mmm\ mmm mnm Abonneert u TEXELSCHE COURANT. minimin II TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texeische Berichten Comité voor het Texeische Misdeelde Kind. minimi STIJGING. TAFELRECHT. TIEN LEEFREGELS. WAT ZAL HET WORDEN over heel Texel huis aan huis gelezen wordt. Zaterdag 7 Januari 1933 Van Jefferson, die omstreeks een eeuw geleden president was van de Vereenigde Staten van Amerika. 1. Verschuif nooit tot morgen, wat ge heden doen kunt. 2. Laat nooit door een ander doen, wat ge zelf kunt verrichten. 3. Oeef nooit geld uit, voordat ge het zelf bezit. 4. Koop nooit iets, zelfs niet het aller geringste, voordat ge er behoefte aan hebt. 5. Hoogmoed is moeilijker te verdra gen, dan honger, dorst en kou. 6. Wij hebben er nooit spijt van, als we eens te weinig hebben gegeten. 7. Wat wij graag doen, is ons nooit tot last. 8. De meeste zorgen baren ons de ram pen, die misschien nog wel eens over ons hoofd zouden kunnen komen. 9. Behandel alles en iedereen met zacht heid. Althans in den beginne. 10. Als ge boos zijt, spreek dan niet, voordat ge lang bij u zelf overleg hebt gepleegd. door JACOB REVIUS. (15SÖ1658.) Al die zit aan mijne disch Drink zoo veel als noodig is. Eet naar uwes hongers eisch Maar en eet geen menschenvleysch. Weet gij niet, wat dat beduidt? Hoort, ik zal 't u leggen uit: Spreekt niet kwalijk van een vriend, Die dat niet en heeft verdiend. Spreek niet kwalijk van een man, Die zich niet verweren kan. Rooft hem niet met uwe mond 't Oeen gij hem niet geven cont. Zijt gij anders van manier, Mijnenthaive blijft van hier. 't Zij u eens voor al gezegd: Dat is hier het tafelrecht! RECH 1 SVRAGEN. Abonnees-'1 exelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Vragen s.v.p. kort en duidelijk stellen. Handelsregister. VRAAü: Is men verplicht de jaarlijk- sche bijdrage voor de Kamer van Koop handel te betalen? Indien het inkomen de f 2000 niet overschrijdt, zou men vol gens bewenngen niet verplicht zijn om de jaarlijksche bijdrage te betalen, wel de eerste inschrijfkosten. Is dit juist? S. ANTWOORD: Krachtens art. 19 van de Handelsregisterwet is voor de inschrij ving eener handelszaak een bedrag ver schuldigd en voor elke ingeschreven han delszaak na het jaar van inschrijving jaar lijks een bedrag, berekend naar het in de handelszaak gestoken kapitaal. Hierop zijn geen uitzonderingen gemaakt en dus vloeit hieruit voort, dat een daling van het inkomen van de eigenaar der zaak hem NIET kan ontheffen van het be- ta.en der jaarlijksche bijdrage. Ten over vloede kunt u zich met uw vraag tot de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar wenden, die u daarvan zijn wij overtuigd zoo volledig mogelijk zal inlichten. o B. De meeste vragen worden recht streeks per briet beantwoord. Kosten niet ■meer dan twee postzegels van zes ct. MAAR: alleen voor ABONNEES. Namens bovengemeld comité verzoekt de heer M. S. Langeveld plaatsing van 't volgende Nog lang niet is het bij iedere Texelaar doorgedrongen ot bekend, wat de leden van dit comité hebben gedaan en nog zul len doen. De collecte, gehouden op St. Nicolaas, is geheel besteed aan de groote gezinnen, plm. 60 kinderen zijn gekleed of van schoeisel, kousen of klompen voor zien. Maar daar zijn we nog niet mee tevreden, Er zijn er nog veel meer, die, geholpen moeten worden. Het is gewoon weg een noodtoestand, die je hier en daar aantreft (armoede.) Nu is ons plan volgende week inzame ling te houden