, te weinig vangst om voor de puffabriek het werk gaande te houden. Aug. ruimer vangst, prijzen in het buitenland laag, zoodat voor de puffabriek gevischt werd, De besomming bleef zeer laag. Sept., Oct. en Nov. minder vangst, lage prijs uitkomsten gering. Dec. weinig vangst, prijzen in het buitenland iets beter. Uitkomsten 60 pet. beneden het middel matige. Over het heele jaar genomen uit komsten zeer slecht. WULKEN. In Oct. Door de zeer slechte uitkomsten van het garnalenbedrijf zijn de visschers gedeeltelijk aan het wulken- visschen gegaan. Dit was eerst behoorlijk goed, maar de prijs daalde en het werd matig. Bijna alle schuiten gingen wulken visschen, de Belgische markt werd over voerd. PALING: uitkomsten zeer gering. Nau welijks konden de gemaakte kosten ge dekt woraen. HARING, beneden het middelmatige. NOORDZEEBEDRIJF met groote mo tors. Ook de uitkomsten van dit bedrijf zijn zeer slecht. Verschrikkelijk lage prij zen werden b.v. gemaakt voor de tong. Volgens mij speelt ook de crisis hier een groote rol. Op grond van mijn inlichtin gen uit betrouwbare bron staan ook deze visschers voor een groot tekort. (Op de invloed van de afsluiting der Zuiderzee komen we nog eens terug.) DE VEEHANDEL IN 1932. De heer S. W. Koning, te Oosterend, schrijft ons: De toestand in de veehandel is in liet afgeloopen jaar wel zeer slecht geweest. Zonder uitzondering waren voor alle vee soorten de prijzen laag. RUNDVEE. Op bijna alle markten over- trot het aanbod de vraag, met als logisch gevolg een slechte handel en terugloo- pende prijzen. Vooral het afwijkende soort bracht zeer weinig op. Alleen een beste ,,gebruikskoe" was vrij goed te plaatsen. Evenzoo ging het met de vette koeien. De eerste klas beesten hielden nog 'het beste prijs. De tweede en derde soort waren zeer moeilijk te plaatsen en de prijzen zijn gedurende het afgeloopeu jaar bovendien nog aanmerkelijk terugge- loopen. WOLVEE. Het artikel schap en vlees ch is in het gepasseerde jaar wel heel erg in verdrukking geraakt, zoodat in de af- deeling wolvee de handel wel biezonder slecht was met buitengewoon lage prij zen. Oorzaak is gebrek aan export. Daar het binnenlandsch gebruik van schapen- vleesch nog lang niet van die aard is, dat het de markt voldoende „steun" kan geven, werden de markten overvoerd. Al leen de prima lammeren worden nu nog op het loopende consent voor Frankrijk gekocht, die daar (heffing, kosten en in voerrechten inbegrepen) een goede prijs opbnengen. De schapen en overige lam meren zijn op het binnenland en België aangewezen en brengen danook zeer lage prijzen op. Met dit alles is de weiderij van de Texelsdhe lammeren weer slecht ge weest. De prijzen, die voor de beste lam meren gemaakt worden, zijn f10f 12. Echter verreweg de meesten beneden de f 10 van de hand. Wanneer de vette lam meren dus geen betere prijzen gaan bren gen, zullen de Texelsche lammeren a.s. voorjaar nog belangrijk minder opbrengen dan in 1932 en bijgevolg slecht te ver- koopen zijn. (Hoe slecht het met de wol staat,, .hebben we al eerder vermeld. Red.) DE BLOEMBOLLENTEELT IN 1932. De heer J. List, te de Koog, schrijft, ons: De bloembollenteelt op Texel mag zich, gezien de uitbreiding met ongeveer 15 H.A., nog steeds in een groeiende be langstelling verheugen. De met bloembol len beplante oppervlakte bedroeg het af geloopen 9eizoen ongeveer 135 H.A., waarvan plm. 30 H.A. voor rekening van kweekers van elders, dus z.g. contract teelt. Hiervan waren, de contract-teelt er buiten gelaten, 7V2 H.A. beplant met tul pen, Va H.A. met hyacinthen, 10 H.A. met crocus, hoofdzakelijk gele crocus en 87 H.A. met narcissen, meerendeels Dubb. v. Sion en Golden Spurs, de speciale Texel sche soorten. DE GROEI van de narcissen liep, wat betrof het artikel Dubb. v. Sion, nogal uiteen. Er waren partijen, die nogal heb ben geleden van het z.g. vuur, dienten gevolge vroeg afstierven en een slecht beschot gaven, maar er waren ook par tijen, welke tot bijna de rooitijd groen zijn gebleven en beslist best genoemd konden worden. Andere soorten narcis sen over het algemeen goed. Enkele en vroege tulpen slecht, Darwintulpen iets beter. Crocussen over het algemeen goed PRIJZEN. Het betrekkelijk geringe kwantum eerste kwaliteit Texelsche Von Sion vond een willige markt en er was dan ook een goede prijs voor te bedingen: oingev. f4 50 a f5.per 100; de mindere kwaliteit liep af tot f0.35 pjejr 100; Gol den Spur le kw. f2 50f3.mindere kvv tot f0.60 Grove soorten, zooals Empe ror, Sir Watkin, Spring Glory enz., het leverbaar omgerekend per H.L. van f3 f5; King Alfred f7.50. Gele crocus f8 f20, soort-crocussen f 15f40 per H.L. al maar gelang soort en kwaliteit. Boven genoemde prijzen geven niet de uitersten aan. Er zijn wel partijtjes daarboven ver kocht en nog wel daar beneden. Enkele en dubb. vroege tulpen begin seizoen zeer lage, later op loopende prijzen, Darwin tulpen het geheel seizoen lage prijzen. De handel begon dit jaar, in tegenstelling met voorgaande jaren, zeer laat, maar toen kon er ook, vooral wat betreft de de tulpen, gesproken worden van een le vendige handel. Beste partijen Von Sion daargelaten, kunnen we zeggen, dat de bloembollen zijn weg-gegaan voor prij zen beneden die der productie. DE EXPORT van bloembollen naar Engeland is dit jaar gestegen met 5 mil joen Kg., naar de overige landen met 3 miljoen Kg. gedaald, dus een meerdere uitvoer van 2 miljoen Kg. De mindere uitvoer naar Scandinavië en andere lan den is vooral te wijten aan comtingentee- ring, de meerdere uitvoer naar Engeland aan de lage prijzen, waarvoor is gekocht en aan het hooge invoerrecht op afge sneden bloemen. C)e geldswaarde is echter weer 11 miljoen gld. lager, zoodat we in 2 jaar tijd 'een vermindering hebben van meer dan de helft der waarde: in 1930 uitgevoerd 45 miljoen Kg. met 'n waarde van 46 miljoen gld. en in 1932 uitgevoerd 47 miljoen Kg., waarde 19 miljoen gld. Nu zal hier over 1932 nog iets bijkomen van de maand Dec., maar een half mil joen gld. zal het wel niet te boven gaan VAN DE VOORUITZICHTEN valt op heden nog weinig te zeggen. Indien onze afnemers aan onze bollen verdienen, zullen ze wel weer willen koopen. Op het moment brengen de bol-bloemen een flinke prijs op, zoowel iri Engeland als 'hier in Holland, een „lichtpuntje" dus; vorig jaar deze tijd was het met de bol- bloemen reeds mis. Mocht het met de bpl- bloemenhandel slecht gaan, b.v. in Enge land, waar 60 pet. van onze bloembollen naar toe gaat, dan zal daar zeer zeker minder worden gekocht komend seizoen, wat de prijzen hier nog meer zou doen zakken. Waar de Engelschen echter voor lage prijzen de bollen hebben ingekocht en daarbij nog hebben hun hoog invoer recht op afgesneden bloemen, is de kans toch wel groot dat daar verdiend zal worden. Het een en ander mag ons eenigszins doen hopen. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat onze uit voer nog meer belemmeringen in de weg gelegd worden. DE ZUIVELBEREIDING IN 1932. De heer H. Boer, directeur van De Eendracht, schrijft ons: Einde 1931 schreven we o.a.: „Werd over Nov. 1929 meer dan 10 ct. per Kg. melk betaald, het vorig jaar ongev. 7 ct., dit jaar, (dus in 1931) is het nog maar puim 4 ct. Een ieder gevoelt, dat dit spoe dig zal vastloopen. Ook met de prijzen van het vleesch is het niet beter. De mes- terij van varkens, voor velen een belang rijke bron van inkomsten, wordt met ver liezen gedr|even. Het is te verwachten, dat thans van overheidswege spoedig zal worden ingegrepen en men zal trachten nog te redden, wat nog te redden is." De geschiedenis dateert thans 31 Dec. 1932. De boterprijzen zijn deze voor zomer gevallen tot 80 ct. per Kg., 40+ kaas tot 14 ct. per pond, varkens tot Set., per pond. De veeteelt ging met enorme verliezen gepaard; vele veehouders kwa men tot wanhoop. Op 't kritieke moment zijn enkele tijdelijke crisiswetten tot stand gekomen om de nood te verlichten en wel een zuivelwet, varkenswet en pachtwet. Hoewel de maatregelen, welke het gevolg daarvan werden, niet ieders instemming verkregen, kan niet anders dan worden erkend, dat 't geheele platteland hierdoor voor nog moeilijker tijden is gespaard gebleven. De gemidd. melkprijs zal dit jaar ongev. 4 ct. per Kg. bedragen, of ruim 1 ct. minder dan het vorige jaar. Dit niettegenstaande door invloed van de crisiszuivelwet de melkprijs sinds Juli 1.1. ongeveer 1 ct. per Kg. hooger is gewor den. De belemmeringen in de handel duurden nog onverminderd voort. Werd over de eerste 11 maanden van 1931 nog ruim 31 mill. Kg. boter geëxporteerd, over dezelfde periode van dit jaar bedroeg de uitvoer slechts ruim 17 mill. Kg. Onder het regiem-Von Papen heeft de Duitsche Rijksregeering onze uitvoer naar dit land nog veel kleiner willen maken. Daartegen is zoo'n heftig verzet gerezen, ook van de Duitsche industrie (welke haar buiten- landsche klanten onmogelijk kan missen) dat van deze plannen niets meer wordt vernomen. Ten aanzien van Engeland en zijn Dominions is de toestand als gevolg van de conferentie te Ottawa nog on zeker; Frankrijk is iets beter geworden; de botercontingenteering werd daar opge heven en in plaats daarvan werden de in voerrechten verhoogd tot plm. 70 ct. per Kg. Verwacht wordt, dat met Duitschland voor in- en uitvoer een clearings-overean- komst tot stand zal komen, waardoor, er kans voor grootere export komt. In verband hiermede is opgericht een Cen traal instituut „Nederland-Duitschland" ter bevordering van het ruilverkeer. Door de gunstige afloop voor Duitschland van de conferentie te Lausanne inzake zijn schuldenbetaling is het niet onmogelijk, dat de afzet onzer producten daarheen beter wordt. Wij gelooven er niet aan, dat er teveel is aan alles. Het gaat er maar om, dat men niet belerntnerd wordt 't te brengen, waar vraag en behoefte be staan. Van belang is verder nog, welke overeenkomst er met Duitschland tot AVKED'C ORIGINEEL TER INZAQB

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2