van nog goed bruikbare kleeding, schoenen, dekens, enz. Ook gel delijke bijdragen worden gaarne aan vaard. Het geld wordt tot het laatste dubbeltje zorgvuldig besteed. Texeische burgers, wij doen een beroep op u. Helpt mee. Ons werk is toch zoo mooi. Laat ons n et tevergeefs komen. Laadt onze auto de volgende week vol met kleeding en wij gaan tevreden heen om een uit- deeling te houden onder de behceftigen op ons eiland. Het voornemen is de in zameling te houden op Woensdag 11 Jan en alle dorpen te bezoeken Legt u alles gereed? Ook onze bussen nemen wij mede Bij voorbaat onze dank voor uw offers DE PUZZLE-ACT1E. Er is smakelijk en met graagte gepeu zeld van het puzzle-maal, dat we onze abonnees op de Kerstdagen en Oudejaars avond hebben voorgezet. Meer dan hon derd oplossingen kwamen binnen, vele van een waardeerend briefje, een mooie tee- kening of een rijm vergezeld. En nóg is het einde niet daar, want van de Oudejaarspuzzle kunnen oplossingen nog ingezonden worden tot Woensdag a.s. We hopen aan al die brieven de aan dacht te besteden, welke ze verdienen en zullen van onze kruiswoord-puzzle de uit slag in ons volgend nummer bekend ma ken. Dat gezien de groote belangstel ling meerdere puzzles zullen volgen ligt wel voor de hand. Wolveemarkten 29 Dec.4 Jan Wat de wolveehandel betreft kwamen van Leiden en Rotterdam berichten van een „iets" williger handelsverloop, ter wijl daar de prijzen ook iets beter waren Dit is o.i. voornamelijk althans voor een groot deel toe te schrijven aan het korter aanbod. Te Leeuwarden handel in vette lammeren misschien ook iets geani meerder» doch geen hooger prijzen. De oude slachtschapen waren daar zoo goed als niet te plaatsen, althans zeer moeilijk. Overigens werd vanuit Zwolle, Utrecht, Sneek, Purmerend en Groningen slechts een stug of traag handelsverloop gemeld., Purmerend noteerde iets lager voor scha pen terwijl Groningen dit deed voor vette lammeren. Batig saldo T.O.P.-avcmd. De tooneelavond van Dansclub T.O.P., gegeven ten bate van het Ziekenautofonds heeft niet m nder dan f72.10 voor dit goede doel opgeleverd. Hadde de accor- deonn'st vergunning bekomen om in den Burg door spelen een daggeldje te ver dienen, zoo meldt men oins namens T.O.P., hij zou des avonds kosteloos zijn mede werking hebben kunnen verkenen en het Fonds zo.u nog extra versterkt zijn, Nochtans het is wederom een aardig bedrag, de datum, waarop de aankoop van een nieuwe auto zal kunnen geschie den, is weer wat vervroegd. Hulde aan T.OP.! Weer 72 pop. Ons propaganda- scheepje kiest weer het ruime sop met de leuze in top „Komt allen voor de Zieken auto op". Uit het Wegenfonds. Over 1931 zijn uit het Wegenfonds toegekend aan gemeente Texel f15950 Eierland 14200 Dertig Polders „12400 Totaal f 42550 Dat is de moeite waard. Hoeveel zou er per jaar door Texelaars aan wegenbelas ting geofferd worden? SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Over het programma voor a.s. Zondag. Afd. 1 4e klasse A, schrijft het „Groentje" In deze klasse gaan de adsp.-kampioe nen Beverwijk bij Uitgeest, op bezoek. De thuisclub zal de eer wel aan de gasten moeten laten. Alkmaar krijgt bezoek van Q.S.C. Ook hier zullen de bezoekers wel met beide punten huiswaarts gaan. Zil vermeeuwen ontvangt Schagen. Een Zaan- damsche overwinning is hier vrij zeker. D.T.S. speelt thuis tegen S.V.C. Een kleine overwinning voor de Edammers ligt wel ihet meest voor de hand. Vrone ont vangt de club van Texel. Ook hier den ken we aan een nederlaag voor de t h u i sclub. Zoo zal dan a.s. Zondag de comp. wor den voortgezet na de vacantie. We wen- schen onze spelers een goed begin toe in 1933. Immers goed begonnen, veel ge wonnen. Toont u van uw 'beste zijde, speelt voor wat ge waard bent en een overwinning is niet denkbeeldig. In ieder geval een goede training voor de vol gende wedstrijd op 15 Jan. E.V.C.-Texel. Vrone zal zeer zeker ernstig trachten verder uit de onderste rijen te komen. Veel succes, mannen. Texel I vertrekt met de boot van 11 uur. Biezondere aandacht vragen we voor 15 Jan. Dan gaat Texel I naar Edam. Naar het schijnt is er een flink aantal supporters te verwachten. Zij, die inder daad plannen hebben, om T. I te verge zellen, geven zich uiterlijk Vrijdagavond 9 uur op bij G. Dros, penn. Het is niet mogelijk dit op Zaterdag te laten aan komen. met het oog op het eventueel bij bestellen van een 2e autobus. Op deze wijze kunnen teleurstellingen voorkomen De Zeevaartschool wordt stopgezt? 't Is haast niet te gelooven, Zoo onverwachts wordt dat bericht Onder je neus geschoven. Het is nu juist geen modi begin Voor 't jaar, dat pas op gang is. Een ieder weet, dat deze school Voor velen van belang is. De hospita's, de winkeliers, En and're neringdoenden, De bloem van 't Texelsch vrouwenvolk Die todi zoo lekker z 't Is alles plotseling voorbij, Men ziet ze niet meer loopen, Met zwarte pakken, dito pet, En fonkelende lcnoopen. Met 1 April de school op slot..|... O, mochten wij gelooven, Dat het slechts een Aprilgrap was Die 't Rijk ons eens wou stoven. HU1B DE RIJMELAAR. worden. In ieder geval geldt hier: Hoe meer zielen, enz. o Texel II speelt thuis tegen J.V.C. I. Dit elftal heeft de beste papieren, zooals uit o.s. stand blijkt: H.R.G. 4 9 gespeeld 12 punten, J.V.C. I 710; Oudesluis 910; Schagen 2 79; Watervogels 109; H.R.C. 5 98; Hel der 4 9—6; Texel II 8—4. Het programma in deze afd. luidt: Schagen 2—Watervogels; Texel 11 J.V.C. I; Oudesluis-Helder 4; H.R.C. 4-H.R.C. 5. 15 Jan. gaat Texel II naar Helder 4 Als het nu eens gelukken wil, kan T. II dan 8 punten hebben en de onderste plaats verlaten. Dit spreken we alvast maar even af. WIE van de supporters maakt verslag ot aanteekeningen van de wedstrijd VroneTexel 1. Adres: Schil- dereind 63. o— Adspiranten Competitie. Zie zoo, jongens, ook de voetbalva- cantie is om en nu weer frisch het nieuwe jaar begonnen met nieuwe moed. Laat het sportieve element no. 1 zijn. Dan wordt '33 een goed jaar voor de voetbalspórt Voor de wedstrijd ZeemeeuwenA-K.V.C. is omzetting verzocht. Ik reken er op, dat K hiervan op de hoogte gesteld is door Z. zoodat deze wedstrijd te de Koog gespeeld wordt en aanvangt om half elf. Texel adsp.: Bij Texel A staat Theo op de ziekenlijst. Dit is wel jammer. Wc hopen, dat hij weer spoedig hersteld zal zij n Elftal: D.Geense I. Boon D.C.Dros G.Ccevert P.Kikkert N.Huisman K.Kikkert A.Pen W.Mulder NN. P.Keesom Jullie zult nu je uiterste best moeten doen, jongens; 2 goede spelers ontbre-i ken. Er moet dus heel wat aangevuld worden. Denk om je kans, hoor. Zullen we om de formulieren denken? Uiterlijk Maandags laatste post. -o— Nog vragen we de aandacht van voet- balbefhebbers voor Zeemeeuwen B—Texel C, hedenmiddag 2.15 op Texel-terrein. o De palen voor de nieuwe schutting zijn in bewerking, zoodat spoedig het euvel, aan het Middelwegje onbe schut te zijn, tot het ver!ed:n behoort. o We brengen neringdoenden in herinne ring, dat de schutting voor reclame-doel einden uitstekend geschikt is. Tarieven billijk: 2 gulden per strekkende meter, Inlichtingen bij het bestuur S V. Texel. Giften voor de Ziekenauto. N.N., Oudeschild f 2. Geen brave luitjes. In aansluiting op ons bericht omtrent de behandeling van de inbraak-affaire, waarvan de heer D. G. Bakker de dupe werd, voor de Arr. Rechtbank te Alkmaar, deelt men ons nog mee, dat A. de C. en S.R. ook nog tweemaal moeten terecht staan wegens diefstallen, waarin H.J.K, geen deel had. Welke straffen tegen 'het trio geëischt worden, zullen we Woensdagmorgen kun nen melden. Voor Staatspensioen. Men schril ft ons: De afd Texel van de Bond voor Staats- pensionneering belegt een propaganda- avond in hotel Texel op Zaterdag 28 Jan. a.s. Het ligt in de bedoeling dan de Bondsfilm „Oud en Arm" te vertoonan. Het bestuur tracht tevens te doen optre den „Jasper en Maraike van Sunte Pan- keras", voordrachtkunstenaars. De afd. telt nu 32 leden. ONDANKS CRISIS! DANK ZIJ. Het aantal aansluitingen aan het net van de gemeenteteiefoon te Amsterdam be droeg op 1 Jan. 1932 33060. op 1 Jan. 1933 33542. En dat, ondanks de drukkende last, waaronder het handels- en bedrijfsleven algemeen gebukt gaat. Doch weet ge, hoe de telefoondinectie dit wist klaar te spelen? Wc lazen liet zwart op wit: Deze goede gang van zaken wordt bevorderd door de reclame, welke het bedrijf maakt en welke eerlang nog krachtiger zal worden gevoerd. o Het is maar een enkel voorbeeld uit honderdtallen. Wat doet gij in deze tijd om uw klantenkring uit te breiden, om uw omzet te vergrooten? Neem eens aan, zakenman, dat ge in de „goeie ouwe tijd" een omzet had van f 10.000 en dat uw winst hierop 20 pet. bearoeg. Dat zou dan een bedrag van f2000 zijn (nog geen f40 per week). Door daling van de goederenprijzen met zeker wel 30 pet. (het loopt voor diverse artikelen zeer uiteen) komt ge aan die omzet van f 10.000 niet meer toe, met als gevolg daar verhooging van winstpercentage uilgesloten moet worden geacht 30 pet. minder winst; dus nog maar f1400 oftewel nog geen f28 per week. Uw uitgaven dalen niet met 30 °/o. Is ihet dan niet logisch, dat wij de han den uit de mouwen moeten steken en een voorbeeld moeten nemen aan hen, die door adverteeren hun omzet blijken te kunnen vergrooten? Ge hoeft geen groote sommen in adver tenties te beleggen om uw geld met rente op rente terug te verdienen. Ook de groote zaken begonnen voorzichtig aan. Voor nog geen f3 per maand plaat sen we, bij contract voor een jaar, een „kleine annonce" in ieder nummer van ons blad, dat Met raad en daad, met cliché's en mo dellen staan we u gaarne ten dienste. Eén br.efkaartje, één mondeling verzoek, en het komt in orde. Afd. Texel N.K.B. In een Dinsdag 1.1. door belanghebben den belegde vergadering is overeggaan tot stichting eener afdeeling Texel van de Nederl. Kruideniersbond. Het aantal leden bedraagt thans acht, onder wie de voornaamste Texeische kruideniers. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 77 varkens, 7 koeien, 7 kalveren. Zijn been gebroken. Een der timmerlieden bij het haven werk (Parel) brak gistermorgen zijn been. Men was bezig met het wegrollen van zware palen, toen hij viel. Dr. Vellenga verleende geneeskundige hulp, waarna de patiënt naar het hospitaal te den Helder is vervoerd. op de OUDESCHILD.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5